CACTUSSEN Suède Jasjes Dubbel lekker, dubbel krachtig! DE NIJVERHEID zondag-soep voor elke dag GELMOK INDIA in grote sortering voorradig Op verzoek komen wij aan huis! Grote maat flanellen lakens écru (ft slechts 6,50 per stuk Idem 1-persoons 5,25 JO DE MAGNEET" Nieuwerkerk Brulnisse NEDERLAND EXPORTEERT Overal in de wereld vindt men liefhebbers van deze stekelige vrienden (Van een verslaggever) AALSMEER. „Er zijn er bij, die niet minder dan ruim veertig jaar oud zijn", vertelt ons de heer Klaas Mantel, eigenaar van Neerlands grootste cactuskwekerij en export bedrijf te Aalsmeer, wanneer wij hem voor een praatje eens bezoe ken en met hem een wandeling door een van de enorme kassen maken. En hij wijst bij deze woor den op enkele formidabele planten, met machtige vormen en doornen, die omstreeks manshoog zijn. Vol ontzag kijken we naar deze gewel denaren, die ons even in gedachten verplaatsen naar de woestijnen van Mexico en elders. „Verschillende van deze planten waren mijn eer stelingen, toen ik zo'n twee en veertig jaar geleden in 1917 met de kwekerij begon". Als Aalsmeerder jongen kwam Klaas Mantel op heel jeugdige leef tijd al met bloemen en planten in aanraking en het was al heel vroeg dat hij op een bescheiden stuk grond zelf moest gaan kweken om in zijn onderhoud te voorzien. Na tuurlijk waren dat de bekende bloemen en planten, zoals die reeds door zijn vader en grootvader wa ren gekweekt, maar buiten dat leefde in de jonge Mantel een grote liefde voor cactussen en retplan- ten. Zij spraken tot zijn verbeel ding, deze vreemde scheppingen der natuur, zo afwijkend van alle bekende flora. Uit liefhebberij ging hij ze kweken. Aanvankelijk moest de jongeman wel de nodige tegenslagen incasse- seren, want voor het goed kweken van deze exoten, komt wel iets kij ken. Maar tenslotte kwam hij er met vallen en opstaan. De praktijk is de beste leermeester! Maar daarnaast zorgde Klaas Mantel er toch voor, dat hij alles las wat er voor hem maar over cactussen en vetplanten te lezen viel. Daarbij kampte hij met een groot nadeel; hij beheerste de vreemde talen niet en dikwijls kwamen in die talen interessante werken voor. Dat neemt niet weg, dat hij toch kans heeft gszien zich een formi dabele wetenschap over zijn lieve lingen eigen te maken. 500.000 per jaar Gewapend met deze kennis deed hij de grote stap en begon een spe ciale cactussen- en vetplanten- kwekerij, waarbij hij in staat was zijn hobby om te zetten in zijn be roep. Meestal is dit een zeer gun stige omstandigheid en d,e voor beelden zijn legio van geslaagde carrières. Zo ook die van Klaas Mantel. Met zijn liefde voor zijn stekelige vrienden en zijn weten schap slaagde hij er in in enkele tientallen jaren een groot bedrijf te scheppen, dat cactussen en vet planten kweekt voor de gehele w.e- reld. Ook deze export leverde aan vankelijk door het gebrek aan ta lenkennis moeilijkheden op, maar d(e heer Mantel heeft zijn kinderen in de gelegenheid gesteld dat te leren wat hem onthouden werd. Zijn zoon werkt naast hem in het bedrijf en is de „exportman". Niet minder dan omstreeks 500 duizend exemplaren verlaten per jaar de kwekerij en vinden hun weg naar niet minder dan 27 landen over de gehele wereld. De bslang- rijkste geïnteresseerden zijn wel Engeland, Duitsland en Zweden. Als in hun geboorteland Het kweken van cactussen is een beroep waarvoor men over een be hoorlijke vakkennis moet beschik ken. Er zijn cactussen, die net als een gewone plant zaad leveren. Zij bloeien dikwijls met heel mooie bloemen en van dit zaad kunnen we?r jonge planten worden ge trokken. Andere cactussen kan men stekken. De heer Mantel streeft er naar de planten zoveel mogelijk te plaatsen onder omstandigheden, die gelijk zijn aan die in het land van herkomst. Hij heeft hiervan een speciale studie gemaakt en weet precies hoe de samenstelling van de grond moet zijn, hoeveel zon elke soort moet hebben, hoe hoog de vochtigheidsgraad van de lucht moet zijn en al die andere factoren, die voor het welzijn van de plant van zo grote betekenis zijn. Door een nauwkeurige nale ving hiervan krijgt hij goede re sultaten en tienduizenden cactussen en vetplanten bevolken zijn kassen. Jong gekocht Het zijn voor een groot deel nog jonge planten die verkocht worden en dat is ook begrijpelijk, want wanneer een plant zo'n tien jaar bij de heer Mantel heeft geleefd, zijn plaats heeft ingenomen en zijn verzorging heeft gehad, is de prijs inmiddels zover gestegen, dat het publiek hem te duur gaat vinden. Neen de planten gaan jong weg en worden dan dikwijls reeds in ge sorteerde bakjes afgeleverd. Het is een voor Nederland wel zeer apart bedrijf, deze cactus- en vetplantenkwekerij, want men zou een dergelijke kwekerij met ex portbedrijf eerder in een van de landen verwachten waar de plan ten inheems zijn. Maar neen, het is weer Nederland en wel in het bijzonder dus zijn bloemenstreek Aalsmeer, waar we een dergelijk typisch bedrijf aantreffen. Neder land exporteert cactussen en heeft hierin een goede naam in de we reld. De Laotiaanse regering is be gonnen met de uitvoering van een plan tot bestrijding van de commu nistische propaganda in de twaalf provincies van het koninkrijk. Van Vientiane worden groepen van drie of vier man uitgezonden, die o.a. met behulp van films het stand punt der regering moeten uiteen zetten. ONDERGOED VAN DE BOVENSTE PLANK Hollandia-trico ondergoed is verkrijgbaar bij textielhandel J. Stoel - Brouwershaven Haven-x.z. 4 - telefoon 285 A. L. Bakker en Zonen - Burgh Dorpsstraat B 29 Telefoon 278 „De Magneet" NIEUWERKERK, (elefoon 265 - BRUINISSE, telefoon 470 J. Verseput - Renesse textielbedrijf telefoon 221 ZIERIKZEE: A. J. Berrevoeis Lange Nobelstraat 27 - telefoon 2096 W. Berrevoeis Verrenieuwstraat 6, telefoon 2145 J. C. van den Doel Visstraat 14, telefoon 2300 E. Kohschulte N.V. Mol 5-7 - telefoon 2278 Bereid door Cosmooda Voedingsmiddelen N.V.. Loosdrecht, in licentie en onder controle ttel A.G. flujngcn Zwitserland, die bet ïtcrpi ondet exclusiviteit heeft afgestaan. Godetta uV^j^ztiInt^is als een- Schot en verstandig ais een hoisVrouw, die kiest Godetia! De charmante charmeuse onderjurk mét de pittige kantversietfng waar u fang plezier van hebt! fn w/t en geel Knorr Kippensoep Speciaal is voor u bereid door Zwitserse koks en Nederlandse huisvrouwen. Dus u weet het al dubbel lekker, dubbel krachtig! Uw garantie voor Knorr-kwaliteit Alle zakjes, waarop Knorrli staat afgebeeld, zijn Knorr zakjes gevuld met de öjnste soep die er is: Knorr-soep. gegarandeerd Zwitserland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 4