Onthulling van monument voor dr. Albert Plesman ZsrgMjierbijimtl Tweelingstad in Normandië vierde luisterrijk eeuwfeest van het ziekenhuis BIJ DE MARINE BEN JE I I z.v.u. Zierikzeese sfeer in St. Hilaire Bevolking enthousiast over komst Zierikzeese delegatie (Van onze redakteur) ST. HILAIRE DU HARCOUET, oktober 1959. - In de raads zaal van St. Hilaire's stadhuis hangt het portret van de Nederlandse koninklijke familie tegenover dat van president De Gaulle. Symbool van de hartelijke betrekkingen die er bestaan met Nederland, spe ciaal in deze stad, dank zij de „jumelage", dat merkwaardig en zinvol tweelingverbond met Zierikzee, dat wijd en zijd in Haute Normandië bekendheid heeft gekregen. Het portret is intussen waarlijk niet het enig zichtbare teken, dat de „jumelage"-gedachte nog niet aan kracht heeft ingeboet. De etalages der winkels waren beplakt met papieren rood-wit-blauwtjes en in het algemeen wapperde onze nationale driekleur ginds even frekwent als de tricolore. Speciale nummers van de Harcouëtse „Nieuwsbode": „La Gazette de la Manche", met daarin zij het wat verlaat foto's en een artikel over de opening van de sluis in het Zierikzeese havenkanaal, waren in alle hoeken van de stad aangeplakt. St. Hilaire ademde weer een Zierikzeese sfeer en dat in het bij zonder uiteraard door de aanwezigheid van een delegatie van hier en de Koninklijke harmonie „Kunst en Eer", die zaterdagavond rond half tien arriveerde in de Normandische stad, na een vlotte, maar zeer vermoeiende reis. St. Hilaire ligt wel ver. Aanleiding tot het bezoek was ditmaal het eeuwfeest van het ziekenhuis te St. Hilaire. De aankomst Zaterdagavond dan omstreeks tien uur gleden de bussen St. Hi laire binnen en in het niet al te grote stadhuis van St. Hilaire was het een drukte van belang. De „Kunst en Eer"-mannen, de dele gatieleden en uiteraard de Franse gastvrouwen en gastheren maakten de zaal tjokvol en het had nog al wat voeten in de aarde, voordat iedereen in contact was gebracht met de Franse familie, waarvoor hij of zij was bestemd. De eerste „vin d'honneur" (ere-wijn) werd daarop genuttigd, want de bezege ling van alle goede dingen in Frankrijk gebeurt nu eenmaal met een goede „vin blanc" of „vin rou- Voor degenen die reeds eerder de tocht naar St. Hilaire maakten, was het weerzien van oude vrien den en bekenden uiteraard bijzon der prettig. Ontvangst ten stadhuize Bij de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van de Zie rikzeese mensen de volgende mor gen, heeft burgemeester Cl. Cheval - die destijds na een spannende verkiezingsstrijd dr. Cuche als „maire" opvolgde, zich ingespan nen om in zijn welkomstwoorden de Nederlandse taal te hanteren, iets wat bijzonder moeilijk bleek. Intussen was hier de geste het te doen, belangrijker dan het resul taat. Burgemeester Cheval deed dus mededeling van het monument dat Zierikzee zal krijgen en dat een plaatsje zal krijgen in het centrum der stad. Een identiek monument komt te St. Hilaire. Beide monu menten worden gemaakt van Bre tons graniet en zijn dus voorbe stemd „de tand des tijds lange tijd te weerstaan" Zij worden gemaakt naar een ontwerp van de Franse architect de heer M. Holas. De mo numenten worden geplaatst in een ruimte die de vorm heeft van een tulp, Nederlandse bloem bij uitne mendheid. Althans te St. Hilaire komt aan de voet van het monu ment een fontein, ter vervanging van de fontein, die in de oorlog verloren ging. Vriendschap een realiteit Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester - die in twee dagen per auto de reis naar St. Hilaire had ge maakt - onderlijnde in zijn toe spraak nog eens dat de vriendschap een realiteit is in de harten der in woners van beide steden. Hij maak te collega Cheval een complimentje voor het hanteren van de Neder landse taal, daaraan toevoegend: „ik houd van die taal als van een echtgenote, maar ik laat die taal niet overheersen. U burgemeester (burgemeester Cheval is vrijgezel) heeft geen echtgenote en bij U do mineert de taal dus wel". Burgemeester Dijckmeester ver zekerde het gemeentebestuur van St. Hilaire dat de bevolking van Zierikzee met ongeduld zal uitzien naar het moment, dat het aangebo den monument kan worden ont huld, het monument dat het karak ter van de „jumelage" levendig zal houden. Gelijk gemeld bood mr. Dijckmeester hierop zijn collega een fraaie 17e eeuwse gekleurde kaart van Zeeland aan, een pracht stuk dat een plaatsje zal vinden in het stadhuis van St Hilaire. Tij dens het overhandigen van de kaart brak als een onweer „Kunst en Eer" los, speciaal de drumband. De inwoners van St. Hilaire kon den hun oren niet geloven en het succes dat de Kon. Harmonie en de drumband hebben geboekt is dan ook formidabel De eerste tocht door de stad - in de straten bleek het geluid van de muziek en het gescandeerde ritme van de band - bijzonder sterk te resoneren, werd een triomfante lijke mars, die groot enthousiasme bij de inwoners teweeg bracht en zo was het: „perfectement" en het „trés bien" (erg goed) niet van de lucht. Bezoek aan nieuwe school De mars had als doel de nieuwe school te St. Hilaire, een buitenge woon fraai en imposant gebouw, dat ter bezichtiging met een be zoek werd verserd. Mevr. Dijck meester geb. Jkvr. de Brauw kreeg bij het betreden van de school een ruiker bloemen, waarin o.m. tulpen waren verwerkt, aangeboden door het meisje Annemarie Roumaneix, dochtertje van de directrice van de school. Haar broertje Philippe hielp een handje bij dit charmant kar weitje. De magnifieke school werd bezichtigd onder leiding van de heer M Baron. Het bezoek liet een indruk achter van de monumentali teit van het gebouw, dat er zeer verzorgd uitziet en ook wat outil lage betreft duidelijk „bij de tijd" is. In een klasje van het meisjes internaat (verbonden aan de school) ging het bijzonder ongedwongen toe. Burgemeester Dijckmeester stelde enkele vragen aan de onder wijzeres en netjes staande naast de banken, bekeek de jeugd de „vreemdelingen" met nieuwsgieri ge ogen. De lerares mevr Josset, gaf - gesteund door vaardige krijt- krabbels op het bord - de jeugd tekst en uitleg. Ondertussen stond „Kunst en Eer" enige tijd aangetreden op het bordes van de school en plaatste dit officiële bezoek aan de school in een pittig muzikaal raam. De puntjes werden extra op de muzi kale „i" gezet, toen het gezelschap^ na de bezichtiging de school ver-' liet. In de morgenuren werd een plechtige hoogmis gecelebreerd, bij gelegenheid van het 100-jarig be staan van het ziekenhuis, in de ka thedraal -van St. Hilaire, in aan wezigheid van de bisschop Mon seigneur Guyot. Terzelfder tijd ging de predikant ds. Kooren uit Rou- aan, voor in een dienst, speciaal belegd in het gemeentehuis. Een collekte voor de Ned. Hervormde kerkbouw bracht in deze merk waardige dienst ruim f 50 op. Veertig jaar K.L.M. Gevoelens van bewondering en dankbaarheid 's-GRAVENHAGE, 7-10. Vanmor gen, op de dag dat het veertig jaar geleden is dat de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij te 's-Graven- hage werd opgericht, is vlak bij het hoofdkantoor van deze maatschap pij, nabij het kruispunt van de Ko ninginnegracht en de Prof. B. M. Teldersweg, het Plesman-monu- ment onthuld door de oudste klein zoon van de grondlegger der K.L. M., Albert Robert Plesman. Bij deze onthulling waren o.m. aanwezig mevrouw de weduwe S. Plesman-van Eijk, haar zoon Al- bert Plesman jr., haar dochter me vrouw Smithuysen-Plesman, zeven kleinkinderen en verdere familie leden, verscheidene autoriteiten van Rijk, provincie en gemeente, van burgerlijke en militaire luchtvaart instanties, en oud-K.L.M.-vliegers. Omstreeks kwart over elf stel den de 82-jarige kaarsrechte dr. ir. Marinus Hendrikus Damme, voor zitter van het „Comité nationaal monument dr. A. Plesman", oud directeur-generaal van P.T.T., ere lid van de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart en onderscheiden met o.a. de gouden medaille der K. N.V.V.L., en Plesman's oudste klein zoon, de 16-jarige Albert Robert, zich bij het te onthullen monument op. De heer Damme schetste in een rede de totstandkoming van het comité, waartoe reeds op 8 januari 1954, ruim een week na het over lijden van dr. Plesman op oude jaarsdag 1953, de eerste stappen werden ondernomen door de toen malige burgemeester van 's-Gra- venhage, mr. F. M. A. Schokking. De heer Damme betuigde zijn dank aan de vele duizenden die naar vermogen financiële steun ver leend hebben bij de oprichting van dit monument. „Ook hierbij trad duidelijk aan de dag dat in alle la gen der bevolking behoefte werd gevoeld om Plesman, die allen ken den als de bouwer van onze feno menale en in de volle zin des woords nationale luchtvaartmaat schappij, de K.L.M., de in ons land uittzonderlijke hulde te brengen die aan de oprichting van een monu ment ten grondslag ligt". Monument van Andriessen „Wij allen die Plesman in dit uur in onze herinnering zien herleven, wij denken aan zijn hele verschij ning, die in houding, gebaar en in alles wat overigens een mens ty peert, zijn wezen tot uitdrukking bracht. Alles bij hem sprak van durf en kracht, van zijn zelfver trouwen, vastberadenheid en door zettingsvermogen, maar dat alles toch gepaard aan een blik omhoog, zowel geestelijk als daadwerkelijk". De heer Damme betuigde de dank van het comité aan de beeldhou wer Mari Andriessen voor het scheppen van een monument „dat Plesman weergeeft zoals hij in ge dachten voor ons staat" en aan de architect prof. Holt. De heer Damme verzocht daarna, nadat een hoornblazer van de Ko ninklijke Marine het signaal „geef acht" had doen weerklinken, aan Albert Robert Plesman het stand beeld van zijn grootvader te ont hullen. Het K.L.M.-mannenkoor zong vervolgens Gezang 300 a. Daarna legde Albert Robert Ples man en de heer Albert Plesman jr., hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. in Italië, een krans van de familie Plesman aan de voet van het mo nument; de heer Damme legde een krans neer namens het comité. Toespraak minister-president De minister-president, prof. dr. J. E. de Quy, zeide in zijn rede dat de regering- het op hoge prijs stelt zich aan te sluiten bij de gevoelens van bewondering en dankbaarheid die door de heer Damme zijn uit gesproken. De minister-president noemde het een goede gedachte het jubileum van onze Nederlandse burgerlijke luchtvaart - dus van een instelling - ditmaal te plaatsen in het teken van een persoonlijke herdenking. „Want de K.L.M. is de schepping van Plesman en Ples man's leven zelf was zo nauw met zijn werken verbonden, dat deze beide voor ons niet meer te scheiden zijn". Na zijn toespraak legde de mi nister-president namens de rege ring een krans aan de voet van het monument. ZIERIKZEE De alhier gehouden reclasse- ringscolleete heeft f 510,63 opge bracht. Het comité is de milde ge vers en geefsters alsmede de col lectanten zeer dankbaar voor hun medewerking. In de katholieke kerkdienst merkte de bisschop, alvorens zyn zegen uit te spreken, op, dat de Congregatie van het Heilig Hart, waartoe de in het ziekenhuis werk zame zusters behoren, het „liefde en toewijding" tot uitgangspunt hebben voor een werkzaamheid, ge richt op vergroting van de broe derschap in de wereld. Na de kerkdienst werd in het zie kenhuis een banket gehouden, on der leiding van de bisschop. Van Nederlandse zijde werd het banket bijgewoond door burgemeester mr. Dijckmeester. De pers had hier geen toegang, maar nuttigde met talrijke andere autoriteiten uit St. Hilaire en leden van de Zierikzeese delegatie een maaltijd in enkele restaurants in de stad. Aan één daarvan werd de dank voor het ge- bodene uitgesproken door wethou der M. C. Verheijen, wiens toe spraak door de heer A. Brand in het Frans werd vertaald. De officiële herdenking De officiële herdenking van het honderdjarig bestaan van het zie kenhuis telde daarna talrijke hoog tepunten. In de officiële ontvangst zaal van het ziekenhuis verzamelde zich een schare van uitgelezen auto riteiten. Burgemeester Cheval ging terug in de historie en belichtte en kele facetten van de geschiedenis der honderdjarige en wees op de belangrijke rol die destijds de heer M. Lucien Lelièvre ten bate van het ziekenhuis heeft gespeeld. Het ziekenhuis te St. Hilaire on derging een belangrijke uitbreiding en modernisering, waarover bis schop monseigneur Guyot zijn op rechte vreugde uitsprak. Zijne emi nentie onderstreepte de goede sa menwerking tussen de zusters van het ziekenhuis en de directeur (te vens chirurg) dr. Cuche, die be langrijk werk voor het ziekenhuis - l'Hospital hospice - heeft gedaan. Huldiging dr. Cuche Burgemeester Dijckmeester bracht een eresaluut aan dr. Cuche, de grote stimulator van de „jumelage" en bood hem een boekwerk aan, waarin reprodukties van meesters uit de Hollandse school. De direc trice van het ziekenhuis mocht uit handen van de burgemeester een oude gravure in ontvangst nemen, geschenk van de Zierikzeese ge meenteraad De overhandiging van beide geschenken werd onder streept met een warm en hartelijk applaiLs en in het kader van de manifestatie „Franco-Hollandaise" kreeg de dag op dit moment een bijzonder hartelijk en feestelijk ac cent. Een goed glas champagne zorgde nadien er voor, dat de kelen - hetgeen na al het spreken geen wonder zou zijn - niet dl te droog werden. Recital bariton Henry Blackmon Een kleine schare Z.V.U.-leden heeft woensdagavond in de Zierik zeese Concertzaal genoten van een voortreffelijk recital door de Ame rikaanse neger-bariton Henry Blackmon. Een belangrijk vokaal evenement vormde hiermee de in leiding van het nieuwe seizoen van de Z.VU. Henry Blackmon heeft zich bij het Schouwen-Duivelandse publiek doen kennen als een geïnspireerd kunstenaar met een zeldzame stem. Zijn muzikale begaafdheid heeft dan ook geleid tot een belangrijke muzikale carrière in ons land, waar hij reeds tientallen succesvolle concerten gaf. Het doorleefde kunstenaarschap van de zanger kwam tot uiting in een prachtig programma waarbij Blackmon's veelzijdigheid duidelijk aan de dag trad. Op voortreffelijke wijze en heel boeiend begon de zanger deze avond met enige in drukwekkende spirituals. Prachtig vertolkt werden de liederen van Johann Sebastian Bach: Quia Fecit Mihi Magna (uit het Magnificat) en het wondermooie Es ist vollbracht, gevolgd door Th? Lord Worketh Wonders van Georg Friedrich Handel (uit Judas Maccabeus). Ont roerend mooi waren de liederen van Franz Schubert Der Atlas, Das Fischermëdchen en Der Stiirmische Morgen, waarmee het gedeelte voor de pauze werd afgesloten. Vooral de vertolking van Der Dop- pelganger was zeer imponerend. Na de pauze bracht Blackmon drie liedenr van Maurice Ravel en tot slot nog enige spirituals. Zeer in drukwekkend was Crucifixion waar dit recital mee werd besloten. De zanger, die op eminente wijze aan de vleugel werd begeleid door Koos Bons, kreeg een langdurig applaus van het publiek, dat een hoogstaan de avond beleefde. HAAMSTEDE Chr. gem. zangvereniging behaalde concoursprijs Op het gisterenavond gehouden zangersconcours te Rotterdam be haalde de Chr. Gem Zangvereni ging „Looft den Heer" o.l.v. de heer L. C Hoogerhuis, in de le afd. een 2e prijs met 274 punten. Gezien het betrekkelijk klein aantal leden dat de vereniging te genwoordig telt, toch wel een goed resultaat. Gaarne wekken we die genen op in onze gemeente die graag zingen, om lid van deze ver eniging te worden. Verwachting tot vrijdagavond: Zelfde weertype Hier en daar mist en voorname lijk in het noordoosten van het land plaatselijk nachtvorst; mor gen zonnig weer en warm voor de tijd van het jaar; zwakke wind. 9 okt. Zon op 6.52, onder 18.02. Maan op 14.29, onder 23.49. Eerste kwartier: 9 okt. te 5.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 okt. 7.46 v.m. 20.23 n.m. BROD WERSn A VEN 9 okt. 7.37 v.m. 20.07 n.m. Doodtij: 11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-10. De tropische cy cloon, die gisteren op de Azoren een orkaan veroorzaakte, beweegt snel naar het noorden en wordt morgen, tezamen met een andere depressie, die vanuit het westen naderbij komt, in de buurt van IJsland verwacht. Deze depressie- aktiviteit laat het Europese hoge- drukgebied ongemoeid. Een oud front dat gisteren in het westen van Frankrijk nog regen bracht, nam zeer snel in betekenis af en verdween geheel. De kans op regen is de eerstkomende dagen in ons land dan ook nog steeds erg klein De komende nacht kan er hier en daar mist voorkomen, terwijl, even als de afgelopen nacht, voorname lijk in het noordoosten plaatselijk nachtvorst zal optreden. De tem peratuur handhaaft zich overdag op een voor de tijd van het jaar hoog niveau. Het rustige weer duurt voort. I ...op Curasaoeen mooie foto voor thuis i Wie van afwisseling en van de ruimte houdt, kan bij de Marine werk naar zijn hart vinden. Geestdodende sleur en be krompenheid zijn er taboe. Daarom biedt de Marine zulke prachtige kansen voor jongemensen die niet in een tredmolen willen lopen maar frisse ideeën hebben. Wij hebben een uitvoerig en fraai uitge voerd inlichtingenboekje voor UI zend deze bon aan: Het Hoofd Marlnawervlng, Bezuidenhoutseweg 123. Den Haag I LEEFT|JD verzoekt toezending inlichtingenboekje. J M48-IO I STRAAT - I PLAATS Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder weer plaats in vele dienstvakken en functies zoals: elektromonteur (zowel sterkstroom eis elektronisch), vliegtuig-technisch personeel, telegrafist, seiner, ziekenverpleger, matroo9. marinier, enz. Zend voor nadere inlichtingen bovenstaande coupon in of, beter nog, kom eens praten op een van de volgende adressen: Zierikzee, Gemeentehuis, elke tweede vrijdag van de maand, van 12.00-14.00 u. en te 's-Gravcnhagc, Hoofd Marinewewing, Bezuid'enhouteeweg 123 k o n i n k l TTT^Ta r t N e j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2