Sir Jansland ontwikkelt zich tot centrum van gladiolenteelt Hoeder BABY DERM ï;"?,iL; „Volgende week komt de schooldokter" Ingezonden mededeling Raadgevingen van het Veilig Verkeersmannetje „Wouter Wegwijs" Kievieten lijden onder de droogte AMSTERDAM, 8-10. Uit vrijwel alle delen van het land komen be richten over het verongelukken van grote aantallen kieviten langs snel wegen, waar zij zich op de bermen ophouden, nu zij op de droge wei den klaarblijkelijk niet voldoende voedsel kunnen vinden. Dood ge vonden exemplaren blijken zeer sterk te zijn vermagerd. Opmerke lijk is de toestand van apathie, waarin de vogels blijken te verke ren. Het is uiterst moeilijk, zo deelt de Nederlandse-vereniging tot be scherming van vogels mee, deze vo gels te helpen Vooral, omdat juist door de droogte de regenwormen, die zij anders z*lf zouden vangen, ook voor de mens moeilijk te be machtigen zijn Resultaat zou mo gen worden verwacht van het voor tijdig onder water zetten van ijs banen, liefst zodanig, dat er slechts enkele centinm^ters water op komt te staan. Dit zal uiteraard slechts mogelijk zijn op plaatsen, waar de ze ijsbanen toch geen gras opleve ren voor het vee. Ingezonden mededeling 'n betrouwbaar zwitsers anker horloge 1. Er zijn in het verkeer ge noeg mogelijkheden om u*te laten afleiden. Maar alle vervelende vliegen, stofjes in uw ogen, mooie- meisj es-op-stoep en weten-wij - veel ten spijt; doe daar niet aan mee. Laat uw wegbeeld geen mo ment los. Doe als het Veilig Ver- keers-mannetje Wouter Wegwijs: HOUD HET OOG OP DE WEG 2. Er zit meer achter (u) dan u denkt! In het verkeer ls het voor een automobilist beslist noodza kelijk te weten, wat er achter en naast zijn wagen gebeurt. Kijk daarom in de spiegel. Kijk nog1 eens. Blijf regelmatig kijken! En doe als het Veilig Verkeers-man- netje Wouter Wegwijs: NEEM ER EEN PAAR OGEN (ZIJSPIEGELS) BIJ! 3. Fietsers en bromfietsers heb ben maar al te dikwijls te lijden van hinderlijke, ongedimde auto lampen. Daar moet u eens wat aan doen, heren automobilisten. Toon uw correctheid. Maar ook in het verkeer kan de liefde niet van één kant komen. Daarom herhalen wij hier de hartekreet van ons (ver blinde) Veilig Verkeers-manetje Wouter Wegwijs: (BROM)FIET- SER, OOK GIJ VERBLIND NIET! 4. Beleefd zijn we allemaal, dat staat vast. Alleen vergeten we het wel eens, bijvoorbeeld maar al te dikwijls in het verkeer. Daar den ken we nog maar al te veel aan ons eigen belangetjes, onze eigen haast, onze eigen tijdnood, enz. enz. Wat meer eerbied voor de medemens ls op de weg geen over bodige luxe en zonder nu te wil len beweren, dat wij voor iedere medeweggebruiker de hoed moeten afnemen, zijn wij het toch wel eens met het Veilg Verkeers-man- netje Wouter Wegwijs als hij con stateert: DIMMEN EEN KWESTIE VAN BELEEFDHEID. 5. Er schijnen nog steeds enkele (wandelende) langenoten te zijn, die ogen op hun rug hebben en die zich kunnen permitteren om rechts te houden als z(j door afwezigheid van voet- of rijwielpad op de rij weg moeten lopen. Maar u behoort daar stellig niet bij. Laat u niet ln de rug aanvallen en volg de raad op, die het Veilig Verkeers- mannetje Wouter Wegwijs u geeft: LOOP HET VERKEER TEGE MOET 1 6. Vecht u graag met een tegen stander, die door zijn „zwaarge wicht" een snelle sprong honder den malen meer vernietigings kracht heeft dan uzelf? Neen? Ga daarom ook de trein uit de weg. De Nederlandse Spoorwegen doen alles om u te waarschuwen, als zo'n „sterke broer" uw pad gaat kruisen. Maar alle fraaie knipper lichten en (halve) overwegbomen ten spijt - doe als Veilig Verkeers- mannetje Wouter Wegwijs: OVER WEEG BIJ OVERWEGEN! Probleemfilm van deze tijd: „Als ouders slapen" in Concertzaal Beroemde melodieën in „Vergeet mij nooit" In de Zierikzeese Concertzaal wordt deze week vertoond „Als ouders slapen", het verhaal van jonge mensen, die geconfronteerd worden met problemen, waarvoor zij de nodige geestelijke rijpheid missen Maar de problemen zijn er en het zijn de problemen van deze tijd. In deze openhartige en schok kende film zien we o.a. Heidi Brühl en Christian Doermer. Tweede gereedgekomen drogerij in vol bedrijf Het verhaal speelt in het grote Ruhr-g^bied, waar het leven in de mijnen hard en moeizaam is. Maar „bovengronds" zoekt men vertier en zij, die onder de twintig zijn, weten nog niet, dat ook dit vertier betaald moet worden. En de prijs ervoor is soms hoger dan men denkt. Wij zien dan het tragische relaas van Inge en Hannelore, jonge meis- I jes die werken in een groot dames- I modemagazijn Voor Inge is „de grote kans" als zij door haar baas wordt uitgekozen om mee te doen aan een mode-show. Haar vriend Wolfgang die zelf in de mijn werkt en 's avonds studeert, is er tegen en waarschuwt Inge. Maar Inge - I hoe kan het anders? - zet toch door. En zo komen zij en Hannelore na j afloop van de show terecht op een I party, waar het wilder toegaat dan beiden hadden verondersteld Er zijn jongens als Freddy en Johnny, die rijke ouders hebben en voor wie, met hun vele vriendjes de ernst van het leven niet lijkt te be staanjazz, boogie-woogie en alcohol vormen hun voornaamste bezigheid Inge heeft thuis een bar se vader en een afgetobde moeder, Freddy een mooie Mercedes, Inge is gemakkelijk mee te voeren. Han nelore is verliefd op Johnny, ver liefd op zijn guitaar. Want van werkelijke liefde weet Hannelore nog niets Er is er één die deze jonge mensen maar al te goed be grijpt: pater Englert, een priester met °en groot hart en ruime opvat tingen. Hij begrijpt dat het niet de kinderen zijn waar het probleem ligt maar de ouders, de ouders die de taal van deze tijd niet verstaan. Als het dan tot °en dramatisch con flict komt - de jonge Hannelore krijgt na een schokkende ervaring tijdens een party een dodelijk on geluk - dan spreekt de priester éérst met de ouders van Inge. En het lukt hem deze ouders te over tuigen van hun verkeerde houding. Inge vindt de weg terug naar huis en naar Wolfgang. Inge heeft iets geleerd. Een ontroerende belangrij ke film. De tweede film in het Concert zaalprogramma van deze week is „Vergeet mij nooit', een grandioze muziekfilm met de grote tenor Ferruccio Tagliavini. In bioscoop hotel Bom te Haam stede zien wij deze week „Geintjes met Geesten", een daverende klucht met Bud Abbott en Lou Costello. Het begint er meer en meer op te lyken dat het kleine Sir Jans land zich gaat ontwikkelen tot centrum van de gladiolenteelt op Schouwen-Duiveland. In een be trekkelijk kort tijdsbestek zijn er op het dorp nu twee drogerijen verrezen. De laatst gereedgekomen drogerij is zelfs het allernieuwste op dit gebied en opgetrokken uit gasbetonplaten van 21 cm dikte, vorstvrij en isolerend. Deze dro gerij is eigendom van de bloem bollenkwekerij en -handel firma van Waveren te Haamstede. De zorg voor de dagelijkse gang van zaken is toevertrouwd aan de be drijfsleider de heer L. Dorst De heer van Waveren is wat de toekomst van de gladiolenteelt op Schouwen-Duiveland betreft op timistisch gestemd. „In Noord- Zuid-Holland is de grond ver waarloosd en uitgeteeld De grond hier in Duiveland is echter uit stekend voor de gladiolenteelt ge schikt en de export neemt steeds toe", aldus de heer van Waveren, die het van groot belang achtte, dat de telers op het eiland er voor blijven zorgen een kwaliteitspro- dukt af te leveren. Voor een kwa- liteitsprodukt is de beschikking over een goed geoutilleerde dro gerij uiteraard ook van groot be lang. Op Schouwen-Duiveland zijn momenteel drie drogerijen in be drijf: één te Haamstede en twee te Sir Jansland. De drogerij van de firma Neele werd enige weken geleden - zoals gemeld - officieel in gebruik gesteld. Prima gronden Naar de mening van de heer van Waveren liggen er voorg] in de omgeving van Dreischor, Sir Jansland en Noordgouwe prima „En of U dan ook komt Geneeskundig schooltoezicht wint aan populariteit gronden voor de gladiolenteelt. Vooral de verkaveling heeft hier zeer veel goeds aan gedaan en de kwekers hebben nu de beschik king gekregen over prachtige ka vels. De firma van Waveren heeft het voornemen om op deze gron den niet alleen gladiolen maar ook irissen en tulpen te gaan telen. Dc nieuwe drogerij heeft een capaciteit van 1500 manden en bestaat uit een pellerij met twee cellen alsmede een cel voor na- drogerij, De gasbeton-platcn waar uit het moderne gebouw is opge trokken zijn een Zweedse vinding, doch worden in Holland gefabri ceerd. Door toepassing van deze uitermate geschikte betonplaten kan een belangrijke besparing in de bouwkosten worden verkregen. De cellen worden op de juiste tempe ratuur gehouden door een auto- matische oliestookinrichting. Zo genaamde heaters blazen de war me lucht tussen de deskundig ge stapelde bakken gladiolen. Door Er zijn in ons land meer dan twee miljoen schoolgaande kinde ren en een grondig periodiek ge neeskundig onderzoek van al deze zes- tot veertienjarigen kan voor de volksgezondheid van grote be tekenis zijn. De mogelijkheden op dit gebied worden nog steeds niet nauwelijks, want de figuur van de voldoende benut en dat kan ook schoolarts is in ons land betrek kelijk nieuw. Op het gebied van het school- geneeskundig toezicht zijn er nog vele wensen, maar het begin ls gelukkig gemaakt en de ontwikke ling is op verheugende wijze in volle gang. Om een toestand te bereiken zoals de deskundigen dat graag zouden zien, is heel wat tijd nodig. Zulke dingen moeten ge leidelijk aan groeien. Voorts Is er ook geld voor nodig, veel geld zelfs en dat is ook altijd een tame lijk teer punt. Belangrijke bezigheden Maar wanneer u een oproep ont- in uw tijd ook nog geen school dokter was In „uw" tijd zullen er heus nog wel andere dingen niet geweest zijn, die er nu wel zijn en die u beslist niet meer zoudt willen missen. PREDIKBEURTEN voor zondag 11 oktober Ned. Herv. Kerk Zierikzce: Grote kerk: 10 uur ds. Bezemer (bed. H. Doop), 7 uur de Eerw. heer A. van Pel. Gasthuis- kerk: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 10 uur ds. v.d. Grift (Bed. H. Doop). Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Bnrgh: 10 uur ds. L. Boer uit Haamstede. Haam stede: 10 uur Eerw. heer A. van Pel uit Zierikzee (Voorber. H.A.); 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. van Liere. Noordwelle: 7 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonncmaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur Vic. J. C. Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (Bed. H. Doop); 6.30 uur samenkomst in „Rehoboth". Oosterland: 10 uur ds Rijks (Voor ber. H.A.), 6 uur idem. Sirjans- land: 10 en 6.30 uur Eerw. heer W. G. de Jonge uit Twello. Bruinisse: 10 uur ds. v. d. Brink, 5 uur idem (Voorber. H.A.). St. Philipsland: ~.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. M. E. Monsees uit Amersfoort. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. J. B. Vogelaar uit Zwolle. Haamstede: 10 en 3 uur ds. A. Schippers uit Colijnsplaat (H.A.). Renesse: 7 uur ds. P. Melse uit Zonnemaire. Scha- rendyke: 10 en 2.30 uur ds. Kam per. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. A. J. Radder uit Kamper land. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Th. Swen uit Vlaardingen. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. P. Melse uit Zonnemaire. Brui nisse: 10' en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis (Bed. H.A. en Dankz. H.A.). Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. I. v. d. Knijff, em. pred. te Den Helder. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. I. v. d. Knijff, em. pred. te Den Helder. Nieuwerkerk: 10 uur ds. J. P- Meijering, em. pred. te Zierikzee, 3 uur ds. M. v. d. Klis uit Zierikzee (Voorber. H.A.). krn1köm1IaaSjerdrgewcns,c.n- lucht weer gevoerdPnaar dc veilingen en ex. portcurs. In de drogerij, beter kan gespro ken worden van een volledig In gerichte blocmbollenschuur, zal hit tevens mogelijk z«n Irissen te remmen", zo vertelde ons de wiveren Door dit merk- I™ op de markt te brengen. Hehtinêen te verschaffen, wilt u dS SoSk werkelijk komen? ZuU u dan niet allerlei andere veel be langrijker bezigheden hebben en door het huls lopen mopperen dat u het allemaal onzin vindt, omdat nietje en Joke en Wimple elle naal zo gezond zijn als een vis? Zult u naar aanleiding van zo n oproep niet zeggen, dat 't alle maal overbodig gedoe is, omdat er Volle medewerking De verdere opbouw van de schoolgeneeskundige diensten kan alleen vlotten wanneer de bevol king daar haar volle medewerking aan verleent en er ook een vol ledig begrip voor heeft. „De be volking" betekent niet: uw buur man of uw schoonzuster. U hoort daar ook bij en ook uw bijdrage is nodig, wanneer daarom ge vraagd wordt. Zolang het werk van de schoolarts zijn definitieve plaats in onze samenleving nog niet heeft gevonden, is het dubbel noodzakelijk, dat alle oudere hun medewerking aan het geneeskun dig schoolonderzoek verlenen. Doelmatige adviezen Onlangs hadden wij het genoe gen een vrouwelijke schoolarts aan het werk te zien. Wij werden daarbij getroffen door haar vaar digheid om ook kleine, nog onbe langrijke afwijkingen te ontdek ken. Bij ernstige gebreken wordt de huisarts natuurlijk ingelicht, bij minder belangrijke dingen worden in het bijzijn van één der ouders adviezen gegeven die niet alleen uiterst doelmatig, maar bovendien praktisch en begrijpe lijk zijn. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst; 2.30 uur Student Ligten- berg uit Rijssen. Oosterland: 10 uur student Ligtenberg uit Rijs sen, 2.30 uur leesdienst, 6 uur stu dent Ligtenberg. St Philipsland: 10.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. RenesSe: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 8 uur afscheidssamenkomst kapiteins van den Hoek in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw o.l.v. kolonel J. Govaars uit Amsterdam. Rooms-kathollckc Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6