Twee weken geleden nog onbekend! Nu een deel van het gezin. 79 c. Gezellige grootouders gevraagd! DE MAN UIT CHICAGO en zo'n grote fles koffiemelk een halve liter! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 24 september 1959 No. isg38 ,Neue Zuricher Zeitung" over de Nederlandse begroting Buitengewoon grote tekort is zorgwekkend Over de door de Nederlandse re gering ingediende begroting voor 1960 schrijft de „Neue Zuricher Zei- tung" dat het wel buitengewoon grote tekort van 951 miljoen gulden aanleiding tot bezorgdheid moet geven. Niet minder bedenkelijk is het volgens het blad dat het tekort voor het begrotingsjaar 1959 op 1.850 miljoen gulden wordt gesteld, in dien men daarbij in aanmerking neemt dat dit jaar in economisch opzicht waarschijnlijk het beste na de wereldoorlog zal blijken te zijn. Waar de minister van Financiën meent dat de verbetering van de conjunctuur waarschijnlijk ook in 1960 zal aanhouden, is het onbegrij pelijk te achten dat de Nederlandse staat niet een evenwicht in de be groting of zelfs een bescheiden overschot zou kunnen bereiken. Se dert het einde van de oorlog is de staatsschuld bij een hoogste stand van 28,3 miljard gulden in 1948 ver minderd tot 18,2 miljard gulden per ultimo 1958. Dit jaar zal de staats schuld echter weer met één miljard en in 1960 - ondanks de hoogcon junctuur - tot minstens 19,7 mil jard gulden stijgen. Het blad noemt het betreurens- De droogte en de voederprijzen 's-GRAVENHAGE, 22-9. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Borst, heeft aan de minister van Landbouw en Visserij en van Eco nomische Zaken de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat de nood onder de boeren door de droogte in verschillende delen van het land met de dag toeneemt? 2. Is het de ministers bekend, dat in deze gebieden het weiland geen voedsel meer aan het vee kan ver strekken? 3. Is het de ministers bekend, dat door deze noodtoestand ernstige ge volgen voor de boeren niet uitblij ven en dat de prijzen van groen voer, hooi en andere soorten vee voeder in die mate worden opge dreven, dat vele veehouders ge noodzaakt worden door gebrek aan de nodige financiën hun vee voor afbraakprijzen te verkopen? 4. Als de ministers voorgaande vragen bevestigend beantwoorden, zouden zij dan direct de volgende maatregelen willen treffen: a. een prijzenstop invoeren en - waar nodig - een normale prijs vaststellen voor alle soorten vee voeder; b. ertoe overgaan renteloze voor schotten aan die boeren te ver strekken, die hiervoor in aanmer king komen? waardig en bijna bedenkelijk dat in de zeer uitvoerige uiteenzetting de mogelijkheid van besparingen met geen woord wordt aangeroerd, laat staan voorgesteld. Wel heel ge makkelijk worden - aldus het blad de voor 1959 en 1960 te verwach ten tekorten naar de kapitaalmarkt doorgegeven. Min. Zijlstra schrijft dat slechts door een matiging van de verlangens van het Nederlandse volk een gezonde economische ont wikkeling bereikt kan worden. Hierbij dient de staat dan echter zelf het goede voorbeeld te geven. In plaats van een streven naar ver laging van de vele staatsuitgaven, nemen deze van jaar tot jaar toe. Sinds 1952 is het aantal staatsamb tenaren met precies 24.000 gestegen totl 19.626. Een drastische vermin dering van de personeelsomvang is volgens het blad dringend noodza kelijk. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ALMELO. Op de onbewaakte overweg in de Deldensestraat te Almelo is een 81-jarige voetganger, de heer D. van den Bosch, uit Al melo, door een uit de richting Hen gelo komende sneltrein gegrepen en op slag gedood. De bejaarde man was slechthorend en heeft de trein vermoedelijk te laat opge merkt. Ook de hond van de heer van den Bosch werd door de trein overreden. •s-GRAVENHAGE. H.M. Konin gin Juliana heeft Z.E. Valerian kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay, in privé audiëntie ontvangen ten paleize Soestdijk. GRONINGEN. De Groninger po litie heeft een ingezetene van Gro ningen gearresteerd, die zich „snorder" ontpopte en een Joego slaaf, een lid van het personeel van circus Krone, een bedrag van f 4,50 trachtte af te troggelen voor een ritje van nog geen minuut. Toen de Joegoslaaf niet direct betaalde werd hij neergeslagen en getrapt. Het slachtoffer moest zich in het academisch ziekenhuis laten be handelen. GRONINGEN. De 35-jarige schil der J. Bucher uit Winschoten is tijdens werkzaamheden aan het balkon aan de oostzijde van de Mi- nervaflat aan de Ubbo Emmius- singel te Groningen naar beneden gevallen en ernstig gewond. In de loop van de dag is hij in het aca demisch ziekenhuis aan zijn won den bezweken. De schilder stond op planken, die op de omheining van een lager gelegen balkon wa ren gelegd en slechts aan een kant vastgemaakt waren. Een van de planken is gaan kantelen, waar door de schilder zijn evenwicht verloor. Moeilijke laak in moderne samenleving In het gezin met kinderen is de oma een zeer bijzonder iemand. De grootmoeder kan in zulk een gezin een bron van warmte en wijsheid zijn. Voor het opgroeien de kind is het een groot voorrecht een oma te hebben, die als lieve en verstandige vrouw de juiste plaats in de familiekring weet te vinden. Helaas, de aanwezigheid van een grootmoeder kan ook een heel andere uitwerking hebben. Door haar optreden kan de sfeer in een gezin lelijk worden bedor ven. De geestelijke ontwikkeling van één of meer kinderen kan door de bemoeiingen van oma werkelijk ernstig worden geschaad. Gebrek aan hulp Natuurlijk is zulks vroeger ook allemaal het geval geweest, maar er zijn vandaag de dag toch wel enige bijzondere aspecten aan de ze kwestie. Door het tegenwoordi ge gebrek aan hulp en door de vele behoeften van het jonge echtpaar wordt er veel vaker een beroep op oma gedaan. Bovendien woont het jonge gezin door het tegenwoordige huizentekort nogal eens bij oma in of omgekeerd en dan is het kon- takt zeer intensief. Door deze om standigheden is de rol die de groot moeder in het huidige gezinsleven speelt een veel grotere dan eer tijds. Soms komt dat aan het fa milieleven ten goede, doch maar al te vaak is zulks beslist niet het geval, tot verdriet van alle partij- Onverkwlkkelük Op de kleuterconsultatiebureaux kan men de droeve resultaten zien van hetgeen er wordt van een kind, dat niet meer weet waar het zich nu eigenlijk aan te houden heeft. Men kan daar ook de treu rige gevolgen zien wanneer de kin deren. zo klein als ze zijn, hun kansen aangrijpen om de volwas senen tegen elkaar uit te spelen en het gehele gezin te tyranniseren. Vrijwel iedereen, die beroepshalve met al deze misstanden te maken „Als Wimpie maar één dag hij oma is geweest, heeft-ie een hele week nodig om weer een gewoon kind te worden". Zulke praatjes heeft u ook wel gehoord en u heeft zich natuurlijk ook afgevraagd, waarom Wimpie dan telkens zo'n hele dag bij oma moet doorbrengen. Het antwoord is niet zo moeilijk te geven: oma wil het zo graag. En wat nog belangrijker is: de ouders van Wimpie willen het ventje af en toe kwijt om uit te kunnen gaan. heeft, is het er over eens, dat er in deze doolhof van onverkwikke lijkheden nodig eens orde moet worden geschapen. En wie kent ze eigenlijk niet, de huishoudens waar oma's rondlopen met gezichten van „als-ik-er-eens-niet-was". Waar de jonge moedertjes gebukt gaan on der oma's „in-mijn-tijd". Een gewoon mens Het is heel moeilijk een werke lijk goede oma te zijn. Het is nu eenmaal niet iedereen gegeven steeds te kunnen inspringen als het nodig is, om zich direkt daar na weer geheel terug te kunnen trekken. Het is trouwens de vraag of zo veel opofferingsgezindheid wel van een gewoon mens kan worden ge vraagd.... Maar het jonge echt paar verlangt zulks! Hoe dit zij, de cursussen, speciaal voor groot ouders, die enige jaren geleden in verschillende plaatsen van ons land werden georganiseerd, kun nen zegenrijke resultaten afwer pen. Daar kregen de oma's les in mo derne zuigelingen-verzorging en in kinderpsychologie. De leerkrach ten van zulk een cursus dienen, behalve kennis, ook veel takt te bezitten; de grootouders moeten voldoende begrip en goede wil kunnen opbrengen, wil de cursus werkelijk slagen. Dr. H. W. SCALONGNE. 't Is een ontdekking, hoor, die Noordster. Vreemd, je denkt dat je de lekkerste koffie uit de buurt zet en ineens zie je dat 't nóg beter kan. En wat gemakkelijk en gezellig dat ik 't nu aan tafel af kan. Zeg, m'n tomatensoepje was ook 'n succes vanavond, hè, met Noordster als "crème" - wel zo voordelig ook! 'M0r' HOOBD STER MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 22 sept. Aanvoer 3448 stuks vee (weektotaal 5323), t.w.: 350 vette koeien en ossen; 784 stuks gebruiksvee; 470 vette kal veren; 478 graskalveren; 249 nuch tere kalveren; 6 varkens; 50 lopers; 19 biggen; 65 paarden; 28 veulens; 908 schapen en lammeren; 41 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,75-3,00, f 2,60- 2,75; vette kalveren f 2,90-3,10, f 2,60-2,90, f 2,40-2,60; slachtpaar- den f 2,10-1,90-1,70. Prijzen per stuk: graskalveren f 420-370-270; nuchtere kalveren f 85-70-60; lopers f 100-85-75; big gen f 65-55-45; schapen f 80-70-50; lammeren f 75-60-50; kalf- en melkkoeien f 1175-1000-875; vare koeien f 860-760-650; vaarzen f870. 770-600; pinken f 570-500-400. FEUILLETON door LUCIEN LELONG President de Gaulle begint vandaag een reis van vier dagen door noord-Frankrijk, Hij zal zich in twee-en-twintig plaatsen op houden en zestien toespraken hou den. Het hoofddoel van de reis is het hervatten van de rechtstreekse contacten tussen het staatshoofd, de noabelen en de bevolking van de verschillende gebieden in Frank rijk. De commissie ter bestrijding van anti-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft uitgerekend, dat de comunistische landen onge veer honderd miljoen dollar per jaar verdienen aan heffingen op pakjes, die Amerikanen en Cana dezen naar familie en vrienden in die landen sturen. Corrie was krijtwit geworden, toen haar vader haar die beledi gende woorden naar het hoofd slin gerde. Ze stond op het punt hem fel van repliek te dienen, toen zij naar haar moeder keek. De twee vrouwen zagen elkaar aan. Toen keerde het meisje zich op haar hielen om en liep de deur uit. Even later verkondigde de bons van de huisdeur, dat ze naar buiten was gegaan. „Vader, vader", vermaande me vrouw Dikkenburg, „wat heb je het weer te kwaad met je drift!" Dikkenburg zat in zijn stoel. Zijn normale gelaatskleur kwam lang zamerhand terug. Hij zat daar zie lig als een doorgeprikte luchtbal lon. ,,'t Is me ook nog al wat moois", zuchtte hij, „ik geloof niet, dat ik ooit zo lelijk in de knoei gezeten heb. Natuurlijk heb ik weer teveel gezegd tegen dat kind". „Als ik het zo hoor, heeft ze de zaak vanmorgen behoorlijk opge knapt, toen wij er niet waren", ver dedigde mevrouw Dikkenburg haar enige dochter. „Is ook zo", gaf Dikkenburg toe, „maar het viel me ook zo rauw op m'n dak. En die de Gooyer, is die vent gek geworden? Het idee! Met een valse Amerikaan op m'n dak te schuiven Aan zijn elleboog rinkelde de telefoon: „DikkenburgMet wie.... wei zegt u? O, mevrouw Boom! Ja wel mevrouw! Wat zegt u? Ja, waarom niet?Ja, die praatjes heb ik ook gehoord, maar ik kan toch niet op praatjes afgaan? Ja zeker, dat gaat gewoon door Waar hij nu is? Dat weet ik niet, hij is vanmorgen gaan toeren.... Natuurlijk komt hij terug, hahaha! Verbeeld je, dat we daar vanavond allemaal zaten te wachten voor niets! Nee hoor, mevrouw, maakt u zich maar geen zorg! Dag me vrouw Boom!.... Ja zeker, ik zal het overbrengenmevrouw!" „De groeten van mevrouw Boom" zei hij tegen zijn vrouw, „de slang in het paradijs". „Nu zit je er aan vast, vader", constateerde mevrouw Dikkenburg „met te doen of alles in orde was. Ze snapt natuurlijk, dat je er alles van weet, anders was je verwon derd geweest en had gevraagd, wat er precies aan de hand was. Nu zet ze haar stukken in stelling om je vanavond schaakmat te zetten. Vadertje, vadertje, hoe zal dat af lopen?" „Ja, daar zeg je zowatik wou dat ik het zelf wist!" zuchtte Dikkenburg. Hij stutte opnieuw zijn hoofd in z'n handen en toen z'n vrouw een half uurtje later de kamer weer binnenkwam, zat hij nóg zo 0 Corrie liep blindelings de straat op, vechtend tegen haar tranen. De reactie op alles wat ze deze dag beleefd had, diende zich aan. De slapeloze nacht, de thuiskomst van de imitatie-Clarenbough. Corrie 48 had nog nooit met een dronken man te maken gehad en daarom was het te meer verwonderlijk, zo rustig ze de situatie had beheerst. Zijn biecht, die haar als in een flits openbaarde, welke risico's haar vader liep door de dwaasheid, die deze twee jonge kerels samen hadden bekokstoofd, het heftige gesprek met de Gooyer en de te genstrijdige gevoelens, die dit in haar had wakker geroepen, de on zekerheid, het wachten en nu de ruwe, beledigende woorden van haar vaderhet meisje was ten einde raad. Naar wie moest ze gaan om haar hart te kunnen uitstorten, met wie kon ze nu eens open en vrijuit over deze dingen praten, van wie kon ze raad en troost ver wachten? Al voortlopend kwam daar plots in haar gedachten op Riek de Ruiter. Ze had meermalen met de onderwijzeres te maken gehad bij de organisatie van schoolfeesten en muziekavonden voor de Meeldam- se kunstkring en al was het, door het verschil in leeftijd, nooit re gelrechte vriendschap geworden tussen deze twee, ze wisten, zonder woorden, dat ze elkander weder zijds graag mochten, er was im mers een goede, vriendschappelij ke verhouding tussen die twee en Riek wist, dat ze, als het op nieu we voortvarende plannen aan kwam, kon rekenen op de steun en daadwerkelijke hulp van Corrie. Daarom draaide Corrie zich plot seling op haar schreden om en liep nu niet meer doelloos, maar snel en vastberaden naar de woning van Riek in het nieuwe stadskwar tier. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9