Shodr Voorzichtigheid geboden met het voederen van suikerbietenloof Interpretatiemoeilijkheden in Stichting van de Arbeid De hantering van de gedifferentieerde loonvorming 's-GRAVENHAGE, 5-10. Het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid deelt het volgende mede: „Bü de toepassing van de op 31 juli 1959-aan het College van R\jks- bcmiddelaars verstrekte algemene aanwijzing ter hantering van de ge differentieerde loonvorming, zyn in de Stichting van de Arbeid enige interpretatie moeilijkheden gere zen. Op verzoek van de Stichting van de Arbeid heeft de regering een nader gesprek gevoerd over de gerezen moeilijkheden. Dit gesprek had plaats op 24 augustus en leidde tot een volledige overeenstemming. Ingezonden mededeling een sensatie! Zie advertentie op pagina 6. Nederlands militair omgekomen 's-GRAVENHAGE, 5-10. Van- morgen om half zes is even over de Frans-Belgische grens, bij Ro- croix onder Mezieres', de 21-jarige vaandrig H H. Ros om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Het slachtoffer maakte de?l uit van een verbindingsbataljon, dat bezig was met het voorbereiden van ra dioverbindingen in verband met komende transporten naar Frank rijk. Volgens de lezing, die in Den Haag bij de legerautoriteiten is binnengekomen, zijn bij het onge luk twee Nederlandse militaire voertuigen betrokken geweest. Eerst is een jeep uit de bocht ge vlogen en in een ravijn gestort. De vrachtauto van het Nederlandse le ger, die achter de jeep aanreed, is, toen de bestuurder probeerde een uit de jeep geslingerde militair, die op de weg lag te ontwijken, even- .eens in het ravijn, dat zes meter diep is, terecht gekomen. Bij het ongeluk zijn drie Nederlandse mi litairen licht gewond. Zij worden verpleegd in een ziekenhuis in Me zieres. De slachtoffers zijn gelegerd in het kamp "Wittenberg. Loonsverhoging rubberindustrie 's-GRAVENHAGE, 5-10. De be- sprekingen over de toepassing van de gedifferentieerde loonpolitiek in de rubberindustrie, die gehouden zijn tussen de sociale commissie van de Nederlandse vereniging van rubberfabrikanten enerzijds vertegenwoordigers van de erken de vakbonden anderzijds, hebben tot volledige overeenstemming tus. sen beide partijen geleid. Overeengekomen werd om de huurcompensatie .1957 te verwer ken in een toeslag op de uurlonen van 6 cent voor iedere werknemer, die weekloon geniet, terwijl daar naast het basis-uurloon van dezelf de categorie werknemers met 8 cent zal worden verhoogd, hetgeen neerkomt op een verhoging van ge middeld 6 procent vergeleken bij de thans geldende basisuurlonen. Op deze regeling moet nog de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars worden verkre gen. HET SCHOLENBOUW. VRAAGSTUK UTRECHT, 6-10. De Dr. Wiardl Bekman-stichting zal woensdag 7 oktober in Utrecht een conferentie wijden aan het scholenbouwvraag- stuk. Op deze conferentie zullen pre-adviezen worden uitgebracht door de heer D. J. A. Geluk, wet houder van onderwijs te Haarlem en lid van de onderwijsraad, de heer R. H. Fledderus, architect, de heer H. F. Meijer, bouwkundig hoofdinspekteur van het onderwijs en de heer C. van den Bosch, in- spekteur bij het lager onderwijs. De heer Geluk behandelt in zijn pre-advies de organisatorische en financiële problemen van de scho lenbouw voor kleuter- en lager on derwijs. Volgens hem zijn vooral gedurende de laatste jaren de span ningen op de bouwmarkt in het westen des lands er de oorzaak van, dat de scholenbouw steeds meer achterblijft bij de noodzake lijke behoeften. Nietemin zijn er nadien in de Stichting van de Arbeid toch nog verschillen van inzicht aan de dag getreden. Op verzoek van de Stichting heeft de regering andermaal en wel op 1 oktober met de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid van gedachten gewisseld. Van re geringszijde zijn bij di? gelegenheid enige suggesties gedaan teneinde de partijen in de Stichting van de Arbeid tot overeenstemming te doen komen. Hoewel de verschillen in de Stichting van de Arbeid naar het oordeel van de regering niet on overkomelijk waren, hebben deze suggesties geen resultaat gehad. Onder deze omstandigheden heeft de regering zich genoodzaakt ge zien zelf een uitspraak te doen over het in de Stichting gerezen ver schil. Zij heeft daarvan hedenmid dag aan de looncommissie van de Stichting van de Arbeid medede ling gedaan. Ter voorkoming van misverstand wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd dat in de op 31 juli door alle partijen eenstemmig aan vaarde aanwijzing aan het college van Rijksbemiddelaars geen wijzi ging is gebracht". Tijdens een korte plechtigheid in het B.B.-kwartier te Zierïkzee aan de secretaris-penningmeester van de afdeling Zierïkzee van het Ned. Rode Kruis, de heer H. Uijl de bronzen medaille van het Rode Kruis, wegens tien jaar trouwe dienst namens het hoofdbestuur en directie door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, uitgereikt De foto toont de ondescheidene, die met grote ijver en liefde tal van Rode Kruis-zaken ten uitvoer ge legd heeft. PRINS BERTIL OPENDE EXPOSITIE „ZWEEDSE VORMGEVING" AMSTERDAM, 5-10. Z.K.H. prins Bertil van Zweden heeft vanmid dag in aanwezigheid van H.M. de Koningin in de nieuwe vleugel van het stedelijk museum te Amster dam de expositie „Zweedse vorm geving" geopend. Deze tentoonstel ling is georganiseerd door de Zweedse vereniging voor kunstnij verheid en industriële 'vormgeving Prins Bertil gaf in zijn toespraak allereerst uiting aan zijn gevoelens van grote dankbaarheid voor de aanwezigheid van koningin Juliana bij de opening. „Wij zien hierin een hernieuwd bewijs van uw vriend schappelijke gevoelens voor ons land en zijn bevolking", zo zei hij. De prins herinnerd? er aan dat de koningin Zweden bij verscheidene gelegenheden, zowel officieel als privé, heeft bezocht. De laatste keer was het staatsiebezoek van konin gin Juliana en prins Bernhard in 1957. „Het onderwerp van de expositie is", zo vervolgde de prins, „naar mijn mening belangrijk en boei end: hoe een goede verstandige en aantrekkelijke vorm te vinden voor alle dingen, di? ons in ons moderne bestaan omgeven. Een groot aantal Zweedse kunstenaars, ontwerpers en producenten hebben de handen ineen geslagen om onze vrienden in Nederland een beeld te geven hoe zij trachten het probleem aan te pakken". Prov. Zeeuwse Raad voor Volksgezondheid MIDDELBURG, 6-10. Donderdag 15 oktober zal in de vergaderzaal van de Provinciale Staten aan de Groenmarkt te Middelburg de Pro vinciale Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland worden g?ïnstal- leerd. Voorzitter van deze raad is mr. dr. A J. J. M. Mes, secretaris is de heer M. F. de Jonge. KERKNIEUWS Ger. Gem. in -Nederland NIEUWERKERK. Donderdag okt. 's avonds 7.30 uur: ds. F. Mal- lan. Windkorenmolen Oosierland gerestaureerd Het opperbevel van het leger der Algerijnse opstandelingen he?ft in een dagorder de Franse erken ning van Algerije's recht op zelf beschikking een „geweldige stap vooruit" genoemd D.? strijd zou echter worden voortgezet. In de Libische kuststad Derna zijn vijftien personen, onder wie een aantal jonge kinderen, om het leven gekomen en vel? gewond als gevolg van overstromingen, die volgden op een plotselinge wolk breuk. Er werden ook vele huizen vernield. Het reddingswerk duurt nog voort. Mogelijk zullen zeelieden havenarbeiders steunen Weinig kans op spoedige regeling van Amerikaanse arbeidsconflicten De Oosterlandse windkorenmolen heeft een flinke uitwendige restau ratiebeurt gekregen door de molenmaker de heer J. van den Hamer te Brouwershavendie bij zijn werkzaamheden van het fraaie weer heeft lcunneU prof iter en. De molen is reeds 207 jaar oud en ook de herstel werkzaamheden aan het interieur zijn reeds flink gevorderd. Een groot karwei was het aanbrengen van een nieuwe zg. lange spruit. Deze 1350 kg. wegende en 13 meter lange eiken balk moest op een hoogte van ruim 11 meter horizontaal in de molenkap worden geschoven. Om een dergelijk werk in één dag voor elkaar te krijgen zijn een grote ervaring en gedegen vakmanschap onontbeerlijk. Ook de wieken zijn onderhanden genomen en van een frisse verflaag voorzien. De korte spruit met de staart waren reeds enige tijd geleden vernieuwd. De artistieke aanleg van de heer van den Hamer is wel gebleken uit het maken. en aanbrengen van een nieuwe zg. baard. Een uitgesneden plaat hard hout, waarop de letters ANNO 1752 zijn aangebracht bene vens de wapens van Oosterland en 's Heer Jansland, omgeven door fraai gesneden krullen en in de originele kleuren geschilderd. De oude baard was door de tand des tijds radicaal vergaan. Aan de voorzijde houdt een ingemetselde gevelsteen - waarop de wa pens van de adellijke families Cau en Lonque - de gedachte levend aav de stichtster van de molen: Suzanna Maria Lonque, weduwe van mr. Johan Cau, Heer van Domburg. Zij was Vrouwe van Oosterland, Sir- Jansland en Oosterstein en overleed in 1752, juist het jaar dat de molen gereed kwam. Door de uitstekend geslaagde restauratie heeft Oosterland thans weer een korenmolen die gezien mag warden. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW YORK, 6-10. Er bestaat op het ogenblik niet veel kans op dat het arbeidsconflict in de Ameri kaanse staalindustrie en havens spoedig geregeld zal worden. Het is zelfs mogelijk dat de Amerikaanse zeelieden de havenarbeiders zullen steunen en eveneens het werk zul len neerleggen. D? onderhandelingen tussen de werkgevers en de vakbonden zijn maandagavond over de gehele li nie afgebroken Twee vakbonden, waarbij meer dan 90.000 zeelieden zijn aang?sloten, hebben hun steun toegezegd aan de 85.000 stakende havenarbeiders. De voorzitter van een dezer bonden verklaarde dat zijn mannen op geen enkel schip zullen gaan werken, waar de toe stand niet veilig is. Hij doelde hier bij op het feit dat ongeschoolde krachten zijn ingezet in de havens. President Eisenhower zou overwegen om zowel In het conflict in d? staalindustrie als in dat van de havens tussen beide te komen, als er niet spoedig een overeenkomst be reikt wordt. Eisenhowers perssecretaris Ha- gerty weigerde echter te bevesti gen of te ontkennen of Eisenhower op korte termijn zijn toevlucht zal nemen tot de Taft-Hartley wet Zo als bekend kan de president deze wet hanteren om de stakers tot een „afkoelings-periode" van 80 dagen te dwingen. Dit zou betekenen dat de arbeiders het werk voor ten minste 80 dagen zouden moeten hervatten. Overstromingen en wervelstorm in India CALCUTTA, 5-10. Ovcrstromin- gen en een wervelstorm in de In dische staten West-Bengalen en Orissa hebben in het week-eind on geveer veertig mensenlevens ge- eist, aldus maandag in Calcutta ontvangen berichten. In het district Bhadrak in Orissa kwamen alleen al 21 mensen om het leven. Hier worden dertien per sonen vermist. Vijfhonderd gezin nen werden dakloos. In West-Bengalen verloren 17 mensen het leven. Militair gedood bij oefeurit 's-GRAVENHAGE, 6-LO. Tijdens een militaire oefenrit voor jeeps is gisteravond omstreeks half negen bij Maurik onder Tiel door tot nu toe onbekende oorzaak een jeep van de weg afgeraakt en gekan teld. De jeep werd vermoedelijk bestuurd door de 41-jarige kapi tein W F. Ridder van Rappard, die een shock kreeg en naar huis is ge bracht. De naast hem zittende 21-jarige eerste luitenant H. Horsting werd zwaar gewond en buiten kennis naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel vervoerd, waar bloedtransfu sie werd toegepast. In de loop van de nacht is hij overleden. Café' „Blauwe Keet" door politie ontruimd 'Het bekende café-restaurant de „Blauwe Keet" te Oosterland is jl. zaterdagavond omstreeks half elf door acht leden van de Rijkspolitie ontruimd en gesloten. De eigenaar was voor d,?ze avond geen dans- vergunning verleend, maar een orkestje bracht luistermuziek ten gehore waarop volgens de politie evenwel toch gedanst w,?rd. Hierop werd tot ontruiming en sluiting overgegaan. INZAMELING 1959 ZEEUWSE RODE KRUIS In Zierikzee werd ruim 1500 guldeu meer ingezameld dan in 1958 Alhoewel nog niet alle afdelin gen de officiële resultaten hebben bekend gemaakt, kan thans wel met vrij grote zekerheid worden medegedeeld dat de inzameling 1959 van het Nederlandse Rode Kruis Kring Zeeland - evenals 1958 - niet ver van f 60.000,zal bedragen. In 1958 werd totaal in Zeeland ingezameld f 58.824,terwijl de opbrengst voor 1959 geschat wordt op f 59.901,Negen afdelingen moeten nog afrekenen, zodat hier mee rekening moet worden ge houden. Zierikzee heeft een flinke sprong omhoog gemaakt, nl. van f 1.055,naar f 2.632, In het verslag over het derde kwartaal 1959 deelt de kringsecre taris, de heer A. D. Constandse, voorts mee dat het Jeugd Rode Kruis in de provincie zich gestadig ontwikkelt. Geconstateerd wordt dat het een verblijdend teken is dat een groot aantal afdelingen zich hoe langer hoe meer voor deze mooie taak gaat interesseren. De jeugd uit Nieuwerkerk heeft op Koninginnedag deelgenomen aan een praalwagenoptocht en de eer ste prijs in de wacht gesleept. Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk nachtvorst Plaatselijk nachtvorst; morgen zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; over wegend matige wind tussen oost en uiidoost. 7 okt. Zon op 6.49, onder 18,06, Maan op 12.41, onder 21.43 okt. Zon op 6.51, onder 18.04. Maan op 1340, onder 2243. Eerste kwartier: 9 okt. te 5.22. Hoogwaterstanden 'JERIKZEE: 7 okt. 6.12 v.m. 18.35 n.m 8 okt. 6.59 v.m. 19.25 n.m. 1ROUWEHSHAVEN: 7 okt. 5.54 v.m. 18.16 n.m. 8 okt. 6.45 v.m. 19.07 n.m. Doodtij: 11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot gebied van hogedruk, dat zijn centrum in het zuiden van Polen heeft, beheerst het weer in bijna geheel Europa. Ten westen van Ierland bevindt zich een in betekenis afnemende depressie, die in de richting van IJsland koerst. Het koufront van deze depressie dringt naar west- Frankrijk op, waar de barometer langzaam daalt. In onze omgeving handhaaft zich dientengevolge een oostelijke tot zuidoostelijke luchtstroming, waar mee zeer droge continentale lucht wordt aangevoerd. De afgelopen nacht daalde hierin de temperatuur op waarnemingshoogte in het oos ten van het land tot tussen 0 en 2 graden. Dicht boven de grond kwam plaatselijk 1 graad vorst voor. Het eerstkomende etmaal zijn er in de drukverdeling in onze omge ving vrijwel geen veranderingen te verwachten. Het zonnige en droge weer met plaatselijk nachtvorst duurt daarom voort. 's-GRAVENHAGE. Naar het A. N.P. van het ministerie van Buiten landse Zaken verneemt, brengt de Thailandse minister van Buiten landse Zaken, Thanat Khoman, van 16 tot 18 oktober een bezoek aan Nederland. De minister zal tijdens zijn bezoek contacten hebben met regeringsautoriteiten en het Neder landse bedrijfsleven. Ingezonden mededeling I4Jm en plak alles met van Ceta-Bever Onverwachte moeilijkheden bij de vee-voeding Een uitzonderlijke droogte als dit jaar brengt onverwachte moei lijkheden mee bij de voeding van het vee. Allereerst moeten we bedenken dat het gehalte aan droge stof in de sappige ruwvoeders hoger is dan normaal. Dit betekent dat het vee er min der van nodig heeft. Reeds bij het gebruik van een hoeveelheid bie- tenloof, bieten, aardappelen e.d. die in andere jaren normaal is dreigt nu overvoedering. Voeder deze pro- dukten daarom in beperkte mate. De veelal beperkte voorraad ruwvoeder maakt het bovendien raadzaam zuinig met dit voeder om te gaan. Laat het vee geen koste lijk voeder vermorsen of vertrap pen: Afwijkende samenstelling De g?wassen die onder bijzon der droge omstandigheden zijn ge groeid bezitten ook in de droge stof een afwijkende samenstelling. In de bieten zowel als in het bie- tenloof - en bij d? aardappelen zal dit ook zo zijn - komen gehalten aan kalium (K) en natrium (Na) voor die 1,5 tot 4 maal zo hoog zijn als normaal. Het sterkst is deze verhoging bij de slechtste bieten. Pas daarom dubbel op met de bie ten en het loof daarvan die van percelen komen waar het gewas veel loof heeft verloren door het zg. „slapen". Wanneer het vee veel van dit kalirijke voer krijgt is het moge aankunnen. Er is dan kans dat plotseling het voedsel geweigerd lijk dat de nieren het verwijderen van de overtollige kali niet me?r wordt en kort daarna het vee dood gaat. Voorzichtigheid is dus gebo denI Ook het gehalte aan stikstof- verbindigen is veel hoger Daar het suikergehalte in de bie ten hoog is en de bladeren afster ven, lijkt het gewas rijp, toch is dit niet het geval. De kunstmest aan de bieten gegeven is niet ge heel tot zijn recht gekomen en met name he.?ft de stikstof niet tot de normale vorming van eiwit kunnen leiden. Het gehalte aan amiden (on volledige eiwitten), in bieten zo wel in het blad is abnormaal hoog en 1,5 tot zelfs 6 maal hoger dan normaal. Nu is het wel mogelijk dat een deel van deze vei'bindingen door het rund tot echte eiwitten gevormd kan worden, maar dat zal alleen maar kunnen wanneer de spijsvertering - speciaal de verte ring in d.? pens - zo normaal mo gelijk kan verlopen. Een ruime voeding van bietenloof - vooral het loof van een slecht gewas - biedt niet de voorwaarden voor een nor male spijsvertering en kan aanlei ding geven tot de vorming van schadelijke ontledingsprodukten in het spijsverteringskanaal (rotting). Dit bezwaar kan worden tegenge gaan door niet te veel loof toe te dienen en bovendien hooi of stro bij te voeren opdat door de rijk dom aan ruwe celstof in dit droge voed?r een normale penswerking in stand gehouden wordt. Rooi nog geen voederbieten Verwacht mag worden dat de ab normale samenstelling van de bie ten en het loof deze produkten moeilijk bewaarbaar maakt. Zodra er regen komt zal zich de abnor male samenstelling van deze voe ders - naar mag worden aangeno men - spoedig wijzigen tot meer gewone verhoudingen. Het komt ons daarom verstandig voor nog geen voederbieten te rooien maar daar eerst toe over te gaan, min stens een week nadat het gewas flink nat geregend is. Laten we ho pen dat een behoorlijke regenval niet lang meer uitblijft. Samenvattend geven we de vol gende aanbevelingen 1. voer van vers bietenloof met koppen niet meer dan 15 tot hoogstens 25 kg. per grootstuks- vee en per dag; 2. voer geen suikerbieten; 3. geef, als voederbieten worden gebruikt, hoogstens 20 kg. per hoofd; 4. gebruik van aardappelen niet meer dan 10 kg. per dier per dag; 5. wordt bietenloof met aardappe len of voederbieten aangewend, dan van deze voedermiddelen in totaal hoogstens 20 25 kg. per dier per dag geven; 6. voer steeds een flink.? portie hooi bij, als dat onvoldoende voorhanden is peulvruchten- of graanstro; 7. wanneer de hier genoemde hoe veelheden ruwvoeder een on voldoende produktie toelaten geef dan toch niet meer bieten loof maar voer dan krachtvoer bij; 8. rooi, „indien enigszins mogelijk, zolang het nog droog is nog geen voederbieten. Nadat er regen gekomen is, kan men wat minder voorzichtig wor den. Namens het Veevoederbureau voor Zeeland, C. DEN ENGELSEN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2