Chroesjtsjef verkende Amerikaanse staalstad Pittsburgh DE ZIERIKZEESCHE COURANT x x VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 No. 18639 116e jaargang ZIHEEmSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vrijdag worden besprekingen met Eisenhower voortgezet PITTSBURGH, 21-9. De Sowjet- russische premier, Nikita Chroesj tsjef en zjjn vrouw, Nina Chroes- tsjcwa, hebben donderdag ieder op eigen gelegenheid het gebied van de Amerikaanse staalstad Pitts burgh verkend. Chroesjtsjef bracht een bezoek aan de Mesta-machinefabriek, het enige grote staalbedrijf in het ge bied van Pittsburgh dat nog niet, als gevolg van de thans reeds 72 dagen oude staalstaking, zijn poor ten heeft moeten sluiten. Nina Chroesjtsjewa bracht eeri bezoek aan een kinderziekenhuis en aan het consultatieblreau van de universiteit van Pittsburgh. Er had zich een menigte van meer dan vierduizend personen buiten Chroesjtsjefs hotel verzameld, toen hij dit donderdagochtend verliet. Een gedeelte der belangstellenden juichte, terwijl anderen „boe" rie pen. Chroesjtsjef wuifde naar de genen die hem toejuichten. Hetzelfde deed zich voor toen Chroesjtsjef bij de ingang van de Mesta-machinefabriek was aange komen, waar hij door ongeveer 250 belangstellenden werd afgewacht. De toejuichingen weerklonken hier iets luider dan de kreten van af keuring. Chroesjtsjef schonk zijn polshorloge aan een arbeider die hem een sigaar had aangeboden. Verklaring van Stevenson Adlai Stevenson, die tweemaal kandidaat der democratische partij voor het presidentschap der Ver. Staten is geweest, heeft donderdag te Chicago de volgende verklaring uitgegeven over het gesprek, dat hij woensdag jl. op de modelboer derij van Roswell Garst met de Russische leider heeft gehad. Hij zegt hierin: „Ik geloof dat de heer Chroesjtsjef zijn ontwape ningsvoorstel ernstig heeft bedoeld en dat hij de last en het gevaar der Staking bij Duitse Volkswagenfabriek HANNOVER, 24-9. In de Volks wagenfabriek te Hannover is het donderdag tot ongeregeldheden ge komen bij een onofficiële 24-uur- staking, waardoor twee mannen werden gewond en een aantal ma chines werd beschadigd. De strijd ging tussen stakers en werkwilli gen. De staking onder de 10.000 man personeel ontstond, toen bekend werd dat de onderhandelingen over een loonsverhoging waren vastge lopen. Aanvankelijk zou het over leg op 8 oktober worden voortge zet, maar op voorstel van de be drijfsleiding zal dit op 1 oktober al geschieden. bewapening stap voor stap wil ver minderen, zulks met inspectie 'en toezicht bij de uitvoering van elke fase. Het minste wat wij kunnen doen is zijn voorstellen ernstig be studeren; ze kunnen niet zonder meer als propaganda worden be stempeld". Chroesjtsjef terug in Washington WASHINGTON, 24-9. De Sow- jetrussische premier is donderdag avond, na een reis van 9.600 km dwars over het Amerikaanse vaste land, per straalvliegtuig uit Pitts burgh in Washington teruggekeerd, waar hij vrijdag zijn besprekingen met president Eisenhower zal voort zetten. Zijn toestel landde, na een vlucht van drie kwartier, nabij de lucht basis Andrews. Alhoewel zijn aankomst niet-officieel was, waren er strenge veiligheidsmaatregelen op en om het vliegveld genomen. Chroesjtsjef werd ontvangen door de onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, plaatsver vangend onderminister Livingstone Merchant en het hoofd van het bu reau voor Sowjetrussische aangele genheden van het „State Depart ment", Richard Davis. AMERIKAANSE MAANRAKET ONTPLOFT BIJ PROEF OP CAPE CANAVERAL Program voor ruiniteproeven zal worden herzien CAP CANAVERAL, 24-9. Een Amerikaanse maanraket is don derdag by een proef van de raket motor op de basis van Cape Cana veral ontploft. Niemand liep ver wondingen op. De raket was van het type „Atlas-Able". Toen men bij het aftellen tot nul was gekomen, sloegen de vlammen onder uit de raket. De ongeveer veertig man, die bij de proef betrokken waren, bevonden zich op het ogenblik van de ont ploffing in een betonnen onderko men op veertig meter afstand. In een bekendmaking van de Amerikaanse luchtmacht werd ge zegd, dat in het begin van de vol gende maand een ruimteproef met deze raket zou worden gedaan. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht verklaarde la ter in Washington, dat de raket volkomen vernield is. Men acht het onwaarschijnlijk dat een raket van het type Atlas- Able tijdig' gereed zal zijn voor de lancering, die volgens de plannen in oktober moet plaats vinden. Protestmars in Bonn BONN, 25-9. Zeventigduizend mijnwerkers uit het Ruhrgebied zijn van plan vrijdag een protest mars door de straten van Bonn te houden tegen de sluiting van ko lenmijnen en de vele ontslagen van de laatste maanden. Speciale trei nen, bussen en boten zullen de pro testerende mijnwerkers naar de west-Duitse regeringszetel bren gen. Oorspronkelijk zouden zich 200 duizend mijnwerkers voor de mars hebben aangemeld, maar - aldus een vakbondsleider - om Bonn niet al te zeer overlast te bezorgen had men het aantal tot 70.000 beperkt. In het museum van Athene heeft koningin Frederika van Grieken land de oudheidkundige vondsten bewonderd, die bij Plreaus voor de dag zijn gekomen. - De foto toont de koningin bij twee vijf-en-twintig eeuwen oude koperen beelden, ivelke bijzonder goed geconserveerd zijn gebleven. Dit betekent dat de eerstvolgen de lancering in de richting van de. maan niet kan geschieden vóór no vember. Een woordvoerder van het na tionale bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washington deelde mee, dat als gevolg van de ont ploffing van de maanraket het ge-, hele Amerikaanse program voor ruimteproeven zal worden herzien. Naar verluidt zal dit mogelijk ot^ invloed hebben op de poging pm in november een ï-uimtevaartuig naar Venus te zenden. Deze proef had men aanvankelijk in juni j.l. willen nemen - toen was de af stand tusssen deze planeet en de aarde het kleinst - maar de lan cering werd toen uitgesteld. Deze foto toont „captain" Joseph B. Fallon (links), hoofd van de afde ling moordzaken van de recherche in Boston, aan boord van het Ne derlandse schip „Utrecht", dat hier ligt gemeerd aan de Brooklyn pier te New York, in gesprek met de gezagvoerder van de „Utrecht", kapi tein A. J. de Bruyn. De heer Fallon stelt nl. een onderzoek in naar de omstandigheden, waaronder een opvarende van de „Utrecht", me vrouw Lynn Kaufman, wier lijk op een eilandje in de haven van Boston is gevonden, om het leven is gekomen. De kapitein van de „Utrecht" was van mening dat het slachtoffer over boord was gevallen. Koning Boudewijn naar Schotland BRUSSEL, 24-9. Koning Boude wijn van België zal eind deze maand naar Schotland vertrekken. De Belgische vorst zal daar deel nemen aan een golftournooi, dat van 3D september tot 2 oktober in Gleneagles zal worden gehouden. FRANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Drie en vijftig doden BORDEAUX, 25-9. Een vliegtuig van het type DC-7 van de Franse maatschappij „Transport Aeriens Intercontinentaux" (T.A.Ï.) is don derdagavond kort voor midder nacht ongeveer vier km. van het vliegveld van Bordeaux, waar het was opgestegen, in een bos van pijnbomen neergestort. Van de 60 inzittenden overleefden twaalf - onder wie drie kleine kinderen - het ongeluk. Er zijn zes zwaar ge wonden. De minister van gezond heid van Frans Kameroen, Sekoe Sissoko, behoorde tot de lichtge wonden. De overlevenden schijnen uit het toestel geslingerd te zijn op het ogenblik dat dit de grond raakte. De andere inzittenden za ten opgesloten in het vliegtuig dat in brand vloog. Er waren negen bemanningsleden. De T.A.I. deelde mee, dat drie omgekomen Britten naar men gelooft de enige niet- Fransen z\jn. Nederlandse vragen over uitvoer van schroot STRAATSBURG, 24-9. De Ne derlandse socialistische afgevaar digden in het Europese parlement, Van der Goes van Naters en Ne- derhorst, hebben donderdag aan de ministerraad van de E.G.K.S. ge vraagd of het dc raad bekend is, dat de bepalingen van de E.G.K.S. inzake dc export van schroot naar derde landen in ernstige mate wor den ontdoken, doordat schroot naar derde landen wordt uitgevoerd on der de dekmantel van „bruikbaar materiaal". Zjj vragen zich af of deze klan- destiene schrootuitvoer mogelijk is gemaakt of althans bevorderd, door een lichtvaardige wijze waarop uit voervergunningen voor zogenaamd „bruikbaar" staal worden afgege- De heren Van der Goes en Neder- horst verwijzen in dit verband naar een recent verslag in een Neder landse krant, waaruit zou blijken dat er in Bonn op het Duitse mi nisterie van Economische Zaken onvoldoende controle op de uitvoer vergunningen van bruikbaar staal wordt uitgeoefend. De DC-7 was van Parijs via Bor deaux op weg naar de Ivoorkust en de Soedanese republiek. Kort na het opstijgen weerklonk er een luide ontploffing en er kwa men twee geweldige lichtflitsen uit het toestel. Wrakstukken lagen over een groot gebied verspreid. Het toestel had zich een weg van honderd meter door het bos ge baand. De reddingsploegen werden in hun pogingen belemmerd door het duister en het ontbreken van begaanbare wegen in het bos. De luchtvaartmaatschappij heeft later meegedeeld, dat er 65 perso nen aan boord van het vliegtuig waren: 56 passagiers en 9 beman ningsleden. Er zijn slechts twaalf overlevenden, zodat 53 mensen het leven hebben verloren. Haarlemse St. Bavokerk in verval HAARLEM, 24-9. Het gemeente- bestuur van Haarlem zal, in sa menwerking met de kerkvoogdij dor Nederlands Hervormde ge meente van Haarlem binnen niet te lange tijd moeten overgaan tot herstel van het dak van de uit de 14e eeuw daterende Grote of Sint Bavokerk en van het uit 1500 da terende houten gewelf van het ge bouw. Uit onderzoekingen is ook gebleken dat het kruisgewelf onder de toren tekenen van verval ver toont, zodat restauratie urgent is. Het beroemde org^l wordt reeds gerestaureerd. In de naaste toe komst dient ook het carillon te worden verbeterd en enigszins te worden uitgebreid. Een groep soldaten van de Britse luchtmacht heeft in de ber gen van Kyrenia in het noorden van Cyprus een onderaardse grot gevonden, waarin zich aardewerk bevond uit drie verschillende pe rioden, lopende van het ncollthi- cum tot het begin van het Byzan tijnse tijdperk. Chrisseineuje wordt 110 jaar DOETINCHEM, 24-9. Volger.de week, vrijdag 2 oktober, hoopt Chrissemeuje Baks, die officieel Christina Karnebeek-Baks heet, haar 110e verjaardag te vieren. Zij woont in da buurtschap Holters- hoek bij Eibergen in de Gelderse Achterhoek. Mevrouw Karnebeek-Baks is de oudste inwoonster van ons land. Ze geniet nog een uitstekende ge zondheid, al loopt za enigszins ge bogen. In haar woning beweegt ze zich nog vrij rond, zij het kalm aan, doch buiten komt ze nog slechts zelden. Van de buitenwereld neemt Chrissemeuje de laatste jaren wei nig notitie mear. Ook praat zij wei nig met hen, die haar komen be zoeken In het voorjaar van 1958 is zij enige tijd ziek geweest, maar sinds dien is zij weer geheel h'esteld. „Karei Doorman" overvoer vissersboot DEN HAAG, 25-9. Het vliegdek- schip „Karei Doorman" heeft in da nacht van donderdag op vrijdag in de Noordzee noordelijk van Delfzijl een kleine vissersboot overvaren. In een radiotelegram verzocht de commandant in de na bijheid varenda schepen naar schipbreukelingen uit te kijken. Uit gevonden wrakstukken blijkt, dat de vissersboot het Belgische vaartuig „Frans Elza" is. De „Ka- rel Doorman" zoekt met enkele an dere schepen naar overlevenden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's j Levensernst is het einde van f onze kindsheid. i De hulpverleningsactie aan boeren Ook Noord-Oostpolder helpt ZWOLLE, 24-9. Ingevolge het verzoek van de landelijke land bouworganisaties hebben onder an dere de standsorganisaties in de Noord-Oostpolder zich in een cir culaire tot de leden gericht om hun te vragen voer beschikbaar te stel len voor het vee van de boeren in die streken van Overijssel die het zwaarst door de grote droogte zijn getroffen. Tijdens de wekelijkse beurs, die vandaag te Emmeloord werd ge houden, bleek de stemming onder de Noord-Oostpolderboeren t.a.v. de hulpverleningsplannen gunstig. Verwacht wojrdt dat nog deze week het eerste veevoer naar Overijssel kan worden vervoerd. De hoge transportkosten worden algemeen een bezwaar geacht. Men wil nu. proberen voor het vervoer de mede werking te krijgen van bij voor beeld landbouwcoöperaties. Indien deze vervoermiddelen ter beschik king stelllen, kunnen de transport kosten belangrijk worden gedrukt. Oude watermolen in restauratie GOUDA, 24-9. Het molen- restauratiebedrijf De Gel der uit Oegstgeest is begon nen met de restauratie van de Boenderpasmolen langs de Vlist (Z.H.). Het betreft hier de oudste watermolen van Nederland. Deze molen is tevens de eerst gebouw de, want hij verrees in 1430 met goedkeuring van de toenmalige gravin van Hol land, 'Jacoba van Beieren. Men acht het een grote bij zonderheid, dat deze oudste watermolen, waarvan res taurateur de Gelder zegt, dat „hij zijn water best aan kan", behouden is gebleven. De watermolens van latere data zijn in de Krimpener- waard vrijwel verdwenen, zoals bijvoorbeeld de zeven molens aan de voormalige Grote Boezem achter Haas trecht, waarin het Vlistwa- ter bij lage IJsselstand werd „opgeslagen". Ook de water molens van Stolwijk en Ouderkerk, die na de Boen derpasmolen de oudste in jaren waren (ze werden eveneens in de vijftiende eeuw gebouwd) zijn reeds lang verdwenen. AMSTERDAM. Het officiële reis bureau van de Sowjet Unie „In- tigen van een bureau in Amster dam, ter stimulering van het toe ristenverkeer naar Rusland Er worden onderhandelingen gevoerd over een geschikte plaats van ves tiging. Aanzienlijke schade bij brand in jongensdorp Brandweer moest duizend meter slang uitleggen ROERMOND, 24-9. Donderdag middag is een vrij ernstige brand uitgebroken in het jongensgesticht „De Heibloem" onder de gemeente Heijthuizen, thans genaamd het jongensdorp „De Widdonck", waar in een honderdtal kinderen ver blijft. Het huis wordt geëxploiteerd door de broeders van Zeven Smar ten uit het Broederhuis te War mond. Een der broeders ontdekte rond half één het vuur in een der stallen van de boerderij en maakte direct alarm. Het vuur tastte de achterzijde van de personeelsver- blijven aan en de daar gelegen ma gazijnen van de ambachtsschool. Boven de stallen van de boerderij lagen 200 300 balen hooi gebor gen, die verloren gingen, alsmede enige landbouwmachines cn een kalf. Ook de daar ondergebrachte administratie der boerderijen ging In vlammen op. De brandweren van Meijel en Heijthuizen bestreden het vuur en moesten ruim duizend meter slang uitleggen om water te betrekken van de in de buurt gelegen paro chie „De Heibloem", waar men over waterleiding beschikt. Aanvanke lijk had men te kampen met ern stig gebrek aan druk op de leiding, totdat het pompstation Beegden in greep. In de onder de personeelsverblij- ven gelegen kelders lag een tiental ton kolen geborgen, die eveneens door het vuur werden aangetast. De broeders konden met gebruik making van schuimblussers het vuur daar in zijn opmars stuiten. Rond 800 vierkante meter van ge bouwen en stallen is door het vuur verloren gegaan. De gebouwen en schade is aanzienlijk, opstanden waren verzekerd. De Van de 130 jongens, die in het huis verblijven, ondervond geen enkele enig letsel. Rond half vier had de brandweer het vuur be dwongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1