Nieuwe gemeenten: Duiveland, Brouwers haven, Midden- en Westerschouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een suikerzoete drukte DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 No. 18612 116e jaargang ZIERimSCBïSNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) tl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, iel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wetsontwerp gemeentelijke herindeling Schouwen-Duiveland Grenscorrecties voor Zierikzee en Bruinisse 's-GRAVENHAGE, 30-9. Rij de tweede kamer is thans het wets ontwerp ingediend tot gemeente lijke herindeling van het eiland Sehouwen-Duiveland. Het is de be doeling, dat deze herindeling op 1 januari 1961 ingaat. Het wets ontwerp noemt in de eerste plaats een wijziging van de westelijke grens van de gemeente Bruinisse. Vervolgens voorziet het in de vol gende wijzigingen: De gemeente Nieuwcrkerk, uit gezonderd gedeelten dier gemeen te, welke ondcrscheindelijk naar de gemeente Zierikzee en naar de nieuwe gemeente Brouwershaven overgaan, de gemeente Ooster- land, uitgezonderd' een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Brouwershaven overgaat en de gemeente Ouwerkcrk, uitgezon derd een gedeelte, dat naar de ge meente Zierikzee overgaat, worden samengevoegd tot een nieuwe ge meente, genaamd Duiveland. Aan de gemeente Zierikzee wor den toegevoegd gedeelten van de 'gemeenten Kerkwerve, Nïeuwer- kerk. Noordgouwe en Ouwerkerk, terwijl gedeelten der gemeente Zierikzee naar de nieuwe gemeen ten Brouwershaven en Midden- schouwen overgaan. De gemeenten Brouwershaven, uitgezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Middcnschou- wen overgaat, Drelschor, Noord- gouwe. uitgezonderd gedeclt-n. die naar de nieuwe gemeente Pïidden- schouwen en naar de gemeente Zierikzee overgaan, en Zonncmai- re in haar geheel, met gedeelten van de gemeenten Duivendijkc, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Ooster- land en Zierikzee worden samen gevoegd tot een nieuwe gemeente, genaamd Brouwershaven. De gemeente Duivendijke, uit gezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Brouwersha ven overgaat, de gemeente Eiker zee, de gemeente Ellemeet. uitge zonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Westenschouwen overgaat, de gemeente Kerkwerve, uitgezonderd gedeelten, die naar de gemeente Zierikzee en naar de nieuwe gemeente Brouwershaven overgaan, met gedeelten van de gemeenten Brouwershaven, Noord- gouwe. Noordwelle en Zierikzee, worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente, genaamd Mid- denschouwen. De gemeente Burgh, de gemeen te Haamstede, de gemeente Renes- se, de gemeente Serooskerke (Sch.) en de gemeente Noordwelle, uit gezonderd een gedeelte, dat naar de nieuwe gemeente Middenschou- wen overgaat, met een gedeelte van de gemeente Ellemeet, worden samengevoegd tot een nieuwe ge meente genaamd Westerschouwen. De toelichting In de toelichting op het wetsont werp mei'kt minister Toxopeus o.m. op, dat van de achttien gemeenten op Sehouwen-Duiveland slechts twee gemeenten meer dan tweedui zend inwoners tellen, t.w. Zierikzee met 7271 en Bruinisse met 2395 in woners. De zestien overige gemeen ten tellen gemiddeld ongeveer 860 inwoners. Het ligt voor de hand, dat met een dergelijke gemeente lijke indeling aan de gemeentelijke bestuurskracht op Sehouwen-Dui veland weinig inhoud kan worden gegeven. De gevolgen daarvan doen zich dan ook in menig opzicht ge voelen. De toestand in de gemeenten Na de watersnoodramp in 1953 heeft zich op het eiland een alge hele reconstructie voltrokken. Zo vond op grote schaal herverkave ling plaats, werd een uitstekend wegennet aangelegd, zijn de open bare voorzieningen op beter niveau gebracht en is de volkshuisvesting aanzienlijk verbeterd. De gemeenteti, die met haar ge ringe inwonertal uiteraard niet bij machte waren de verbeteringen zelve lot stand te brengen, zullen evenmin in staat zijn, deze op peil te houden c.q. daaraan de nood zakelijke uitbreiding te geven. De wegens het geringe inwonertal zwakke positie der gemeenten staat daaraan in de weg: Bovendien laten in verschillende kleine gemeenten de personele bezetting en de staat waarin de gemeente-administi'atie verkeert, te wensen over. De gemeentelijke autonomie zal op Sehouwen-Duiveland eerst tot ontplooiing kunnen komen, indien de huidige miniatuurgemeenten tot krachtiger bestuurseenheden wor den verenigd. Met name is het van belang, dat door samenvoeging van de kleine gemeenten een aanzien lijke besparing op de bestuurskos- ten kan worden verkregen, waar door ruimere middelen voor de be hartiging van andere gemeentelijke belangen op het eiland beschikbaar komen. Het merendeel van de gemeente raden van de op te heffen gemeen ten heeft begrip voor de reorgani saties getoond, zo zegt minister To xopeus. Enige gemeenteraden, vrezende, dat daaromtrent in de nieuwe ge meenten en bepaaldelijk ook in de raden dier gemeenten, moeilijkhe den zullen ontstaan, hebben de wens uitgesproken, de zetel van het plaatselijk bestuur (het centrum) van de nieuwe gemeenten in de wet aan te wijzen. Be minister is van gevoelen dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan. Vooreerst omdat de wetgever daarmede in een incidenteel geval een autonome bevoegdheid van het plaatselijk bestuur tot zich zou trekken en voorts omdat alsdan een uitsluitend bij wet te wijzigen be stuursvorm zou worden aangewe*. zen, dat in de toekomst, bijvoor beeld dooi- een ontwikkeling na het tot stand komen van de deltadam- men, qua ligging voor deze functie wellicht minder geëigend zou blij ken te zijn. Chroesjtsjef in Peking „GEWELD TEGEN HET KAPITALISME IS UIT DEN BOZE" MOSKOU30-9. Nikita Chroesjt sjefde Sow jet-premier en partij leider, heeft woensdag aan een groot banket in Peking ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek de kracht van het socialistische stelsel peloo.fd, doch tevens er op gewe zen dat gebruik van geweld tegen het kapitalisme uit den boze is. De socialistische landen hebben grote vorderingen gemaakt bij de ontwikkeling van hun economie, „maar wij moeten realistisch rede neren en op de juiste wijze de hui dige toestand begrijpen", aldus de Gemiddeld niet meer dan vier mm regen Ook september bleek in alle opzichten uitzonderlijke maand DE BILT, 30-9. - Het K.N.M.I. deelt mede: De droogte heeft in de afgelopen maand september in ver sterkte mate voortgeduurd. Gemid deld over het gehele land genomen zal niet meer dan 4 mm zyn ge vallen, zoals uit een voorlopige be rekening blijkt, tegen 71 mm nor maal. Sedert 1849, het jaar waarin officieel met de metingen van de regen is begonnen, was september nooit zo droog geweest. September 1865 had met 6 mm tot nu toe rekord gehouden. In Hoofddorp, waarvan de hoeveelhe den neerslag sedert 1735 bekend zijn, was de afgelopen maand op één na de droogste van dit bijna twee en een halve eeuw beslaande tijdvak. Alleen september 1795 was daar nog iets droger. Het verschil met twee jaar gele den is bijzonder opvallend: toen was het de natste septembermaand van op zijn minst honderd jaar. In De Bilt viel toen 209 mm regen tegen slechts 3 mm in de afgelopen maand. De verschillen in de hoe veelheid regen waren van plaats tot plaats bijzonder klein, zij bedroegen slechts enkele milimeters. Opmerkelijk is verder dat geen melding is gemaakt van onweer, iets dat in de laatste op zijn minst zeventig jaar nooit in september was voorgekomen. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt 240 tegen 149 nor maal. Sedert 1899, toen met de me tingen van de zonneschijn is be gonnen, was september niet zo zon nig geweest. Het rekord had tot nu toe september 1928 gehouden, toen de zon te De Bilt 232 uur scheen. De temperatuur was overdag ge middeld vrij veel boven normaal, maar de nachten waren dikwijls koud. Van de 23 dagen die aan de warme kant waren, brachten er te De Bilt zes zomerweer tegen twee normaal. Sedert 1949 had september niet meer zoveel zomerse dagen op geleverd. D? havenstaking aan de Ameri kaanse Atlantische kust en de Golf van Mexico, die vandaag zou be ginnen, is voorlopig afgewend. De bond van havenarbeiders heeft ver lenging van het contract dat woens dag afliep, voor de duur van veer tien dagen aanvaard. Sowjet-lsider. „Dit betekent dat wij zeker niet, aangezien we zo sterk zijn, de stabiliteit van het ka pitalistische stelsel met geweld moeten beproeven. Dat zou ver keerd zijn: de volken zouden het ïooit begrijpen en degenen die het in hun hoofd zouden halen om zo te handelen, nooit steunen". „Wij zijn altijd tegen roof oorlo gen geweest. Over de vraag wan neer dit of dat land de weg naar het socialisme zal inslaan zal door het eigen volk worden beslist. Dit is voor ons het allerheiligste", zo verklaarde hij. Chroesjtsjef feliciteerde de Chi nezen met hun successen. Het Chi nese volk heeft getoond wat een volk kan bereiken als het de macht in eigen handen neemt. Dit heeft een grote invloed op de landen van Azië en Afrika die zich van het ko lonialisme bevrijden en die kunnen kiezen tussen het socialistische en kapitalistische stelsel, zo zei hij. Etrusken in Alpen hadden eigen alfabet KLAGENFÜRT, 1-10. Oudheid kundigen hebben in de bergen van Karinthië (Oostenrijk) het bewys gevonden dat het volk dat tussen de tijdperken van de Etrusken en de Kelten het Alpengebied heeft bewoond, een eigen alfabet had. Prof. Egger onder wiens leiding de top van de Magdalensberg wordt onderzocht, zei te Klagen- furt dat de letters die op vazen, potten en dergelijke zijn aange troffen, deel uitmaken van een al fabet dat van rechts naar links werd geschreven. Aangenomen wordt dat op de plaats van de opgravin gen vroeger de hoofdstad Norea van de bloeiende Keltische staat Noricum heeft gelegen, die in 15 jaar voor Christus op vreedzame wijze bij het Romeinse rijk werd ingelijfd. Sedert het begin van de opgra vingen, in 1948 zijn een vergader gebouw, luxueuze badhuizen, cen trale verwarmingsstelsels en klui zen gevonden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De suikerbietencampagne bij de raffinaderij te Halfweg draait op volle toeren: met auto's en schepen tegelijk worden duizenden en duizenden bieten dagelijks aangevoerd. - De aanvoer over de weg moet, om de fabriek te kunnen bereiken, de snelweg Amsterdam-Haarlem kruisen, een speciale politiepost moet het verkeer regelen (boven). - In het kleine haventje heerst ook grote drukte: grote kranen happen aan een stuk door de schepen die de bieten aanvoeren, leeg. NABIJ WEERT GING 150 HECTARE BOS DOOR BRAND VERLOREN Treinverkeer moest worden stilgelegd MAARHEEZE, 30-9. Heienmor- gen omstreeks elf uur is een grote bosbrand uitgebroken aan de west zijde van de spoorlijn tussen Maar- heeze en Weert als gevolg van het in brand geraken van een drag line. De brand nam spoedig een grote omvang aan, waardoor suc cessievelijk zes civiele brandweer korpsen, onder andere uit Weert, Budel, Eindhoven en Venlo ter as sistentie moesten worden geroepen. Ook kwamen omstreeks 700 miti- tairen uit het legerkamp Budel te hulp. Om 12.30 uur had het vuur zich naar de oostzijde van de spoorlijn uitgebreid. Een half uur later moest het treinverkeer op het tra ject Eindhoven-Weert nagenoeg worden stopgezet. Postduif met speciale opdracht WASHINGTON, 30-9. De Ameri kaanse marine heeft destijds het plan gehad om een postduif te ge bruiken voor het besturen van een raket, maar dit plan laten varen toen men een betere manier had gevonden. In een publikatie voor de pers zegt de marine dat de duif in de kop van de raket een beeld van het doel had moeten zien door een lens. De duif had zo afgericht moeten worden dat zij voortdurend naar dit beeld had gepikt na het afschie ten van de raket. Wanneer dan het beeld verschoof en het pikken dat met het beeld meeging dus ook, zou hierdoor een elektrisch signaal in werking worden gesteld, waardoor de richting van de raket veranderd werd. Nadat nog enkele treinen lang zaam rijdend en fluitend de bewus te plaats waren gepasseerd, besloot men het reizigersvervoer geheel te .staken. De passagiers die van 's-Hertogenbosch naar Roermond wilden moesten over Eindhoven en Venlo omrijden, terwijl voor het personenvervoer tussen Heeze- Leende en Weert bussen werden ingelegd. Het verkeer op de wég werd om geleid via Budel. Een boerderij op ongeveer 500 meter afstand van de vuurzee kon met moeite door nat houden gespaard blijven. Te 15 uur was het vuur „doodge brand" tegen de rijksweg Eindho ven-Weert, in Megen. Naar schatting zijn 150 ha. bos door de brand verloren gegaan. De grond is eigendom van de gemeen te Maarheeze en Staatsbosbeheer. H'et is de tweede maal dit jaar dat de gemeente Maarheeze door een bosbrand wordt getroffen. Spanje wil geroofd goud terug MADRID, 30-9. Spanje heeft de Wereldbank formeel in kennis ge steld van zijn voornemen teruggave te eisen van het goud dat tijdens de burgeroorlog werd geroofd, - al dus bericht de correspondent in Washington van het Falangistische blad „Arriba" in Madrid. Volgens deze correspondent is de president van de Wereldbank, Eu gene Black, voor een bezoek aan Spanje uitgenodigd. Hij voegt hier aan toe, dat Black mogelijk binnen kort in Madrid zal arriveren. Werken en streven is heilzaam en groot. Arbeid is leven, maar niets doen is dood. Geladen geweer in postpakket AMSTERDAM, 1-10. Gisteravond is de postambtenaar F. de B. uit Monnikendam bij zijn werkzaam heden op de afdeling pakkelpost op het Centraal Station te Amster dam door een kogel in de buik ge troffen. De kogel, een scherpe pa troon, bleek afkomstig te zijn uit een zg. K.S.O.-geweer, dat als pakketpost uit Amsterdam was verstuurd met bestemming Breda. Toen de postbeambte het bewuste pakket in een der zakken wilde deponeren, ging het schot af. Het slachtoffer werd eerst naar het Binnengasthuis vervoerd, van waar hij later naar een ziekenhuis in Purmerend werd overgebracht. Het kogeltje schijnt geen vitale lichaamsdelen te hebben geraakt. Texels vee heeft vitaminegebrek DEN BURG, 30-9. Op Texel doen zich de laatste tijd onder schapen, lammeren en koeien merkwaardige ziekteverschijnse len voor. De aangetaste dieren lo pen te slingeren door de weide en schijnen niet bij machte hun lede maten correct te laten functione ren. Men heeft de indruk dat de dieren min of meer verlamd zijn. Bovendien zijn deze slachtoffers bijzonder schrikachtig geworden. Een boer verloor twee lamme ren, nadat de dieren tegen hun wil in een kolk waren terecht geko men en verdronken. Hoewel de Texelse dierenartsen aanvankelijk voor een raadsel stonden, temeer daar in de him ter beschikking staande litteratuur deze verschijn selen niet wor-den genoemd, heb ben zij thans een vermoeden dat men te doen heeft met een gebrek aan vitamine E. DE JEUGD SPAART Een jaar „Zilvervloot" succesvol s-GRAVENHAGE, 30-9. - Op 1 oktober zal het een jaar geleden zijn, dat in Nederland het door de overheid gepremieerde sparen (voor de jeugd) werd ingevoerd met de instelling van het „Ideaal spaar- plan de Zilvervloot". Men verwacht dat thans een kwart miljoen jon geren deelnemen aan dit plan. Op 30 juni bedroeg het totaal spaar tegoed van de deelnemers reeds meer dan 36 miljoen gulden. Het grootste de?l van de spaar ders (88 pet.) - aldus een bekend making van de afdeling algemene zaken van het ministerie van Al gemene zaken, behoort tot de leef tijdsgroep van 16 tot 21 jaar. In dez? groep spannen de 17-jarigen met 16 pet van het totaal de kroon. Het gemiddelde bedrag per spaar der verschilt hier en daar. De meest spaarzame jongelui (spaar- gemiddelde f 195) wonen in Fries land, Groningen, Zeeland en Over ijssel. De minst spaarzamen (ge middelde f 145) wonen in Limburg en Noord-Brabant. Nederlandse marconist verdacht van moord NEW YORK, 30-9. De rechter commissaris van Boston heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de in Utrecht wonende marconist van het vrachtschip „Utrecht" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, W. M. L. de Bie, wegens verden king van moord op de 23-jarige ge scheiden Lynn Kauffman. De marconist is ingesloten in het bureau van politie te Brooklyn (N.Y.). Het slachtoffer verdween op 18 september van de „Utrecht". Het stoffelijk overschot werd later ver minkt in de haven van Boston ge vonden, waar de „Utrecht" aange legd had voor het de reis naar New York voortzette, het laatste stuk van een reis uit het Verre Oosten. Het slachtoffer kwam van Singa pore, waar zij gewerkt had als se cretaresse. De politie van Boston ondervroeg vier leden van de bemanning. Een van de sporen die men volgde, was het verhaal over een romance tus sen de aangehouden scheepsofficier en de 23-jarige vrouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1