De tapijtkever is in opmars ITAUANO tjooflwill Oefening Bietekop Israël KOU r% GEVAT de lekkere DE MAN UIT CHICAGO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VBXJDAO b OKTOBER 1959 NO. ISMT Nederlandse meester werken te Oslo OSLO, 8-10. Koning Olav V van Noorwegen en prinses Astrid zul len vrijdagmiddag de officiële ope ning bijwonen van de tentoonstel ling „Van Rembrandt tot Vermeer" in het nationale museum te Oslo. De opening zal worden verricht door de Noorse minister van on derwijs, Bergensen. Deze tentoon stelling van zeventiende-eeuwse meesters, die wordt beschouwd als het grootste evenement op het ge bied van de schilderkunst van het seizoen te Oslo, blijft tot 6 decem ber geopend. De tentoonstelling is het resul taat van Noors-Nederlandse samen werking op grond van het culturele akkoord tussen de twee landen. Zij staat onder bescherming van de twe estaatshoofden. De 91 kunstwerken op de ten toonstelling zijn geleend van mu sea in Nederland, Zweden, Dene marken en Noorwegen en van eige naars van particuliere verzamelin gen. Het oudste werk, een winter landschap van Hendrlck Avercamp dateert van 1608. De rechten van het kind NE WYORK, 8-10. Mevrouw F. T. Diomer-Lindeboom van de Neder landse delegatie naar de verenigde zitting van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, heeft dezer dagen in de derde commissie voor sociale, humanitaire en cultu rele kwesties, van de assemblee bij de bespreking over een ontwerp voor een verklaring van de rech ten van het kind gezegd dat een dergelijke verklaring kan bijdragen tot verbetering van de positie van het kind. Al slaat de algemene ver klaring van de mensenrechten ook op kinderen, het kind heeft voor de ontwikkeling van zijn persoon lijkheid „wegens zijn lichamelijke en geestelijke onrijpheid en zijn bij zondere juridische status" speciale waarborgen nodig, zoals in de pre ambule van het ontwerp wordt ge zegd, aldus mevrouw Diemer-Lin- deboom. De Amerikaanse Fordstichting heeft donderdag 950.000 dollar be schikbaar gesteld voor vier Ame rikaanse operagezelschappen, die in de komende acht jaar 18 nieu we Amerikaanse opera's willen uitvoeren. Het zijn de Metropolitan Opera van New York, de City Ope ra uit dezelfde stad en de operage zelschappen van Chicago en San Francisco. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Veediefstallen in Friesland LEEUWARDEN, 8-10. In Fries- land en de Noord-Oostpolder zijn de laatste maanden herhaaldelijk koeien, kalveren, schapen en ko nijnen gestolen. Sedert mei jl. werd bü de politie verscheidene malen aangifte gedaan van vermissing van vee uit de welde, o.a. te Oppen huizen, Balk, Lemmer, Harich en Wijckel. In de Noord-Oostpolder werden vooral schapen uit de wei landen ontvreemd. De politie helt over naar de me ning dat hier een georganiseerde dievenbende aan het werk is, die 's nachts opereert. Er is reeds een verdachte aangehouden en voor de officier van justitie te Leeuwarden geleid. De gearresteerde is de 62- jarige P. van der G. te Akkrum. Hij heeft reeds een aantal diefstallen bekend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Op de Wester- singel te Rotterdam heeft een achteropkomende bestelauto twee meisjes, die op de fiets zaten, aan gereden. Een van hen, de 13-jarige Mieke Kanters van de Westzee dijk, was vrijwel op slag dood, het andere meisje, de 14-jarige Ch. de Wilde uit de Adrianalaan, werd tegen het trottoir geslingerd, maar kwam er met enige schaafwonden af. GELDERMALSEN. Een onbe kende heeft na het inslaan van de dubbele ruiten een greep gedaan in de etalage van de zaak in goud en zilverwerken van de heer A. Stolk aan de Geldersestraat in Geldermalsen. Deze greep leverde de dief (of dieven) twee plateaus met 100 gouden ringen tot een to taalwaarde van f 5000 op. ROTTERDAM. Op zijn derde reis-om-de-wereld, waarvan het schip maandag a.s. in Rotterdam wordt terugverwacht, heeft de „Willem Ruys" voor het eerst Cal- lao, de havenplaats van Peru's hoofdstad Lima aangelopen. Daar mee opende dit Nederlandse schip tevens de eerste geregelde passa- giersdienst van Australië en Nieuw Zeeland naar Zuid-Amerika. AMSTERDAM. De jaarlijkse traditionele rit van de pionier- automobielenclub, een toertocht voor zeer bejaarde auto's, welke op zondag 11 oktober a.s. voor de vierde maal wordt verreden, heeft dit jaar een record aantal buiten landse inschrijvers getrokken. Het evenement bestaat uit een tocht over west-Nederland's meest unie- tieke wegen en wordt besloten met behendigheidsproeven op het Zandvoortse circuit. PURMEREND. In Purmerend is de 10.000ste inwoner geregistreerd. Het is Adriana Anna Wilhelmina Velzeboer, dochter van de familie R. Velzeboer-Poel. Burgemeester mr. R. Kooiman overhandigde de vader een spaarbankboekje met f 100 op naam van zijn dochter en een zilveren beker met het stads wapen. Purmerend telde drie jaar geleden nog 7500 inwoners. wij ouders Het is een kwestie van geven nemen Het gezin va nde Vermolens is er een met vier „tieners". Coby is 17, Jaap van 16 en de tweeling Ma rion en Tonny van 14. Vier kin deren, die niet bijzonder moeilijk of ongezeggelijk zijn, maar die een even grote behoefte aan expansie hebben, als ieder ander kind van hun leeftijd. Vier kinderen, die in het gelukkige bezit zijn van een paar ouders, die begrip voor hen hebben en niets nalaten, om in huis een sfeer van gezelligheid te scheppen, zodat ze het niet op straat hoeven te zoeken. Bij de Vermolens mag veel. Als stelregel geldt daar: „jullie kunnen iedereen mee naar huis brengen". In dit gastvrije huis wordt daarvan dan ook graag gebruik gemaakt door de vele vriendjes en vrien dinnetjes van de kinderen Ze heb ben een pick-up met een uitgebrei de discotheek, die steeds aangevuld wordt met de nieuwste platen. En wat is er voor jongelui op deze leeftijd heerlijker dan plaatjes draaien? Vooral als er vaak ook nog bij gedanst mag worden. Moe der Vermolen ziet niet op tegen wat lawaai. En de rommel die ze maken, ruimen ze later zelf weer op. De nieuwe buren ZeAbewonen een huis van twee onder één dak. Met de buren had den ze het ook getroffen. Dat waren zelf mensen met kinderen, die wel een stootje konden verdragen. Sinds kort is daar echter verande ring in gekomen. Buurman is naar een andere stad overgeplaatst en het gezin is vertrokken. In hun plaats wordt het huurhuis nu bewoond door een echtpaar op leeftijd. En daarmee is de ellende begonnen. De huiskamers grenzen aan elkaar. Zodra er wat te luid ruchtig muziek gemaakt wordt, of de jongelui zich een beetje rumoe rig gedragen, wordt er venijnig te gen de muur geklopt, wat zoveel betekent als een aanmaning tot stilte. Moeder Vermolen zit met de han den in het haar. Ze is niet het soort vrouw, dat zich van haar mede mensen niets aantrekt, En zeker zou ze niemand met opzet overlast willen bezorgen. Maar het is toch ook geen doen, dat er in haar huis met vier kinderen op die onstui mige leeftijd en hun vele vrolijke vriendjes en vriendinnetjes nu steeds een doodgraversstemming moet heersen. Ze kan het hun niet aandoen, om alles te verbieden en steeds met de vinger tegen de lip pen te komen waarschuwen: „Stil, stil, denk om de buren!" ,Als de mensen nu werkelijk heel oud of ziekelijk waren, zou het na- turlijk nog iets anders zijn. Maar dat zijn ze niet. Ze bewegen zich nog heel flink en gezond. Ze zijn alleen maar sikkeneurig. Dat komt natuurlijk omdat ze zelf nooit kin deren hebben gehad en niets ge wend zijn. Maar moeten ze daarom ook het huis van een ander rege ren? Niet op reageren „Niets van aantrekken. Rustig laten kloppen", raadt vader Ver molen aan. Maar dat kan moeder ook niet. Het maakt haar zenuw achtig. Ze praat eerst met de kin deren, wijst hun er op, dat ze na tuurlijk rekening met anderen moeten houden en het dus wat rus tiger aan moet; de muziek wat zachter aan zetten. De hele schaar begrijpt het redelijke er van en be looft medewerking. Daarna stapt moeder naar de bu ren. Ze begint met te zeggen, dat hun behoefte aan rust en stilte zo veel mogelijk gerespecteerd zal worden, maar dat ze aan de andere kant een beroep doet op hun be grip voor de jeugd, die zich toch érgens in moet kunnen uitleven. Er is geen boos woord gevallen. Er Is beide partijen hun best zullen doen, te geven en te nemen. Dat is te danken aan moeder Vermolen, die het van het begin af, op de enige, verstandige manier heeft aange pakt. MARCELLE. OVERDENKING Dinsdag werden weer militaire vrachtwagens ingeschakeld bü het ver voer van aanvullend veevoeder naar de droogtestrekenwaar men met ernstige veevoedertêkorten heeft te kampen. - In de vroege mor genuren hebben de mannen van de genie-troepen uit Keizersveer hun vrachtwagens bij Tweede Tol onder Dordrecht volgeladen met biete koppen. - Een transport van zestien zwaar op hun veren zuchtende vrachtwagens begaf zich tegen de middag naar Stramprooy bij Weert. De koeien stonden onderweg likkebaardend de wagens na te kijken. Toen het transport tegen zes uur namiddags in het Limburgse plaatsje aankwam, hieven de koeien een dankbaar geloei aan, een groots com pliment jegens de militairen. Toen de wagens afgeladen werden, sto ven de dieren toe om zich de hapjes lekker te laten smaken. - Foto boven: opladen bij Tweede Tol. - Onder: dankbare koeien in Stramprooy Een taaie rakker, die in wol enoi'me verwoestingen aanricht De eerste alarmerende berichten kwamen uit Limburg, waar velen op ernstige wijze met de larven van de tapijtkever werden geconfron teerd. En betrekkelijk snel hebben de dieren zich over de rest van ons land verspreid, want na enkele da gen kwamen er ook berichten over de aanwezigheid van deze textiel- vreters uit alle andere delen van ons land. De gemoederen worden er door bezig gehouden en wel in het bijzonder van de huisvrouwen, want uit de berichten blijkt, dat de larven van de,tapijtkever enorme verwoestingen aanrichten in aller lei artikelen, erger dan we dat van de motten gewend zijn. De mot eet plaatselijk gaatjes, en alleen in wol, maar de tapijtkever- larve verplaatst zich over het ge hele terrein en vreet hier en daar een gaatje, zodat in minder dan geen tijd een groot aantal kleding stukken, de stoffering en zelfs de stoelbekleding door een veelheid van overal verspreide gaatjes ge ruïneerd is. De larven zijn gewel dig vraatzuchtig en tasten alles aan. Het is geen wonder dat de huis vrouwen zich ernstige zorgen ma ken over de gesignaleerde diertjes, mede doordat gebleken is, dat de bestrijding geen eenvoudige zaak is, omdat de larven buitengewoon taaie rakkers zijn. Van tuin naar huis De tapijtkever lijkt bedrieglijk veel op een zogenaamd lieveheers beestje. Het verschil zien we aan de kleur. Er zijn twee soorten, te weten zwarte en grijsbruine De kevertjes zelf zijn onschadelijk. Ze leven gedurende het voorjaar en de zomer in de tuinen, waar ze zich bezig houden met de bloemen en stuifmeel en honing eten. In het najaar echter worden ze onrustig, want er moet voor het nageslacht gezorgd worden en dan vliegen ze de hulzen binnen of leggen hun eitjes in schoorstenen en op vlie ringen of onder de dakpannen. Van hieruit gaan de larven op mars en ze weten met onfeilbare zekerheid smakelijke goederen te vinden waaraan ze zich tegoed doen. Middeltjes als mottenballen en dergelijke helpen tegen deze larven niet. Men moet echt wel met zwaarder geschut komen. Wat kunnen we doen? De bestrijding van de diertjes is echter niet zo eenvoudig. Preven tief kunt u echter veel succes heb ben, door zoveel mogelijk alle wol len stoffen „motecht" te nemen, want daar blijven do larven af. Bo vendien hebben ze een hekel aan zonlicht en nu we nog steeds ver gast worden op zonnige dagen, kunnen we daarvan een dankbaar gebruik maken door zoveel moge lijk alle textiel, ook nylon, katoen en dergelijke, te luchten en buiten in de zon te hangen. Worden er larven geconstateerd, dan is het echter moeilijker. De enige middelen waarmee u enig succes kunt hebben, zijn contact insecticide met residu werking, die u spuiten moet. Hoe afdoende der gelijke middelen zijn ten opzichte van de bekende insecten, hun wer king op de taaie larven van de ta- pijtkever is vrij langzaam. Boven dien kunt u ze slechts effectief be strijden, wanneer u niet alleen plaatselijk spuit, maar ook de haar den opzoekt. Die vindt u meestal op donkere warme plekjes, dus ook in de buurt van verwarmingsappa raten, zoals delen van het kleed onder de haard of centrale ver warming e.d. U kunt veel narigheid voorkomen door in deze tijd van het jaar regel matig alles te controleren op de aanwezigheid van larven en, als ze gevonden worden, dadelijk de zaak grondig aan te pakken. U voorkomt dan grote schade. Afgelopen zondag is het in de kerken de gebedszondag geweest voor het volk Israël. Misschien vindt u dat overbodig. Dat is toch niet het geval. Het is wel waar, dat velen in de christelijke kerk en daarbuiten leven met de gedachte, dat Israël heeft afgedaan: De kerk is immers in de plaats van Israël gekomen. De apostel Paulus denkt daarover anders. Hij worstelt in de hoofd stukken 9-11 uit de brief aan de Romeinen met de vraag, waarom zijn eigen volk Israël Jezus Chris tus niet als de messias aanvaardt Hij ziet aan de andere kant dat het evangelie wel gehoor vindt bij de heidenen. Overal in het heiden- land ontstaan gemeenten, die Je zus Christus als Heer belijden. Paulus tracht op al deze vragen een antwoord te vinden. Hij denkt er over na met de inzet van zijn ganse persoon. Hij komt tot de slot som, dat de stroom van het heil over een ander spoor is gelegd: Is raël staat nu op dood spoor. Maarzo zal het niet blijven. Er komt een tijd, waarin Israël weer in het heii komt te staan. Nu is door de weigering van Israël het heil de heidenwereld Ingegaan. Daardoor mogen U en ik weten van Jezus Christus, daardoor zijn er op ons eiland christelijke kerken en geen tempels van Wodan en Donar meer of andere goden; daardoor mogen U en ik ons bevrijd weten uit de greep van machten en demo nen, die vaak wurgend de mensen in hun greep hebben. Jezus Chris tus is immers de grote bevrijder. Deze omlegging van de heils- stroom is maar tijdelijk. Er komt een ogenblik waarop Israël daarin weer is opgenomen en ook Israël Jezus Christus als zijn Heer en Heiland gaat belijden. Is het te ver wonderen, dat Paulus dit een leven uit de dood noemt? Israël heeft dus niet afgedaan. U kunt dit in deze tijd aan ver schillende tekenen zien. Daar is de staat Israël. Na 2000 jaar rond zwerven komt Israël voor een deel weer tot rust in het land Palestina. Israël krijgt weer een nationaal te huis. Israël gaat nu in Palestina het Nieuwe Tesetament lezen. Het heeft dit in de afgelopen 2000 jaar steeds geweigerd. Wanneer we dat zien en horen, kunnen wij alleen maar vurig bidden en hopen dat Israël de weg tot Jezus Christus mag vinden en zo de volheid dei- tijden wordt ingeluid. Wanneer wij zo bidden moeter wij echter ook bereid zijn in onze verhouding tot Israël meer liefde aan de dag te leggen. Wij zullen ons meer moeten inspannen om Is raël tot naijver op ons op te wek ken. Israël heeft tot dusver nu niet bepaald een gunstige indruk ont vangen van de christelijke kerk. Ik denk aan het antisemitisme in de loop der eeuwen. Ik denk aan de Jodenvervolging in dertiger en veertiger jaren in Europa, die ons nu nog met afschuw vervullen. Welk een indruk heeft dat op Is raël gemaakt. Was het niet het christelijk Europa, dat zulks deed? Hebben zij in deze handelingen de liefde van Christus kunnen ont dekken? Zien zij verder in 't leven van elke dag een toewijding tot Je zus Christus die hen beschaamd doet staan? AI deze overwegingen zullen U en mij tot inkeer en levensvernieu wing moeten brengen. Dan kunnen wij mogelijk door ons gedrag, waar uit liefde en toewijding spreekt Is raël tot naijver opwekken. Israels God.' Verdrukt verdreven doolt Uw oude bondsvolk voort: voer het door Uw macht ontheven, door der vrijheid morgenpoort. Och, werd ook door ons aanschouwd, hoe G'Uw Sion, Heer, herbouwt! Scharendijke. Ds. Alb. v. d. Ban Ingezonden mededeling EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Maar er heet geen koe bont of •er is een vlekje aan!" „Een schandelijk spreekwoord", stelde Colverton vast. „Het ergert me zovaak ik het hoor". „Dus u ergert zich, mr. Colver ton. Aan mij toch niet, hoop ik?" „O nee, mevrouw, aan u erger ik me niet. Alleen aan de praatjes". tJzult toch ook als journalist wel eens praatjes in de-krant zet ten", meende Kruiderink, die er bij was komen staan. „U weet nog niet veel van jour nalistieken nog veel minder van journalisten, meneer", ant woordde Colverton stijfjes. „Me vrouw, ik dank u voor uw inlich tingen Voorzover ze door de fei ten worden gesteund, za lik zien, wat ik er mee doen kan". En weg was hij. „Dat heb je weer eens. mooi ver prutst", striemde mevrouw Boom haar medestrijder. „Die vent zo brutaal op de tenen te trappen. Het is toch al zo'n lichtgeraakt manne tje. Hij antwoorde mij ook af en toe op een toonze zweeg ver ontwaardigd. „Daar hebben we Zoetevrijer", zei Kruiderink, blij met de aflei ding, dio de correspondent van de Provinciebode verschafte. En me vrouw Boom en haar vriend haast- teh zich naar de nieuwaangekome- ne, om deze al vast in te lichten over het grote nieuws dat hij van avond aan zijn krant kon melden. Bij de deur keek Corrie al dat gedoe aan. Ze had Colverton in ge sprek gezien met mevrouw Boom, had met onmachtige woede gezien, hoe deze dame trachtte de Ameri kaan in te palmen, en niet zonder leedvermaak ontdekt hoe stijf en koel het afscheid was. En nu zaten ze weer met Zoetevrijer te flik flooien. Een man, die ge enkwaad zou doen, eerlijk, ofschoon erg langdradig, maar die toch in zijn krant op een verschrikkelijke ma nier, de kat de bel kon aanbinden, als er niet tijdig raad geschaft werd. Daar ontdekte ze, in haar hoekje, Riek de Ruiter en spoedig zaten de beide meisjes in druk gesprek. De hoofden negen zich naar elkaar, er werd gefluisterd en gelachten en opeens uitte Corrie een kreet van verrukking en sloeg, zonder op de omstanders te letten, haar armen om het oudere meisje. „O Riek, wat énig! Rlekl O, nu komt alles vast goed!" „Hoe bedoel je?" „O, ik geloof vast, dat Colverton vanavond de zaak redt. Gek hé? Nu ik dit gehoor dheb, van jullie twee- enik weet wol, het is ver schrikkelijk onlogisch, maar ik heb zo'n vast vertrouwen in hem!" „Ja, ik ook", bekende Riek. „Natuurlijk, halve gare! Anders had je het toch nooit aangedurfd met hem?" „Ja, toen hij zoeven met mevrouw Boom zat te praten en die slang zo liefjes tegen hem deed, kon ik haar wel ik weet niet wat doen. Maar hij stond óp en wandelde weg, zo stijf- 57 jes als een stok en Boom was ra zend, dat kon ik duidelijk zien!" „Nu, verwacht er nog maar niet te veel van", kalmeerde Riek. „Want de Gooyer is nog steeds niet komen opdagen „Nee, dat is zobekende Cor rie kleintjes en haa rvreugde was weer omgeslagen in mistroostigheid „Kom, laat je hoofd nu niet weer te gauw zakken, Corriekind", troostte Riek. Op dat ogenblik kwam de bur gemeester binnen. Hij schudde handen, groette vriendelijk mevr. Boom, Kruiderink en Kareisen. „Wat een ijzeren hein", bewon derde Hanny Boom zijns ondanks. „Je zou zeggen, dat alles oké is, hij ziet er uit als een goudhaantje". „Dat zal over een uurtje wel an ders rijn", meende mevrouw Boom kwaadaardig, „dan zal het haantje zijn veren wel verloren hebben". Hanny vond deze woordspeling zo geestig, dat hij het uitschaterde van plezier. Inmiddels was bode Almekinders tot de burgemeester doorgedron gen. „Burgemeester", fluisterde hij haastig, „meneer de Gooyer Js In uw kamer en wil u meteen even spreken, voor de bijeenkomst be gint". „Goed bode", zei de burgemees ter en volgde zo onopvallend mo gelijk de functionaris. Maar zo on opvallend niet of twee paar ogen hadden het gezien; Corrie en Col verton. Het was de Amerikaan, die vrijmoedig de burgemeester ach terna ging en toen Dikkenburg zich omdraaide om de deur te slui ten, bemerkte hij, dat Colverton achter hem was binnengekomen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9