Russische leider zag boerenbedrijven in Amerikaanse staat lowa DE ZIERIKZEESCHE COURANT AFSCHEID BINNENVADER WEESHUIS DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 No. 18638 116e jaargang ZIFRIkZEFOTWNIFUWSBOM ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f f,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij* de Vaete, tel. 01110-2938 Met de neus op de maiscultuur DES MOINES, 23-9. - Premier Chroesjtsjef maakte woensdag een tocht naar Coon Rapids in lowa voor een bezoek aan Amerikaanse boerenbedrijven. In de straten van Des Moines werden de menigten door een groot aantal politieman nen op een afstand gehouden. Hier en daar werd geapplaudiseerd toen Chroesjtsjef met Cabot Lodge uit hun hotel kwamen. Langs de route van 120 km stonden politie en leden van de nationale garde opgesteld. Velen van hen waren bewapend. Op de meeste kruisingen van de hoofdweg stonden politieauto's. De weg ging door heuvelachtig land schap met maïsvelden en hier en daar een boerderij. In het dorpje Perry waren vlaggen uitgestoken. Ook was er een spandoek met het woord „welkom" in het Russisch. De journalisten vestigden hun hoofdkwartier in schuren bij het bedrijf van Roswall Garst, de gast heer van Chroesjtsjef. Overal zag men kabels voor de televisie-, te legraaf- en telefoonverbindingen. Militairen met stalen helmen be waakten het bedrijf van Garst. Zij namen - als in oorlogstijd - posities in op heuveltoppen, achter schuren en hekken en bij zijwegen en wa ren allen gewapend met geweren. Een kleurige noot was de aanwe zigheid van de plaatselijke brand weerlieden met hun rode dassen. Strenge veiligheidsmaatregelen De veiligheidsmaatregelen waren zo scherp, dat zelfs de zoon van de gastheer, Steve, en zijn mannen zich telkens moesten identificeren toen zij tussen de boerderij van zijn vader en zijn eigen bedrijf reden met wagens mais. De brandweerlieden waren niet geheel zeker van hun taak: het verkeer helpen leiden of de politie bijstaan. Een van hen zei schouder ophalend: „Ik denk dat we hier zijn voor het geval dat er brand uitbreekt". Bij aankomst in Coon Rapids zei Chroesjtsjef, die er vermoeid maar opgewekt uitzag: „Dit belooft een prettige dag te worden". Er heerste algehele verwarring toen de pre mier en zijn gezelschap op het be drijf arriveerden. Men was nog be zig met de voorbereidingen voor de lunch, die in een grote tent werd aangericht. De ingrediënten voor het menu voor 175 personen wer den grotendeels aangevoerd door leveranciers in Des Moines. Mevr. Garst zorgde echter voor tomaten, aardappels, komkommers, pepers, mais en ingemaakt zuur. De Russische leider scheen min der moe toen hij zijn gastheer vra gen begon te stellen. Hij wandelde door een maisveld en keek belang stellend naar de oogstmachine. Hij bombardeerde Garst, die de gast van de premier in Rusland is ge weest, ook met vragen over de me thoden van het voeren van varkens en kippen. CHROESJTSJEF TE DES MOINES San Francisco bereidde Russische leider hartelijkste ontvangst SAN FRANCISCO, 23-9. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie is dinsdagochtend per vliegtuig uit San Francisco naar Des Moines in de staat lowa vertrokken. In San Francisco is de Russische lei der de hartelijkste ontvangst tot dusver op zijn reis door de V.S. ten deel gevallen. Hij heeft San Fran cisco de beste van alle steden ge noemd die hij tot nog toe in de V.S. heeft gezien. Ongeveer 500 mensen onder wie de burgemeester van de stad, George Christofer, hebben Chroesjtsjef uitgeleide ge daan. Toen Chroesjtsjefs vliegtuig in het begin van de middag in Des Moines aankwam, stond een groep van duizend belangstellenden op het vliegveld. Gouverneur Loveless van lowa verwelkomde de Russi sch? ?taatsman. De paar duizend wachtenden voor het hotel van Chroesjtsjef klapten bij aankomst van de Rus sische leider. Terwijl Chroesjtsjef in de ontvangstzaal van het hotel al vragen beantwoordde, klonk bui ten nog enkele minuten lang het applaus voor zijn echtgenote Nina, die met haar ruiker rode rozen naar de menigte wuifde. De Russische premier bezocht la ter een vleesconservenfabriek waar hij voor het eerst een „hot dog" nuttigde, die tevoren door agenten van de veiligheidsdienst op radio activiteit was onderzocht. Wedijver in graan en vlees 's Avonds aan een door het stads bestuur aangeboden diner, stelde Chroesjtsjef de V.S. voor, te wed ijveren in de produktie van graan en vlees in plaats van waterstof bommen. Hij was zeer opgewekt maar scheen vermoeid te zijn. Hij De beroemde opera-zangeres Maria Meneghini Callas, juist terug van een plezier-vaart op de Middellandse zee aan boord van het jacht van de Griekse reder Onassis, is dinsdagavond per vliegtuig aangekomen in Londen, waar zij woensdagavond in de Royal Festival Hall gaat zingen. - De foto toont haar bij aankomst op het vliegveld Londen Airport. las de eerste alinea's van zijn toe spraak zelf voor en vroeg toen zijn tolk de overigens korte toespraak in het Engels voort te zetten. Chroesjtsjef klapte geestdriftig toen een spreker de uitnodiging om op landbouwgebied te wedijveren aannam. De Russische premier sprak zich opnieuw uit voor versterking van de vrede en goede betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de V.S., waaronder uitbreiding van de han del en uitwisseling van landbouw kundige gegevens. Hij verzekerde, dat het Russische volk president Eisenhower „op de meest vriend schappelijke wijze' zal ontvangen. Bij zijn vertrek keerde hij plotse ling terug om nog enige aanwezi gen de hand te drukken en mevr. Chroesjtsjef sprak voor de micro foon enkele woorden van dank in het Engels. De betrekkingen tussen India en China NEW DELHI, 23-9. De betrek kingen tusssen New Delhi en Pe king zijn nog niet verbeterd, aldus wordt woensdag uit de Indische hoofdstad gemeld. Voor de eerste maal heeft de In dische regering geen officiële uit nodiging ontvangen tot het zenden van vertegenwoordigers voor de feestelijkheden van de nationale feestdag op 1 oktober. Bovendien heeft Peking besloten toch niet deel te nemen aan de grote internationale landbouwten toonstelling die in december in New Delhi wordt geopend. De Britse verkiezingsstrijd LONDEN, 23-9. De verkiezings strijd in Engeland is thans wel in volle hevigheid ontbrand. Niet al leen dat de leiders op hun tournees fel tegen elkaar van leer trekken, maar er schijnt ook van andere strijdmiddelen gebruik te worden gemaakt. Zo zag premier MacMil- lan zich woensdagmiddag in Stock- port genoodzaakt een zaal toe te spreken zonder hulp van een ge luidsinstallatie, waarvan even te voren de draden doorgesneden ble ken Een soortgelijke ervaring over kwam de socialistische leider Gaits- keil in een Londense voorstad, waar tot twee keer toe de zaal door kort sluiting in duister gehuld werd. La ter, in Battersea, sprong een jonge man uit het publiek naar voren en vernielde Gaitskell's microfoon. Veel doden bij Braziliaanse vliegramp SAO PAOLO, 24-9. Zestien pas sagiers en vier bemanningsleden zijn woensdag om het leven geko men doordat een vliegtuig van de Braziliaanse maatschappij V.A.S.P. in brand geraakte en nabij Sao Paolo neerstortte. Kort na het vertrek uit Sao Paolo ontplofte een motor toen het toe stel, dat op weg was naar Rio de Janeiro, op ongeveer duizend me ter hoogte vloog. Het ongeveer 300.000 leden tel lende algemeen christelijk vakver bond in België heeft besloten op zaterdag 10 oktober een „nationale protestdag" te houden tegen het thans geldende tarief van de loon belasting, tegen willekeurige slui ting van bedrijven en voor een ge garandeerd minimum-weekloon. Deze week werd officieel afscheid genomen van de heer P. J. v. d. Doe als binnenvader van het Burger Weeshuis te Zierikzee. Daar geen op volger meer zal worden benoemd, betekent dit afscheid praktisch het einde van het bestaan der onderhavige instelling, die op een eeuwen oude geschiedenis terug zien kan. In de huldebetuiging aan de heer v. d. Doe werd ook diens echtgenote betrokken. Beiden stonden jaren lang op de bres voor het belang der wezen. Oj) de foto: het echtpaar Van der Doe-Verkamman in de Regentenzaal van het Weeshuis. S.s. „Waterman" met ruim achthonderd emigranten naar Australië ROTTERDAM, 23-9. Met onge veer 820 passagiers, van wie er 427 jonger zyn dan 18 jaar, zal het s.s. „Waterman" op vrijdag 27 septem ber a.s. uit Rotterdam naar Austra lië vertrekken. De „Waterman" staat onder com mando van een nieuwe gezagvoer der, kapitein H. van den Heuvel uit Roermond, die van de „Merwe Lloyd" is overgekomen. Er zijn weer verschillende grote gezinnen aan boord: twee van der tien, vier van elf en vijf van tien personen, afkomstig uit Hoorn, Breukelen, Beetsterzwaag, Enkhui zen, Velp, Pingjum, Nijmegen, Rijp- TOCH PRATEN MET RUSSEN Churchill voor een topconferentie WOODFORD, 23-9. De Britse oud-premier sir Winston Churchill heeft woensdagavond te Woodford in het Engelse graafschap Essex gezegd dat het westen in de ko mende onderhandelingen tussen oost en west de verleiding moet weerstaan een tijdelijke vrede te kopen ten koste van levensbelan gen. De 84-jarige oorlogsleider noem de in een verkiezingstoespraak in zijn district minister-president Chroesjtsjefs voorstel tot algehele ontwapening zeer opzienbarend. Het is echter noodzakelijk eerst meer bijzonderheden te weten, in het bijzonder over het toezicht op de ontwapening. Uit dit voorbe houd mag echter niet worden af geleid dat Churchill afbreuk wil doen aan het belang van wat Chroesjtsjef heeft voorgesteld. Churchill zei voorts van mening te zijn dat een topconferentie tus sen oost en west wenselijk is, on afhankelijk van de vraag of zij zal leiden tot concrete resultaten. De kansen van de vrede kunnen door een topconferentie alleen maar worden vergroot. Chroesjtsjef helpt Amerikaans echtpaar DES MOINES, 23-9. A.F.P. meldt uit Des Moines dat Chroesjtsjef zijn minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft opgedragen zich be zig te houden met' het geval van de nog in de Sowjet-Unie verblij vende kinderen van het echtpaar Leonas, dat in 1944 naar de Ver. Staten is gekomen, doch zijn zoon en dochter moest achterlaten. Chroesjtsjëf ontving het echtpaar in de laatste vijf minuten voor zijn vertrek naar Coon Rapids. Mevr. Leonas zette de omstandigheden uiteen waaronder zij haar kinderen destijds had moeten achterlaten. Haar zoon is thans 17 en haar dochter 20 jaar. Chroesjtsjef luisterde aandachtig toe, waarna hij mevrouw Leonas zachtjes op de wang tikte en haar zijn hulp toezegde. Mevrouw Leo nas dankte hem in tranen. wetering, Hazerswoude, Babberich en Broek op Langendijk. Voor de geestelijke verzorging der emigranten maken de reis mee pater W. G. H. Kamerbeek uit Den Haag, die met hetzelfde schip naar ons land zal terugkeren, en ds. P. den Houting, predikant van de Presbyterian Church in Australië, die na in Nederland, doorgebracht verlof nu weer vertrekt. Oud Frie9 zwaard was even zoek SNEEK, 24-9. Het zaterdagmid dag uit een der grachten van Sneek opgediepte zwaard, dat mogelijk aan Grote Pier, de Friese boeren- held uit de jaren omstreeks 1520 toebehoorde, is woensdagavond ontvreemd. Het bleek van de druk bezochte oudheidkundige tentoon stelling in de Waterpoort te Sneek verdwenen te zijn. Een speurtocht van een groep Sneekers leidde echter 's nachts nog tot opsporing van het wapen. Het bleek dat Leeuwarders het hadden weggenomen, klaarblijke lijk met de bedoeling het in het Fries museum in hun stad onder te brengen. Na onderhandeling tussen Sneek en Leeuwarden werd het zwaard diep in de nacht teruggevoerd naar Sneek waar het donderdag weer op de tentoonstelling te zien zal zijn. b Bijna een miljoen Argentijnse arbeiders hebben woensdag het werk neergelegd nadat Peronisten en communisten hadden opgeroe pen tot een staking van 48 uur uit protest tegen een soberheidspro gram van de regering. Uit Buenos Aires en de provincie zijn in totaal een twintigtal bomontploffingen gemeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Luchtkastelen brengen geen huur op. Een periodieke K.N.L.C.-prijs 's-GRAVENHAGE, 23-9. Ter ge- tegenheid van het 75-jarig bestaan van het Kon. Ned. Landbouwco- mité hebben dë provinciale land bouworganisaties een bedrag van 20 000 gulden samengebracht om een fonds voor een periodieke K.N.L C.-prijs te vormen. Deze prijs zal, aldus de schenkers door een jury van het K.N.L.C. moeten worden toegekend aan de genen, die de meest betekenende bijdrage heeft geleverd tot het ver strekken van de goede betrekkin gen tussen de Nederlandse bevol king en haar land- en tuinbouw. De periodieke uitkering zou naar wens van de schenkers op f 1000 moeten worden gesteld. Het fonds werd aangeboden dooi de heer J. A. Nieuwenhuyzen na mens de leden-organisaties van het K.N.L C. Expo-paviljoen van V.S. voor Vlaamse t.v. BRUSSEL, 23-9. Het Amerikaan se paviljoen, dat het vorige jaar vele miljoenen bezoekers op de we reldtentoonstelling in Brussel trok, zal waarschijnlijk door de Vlaamse televisiedienst in gebruik worden genomen. Het paviljoen bestaat uit een schouwburg, een restaurant, een aantal kantoorkamers en een grote zaal, van waaruit de Ame rikanen uitzendingen in kleuren televisie demonstreerden. Op 11 oktober zal de Vlaamse televisie een internationaal variétépi-ogiam- ma van het paviljoen uit verzorgen. Het is niet bekend, of het ook daar na ter beschikking van de Vlaam se televisie zal worden gesteld. Vreemd voorwerp boven oceaan LONDEN, 23-9. De Amerikaan se luchtvaartmaatschappij „Pan American Airways" heeft woens dag te Londen meegedeeld dat de bemanning van een straalvliegtuig op de luchtlijn New York-Parijs woensdagochtend ongeveer 200 ki lometer ten oosten van Labrador in de lucht een vreemd voorwerp heeft waargenomen dat een ruim teraket zou kunnen zijn. De vlieger heeft de Amerikaanse kustwacht onmiddellijk van het verschijnsel op de hoogte gesteld. Het voorwerp verplaatste zich met een enorme snelheid van het zui den naar h'et noorden en bleef een halve minuut zichtbaar. OOSTBURG. De Vlissingse hulp taxichauffeur B. is woensdag in verzekerde bewaring gesteld we gens het bij herhaling onder in vloed moedwillig op het publiek in rijden. Het bleek dat zijn rijbewijs een vervalst bewijs voor een motor rijwiel was. a De drie inzittenden van een Brits militair vliegtuig, afkomstig van het vliegdekschip „Victorious" zijn dinsdagavond bij de kust van noord-Noorwegen door een Russi sche treiler uit zee opgepikt. Gemeente Wormer zit met mysterieus gat in een weiland Forse kuil van drie en een halve meter diep AMSTERDAM, 23-9. De Noord- Hollandse gemeente Wormer staat sinds enkele dagen in het middel punt van de belangstelling. De oor zaak daarvan is, dat men in een weiland langs de Dorpsstraat, niet ver van de burgemeesterwoning een gat heeft ontdekt, geen gewoon gat, maar een forse kuil van mys terieuze herkomst met scherp af gesneden kanten en een diepte van 3Yz meter. 'Men vond dit verschijnsel zo merkwaardig dat verscheidene dag bladen hun verslaggevers en foto grafen opdracht gaven het gat per soonlijk in ogenschouw te gaan ne men. Vandaag verschenen zelfs ca meramensen van de Nederlandse televisie en vertegenwoordigers van de Engelse, Canadese en Ame rikaanse t.v. en van de Wereldom roep in Wormer, zodat het bestaan van het gat nu ook in het buiten land bekend is geworden. Sinds vorige week donderdag, toen de kuil werd ontdekt, verdie pen de inwoners van Wormer zich in de px-oblematiek van het ont staan er van, maar niemand heeft er nog een oplossing voor kunnen vinden. Ook de twee mannen van de hulpverlenings- en opruimings dienst van het ministerie ,van Bin nenlandse Zaken niet. Zij hebben de kuil, die in het lage land on middellijk vol water was gelopen, gisteren leeggepompt en geconsta teerd dat hij 3*6 meter diep is, dui delijk 5-hoekig van vorm is en scherp afgesneden kanten heeft. Van boven heeft de kuil een door snee van 47 centimeter, maar op de bodem is hij wel een meter breed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1