De natuur is schoon Seizoen=werkgelegenheid in de landbouw geringer dan in andere jaren D I C AGO E MAN UIT CH Toch vermindering van arbeidsreserve TERUGKEER IN ROERMOND Dr. Banki kwam terug van besluit om in oost-Berlijn te blijven Ingezonden mededeling De natuur spreekt ook in King-pepermunt. De onge repte smetteloosheid van King-pepermunt Is de weer spiegeling van de originele samenstelling en de hygiënische wijze van bereiding en verpakking. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. de natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseert: het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. GROENE-KRUISDAG IN 's-HERTOGENBOSCH Medewerkers dienen „bij" te blijven op mediseh-hygiënisch gebied ■s-GRAVENHAGE, 7-10. In sep- tember daalde het aantal werkloze mannen van 41.205 tot 39.056. Ook de bezetting van de aanvullende werken verminderde, nl. van 8832 tot 7567, zodat de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met ruim 3400 afnam van 50.037 tot 46.623. Ter toelichting op deze cijfers deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid med? dat de vermindering van de gere gistreerde arbeidsreserve eensdeels is toe te schrijven aan een verd?re opneming van jeugdigen in het ar beidsproces, met name in de bouw nijverheid en in de metaalindus trie en anderdeels aan de in deze maand gebruikelijke toeneming van STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Collecte P.I.T. In de week van 12-17 oktober a.s. wordt alhier gecollecteerd voor het Protestants Interkerkelijk Thuis front (P.I.T.) Het P.I.T. verricht, zoals bekend, belangrijk werk voor onze militai ren. Door dit werk behoeven de jongens in hun garnizoensplaatsen de band met hun milieu niet geheel los te laten, zodat een aanbeveling voor een milde gift zeker op zijn plaats is. Kandidaatsexamen geneeskunde Aan de vrije universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het kan didaatsexamen geneeskunde 2, de heer C. B. H. Yoe te Zierikzee. SPORT Het programma voor zondag II oktober a.s. luidt: 3e klasse D: METO-Zierikzee; Steenbergen-ODIO; Zeeland Sport- Hontenisse; Axel-RKFC; Zeelandia -Corn. Boys; RCS-Halsteren. 4e klasse G: Renesse-Nieuw Borg- vliet (half 3); Noordhoek-Kaaise Boys; Hansweertse Boys-De Schut ters; Cluzona-SC Gastel; Oude Molen-NSV. SVOWK B I-Brouwershaven B II de seizoenwerkgelegenheid in de landbouw en in d? suiker, en con- servenfabrieken. De seizoenwerk gelegenheid in de landbouw is ech ter veel geringer dan in andere ja ren, hetgeen tot gevolg heeft, dat het voor het normale seizoen ge corrigeerde cijfer van de geregis treerde arbeidsreserve ongunstig werd beïnvloed en een stijging te zien gaf van 4000. Het bedraagt thans 74 000. Ondanks het feit, dat de land bouw minder grondwerkers aan trok dan anders, daalde het aantal ingeschreven bouwvakarbeiders met ruim 500, waaruit blijkt, dat de bouwcapaciteit over het alge meen nog iets verder is toegeno men. De geregistreerde arbeidsreserve van metaalarbeiders daalde met rond 1300, waarvan 1050 jeugdigen. Er is van een ruime bedrijvigheid in vrijwl alle sectoren van de me taalnijverheid sprake. In vele be drijfstakken van de metaalnijver heid nemen de tekorten aan ar- ROERMOND, 7-10. Dr. O. Banki, zenuwarts te Roermond, en ztfn se- retaresse mejuffrouw M. Heinen, zijn gisteravond in Roermond te ruggekeerd. Zij zijn teruggekomen op hun aanvankelijke besluit om in de oostzone van Berlijn te blijven. Na een bezoek dat mevrouw Banki in gezelschap van de Maas trichtse zenuwarts dr P. Mesker in Fürstenwalde hebben afgelegd, is dr. Banki gistermiddag mee terug gegaan naar west-Berlijn, vanwaar het gezelschap is doorgereisd per vliegtuig naar Dusseldorp en later naar Roermond, waar men gister avond omstreeks zeven uur aan kwam Mej Heinen vertrok enige tijd later ook naar Nederland. Toen dr. Mesker en mevrouw Banki in west-Berlijn aankwamen zochten zij allereerst contact met de Nederlandse vertegenwoordiging aldaar waarna zij zich in verbin- beidskrachten, zowel geschoolde als ongeschoolde toe. In de landbouw is thans de bie- tenoogst in volle gang, terwijl het aardappelrooien reeds voor het grootste deel gereed is De droogte heeft de oogstwerkzaamheden met enkele weken vervroegd, terwijl het werk een zeer vlot verloop heeft. Er waren per eind septem ber dan ook veel minder arbeiders voor de oogstwerkzaamheden no dig, dan onder normal? omstandig heden verwacht mocht worden, zo dat de daling van de geregistreerde arbeidsreserve van landarbeiders, losse arbeiders en veenarbeiders veel geringer was dan in andere jaren. De suikerfabrieken zijn hun cam pagne vroeg begonnen met het oog op de grote uitbreiding van het sui kerbietenareaal. Ook in de conser- venfabrieken is het werk in volle gang. De werkloosheid van Horeca- personeel is in de afgelopen maand belangrijk toegenomen door d© be ëindiging van het seizoen. ding stelden met de Oostberlijnse politie-autoriteiten. Nadat mevr. Banki haar geschiedenis had ver teld, toonde men alle begrip voor haar moeilijkheden en werden on middellijk de nodig papieren in orde gemaakt. Na niet meer dan een uur kon de reis naar Fürstenwalde worden voortgezet. Daar troffen zij dr. Banki en mejuffrouw Heinen, die zeer verheugd waren hen te zien. Dr. Banki die in enigszins over spannen toestand naar oost-Berlijn was gereisd, zeide inmiddels tot het inzicht gekomen te zijn, dat hij overijld had gehandeld en hij was dan ook bijzonder verheugd dat hij op deze manier de gelegenheid kreeg zich met zijn vrouw te ver zoenen. De uitreispapieren werden door de Oostberlijnse autoriteiten vlot verstrekt, zodat het gezelschap zonder moeilijkheden de reis naar Nederland kon beginnen. Dr. Banki heeft nu besloten zijn praktijk weer te beginnen 's-HERTOGENBOSCH, 7-10. In het Casino te 's-Hertogenbosch heeft prof. mr. A. Klejjn, voorzitter van de Algemene Nederlandse Ver eniging „Het Groene Kruis", de Groene-Kruiadag 1959 vanochtend geopend. Prof. Kleijn pleitte er in zijn ope ningsrede voor, dat de medewer kers aan dit instituut steeds op de hoogte blijven met de ontwikkelin gen op medisch-hygiënisch gebied. Wij willen van ons personeel geen geleerden of wetenschappelijke on derzoekers maken, zo merkte de voorzitter op, maar wij willen het wel in de gelegenheid stellen een zo breed mogelijk inzicht te ver werven in de principiële achter gronden van het volksgezondheids- werk. Sprekende over de werkzaamhe- FEUÏLLETON „Wat ik u vertel, is strikt ver trouwelijk", begon ze, „en u moogt zeer beslist mijn naam niet noemen. Maar het staat wel vast, dat die mr Clarenbough een bedrieger en oplichter is!" Z? zweeg om de uitwerking van haar woorden gade te slaan. Col- verton zweeg ook, blijkbaar spra keloos van verbazing. „Hij is Clarenbough niet, hij is zelfs geen Amerikaan, maar een doodgewone Hollander, die in Ame rika heeft gewerkt. Hij heeft, sa men met de burgemeester en de Gooyer, dit plannetje op touw ge zet". „Waarom", vroeg Colverton. „Omdat de burgemeester, alweer in vertrouwen, een beetje popula riteit best gebruiken kan", sprak mevrouw Boom geheimzinnig. „De man wordt oud en daarbij is er op zijn beleid wel het oen en ander aan te merken". „U zult toch niet zeggenbe gon Colverton verbaasd. „Ik zeg niets. Maar feiten zijn feiten Er is een sterke stroming in de gemeente, die een nieuwe koers wil zien, die de bezem eens door al die spinnewebben wil ha len, die een eind wil zien aan de vriendjespolitiek. Ik weet dat zo precies, omdat mijn zoon, mr. Boom, die een vooraanstaande po sitie op het stadhuis heeft, de lei der van deze groep is, samen met de heer Kruiderink, die u wel kent, en het raadslid Kareisen", en ze wees op een lange magere man met een rode neus, die met Kruiderink in druk gesprek was. den van het Groene Kruis in de afgelopen periode, releveerde prof. Kleijn, dat in Nederland sinds de bevrijding 425 wijkgebouwen door het Groene Kruis werden gebouwd of vernieuwd. Hiermee is, naar een bescheiden schatting, tien tot twin tig miljoen gulden gemoeid ge weest. Een miljard voor roken Mede tegen deze achtergrond vond prof. Kleijn het een verbijs terende gedachte, dat het Neder landse volk zich per jaar een uit gave van een miljard getroost voor roken, een uitgave, waarmee „men zich als het ware verzekert van het voortbestaan van een lijden, dat tot de ernstigste doodsoorzaken gere kend moet worden". Spreker ontwikkelde hierna de „Dus de burgemeester probeert op deze manier de ontbrekende goodwill aan te zuiveren?" infor meerde Colverton. „Precies", bevestigde mevr. Boom „Het klinkt misschien ongelooflijk, bijna Amerikaans, nietwaar?" lachte ze „Maar die Dikkenburg met z'n hele pose is maar een schijnheilige machthebber, een man die nergens voor terugdeinst. Hij wordt opgestookt door z'n vrouw en z'n dochter. „Is dat die juffrouw eh.. Cor- rie?" informeerde Colverton. „U bent goed op de hoogte", zei mevrouw Boom ietwat wantrou wend. „Kent u haar?" „Ze heeft me indertijd nul op 't request gegeven, toen ik om een interview met Clarenbough vroeg", vertelde de journalist. „Natuurlijk", mevrouw Boom lachte schel. „Ze was doodsbang, dat u 't bedrog zou merken. Maar de kat is toch uit de zak. We heb ben zelf die meneer Clarenbough. hij heet Jongejans, tussen twee haakjeshet vuur aan de sche nen gelegd en zwart op wit gaf hij de verklaring van dit alles. En daaruit blijkt, dat de burgemeester de hoofdpersoon in dit vuile zaakje is geweest". „Dat is niet mooi, wat u me daar vertelt, mevrouw", zei Colverton bezorgd „Ik vraag me af, of we dit zaakje niet beter in de doofpot kunnen stoppen". „In de doofpot?" vroeg mevrouw Boom verschrikt. „Meneer, we le ven hier in een rechtsstaat! Het recht moet zijn loop hebben! De gedachte, dat de mens over het al gemeen te weinig zorgvuldig ten opzichte van gezondheid en leven staat. Hij betoogde voorts, dat de volksgezondheid niet ophoudt bij het wijzen op besmettingskansen en het propageren van tandenpoetsen, maar dat de diepere zin van deze zorg moet zijn de mensen bewust te maken van het verband tussen gezondheid en leefwijze. Het ge brek aan zorgvuldigheid uit zich overigens het meest op andere ter reinen, bijvoorbeeld in het verkeer. Prof. Kleijn bepleitte tenslotte een weldoordacht en psychologisch verantwoord leiding geven (met een coördinatie tussen alle lichamen, die op dit terrein bezig zijn) aan ons volk bij het doen van een be wuste en redelijke keuze tussen een optimale gezondheid en daar mee strijdige aanvechtingen en be hoefte-bevredigingen. KERKNIEUWS Evang. Luth. Kerk Tweetal te Zaandam: J. Halle- was, Pekela en dr. C. H. Lindijer. Rotterdam. 56 praktijken van die kliek van Dik kenburg en de Gooyer moeten be ëindigd worden en dit is onze kans ik bedoel, dit is de kans voor de gehele burgerij van Meeldam, die blij zal zijn wanneer er op het stadhuis eens een andere wind gaat waaien!" „En weten alle comitéleden hier van af?" „Nee, alleen de heer Kruiderink en ik". „Was het niet beter geweest, wanneer u ze daarvan op de hoog te had gebracht?" M wrouw Boom werd weer even nerveus. Die Amerikaan zat daar warempel te praten alsof hij de rechter van instructie was, waar bemoeide die vent zich mee? Maar dan bedacht ze, ho^ ze hem nodig had voor de publiciteit rond dit heerlijke schandaal en haar stem werd weer lief en vertrouwelijk. „Ach, die slager Speknek is een domme man, die praat altijd met de burgemeester mee En die juf frouw de Ruiter „Is die ook zo dom?" „Nee, dat zeker niet. Maar dat is een wonderlijk mens. Daar gaan allerlei rare verhalen over. Ik heb wel eens gedacht, dat ze met die de Gooyer „Die twee?" „Ja.ik zeg, ik dócht het maar. Doch nu heb ik gemerkt, dat ze met die mr. Clarenbough ook al aanpapte". „Hoezo?" „Nu ja „Ja. daar moet u toch bewijzen voor hebben, mevrouw?" „Men zegt „Men zegt zoveel (Wordt vervolgd) 9-1 Zaterdag jl. werd Brouwershaven B II op overtuigende wijze met een 9-1 nederlaag naar huis gestuurd door het ontvangende SVOWK. Aanvankelijk liet het zich echter voor de Brouwse junioren niet zo desastreus aanzien. Zij startten met enkele goed opgelette aanval len, welke echter door de spil Jac Kuijper afgeslagen werden. In de eerste helft had Ouwerkerk wel een overwicht doch wist de voor hoede dit overwicht weinig pro- duktief te maken. De grote fout van deze voorhoede was dat zij te individueel speelde. Toch slaagde Kees v. d. Sande er in de rust met een 2-0 voorsprong voor Ouwer kerk in te laten gaan. Na de rust kwam Ouwerkerk voor 't eerst in deze competitie met een beter sa menspel voor de dag, wat tot ge volg had dat nu het veldoverwicht ook in doelpunten tot uitdrukking kwam. De midvoor Kees v. d San- de scoorde nog vier maal, terwijl Sies, Kees Smits en Nico Pankow ook ieder een keer het doelgat wis ten te vinden. Doelman Bram Buijs werd echter nkeer verrast door de aalvlugge voorhoedespelers van Brouwershaven, waarmee de eer voor de smalstad werd gered. ZIERIKZEE Van Bever bracht uitstekend en modern circusprogramma Ruim 2300 mensen hebben dins dagavond in de grote zesmaster van circus Van Bever op het Zierikzeese industrieterrein kunnen constate ren dat het moderne circus nog steeds springlevend is. Circus Van Bever bracht een programma van moderne ciicuskunst van de boven ste plank wat het publiek van be gin tot eind in spanning hield. Tijdens het eerste nummer al woei het stof hoog op in de piste door het enthousiaste optreden van „moderne" cowboys. Alle volgende nummers getuigden van grote vaart en koelbloedigheid en het publiek beleefde dan ook een on vergetelijke avond. Verbluffend en komisch was het optreden van het watervlugge acro batische trio Olsini. Een keur van .aspaarden, Noorse fjordpaarden en Friese stamboekhengsten, werd uiterst gedistingeerd gepresenteerd door Maurice Houck en Emiel Ka- roly. Origineel was het nummer „heren in het verkeer" dat door de paarden, prachtige Arabieren, zeer intelligent werd gebracht. Geestig Veel succes oogstte het trio Pe- troff als komische rekwerkers, waren de Shetland-pony's op hun tocht „naar de speeltuin", evenals het ongeëvenaarde optre den van het trio Binders, Hongaren die een verbluffende springplank- sensatie te zien gaven. De twee Bergams brachten in de nok van het circus op griezelig kalme wijze hun luchtsensatie ten uitvoer. Een ander hoogtepunt van deze zeer ge slaagde avond was het optreden van Ulfi, die het presteerde een vingerhandstand te brengen op het slappe koord. Als Nederlandse clowns zorgden de Rubaties voor een voortreffelijk geestig en muzi kaal intermezzo. Een extra en zeer in de smaak gevallen attractie bood het circus met Gabriëlla en haar intelligente honden. The Wilfordts zorgden als wervelwindspringers voor een sprekend besluit, waarna in de grote finale alle medewerkers nogmaals een welgemeend en ver diend applaus in ontvangst mochten nemen. Heden - donderdagavond - volgt het laatste optreden van het circus Van Bever, dat eerst kortge leden in ons land is teruggekeerd van een succesvolle tournee door noord-Europa. Ingezonden mededeling Boterzacht, geurig, goudgeel j Zien kunt ,u 't niet aan dit pronkstuk I f uit moeders oven, maar proeven des te beter: alleen ROOMBOTER is boter... en boter is niet te vervangen! mmmmmmmmKm door Ll'CIEN LELONG

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6