Fragmenten uit de geschiedenis van het Burger Weeshuis te Zierikzee |»<0nze puzzelrubrieks»| pcV©,©it u zien NIEUW KAASRECEPTENBOEKJE - „VARIATIES MET KAAS", voorzien van prachtige kleurenfoto's. Met 30 re cepten! Uw kaasleverancier heeft het voor U, voor 10 cent ofvraag het recht streeks aan het Nederlands Zuivelbureau - Rijswijk (Z.H.). Plak dan 10 cent extra aan postzegels. LAATSTE BINNENVADER GEPENSIONEERD Huidige gebouw kwam in 1863 in gebruik (Slot). Op 28 juli 1863 vergaderden re genten voor het laatst in het oude weeshuis en op 24 augustus d.a.v. voor de eerste maal in het nieuwe gebouw dat die morgen door de wezen betrokken was. Voor het onderhoud en de dikwijls talrijke bevolking - in 1750: 60; in 1820: 82; in 1824: 88 wezen - waren de ge wone inkomsten niet altijd vol doende, zoals landpachten, tien den enz. Onder de buitengewone inkomsten kan men de legaten rangschikken, die sedert oude tij den aan deze liefdadige instelling zijn bemaakt en vrij aardige som men beliepen. Weinig regenten en regentessen verlieten dit onder maanse zonder het weeshuis te be denken. Een eigenaardige inkomst mocht genoemd worden de in de Franse tijd geheven „belasting van een halven stuiver per vaatje op de ter smokkelhandel uitgevoerde sterke dranken", wat met april 1810 ophield. De gang van zaken in vroeger tjjd Over de huishouding van het weeshuis in de 17e en 18e eeuw ge ven de archieven weinig licht. Ook blijkt daaruit welke kinderen niet in de inrichting werden opgeno men. Geen kinderen kregen onder dak die bastaarden, onnozel of krankzinnig waren of met besmet telijke zieken waren behept. Om opgenomen te worden mochten de meisjes niet ouder dan 15 en de jongens niet boven de 16 zijn. De kinderen moesten in Zierikzee ge boren zijn en de ouders minstens 12 jaar inwoners der stad zijn, zon- De puzzel van vorige week had een flink aantal inzendingen tot gevolg, waaronder ook talrijke bui ten Schouwen-Duiveland. Des te interessanter is het dan ook, dat ditmaal onze eerste prijs ten deel valt aan een inzender buiten het eiland. De visitekaartjes gaan naar: de heer S. J. van den Hoek Gen. Karei van der Heydenlaan 9, Baarn. Het pocketboek is bestemd voor: mej. J. Hansma Havenpark 11, Zierikzee. Hieronder volgt de oplossing van de puzzel: Horizontaal: 1. karabijn, 6. stro per; 11. dra; 12. est; 14, rok; 15. la; der immer onderstand van de ar men te hebben genoten. Bij het op staan, eten en naar bed gaan werd een klokje geluid, bij middag- en avondmaal las de binnenvader uit de bijbel voor. Om te eten werd de kinderen een half uur gegund, waartoe een zandloper op de tafel werd geplaatst. Het was dus aan vallen geblazen! Wie niet tijdig aan tafel verscheen, vond de hond in de pot. Koffie en thee werden niet geschonken en piraatjes roken was er helemaal niet bij. Veel weglopers Meermalen kwam het voor dat kinderen het te benauwd kregen en wegliepen. Hoe herhaaldelijk dat, weglopen geschiedde blijkt uit een mededeling van de raad aan van hier varende schippers die hen verbood kinderen uit het weeshuis mee te laten varen zonder briefjes van de buiten- of binnenvader. In 1812 zond de maire (burgemeester) (we leefden toen nog onder Franse ROTTERDAM. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, was vanmiddag naar Rotterdam geko men om het vertrek naar New York mee te maken van het rege ringsschip „Zuiderkruis". Met dit schip reizen 600 emigranten naar de Verenigde Staten, die worden toegelaten krachtens de Pastore- Walter Act, die op 2 september 1958 in werking is getreden. 17. peter; 19. ds; 20. ido; 22. lijn; 23. ram; 25. mot; 26. balken; 29. pa nama; 31. ion; 32. boa; 34. aal; 35. ree; 37. starten; 40. set; 42. ha; 43. o.l.; 44. bar; 46. gerookt; 49. rit; 51. une; 53. dom; 54. ree; 56. geweld; 59. mantel; 61. ere; 62. don; 64. sip; 65. eik; 66. r.g.; 68. lompe; 71. se; 72. lik; 74. ooi; 75. oud; 77. neetoor; 78. nergens. Verticaal: 1. kaliber, 2. r.d., 3. arm; 4. ba; 5. neen; 6. ster; 7 r.r.;, 8. oor; 9. p.k.; 10. restant; 13. st; 16. ada; 17. pijn; 18. rap; 19. dom; 21. olie; 22. lens; 24. maan; 25. mals; 27. k.o.; 28. dor; 30. na; 32. baard; 33. atoom; 36. era; 38. the; 39. elk; 41. eli; 44. begeren; 45. ruwe 46. geld; 47. oom; 48. trap; 49. rete; 50. telkens; 52. ne; 55. en; 57. erg; 58. dol; 59. mie; 60. eis; 63. noor; 64. spin; 67. pit; 69. m.o.; 70. rug; 72. Ie; 73. k.o.; 75. or; 76. de. overheersing) een brief aan het be stuur van het weeshuis of er ook weesmeisjes bereid waren op de 15e augustus - de verjaardag van keizer Napoleon - met een militair te trouwen, waaraan dan een bruidsschat van 600 francs verbon den was. Acht meisjes uit het weeshuis werden in de vergadering van regenten geroepen om hun be slissing over het voorstel mee te delen, maar allen verklaarden het aanbod niet aan te nemen! Tot zover enige bijzonderheden over de wezen en hun bewoning in lang vervlogen dagen, toen de kinderen soms hard en onvriende lijk bejegend werden in het onge zellige oude gebouw, waar schraal hans dikwijls keukenmeester was. Hoe gunstig steekt daarbij af de behandeling die de wezen uit de nog maar kort achter ons liggende jaren ondervonden van een binnen vader en -moeder die het gemis van een vader en moeder zo veel mogelijk hebben getracht te ver goeden! Officiële publikatie Aanvragen om wezenpensioen krachtens de overgangsbepalingen van de Algemene Weduwen- en Wezenwet Var> vrijdag 25 september 1959 af zullen bij de kantoren van de Ra den van Arbeid formulieren ver krijgbaar zijn voor het aanvragen van wezenpensioen. Aanspraak kan worden gemaakt voor of door: le. volle wezen, op 1 oktober 1959 jonger dan 16 jaar; 2e. half wezen, op 1 oktober 1959 jonger dan 16 jaar, wier vader is overleden en wier moeder niet is hertrouwd, indien het huwelijk van hun vader met hun moeder door echtscheiding is ontbonden of nietig ver klaard. Met kinderen jonger dan 16 jaar worden gelijkgesteld kinderen van 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar, a. wier voor werkzaamheden be schikbare tijd grotendeels in be slag wordt genomen door of in verband met het volgen van on derwijs of van een beroepsop leiding; b. die tengevolge van ziekte of ge breken vermoedelijk in het eerstkomende jaar buiten staat zullen zijn werkzaamheden van enige betekenis te verrichten. De kinderen moeten de Neder landse nationaliteit bezitten en in Nederland wonen. Bovendien moeten zij vanaf 31 december 1958 onafgebroken in Ne derland hebben gewoond of na 30 september 1953 - al dan niet on afgebroken - gedurende 6 jaren in Nederland, Suriname, de Neder landse Antillen of Nederlands Nieuw-Guinea hebben gewoond. SPORT VOETBAL Burgh Hl-Zeemeeuwen I 3-1 Een wedstrijd, waarin Zeemeeu wen veel beter speelde dan vorige week op eigen terrein tegen SINO- TO. Vooral het samenspel was veel beter verzorgd. Burgh miste schut ters, anders was de zege groter ge weest. De eerste Burgh-aanvallen zijn niet van gevaar ontbloot, en kee per v. Dongen moet al spoedig uit lopen om v. Zuijen het scoren te beletten. Na 20 minuten spelen, waarin beide doelen nog niet veel in gevaar waren geweest, geeft Roos de bal door naar Kooman, die een listig tikje geeft naar v. Beve- ren, die maar voor het inleggen heeft (1-0). Een goede kans schiet Kooman naast. Uit een voorzet van Aalbregtse kopt Vreske in handen van v. d. Zande. Een goede Zee meeuwen-aanval. Wegens hands van een der Zeemeeuwen backs schiet v. Zuijen de gegeven straf schop hard in (2-0). Door een fout in de Burgh-achterhoede krijgt H. Braam een goede kans, hij ziet zijn schot echter door de paal gekeerd, de bal wordt echter door Vreeke opgevangen en ingeschoten (2-1). Goed samenspel van v. Zuijen en v. Beveren brengt de laatste in vrije positie waarna hij geen moei te heeft om het derde doelpunt te scoren (3-1). Na de rust schiet H. Braam de kans van de dag over. Uit een voorzet van v. Zuijen schiet Kloet tegen de lat. De eer ste speler vergeet even later om uit een vrije kans te doelpunten, doordat hij over het leer heen- trapt. Keeper v. Dongen miste een goede voorzet, waardoor v. Zuijen deze kans kreeg. In de Burgh- achterhoede worden af en toe grove blunders gemaakt, waardoor kee per v. d. Zande ontijdig moet uit lopen. Gezamenlijk weten ze het gevaar echter te weren. Voor Zee meeuwen schiet Aalbregtse vlak voor tijd nogmaals hard naast, waarna het einde komt met een overwinning voor de thuisclub. DE NIEUWE PUZZEL s7 6j \6t/ De nieuwe puzzel van deze week luidt: Horizontaal: 1. leuk, 6. .onduide lijk gezegde, 11. snel, 12. kranten jongen, 16. bijbelse figuur, 14. her kauwer, 17. plaats in Overijssel, 20. zangnoot, 22. Ned. vliegveld, 24. de data (afk.), 25. plant, 28. som, 31. klein takje, 32. persbureau, 33. vriend (Fr.), 34. tijdperk, 37. meis jesnaam, 39. gemeen, 40. Zuid- Amerikaans gebergte, 41. bez. voor naamwoord, 42. heilig dier, 44. klein mens, 46. deel van de week, 48. vaartuig, 49. hoge berg, 51. koningin (Fr.), 54. langzame, 56. bevel, 58. extatische feestelijkheid, 61. gewicht (afk.), 63. plaats in de bloembollenstreek, 65. meisjes naam, 68 Frans lidwoord, 70. vogel, 71. drank, 73. theaterplaats, 74. zin nebeeld. Verticaal: 1. gewicht, 2. en an dere (afk.), 3. plaats op de Veluwe, 4. thee (Eng.), 5. echtgenoot, 6. kleur 7. behoeftig, 8. vreemde munt, 9. stofmaat, 10. gezang, 15. loterij briefje, 16. meisjesnaam, 18. tafel gerei, 19. rivier in Utrecht, 21. zij rivier v.d. Donau, 23. gedurende lange tijd, 24. waterkering, 26. uit stalkast, 27. aanzien, 29. vreemde munt, 30. dee'l v.d. week, 35. boom, 36. lokspijs, 37. luchtstrijdkrachten (afk.), 38. kloosterzuster, 43. elek trisch geladen deeltje, 45. Europe aan, 47. vogel, 50. rivier in Neder land, 52. hier (Fr.), 53. godheid, 54. seconde, 55. leeftijd (Eng.), 56. pa triot, 59. groot mens, 60. dunne, 62 naklank, 63. bijbelse figuur, 64. zangnoot, 66. stremsel, 67. ontken ning, 69. deel v.d. bijbel (afk.), 72. water in Friesland. Ingezonden mededeling 1 X per week naar de BIOSCOOP x t V Schouwen-Duivelandse Sportspiegel 'k 4 X Zierikzee komt a.s. zondag thuis in hef veld tegen Zeeland Sport. 9 Burgh I krygt bezoek van de Zierikzee-reserves. X Renesse gaat op bezoek bij het sterke S.C. Gastel. Brouwers- haven II krijgt het niet gemakkelijk tegen nabuur Zonnemaire. 'X 9 MEVO gaat met weinig kans op winst op bezoek bij Veere y a y VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D komt zondag Zierikzee thuis in het veld tegen Zeeland Sport dat jl. zondag een zware 5-1 ne derlaag van HETO kreeg te inkas- seren. Gezien de zeer matige pres taties welke Zeeland Sport tot nu toe heeft geleverd moeten de gast heren in staat zijn beide puntjes binnen te halen. Steenbergen gaat op bezoek bij Halsteren waar het bij voorbaat op een warme ont vangst kan rekenen en waarbij wel alles in het werk zal moeten wor den gesteld om de winst mee naar huis te nemen. Hontenisse achten wij in staat RCS met lege handen naar huis te sturen terwijl RKFC weinig kans op succes maakt te gen METO. ODIO, dat goed is ge start, maakt in Ossendrecht een prima kans op de buit tegen Zee- landia. In de 4e klas G gaat Re- nesse op bezoek bij SC Gastel dat naar wij vernemen dit seizoen over een jong en zeer goed spelend elf tal moet beschikken wat in over eenstemming is met de residtaten welke tot nu toe konden worden geboekt. De rood-witten zullen zich dan ook tot het uiterste moe ten inspannen om in deze wedstrijd een eervol resultaat te behalen. Nw. Borgvliet maakt thuis tegen Grensivachters een kleine kans op zijn eerste zege. Kaaise Boys start als favoriet tegen Oude Molen wat evenwel nog lang niet betekent dal de Benjamins zich zonder meer ge wonnen zullen geven. De Schutters en Noördhoek zullen elkaar wel niet veel ontlopen zodat de uitslag hier niet ver van een gelijk spel zal liggen. Cluzona heeft iets betere papieren dan het thuis spelende NSV. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B krijgt Burgh bezoek van de reserves van Zierikzee, ivaarbij wij de thuisclub als overwinnaar het veld zien verlaten. Dreischor heeft thuis een kleine kans op zijn eerste zege tegen Burgh II terwijl Brouwershaven zich de sterkste kan tonen in het duel met Renesse II. In de 2e klas C krijgen de lei ders, Brouwershaven II, het thuis niet gemakkelijk tegen de naaste buren Zonnemaire. De rood-gelen zullen zeker hun beste beentje voorzetten om de winst mee naar huis te nemen. SVOWK moet in eigen omgeving van Dreischor II kunnen winnen evenals Zierikzee III dit bij Zonnemaire II moet kun nen doen. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. In de le klas gaal MEVO op bezoek bij Veere dat al zijn wed strijden nog in winst heeft weten om te zetten en ook nu weer een goede kans heeft op de volle buit. Hoek zal zich op eigen terrein niet door Wolf aartsdijk laten verrassen. Spui kan zijn positie weer verbe teren door Wemeldinge geen kans te geven. Kapelle heeft de beste kansen bij het. bezoek aan Seroos- kerke terwijl Terneuzense Boys bij Krabbendijke wel eens een graantje kon mee pikken. In de 2e klas C kon het treffen tussen de reserves van MEVO en het eerste team van Duiveland wel eens op een punten- verdeline eindigen. Burgh III kan zijn positie verbeteren door WIK in eigen huis te kloppen, terwijl Zeemeeuwen het bezoekende Bruse Boys wel eens een puntje kon af snoepen. In de 3e klas C zal de op gaaf voor WIK II bij Brouwersha ven III wel ie zwaar zijn. Burgh IV krijgt het tegen Bruse Boys II niet gemakkelijk terwijl Duiveland II de puntjes kan binnenhalen bij SINOTO II. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep B VIII zal Zierikzee B I zich wel de sterkste tonen in de plaat selijke derby tegen MEVO B I. Brouwershaven B I moet gemakke lijk kunnen winnen van WIK B I terwijl Burgh B I de puntjes bin nen kan halen tegen Zeemeeuwen B I. In groep B IX geven wij Zie rikzee B II in de belangrijke ont moeting tegen SINOTO B I iets betere kansen. De ontmoeting tus sen Zierikzee B III en Brouwers haven B II kon wel eens in een puntenverdeling eindigen terwijl Bruse Boys B I en SVOWK B I in de ontmoetingen tegen MEVO B II en Dreischor B I favoriet zijn. Ingezonden mededeling rhBUBialick. kaostsielicid bii Kvatta kou. in TtiW mr <r pflcncrPTiftsPdW! in ccn ha*ligcx>las|c HWISAPOTHEEK MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Mccnk's Pocdcn^fei hoofdpijn, kies pijn. hoest, grijp. Marrhcc, influenza, rhcumatick, koorlsflicid bij gevatte kou, periodieke pijnen caz. enz. Verkrijgbaar in etuis niet 6 jroeders maar ook in ccn handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. pcrioÉM^jÉMM^rfl» Mr^b^ar in cifTs W'fefiJJaciC^.rLok in UI l|C A PATUCCy WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 26-27 september: C. M. van Hoorn, tel. 01110-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDENf SCHOUWEN Weekeinde 26-27 september: J. D. Braber te Dreischor. tel. 01112-280. „Een man van formaat eet kaas van formaat" Katrijn Jan Klaassen: Katrijn Jan Klaassen: Katrijn: Dan zal ik voor jou maar geraspte kaas kopen, kleine man. Niks daarvan. Ik moet er nog van groeien. Beleg jij je huishoudgeld maar in broodbelegging. Wat een poppenkast. Hoe moet het dan met het avondeten? Kaas is zó lekker, maar zó goedkoop, dat je dat* wel klaarspeelt^ Katrijn. Voortaan vrijdag kaasdag! We zullen van jou eens een man van formaat malten, Janneman. Kaas maakt kerels!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6