toen nu Ijoinlwill Regen De kleuterschool Gereformeerde Vrouwenverenigingen hielden geslaagde provinciale dag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 25 september 1959 No. 18639 Onachtzaamheid kost geld 's-GRAVENHAGE, 29-9. Een dame heeft bij het postkantoor Ruimzicht haar fiets enige tijd onbeheerd la ten staan, terwijl in haar fietstas een tasje met f 1500.zat. Zij kwam tot de ontdekking dat een onbekende zich van dit bedrag heeft meester gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. Fluitende rioolput 's-GRAVENHAGE, 24-9. In de Haagse Vaillantlaan is woensdagavond een vreemd verschijnsel opgetreden. Een rioolput begon schel te Rui ten en verspreidde een af schuwelijke stank, welke zo nu en dan gepaard ging met ontploff inkjes. Dit verschijn sel zaaide nogal wat onrust en angst in de buurt. De po litie heeft de straat afgeslo ten en het verkeer omgelegd. Na twee uur onrust kwam een deskundige van de ge meentewerken op het idee, dat er wel eens een afsluiter in de drukleiding van het riool gedeeltelijk open zou kunnen staan. Dit bleek het geval. Het riool hield op met fluiten en een paar uurtjes later was ook de afschuwe lijke lucht weer verdwenen. De wereld krijgt wat tijd BONN, 24-9. De onafhankelijke „Frankfurter Allgemeine" zegt in een hoofdartikel op de voorpagina van haar eerste verslaggever, J. Besser, die thans in New York is, dat de noodzakelijkheid om het le ven van hun twee volken te be houden, de twee machtigste man nen in de wereld, Chroesjtsjef en Eisenhower, zal dwingen tot een soort wapenstilstand te komen. „Chroesjtsjef heeft niet jaren lang de weg naar de Verenigde Staten gezocht om er alleen maar redevoeringen te houden". Volgens Besser is de druk op Chroesjtsjef veel zwaarder dan die op Eisenhower, daar de Sowjet- Unie 30 pet. van haar nationale in komen aan bewapening moet be steden, terwijl de Verenigde Sta ten slechts 10 pet. van hun natio nale inkomen besteden. „Chroesjtsjef wil daarom iets van Eisenhower en hij zal het waarschijnlijk ook krijgen als hij ophoudt met zijn dreigementen. Dit is een gunstige ontwikkeling, die de wereld tijd zal geven". Ingezonden mededeling BI N N ENVERI NGBED HAZ ET-FA BRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Voor de dertiger jaren van deze eeuw behielp Schouwen- Duiveland zich met de pomp voor de mensen en de drinkput voor het vee. Een ingrijpende wijziging ten goede vormde de komst van de waterleiding in 1930, met het even prak tisch als imponerend symbool van de watertoren, die zijn stomp massief 53 meter hoog in de lucht stak. De grijs-groene toren stoorde aanvankelijk het stadssilhouet in sterke mate, maar gek het was alsof het met de jaren minder werd en al bleef de toren een wat exotisch tintje geven aan de oude stad, wij hadden ons er mee verzoend. Ingebed in het hoog opgaande groen van het Slingerbos kreeg de toren - hoe functioneel zijn bestaan ook was - iets van het ver trouwde dat alle dingen te Zierikzee een eigen kleur geeft. De slingerende bospaadjes om en bij de toren kenden de voetstappen van duizenden wandelaars, die hier jaarlijks kwamen. De gracht was lang zo vuil nog niet als tegen woordig en aan de westelijke over stond een fraaie rij bo men, die zich donker weerspiegelden in het water. - Twee rampen hebben dit voor die tijd typisch Zierikzeese hoekje volkomen gewijzigd. De watertoren werd tijdens de eva- kuatieperiode in 1944 door de bezetter opgeblazen. Geruime tijd na de oorlog lag de kolos als een reus met ingezakte knieën op de plaats, waar hij zich eenmaal zo trots verhief. De ramp van 1953 deed de laatste herinnering teniet aan hoe het vroeger was. Op de plaats van het oude Slingerbos kivam de zandzakkendam om de stad tegen opdringend water uit de polder te beschermen. De zo veel be sproken dam werd later wat afge plat. De toren was reeds weg en de bomen werden gerooid, zodat een vrij zicht kwam op de achterliggen de huizen, waarvan een gedeelte nieuw is. Het bouwplan Buyse kwam tot stand en rechtlijnig verheffen zich de nieuwe huizenblokken. Dit gedeelte van het (gesaneerde) Slin gerbos heeft nog niet zijn iveelde- rigste begroeiing, zodat het effekt nog maar kaaltjes is. Bepaald een paar punten minder staat de gracht genoteerd, waarvan het water in ernstige mate is vervuild. De slot verbetering wacht nog tot de bouw van een zuiveringsinstallatie, die er vroeg of laat komen zal. Ieder die hier woont zou echter wel dolgraag willen weten wanneer! Podola ter dood veroordeeld LONDEN, 24-9. De in Duitsland geboren Canadees Günther Fritz Podola is donderdag in Londen schuldig bevonden aan moord op een Londense politieman en is ver oordeeld tot dood door ophanging. 's-GRAVENHAGE. Bij K.B. is met ingang van 1 november 1959 benoemd tot lid van de Raad van State mr. A. A. M. Struycken. oud minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O te 's-Gra- venhage. is niet voor ieder kind Marleentje is een blonde krulle- bol van vier jaar. Een meisje, waar moeder, om zo te zeggen, geen kind aan heeft, omdat ze zich zo koste lijk alleen kan vermaken. Het kindje heeft een onuitputtelijke fantasie. Met doosjes, blokjes, ja met snippers papier kan ze zich uren bezig houden. Ze vosrt daarbij hele gesprek ken Ze praat met haar popjes en wollen beestjes en laat ze antwoor den. Moeder, die zelf een nuchtere vrouw is, kan er niet helemaal bij. Ze vindt het nogal raar en mis schien zelfs verontrustend. Welk kind praat nu altijd in zichzelf? Ze meent nu, dat het komt, omdat Marleentje enig kind is. Als ze een broertje of zusje had gehad, zou ze wel anders doen. Moeder zou graag zien, dat Mar leentje wat meer aansluiting zocht bij andere kinderen en de gewone, normale spelletjes met hen mee speelde, die ieder gezond kind doet. Dat altijd in haar eentje zitten klungelen vindt moeder niet „ge zond", ofschoon Marleentje zelf er zielsgelukkig mee is. Geen behoefte Er zijn kinderen genoog in de straat en moeder heeft al heel wat pogingen gedaan, ze aan haar doch tertje op te dringen, maar het loopt altijd op een mislukking uit. Marleentje schijnt geen behoefte aan speelgenootjes te hebben. Ze verzet zich zelfs tegen de inmen ging van andere kinderen. Voor al die kleine druktemakers, die haar levendige fantasie missen, waar je niet mee kunt praten en je je niets anders van kunt voorstellen. Ze lachen Marleentje uit ei. diep be zeerd kruipt het kleine ding in haar schulpje. Marleentje huilt als ze met an dere kinderen moet spelen. Ze voelt zich bedreigd in haar eigen kleine koninkrijk, waarvan zij alleen het geheim kent. Hoe meer moeder het wil dwingen, omdat het in moeders ogen niet goed is, dat een klein kind zich zo afzondert en in zich zelf opgaat, hoe heftiger Marleentje zich verzet. Doe haar naar 't schooltje Dan komt een gedienstige vrien din met de suggestie: „Doe haar toch naar de kleuterschool. Dat is wat ze nodig heeft. Daar leert ze zich wel aanpassen". Moeder vindt het een prachtig idee. Ze heeft wel nooit last van Marleentje gehad en goed beschouwd bestaat er geen dringende noodzaak voor een kleu terschool, omdat het kindje zich nooit verveelt en intens tevreden is met haar eigen spelletjes; maar moeder heeft het nu eenmaal in haar hoofd, dat ze eenzelvig wordt op deze manier. En dus moet ze naar de kleuterschool. Kleuterscholen zijn uitstekende instellingen. Ze kunnen voorzien in een grote behoefte. Ze kunnen een weldaad betekenen voor kinderen, die thuis het gezelschap van leef tijdgenootjes missen en zichzelf niet bezig kunnen houden, terwijl moeder ook niet altijd tijd voor hen heeft. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ieder kind absoluut naar een kleuterschool moet, voor dat het de lagere school-leeftijd be reikt heeft. Er zijn kinderen, die op 4- of 5-jarige leeftijd nog niet rijp zijn voor groepsverband, maar het gelukkigst en tevredenst zijn, wanneer men hen alleen hun gang laat gaan. Zulke kinderen gaan zich juist eenzaam voelen, als ze door teveel anderen verdrongen worden. Zo'n kind is Marleentje. Moeder had haar beter thuis kunnen hou den. MARCELLE. Zeeuwse vrouwen naar Zierikzee Ds. Y. J. Tiemersma over: „Welstand en Welzijn" ZIERIKZEE, 24-9. De gereformeerde vrouwenverenigingen in Zeeland hielden vandaag hun provinciale dag in de gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat. Uit alle delen van de provincie had den de leden der verschillende vrouwenverenigingen zich Zierikzee- waarts begeven, zodat de jaarlijkse reünie bij toerbeurt in de ver- schilllende delen van Zeeland een stampvol kerkgebouw te zien gaf, waar een prettige en ongedwongen sfeer heerste. Als gaste voor deze dag was uitgenodigd mevrouw Dijckmeester-geb. Jvr. De Brauw, die - met alle andere dames - werd verwelkomd door de provinciaal presidente, mevrouw Elshout, echtgenote van de pastor loci van Koudekerke, drs. A. Elshout. De opening van de morgenvergadering geschiedde met gemeenschap pelijk zingen van psalm 143 1 en 10. De presidente las psalm 8 en Romeinen 15 en hield een korte meditatie naar aanleiding van het gelezen Schriftwoord. In haar openingswoord riep de presidente verder een welkomst woord toe aan wethouder Koevoets ds. Y. J. Tiemersma, de afgevaar digden van de Ghr. Ger. en de Néd. Herv. Vrouwenvereniging, van de N.C.V.B. en van de provinciale af deling van Noord-Holland. De secretaresse, mevr. Dekker-de Witte te Goes, las het jaarverslag, waar in de belangrijkste feiten werden gememoreerd. Eerder had de pre sidente medegedeeld, dat mevr. A. Baas-Kloet haar functie van pro vinciaal bestuurslid heeft neerge legd. Het bestuur stelt ter voor ziening in de vakature een tweetal op, bestaande uit de dames mevr. Tiemersma-Rietkerk en mevr. Da lebout-de Boer te Noordgouwe. Op verzoek van de penningmeesteres- se las mevr. Baas-Kloet - presiden te van de Zierikzeese vereniging - het financiëel verslag. In kas bleek een saldo van f 24,55. Een koortje samengesteld uit leden der Zierik zeese vereniging - zong o.l.v. mevr. J. Bij de Vaate-Eckhardt - enkele gewijde liederen, waarna, bij ont stentenis van de in het programma vermelde spreker - drs. A. Elshout te Koudekerke - ds. Y. J. Tiemer sma refereerde over het onderwerp: „Welstand en Welzijn". De groeiende welstand Met betrekking tot het begrip „welstand" wees ds. Tiemersma op de grote vooruitgang op dit ge bied, als gevolg van de grote tech nische ontwikkeling, die grotere mogelijkheden dan vroeger heeft geschapen. Vooral ook in de soci ale sector hebben belangrijke ver beteringen plaats gevonden. Vooral voor A.O.W. en de invaliditeitswet moet grote dankbaarheid bestaan. De grotere welstand heeft er ech ter wel toe geleid dat de wereld soms een uitstalkast gaat lijken van allerlei, plezierige dingen en in het menselijk verkeer ziet men vaak, dat er een soort onderlinge wedijver plaats vindt, waarbij de een vaak de ander wil overtref fen. De neiging om taxerend door het leven te gaan, is sterk toege nomen, aldus spreker, die er op wees, dat het „duur zijn" van vele goederen vaak het enig criterium is. Aan de taxatie door middel van hetgeen voor ogen is, zit echter een gevaarlijke kant, want de groeien de welstand kan een mens gemak kelijk maken tot een volslagen ma terialist, die voor andere zaken - liggend buiten het vlak van het economisch bestel - geen belang stelling meer heeft. Het wclztfn van de mens Wat betreft het welzijn van de mens, merkte ds. Tiemersma op, dat hier het. criterium geldt of de mens geestelijk zijn evenwicht ge vonden heeft. De uitwendige meer dere of mindere mogelijkheden doen daarbij niet zoveel af of toe. Treffend is het voorbeeld van in validen, die zich dus moeilijk be helpen in het leven, maar vaak blijk geven van een zeer rijk gees tesleven, hetgeen het welzijn van zo'n invalide bepaalt. Het is der halve fout de mens te beoordelen naar zijn geld en goed. Juist de grenzeloze oppervlakkigheid die voortvloeit uit de wereld als uit stalkast, verstoort in het menselijk leven het evenwicht tussen wel stand en welzijn en in dit opzicht is heel vaak ook het gezin geen richtinggevend milieu voor 't kind, omdat de ouders zelf het zo nodige evenwicht hebben verloren. Geen wonder dan ook, dat vooral jeugdigen in deze tijd uiterst moei lijk geïnteresseerd kunnen worden voor abstracte zaken, tevreden als zij zijn met het materiële doel al leen. Juist de tijden van armoede - hoe fout sociaal en economisch ook - gaven een hoog geestelijk leven te zien, hetgeen toch beantwoordt aan hetgeen de Schepper met de mens heeft voorgehad en voorheeft. Het „brood en spelen" alleen mis vormt de mens tot een trekdier, dat zich niet meer bewust is van het doel dat God aan het leven stelt. Diskussie. Tenslotte lichtte spr. het naar voren gebrachte met enkele bybel- se voorbeelden toe en wees er op dat het evenwicht tussen welstand en welzijn bereikbaar is, voor ieder die in zyn leven werkelijk met God rekening houden wil. Na een dankwoord van de pre sidente volgde een prettige dis kussie, waarbij spr. gelegenheid vond enkele detailpunten nog na der toe te lichten. Ingezonden mededeling 'n betrouwbaar Zwitsers anker horfoge Het gat in de wei te Wormer AMSTERDAM, 24-9. De hulp- verleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zijn werkzaamheden bij hèt gat in het weiland te Wormer vandaag over gedragen aan het Wormer aanne mersbedrijf E. Woud. De aannemer denkt voor het opgraven van het voorwerp ongeveer twee weken nodig te hebben. Reeds eerder heeft men met een mijndetector getracht het voorwerp op te sporen, maar het apparaat reageerde niet. De hulpverleningsdienst blijft toezicht uitoefenen op de graaf werkzaamheden. Meneer Pluvius, hoe zit dat? Hebt u watervrees gehad? Waarom heeft ons land sinds maanden Geen fris doesjebad gehad? Hier en daar liepen we ijskoud Door de bedding der rivier. En de droge grond werd droger Dan gemalen vloeipapier. Ik kon bijna niet meer vissen, Er was haast geen waterkant; Broek in Waterland heet weldra Broek in wijlen Waterland. Strakjes komt de melk als poeder Uit de uitgedroogde koe Wilt u mij soms dwingen, dat ik Wat wijn bij mijn water doe? Meneer PluviusGa plensen! Plens en plas met milde hand! Er is tóch al zo'n surplus van Droogstoppels in Nederland CLINGE DOORENBOS. Ingezonden mededeling Jaag die ondragelijke Rheamatiek uit Uw leden. Begin vandaag nog 'n Kruschenkuur. Iedere dag die kleine dosis Kru- schen en U voelt zich al gauw weer een ander mens. Dat komt omdat Kruschen Uw bloedzuiverende or ganen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten Ze worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu d© oorzaak weg genomen van het lijden en de pijn, die nu Uw leven vergallen. KERKNIEUWS Ger. Kerken Tweetal te Zwolle (5e pred.pl.): J. H. van Dalen, Nieuw-Loosdrecht en F. J. van der Wal, Erica. Beroepen te Genderen: J. H. van Boggelen, kand. te De Bilt, Chr. Ger. Kerken Beroepen te Barendrecht: M. Baan, Dordrecht. PREDIKBEURTEN voor zondag 27 sepetmber 1959 Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur dhr. A. v. Pel, 7 uur ds. C. Bezemer (jeugddienst); Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds. Swaak (H.A.). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere (H.A.). Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vic. Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur ds. Bezemer, 6.30 uur ds. Spelt uit Dinteloord. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. v. Die ren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur dr. G. J. Lindijer te Amsterdam. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer sma. Haamstede: 10 en 5 uur kan. J. Slomp te Hoorn. Renesse: 7.30 uur kand. J. Slomp. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. Maaskant te Leiden. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oos terland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Tiemersma. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna-Jacobapol- der: 10 en 2.30 uur ds. W. Haver kamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. J. H. Carlier te Zutphen. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Carlier. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 cn 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5