4 oktober Overdenking Claeryn Ijoodwill Gebouw van Burgerweeshuis te Zierikzee werd gebouwd rond 1730 DE MAN UIT CHICAGO Nog witter... stralend wit. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 N». ISMS Laatste binnenvader nam afscheid Fraaie regentenkamer uniek voor Zierikzee ZIERIKZEE, september. In en kele artikels hebben wü de ge schiedenis van het oude weeshuis gereleveerd. Het huidige dateert van 1863, maar het gebouw werd omstreeks 1730 gebouwd voor mevr. de wed. Cau geb. Lonque, Ambachtsvrouwe van Oosterland, die in 1752 overleed. Ze genoot de eer, in 1747, een paar dagen Stadhouder Willem IV onder haar dak te hebben, toen deze Oranjetelg Zierikzee bezocht. Bij het overlijden van mevr. Cau- Lonque kwam het gebouw in het bezit van Jacoba Magdalena Oc- kerse, echtgenote van mr. Johan Steengracht, raad en advocaat fiscaal ter admiraliteit van Zee land, welke het verkocht aan mr. Anthonie Ockerse, raad en oud burgemeester van Zierikzee. Na diens overlijden kwam het huis weer in bezit van mr. Joh. Steen gracht, die het in 1770 verkocht aan mr. Bonifacius Mogge Pous wiens zoon mr. Marinus Mogge Pous, gehuwd met Johanna van der Wolf, het gebouw bewoonde en het naliet aan zijn weduwe, wel ke, na hertrouwd te zijn geweest met Izak van Adrichem, in het huis in 1862 overleed. Het huis werd uit een ruime beurs gebouwd, met grote vertrek ken zoals in die dagen de patrici ërs het gewoon waren. Eigenaardig is, dat het hoofd gebouw het front niet naar de straatzijde keert, maar naar de zijde van de tuin. Vreemd doet het aan, maar een aanneem bare verklaring is hiervoor niet te geven, al heeft de volksmond een verhaal daar over openbaar gemaakt. De regentenkamer De regentenkamer van het wees huis verdient extra aandacht, ten eerste, omdat ze bekleed is met goudlederen behang wat in geen gebouw in onze stad meer voor komt en ten tweede wat betreft de plafondschilderingen alsmede en kele merkwaardige schilderstuk ken, betrekking hebbend op het weeshuis. Het plafond vertoont allegorische voorstellingen door goden, godinnen en engeltjes, opge luisterd. Ingezonden mededeling BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED De betimmering is in Louis XV- stijl, In deze fraaie kamer hangen twee regentenstukken in 1719 ge schilderd door G. van der Marck. Op de ene ziet men afgebeeld de heren Pieter Kemp, heer van Bom- menede en mr. Johan Cau, heer i Domburg, als burgemeesters, mr. Willem Ockerse, secretaris van Zierikzee, Adriaan Mulock, regent of, zoals toenmaals de functie luidde, buitenvader, en Cornelis van der Kloeke, binnenvader, met een weesjongen. De familiewapens der vier eerst genoemden heeft de maker aan de voet van het doek afgebeeld, evenals op het andere schilderij van de vier zich daarop bevindende dames. Het zijn de regentes/en of bui tenmoeders, n.l. Cornelia Goltzius, weduwe van Adriaan Zandijk, Tanna Lockuyt, weduwe van ds. Jacobus Boeye en Maria van den Houte, weduwe van Cornelis Duy- me, benevens de boekhouder Leo- nardus van Duyn Terzijde staat de binnenmoeder Elizabeth Oorver met een weesmeisje. Verder treft men in de regentenkamer aan een vanitas van de hond van A. P. Coorte, uit 1688, benevens twee grote doeken, riviergezichten voor stellend van Jacob Croos, schilder te Middelburg. Portret eerste regentes Voorts hangt hier een fotogra fische reproduktie van het portret van de eerste regentes Elisabeth van Hertsbeecke, indertijd ge schonken door Jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, welke voorzitter van het college van re genten was. Enkele andere schil derijen zijn naar het stadhuis ver huisd. Uit de nalatenschap van ds. A. T. van der Starp is de collectie uitgebreid met enige fraaie stuk ken, o.a. van het „Zaagmolentje", dat aan het einde van het Sas een maal haar wieken zwaaide. Wat eenmaal met het oude pa triciërshuis zal gebeuren ligt in de schoot der toekomst verborgen. Hopenlijk zal het een bestemming worden gegeven passend in de sfeer die van het gebouw uitgaat Zeg eens eerlijk: doet een huisdier, Als je het met vrede laat. Ooit aan mensen énig onrecht? Doet het ons ooit pfjn of kwaad? Lezen u>jj niet in hun ogen, Dat de dieren, groot en klein, 'r Allerliefste met de mensen Goede maatjes willen zijn? Zeg eens eerlijk: hebben mensen, Die zo prat op hersens gaan, Die zo goed en zo beschaafd zijn, Dieren niet véél kwaad gedaan? Hebben zij hun brave makker En hun goeie trouwe vriend Altijd wel zo goed behandeld Als hij feitelijk verdient? \\ke niet goed is voor de dieren, jZe verwaarloost, kwelt of sart, Die bewijst: 'k heb wenig hersens lEn een koud geniepig hart. CLINGE DOORENBOS. 's-HERTOGENBOSCH. Op do St. Janssingel te 's-Hertogenbosch is de 78-jarige broeder Njcephorus (van der Lijden) O.F.M. Cap. bij een aanrijding om het leven geko men. Hij kwam met zijn fiets uit de Berewoutstraat gereden en wil de de Singel oversteken, waar over tijdelijk het drukke zuid- noerd-verkeer is omgelegd. Hij werd daar door een militaire truck gegrepen en bleef met ernstige hoofdwonden liggen in het zieken huis Sint Johannes de Deo is hij rond het middaguur overleden. front aan de achterzijde (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). Hume kreeg levenslange dwangarbeid WINTERTHUR, 30-9. De Brit Donald Brian Hume is woensdag te Winterthur in Zwitserland tot levenslange dwangarbeid veroor deeld wegens het doodschieten van een taxichauffeur na een overval op een Zürichse bank. Humes ver dediger had vergeefs gepleit voor De mens een stofje! Ja, maar Ontzaglijk groot is het heelal. Onze aarde is slechts een klein planeetje, cirkelend om de zon. De zon zelf behoort tot het Melkweg stelsel, een enorm samenstel van zonnen, ongeveer honderd miljard! die op geweldige afstanden van el kaar door de ruimte zweven. Ons Melkwegstelsel is echter niet het enige. Met de Palomar-telescoop (Californië) zijn meer dan honderd miljoen van zulke melkwegstelsels waarneembaar! In deze onmetelijke ruimte en onmetelijke tijd leven U en ik ons kleine leventje: stofjes. Wat voor betekenis kan zo'n nietige microbe, als de mens is, nog hebben? 0 U moet niet denken, dat deze vraag pas in ónze hoofden is opge komen. Drieduizend jaar geleden wist men reeds, dat de mens bij de kosmische geweldigheden in het niet verzinkt. Jesaja. enige eeuwen voor Christus, zegt: „Zie, de volken zijn geacht als een druppel aan een emmer, als een stofje aan een weegschaal". De bijbel ziet achter dit heelal een Macht aan het werk. Hoe on denkbaar geweldig moet die Macht zijn, die dit verbijsterend groot heelal als een kleed heeft uitge rold.' (Ps. 104 2). Ja, de mensen van weleer hebben de kleinheid van de mens diep beseft. Voor God zijn duizend jaar als een dag, ja als de dag van gisteren, die al weer voorbij is. Generaties van geslachten stromen heen als de golven van een rivier. Alles ver dwijnt, alles verzinkt. 0 De mens een stofje. Maar is dit nu het laatste woord? Heeft ons leven dan geen zin? Zin, dat is vervulling; diepste doelbereiking; deel hebben aan iets, dat niet wegzinkt, aan iets eeuwigs. Er staat een mens in de oude tijd, de dichter van Ps. 8, onder de wijde nachthemel. In hem rijst de vraag: Wat betekent dit nietige mensen leven? „Aanschouw ik uw hemel, het werk uwer vingeren, de maan en de sterren, die Gij bereid hebt: wat is de mens, dat Gij zijner gedenkt?" En dan komt er een schier ver bijsterende zekerheid in hem op: „Toch hebt Gij hem bijna god delijk gemaakt, en hem met heer lijkheid en luister gekroond". De mens is stof, dat tot stof we derkeert, zegt de bijbel. Maar God blies in hem zijn levensadem. De mens is een bijna goddelijk wezen. De mens is geschapen naar Gods beeld. Hij kan dat beeld besmeuren, en hij doet dat altijd weer op een vreselijke wijze, maar toch blijft er iets van, óók bij de meest verdor ven mens. De mens is geschapen naar Gods beeld, d.w.z.: de mens is geroepen deel te hebben aan Gods leven; aan dat Leven, dat van eeuwigheid tot eeuwigheid scheppend en schenkend werkt; de Bron van alle activiteit en liefde. Wij zijn bestemd om vrede en vertrouwen, blijdschap en levensmoed in ons hart te dragen; om geen melancholici en pessimis ten te zijn, maar kinderen van het licht; om alle afgunst en egoïsme af te zweren, en jegens onze mede mens hulpvaardigheid te betrach ten. Wij hebben dat gezien aan Jezus Christus. Hij heeft ons doen be seffen, wat het betekent te leven uit God. 0 De mens een stofje. Maar een lévend stofje, dat deel mag hebben aan het eeuwige leven van God. Dat zegt ons de bijbel over ons leven. Hoe jammer, dat wij ons in deze goede boodschap zo weinig verdie pen Velen sukkelen als een trek paard voort: de kop omlaag. Hun leven is grauw, tot de dood er een eind,-: aan maakt. De bijbel zegt ons: Hef uw hoofd omhoog! Wees niet als een paard, als een muil dier zonder verstand.' Wees mens.' D.w.z sta vrij van hebzucht, zelf zucht en kleinzieligheid! Sta in de liefde van Christus! Sta in het licht van God! Zierikzee. J. B. ASSENDORP. een lichtere straf van 20 jaar cellu lair, waarmee Hume in een gesticht ondergebracht had kunnen worden. Hume weigerde gebruik te maken van het recht op het laatste woord voor het vellen van het vonnis. De openbare aanklager drong er op aan Hume bij eventuele kwijtschel ding wegens goed gedrag van een gedeelte van zijn straf voorgoed uit Zwitserland te bannen. Monsterparade te Peking HONGKONG, 1-10. Radio-Peking meldt dat donderdag, ter gelegen heid van de viering van het tien jarige bestaan der Chinese volks republiek, een grote parade te Pe king is gehouden, welke o.m. aan schouwd werd door de Sow jet- Russische premier Nikita Chroesjt- sjef. Voor de parade begon had de nieuwe minister van landsverdedi ging, maarschalk Lin Piao, een dagorder voorgelezen, waarin hij verklaarde: „Onze strijdkrachten vormen een krachtige vredesmacht. Wij moeten de Pescadoren, de eilanden ter hoogte van de Chi nese kust en Taiwan (Formosa) be vrijden". Ingezonden mededeling a/srjo/?ye° woef tyrt/ Rapport over diensttijd gereed 's-GRAVENHAGE, 1-10. De „Commissie werkelijke diensttijd militairen",' die op 31 maart 1958 door de toenmalige minister voor defensie ir. C. Staf werd ingesteld, en die opdracht kreeg een rapport op te stellen omtrent de door haar noodzakelijk geachte duur van de werkelijke dienst der dienstplichti gen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Luchtmacht, heeft haar werkzaamheden beëindigd en haar rapport bij de minister van defen sie ingediend. Dit rapport zal door de minister van defensie aan de Staten-Generaal worden aangebo den. HOLTEN. Onder de gemeente Holten is de 19-jarige G. Kroeze uit Daarlerveen door de sneltrein Deventer-Almelo gegrepen en ge dood. De jongeman verrichtte met een aantal andere arbeiders van de firma van der Worp uit Almelo werkzaamheden aan d£ spoorbaan ter plaatse. Gewaarschuwd voor de naderende trein is hij tussen de beide spoorbanen in gaan staan, doch is tot op nu toe onverklaar bare wijze door de trein geraakt. Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed vrijwel onmiddel lijk na het ongeval. Ds trein kreeg door het gebeurde een vertraging van dertien minuten. NIJKERK. De 23-jarige L. Kroon uit Nijkerk, wegwerker bij d,e Ne derlandse Spoorwegen, die ernstig werd gewond op de onbewaakte spoorwegovergang Den Dolder- Soest is in het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort aan zijn verwondingen bezweken. PREDIKBEURTEN voor zondag 4 oktober 1959 Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp; Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10 u. dhr. C. W. Berrevoets (jeugddienst). Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 3 uur ds. Swaak (afscheids- dienst). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 10 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Buinlnk (H.D.). Breischor: 10 uur ds. Duy- vendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. v. d. Brink. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. J. M. Mulder te Amsterdam. Renesse: 7 uur ds. Mulder. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. D. J. Cou- mou, em.-pred. te Haarlem. Zonne maire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Bec ker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. H. de Bruin te Rotterdam-Tuindorp. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wiele- maker. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Clir. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur dhr. J. C. Spaans, 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 3 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur "verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis. MAASTRICHT. Een agent van politie heeft op Mariaberg een man, die voor de zoveelste keer in de laatste tijd door de ruiten van een woning de bewoners stond te be spieden, willen arresteren. Toen de man onraad bemerkte, wilde hij er snel vandoor gaan. Bij herhaling sommeerde toen de agent de vluch teling te blijven stilstaan, omdat hij anders zou schieten. Toen de man aan die waarschuwingen geen gehoor gaf, trok de agent zijn re volver en loste een schot, gericht op de benen van de weglopende man. Het schot trof hem echter in het onderste deel van zijn rug De man kon daarna gearresteerd wor den en werd naar het politiebureau overgebracht. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE DUIVENDIJKE Begin van brand Als gevol van het spelen met lu cifers door kinderen ontstond een begin van brand in de veestallen van de boerderij „Acasia" alhier, bewoond door. de. landbouwer de heer Uit der Wilgen. De omgeving van de haard was kurkdroog, zodat het vuur gretig voedsel vond. De toevallig aanwezige landbouwer de heer W. d. W. begaf zich ijlings met een schuimblusser naar de brand en wist het vuur in de kiem te smoren. De brandweer was snel ter plaatse, maar behoefde niet meer in te grijpen. Een en ander liep zodoende nog goed af. NIEUWERKERK De algemene leesbibliotheek De Algemene Leesbibliotheek be gint weer met het uitlenen van boeken, elke vrijdagavond van half zeven tot half acht uur in „Reho- both". De nieuwe aanwinst bestaat uit meer dan 200 delen, zowel voor volwassenen als voor kinderen. Het hele boekenbezit bestaat nu uit ruim 2100 exemplaren. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Nuof? Is er nog een derds mogelijkheid?" „Ja", Colverton's zekerheid nam zienderogen af. Hij trok zenuwach tig aan zijn sigaret, kruiste de be nen over elkaar. „Je kunt na dat half jaar ook nog wat anders doen". „En dat is?" „Met mij trouwen". Riek stond op uit haar stoel, keek hem m'et grote ogen aan. „Mr. Colverton, wat bezielt u?" „Blijf maar gerust Jim zeggen. Ik weet heel goed, wat mij bezielt, al van het eerste ogenblik af dat ik je zag. Dat is een vrouw, dacht ik, die qua helder verstand en zelf standigheid niet onder behoeft te doen voor onze Amerikaansen, maar die daarenboven iets heeft, wat onze vrouwen missen, en wat me hier in Holland zo bijzonder goed aantrekt, de huiselijkheid, de gezelligheid, het vermogen om van een woning een thuis te maken. Ik heb in m'n leven nergens zo op m'n gemak gezeten als in deze ka mer, zonder cocktails, zonder de brillante gekunstelde conversatie waar de jonge vrouwen'bij ons zo zeer meester in zijn, donder luxe en dat hypermoderne comfort waar wij gezegend mee zijn. En ik heb me nog zelden ook innerlijk zo vol komen op m'n gemak, zo vrij en genoeglijk gevoeld als bij jou Nee, Riek, ik kan niet op m'n knieën en met een bos bloemen om je hand vragen, maar al doe ik het nuch terder, zakelijker, ik meen het van harte. Zou je het, na een half jaar de „proeftijd" niet aandurven?" „Jimje brengt me van ene verbazing in de andere!" „Durf je het aan met een arme journalist?" „Nouarm „Verkijk je niet op m'n uiterlijke welstand Naar Hollandse begrippen is dat heel wat, in Amerika is de levensstandaard zo hoog, daar ben ik maar een broodvechter. We zul len misschien goede dagen hebben, we zullen er ook wel eens onder door moeten. Maar ik heb het ge voel, dat dit bij jou slechts bijzaak is. Vergis ik me daarin?" „Neenee, dat is voor mij in derdaad ge enhoofdzaak. Maar „Alsmaar „maren", anders ben je zo doortastend. Zeg eens eerlijk: geef je wat om me?" „Ja Jim, dat heb je wel gemerkt. Ik mag je graag, heel graag zelfs, maar ik heb werkelijk nooit ge dacht op die manier aan me ge dacht, wil je zeggen. Nee, dat kan ik me begrijpen. Dat is misschien ook' je grote bescheidenheid. En van jouw kant zijn er zeker geen pogingen gedaan om mij op die ge dachte te brengen. Dat ben ik thuis in Amerika wel anders gewend. Maar Riek, ik wacht nog steeds op je antwoord". „Jim, laat me „Lieve kind, je krijgt een half jaar „Ja maar „Nee, zonder gekheid. In dat half jaar, dat je als m'n secretaresse 53 werkt, kun je me beter leren ken nen dan waar ook. Dan zul je eens zien hoe 'n lastige, onredelijke zuurpruim ik ben, hoe veeleisend en ongezellig". „Dat zal wel loslopen met jou". „Nu Riek?" Ze stak haar hand uit. „Jim, ik neem het aan". „Ook dat andere?" Ook dat anderemaar op proef!" „Dus we zijn nu verloofd". Ze bloosde en sloeg haar ogen neer, keek hem dan lachende aan. „Riek...." hij pauzeerde even, scheen te zoeken naar woorden. Dan draaide hij zich snel om. „Tot vanavond!" zei hij en verdween. Het meisje bleef verbaasd ach ter. Ze wreef zich de ogen uit, als had ze gedroomd. „Is me dat een middag", zuchtte ze, terwijl ze weer in haar stoel ging zitten. „Eerst die ellendige kwestie Clarenboug,Corrie, Jim.... een nieuwe baan.... een nieuw vaderlandeen man. Bin nen vijf minuten: verloofd! Met een Amerikaanse journalist, waar van ik een week geleden nog niet gedroomd had. En dan jij, altijd zo bedachtzaam, zo zakelijk, zo se cuur: Riek, zul" je déar geen spijt van krijgen?" En dan bedacht ze plots en haar stralende glimlach verlevendigde haar gezicht, hoe hij haar niet eens had gekust! Tja, dat hoorde toch eigenlijk, dat hoorde er zo bij. „Zou hij weten", peinsde ze, „dat hij daarmee wel de beste beurt maakte? Voor kussen is er nog tijd genoeg. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5