Conservatieve partij behaalde zeer grote overwinning DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE BRITSE VERKIEZINGEN Meerderheid in Lagerhuis bijna verdubbeld MAANDAG 12 OKTOBER 1959 No. 18648 116e jaargang ZIERIlMCnMUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 LONDEN, 9-10. Het gezag van de Britse eerste mi nister Harold MacMillan is zeer gestegen door de uitslag van de donderdag jl. in Groot-Brittannië ge houden algemene verkiezingen. De kiezers hebben hem aangewezen als de man om hen te vertegen woordigen op een topconferentie. Ook zagen z(j in hem en zyn party degenen die de huidige welvaart in Engeland kunnen bestendigen en eventueel ver groten. De conservatieve party behaalde een daverende overwinning; haar meerderheid in het Lagerhuis is byna verdubbeld. De socialistische oppositie partij leed een ernstige nederlaag. Zij zag haar politiek door de kiezers ver worpen en haar leiders staan voor de pijnlijke taak van een onderzoek naar de oorzaken van deze neder laag, die betekent dat „Labour" zich opnieuw vijf jaar met de rol van voornaamste oppositiepartij moet vergenoegen. De conservatieve overwinning had een bijzonder gunstige uitwer king op de Londense effecten- markt. Er was een zeer levendige kopersmarkt, waarbij vooral de aandelen van staal verwerkende bedrijven werden gevraagd. De to tale waarde der aandelen is met miljarden guldens gestegen. Oorzaken van overwinning Politieke deskundigen zijn na een analyse van de verkiezingsresul taten tot de navolgende conclusie gekomen. 1. De conservatieve zege is in hoofdzaak het gevolg van de hui dige periode van welvaart, die Groot-Brittannië onder het bestuur der conservatieve regering door maakt. De verkiezingsleuze van MacMil lan was: „U heeft het nog nooit zo goed gehad". De kiezers in het welvarende zuiden van Engeland en in de Mid lands, waar een grote industriële bedrijvigheid heerst, schijnen deze leuze tot de hunne te hebben ge maakt. De socialistische kandida ten hebben hier tenminste zware verliezen geleden. De kiezers zijn er blijkbaar van uitgegaan dat overschakelen op de door de so cialisten voorgestane economie ge waagd was. 2. In die gedeelten van het land, waar de bevolking het niet zo goed had, kregen de socialistische kan didaten meer stemmen. Dit was met name het geval in het graaf schap Lancashire, waar de katoen industrie een crisis doormaakt en in de Schotse „industriële gordel", waar in de laatste tijd werkeloos heid h'eeft geheerst. 3. Overzeese vraagstukken heb ben, wellicht met uitzondering van de mogelijkheden ener topconferen tie, weinig invloed op het oordeel van de kiezers gehad. De socialisten hebben alles in het werk gesteld om de conservatieven afbreuk te doen door te wijzen op het zg. „Suez-avontuur", Cyprus en de moeilijkheden in Britse Afri kaanse gebieden. Doch de meerder heden der conservatieve kandidaten namen toe. 4. De liberalen, die geruime tijd politiek in de verdrukking zijn ge weest, zagen hun stemmen totaal aanmerkelijk verhoogd, welke winst in hoofdzaak op de socialis ten werd behaald. Hun aantal van vijf zetels bleef echter onveran derd; zij wonnen een zetel, maar zij hebben er ook een verloren. Leiders expeditie Sterrengebergte in Nederland terug Welkom door grote schare belangstellenden SCHIPHOL, 11-10. - Met de DC-7C „Adriatische Zee" van de K.L.M., die wegens motorstoring zeven uur te laat van Anchorage was vertrokken, zijn zondagavond op Schiphol aangekomen de twee leiders van de expeditie naar het Sterrengebergte in Nieuw-Gui- nea, dr. L. D. Brongersma, direc teur Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie en lector aan de Rijksuniversiteit in Leiden, alge meen en wetenschappelijk leider van de expeditie en kapitein lui tenant ter zee-vlieger overste G. F. Venema, chef staf commande- De heer W. Midavaine te Oostkapelle heeft Nederlands octrooi gekregen op een door hem geconstrueerde bietenzaaimachine, dat het tijdrovende uitdunnenvan opkomende suikerbieten overbodig maakt. Waar vroe ger nl. teveel zaad in de grond werd gestopt, wordt nu door middel van een draaiende trommel en een ingenieus distribtitiesysteem op regel matige afstand één bietenzaadje tegelijk geplant, waarbij meteen zorg wordt gedragen voor een onderlinge afstand van de zaadjes welke een ongehinderde groei garandeert. Op het apparaat was reeds eerder een Engels- en een Belgisch patent verleend. - Op de foto zien we de uit vinder met een model van zijn constructie. Verhoging honorering medewerkers algemene ziekenfondsen ment Marine Luchtvaart Neder land te Valkenburg, technisch lei der, waar zij door een grote schar belangstellenden werden schare belangstelllenden werden verwelkomd. Op het platform werden de beide leiders begroet door prof. dr. H. J. Lam, voorzitter van de Stichting Expeditie Nederlands Aardrijks kundig Genootschap, prof. Vening Meinesz, het hoofd bureau Marine Voorlichtingsdienst de luitenant ter zee eerste klasse Koninklijke Ma rine L. D. de Kroon, de heer C. Verolme, scheepsbouwer en vele anderen. Met de heren Brongersma en Ve nema was naar Nederland meege komen dr. Ch. Baer, geoloog, ver bonden aan de Nederlands Nieuw- Guinea Petroleum maatschappij en leider van de groep, die over land een doorsteek heeft gemaakt van het Sterrengebergte naar Hollandia. De drie mannen werden met kransen omhangen en gezamenlijk ging men naar de speciale wacht kamer in de Europahal, waar als eerste prof. Lam als voorzitter van de stichting het woord voerde. „Het is voor ons een gelukkig moment deze drie mannen weer in ons midden te hebben", aldus prof. Lam. „Aan veel onzekerheid is thans een einde gekomen en door de minder gemakkelijke communi catie met de Sibilvallei hebben wij elkaar wel eens niet goed begrepen. Welkom voor deze belangrijke fi guren, die zoveel arbeid voor de wetenschap en ook voor de Neder landse zaak hebben verricht. De moeilijkheden en misverstanden liggen thans achter de rug en er past thans slechts warme dank baarheid voor de moed en het door zettingsvermogen, die de leden van de expeditie hebben opgebracht om datgene te bereiken, waarvoor men was gegaan. Ik geloof, dat wij met de bereikte resultaten tevreden mo gen zijn". AMSTERDAM, 10-10. De Zieken fondsraad heeft zijn goedkeuring verleend aan een aantal overeen komsten, gesloten tussen de orga nisaties van huisartsen, specialis ten, tandartsen, apothekers en vroedvrouwen enerzijds en de zie kenfondsorganisaties anderzyds.be- treffenende een verhoging van de honorering. De desbetreffende be sluiten worden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voorgelegd, aldus een communiqué van de Ziekenfondsraad. De overeenkomsten betreffen de honorering van genoemde mede werkers voor de hulp aan zieken fondsverzekerden voor het jaar 1960. De thans goedgekeurde ver hogingen vinden haar grond in de stijgingen van het kostenpeil, die sinds de totstandkoming van de op 31 december 1959 expirerende over eenkomsten zijn opgetreden. Hier bij is - voor zover mogelijk - tevens in aanmerking genomen de invloed Seinhuis stortte in UTRECHT, 10-10. Op het ran geerstation te Utrecht, vlak achter het Stads- en Academisch zieken huis, is vannacht om kwart over twaalf een rangccrtrein ontspoord en tegen een seinhuis opgereden. Het seinhuis, half metselwerk half hout en drie en een halve meter hoog, stortte by de botsing in. De twee rangeerders die zich in het seinhuis bevonden, de 42-jarige J. van de S. en de 24-jarige C. A. P., beiden uit Utrecht, liepen een shock op. Zy zyn overgebracht naar Stads- en Academisch ziekenhuis. De oorzaak van de ontsporing moet vcrmoedeiyk gezocht worden in een te vast geklemde seinschoen. Het goederenvervoer is omgeleid over andere sporen. van de te verwachten loonronde van 2Vz in 1960, o.a. als gevolg van de huurverhoging. Alle honoreringsverhogingen te zamen betekenen voor de algemene ziekenfondsen een hogere uitgave van totaal circa 17 miljoen gulden, waarvan ruim 13 miljoen voor de wettelijke verzekering (verplichte en bejaardenverzekering tezamen) en bijna 4 miljoen voor de vrijwil lige verzekering. Aanslagen in Algerië ALGIERS, 11-10. De ontploffing van een handgranaat in een drukke straat te Algiers, heeft zondag het leven geëist van twee mensen. Zes anderen werden gewond. De dader werd gegrepen. Ook te Tlemcen kwamen twee mensen bij een aanslag om het le ven. Hier werden tien personen ge wond. Een mohammedaan wierp eerst een handgranaat in een café en daarna op straat om zijn vlucht te dekken. Zaterdagavond werd in de syna goge tijdens de dienst een hand granaat geworpen, waardoor een zesjarig meisje werd gedood en vijf andere personen gewond werden. Tussen Boe-Saada en Ain-Mellah reed zaterdag een autobus op een mijn. Twee passagiers kwamen om en vijf werden zwaar gewond. Egyptische schatten verdwenen CAIRO, 11-10. Een gouden beeld van de oud-Egyptische zonnegod Horus en een gouden ring met ro bijnen zijn uit het museum van As- soean in Egypte verdwenen, aldus is zondag uit Cairo vernomen. Het is voor de derde maal in de laatste maanden dat oud-Egyptische schat ten uit Egyptische verzamelingen zijn ontvreemd. De maan: eivormig LONDEN, 12-10. Een woordvoer der van het observatorium te Hurstmonceux in zuid-Engeland he?ft zondag naar aanleiding van de suggestie van Russische zijde, dat de maan eivormig zou zijn, verklaard dat, als de maan niet rond is, de afwijking te gericht is om enig verschil te malen Volgens hem is de aarde zelf in lichte vorm eivormig. Hij noemde de Russische theorie niet nieuw en hij was niet van oor deel, dat de gegevens van de jong ste Russische maanraket het vraag stuk tot een oplossing zullen kun nen brengen. De woordvoerder gaf commen taar op een artikel van de Russi sche deskundige dr. Fedniski in het partijblad „Prawda". Twee doden bij ernstig verkeersongeval VENLO, 12-10. In de gemeente Bergen (noord-Limburg) heeft zich zondagavond een ernstig verkeers ongeval voorgedaan, dat aan twee personen het leven heeft gekost en waarbij één persoon ernstige ver wondingen opliep. Omstreeks acht uur reed op de rijksweg van Venlo naar Nijmegen een scooter tegen een geparkeerde personenauto. Toen de twee inzit tenden van deze auto hulp verleen den aan de gewonde berijder van de scooter, reed een andere perso nenauto op hen in, waardoor de twee inzittenden van de eerste auto op slag werden gedood en de scoo terberijder nieuwe kwetsuren op liep. Laatstgenoemde werd naar een ziekenhuis in Nijmegen over gebracht. n Een menigte bijgelovige negers heeft zaterdag te Matadi, Belgisch Kongo, een Europeaan zwaar ge wond, die aangewezen werd voor de boze geest uit een sage, stam mend uit de tijd toen de eerste blanken in centraal-Afrika kwa men. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Ideeën zijn als patrijzen: men moet ze schieten als ze i opvliegenanders zijn ze i verdwenen. Paus reikte vijfhonderd missiekruisen uit VATICAANSTAD,. 11-10. - Paus Johannes heeft zondag tydens een plechtigheid zonder weerga in de geschiedenis van de R.k. kerk in de Sint Pieter het missiekruis uit gereikt aan vyfhonderd personen die op het punt staan naar de mis sie te vertrekken, in de meest uit eenlopende gebieden der aarde. Na de mis te hebben gelezen, ze gende de Paus de missiekruisen om ze vervolgens uit te reiken aan de vertrekkenden, die in optocht langs de pauselijke troon gingen. Zeven artsen die naar de missie gaan, van wie vijf vergezeld worden door hun echtgenoten, kregen eveneens het missiekruis. De echtgenoten ont vingen een rozenkrans. „De mensen wachten op u omdat gij hen het geheim van de ware vrede brengt", aldus de Paus in een toespraak. Soms wordt uw taak vergeten of zelfs belemmerd in sommige landen. Maar weet dat geen enkele hindernis uw bezieling kan verminderen. Op de weg die u zult gaan, zult u droefheid en ont beringen ondervinden. Laat u niet ontmoedigen. Wij zullen steeds met u zijn en voor u bidden, opdat de Heer u beschermt bij uw beproe vingen. Uw missie is een van held haftigheid, opoffering, licht en kracht, zo besloot de Paus. Regen in zuid-Engeland en Parijs LONDEN/PARIJS, 10-10. Van ochtend vie] er lichte regen in de meeste streken van zuid-Engeland, na een droogteperiode zoals men in geen twee eeuwen heeft gekend. Voor het eerst sedert vele weken viel er vanochtend ook lichte regen in het gebied van Parijs. Anti-semiet voor Haa«»s hof 's-GRAVENHAGE. De procureur- generaal bij het Haags gerechtshof heeft een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 28- jarige Leidse carosseriemaker G. Lafeber ter zake van eenmalige be lediging. L. gaf toe dat hij op 4 januari de directeur van een Leidse bioscoop had uitgescholden voor .vuile rot Jood". Nadat de direc teur had geweigerd aan L. behalve de prijs van een teruggegeven toe- gangsbiljeet ook het dubbeltje plaatsbespreekgeld te restitueren. De Leidse politierechter had L. 10 dagen gevangenisstraf opgelegd. De procureur-generaal bij het Haagse hof achtte deze straf aan de zware kant, maar overigens vond hij een onvoorwaardelijke gevan genisstraf toch noodzakelijk. Het gebruiken van een dergelijke uit drukking kan in Nederland niet worden getolereerd, zo meende hij. Het hof zal op 23 oktober arrest wijzen. Kind overreden VENLO, 11-10. Het 7-jarig doch- tertje van de familie Verstappen te Glerick werd zaterdagmorgen gedood, toen het al spelend onder een der wielen van een melkwagen terecht kwam. Congres „Humanitas" ROTTERDAM, 10-10. De vereni ging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag „Humani- tas", houdt op 31 oktober en 1 no vember een congres te Rotterdam in het Rijnhotel. Het congres wordt zaterdag te 16.00 uur geopend door de voorzit ter, mr. J. In 't Veld. In de derde zitting, die zondag te 11.30 uur aan vangt, spreekt de heer Ph. H. van Praag, adjunct-directeur van de Sociale Academie te Amsterdam, over de betekenis van het maat schappelijk werk voor de geeste lijke volksgezondheid. Voor het overige bestaat de agenda uit pun ten van huishoudelijke aard. West-Duitsland telt, samen met west-Berlijn, op het ogenblik 55 015.000 inwoners, waarvan 25 787.000 mannen en 29.227.000 vrouwen. BANKROVER OP HETERDAAD BETRAPT Snel ingrijpen van wachtmeester voorkwam beroving van Boerenleenbank VOORSCHOTEN, 11-10. Snel in grijpen van een wachtmeester van de rijkspolitie, heeft in de afgelo pen nacht de beroving van een Boerenleenbank te Voorschoten voorkomen. De bank had ongeveer 20.000 gulden in kas. Omstreeks twee uur vannacht, toen hij van zijn dienst naar huis ging, hoorde deze wachtmeester glasgerinkel uit de richting van het bankgebouw aan de Leidseweg. Hij dook weg om rustig poolshoogte van dit onraad te kunnen nemen. Kort nadien kwam uit een por tiek in de buurt een duistere figuur slechts even zichtbaar in het licht van een voorbij flitsende auto. De ze had kennelijk gewacht of het glasgerinkel de bewoners van het Nederlandse militairen ter bedevaart LA COURTINE, 11-10. Ongeveer tweeduizend Nederlandse militai ren die in La Courtine zijn gele gerd hebben vandaag deelgenomen aan een bedevaart van verschei dene Franse bedevaartgangers naar het op slechts enkele honder den meters van de legerplaats staande oude kerkje van het ge hucht Creuse. Daar is vandaag in de open lucht een van de oudste bedevaarten van midden-Frankrijk gehouden, ter ere van Sint Denis, de eerste bisschop van Parijs. De Nederlandse militairen en le geraalmoezeniers woonden er de mis bij. Een koor van Nederlandse militairen zong gezangen. huis boven de bank gewekt zou hebben. De man sloop naar de verbrijzel de ruit in de voorgevel van de bank. Voordat hij echter gelegen heid kreeg het gat te vergroten, de spanjolet om te halen en zich door de wijde tralies voor het venster te wringen was de schim reeds in handen van de forse wachtmeester. Hoe goed de vangst was bleek even later op het politiebureau. In arrest was de 31-jarige zeeman A. ten B., wiens strafblad reeds in de dub bele cijfers loopt. Hij was nog lich telijk onder de invloed van alco holische versnaperingen, in diverse café's genoten. De arrestant gaf toe de ruit van de bank met een steen vernield te hebben. Het lijdt volgens de rijks politie geen twijfel, dat ten B. de bank wilde beroven. De gearresteerde zeeman is ten overvloede door de speurhond „Ben" bij een reeks sorteerproeven als de stenenwerper aangewezen. ARCEN. Na een slippartij, waar bij de auto over de kop sloeg werd de 18-jarige J. Jansen uit Krefeld (Dtl.) zondagmorgen te Well op de rijksweg Venlo-Nijmegen zo zwaar gewond, dat hij kort na aankomst in een ziekenhuis te Venlo over leed. „General Electric", een Ameri kaanse elektriciteitsmaatschappij, heeft meegedeeld dat er langs het Panamakanaal 1300 fluorescerende lampen zullen worden aangebracht, die de geregelde vaart door het ka naal by nacht, mogelyk zullen ma ken. In het voorjaar van 1960 hoopt men met het werk klaar te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1