„Kunst en Eer" en Zierikzeese delegatie naar de stad van de „iumelage" Intieme besprekingen Eisenhower- Chroestjsjef niet geheel mislukt DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 No. 18640 116e jaargang ZIERIKZEESCHESNIEOMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Wat gestegen kansen Berlijn komt later opnieuw ter sprake GETTYSBURG, 27-9. President Eisenhower en premier C'hroesjtsjef zyn zondag overeengekomen, dat de onderhandelingen over Berlyn her opend dienen te worden, maar dat dit voorstel aan de goedkeuring van de andere rechtstreeks betrokken partijen onderhevig is, aldus wordt in een gemeenschappelijk communiqué bekendgemaakt. President Elsenhower zal het volgende voorjaar een tegenbezoek brengen aan de Sowjet-Unie. De precieze datum van de reis van pre sident Eisenhower zal langs diplomatieke weg worden vastgesteld. De beide staatslieden zyn het er over eens, dat de kwestie van alge mene ontwapening op het ogenblik de belangrijkste kwestie is. Zy heb ben besloten, dat hun regeringen al het mogelijke zullen doen om tot een constructieve oplosssing te ko- President Eisenhower en premier Chroesjtsjef leggen er de nadruk op dat hun besprekingen geen onder handelingen zijn geweest. Zij hopen echter, dat hun gedachtenwisselin- gen tot een beter wederzijds be grip zullen bijdragen. Zij verkaren opnieuw, dat alle internationale vraagstukken met vreedzame ^mid delen en niet met geweld moeten worden geregeld. Openhartige gedachten wisseling De Russische premier en presi dent Eisenhower hebben te Camp David openhartig van gedachten gewisseld. Aan enige besprekingen hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, en zijn Russische ambtgenoot, Gro- miko, -alsook andere functionaris sen van beide landen, deelgenomen. Chroesjtsjef en Eisenhower zijn Opgeruimde Chroesjtsjef verliet Amerika WASHINGTON, 27-9. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie is zondagavond met een Russisch passagiersvliegtuig van het type TOE-114 uit Amerika vertrokken. Hy is dertien dagen in de V.S. ge weest. De commissie van uitgeleide stond onder leiding van vice-presi dent Nixon. Minister van buiten landse zaken Herter en de vaste vertegenwoordiger van Amerika bij de V.N., Cabot Lodge, maakten er o.a. deel van uit. Ook de Rus sische ambassadeur Mensjikof was aanwezig. Er was een erewacht, er werden 21 saluutschoten gelost en een militaire kapel speelde de volksliederen. In zijn afscheidswoord sprak de Russische leider de hoop uit dat bij het contact tussen de beide landen steeds vaker het goede Amerikaanse woord „okay" kon worden gebruikt. „Laat ons' samen de vrede verstevigen en het begrip tussen alle volken van de wereld verbeteren. Wij zijn er van over tuigd dat ook het Amerikaanse volk de vrede wil", zei hij. Nixon zei o.m.: „Wij geloven dat uw bezoek een belangrijke stap kan betekenen bij het vinden van een weg om geschillen langs vreed zame weg op te lossen. Wij allen weten dat het gebruik van geweld bij de oplossing van geschillen on denkbaar is. Ook de Amerikanen willen vrede en vriendschap tus sen' alle mensen". De Amerikaanse landstrijdkrachten WASHINGTON, 28-9. De Ame rikaanse minister voor het leger, Wilber Brucker, heeft in een vraaggesprek voor de radio gezegd dat de landstrijdkrachten een gro ter aandeel in de militaire begro ting voor 1960-'61 verwachten te krijgen, teneinde het hoofd te kun nen bieden aan het gevaar van „oorlogen op beperkte schaal". Van het voor defensie uitgetrok ken bedrag over 1959-'60 (39 mil jard dollar) heeft het landleger 9,5 miljard toegewezen gekregen. van mening, dat deze besprekingen nuttig zijn geweest voor een ver heldering van eikaars standpunten aangaand een aantal onderwerpen. Er is van mening gewisseld over de kwestie Duitsland en over een vredesverdrag met Duitsland. De onderhandelingen over Berlijn zou den hervat moeten worden met het oog op een oplossing, die in over eenstemming zal zijn met de belan gen van alle betrokkenen en in het belang van het behoud van de vrede. Er zijn ook nuttige besprekingen gevoerd over een aantal vraagstuk ken die samenhangen met de be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Eén van deze onderwerpen was de handel tussen de twee landen. Wat betreft een verruiming van de uitwisseling van personen en denkbeelden, is aanmerkelijke vooruitgang gemaakt in de besprekingen tussen functio narissen en verwacht wordt, dat zekere overeenkomsten in de naaste toekomst tot stand zullen komen. GUNSTIGE PERSSTEMMEN OVER AMERIKAANS-RUSSISCH COMMUNIQUE Vredeskansen schijnen verbeterd PARIJS, LONDEN, 28-9. De pers in Frankrijk is van mening, dat uit het slotcommuniqué over de be sprekingen van Eisenhower met Chroesjtsjef duidelijk blijkt, dat de ontmoeting een succes is geweest. „Combat" schrijft, dat een een zijdig optreden van de Russen in Berlijn nu voor lange tijd van de baan is. Het rechtse blad „l'Aurore" ge looft, dat de Russen oprecht een beëindiging van de koude oorlog willen. Ook de Britse pers toont zich over het algemeen tevreden. De Berlynse crisis Het bezoek van Chroesjtsjef heeft althans in deze zin resultaat gehad, schrijft de „New York Times", dat de crisis om Berlijn minder acuut is geworden en dat de koude oor log niet verder is aangewakkerd. Het is meer dan de meesten van ons verwachtten. Wij hopen dat het een goed voorteken is dat hij in een goed humeur vertrokken is. De problemen zijn gebleven zo als zij zijn, zo vervolgt het blad, alleen zijn de beide staatslieden overeengekomen dat zij niet met geweld zullen worden opgelost. Als Chroesjtsjef naar Amerika geko men is met de bedoeling een spoe- Westduitse mijnwerkers protesteren BONN, 26-9. Zestigduizend West duitse mijnwerkers hebben zater dag op de maat van omfloerste trommels door de straten van Bonn gemarcheerd om te protesteren te gen de politiek van de Bondsrege ring in de kolencrisis. De betogers droegen zwarte vlaggen en span doeken mee met leuzen als „Sociale zekerheid - geen chaos". Ongeveer 1.600 politiemannen stonden paraat maar toen de laatste colonne mijn werkers door de stad trok, deelde de politie mee dat er zich geen in cidenten hadden voorgedaan. De politie bracht alleen drie mannen op die pamfletten verspreidden waarin de kolencrisis werd toege schreven aan het kapitalistische stelsel. Vakantie in Nieuw-Zeeland 's-GRAVENHAGE, 26-9. Neder land is het eerste land van het west-Europese Continent, waar Nieuw-Zeeland zichzelf gaat pro pageren als vakantieland. Daartoe zal volgende week de Nieuw-Zee- landse commissaris voor het toe risme in Londen, de heer J. E. Harlstonge, volgende week een be zoek aan Nederland brengen om besprekingen te voeren met Ne derlandse reisbureaux. AMSTERDAM. Uit de afdeling kunstnijverheid van het Rijksmu seum te Amsterdam is een 20 cm hoog ebbenhouten beeldje, voor stellende „het geloof", onderdeel van een Franse ebbenhouten kast uit het midden der 17e eeuw, ge stolen. dige topconferentie te arrangeren, is zijn bezoek kennelijk niet ge slaagd, meent het blad. Het gelooft niet, dat het Amerikaanse volk nu eensklaps geneigd is „de commu nistische excessen te vergeven en te vergeten". De „New York Herald Tribune" schrijft, dat het in hoofdzaak de sfeer is die verbeterd is, maar daarmee toch ook de vredeskansen. Staalstaking in V.S. duurt voort NEW YORK, 25-9, De onderhan- delingen in de Amerikaanse staal staking die reeds 73 dagen duurt, zijn vrijdag mislukt. David McDo nald, de voorzitter van de Ameri kaanse vakbond van arbeiders in de staalindustrie, verklaarde: „Wij gaan naar huis". „Deze dwaze ob structie waarbij sedert 5 mei zo ge praat wordt dat vooruitgang on mogelijk is, is geëindigd". Er is geen datum vastgesteld voor hervatting der besprekingen. Mc Donald zei dat het overleg met de onderhandelaars uit de staalindu strie zou worden hervat als de vak bond „een eerlijk aanbod ontvangt dat overweging door zich respec terende staalarbeiders waard is". Een uitschieter AMSTERDAM. Vorige week is per boot in Nederland aangevoerd een van de Ivoorkust afkomstige stam hout van uitzonderlijke om vang. Deze stam, die door een Zaanse houtzagerij is aangekocht en door de di rectie een „zware broeder" onder zijn soortgenoten ge noemd wordt, heeft een lengte van 12.40 meter, een inhoud van bijna 32 kubieke meter, een omtrek van 5.70 meter en een dikte van 1.90 meter. De lengte van de Samba- of Wawastammen is normaal 4 tot 8 meter. De Sambabomen leveren een zacht hardhout op dat o.m. wordt gebruikt voor het ver vaardigen van lijkkisten, lijsten en voor de triplexfa- brikage. Het vervoer van de dikke stam leverde geen moeilijkheden op. Nederland telt zesduizend blinden UTRECHT, 25-9. In vergelijking met andere landen is het blinden- cijfer in Nederland laag te noemen. Toch telt ons land nog meer dan 6000 blinden (55 op 100.000 inwo ners), waaronder tal van kinderen en volwassenen in de zogenaamde „werkleeftijd". Dit wordt medege deeld in een rapport dat door de Algemene Nederlandse Vereniging ter voorkoming van Blindheid is gepubliceerd en waarin de blind heidsoorzaken in Nederland wor- nagegaan. HERVORMDE KERKBOUW-ACTIE GEOPEND Minister rnr. J. van Aartsen wijst op noodzaak van grote offervaardigheid UTRECHT, 26-9. De minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, mr. J. van Aartsen, heeft vanmid dag in de Utrechtse Jaarbeurshal len de Hervormde Kerkbouwactie officieel geopend. Sprekende over het vraagstuk van de subsidie van kerkbouw zei mr. Van Aartsen, dat dit by de re gering in studie is. De gedachte - aldus de minister - die wel eens is geuit, dat by een eventuele by- drage van rykswege voor de bouw van kerken de offerbereidheid van de kerkelyke gemeente niet meer nodig zou zyn of zeer sterk zou af nemen, wordt mede door acties als thans door de Hervormde Kerk in gezet, weersproken. Eisenhower naar Zuid-Slavië WASHINGTON, 26-9, In diplo- matieke kringen te Washington wordt verklaard, dat Zuid-Slavië president Eisenhower heeft uitge nodigd na zijn bezoek aan Moskou, deze herfst, naar Belgrado te ko men. Diplomatieke waarnemers achten aanvaarding van de uitnodiging waarschijnlijk. (Zoals bekend is intussen beslo ten dat Eisenhower niet deze herfst de reis naar de Sowjet-Unie zal ma ken maar in het volgende voor jaar. - Red.). De Algerijnse opstandelingen leiders hebben zaterdag jl., na tien dagen van geheim overleg, bekend gemaakt dat zy heden (maandag) zullen antwoorden op president De Gaulle's aanbod tot zelfbeschikking voor Algerië nadat de vrede in Al- gerië zal zyn hersteld. Wil de kerkbouw voortgang vin den, dan zal dat met of zonder bij drage van overheidswege grote of fers blijven vragen van de gemeen schap. Dat men tot deze offers be reid is blijkt, volgens minister Van Aartsen, ook wel uit de kerkbouw die in de na-oorlogse periode tot stand gekomen is. Sinds 1947 wer den er 990 nieuwe kerken gebouwd, die zonder de inrichting en derge lijke een beJrag van rond 200 mil joen gulden hebben gekost. Er wer den 418 Rooms-katholieke kerken gebouwd ter waarde van 100 mil joen gulden, 182 Hervormde kerken ter waarde van 31 miljoen gulden en 205 Gereformeerde kerken ter waarde van 27 miljoen gulden. In het bouwprogramma 1959 en 1960 van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid is een bedrag van 30 miljoen gulden opgenomen voor alle kerken te zamen. Prinses zag film van Amerikaanse reis 's-GRAVENHAGE, 26-9. Prinses Beatrix heeft vanmorgen om half tien in gezelschap van Jonkvrouw© Röell een bezoek gebracht aan het Cineac-journaaltheater in Den Haag, om de kleurenfilm van haar reis naar de Verenigde Staten ter gelegenheid van de Hudsonherden- king te zien. De prinses werd door de directie van Cineac ontvangen en uitgeleide gedaan. Haar bezoek aan het journaaltheater is voor het publiek onopgemerkt gebleven. Door overvloedige regenval is het verkeer in het zuidwesten van Frankrijk ontwricht. Er is veel schade aangericht, maar persoon lijke ongelukken zijn er nog niet gebeurd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vraag raad, maar gebruik je eigen gezond verstand. Anti-Revolutionaire Delta-conferentie 's-GRAVENHAGE, 28-9, Het een- traal comité van A.R. kiesvereni gingen heeft besloten op vrijdag 23 oktober een Delta-conferentie te Goes te beleggen. Deze partij-conferentie, tot deel neming waaraan zullen worden uit genodigd een aantal personen die als deskundigen met betrekking tot het onderwerp kunnen worden aan gemerkt, alsmede een aantal ver- teggenwoordigers van diverse par tij-organen, ligt in het verlengde van de conferentie ruimtelijke or dening, welke de A.R. Partij in 1958 te Zwolle belegde. Zware wervelstorm teistert Japan TOKIO, 26-9. Boven Japan woedt een bijzonder hevige wervelstorm, codenaam „Vera", die voortraast met een snelheid van 208 kilometer per uur en een spoor van dood en vernieling achter zich laat. Vooral het Japanse hoofdeiland Hondo (of Honsjoe) is zwaar ge troffen. In de vijf provincies van het eiland, die de vernielende kracht van de wervelstorm onder vonden, zijn tot nu toe 135 perso nen om het leven gekomen, 477 gewond en 171 vermist. Meer dan vijfduizend huizen zijn volledig vernield, terwijl nog tachtigduizend andere woningen hetzij door het water zijn wegge slagen, hetzij onder water zijn ge lopen. Hierdoor zij er thans tien duizenden daklozen. De tyfoon, die zich nu ten noord-oosten van Hondo bevindt, trekt met onver minderde kracht voort. Ziekenhuis te St. Hilaire 100 jaar iSSte ..Tweelingstad" kreeg er ook zeer fraaie school bij Ti mL Fff (Foto: „La Gazettte de la Manche") ZIERIKZEE, 26-9. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" en de drum band vertrekken zaterdag 3 oktober a.s. in alle vroegte naar de stad der „jumelage" St. Hilairc-du-Harcouët. De reis wordt gemaakt per bus en een tweede bus is ingelegd, daar ook het college van b. en w. de reis meemaken, alsmede de raadsleden mevr. v. d. Werve-Schouls, mr. K. A. Keuning, de heer M. C. Doeleman, de heer J. A. v. d. Schee en de gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren. Bovendien maakt dr. H. Ezcndam deel uit van de delegatie. Aanleiding tot het bezoek is de opening van een nieuwe school te St. Hilaire, waarop kinderen van drie tot zestien jaar hun opleiding krijgen en het eeuwfeest van het stede lijk ziekenhuis. Speciaal de ingebruikneming van de nieuwe school wordt gezien als de afsluiting der wederopbouw van St. Hilaire, de stad, die tijdens de invasie zo zwaar werd getroffen, maar als een Phoenix uit de as herrees. In verband met de opening van de school, gaat ook een tiental Zie rikzeese schoolkinderen mee naar St. Hilaire. St. Hilaire maakt zich dus op het feest te vieren van het 100-jarig bestaan van het ziekenhuis - het Hospital-Hospice - waarin de zus ters van het Heilig Hart hun intrek zullen nemen. Uitgebreid© herstel en uitbreidingswerkzaamheden zijn aan het ziekenhuis verricht. Ook in dit opzicht is er dus aanleiding tot een feestelijk herdenken in de Zierikzeese tweelingstad. Te St. Hilaire bestaat grote vreugde over de komst van de Zierikzeese dele gatie en van de Kon Harmonie „Kunst en Eer", die tezamen met het muziekgezelschap van St. Hi laire de feestelijkheden luister bij zal zetten. De nieuwe school Wat betreft de opening van de nieuwe school, zij medegedeeld dat de jeugd van St. Hilaire en omge ving, reeds op 15 september jl. hun intrek in de nieuwe school heeft genomen. Over de zeer moderne school is twee jaar gebouwd en de kosten beliepen 275 miljoen francs. Men mag gerust zeggen dat de tot standkoming van de school - waar van in de inzet een afbeelding - het werk is geweest van de oud burgemeester van St. Hilaire, dr. Cuche, thans adviseur in algemene dienst in het district. Het programma Wat betreft het programma wordt medegedeeld, dat op de herden kingsdag om negen uur 's morgens de officiële ontvangst plaats vindt, waarna om half tien de officiële opening plaats vindt van de nieu we school. Om elf uur wordt in de kerk van St. Hilaire een plechtige mis opgedragen. In de middaguren vindt een ontvangst plaats door de prefekt van het district Manche, waarna een bezoek wordt gebracht aan het ziekenhuis. Om vier uur concerteren „Kunst en Eer" en het muziekgezelschap van St. Hilaire op de Place de l'Hospital, terwijl om 6 uur een concert plaats vindt in de stad. In de avonduren wordt om. vuurwerk afgestoken. Juist by het ter perse gaan van dit nummer vernemen wy, dat de opening van de nieuwe school niet op dezelfde dag zal plaats vinden als de herdenking van het eeuw feest van het ziekenhuis. Op ver zoek van de prefekt van het dis trict Manche is de opening drie weken uitgesteld, omdat dan ge lijktijdig een agrarische school in gebruik kan worden gesteld. Wel zal de delegatie uit Zierikzee ge legenheid krijgen de nieuwe school te bezichtigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1