De ZOUTNASCHADE Hage SPORTIEVE SCHOOLKLEDING het postkantoor uw'warbank capsules doen het werk van een volle paplepel levertraan! SLAGERIJ ORNEE Philips radioserie '60 Radio Weltevreden R. P. HOGERHEIJDE Voor minder dan de helft PRACHTIGE GEKLEDE POP JOH. DE VRIES - Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 No. 18646 (Slot). Zeer gunstige mogelijkheden kan verder de bepaling bieden, dat we, gens „ingrijpende voorzieningen" een hogere afkoopsom gegeven kan worden. In dat geval zullen van de goedgekeurde kosten 75 procent vergoed worden tot een maximum van f 9,50, ingeval van rampschade resp. f 15.- in geval van inunda- tieschade, alles per m2. In deze beschouwing zullen wij onze ge dachten bepalen tot rampschade (omdat deze in Noord-Zeeland wel hoofdzakelijk aan de orde is en de cijfers, voor zover zij betrek king hebben op oorlogsschade tus sen plaatsen. Wanneer belangrijke werkzaam heden ter bestrijding van de ge volgen van zoutschade aan een pand verricht zijn of nog verricht zullen worden en de kosten van deze „ingrijpende voorzieningen" bedragen meer dan f 7,67 (f 10,-) niet meer dan f 12,63 (f 20,-) per m2, dan wordt 75 procent van deze kosten door het Rijk vergoed. Voorwaarde is, dat de werkzaam heden aan het doel beantwoorden. Zolang de kosten van het herstel zich binnen9deze grenzen bewe gen, kan men rekenen op een ver goeding van 75 procent van de kosten. Het gedeelte, dat het her stel meer kost dan f 12,63 (f 20,-) moet men zelf betalen, doch slechts zelden zullen de kosten deze grenzen te boven gaan. Wan neer worden werkzaamheden ge acht aan het doel te beantwoor den? Bij informatie is gebleken, dat het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, in deze vertegenwoordigd door de Provin ciale Directie voor Zeeland te Mid delburg (die wij in het vervolg kortheidshalve zullen aanduiden met „het Ministerie") hierover nog geen richtlijnen heeft opgesteld, doch dat men wel van menning is, dat zij, die na de ramp hun muren met board, astbestboard e.d. al dan niet in combinatie met asfalt- papier hebben laten bekleden, in aanmerking kunnen komen voor een hogere afkoopsom. Hoewel het Ministerie dergelijke constructies niet toejuicht, acht men het uit overwegingen van billijkheid niet jui9t eigenaren van panden, waar in zij zijn toegepast, uit te sluiten van vergoeding. Dit houdt dus in, dat het voor al deze eigenaren stel lig aanbeveling verdient de hogere afkoopsom aan te vragen. Zij kun nen dit d.m.v. een gewone brief doen, zonder dat een formulier no dig is. N.B. Wel moeten zij natuur lijk op het gebruikelijke formulier aangifte van zoutnaschade gedaan hebben! Ook de opgave van kos ten kan per gewone brief gedaan worden. Hogere afkoopsom Indien men aanspraak maakt op een hogere afkoopsom, dan is het zeer gewenst, dat men de rekening van timmerman, metselaar enz. kan overleggen, omdat het minis terie zelf de kosten gaat begroten, als men niet (meer) in het bezit daarvan is. En dat is in de regel niet in het voordeel van recht- hebbendefn)! Het is dus te hopen, dat iedereen zijn rekeningen en kwitanties goed bewaard heeft. Het Ministerie gaat controleren of en in hoeverre een hogere afkoop som wegens ingrijpende voorzie ningen gemotiveerd is. Als men slechts de „gewone" afkoopsom aanvraagt, wordt alleen opgeme ten en bekommert het Ministerie zich niet om rekeningen enz. Bij huurhuizen wordt vnd. controle uitgeoefend, als een hogere af koopsom aangevraagd Is en als verhuurder en huurder geen door hen ondertekende verklaring over leggen over de verdeling van de (gewone afkoopsom. Opgemerkt moet nog worden, dat het Ministerie een regeling in voorbereiding heeft voor de verde ling van de afkoopsom in die ge vallen dat een pand na de ramp is verkocht ,resp. gekocht. Men gaat uit van de overweging, dat de ver koper van een pand daarvoor een hogere prijs gevraagd en gekre gen zou hebben, indien ten tijde van de verkoop bekend geweest zou zijn, dat deze zoutnaschade- regeling t.z.t. komen zou en dat het dus niet billijk is, dat alleen de huidige eigenaar de afkoopsom opstrijkt. Volgens mededelingen zijn diverse aspecten aan deze kwestie dermate ingewikkeld, dat het Ministerie niet kan zeggen, wanneer voorschriften voor de re geling er van gepubliceerd zullen worden. Men adviseert betrokke nen onderling tot een overeen komst te komen. Zonder zo'n over eenkomst zou een aanvrage om een afkoopsom wel eens lang, heel lang onder in de hoge stapel kunnen blijven liggen. Men zij dus ge waarschuwd Opknappen van „krot". Het kan voorkomen, dat de eigenaar van een pand, dat sinds de ramp als „krot" leeg heeft ge staan, onder de indruk van het aanlokkelijke perspektief van een hogere afkoopsom het plan opge vat heeft zijn pand eens fijn te la ten opknappen raison van bijv. f 11,- per m2. Hij zou dan f 8,25 vergoed krijgen, zodat hij voor f 2,75/m2. eigen kosten zijn pand weer in goede staat zou krijgen. Het Ministerie geeft echter in een dergelijk geval (m.a.w. als het goed geld naar kwaad geld smijten is) alleen de gewone afkoopsom. Maar - en dat kan voor velen in Zie- rikzee van belang zijn! - men kan ook een afkoopsom wegens waar devermindering vragen, als een pand door de ramp misschien wel onherstelbaar is verwoest. Deze bepaling zou m.i. niet ingelast zijn, als de daaruit voortvloeiende ver goeding niet hoger is dan de ge wone afkoopsom. Anders had men hem wel achterwege kunnen laten! Er moge hier daarom dringend in overweging gegeven worden ook deze kans niet voorbij te laten gaan. H. G. C. HERINGA. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. A. F E. van Schendel, directeur der afdeling schilderijen van het rijksmuseum te Amsterdam tot hoofddirecteur van het rijksmu seum als opvolger van Jhr. dr. D. C. Röell, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd in november a s. zijn functie zal neerleggen. STEIN. Vier koeien en enige tien tallen konijnen zijn omgekomen tijdens een brand in een der stallen van het landbouwbedrijf van de heer Scheepers te Stein. Het vuur greep snel om zich heen en tastte ook een voorraadschuur aan, die gevuld was met grote hoeveelheden aardappelen, granen, hooi en an dere veevoeders. Met de stal en schuur gingen ook allerlei land bouwwerktuigen verloren. De plaatselijke brandweer slaagde er met grote moeite in het woonhuis te behouden. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade loopt in de tienduizenden guldens. 's-GRAVENHAGE. Uit een ju welierswinkel aan de Lange Poten te 's-Gravenhage wordt een plateau met 70 gouden trouwringen ver mist, tot een totaal waarde van f 4000. Hoe dit plateau is verdwe nen, is nog niet bekend. VOORBURG. Dat de herfst nu werkelijk zijn intrede gedaan heeft, bleek dinsdagavond in Voorburg. Er werden zoveel elektrische ka cheltjes aangestoken, dat het net overbelast werd en de hoofdzeke ring uitviel. Hierdoor was er in een deel van Voorburg van 20 uur tot 20.20 uur geen elektriciteit. Voetbalwedstrijd W.-Duitsland-Nederland Nederlands elftal in trainingskamp te Duisburg DEN HAAG, 6-10. De geselec teerde spelers voor het Nederlands elftal, dat op woensdag 21 oktober te Keulen tegen west-Duitsland speelt, zullen na de competitiewed strijden op zondag 18 oktober zich verzamelen te Arnhem of Nijmegen en vandaar doorreizen naar Duis burg. De spelers zullen daar, met de bondscoach Elek Schwartz en een masseur, hun intrek nemen in de sportschool om zich op de wed strijd tegen de Duitsers voor te be reiden MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 6-10. Aanvoer: 3546 stuks vee (weekfotaal: 5276), t.w.: 360 vette koeien en ossen, .1198 stuks gebruiksvee, 400 vette kalve ren, 575 graskalveren, 346 nuchtere kalveren, 3 varkens, 40 lopers, 85 biggen, 58 paarden, 17 veulens, 431 schapen en lammeren, 43 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en osssen f 3,00-3,20, f 2,75-3,00, f 2,60- 2,75, vette kalveren f 2,90-3,15, f 2,60-2,90, f 2,40-2,60, slachtpaar- den f 2,10-1,90-1,70. Prijzen per stuk: graskalveren f 400-350-250, nuchtere kalveren f 75-60-50, lopers f 100-85-75, big gen f 65-55-45, schapen f 85-70-50, lammeren f 80-65-55, kalf- en melk koeien f 1275-1075-900, vare koeien i 880-780-680, vaarzen f 925-775- 625, pinken f 580-500-400. LAND- EN TUINBOUW Grootte-sortering voor uien 's-GRAVENHAGE, 7-10. Overleg tussen het uitvoer controle bureau voor tuinbouwprodukten en het ministerie van Landbouw en Visse rij heeft er toe geleid dat is beslo ten in de period? tot 1 mei 1960 dispensatie te verlenen van het sorteringsvoorschrift voor uien, dat bepaalde dat gewone uien gesor teerd moeten worden met een ma ximum verschil van 20 mm. door snede per verpakkingseenheid. Dez? dispensatie is verleend we gens de bijzondere omstandigheden van de uienoogst veroorzaakt door de droogte. Er is echter bij bepaald dat uit sluitend voor uien bestemd voor het Verenigd Koninkrijk en Eire, een sortering van gewone uien zal worden toeg?staan waarbij het ver schil tussen de grootste en kleinste ui per verpakkingseenheid niet meer bedraagt dan 30 mm. Met toestemming van het minis terie van Landbouw en Visserij is besloten dat met ingang van 5 ok tober' deze gewijzigd? sortering voor uitvoer zal worden toegelaten. KERKNIEUWS De Hervormde kerkbouwactie 's-GRAVENHAGE, 6-10. De op brengst van de kerkenbouwactie der Nederlands Hervormde Kerk, die op 26 september jl. begonnen is, bedraagt op het ogenblik twee miljoen 281.908 gulden. Dit bedrag is samengesteld uit giften, die per giro ontvangen wer den en omvat nog geen giften van de zogenaamde bezoekersactie. De kerkbouw-actie voor kleine kerkgenootschappen ROTTERDAM, 7-10. A.s. zondag (11 oktober) zal in het verband van de algemene kerkbouw-actie aan dacht worden besteed aande kleine kerkgenootschappen, die zich wat de achterstand in hun kerkbouw betreft voor dezelfde problemen ge steld zien als de Ned. Hervormden. Zo zal in alle Doopsgezinde en alle Remonstrantse kerkdiensten zondag een extra collecte worden gehouden voor de kerkbouw. Aldus een bekendmaking van de Commissie tot de zaken der Re monstrantse Broederschap. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rotterdam- Feijenoord: Ph. Comelder, Wilhel- minadorp. Bedankt voor Bodegraven: J. van der Velden, Dordrecht. Ger. Kerken Beroepen te Buitenpost: H. J. Heinen, Oude Bildtzijl; te Oegst- getest: L. G. Pleijsant, Leeuwarden west. Aangenomen naar Eindhoven (6e pred.pl.): G. H. Harms, Blokzijl. Bedankt voor Leeuwarden (vac. J. C. Hagen): S. van Bekkum, Mon ster. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Velp: C. Zijlstra, Franeker. Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Rotterdam: F. Mallan, Bruinisse. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Sneek: F. E. Hui- zinga, Hengelo (O.). DE GOUDEN COBRA 83. „Laten wij naar mijn vaders tent gaan", klinkt naast Aram de gedempte stem van Kleine Kim. Na een laatste blik op het be wusteloze meisje en een korte hoofdknik naar de oude heelmeester, volgt Aram zijn kleine vriend naar buiten. „Zij wordt vast heel gauw beter, hoor", babbelt de jongen geruststellend. „Mijn vader zegt, dat Omar, de heelmeester, een erg knappe man is". Aram glimlacht flauwtjes, maar de woorden van Kim nemen zijn onrust niet weg. Terwijl Aram in de tent van de Kadi, uit beleefdheid enkele vruchten en een nap kamelenmelk verorbert, vertelt de Kadi hoe hij van een arme Bedouïn opgeklommen is tot opperrechter van Cairo. „Het is alweer een-jaar geleden, dat ik op die kwade dag, na een tocht door de woestijn, mijn dorp uitgeplunderd aantrof zegt de Kadi peinzend. Eén van mijn stamgenoten, die zich voor de rovers verborgen had weten te houden, vertelde mij, dat alle anderen, waaronder mijn zoon Kim, door de Touareggs wareri weg gevoerdAlléén tegen de Touareggs stond ik machteloosNa veel omzwervingen nam ik dienst bij de lijfgarde van de Kalief van Cairo". Halitran ca. 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan. Firma Frans Koevoets Sint Domusstraat Zierikzee Diversen: Pilastro artikelen. P i 1 a s t r o p r ij s vr a a g. Wint een gratis wandrek. Formulieren voor deze prijsvraag gratis bij ons verkrijgbaar. Pilastro wand rekken in alle onderdelen los verkrijgbaar bij Tuinman Zoon, woninginrichters, Zierik zee. I1—^1 Eet nu gehakt Rundgehakt 1,75 p. 500 gr. Varkensworst 1,50 p. 500 gr. Gebraden rollade 0,60 p. 100 gr. Gebraden gehakt 0,40 p. 100 gr. Sint Domusstraat - Zierikzee De nieuwe wordt gekenmerkt door grote technische voor uitgang Komt u eens kijken en luiste ren En let dan vooral op de fleurige verscheidenheid van de kleinere toestellen, die ook zo geschikt zijn als „tweede" radio. Prijzen vanaf f 83, Telefoon 2805, Zierikzee De baas is even weg mijnheel! Je bedoelt tocb niet Ja, mijnheer, hij is naar 'r postkantoor om te sparen Wij leveren U: Wasmachines Centrifuges Gasstellen Kcukenuitzetten Strijkijzers Wringers enz. enz. Coöperatie „De Dageraad' Levensmiddelenbedry f .Naast de Beurs" Zierikzee Benelux-prijzen Belgische chocoladerepen van 50 gram; 12 smaken. 35 cent, 3 voor 1 gulden Pracht tabletten van 400 gram 2,75 van 200 gram 1,45 PROBEERT DEZE, HET IS SUPERKWALITEIT van de normale prijs kunt U nu een kopen Van een bepaald soort hebben wij een teveel en daarvan kunt U nu profiteren Prachtige geklede pop met slaapogcn, mamastem en haar - 40 cm groot - NU f 3,95 Koop hem nu en bewaar hem tot Sint Nicolaas 1 Uw dochtertje zal enthousiast zijn f Haast U, want onze voorraad is niet groot Weer zo'n extra voordeel bij: Havenplein Telefoon 2573 Halitran bevat haast 60 x zoveel vitaminen als gewone levertraan! Daarom kunt U toe met 2 Halitran-capsules per dag. U proeft ze niet, maar U merkt ze wèl aan Uw gezondheid! Want Halitran bevat in sterk geconcentreerde vorm de Vitaminen A en D die U nodig hebt. Natuur lijke Vitaminen uit de verse, jonge levers van heilbot en andere arctische edelvissen.'Voor kleine kinderen zijn er bovendien Halitran-druppels. Drie in de pap is voldoende. Halitran geeft: méér weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit. Woninginrichting telefoon 2681 - Zierikzee Uw Vitaminen-Zekerheid: Het vitaminengehalte van Halitran: 38.000 i.e. Vita* mine A cn 5.100 i.e. Vitamine D wordt gecontroleerd en op certificaat gewaarborgd door het Noorse Rijks Vitaminen Laboratorium te Bergen. Lot welt De échte Halitran alléén in rood-witte verpakking met het Halitran-visje. Bij Uw drogist of apotheker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9