Aanhoudende waakzaamheid en begrip tussen de landen zijn noodzakelijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT AANSLAG OP KASSEM Rede van Chroesjtsjef Vliegtuig in Suriname vermist Algerijnen boycotten Assemblee Mario Lanza overleden H.M. de Koningin bij jubileum-concert van de K.L.M. RUSSISCHE MAANRAKET ZET TOCHT VOORT IN TEVOREN BEPAALDE BAAN STAD EN PROVINCIE DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 No. 18646 116e jaargans ZiERIKmmwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vdh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ei cnhotrer over de internat on /•- toestand NEW YORK, 7-10. In een bood schap aan de twaalfde jaarlijkse conferentie van de Amerikaanse Raad voor handel en industrie voor het Verre Oosten, heeft president Eisenhower verklaard dat aanhou dende waakzaamheid en begrip tus sen de landen noodzakelijk zijn voor het verzekeren van een blij vende vrede. TEL AVIV, 7-10. In een uitzen ding van radio-Bagdad, die in Tel Aviv is gehoord, is meegedeeld dat er een aanslag is gepleegd op pre mier Abdoel Karim Kassem van Irak. HU werd, toen hU in een auto reed. door een kogel in de schou der gewond. De verwonding is niet ernstig, al dus een door de militaire gouver neur uitgegeven communiqué. De aanslag is gepleegd toen de pre mier in het centrum van Bagdad reed. Generaal Kassem is naar een zie kenhuis gebracht. In het commu niqué wordt gezegd, dat zijn toe stand beslist geen zorg baart. In een tweede communiqué kon digt de militaire gouverneur een uitgaansverbod voor Bagdad en omgeving af. van 21 tot 5 uur. MOSKOU, 7-10. Premier Chroesjt sjef van de Sow jet-Unie heeft dins dag op een massavergadering in Wladiwostok gezegd dat men met volharding en geduld moet streven naar een goed wederzijds begrip tussen de Russen en Amerikanen en als waarborg voor een duurza- van onze maatschappelijke stelsels zullen wij en de Amerikaanse za- /.unllen wij en de Amerikaanse za kenlieden nooit een gemeenschap pelijke taal vinden Laat hen onder het kapitalisme leven en ons onder het communisme en dan. zien wie beter af is. D? strijd voor de vrede is echter nu de voornaamste taak en daarvoor moeten we ons met alle kracht inzetten, aldus Chroesjt sjef. PARAMARIBO, 7-10. Woensdag ochtend zijn boven de uitgestrekte oerbossen van zuid-Suriname tal rijke opsporingsvluchten uitge voerd nadat een „Aerocommander" tweemotorig vliegtuig van de ..Operatie Sprinkhaan" voor de aanleg van vliegvelden in het bin nenland vermist werd. In de morgenuren werd in Pa ramaribo vernomen, dat het vlieg tuig als wrak is aangetroffen en kele kilometers naast de „airstrip" die nabij de Paloemeurivier is aan gelegd. Het toestel ligt er met de staart in de lucht. Van overlevenden is nog geen spoor gevonden. Het vliegtuig had twee man aan boord. Er zijn nu ook militairen in het opsporings werk in geschakeld. PARIJS, 7-10. 49 van de 711 Al gerijnse afgevaardigden hebben be- slotenij niet In de Nationale Ver gadering te verschijnen als premier Debré volgende we?k dinsdag een verklaring aflegt over de regerings- politiek in Algerië. Zij willen daar mee protesteren tegen wat zij noe men de „dubbelzinnige" houding van de regering. Het is waarschijnlijk, dat de pre mier na het debat over de verkla ring om een vertrouwensvotum zal vragen. Waarnemers zijn van me ning, dat de regering in dat geval een ruime meerderheid zal krijgen In de boodschap, die werd voor gelezen door de onderminister van Buitenlandse Zaken, Douglas Dil lon, zegt de president dat in de ge hele geschiedenis het verkeerd be grijpen van de bedoelingen van an dere landen en het onderschatten van de bekwaamheden en de kracht van andere volken, een der voor naamste oorzaken voor het uitbre ken van oorlogen is geweest. „Deze ervaring indachtig hebben de V.S. in de afgelopen weken nieuwe stappen gedaan om beter begrip te wekken voor hun vredes wil en voor hun vastbeslotenheid en vermogen tot handhaving van de beginselen van de vrije mens", aldus Eisenhower. (Aangenomen wordt dat de pre sident hier doelde op zijn recente besprekingen met de Sowjetrussi- sische premier en partijleider Chroesjtsjef en het streven om de spanning tussen Oost en WeSt te verminderen). De president vervolgde: „Met het oog op de omstandigheden in het Verre Oosten wens ik opnieuw te bevestigen, dat de Amerikaanse po litiek in dit gebied geen (herhaal: geen) wijziging heeft ondergaan en ik meen dat de gebeurtenissen al daar in toenemende mate de juist heid van onze houding aantonen". Hij besloot: „Behalve begrip en waakzaamheid zijn er ook posi tieve verrichtingen nodig voor de grondvesting van een blijvende vrede. Wij Amerikanen weten dit zeer goed en wij zijn ten volle be reid om met onze middelen en ar beid, waar deze nodig mochten zijn, bij te dragen aan de bouw van een betere wereld". ROME, 7-10. Mario Lanza, de man met de geweldige tenor en be kend filmster, is woensdag in de leeftUd van 38 jaar in zUn huis te Rome aan een hartverlamming overleden, na kortgeleden uit een Romeios ziekenhuis, waarin hg we gens een chronische ziekte ver pleegd was, ontslagen te z\jn. M:\rio Lanza, een Amerikaan vaq Italiaanse afkomst, die in werke lijkheid Alfred Arnold Cocozza heette, "werd in 1921 te New York City geboren. Hij verwierf zijn grote faam met het vervullen van de titelrol in de in 1951 vervaar digde film „The great Caruso". A.V.R.O. beraadt zich HILVERSUM, 7-10. Het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. is heden avond bijeen geweest teneinde zich te beraden op de ontwikkelingen met betrekking tot de heer S. van der Zee. Het algemeen bestuur zal op zaterdag 10 oktober over deze aangelegenheid vergaderen, aldus een mededeling van de A.V.R.O. Bij het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag heeft Albert Plesman, de zestienjarige en oudste kleinzoon van wijlen dr. Albert Plesman, samen met dr. ir. M. H. Damme, een standbeeld onthuld van de stichter van de nu veertigjarige K.L.M. - De foto geeft daarvan een beeld. Op de voorgrond links dr. Damme en achter hem Albert Plesman. Residentie-orkest speelde onder Van Otterioo 's-GRAVENHAGE, 7-10. H.M. de Koningin heeft vanavond in de Kurzaal te Scheveningen het jubi leumconcert bijgewoond dat daar ter afsluiting van de viering van daag van het veertigjarig bestaan van de K.L.M., wordt gegeven door het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterioo. Omstreeks tien minuten over acht arriveerde H.M. de Koningin per hofauto bij de ingang van het aan de Kurzaal grenzende en er mee in verbinding staande hotel Kurhaus. Aan de voet van de trap die naar de ingang van het hotel voert, werd Hare Majesteit begroet door de pre sident-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, en de directeur dezer maatschappij, ir. F. Besancon. Daar had zich ook opgesteld de hof maarschalk, mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. De heer Aler begeleidde Hare Majesteit naar de ingang van het hotel Kurhaus en het voor de trap samengestroomde publiek begroette de vorstin met een hartelijk ap plaus. In de hall van het hotel maakten o.a. de president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollan der, en directieleden van deze maat schappij de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaassesz, en de bur gemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, met hunne dames hun opwachting. Patricia Slotemaker, dochter van mr. L. H. Slotemaker, directeur der K.L.M., bood Hare Majesteit een in leder gebonden exemplaar van het programma en een boeket bloe men aan. De Kurzaal was met bloemen versierdgrondstewardesssen van de K.L.M. hadden de vele autori teiten, die gekleed waren in rok, gala-uniform of staatsiekledij, met daarop de bij onderscheidingen be horende versierselen, en hunne da mes naar hun plaatsen geleid. Nadat H.M. de Koningin de zaal had betreden, speelde het Resi- dentie-orkeset het Wilhelmus. De koningin cn haar gevolg, alsmede de autoriteiten die haar in de hall hadden begroet, namen vóór het podium hun plaatsen in en het con cert nam een aanvang. Het orkest speelde voor de pauze „Cyrano de Bergerac" van Wagenaar en, met solistische medewerking van de pianist Hans Henkemans, het derde pianoconcert van Ludwig van Beet hoven. In de pauze heeft Hare Majesteit in de lounge een verversing ge bruikt. Militair bietenvervoer gaat voort 's-GRAVENHAGE, 7-10. Het mi- litaire „bietenvervoer" gaat voort. Vandaag rijden in totaal 53 vracht wagens en morgen zullen 85 vracht auto's het in de onder de droogte lijdende streken zo benodigde aan vullende veevoeder transporteren. 33 wagens rijden vandaag van Slootdorp in de Wierignermeer naar de omstreken van Rolde en Schoonoord in Drente, 10 gaan van Middelharnls naar Aalst bij Eind hoven en nog eens tien auto's ma ken de tocht met bietekoppen van Zoetermeer naar Leer6um in Utrecht. Morgenochtend vertrekken ze ventig militaire vrachtauto's te 8 uur van de Barendrechtse brug te Rotterdam naar de Zuid-Hollandse eilanden, waar bietekoppen zullen worden ingezameld met bestem ming Gelderland. Tevens zullen 15 wagens van de Zuid-Hollandse eilanden naar de Limburgse Peel rijden. Minister Marijnen bezocht droogtegebieden 's-GRAVENHAGE, 7-10. Mr. V. G. M. Marijnen, minister van Land bouw en Visserij, heeft heden een bezoek gebracht aan zuidelijk Drente en aan Overijssel, teneinde zich persoonlijk te oriënteren en nadere indrukken te verkrijgen omtrent het beeld, dat de landbouw in die streken tengevolge van de droogte vertoont. De minister, die vergezeld was van de directeur- ;eneraal van de voedselvoorziening ir. J A. P. Franke, en ir. C. H. L. Maliepaard, raadadviseur in alge mene dienst bij zijn ministerie, be zocht onder meer landerijen onder Ruinen, Oosterhesselen, Harden- berg, Wierden, Rijssen en Holten De voedselcommissarissen der bei de provincies maakten, ieder voor hun rayon, de tocht mee. Twee kinderen in Friesland verdronken LEEUWARDEN, 7-10. In Fries- land hebben zich vandaag twee verdrinkingsgevallen voorgedaan. Te Welsrijp geraakte de tweejarige Bote Galema vanmorgen in een on bewaakt ogenblik in een sloot en verdronk. Er werd, nadat men het jongetje had gevonden, geruime tijd kunstmatige ademhaling toe gepast, doch 2onder succes. Te Op penhuizen verdronk vanmiddag de 6-jarige Tjitse Hofstee. Hij was on derweg naar huis en is met zijn fiets van het pad geraakt, dat door de weilanden naar de ouderlijke boerderij leidt. Zijn broertje vond hem in de sloot en rende naar huis om hulp, maar het bleek reeds te laat te zijn Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vele moeilijkheden zijn te voorkomen door alle afspraken schriftelijk te bevestigen. Dodeliik verkeersongeluk AMSTERDAM, 7-10. Vanochtend vroeg is op de Haarlemmerweg bij de Van Hogendorpstraat in Am sterdam-west de 26-jarige W. Pe tiet met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een hem tegemoet komende vrachtauto. De bromfiet ser werd zwaar gewond naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De bromfietser kwam met grote snelheid uit de Van Hogendorp straat, sloeg rechts af in de richting Nassauplein en nam daarbij een zo grote bocht, dat hij op de linker weghelft terechtkwam, waar op dat moment de vrachtauto naderde. HENGELO. De vrouwen van Hengelo zijn van plan gezamenlijk de gemeente, als over enkele jaren het nieuwe raadhuis klaar is, een geschenk aan te bieden. De fede ratie van vrouwenverenigingen (3200 leden) heeft besloten de da mes twee tapijten van elk 20 m2. te laten knopen. De Almelose kunste nares Janny Brugmans zal het ont werp maken en dit op het onderdek schilderen. De kleden komen te liggen in de trouwzaal van het nieuwe stadhuis De kosten worden geschat op f 6000. MOSKOU, 7-10. - De Russische maanraket zet haar tocht precies in de tevoren bepaalde baan voort. Om 20.00 uur Moskouse tijd (18.00 uur Ned. tijd) woensdag bevond zij zich op 126.000 km van de maan op haar uitreis van de aarde, aldus het Russische persbureau „Tass". Het interplanetaire station zal naar verwacht wordt op 10 oktober het punt van zijn baan bereiken dat het verst van de aarde verwijderd is. De afstand zal 470.000 km zijn. Later zal zij dichter bij de aarde komen en op 18 oktober zal Loe- nik 3 de aarde passeren in noord- zuidelijke richting. De kortste af stand tussen aardoppervlak en bet interplanetaire station zal ongeveer 40.000 km zijn. De gegevens die op 6 oktober van het interplanetaire station werden verkregen, bevestigen dat de appa- Bramenaanvoer loopt terug KAPELLE, 7-10. De bramenaan voer op Zuid Beveland is deze week belangrijk teruggelopen. Alle bramen welke in dit gebied groei en worden centraal geveild op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge. Vorige week bedroeg het aanbod van bramen voor de industrie op deze veiling nog ruim vier ton, maar deze week kwam men niet hoger meer dan 1000 kg. De nach ten worden nu te koud voor de bra men. Wanneer er nachtvorsten zijn geweest zal het helemaal gebeurd zijn met de pluk. De industrie wil de bramen overigens nog graag hebben want deze week werd nog 71 cent per kg. betaald. CHRISSEMEUJE OVERLEDEN EIBERGEN, 8-10. Kort nadat haar omstreeks negen uur de sa cramenten der stervenden waren toegediend, overleed woensdag avond In haar woning te Holther- hoek-, gemeente Eibergen, Neder lands oudste Inwoonster, de wedu we Christina Karnebeek-Bacx, Chrissemeuje, die vrijdag 2 oktober haar 110e verjaardag vierde. Zij was op die dag al verkouden en is sindsdien bedlegerig gewéeSt. Aan vankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, doch woensdagmiddag trad plotseling een verslechtering van haar toestand in. De begrafenis heeft maandag plaats op d© R K. begraafplaats te Eibergen. ratuur voor wetenschappelijke me tingen, het bepalen van de tempe ratuur en de energievoorziening op normale wijze werken. Op 8 oktober zullen van 15.00 tot 16.00 uur (Ned. tijd) wederom ge gevens naar de aarde worden uit gezonden. De radiotelescoop van Jodrell Bank heeft woensdag gedurende een uur de raket gevolgd. Daarna werd medegedeeld dat Loenik 3 een graad afweek van de koers die de Russsen het laatst hadden voor speld. De onder-directeur van deze grootste luisterpost ter wereld, dr. Davies, zei dat dit op geen enkele wijze wil zeggen dat de Russen zich belangrijk hadden vergist. Een af wijking van één graad na drie da gen betekent een enorme mate van nauwkeurigheid, zei hij. De radiotelescoop van Jodrell Bank kon slechts op één van de beide frequenties signalen opvan gen. De signalen waren anders dan dinsdag, toen Loenik in de buurt van de maan kwam en waren ge lijk aan die welke daarvoor ge hoord werden. AARDENBURG. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur is op de rijksweg Aardenburg-Belgische grens in Zeeuws Vlaanderen de 54-jarige schaapherder M. Bearelle uit St. Margriete (België) door een auto gegrepen en gedood. OOSTERLAND Openstelling leesbibliotheek Vanaf heden (donderdag 8 okto ber) zal de bibliotheek der Ned, Herv. gemeente alhier weer worden opengesteld tot het halen van boe ken. De tijd van openstelling is van half acht tot half negen in de con sistoriekamer. Bij de bestaande voorraad zijn weer 100 nieuwe wer ken aangeschaft, zodat onze lees grage dorpsgenoten deze winter weer hun hart kunnen ophalen. Officiële opening diepvrieskluis Op zaterdagmiddag 10 oktober a.s. 's middags om half drie zal de Coöperatieve diepvrieskluis, welke dit jaar verrees in de Burgemees terstraat alhier, officieel worden geopend door de loco-burgemees- ler, wethouder Zeijler. Bezoekers kunnen na opening tot 4 uur de installatie bezichtigen, ook inwen dig, want er zullen enige kluizen met inhoud worden vertoond. Het bestuur der diepvriesvereniging, dat nog voorlopig is, zal eerlang, op een te houden vergadering defi nitief worden aangesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1