V.S.-regering ziet topconferentie als volgende politieke stap ^fl; 5 ik Negerbariton Henry Blackmon geeft recital in Concertzaal te Zierkzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT plannen voor bijeenkomst regeringsleiders SCHERPE KANTEN AAN VERKIEZINGSSTRIJD IN GROOT-BRITTANNIE De Palestijnse vluchtelingen DE V.N. EN DE ONTWAPENING Het internationale Rode Kruis CHRISTENDOM EN COMMUNISME DE A.W.W. S.E.R.-advies over de arbeid in broodbakkerijen Vermindering Belgische kolenproduktie AMERIKAANSE HAVENARBEIDERS KRIJGEN BEVEL AAN HET WERK TE GAAN trx VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 No. 18643 116e jaargang ZIERIKMaKMSNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NEW YORK, 2-10. De „New York Times" schryft dat de Amerikaan se regering van mening is dat de volgende stap bjj de onderhande lingen met de Russen een topconfe rentie zal zyn. Volgens goed ingelichte kringen in Washington meent de Ameri kaanse regering dat een hervatting van d? op dood spoor geraakte con ferentie van de ministers van bui tenlandse zaken niet veel zal uit halen, aldus het blad. En daarom maakt men in Washington plannen die gericht zijn op een bijeenkomst van de regeringsleiders van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie. Besprekingen hierover met onze westelijke bondgenoten zijn gaande. De Britten, zo vervolgt de „New York Times" zijn voorstanders van een topconferentie op korte ter mijn. De houding van de Fransen is minder duidelijk, maar men neemt aan dat Parijs akkoord zal gaan met een dergelijke conferentie daar de Sowjet-Unie haar eis voor een tijdslimiet inzake de huidige status van west-Berlijn heeft laten vallen. Verwijten vliegen over en weer LONDEN2-10. De rechtse Britse bladen hebben vrijdag heftige aan vallen gedaan op de Labourparty, die tijdens de verkiezingscampagne beloofd heeft de omzetbelasting op kledingstukken, meubilair en vele andere huishoudelijke goederen te zullen afschaffen, zo zij aan het bewind mocht komen. Deze bladen volgen hiermee het voorbeeld van conservatieve en li berale politici, die de belofte van Labour een „lokaas" hebben ge noemd i.v.m. de komende algemene verkiezingen. Premier MacMillan verklaarde donderdagavond dat de „socialisten van de verkiezing een zwendelvei- ling maken". Lord Hailsham, de voorzitter van de conservatieve partij, noemde de belofte een laatste wanhopige po ging om de „belastingbetaler met zijn eigen geld om te kopen". Labourleider Gaitskell liet zich van zijn kant ook niet onbetuigd. Hij verklaarde tijdens een verkie zingstoespraak in Manchester: Wij weten allen dat de conservatieven, wanneer zij wanhopig worden, in staat zijn tot alle mogelijke vuil spuiterij. NEW YORK, 1-10. De steunver lening aan Palestijnse vluchtelin gen heeft ernstige moeilijkheden ondervonden door „chronische" vraagstukken in de verhouding tussen het V.N.-bureau voor hulp verlening, UNWRA, en de rege ringen die voor dit bureau als gastvrouw optreden. Dit heeft het hoofd van de UNWRA, dr. John Davis, in zijn jaarrapport aan de algemene vergadering meegedeeld. Tot de grootste moeilijkheden behoorde de weigering van de re gering in Cairo om te erkennen dat de UNWRA een V.N.-orgaan De rechtse „Daily Sketch" be schuldigt de Labourpartij er van, dat zij „cynische bedriegers onder haar leden telt, die macht willen zien te krijgen door middel van be loften, waarvan zij weten dat zij ze niet kunnen houden". NEW YORK, 2-10. De Ethiopiër Alemajehoe heeft donderdag in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties gezegd dat zonder twijfel de openbare mening een zeer grote rol heeft gespeeld bij het bereiken van vooruitgang op het gebied van de ontwapening. De Ethiopische vertegenwoordiging is er vast van overtuigd dat de alge mene vergadering een positieve bijdrage kan leveren door een ver klaring met beginselen aan te ne men ten aanzien van alle oorlogs tuig, in het bijzonder atoom- en waterstofwapens. ATHENE, 2-10. De raad van be stuurders van de Liga van Rode- Kruisverenigingen, die te Athene bijeen was, heeft donderdag een resolutie aangenomen waarin po gingen om tot een algemene ont wapening en beëindiging van de proeven met kernwapens te komen, met instemming worden begroet. De raad heeft donderdag, de laat ste dag van zijn 25ste zitting, de Zweed Henrik Beer tot secretaris generaal gekozen. Het verkeer op de rijksweg tus sen Antwerpen en Breda is woens dag geruime tijd onderbroken ge weest als gevolg van een brand, die ongeveer 100 ha. dennebossen heeft verwoest. De brand woedde op de militaire oefenterreinen nabij de Belgisch-Nederlandse grens. Premier Chroesjtsjef is in Peking aangekomen, waar hij de viering van het tienjarig bestaan van de „Chinese volksrepubliek" zal bijwonen. Op het vliegveld van Peking werd de Russische staatsman begroet door Mao Tse Toeng, met wie hij hier gefotografeerd staat. MOSKOU, 2-10. Dr. Kriwilof, een van de belangrijkste filisofen van de Sowjet-Unie, heeft in „Kommu- nist", een Russisch tijdschrift dat theoretische vraagstukken over het communisme behandelt, de „rode" deken van Canterbury aangevallen. Hij verwijt dr. Hewlett Johnson dat hij het feit dat het religieuze en het wetenschappelijke denken onverenigbaar zijn, verwaarloosd heeft. Samenwerking tussen weten schap en godsdienst is onmogelijk, aldus Kriwilof. Sommige geestelij ken zijn wat hun openbare activi teit betreft, progressief. Wij stellen hun bijdrage voor de zaak van de vrede op prijs, maar hun activiteit kan nimmer de principiële verschil len tussen ons en hen, die de gods dienst steunen, verdoezelen en te niet doen. Het dialectische mate rialisme kan niet samengaan met het christendom, aldus Kriwilof. Koninklijk bezoek aan filmpremière AMSTERDAM, 1-10. Hare Ma- jesteit de Koningin en de prinses sen Beatrix en Irene hebben van avond In het Ciiy Theater te Am-" sterdam de gala-première van de Amerikaanse film „The Nun's Story" (Zuster Luc) bijgewoond. De besprekingen tussen regering en looncommissie 's-GRAVENHAGE, 2-10. De op zaterdag j.l. aangevangen bespre kingen tussen de regering verte genwoordigd door de ministers van Rooy en de Pous en de staats secretaris Roolvink en de loon commissie namens het bestuur van de stichting van de arbeid, werd gisteren voortgezet. Naar aanlei ding hiervan zal de stichting van de arbeid haar mondeling toege lichte zienswijze in de loop van vrijdag schriftelijk aan de rege ring mededelen. Pech met gat te Wormer WORMER, 1-10. De houten dam- wand rond het gat waarin het my sterieuze „ding" in het weiland te Wormer verdween, heeft het van ochtend begeven en het gat staat nu tot aan de rand toe vol sloot water. Een ijzeren damwand zou uitkomst kunnen brengen, maar dit is een zeer kostbare affaire. De burgemeester van Wormer en het hoofd van de hulpverlenings dienst Binnenland, zijn in het mid daguur naar Den Haag vertrokken om op het ministerie van Binnen landse Zaken te gaan bespreken wat er nu verder moet gebeuren. Bergen op Zoomse jeugd tegen de „nozems" BERGEN OP ZOOM, 2-10. De Bergen op Zoomse politieagent Henk Post, die vorige week zater dagavond het slachtoffer is ge worden van agressieve nozems en met een kaakfractuur in het zie kenhuis is opgenomen, ontving van de leerlingen van de L.T.S. uit Bergen op Zoom donderdag middag een briefje, vergezeld van een bloemstuk en een geschenk onder couvert, waarmee de jonge lui willen getuigen dat zij de no zemdaad veroordelen. De jeugd van de Ambachtsschool vreest dat het publiek „die jongeren van te genwoordig" over één kam gaat scheren en is daar niet van ge diend. Het gerucht van dit initia tief is als een lopend vuurtje over alle scholen voor voortgezet on derwijs gegaan en nog voor de de putatie van de L.T.S. in het zie kenhuis arriveerde, was daar al een attentie voor agent Post ont vangen van de Levensschool voor jonge arbeiders. De M.M.S. en het Lyceum gaan iets doen in dezelfde geest. In tegenwoordigheid van de heer J. G. Suurhoff, prof. dr. L. J. M. Beel en dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken dr. B. C. Roolvink in het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam de eerste uitbetaling volgens de Algemene Weduwen- en Wezenverzekering verricht aan de 39-jarige mevr. de wed. M. Berke- meyer-Proem uit Haarlem. Ploegenarbeid met periodieke nachtarbeid 's-GRAVENHAGE, 1-10. Blijkens het vandaag voor publikatie vrij gegeven advies dat de sociaal-eco nomische raad in zjjn besloten ver gadering van vrydag 25 september j.l. heeft vastgesteld over een eventuele wijziging van de brood- bakkerijparagraaf van de arbeids wet 1919. Is de S.E.R. van mening dat er op zichzelf gezien geen aanleiding bestaat om het broodbakkerijbe- drijf (dat zich sterk in industriële richting heeft ontwikkeld) uit te sluiten van de regelingen welke voor het overige bedrijfsleven, zij het onder beperkende voorwaar- DE ERNSTIGE DROOGTEGEVOLGEN ZWOLLE, 1-10. Het hoofdbestuur van de Overijsselse landbouwmaat- schappij heeft gisteren te Harden- berg in een buitengewone vergade ring gesproken over de moeilijk heden, die de boeren door de lang durige droogte ondervinden. Grote waardering sprak het hoofdbestuur uit voor de onderlinge hulpactie der boeren en met name voor de col lega's in de Noordoostpolder, die al meer dan duizend ton veevoer voor Overijssel beschikbaar hebben ge steld, terwijl de stroom van hulp nog steeds doorgaat. Aan de minister van Landbouw en Visserij is dringend verzocht, zich op de hoogte" te komen stellen van de ernst van de toestand in sommige gebieden. den, van kracht zijn. Daarbij kan naar de mening van de raad zeker worden gesteiö dal er redenen zijn van maatschappelijke aard - zowel sociale als economische - die het toestaan van ploegenarbeid met periodieke nachtarbeid rechtvaar digen. Een minderheid van de raad acht het toestaan van ploegenarbeid in een vorm zoals de meerderheid voorstaat niet aanvaardbaar. De minderheid van de raad is van mening dat dagarbeid als normaal moet worden beschouwd en dat er zeer zwaarwichtige redenen moe ten zijn om nachtarbeid toe te staan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wy hebben twee soorten kennissen nodig: een om tegen te klagen en een om tegen te pochen. De plannen van de Belgische re gering voor sanering van de mijn industrie zouden o.a. inhouden, dat de produktie van kolen moet wor den b?perkt tot 25 miljoen ton per jaar, een vermindering van rond vier miljoen ton. Daarbij wordt uit gegaan van een jaarlijkse afzet aan Belgische gebruikers van 23 mil joen ton en een uitvoer van 2 mil joen ton De invoer van enkele ko- lensoorten, die in België niet wor den gewonnen, zou worden bepaald op 2 miljoen ton. Boerderij brandde af WIJHE, 1-10. Vanmiddag is er brand uitgebroken in een grote boerderij van de heer J. A. Groten in de gemeente Wijhe (Overijssel), toen een schilder bij het verwijde ren van een oude verflaag een ben zinebrander gebruikte. Een deur vatte vlam, en binnen enkele ogen blikken stond de gehele boerderij in lichterlaaie. Spoedig was de brandweer uit Wijhe aanwezig doch door gebrek aan bluswater, tengevolge van de grote droogte, kon alleen gespoten worden met het water uit de tank. Ook de brandweren uit Raalte en Olst arriveerden met hun tankwa gens, maar ook deze hulp baatte weinig. De gehele boerderij brand de af. NIJMEGEN. De 42-jarige con structieschilder W. van Hoender- daal uit Rotterdam is te Lent bij Nijmegen het slachtoffer geworden van zijn beroep. Hij was bezig met het verven van een hoogspannings mast, waarbij hij in aanraking is gekomen met de hoogspanning. De man was onmiddellijk dood. HILVERSUM. Gistermiddag is het twee en een halfjarig zoontje van de familie Pape in de Bloem- straat in Hilversum, terwijl het alleen rondliep, in een vaart te recht gekomen en verdronken. Voorbijgangers vonden het kindje, waarvan de voeten op de berm lagen en het hoofdje in het water. Donderdag lag werk in havens stil NEW YORK, 2-10. Circa 10.000 leden van de Amerikaanse vakbond voor havenarbeiders, de „Interna tionale Longshoremen's Associa tion" hebben opdracht gekregen het werk (vandaag) vrijdag te her vatten. Het bevel kwam minder dan 36 uur na het uitbreken van de sta king, die donderdag het werk in de havens aan de Amerikaanse oost kust nagenoeg tot stilstand bracht. Alleen al in New York konden 200 schepen niet geladen of gelost worden. Door de staking wordt de invoer bedreigd van staal uit het buitenland, die van groot belang is voor de Amerikaanse industrie nu de arbeiders uit de staalindustrie al sinds geruime tijd niet meer wer ken. UTRECHT. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het cri minologisch instituut in Utrecht is in de aula van de Utrechtse rijks universiteit een herdenkingsbij eenkomst gehouden. Vokaal evenement van betekenis op 7 oktober ZIERIKZEE, 1-10. Schouwen- Duiveland staat op woensdag 7 oktober een belangrijk vokaal evenement te wachten. Onder aus piciën van de Z.V.U. brengt de negerbariton Hcnry Blackmon een recital in de Concertzaal te Zierik zee. Het is de eerste maal dat de in ons land woonachtige neger zanger, een bezoek brengt aan Schouwcn-Duiveland niet aan Zee land evenwel, want reeds eerder Is Henry Blackmon niet uitzon derlijk succes opgetreden elders in de provincie. Het recital van Henry Blackmon wordt een muzi kaal evenement van,de eerste or de en de ontmoeting met een ge benedijd kunstenaar, begaafd met een zeldzame stem. Het kunstenaarschap van Henry Blackmon is doorleefd. De zanger bouwde zich in Nederland een car rière op, die een hoogtepunt be reikte, toen hij als solist optrad in Handels oratorium „The Messiah", dat onder directie van de dirigent JackJ?. Loorij werd uitgevoerd in het Amsterdamse Concertgebouw. Henry Blackmon verleende in Amerika en elders zijn medewer king aan het operagezelschap „Porgy Bess", maar toen dit ge zelschap werd ontbonden trok Blackmon naar Nederland, waar hij zich - met behulp van topfiguren uit de muziekwereld - een plaats wist te veroveren. „Eén brok dynamiek" Over zijn optreden schreef een recensent: „ik heb Blackmon in actie gezien. En als ik zeg actie, dan bedoel ik actie, want ik ont dekte dat hij één brok dynamiek is". Zowel in zijn zingen als in zijn dirigeren, want Blackmon is dirigent van het „American Church Chorus", dat op zondagen in de kapel van het Bronovoziekenhuis te 's-Gravenhage zingt. Blackmon heeft een uitermate druk leven, heeft thans een over bezet concertseizoen voor de boeg, maar weet nog tijd te vinden ijve rig Nederlands te studeren, dat hij wel moeilijk vindt overi gens. Het verbaast hem altijd weer dat de nuchtere Neder landers zo worden meegesleept door de door hem gebrachte negro spirituals. Een violiste heeft eens van hem gezegd: „wat zingt hij toch prachtig. Je kunt er wel een hele avond geboeid naar luisteren. „Ik geloof dat alleen negers zo diep- doorvoeld kunnen zingen". Voor het programma verwijzen wij naar het nummer van maan dag a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1