ffl® Besprekingen hebben dreigingen ten aanzien van Berlijn weggenomen 1(11 1* DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsjef terug in de Sowjet-Unie „VOORLOPIGE ALGERIJNSE REGERING" WIL WEL ONDERHANDELEN BESPREKINGEN IN CAMP DAVID BETER VERLOPEN DAN WERD GEHOOPT De Britse verkiezingen „Verkenner 6" maakt foto van de aarde Nozems slaan agent ziekenhuis in VREEDZAAM NAAST ELKAAR BESTAAN ENIGE TOEKOMSTMOGELIJKHEID Frankrijk voruit Nike-baValjon Rassenrelletje in Londen DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 No. 18641 116e jaargang MRHZEESnSNIEOWSBOm ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 EISENHOWER OP PERSCONFERENTIE: WASHINGTON, 28-9. President Eisenhower heeft maandag verklaard dat zyn besprekingen met de Sowjetrussische premier Chroesjtsjef een groot aan tal dreigingen ten aanzien van Berlyn hebben weg genomen. Chroesjtsjef heeft gezegd dat hy er nooit aan had gedacht het Berlynse vraagstuk door middel van dreigementen of geweld op te lossen. Wij zyn overeengekomen - zo verklaarde de Amerikaanse president op een persconferentie in Washington - dat, ai mogen de onderhandelingen over Berlyn niet tot in het oneindige duren, er ook geen tijdslimiet zal worden gesteld. Eisenhower zei dat er voor de abnormale toestand van Berlijn een regeling moet worden getroffen die voor alle belanghebbende partijen aanvaardbaar is en dan in het bij zonder voor de Westduitsers. Toen aan Eisenhower de vraag werd gesteld of het westen zich bij nieuwe onderhandelingen over Berlijn aan dezelfde beginselen zal vasthouden - met name dat elke oplossing de geallieerde rechten in west-Berlijn moet verzekeren en de vrijheid der Westberlijners be schermen - antwoordde hij slechts dat hij op dit ogenblik niets kon garanderen. Hij wist niet wat voor soort oplossing uiteindelijk aan vaardbaar zou blijken te zijn. De toestand in Berlijn is abnor maal, het gevolg van een militair bestand aan het einde van de oor log en een aantal vrije mensen is er door in een moeilijke positie ge bracht. Nu zal er een stelsel moe ten worden gevonden dat voor alle mensen in het betrokken gebied werkelijk aanvaardbaar is. Zaak langdurig besproken Overigens had hij met Chroesjt sjef niet over Berlijn onderhandeld. Aldus de president. De zaak was langdurig besproken Onderhande lingen over dit soort kwesties kun nen niet zonder de bondgenoten worden gevoerd. In het communi- MOSKOU, 28-9. Premier Chroesj tsjef is om 15.28 uur plaatselijke tyd (13.28 Ned. tijd) van zyn be zoek van dertien dagen aan de V.S. in zijn land teruggekeerd. Het straalvliegtuig van het type TOE- 114 waarmee hij de reis maakte, landde op het Moskouse vliegveld Vnoekovo. De vlucht van Washington duur de tien uur en 28 minuten, hetgeen een gemiddelde snelheid van 800 km per uur betekent. Verscheidene honderden mensen hadden zich verzameld op het vliegveld, dat ruim 30 km buiten Moskou ligt. De Russische leider werd begroet door regerings- en partijleiders, leden van het diplo matieke corps en hoge militairen. Vele belangstellenden hadden boe ketten bij zich. Er klonk een luid applaus toen Chroesjtsjef in de deur van het toestel verscheen. qué van zondag, uitgegeven na de b2sprekingen in Camp David, is verklaard dat de onderhandelingen over Berlijn zullen worden her opend nadat de nodige regelingen zijn getroffen. Direct na de persconferentie heeft James Hagerty, de perschef van de president, de verklaringen over Berlijn nader toegelicht. Met toestemming van Eisenho wer verklaarde hij n.a.v. vragen dat de president natuurlijk niet be doeld he?ft dat de vrijheid van het volk van west-Berlijn zal worden opgegeven of dat de geallieerde rechten door een eenzijdige actie zullen worden prijsgegeven. Eisen hower heeft alleen maar willen zeggen dat hij nu niet tot in bijzon derheden de uiteindelijke regeling van het Berlijnse vraagstuk kon aangeven. De nadruk ligt er op dat een oplossing aanvaardbaar moet zijn voor de mensen in het betrok ken gebied, en natuurlijk vooral voor de W.estberlijners en de West duitsers, aldus Hagerty. Verklaring van premier Ferhat Ablias TUNIS, 28-9. De „voorlopige Al gerijnse regering" zal, hoewel zy de strijd wil voortzetten, niets wat tot vrede zou kunnen leiden, ver waarlozen. Dit heeft de premier der regering, Ferhat Abbas, maandag op een druk bezochte persconferen tie te Tunis gezegd in een verkla ring die een antwoord was op de voorstellen welke president De Gaulle op 16 september ten aanzien van Algerië heeft gedaan. Ferhat Abbas verklaarde dat de „vrije Algerijnse regering" bereid is onderhandelingen met Frankrijk te beginnen over de politieke en militaire voorwaarden voor een wa penstilstand in Algerië en de voor waarden en waarborgen bij de toe passing van het recht op zelfbe schikking. In de verklaring van Abbas werd vastgehouden aan de idee van zelf beschikking voor het Algerijnse volk, dat door De Gaulle op 16 sep tember naar voren is gebracht, maar werden voorwaarden genoemd die volgens waarnemers neerkomen op verwerping van andere punten van de Franse politiek tegenover Algerië, zoals vastgelegd door De Gaulle. Geen verdeling van grondgebied Abbas verklaarde voorts dat het recht op zelfbeschikking altijd het fundamentele doel van de Algerijn se revolutie, die op 1 november 1954 is begonnen, is geweest. De onaan- Premier Chroesjtsjef heeft zondag op het hordes van Blair House te Washington afscheid van zijn gastheer, president Eisenhower, genomen. tastbaarheid van het nationale grondgebied is een onveranderlijk principe en het Algerijnse volk is vastbesloten elke poging om dit grondgebied te verdelen, te weer staan, aldus premier Abbas. De voornaamste punten van zijn verklaring zijn: 1. Zelfbeschikking van het Alge rijnse volk is het fundamentele doel van de Algerijnse revolutie en een middel tot volledige on afhankelijkheid. 2. De voorlopige Algerijnse rege ring is gekant tegen elke ver deling van Algerië. 3. Frankrijk's exploitatie van de Sahara kan niet gewijzigd wor den in een recht op eigendom. De houw van het reactorcentrum nabij Petten (N.H.) begint gestalte te krijgen. Men kan nu reeds een goede indruk krijgen hoe het gehele comiylex er in de toekomst uit zal zien. - Foto: de reactorhal, waar de hoge Flux reactor in aanbouw is. Rechts ziet men de hoge- en lage montagehal en administratiegebouw. In de montagehal zullen de in de reactor te bestralen proefopstellingen worden vervaardigd. WEST-BRABANT ONGERUST BREDA, 28-9. - West Brabant vreest, dat tijdens het optreden van het ministerie de Quay het accent zo sterk op Nederlandse havengebieden zal worden gelegd, dat andere landsdelen daardoor mogelyk in hun ontwikkeling zul len worden geremd. Deze uitspraak heeft het tweede kamerlid, de heer Assmann tijdens een K.V.P.-kaderbijeenkomst van de rijkskieskring Tilburg te Tete- ringen gedaan, op de vraag uit de vergadering waarom in de troon rede niet over west Brabant is ge sproken. De vragen kwamen los, nadat partijsecretaris dr. L. H. A. Albering ondermeer had betoogd, dat ten aanzien van het regionale industriegebied geen redelijk ver schil bestaat tussen het kabinet Drees en het huidige. Beëindiging van koude oorlog in zicht? LONDEN, 28-9. De verklaringen die president Eisenhower maandag in Washington en premier Chroesj tsjef in Moskou hebben afgelegd, schynen er volgens diplomatieke waarnemers op te wijzen, dat hun besprekingen in Camp David beter verlopen zijn dan men had durven hopen. Als de huidige stemming behou den kan blijven, staat de wereld wellicht aan het begin van een nieuw tijdperk, waarin de koude oorlog zal worden beëindigd, zo menen zij. De waarnemers baseren hun op timisme op de volgende drie pun ten: 1. De beide staatslieden laten zich gunstig over elkander uit. Eisen hower noemde Chroesjtsjef een dynamische en buitengewone persoonlijkheid en Chroesjtsjef prees Eisenhower's politieke wijsheid, moed en betekenis. 2. Eisenhower verklaarde dat er bij de besprekingen van het af gelopen weekeinde vorderingen zijn gemaakt en dat vele be zwaren tegen een topconferentie zijn weggenomen. LONDEN, 28-9. De kandidaat stelling voor de algemene verkie zingen in Engeland is maandag avond gesloten Er zijn 1.536 kandi daten gesteld, waarvan 625 conser vatieven, 621 socialisten, 217 libe ralen, 18 communisten, 20 nationa listen uit Wales, vijf nationalisten uit Schotland, 12 leden van d? Ierse Sinn Fein en 18 anderen. Er zijn in het geheel 630 zetels in het La gerhuis. Voor de verkiezingen in 1955 waren 1.409 kandidaten ge steld. 3. Eisenhower en Chroesjtsjef zijn het erover eens dat er voor nieuwe onderhandelingen over Berlijn geen bepaalde tijdsli miet bestaat waarbinnen die on derhandelingen tot een regeling moeten leiden. Dit betekent volgens de waarne mers, dat het Westen dus niet meer het gevoel behoeft te hebben dat het onder de druk van een Rus sisch ultimatum staat in geval van een topconferentie. West-Berlijn zou nu in ieder geval een adem pauze hebben tot na Eisenhower's bezoek aan de Sowjet-Unie, in mei of juni van het komende jaar. WASHINGTON, 28-9. De Ame rikaanse satelliet „Verkenner 6" heeft de eerste foto van de aarde en haar wolkendek op een hoogte van 27.000 kilometer gemaakt. In een officiële mededeling werd gezegd dat de foto het gehele ge bied van Mexico toont. De „Ver kenner 6", ook wel „Schoepenrad" genoemd, is uitgerust met een spe ciale camera. De satelliet werd op 7 augustus afgeschoten. De signa len met behulp waarvan de foto werd gemaakt, werden op 14 aug. door de kunstmaan uitgezonden. b Door overvloedige regenval is het verkeer in het zuidwesten van Frankrijk ontwricht. Er is veel schade aangericht, maar persoon lijke ongelukken zijn er nog niet gebeurd. b Als gevolg van het besluit van de Belgische regering om de mili taire diensttijd tot twaalf maanden te bekorten, keren vandaag (zater dag) ongeveer 12.000 militairen naar huis terug. BERGEN OP ZOOM, 28-9. Op het ogenblik ligt in het ziekenhuis te Bergen op Zoom een agent die daarheen werd vervoerd, omdat een drietal jongelui uit Bergen op Zoom - resp. J. L. 19 jaar, M. B. 17 jaar en W. B. 15 jaar - hem zaterdag nacht mishandelden. De knapen hadden verschillende café's in de binnenstad bezocht en waren in een baldadige bui. Op de Kremerstraat begonnen zij laat in de avond met het aftrekken van papier dat gewikkeld was om en kele pilaren van een in aanbouw zijnd perceel. Een surveillerende agent van politie hield de jongens staande en maakte hen er op op merkzaam dat ze baldadigheid pleegden. Aan zijn verzoek om mee te gaan werd geen gehoor gegeven. Toen de agent daarna wilde over gaan tot aanhouding, bësprongen de nozems hem. De oudste gaf het kwade voorbeeld, waarna ook de andere twee zich niet onbetuigd lieten. De agent moest tenslotte met een kaakfractuur in het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. De politie slaagde er later in de drie verdachten aan te houden en in te sluiten. De jongens zulllen alle drie aan de justitie worden overge leverd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een moeilijk leven is een goede leerschool. Koninklijke gift voor stichting UTRECHT, 26-9. H.M. de ko- ningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben een belangrijk bedrag laten overmaken aan de stichting „Te kenen is een wereldtaal". Koningin Juliana bezocht destijds de eerste expositie van de stichting in Utrecht en heeft sindsdien veel belangstelling voor het werk dei- stichting aan de dag gelegd. Wettelijke regeling van het minimumloon 's-GRAVENHAGE, 28-9. De mi- nister van sociale zaken en volks gezondheid heeft het, zoals bekend is, noodzakelijk geacht in het ka der van een meer gedifferentieerd loonbeleid een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mogelijkheden van een wette lijke regeling van het minimum loon. De minister heeft daartoe, zoals gemeld, aan de sociaal-eco nomische raad gevraagd advies over dit onderwerp uit te brengen. De S.E.R. heeft thans, ter voor bereiding van dit advies, de com missie wettelijke regeling mini mumloon ingesteld, waarvan prpf. mr. M. G. Levenbach voorzitter is. Soldaat op wacht gedood GRAVE, 28-9. Hedenmiddag is door een ongeluk de 20-jarige dienstplichtige soldaat F. A. M. van Bree door een schot uit een geweer om het leven gekomen. De soldaat, die was ingedeeld bij de staf en stafcompagnie van de 12e gevechts groep (stoottroepen), maakte deel uit van de wacht en stond op post bij een bunker. Te 13.15 uur werd een schot gehoord, dat bij nader onderzoek gelost bleek te zijn uit het geweer van soldaat van Bree, die levenloos op 2ijn post werd aan getroffen. De koninklijke marchaussee, die de kwestie in onderzoek heeft, ver onderstelt een ongeluk. De omge komen soldaat Avas afkomstig uit Heeze (N.B.). a Koning Boudewijn van België zal op 3 oktober op uitnodiging van koningin Elizabeth van Engeland op het Schotse kasteel Balmoral aankomen. De volgende dag zal hij vertrekken. De Belgische vorst neemt tevoren deel aan een golf- tournooi te Gleneagles. Chroesjtsjef bracht verslag uit MOSKOU, 28-9. Een donderend applaus begroette Chroesjtsjef toen hij maandagmiddag0 na zijn terug keer uit de V.S. in het overvolle Moskouse sportpaleis verscheen om zijn volk verslag uit te bren gen van zijn dertiendaags bezoek aan de kapitalistische wereld. Chroesjtsjef betoogde dat onze tijd een tijd van vrede en vooruit gang kan worden als de bestaande kwesties maar op basis van vreed zaam naast elkaar bestaan opge lost worden. „Er is geen andere oplossing", zei hij. In de twintig ste eeuw, in de tijd dat de mens de ruimte begint te veroveren, is er geen plaats voor internationale verhoudingen die thuis horen in tijden toen de mens nog dicht bij het dier stond. De Sowjet-regering PARIJS, 28-9. Frankrijk heeft zijn eerste Nike-bataljon gevormd, zo heeft de Franse luchtmacht dinsdag in Parijs bekend gemaakt. De Nike is de Amerikaanse super sonische luchtdoelraket die van de grond wordt afgeschoten. Hel bataljon zal spoedig opera tioneel zijn en zal in west-Duits- land gelegerd worden als onder deel van het eerste tactische lucht- commando voor de Navostrijd- krachten. heeft dit al lange tijd geleden be seft en daarom het voorstel van topconferenties gedaan om inter nationale vraagstukken op te los sen. Chroesjtsjef noemde vreed zaam naast elkaar bestaan de enige toekomstmogelijkheid in deze eeuw van raketten met. waterstof bommen aan boord die elk punt op aarde kunnen bereiken. Chroesjtsjef wees de Moskovie- ten erop dat ook president Eisen hower dit beseft en een bewijs van groot staatsmanschap leverde door hem, Chroesjtsjef, uit te no digen. „Eisenhower toonde de moed, wijsheid en waardigheid van een goed staatsman bij zijn benadering van de internationale toestand". LONDEN, 28-9. In het stadhuis van St. Pancras in noord-Londen, waar de beweging voor koloniale vrijheid vergaderde, zijn dinsdag avond gevechten uitgebroken. De politie arresteerde acht mensen. John Ebur, de secretaris van de be weging. werd gewond en naar het ziekenhuis gebracht. Tijdens de ge vechten hoorde men kreten als „houdt Engeland blank". b De eerste president van de Itali aanse republiek, Enrico de Nicola, is zeer ernstig ziek. Men vreest voor zijn leven. De Nicola is 82 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1