j^Onze puzzelrubriek:-:*? Koken met zonnestralen Jaarvergadering afdeling Brouwershaven Nut van 't Algemeen Afscheid van voorzitter en penningmeester Woensdagavond hield de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen Departement Brouwershaven, haar jaarvergadering in hotel „Jacob Cats". In zijn welkomstwoord deel de de voorzitter, de heer P. Lijbaart mede, dat de penningmeester, de heer H. J Gast wegens ziekte zijn funktie heeft moeten neerleggen. Spr. roemde de kwaliteiten van de heer Gast als penningm-^ester, wel ke funktie hij sedert 1931 bekleed de. De heer J. van Schelven, die het financieel beheer had overgenomen gaf het financieel verslag, waaruit bleek, dat de kas met een batig sal do van f 121,57 sloot Tot goedkeu ring der rekeningen werd geadvi seerd door de kascontroleleden, de heren L. Hoogenboom en J. B. Groot jans. Namens de bibliotheekcommissie gaf de heer H. Stouten een over zicht, waarin werd meegedeeld, dat 691 oude boeken uit de roulatie ge nomen werden en 118 nieuwe boe ken werden aangeschaft. In het af- gelop enseizoen werden 4000 boe ken uitgeleend. Ds. C. Groot wees op de belangrijkheid een goede scheiding te maken tussen de lec tuur voor de jeugd en de volwas- Nieuwe tarieven voor rijbewijzen 'e-GRAVENHAGE, 8-10. De ml- nister van Verkeer en Waterstaat heeft bij beschikking een nieuw tarief voor het verkrijgen van „ver klaringen van rijvaardigheid" vast gesteld. Deze nieuwe tarieven gaan op 14 december 1959 in. Een volledig onderzoek naar rij vaardigheid (examen) zal in de toe komst f 9,50 kosten. Indien alleen het praktisch examen moet worden afgelegd zal de kandidaat f 7 ver schuldigd zijn. Bij het afleggen van het uitsluitend theoretisch deel van het examen zal f 6 worden gevor derd. Prijs der Ned. letteren voor A. Roland Holst 's-GRAVENHAGE, 8-10. De Bel- gische minister van openbaar on derwijs, C. Moureaux en de Nedef- landse staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr Y. Scholten, te 's-Gravenhage hebben overeenkomstig het advies van de jury besloten de prijs der Nederlandse letteren 1959 ten be drage van f 6000 toe te kennen aan de dichter en prozaschrijver A. Roland Holst te Bergen (N.Hvoor zijn gehele letterkundige werk. De prijs zal op zondag 25 oktober a.s. in het koninklijk paleis te Brussel worden uitgereikt ter gelegenheid van de negende algemene confe rentie der Nederlandse letteren. senen, daar verscheidene jongeren met „verkeerde" lectuur huiswaarts gaan Ook wees ds. Groot het be stuur er op bij een eventuele ver koop van oude boeken (bv. van Sel- ma Lagerlöf) te trachten deze te krijgen op plaatsen, waar ze wor den geambieerd De begroting 1959- 1960 werd door de vergadering vastgesteld. Uit deze begroting bleek, dat een bedrag van plm. f 650 kan worden uitgetrokken om een drietal Nutsavonden te houden. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de heren P. Lij- baart en H. J. Gast, welk-* niet meer herkiesbaar waren, gekozen de heren E. de Koeijer en J. C. Hanse. De scheidende voorzitter dankte de vereniging voor het sinds jarenlang in hem gestelde vertrou wen. Op voorstel van de heer Lijbaart zal getracht worden een aantal ge meenschapsavonden te organiseren, waarop o.a. kan worden gedaan aan dam- en schaakspel, bridge enz. Hiermede zou opbouwend werk worden verricht, aldus de voor zitter en de band tussen de leden onderling worden verstevigd. Ver scheidene aanwezige leden gaven zich hiervoor op. Vastgesteld w^rd het winterpro- gramma, hetgeen zal bestaan uit een filmavond, voordrachtavond en eigenkrachten (toneel)-avond. Ds. Groot achtte het een punt van overweging om op een centraal punt in de gemeente een lijst aan te brengen met vermelding van te organiseren avonden opdat op één bepaalde avond geen twee bijeen komsten tegelijk worden gehouden. Het bestuur zal dit nader overwe gen. Afscheid van voorzitter Tot slot van deze vergadering richtte de heer J. v. d. Weele zich tot de scheidende voorzitter, de heer Lijbaart, waarbij hij de capa citeiten prees, waarmede betrokke ne het Nut onder krachtige leiding van een 40-tal leden tot ruim 100 heeft opgevoerd. Spr. wees op de succesvolle toneelavonden onder leiding van de heer Lijbaart. Onder aplaus ging de vergadering akkoord met het voorstel van de heer v. d. Weele om de heer Lijbaart tot ere voorzitter te benoemen. Tevens stelde de heer v d. Weele voor de heer Gast te benoemen tot erelid en hem dit telegrafisch in het zie kenhuis mede te delen. Waarde rende woorden werden gesproken over het kundig beleid van de heer Gast, hetwelk steeds met grote accuratesse werd uitgevoerd. De heer Lijbaart dankte tenslotte voor de gesproken woorden en zeide het erevoorzitterschap gaarne te willen aanvaarden. Ook wenst hij nog steeds zijn kracht enals toneelre gisseur te willen aanwenden in het belang van het Nut. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee bezoekt zondag METO. Renesse bindt de strijd aan met Nieuw Borgvliet. Burgh moett gemakkelijk van Renesse II kunnen winnen. MEVO krijgt zaterdag bezoek van Kapelle VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas gaat Zierikzee zondag op be zoek bij METO waar het voor de bezoekers zeker niet zal meevallen om er althans een puntenverdeling uit te halen. Hopelijk weet de Zie- rïkzee-voorhoede in deze wedstrijd de juiste kadans te vinden, waar door een eervol resultaat binnen het bereik moet liggen. Axel maakt thuis tegen RKFC een goede kans op de winst terwijl Zeelandia op de Nadorst in staat moet zijn om Corn. Boys een puntje afhandig te moken. Steenbergen start op eigen terrfein als favoriet tegen ODIO dat zich echter wel tot het uiterste te gen de leiders zal verzeten. Zee land Sport kan te Vlissingen een kleine zege behalen op Hontenisse. Te Souburg komen RCS en Hal steren, welke bei den nog op hun eerste winstpuntje zitten te wach ten, tegen elkaar in het veld. Het terreinvoordeel zou in deze ont moeting wel eens van doorslagge vende aard kunnen zijn. In de 4e klas G gaat Renesse te Nw. Borg vliet de strijd aanbinden tegen de club van die naam. In de voorgaan de ontmoetingen hebben de bezoe kers nog altijd de eer aan de thuis club moeten laten. Spelend in de vorm als 14 dagen geleden tegen SC Gastel moeten de bezoekers de ze maal toch wel in staat zijn er een puntenverdeling uit te halen. SC Gastel staat voor een zware opgaaf bij Cluzona waarbij het ze ker niet zal meevallen deze strijd zonder kleerscheuren te beëindi gen. Kaaise Boys moet de uitwed strijd tegen Noordhoek tot een goed einde weten te brengen terwijl Oude Molen in eigen omgeving NSV wel eens een puntje kan afsnoepen. Hansweertse Boys dat allebei zijn gespeelde wedstrijden heeft verlo ren krijgt tegen De Schutters de kans te bewijzen dat het er wei nig voor voelt de laatste plaats te blijven bezetten. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B moet Burgh gemakkelijk van Renesse II kunnen winnen. Zierikzee II heeft op het sportpark de beste papieren tegen Dreischor, terwijl Brouwershaven zich thuis wel de meerdere zal tonen over Burgh II. In de 2e klas C geven wij SVOWK de beste kansen tegen Zierikzee III. Brouwershaven II zal de puntjes wel mee naar huis brengen van SVOWK II, terwijl Dreischor II baas in eigen huis moet kunnen blijven tegen Zonne- maire II. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. In de le klas krijgt MEVO za terdagmiddag bezoek van de lei ders Kapelle. De thuisclub zal in deze wedstrijd zeker uit een ander vaatj emoeten tappen dan jl. zater dag, daar wij anders vrezen dat het een zware nederlaag gaat wor den. Wolfaartsdijk moet in staat zijn Serooskerke met lege handen naar huis te sturen. Wemeldinge is niet geheel kansloos bij het be zoek dat Tern. Boys komt brengen. Spui gaat met goede winstkansen op bezoek bij Krabbendijke, terwijl Hoek zeker niet geheel kansloos is bij het bezoek aan Veere. In de 2e klas C gaat Duiveland als favoriet de strijd aanbinden met Zeemeeu wen. SINOTO maakt bij het bezoek van WIK kans de eerste winst te kunnen noteren. Burgh III kan thuis een kleine zege behalen op Bruse Boys. In de 3e klas C gaat SINOTO II met weinig kans op succes op bezoek bij Bruse Boys II. WIK II maakt kans op een punten verdeling tegen Burgh IV. JUNIOREN COMPETITIE. - In groep B VIII zal Burgh B I zich wel terdege moeten inspannen om de puntjes van WIK B I mee naar huls te brengen. MEVO B I kan wellicht een puntje in de wacht slepen tegen Renesse B I terwijl Brouwershaven B I vrijwel zeker van de zege is tegen Zeemeeuwen B I. In groep B IX maakt Brou wershaven B II weinig kans tegen het bezoekende Dreischor B I. SI NOTO B I zal alles in het werk moeten stellen om SVOWK B I van het lijf te houden. Fornuis, dat verwarmd wordt met zonnestraling; het verwar mend vermogen is gelijk aan dat van een 600 watt elektrische kookplaat. Een liter water is in ongeveer zeven minuten aan de kook. Er zijn zelf al dergelijke apparaten in de handel; het reflecterend materiaal dat in deze fornuizen de zonnestralen in één punt samenbundelt is gepolijst aluminium. Televisieprijs '59-'59 voor „Pension Hommeles" AMSTERDAM, 8-10. Voor de tweede maal heeft het Prins Bern- hard Fonds zijn televisieprijs uit gereikt. De jury heeft de televisie prijs 1958-1959 toegekend aan „Pen sion Hommeles", van de tekst schrijfster mevrouw Annie M. G. Schmidt. In haar motivering zegt de jury dat zij in „Hommeles" de zorgvul digheid en de raakheid heeft ge waardeerd waarmee de karakters der medespelenden werden geko zen. Ook het teamwork bleef de jury niet verborgen. Wat de jury tevens waardeert is „het echt Ne derlandse karakter dat uit het stuk spreekt en de manier waarop wat milde spot gedreven wordt met tijdverschijnselen en tijdgenoten, de scherpe van mensenkennis getui gende waarneming en uitbuiting van menselijke ijdelheidjes en zwakhiedjes". Kievieten krijgen ijsbaan GIETEN, 8-10. In navolging van een soortgelijke maatre gel in Oldéboorn (Fr.) heeft de ijsclub in Gieten besloten de ijsbaan onder water te zetten om de kieviten wat meer kans te geven aan voedsel te komen. Deze vo gels leven in hoofdzaak van wormen, die echter door de aanhoudende droogte - en het tengevolge daarvan on rustbarend gezakte grond waterpeil - buiten het bereik van de vogels zijn gekomen. Door de ijsbaan onder water te zetten hoopt men de wor men naar de oppervlakte te lokken. Men vraagt zich af of het zal lukken de vogels vóór de grote trek naar het zuiden voldoende krachten te laten opdoen. KERKNIEUWS GENEVE, 7-10. In het „Oecume nisch Tijdschrift", het orgaan van de Wereldraad van Kerken, is een rapport gepubliceerd van de com missie van de Wereldraad, die zich bezig heeft gehouden met het vraagstuk van de geboortebeper king i.v.m. de overbevolking. Hierin wordtgezegd dat geboorte beperking en -regeling moreel ge oorloofd is. De commissie ziet uit moreel oogpunt geen verschil tus sen de diverse methoden die op het ogenblik worden gebruikt om be vruchting te voorkomen. Zij con stateert in het rapport, dat de alar merende groei van de wereldbevol king - 50 miljoen per jaar - ernstige weerslag zal hebben op sociaal, po litiek, economisch en zelfs religieus gebied, die ontelbare gezinnen kan ontwrichten. De commissie, waarin verschei dene vrouwen zitting hadden, was samengesteld uit artsen, deskundi gen op het gebied van de gezins zorg en de internationale politiek en Protestantse, Anglicaanse en Orthodoxe theologen. Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: dr. G. J. Woldinga, v.h. pred. bij de Evang. Kirche te Berlijn, Driebergen en ds. G. Ha moen, vluchtelingenpred, te Berlijn. Aangenomen naar Ameide en Tienhoven: S. Meijers, Hoogblok- land, die bedankte voor Raams- donksveer (toez.) en voor Vrees wijk; naar Ommelanderwijk-Zuid- wending (toez): kand. H. G. Oos- tinga, Groningen, die bedankte voor Marken (toez.). Ger. Kerken Aangenomen naar Knijpe: A. C. Langedijk, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor 's-Gravenmoer. Bedankt voor Berlikum: G. van der Giessen, Tzum. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Ermelo: J. C. Raven- swaaij, Scheveningen en J. Kamp man, Rijnsburg (verb. ber.). Ger. Gemeenten Tweetal te Middelharnis: W. C. Lamain, Grand-Rapids en G. Zwe- rus, Norwich (Canada) (voorheen te Middelharnis). Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Capelle a.d. IJssel: L. Gebraad, St. Philipsland. Gezien de regelmatig terugke rende fouten in verschillende op lossingen, heeft de puzzel van vorige week de inzendsters en in zenders nogal voor moeilijkheden geplaatst. Het moet ook niet al te gemakkelijk gaan, menen wij zo. De set kaartjes gaat deze week naar: de heer P. Boot, Noordstr&at 43, Haamstede. Het pocketboek is bestemd voor: mevr. J. H. Hage-Geluk, „Ons Huis", Zierikzee. De oplossing luidde: Horizontaal: 1. tel; 4. susan; 8. emir; 11. driest; 13. panama; 15. ee; 16. narwal; 18. ton; 20. vest; 22. ada; 23. latent; 25. lena; 27. nto; 29. ur; 30. nto; 32. alm; 34. weinig; 36. trema; 38. loon; 40. nero; 42. ee; 43. ere; 45. sie; 47. a.v.; 48. rest; 50. iama; 53. eleve; 55. stevig; 56. est; 58. eer; 60. re; 61. tap; 63. asem; 65. tronie; 68. eel; 70. isis; 72. rk o; 73. spraak; 75. te; 76. merrie; 79. drevel; 81. mits; 82. derde; 83. lam. Verticaal: 1. tree; 2. el; 3. lente; 4. straal; 5. spaan; 6. aal; 7. nn.; 8. em; 9. materie; 10. rente; 11. deventer; 12. s.a.; 14. ara; 17. wd; 19. on; 21. sloe; 23. loens; 24. tunnel; 26. naar; 28. two; 31. trees; 33.ml; 35. grave; 37. meteen; 39. oom; 41. Overijssel; 44. elite; 46. iets; 49. stroomt; 51. aga; 52. a.e.; 54. eems; 57. salade; 59. stram; 62. peper; 64. eikel; 66 r.k.; 67. ier; 69. er; 71. item; 73. sie; 74. ar; 77. es; 78. r.d.; 80. v.a. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. niets doen; 4. plaats in Japan; 8. deel v. d. V.S.; 12. soort vaas; 13. schaakterm; 14. deel v. d. mond; 16. drank; 17. ezel (Eng.); 19. op de wijze van; 21. eenh. v. druk (afk.); 23. metgezel, kameraad; 25. graaf werktuig; 27. kier; 29. soort stof; 31. hoefdieren; 33. uitroep; 34. plaats in Zuid-Hol land; 37. voorzetsel; 39. verwij derd; 40. vragend voornaamw.; 41. liefkozing; 43. tweetal; 44. Engels lidwoord; 45. nauw; 46. Spaanse ti tel; 47. steensoort; 49. plaats op de Veluwe; 51. bevel; 53. zangnoot; 55. plaats in Utrecht; 58. Frans lid woord; 59. soort soep; 61. gedicht van Homerus; 63. het spelen; 64. glazen uitbouw; 67. iedere; 69. thee (Duits); 71. oud Nederlands lid woord; 72. meisjesnaam; 73. afge mat; 76. waterkering; 77. deel van een boom; 79. soort; 81. alleenspel; 82. plaats in Drente; 83. vlek. Verticaal: 1. van grote af metingen; 2. plaats der oudheid; 3. deel v. e. muziekinstrument; 4. on der andere (afk.); 5. schrede; 6. vlek van inkt; 7. tandeloos zoog dier; 9. uitspansel; 10. dubbelklank; 11. plaats in Overijssel; 13. soort schip (afk.); 15. familielid; 18. in houdsmaat; 20. hofbediende; 22. leesteken; 24. uitroep; 25 sport- term; 26. gelofte; 28. europeaan; 30. wagendeur; 32. zaagafval; 33. slang; 35. soort stof; 36. werkelijk; 38. slot; 39. gevuld; 42 meisjesnaam; 48. no bele; 50. uitsteeksel; 52. meisjes naam; 54. boom 56. Ned. Televisie Stichting (afk.); 57. aanw. voor naamw.; 58. Luchtstrijdkrachten (afk.); 60. plant; 62. noodtoestand; 63. nu en dan; 65. rivier in Gronin gen; 66. hennepbraak; 68. droogin- richting; 70. jongensnaam; 72. pers. voornaamw.; 74. onderofficier (afk.); 78. meisjesnaam; 80. als eerder (af korting). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering C.J.B.T.B. Tijdens de eerste vergadering in het nieuwe vergaderseizoen heeft de heer drs. J. Dijkgraaf, secreta ris van het Landbouw Coöpera tie Centrum gesproken over „De Landbouwproduktie en afzet". Spr. behandelde uitvoerig de weg die het product gaat wanneer het de boerderij verlaten heeft. Vele mo gelijkheden en moeilijkheden spe len een grote rol bij de afzet van landbouwproducten in diverse lan den. De boer is helaas geneigd om zogenaamd achter de markt aan te zaaien. Hier zijn werkelijk ge varen aan verbonden, vooral als van een bepaald product de oude oogst in het volgende jaar nog niet geruimd is. Deze oude oogst kan van invloed zijn op de prijs van de nieuwe oogst en daar flinke druk op uit oefenen, aldus spr. Tenslotte bepaalde de heer Dijk graaf zijn gehoor bij de taak die de Coöperatieve aan- en verkoop verenigingen en het Centraal Bu reau zich stellen t.a.v. de afzet der landbouwproducten. De bespreking gaf ruim stof om van gedachten te wisselen. De praktische vragen werden beant woord door de heer J. J. Hanse, directeur der C.A.V. Sch.-Duive- land. De voorzitter de heer W. den Boer, deed mededeling van een aantal plannen voor het winter werk o.a. zal getracht worden een cursus Ziektebestrijding te orga niseren. Een bestuursvoorstel de naam van de afd. Zierikzee te wij zigen in Afd. Schouwen-Duive- land, werd met algemene stem men aanvaard. DE GOUDEN COBRA 84. De Kadi neemt een slok kamelenmelk en vervolgt zijn ver haal. „Twee jaar geleden* tijdens een jachtpartij, slaagde ik er in de Kalief het leven te redden, toen bij door een gewonde leeuw werd aangevallen. Uit dankbaarheid nam hij mij op in zijn hof houding en eindelijk zag ik de mogelijkheid om mij op de-Toua- reggs te wreken. Na een zware studie van de wetten des lands werd ik door de Kalief tot Kadi van Cairo benoemd. Mijn eerste daad als Kadi was een strafexpeditie naar het paleis der Touareggs. En zie, wij hadden het zoutmeer nog niet bereikt, of een boodschapper der Touareggs kwam ons tegemoet met de tijding, dat Kim terug gekeerd was en zich in het paleis van die schurk Dahouddin be vond!" Op dat moment komt een dienaar melden, dat over het zout- moeras twee personen naderen. „Dahouddin I" roept Kleine-Kim opgewonden. „Geloof dat maar niet", lacht zijn vader. „Die vos is veel te slim om zijn veilige hol te verlaten Haastig begeeft het drietal zich naar de rand van het zoutmoeras. „Wie is die kerel?" vraagt de Kadi wrevelig, met een blik op de atletische gestalte, die, gevolgd door een gewapende Touaregg, uit de moerasnevels nadertreedt. „Dat is Ares, een van de ontvoerders van Ambre!" roept Aram verrast uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 10