Nog slechts 12 pet der bevolking woont in gemeenten met minder dan 5000 zielen Najaar Een vleesgerecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 9 oktober 1959 No. 18647 Bedreigd de stad het platteland UTRECHT, 8-10. De Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht zal op donder dag 15 oktober in Utrecht haar provinciale dag 1959 houdenOver het thema van deze conferentie „Bedreigt de stad het platteland?", hebben prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar te Utrechten ir. J. P. de Groot, wetenschappelijk mede werker bij de afdeling sociologie en sociografie van de landbouw hogeschool te Wageningen, inmid dels pre-adviezen uitgebracht. Prof. Groenman toont met cijfers aan, dat het aantal mensen dat in een stedelijk milieu woont, gedurig toeneemt. Een derde gedeelte van de Nederlandse bevolking woont Topconferentie in januari of februari PARIJS, 8-10. In Franse rege ringskringen verwacht men dat er in Januari of februari een top conferentie met de Russen gehou den zal worden, waaraan een bij eenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken vooraf zal gaan. De Gaulle heeft twee brie ven van Eisenhower gekregen na het bezoek van Chroesjtsjef aan de V.S. Hieruit zou gebleken zijn dat het overleg tussen de Amerikanen en Russen binnen niet al te lange tijd zou kunnen leiden tot ëen ak koord over twee punten, n.l. de stopzetting van de kernproeven en de instelling van een zone in midden-Europa, waarin „minder spanning" zal heersen. De Loenik en de wetenschap MOSKOU, 8-10. De Russische professor Koekarkin schrijft woens dag in het vakbewegingsblad „Troed" dat de Loenik 3 door de bewoners van het noordelijk half rond van de aarde kan worden waargenom enmet eenvoudig opti sche instrumenten wanneer de maanraket na haar reis om de maan de aarde passeert. Volgens prof. Koekarkin zal de structuur van de maan naar alle waarschijnlijkheid andei's blijken te zijn dan die van de aarde. Pas verkregen gegevens nopen de ge leerden vele theorieën te herzien Deze gegevens bevestigen, aldus deze Russische geleerde, de Marx istische opvattingen over het on bepaalde vormen van de materie Prof. Rosenberg schrijft in de „Izwestia" dat het nieuwste onder zoek zal leiden tot een radicale herziening van de theorie van het aardmagnetisme, de theorie van het noorderlicht en die van de lichtuitstraling van de nachtelijke hemel. Metingen in de omgeving van de maan hebben aangetoond dat de hypothese van de Britse prof. Blackett volgens welke ieder draaiend lichaam magnetisme moet hebben, onjuist is, aldus prof. Ro senberg. Gouden K.N.V.V.L.- medaille voor I. A. Aler 's-GRAVENHAGE. Tijdens een bijeenkomst die in de grote kantine van het hoofdkantoor d©r K.L.M. te 's-Gravenhage is gehouden heeft de voorzitter van de Koninklijke Ned. Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, aan de president- directeur der veertifg jaren be staande K.L.M., de heer I. A. Aler, meegedeeld dat het hoofdbestuur der K.N.V.V.L. heeft besloten de heer Aler de hoogste onderschei ding die deze vereniging kent toe te kennen, nl. de gouden medaille. De oorkonde vermeldt: „Aan Izaak Alphonse Aler, bij gelegen heid van het veertigjarige bestaan der K.L.M. als erkenning van uit nemende diensten aa nde Neder landse militèire- en burgerlucht vaart bewezen". De veevoederhuipacties 's-GRAVENHAGE, 8-10. Op vrij dag 9 oktober zullen de militaire veevoedertransporten de tot nu toe grootste omvang hebben. Dan rij den er in totaal 120 militaire trucks met aanvullend veevoer naar plaat sen in Drente, Overijssel, Utrecht en Noord-Brabant. 41 wagens gaan van Slootdorp naar ZuidwoJde (13) en Pesse (28). 18 van Blélswijk naar Zelhem in de Achterhoek, 15 van Nieuwer Am- stel naar Ruinen, 16 uit Steenber gen naar Heeze, 10 uit Zevenbergen naar Heesch, 15 uit Hellevoetsluis en 5 uit Numansdorp met bestem ming In d© provincie Utrecht. thans in gemeenten met meer dan 100 000 zielen. In de gemeenten met minder dan 5000 zielen, woont nog maar 12 procent van de bevol king, tien jaar geleden 18 procent. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek geeft in een va nzijn jongste publikaties aan, dat ongeveer 25 procent van de Nederlanders nog woont in gemeenten met een platte landskarakter en een even groot deel in gemeenten die vallen onder het hoofdstuk,, verstedelijkt plat teland": geïndustrialiseerde platte landsgemeenten en forzenzenplaat- De verstedelijking schrijdt, vol gens prof. Groenman, voort door de trek naar de stad en de cultuur overdracht van de stad naar het platteland. De cultuuroverdracht as door de toenemende betekenis van de communicatiemiddelen de laat ste tientallen jaren steeds intensie ver geworden. Het gehele platte land is nu in de invloedssfeer der steden gekomen. Prof. Groenman zegt, dat men zich moet realiseren, dat verstede lijking in de eerste plaats betekent dat de plattelandsbevolking mate riële goederen van de stad over neemt en dat het platteland naar zijn uiterlijke vormen steedsergaat aandoen. Dit wil echter niet zeggen, dat er volledige gelijkschakeling tussen stad en platteland ontstaat, want de overneming van geestelijke goederen blijft onvolledig. Een plattelander handelt anders dan de stedeling, omdat hij anders denkt. Weliswaar gaat van de stad een voortdurende invloed uit die zich ook op denken en handelen van de plattelander richt, doch deze in vloed stuit dan op een gedachten- wereld, die veel sterker is veran kerd dan het bezit van materiële goederen", aldus prof. Groenman. Wanneer men zich afvraagt, wel ke plattelander door de cultuur overdracht het meest worden ge raakt, dient men, volgens prof. Groenman, onderscheid te maken tussen de generatie en tussen de eigenlijke agrariërs en degenen die op het platteland belast zij nmet de verzorging der agrarische bevol king. De verstedelijking reikt naar in houd niet op alle punten even ver, zo zegt prof. Groenman in zijn pre advies, zij heeft bovendien bij som mige categorieën meer effekt dan bij andere en dit houdt in, dat er van gelijkschakeling tussen stad en platteland vooralsnog geen spra ke is. GROTE SCHADE DOOR OVERSTROMINGEN IN NOORD-NOORWEGEN NARVIK, 8-10. Door sterke re genval veroorzaakte overstromin gen hebben in de omgeving van Narvik in noord Noorwegen grote schade aangericht. In Narvik zelf wordt die schade op verscheidene honderdduizenden kronen geschat. Nu het weer rustiger is gewor den, zijn enige belangrijke toe gangswegen naar de stad, die ern stig geleden hadden, voorlopig hersteld en de autobusdiensten zullen vandaag geleidelijk kunnen worden hervat. Op de spoorlijn, die voor het ertsvervoer van Zwe den naar de haven van Narvik dient, zal waarschijnlijk pas maan dag weer gereden kunnen worden. De Noorse spoorwegen hebben van Zweden materiaal voor" het herstelwerk te leen gekregen. Van een ontspoorde trein zal men de locomotief naast de spoorbaan la ten liggen, omdat opruimen de stagnatie van het verkeer nog langer zou doen duren. Schoenherstellen als hobby •s-GRAVENHAGE, 8-10. In de vandaag in het gebouw van de Sociaal Economische Raad te 's-Gravenhage ge houden openbare vergade ring van het bestuur van 't bedrijfschap voor schoen herstellers-, het maatschoen makers- en het orthopae- disch schoenmakersbedrijf, heeft het lid van het bestuur de heer M. J. Ekelschot o.m. opgemerkt dat de economi sche controledienst van het ministerie van Economische Zaken, na een onderzoek te hebben ingesteld naar de activiteiten van de Lands- meerse ingezetene op het ge bied van het schoenherstel len, tot de conclusie was ge komen, dat de betrokkene als hobby zich bezig houdt met het herstellen van schoenen van particulieren. De E.C.D. was tot het onder zoek overgegaan, nadat hem een klacht over het optreden oa van de niet in het bezit van 6) een vestigingsvergunning zijnde Landsmeerder had be reikt. Naar de mening van de E.C.D. was er hier geen geval van overtreding der wet. De heer Ekelschot zeide dit een zeer merkwaardige conclusie te vinden, de be trokkene heeft een inrich ting, zij het een primitieve. Een der andere bestuursle den merkte op dat de Lands meerder van plan is zijn technische apparattLur uit te breiden. De heer Ekelschot achtte het raadzaam een proefproces uit te lokken. Het is immers bekend dat de Landsmeerder werk bij par ticulieren aan huis haalt, leer inkoopt en zijn hobby niet gratis doet. Te Ixopo in Natal zijn woensdag 366 negerinnen op beschuldiging van het verstoren der openbare orde tot een boete van 350 gulden of een gevangenisstraf van vier maanden veroordeeld. Geen der vrouwen betaalde de boete. Bij het dorpje Beisfjord ten zui den van Narvik heeft een rivier monding, die normaal veertig meter breed was, een breedte van honderd meter gekregen. Een woonhuis, vijf hutten en twee boe renschuren met daarin de oogst van het hele jaar zijn door het water vernield, aan landbouw gronden is grote schade toege bracht en midden in het dorp is een weg over honderd meter leng te door het water weggespoeld. GRONINGEN. - De Groninger rechtbank heeft de 42-jarige melk rijder J. v. Breden uit de Wilp,. wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De auto is onttrokken aan het verkeer. Tegen hem was f 100 boete subsidair 20 dagen hechte nis geëist Doordat de remmen van zijn auto plotseling niet meer functioneerden, reed hij op 1 dec. van het vorige jaar op de Peizer- weg onder Hoogkerk een brom fietser aan, die vrijwel op slag werd gedood. LAND- EN TUINBOUW Veehouders die bollenvuil, ook porrie genaamd op het land bren gen, hetzij als meststaal, hetzij als voedsel (bij het thans heersende gebrek aan gras) dienen zich er ter dege van te overtuigen dat geen de len van de Zuidewind Lelie of Kaapse Vogelmelk voor de dieren bereikbaar zijn, aldus deelt het mi nisterie van Landbouw en Visserij (Veeartsenijkundige Dienst) mede. Sinds enkele jaren zijn in Neder land de bollen ingevoerd van de sierplant Kaapse Vogelmelk of Zui dewind Lelie (Ornithogalum). Zowel in kas als op koude grond worden deze bollen gepoot om dan in de bloeitijd de bloemen aan de winkeliers te leveren. Van deze jplant is bekend dat ze giftig is en naar het schijnt zijn bloemen en bladeren het meest giftig, hoewel ook de bollen niet helemaal onschuldig zijn. Daar in 't algemeen deze bollen in Nederland maar één keer bloe men geven, wordt alles, zowel blad als bol, na het bloemen snijden door de tuinders opgeruimd en gaat soms met ander bollenvuil naar het weiland om daar dienst te doen als bemesting. Op deze wijze is het mogelijk dat dieren (varkens, paarden, koeien, schapen en geiten) van de bladeren en bollen eten en het is al enkele malen voorgekomen dat vrij zeker hierdoor ernstige vergiftigingsge- vallen zijn ontstaan, bij koeien en pinken met dodelijke afloop. Het is dan ook van het grootste belang dat veehouders die zg. bol lenvuil of porrie op het land bren gen, zich er van overtuigen dat geen bladeren, bloemen of bollen van deze plant voor het vee be reikbaar zijn. Bij één veehouder zijn vrij zeker tengevolge van het eten van deze planten reeds drie pinken gestorven bij een andere veehouder twee en bij een derde veehouder ook twee, terwijl ziektegevallen zonder do delijks afloop verschillende malen zijn voorgekomen. Het onderzoek naar de giftigheid wordt door d© betrokken veterinai re Instanties met kracht voortgezet. Flitsen uit het buitenland Graaf Karl-Gustav Lagerfelt heeft donderdag aan de voorzitter van de Euratomcommissie, Hirsch, zijn geloofsbrieven als Zweeds am bassadeur bij Euratom aangeboden. De V S. hebben Perzië 25 mil joen dollar geleend voor de aanleg van een 600 km. lange weg in een moeilijk toegankelijk deel van het land. Njassaland zal meer dan 1.000 nieuwe politiemannen trachten aan te werven, nieuwe politieposten openen en de verbindingen in het land verbeteren. Voor een en ander is ruim 7 miljoen gulden uitgetrok ken Het programma moet gezien worden als een uitvloeisel van de onlusten die zich kortgeleden in Njassaland hebben voorgedaan. Circa 100.000 pelgrims zijn in Cordoba (Argentinië) aangekomen ter bijwoning van het vierde na tionals echaristische congres, dat donderdag in deze stad geopend werd door de pauselijke legaat, kar dinaal Fernando Cento. De kerke lijke autoriteiten van ds stad heb ben 150.000 hosties besteld voor de algemene heilige communie tijdens het congres. Eerste mist in Londen SCHIPHOL, 8-10. Mist heeft het vliegverkeer op de lucht haven London Airport don derdagmorgen vertraging bezorgd en sommige toestel len, op weg naar Londen, moesten naar het vasteland uitkijken omdat de vooruit zichten gedurende de gehele ochtend niet gunstig waren. Zo vertrok het BEA-toestel van Schiphol naar London Airport twee uur later dan het vastgestelde uur en een toestel van Pan American van de lijn New York-Shan non - Londen - Amsterdam- Frankfort (een DC-6) was gedwongen Londen over te slaan en direct van Shannon naar Amsterdam te koersen. De kolenman, met zwart gezicht, kijkt vrolijk, pienter, helder; Zijn aardappel-collega stort zijn inhoud in de kelder. Ma rommelt in de kinderkast 'naar ondergoedse zaken: Aan wollen broek of pantalon moet een verlengstuk maken. De parasol gaat met verlof, de spreeuw naar warmer streken. Pa constateert de eerste jicht, gaat zich in katvel steken. We nemen afscheid met een zucht van dunne zomerpakken, We ruiken scherpe kamferlucht, opstijgend uit de zakken Van 't wachtend, wollig winterpak, dat motvrij heeft gehangen En in welks linker binnenzak Wij vloerkleedkevers vangen De zonneschermen gaan er af, de tuinstoel gaat naar binnen, De bloempjes gaan van 't balkon: het najaar gaat beginnen. CLINGE DOORENBOS. Ingezonden mededeling AupinG |ipnirH»Ti| STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Vertrokken: L. J. van der Have, naar Oostburg; B. J. Frielink en gezin, naar Wildervank; A. C. M. Onderdonck, naar Bergen op Zoom; D. H. Hoogerwerf, naar Zonnemai- re; J. Bouwman, naar Stavenisse; J. K. Mol, naar Delft; P. Minder- houd en gezin, naar Laren (NH.); J. van Egmond en gezin, naar Brui- nisse; K. H. J. A. Eggen en gezin, naar Beesel; J. van der Zande en echtg., naar Kerkwerve; A, J. Rentzing en gezin, naar Zierikzee; T. Stam, naar Zierikzee; H. C. Noordhoek en gezin, naar Nieuwer- ksrk; W. D. van der Heijden, naar Vlaardingen. Ongeregeldheden en doden in Baliem-vallei op Nieuw-Guinea Aantal slachtoffers wordt gesteld op enkele tientallen 's-GRAVENHAGE, 8-10. In het afgelopen weekeind is het in de Nieuw-Guinese Baliem vallei ge komen tot ongeregeldheden, waar- btf waarschynltfk enkele tiental len personen zyn gedood en In grijpen van het bestuur noodza kelijk was. Het directoraat Ned. Nieuw Guinea van het ministerie van binnenlandse zaken in 's-Gra venhage ontving donderdag een telegTara van het bestuur in Hol landia, waarin de toedracht als volgt is gereconstrueerd. Tegen het einde van de vorige week ging onder de groep Mukoko's die dichtbij de bestuurspost in de Baliemvallei woont, het gerucht dat een van haar hoofden tezamen met een aantal vrouwen op doorreis naar het zuiden van de vallei door leden van de Asolokowals zou zijn vermoord. Het is volgens de auto riteiten in Hollandia niet uitgeslo ten ,dat dit gerucht door een aantal Mukokokrijgers, die ontevreden waren over de vrede die het be stuur in het gebied geëffectueerd heeft .verzonnen was, met het doel de strijd weer te laten ontbranden. In ieder geval is achteraf geble ken dat het gerucht onwaar was. Gebruikmakend van de omstan digheid dat de bestuurscontroleur op dit tijdstip op rondreis was om de vrede te bestendigen tussen de Asolokowals en de Wettipo-Hese- lo's, verder in het "zuiden, trok een groep Mukoko's naar het Asoloko- walsgebied en doodde een aantal vrouwen en kinderen. De overval lers hadden hierbij vrij spel, daar het grootste gedeelte van de Aso- lokowals-mannen naar het Wetti- po-Heselogebied was vertrokken in verband met de vredespogingen van de controleur. De Asolokowals wreekten zich bij het vernemen van de moord door een aantal Mukoko's te doden. Hoe wel het nog te -vroeg is om uit de verwarde geruchten en berichten op te maken hoeveel doden bij de ze ongeregeldheden zijn gevallen, wordt het aantal slachtoffers ge steld op enkele tientallen. Het bestuur heeft onmiddellijk ingegrepen en de personen, die be trokken waren bij de overval, ge arresteerd. Er zijn patrouilles uit gezonden om verdere gevechten te verhinderen. De resident van Hollandia heeft zich naar de Baliemvalei begeven om een onderzoek In te stellen. KOKER MET VOORSPELLINGEN WERD IN UTRECHTSE DOM INGEMETSELD De toekomst van de burgerluchtvaart UTRECHT, 8-10. In de voet van de hoogste toren van Nederland de Dom in Utrecht, is vanmiddag een koker gemetseld, waarin tien personen, onder wie koning Leo pold van België, maar ook de Deltawerker Jan Bruggeman uit Goedereede, voorspellingen hebben gedaan over de stand van de bur gerluchtvaart in het jaar 2000. Dit geschiedde ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de KLM. Aan deze historische gebeurte nis ging een korte plechtigheid in het groot auditorium van de Utrechtse universiteit vooraf. Bur gemeester jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz noemde het inmetselen van de koker in de Domtoren van grote betekenis, omdat de Dom niet alleen Nederlands hoogste toren, maar ook het best bewaarde monument is van gotische bouw kunst uit de veertiende eeuw. Hij noemde de handeling ook zinvol, omdat,er. een parallel is tussen de torenbouwers uit de veertiende eeuw en de luchtpioniers van 40 jaar geleden. De bouwmeesters van de Domtoren konden niet vliegen en toch hielden zij „het lijntje naar boven" vast. Zij leg den met globale tekeningen in de hand een fundament en bouwden met naar onze begrippen onbe grijpelijk primitieve middelen in 61 jaar deze machtige toren. Veertig jaar geleden kozen de pioniers van de Nederlandse lucht vaart met fragiele bouwsels van linnen, latten, pianosnaren en zwakke motortjes het luchtruim. Ook zij hielden „het lijntje naar boven" vast. Eerst leek het nog een luchtkasteel, maar het werd een machtig bouwwerk. Anno 1959 dienen wij voor beide categorieën ondernemende mensen een waar achtige bewondering te hebben, zo zei burgemeester de Ranitz. Ingezonden mededeling iPOTHEEK :rs), iogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zün Meenk's Poeder^i^i hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep,^■arrhee, influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis A 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. z'j° MSLM lQcEcflMcl»>i7r£ies- rheumauekjcoortsignci^ij gevattckou, <rkfjgbaar in etfis W:fcfcE#oHeB^i*fer«ook in UI IIC A DATUCCV VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING De laatste jaren is de vraag van de huisvrouw naar de fijne vlees soorten gestegen, ten koste van de goedkopere doorregen stukken. Dat is aan ds ene kant wel jammer, want het heeft tot gevolg dat de vleesprijz enhoger worden en dat er minder variatie in het menu wordt aangebracht. Het is inderdaad zeer wenselijk om niet te veel vet te gebruiken - neem daarom bij voorkeur niet vaak vlees dat voor het grootste deel uit vet bestaat - maar het is zeker niet nodig om alle licht door regen vleesstukken uit de keuken te bannen en de slager ieder vet- randj.e van het vlees te laten snij den. De doorregen stukken zijn goed koper en gewoonlijk smeuiger dan de geheel magere en wanneer ze op de juiste wijze klaargemaakt worden, zeer smakelijk. Dus niet te kort hakken of stoven. Bedenk daarom steeds bijtijds wat voor vleesgerecht u op tafel wilt bren gen. Wanneer u voor een paar dagen of voor een week tegelijk een me nu opmaakt kan dat zowel de va riatie in de maaltijden als de huis- houd-portemonnaie ten goede ko men. Denkt u maar aan de gerech ten, die u van een kleine hoeveel heid overgebleven vlees kunt be reiden. Geef dit najaar ook lamsvlees weer eens een kans. Vooral van de doorregen stukken is een heerlijke goulash, ragout of haché te maken. Dien deze gerechten steeds goed warm op. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Lamsvlees in tomatensaus: 250 300 g lamslappen in dobbel steentjes gesneden, een ui, onge veer twee lepels tomatenpuree, zout (laurierblad) bloem, boter of margarine, desgewenst nootmus kaat of peper, suiker, aroma. De boter of margarine heet laten worden en het vlees aan alle kan ten lichtbruin bakken. De ui en behoeft niet duur te zijn tomatenpuree (en het laurierblad) toevoegen en zoveel water, dat het vlees net onderstaat. Het vlees gaar stoven in 1 a 1% uur. De saus op smaak afmaken (met nootmuskaat of peper, aroma en een weinig sui ker), en desgewenst binden met bloem. Het laurierblad verwijderen. Dit gerecht smaakt uitstekend met aardappelen of rijst en kool, snij bonen of witlof. Een gekruid gerecht van varkensvlees uit de oosterse keuken 250 g doorregen varkenslappen, 2 kleine uien (desgewenst 1 ui en 2 teentjes knoflook), 2 stukjes geconfijte gember of twee thee lepeltjes gemberpoeder, ongeveer 2 eetlepels sojasaus of andere pi kante saus, zout. Het rauwe vlees in dunne plak jes snijden dwars op de draad. De ui (en knoflook) schoonmaken en zeer dun snipperen. Ui (knoflook) en vlees opzetten met zoveel water dat zij juist onderstaan. De kruiden toevoegen en het vlees zachtjes ten minste \Vz uur laten „sudderen". Zo nodig het gerecht met zout op smaak afmaken. Inplaats van sojasaus kan even tueel een zelfde hoeveelheid aroma worden gebruikt. Tot slot nog enkele wenken voor het stoven van runderlappen. Reken voor de runderlappen vol doende tijd, bij voorkeur 2 3 uur Zout het vlees kort voor 't bakken. Maak het vet goed heet in de braadpan alvorens het vlees er in te leggen. Bak het vlees aan weerskanten mooi bruin. Voeg zoveel water toe, dat de lap pen net onderstaan. Vul zonodig het vocht bij, wanneer er te veel verdampt tijdens het stoven. Laat het vlees zachtjes stoven in de goedgesloten pan. Voeg ter verhoging van de smaak een of meer kruiderijen toe, bv. laurierblad en/of kruidnagel, een stukje ui of prei, citroenschil, mosterd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5