Miljoenen kiezers gingen donderdag naar de stembus DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koninklijke harmonie „Kunst en Eer" veroverde de harten der inwoners van Sint Hilaire VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 No. 18647 116e Jaargang ZIERIKMSCHEBMEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling l 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 op en de taptoe begon. Het was ont roerend de oude Valerius-lisderen in dit zo typisch Franse milieu te horen weerklinken. Het publiek dat tot dicht bij de spelers was op- gedromd was feitelijk niet in toom te houden. Het applaus was niet van de lucht maar werd telkens weer overstelpt door het gedreun van de trommels, die de onderde len van de taptoe overtuigend en krachtig aan elkaar lijmden. In op tocht ging het hierna door de stad naar het dodenmonument, waar de heer de Looff een tuil bloemen neerlegde voor de steen waarin de namen van de gevallenen uit bei de oorlogen zijn gegrift. Daarna speelde „Kunst en Eer" de Marseillaise en vervolgens het Wilhelmus, waarna het met tromgeroffel naar het centrum van de stad terugging waar de stoet werd ontbonden. Merkwaardig was dat juist toen de laatste tonen had den weerklonken er dikke druppels uit de inmiddels bewolkt geraakte lucht zich losmaakten. Dit bete kende evenwel niet dat dit regen tje een blijvend regentje zou wor den, want de volgende dag was het stralend weer zodat het in de bus bijzonder heet was. Het vertrek Rond vier uur woensdagmorgen hadden alle gastvrouwen en gast heren zich verzameld voor de kerk om het vertrek mee te maken van de Nederlandse delegatie en „Kunst en Eer". Het„partir c'est mourir un peu" werd hier een tastbaar be grip want menige traan werd ge plengd. Aan het zwaaien ten afscheid kwam geen einde toen tenslotte de portieren van de bussen waren ge sloten en de lange reis terug naar Schouwen-Duiveland begon. In de bus heerste een uiteraard opgewekte stemming want ieder was in een goed humeur, ook al had men spijt dat deze prachtige dagen toch nog weer zo snel ten einde waren De chauffeurs, de heren van Aken en Smit hebben een hele zware rit gehad en het was dan ook niet misplaatst dat de reislei der de heer L. Deij hen hiervoor hartelijk dank zei, nadat eenmaal de wielen weer Schouwen-Duive- landse bodem hadden geraakt. Men maakt zich geen voorstelling van de prestatie om met een grote bus deze kolossale tocht uit Normandië te maken op één dag. De verkiezingen in Gcoot-Brittannie LONDEN, 8-10. Miljoenen kie zers z^n donderdag in Groot-Brit- tannië naar de stembus gegaan. Volgens berichten uit alle delen van het land hebben meer mensen gestemd dan b(j de verkiezingen van 1955. Volgens sommige avond bladen was er mogelijk een record aantal mensen die hun stem uit brachten en zou het cijfer van 84 procent van 1950, toen Labour de verkiezingen won, nog zjjn over troffen. Veel zou echter afhangen van de omstandigheid of ook in de laatste uren voor het sluiten der stembus sen (om 22.00 uur) nog druk wordt gestemd. De labourpartij en de conserva tieve partij hebben verklaard dat een groot aantal stemmers gunstig voor haar is. Het weer heeft een goede invloed op de opkomst gehad. In de ochtend was het mistig. Later werd het een zonnige, warme dag, een „zonne schijn verkiezing", zoals de weer kundigen hadden voorspeld. Toen het beslissende uur naderde verklaarden de labourpartij en de conservatieve partij dat zij op een overwinning vertrouwden. Gevraagd naar zijn mening keek premier MacMillan naar de lucht en zei: „De hele dag warm en mooi weer, met zeer goede vooruitzich ten later". De secretaris Vail de labourpartij, Morgan Phillips, verklaarde, „dat de vooruitzichten zeer goed waren". Als alle aanhangers van labour stemmen, zou zijn partij, naar hij vertrouwde, de overwinning be halen. MacMillan en labourleider Gaitskell besteedden de dag aan tocht door hun kiesdistricten. Zij dankten hun aanhangers voor de steun die zij verleend hebben en luisterden naar de voorspellingen die de deskundigen over de uitslag deden. De 84-jarige Winston Churchill viel een warm welkom ten deel op zijn tocht door zijn district Wood ford bij Londen. Op de effectenbeurs Op de effectenbeurs in Londen bleef men vertrouwen in een rege ringsoverwinning. De aandelen in de staalindustrie een barometer voor de neiging tot investering (la bour is van plan deze industrie weer te nationaliseren als zij aan de macht komt) - gingen drie shil lings omhoog. Andere industrieën volgden. Het aantal transacties op de ef fectenbeurs van Londen bereikte dondetrdag een nieuw hoogtepunt van 22.101. Financiële deskundigen vatten dit op als een weerspiegeling van de laatste zwenking naar de zijde der conservatieven bij de laat ste opiniepeiling. De stadsomroeper In Dudley, in Worcestershire, gin gen driekiezers per kameel naar de stembus. Dit waren oppassers van de plaatselijke dierentuin. De stadsomroeper van Harbo- rough in Leisectershir'e, riep, ge tooid met steek en geklede jas, op de markt de mensen om om naar de stembus te gaan. In Asminster in Devon stierf de 70-jarige mevrouw Lily Hoare- Burford tijdens het uitbrengen van haar stem. In Cricklewood, ten noorden van Londen, moesten de vroege stem mers een uur wachten op de voor zitter van het stembureau. Hij kwam te laat wegens panne aan zijn auto. Churchill herkozen LONDEN, 8-10. Sir Winston Churchill is herkozen in zijn kies district Woodford (Londen), m?.t een iets kleinere meerderheid dun de vorige keer. Hugh Gaitskell, de leider van de Labourpartij, heeft zijn zetel te Leeds South, met een enigszins kleinere meerderheid behouden. In het district van de conserva tieve oud-premier Eden, Warwick en Leamington, heeft de conserva tieve kandidaat met grotere meer derheid d? zetel gewonnen. De linkse labourafgevaardigde Zilliacus is te Manchester Gordon herkozen. BERGEN. Donderdagavond om kwart over zeven is op de rijks weg Nijmegen-Venlo te Afferden onder de gemeente Bergen een auto-ongeval gebeurd, dat de 40- jarige J. Fermond uit Roermond het leven heeft gekost. Komend^ uit de richting Nijmegen reed hij in een personenauto in volle vaart op een truck van de heer Chr. Muts uit Purmerend, die op de weg aan het keren was. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. Amerikaanse haven staking geëindigd NEW YORK, 9-10. Het federale gerechtshof te New York heeft een verzoek van de Amerikaanse re gering ingewilligd om met een ge rechtelijk bevel een einde te ma ken aan de staking van 85.000 ar beiders in de havens aan de oost kust, waardoor het werk reeds een week stilligt. Op grond van de uitspraak heb-' ben de vakbondsleiders onmiddel lijke hervatting van het werk ge last en men verwacht dat vrijdag weer normaal zal worden gewerkt. De regering is twee dagen gele den overgegaan tot toepasssing van tie wet van Taft en Hartley, welke voorziet in een „afkoelingsperiode" van tachtig dagen, waarin rege ringsbemiddelaars zullen trachten het geschil te beslechten. Boerderij afgebrand SCHERPENZEEL, 8-10. Van avond omstreeks acht uur is de boerderij van de heer M. Veldhui zen, wonende op Breeschoten, af gebrand. Het woonhuis en de schuur, inhoudende acht tien duizend kg. hooi en stro, gingen geheel verloren. De brandweren van Scherpenzeel en Woudenberg verleenden assistentie, maar omdat het water over een afstand van on geveer 5 km. met tankwagens uit Scherpenzeel aangevoerd moest worden was de brand niet meer te bedwingen. Een gedeelte van de in boedel is gered. De oorzaak is ver moedelijk kortsluiting De heer V. is verzekerd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het zekerste middel om niet erg ongelukkig te worden is niet te verlangen erg gelukkig te zijn. Twee doden bij ongeval BREDA, 8-10. In de nacht van woensdag op donderdag is op de rijksweg van Breda naar Roosen daal onder Etten, tussen Vaarkant en Bremberg, een personenauto te gen een boom gereden. De auto trachtte tevergeefs een motorrijder te ontwijken. De in de auto zittende heer K. M. K. uit Goes, 45 jaar, en de bestuurder van de motor, de Ettense secretarie-ambtenaar H. B. werden bij de botsing gedood. De bestuurster van de auto, de 20-ja- rige dochter van de heer K., werd licht gewond. FRANSEN WISTEN NIET WAT ZE HOORDEN Klankkleur en gedisciplineerdheid leidden tot groot enthousiasme (Van onze redakteur) SINT HILAIRE, oktober 1959. De komst van de Koninklijke Harmo nie „Kunst en Eer" betekende voor de „tweelingstad" Sint Hilaire een unieke gebeurtenis. De combina tie van harmonie-orkest en drum band kent men in de Franse ge meente niet zo. Geen wonder dan ook, dat de verschijning van „Kunst en Eer" indruk maakte op de bewoners van de Normandische stad. Als om strijd werd de disci pline geroemd en het moet dan ook gezegd, dat „Kunst en Eer" zijn"uiterste best heeft gedaan om een goed figuur te slaan. Het is daar volkomen in geslaagd. Het wekte verbazing te zien hoe de mannen zich weerden. Ieder gaf zich voor honderd procent en dat betekent nog al wat, gelet op de verre reis die moest worden ge maakt naar St Hilaire en het drukke leven dat men in de twee lingstad had. Wij herinneren ons het optreden van de harmonie na afloop van het bezoek aan „Group scolaire", de nieuwe school die Sint Hilaire ge kregen heeft. Enkele nummers werden gespeeld en het was be paald interessant „Kunst en Eer" door de stad te zien marcheren na afloop van het korte concertpro gramma en de donder te horen van de resonans, die de drumband gaf tussen de huizen van de tweeling- stad. In het algemeen bleek, dat de klanken van „Kunst en Eer" sterk in warmte nog toenam, dank zij de ruime straten van Sint Hilaire. Vooral interessant was het op treden na afloop van de plechtig heid in het ziekenhuis. Voor de in- gang was een belommerd gedeelte en het maakte een bijzonder effect „Kunst en Eer" hier muzikaal aan het werk te zien. De autoriteiten waren vol belangstelling en er ging een grote bekoring uit op de mensen die hier tegenwoordig waren. Kerkelijke en wereldlijke autoriteiten waren hier bijeen en „Kunst en Eer" - hoe uniek de si tuatie ook was - beheerste ook ditmaal de zaak volkomen Slotconcert. Beslist onvergetelijk hoogtepunt was het slotconcert op dinsdag avond op het plein voor de kathe draal in het centrum van de stad en de taptoe die daarna werd uit gevoerd. Men moet zich voorstel len hoe „Kunst en Eer" op een verhevenheid naast de kerk had plaats genomen, terwijl de dirigent de heer E. A. de Looff, die zich op bewonderingswaardige wijze door allerlei moeilijkheden heeft heen geslagen, stond opgesteld op de scheidingsmuur, vanwaar hij dus zijn mannen kon dirigeren. Het concert was tevoren aangekondigd en het resultaat was dan ook dat duizenden bewoners van Sint Hi laire hierbij tegenwoordig waren. En welk een stilte ën welk een dis cipline. Het was bepaald een genot zich hier te mengen onder de Frans sprekenden en eens te horen en te zien hoe de reacties waren Vanzelfsprekend was het program ma eenvoudig gehouden- We hoor den o.m „De molen in het Zwarte woud" en „De Postkoets" van Jos. Cleber. Stuk voor stuk nummertjes die er in gingen als koek, terwijl de marsen het niet minder deden. Na afloop van het concert kreeg de dirigent door een klein meisie een ruiker bloemen aangeboden, een vriendelijke geste, die onder ademloze stilte werd aan schouwd. Burgemeester Cheval dankte hier na in hartelijke bewoordingen het harmonie-orkest voor het optre den. Spreker was buitengewoon onder de indruk en ook hij ge- brukite het „trés bien", dat deze week te Sint Hilaire zo vaak is gebezigd met betrekking tot de Koninklijke Harmonie. De heer A. Brand vertolkte hierna de gevoe lens van het corps. Hij zeide in vlot Frans, dat de mannen uiter mate tevreden waren en dat ze prettig te Sint Hilaire hadden ge musiceerd. Hij nodigde de mensen van Sint Hilaire uit een bezoek aan Zierikzee te brengen en hij mocht dit doen omdat even tevo ren wethouder M. C. Verheijen hetzelfde in het Nederlands gedaan had. Taptoo „Kunst en Eer" en de drumband stelden zich hierna voor de kerk Tijdens de receptie in het ziekenhuis over handigde burgemeester mr. Dijckmeester aan dr. Cuche een boekwerk over de oud- Hollandse schilderkunst. Rechts van dr. Cuche de heer Griieve, prefekt In het dis- strikt Manche. Bij de officiële ontvangst ten stadhuize overhandigde burgemeester Cl. Cheval aan zijn Zierikzeese collega de tekening van een door St. Hilaire te schenken monu ment ter herinnering aan de in 1955 ge sloten „jumelage".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1