Streven naar verkorting diensttijd met twee maanden per medio 1962 DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 6 OKTOBER 1959 No. 18645 116e jaargang c ZSERIKZEESCHEWNIEÏÏWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs ro.) 11per stuk. 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tol. 01110-2938 Rapport commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen: Parijse waarnemers zeggen, dat er geen twijfel aan 'bestaat dat een zeer groot gedeelte der afgevaar digden zich achter De Gaulle's po litiek voor Algerië zal scharen. Sommige ministers zouden het ech ter niet wenselijk achten dat door een stemming eventueel stemmen verlies der rechtse partijen en stem menwinst bij de linkerzijde aan de dag zouden treden. Fraudeur aangehouden LEEUWARDEN, 5-10. Bij de spaarbank „St. Jozef' te Sneek is een geval van fraude geconsta teerd, tot een bedrag van 45.000. In verband hiermee is de penning meester-administrateur van de bank, de zestigjarige C. P. de J.t gearresteerd. Een overzicht van de massale demonstratie op de Avenue de l'Opera L.e Parijs, waar oorlogs veteranen uit de eerste wereldoorlog bijeenkwa- nen om hun eisen voor zen herziening van de pensioenen kracht bij te zetten. Hulp aan weidevogels AKKRUM, 5-10. Wegens de lang durige droogte zijn de weidevogels die nog niet naar het zuiden zijn afgereisd, ze'er gehandicapt. De kie viten, die meestal blijven totdat de winter invalt kunnen thans geen voedsel meer vinden op de uitge droogde graszoden, met het gevolg, dat vele van deze lenteboden van honger omkomen. Dikwijls vindt men deze vogels dia overigens schuw zijn, nu aan op de rijweg. In het dorp Oldeboorn en om streken waar vooral in het voorjaar talrijke weidevogels toeven, heeft men nu de ijsbaan onder water ga zet om insekten en wormen naar de oppervlakte te doen komen, op dat de kieviten voedsel zullen kun nen vinden. Men hoopt dat dit voorbeeld in vele Friese dorpen in het weidegebied navolging zal vin den. De J., die in r.k. kringen in Sneek een vooraanstaande plaats inneemt, is eigenaar van een tex tielzaak. Hij had financiële moei lijkheden in zijn zaak en zuiverde de tekorten aan met geld van de bank. Hij verviel hierdoor tot knoeierijen. Zo incasseerde hij on der andere spaargelden van be jaarden en schreef deze wel op de boekjes van de spaarders, maar slechts gedeeltelijk in de boeken van de bank. Ettelijke bedragen wendde hij ten eigen bate aan. Ook aan hem tegen kwitantie verstrek te hypotheekgelden werden niet volledig verantwoord. De J. is voor de officier van jus titie te Leeuwarden geleid. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. D© fraude strekte zich uit over een periode van vijf jaar. De bank is niet tegen fraude verze kerd, doch het tekort kan uit re serves worden aangezuiverd. Voorzichtig met .voeren 's-GRAVENHAGE, 6-10. Aan de leden der Tweede Kamer is toege zonden het rapport van de commissie, onder voorzitterschap van staats raad Iuit.-generaal b. d. Baron Van Voorst tot Voorst, die opdracht had de door haar noodzakelijk geachte duur van de werkelijke dienst der dienstplichtigen te onderzoeken. De commissie had tevens In overweging te nemen de invloed, welke de duur van de werkelijke dienst, zowel van de eerste oefening als van de herhalingsoefeningen, heeft op het maatschappelijke bestel en de particuliere omstandigheden van de dienstplichtigen en de van hen afhankelijke personen. Het meest 'geëigende middel om tot- een verlichting van de lasten van de dienstplicht te komen is verkorting van de lasten van de werkelijke diensttijd. Een dergelijke verkorting blijkt bij do zeemacht niet mogelijk te zijn, aldus de com missie. De aandacht van de com missie heeft zich daarom voorna melijk geconcentreerd op de land macht en de luchtmacht. De commissie meent in overwe ging te mogen geven ernstig te stre ven naar een verkorting van de diensttijd met twee maanden per medio 1962 door de werving van contractanten en nadienenden zo spoedig mogelijk en uiterlijk 1 jan. 1960 open te stellen. Oude stad blootgelegd in Tadzjikistan MOSKOU. Oudheidkundigen in de Sow jet-republiek Tadzjikistan, ten noorden van Afghanistan, heb ben de oude stad Boendidjkat blootgelegd. Deze stad was in de achtste en negende eeuw na Chris tus de hoofdstad van het toen rijke land Oesroesjana. De overblijfselen van de oude stad werden gevonden in de nieu we stad Oerarjoebe. Men trof er stadshuizen aan en veel vaatwerk. De oudheidkundigen waren op zoek naar de stad Cyropolis die in de zesde eeuw voor Christus door koning Cyrus de Grote, de stichter van het oude Perzische rijk, werd gebouwd. Van Cyropolis heeft de expeditie niets teruggevonden. Volgens een bericht van de „New York Times" uit Washington, heb ben Amerikaanse functionarissen gezegd dat het minstens een jaar zal duren voordat de V.S. kunnen hopen de jongste successen van de Sowjet-Unie by het onderzoek van de ruimte te evenaren. Mocht de werving tegenvallen, dan is het duidelijk, dat bij de door de commissie gestelde voorwaarden van een diensttijdverkorting geen sprake kan zijn. Noodzakelijke voorwaarden voor de doorvoering van de verkorting acht de commissie: J Uiterlijk 1 januari 1960 moet begonnen worden met de wer ving van contractanten en na dienenden. In 1960, 1961 en 1962 moeten per jaar minimaal 1900 con tractanten voor land- en lucht macht worden geworven. In 1960, 1961 en 1962 moeten per jaar resp. 2650, 1900 en 1600 nadienenden voor land- en luchtmacht worden geworven. Het zeer verontrustende tekort aan beroepspersoneel zal in die periode met een jaarlijkse aan vulling van 3950 moeten wor den opgeheven. De wedden van het lagere per soneel zullen moeten worden verhoogd. Hiermee is een be drag gemoeid van 38.2 miljoen gulden. Samen met de kosten van meer beroepspersoneel en contractanten en nadienenden zal dit resulteren in een ver hoging van het budget met zes tig miljoen gulden voor het dienstjaar 1960. Dr. Banki wil volgens Oostduitsers in oost-Duitsland blijven OOST-BERLIJN, 5-1». Een woord- voerder van het Oostduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag meegedeeld, dat de uit Ne derland verdwenen zenuwarts dr. Banki, de wens te kennen heeft ge geven in oost-Duitsland te wonen en te werken. Dr. Banki zal in oost-Duitsland werk brij gen, aldus de woordvoerder. Dr. Banki is volgens de woord voerder volkomen gezond. De ze nuwarts heeft niet om politiek asyl gevraagd. Hij wil zich in oost-Duits land vestigen en zijn verzoek om een vestigingsvergunning wordt be handeld, aldus de woordvoerder. 's-GRAVENHAGE, 5-10. In ant woord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Peters (K.V.P.) over de verdwijning van dr. Banki, hebben de ministers Beerman, Toxopeus en De Quy - de laatste als minister van Buiten landse Zaken a.i. - geantwoord, dat nog geen rechtstreeks contact met de arts tot stand kon worden ge bracht. Het terzake lopende onder zoek heeft nog geen licht verschaft in de vraag of de verdwijning van dr. Banki geacht kan worden in verband met zijn activiteiten ten gunste van de Hongaarse politieke vluchtelingen of met zijn politieke houding in het algemeen. Ongeval te La Courtine 's-GRAVENHAGE, 5-10. Naar de legervoorlichtingsdienst mededeelt is vanmiddag omstreeks half drie te La Courtine een ongeval gebeurd waardoor de dienstplichtig soldaat W. C. H. Habink, oud 20 jaar, af komstig uit Emmen, waarschijnlijk zijn rechterhand zal moeten mis sen. De soldaat vond een projectiel en behandelde dit ondeskundig, ten gevolge waarvan het explodeerde. Dodelijke val uit raam AMSTERDAM, 5-10. Gisteroch tend half zeven is het twaalf maan den oude meisje I. J. Gilhuis uit een openstaand raam op de eerste etage van een woning in de Joh. Verhulststraat te Amsterdam op straat gevallen. Het kindje werd naar het Wilhelminagasthuis ver voerd waar het in de loop van de ochtend is overleden. In tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana heeft Z.K.H. Prins Bertü van Zweden maandagmiddag in de nieuwe vleugel van het stedelijk museum in Amsterdam de expositie „Zweedse Vormgeving" geopend. - De foto geeft een beeld van de rondgang over de tentoon stelling: v.l.n.r.: H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bertüde heer Sven Eric Skawonius, directeur van de Vereniging Industriële Vormgeving in Zweden en Jhr. mr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het stede lijk museum. De uitvoer van melk naar Frankrijk 's-GRAVENHAGE, 5-10. De ml- nister van Landbouw en Visserij heeft de Tweede Kamer in een brief ingelicht omtrent het resultaat van het nader beraad van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel met betrekking tot de export van consumptiemelk naar Frankrijk. De minister deelt mee ,dat dit bestuur na ampele overwegingen besloten heeft, vooralsnog geen beperkingen aan de uitvoer van melk naar Frankrijk op te leggen. Ten einde enig inzicht op het ver loop van deze uitvoer te kunnen uitoefenen, alsmede om eventueel ingrijpen mogelijk te maken, indien de binnenlandse voorziening gevaar zou dreigen te lopen, is het besluit, de uitvoer van melk wederom on der het vergunningenstelsel te brengen, gehandhaafd. De havenstaking in de Ver. Staten NEW ORLEANS, 6-10. De fede rale rechtbank van New Orleans heeft de arbeiders in de haven van deze stad opdracht gegeven hun staking te beëindigen. De recht bank is van mening dat de staking onwettig is daar de vakbond niet de volgens de wet vereiste aankon diging had gedaan. De vakbond' zal vrijdag worden gehoord voor eventuele bezwaren tegen het gerechtelijk bevel dat ge zien wordt als een mogelijke in leiding tot soortgelijke actie elders. Zoals bekend zijn alle havens aan de Atlantische kust en de Gols van Mexico sedert vorige week door een algemene staking van haven arbeiders getroffen. Komend parlementair debat over Algerië Meeste afgevaardigden zullen zich achter De Gaulle plaatsen PARIJS, 5-10. De Franse rege ring heeft besloten dertien dezer een parlementair debat over Alge rië te doen houden. Er is echter nog niet uitgemaakt of er dan ook zal worden gestemd. Premier Debre zal zich uitspre ken ten gunste van het op 16 sep tember jl. door president De Gaulle geopenbaarde plan, dat voorziet in het toekennen van het recht tot zelfbeschikking aan de Algerijnen. Indien de regering zou verklaren een stemming na het debat onwen selijk te achten, kan deze alleen worden gehouden indien er een motie van afkeuring wordt inge diend, die door een bepaald mini mum aantal afgevaardigden wordt gesteund. van bieteukoppen en kietenblad 's-GRAVENHAGE, 5-10. In ver- band met ziekteverschijnselen die zich bij rundvee kunnen voordoen na eenzijdige voeding met bieten koppen en bietenblad, heeft de rijksconsulent voor de veevoeding (ministerie van Landbouw en Vis serij) de veehouders aangeraden, voorzichtig en geleidelijk met deze voeding te beginnen en - waar mo gelijk - hooi of stro bij te voeren. Door de droogte is het gehalte van bepaalde stoffen in het voor vee voeder bestemde afval van de sui kerbieten namelijk te hoog. Uitgifte jubileum postzegels K.L.M. 's-GRAVENHAGE, 5-10. Van- morgen om negen uur was een klein aantal genodigden bijeen in een der appartementen van het pand aan de Herengracht te 's-Gra- venhage, waar ongeveer veertig jaar geleden de toenmalige admi nistrateur der K.L.M., <±3 heer Al- bert Plesman, en de eerste perso neelsleden van de2e op 7 oktober 1919 opgerichte luchtvaartmaat schappij in het eerste hoofdkantoor zich begonnen toe te leggen op de ontwikkeling van het Nederlandse luchtverkeer. In de vroegere werkkamer van de heer Plesman werd nl. vanmor gen symbolisch een begin gemaakt met de verkoop van d,s eerste postzegels die de PTT heeft uit gegeven ter gelegenheid van het veertigjarige bestaan van de Ne derlandse luchtvaartmaatschappij. Deze verkoop geschiedde door de directeur-generaal van PTT, prof. ir. G. H. Bast, aan de weduwe van dr. Albert Plesman, mevrouw S. Plesman-van Eijk, Gasbedrijf Centraal Nederland geopend UTRECHT, 5-10. De voorzitter van de algemene raad van het Gas bedrijf Centraal Nederland, de heer H. Ploeg jr., heeft vanmorgen in Utrecht het nieuwe gasconverte- ringsbedrijf van het G.C.N. geopend. De nieuwe fabriek kan per et maal ongeveer 550.000 m3 stadsgas maken. Op het ogenblik is het ver bruik 270.000 m8 en dat zal in de wintermaanden, naar men aan neemt, stijgen tot ongeveer 360.000 m3. De installatie levert nu reeds gas aan de gemeenten Amersfoort, Baarn, Soest, Utrecht, "Woerden en Zeist, die het ook distribueren on der de kleinere gemeenten in hun omgeving. Over enkele jaren zal ook Culemborg haar gas uit Utrecht betrekken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Waar het verstand ophoudt begint bij de één de twijfel en bij de ander de onzin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1