Minister gelooft niet in prijsstij gingen door vrijere loonvorming DE ZIERIKZEESCHE COURANT Begroting economische zaken Nieuwe offensieven in Algerië op komst „Wij vangen haring met onderzeeboten' CHROESJTSJEF KON HET NIET VINDEN MET AMERIKAANSE VAKBONDSLEIDERS TYP0GRAFENSTAK1NG GE-EINDIGD President Eisenhower wacht enorm welkom in de Sowjet-Unie DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 No. 18637 116e jaargang ZHKmmSNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman. Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 's-GRAVENHAGE, 21-9. Minister De Pous schrijft o.m. in zgn toe lichting op de begroting van Eco nomische Zaken voor 1960: Na de conjunctuurgolf die de Ne derlandse economie in de jaren 1953 tot en met 1958 heeft doorgemaakt, verkeert het land thans in een fase waarin getracht moet worden het hervonden evenwicht tussen mid delen en bestedingen te handhaven. Het is daarbij uiteraard zaak te voorkomen, dat een ontwikkeling, zoals deze zich met name in de jaren na 1954 heeft voorgedaan, wordt herhaald. Het snelle herstel van de bedrij vigheid is in belangrijke mate te danken aan de gunstige ontwikke ling van de uitvoer. Over het ge hele jaar 1958 nam de goederenex port naar volume gemeten met circa 10 toe ten opzichte van het voor afgaande jaar. Deze ontwikkeling zet zich thans nog voort blijkens de groei van het exportvolume met 13 in de eerste zes maanden van 1959 ten opzichte van de overeen komstige periode in 1958. De prijsontwikkeling In een terugblik op de prijsont wikkeling gedurende de afgelopen jaren wordt geconstateerd, dat de prijzen van industriële eindproduk- ten en diensten over het geheel ge nomen een opmerkelijke stabiliteit hebben vertoond. Dit is mede te danken aan het gevoerde prijssta- bilisatiebeleid, dat er in de jongste periode van conjuncturele over spanning op gericht was een ver- ALGIERS, 21-9. De Franse op perbevelhebber in Algerië, generaal Challe, heeft maandag bekendge maakt, dat er binnenkort nieuwe offensieven tegen de Algerijnse ver zetsbeweging zullen worden ge opend. In een dagorder aan de 400.000 militairen onder zijn bevel ver klaarde de generaal, dat het offen sief „Tweelingen" in Kabylië zal worden voortgezet. Er waren vol doende reserve-troepen om de ge hele wintër een divisie valscherm troepen in dat gebied te handha ven. Het is de bedoeling dat de plaatselijke bevolking voldoende mannen levert om de Franse mili tairen, die elders zullen gaan ope reren, te vervangen. Generaal Challe zei, 'dat de be volking in Kabylië zelf om bescher ming had verzocht. sterking van de inflatoire ontwik keling te voorkomen. Bij het p r ij s b e 1 e i d, zoals de minister voornemens is dit in de naaste toekomst te voeren, zal het overheidsingrijpen tot het noodza kelijkste worden beperkt. Uitgangs punt vormt hierbij de overweging dat in een economie, die vrij is van overspanningsverschijnselen en waarop geen storende internatio nale factoren inwerken, de verant woordelijkheid voor de loon- en prijsvorming in beginsel bij het be drijfsleven zelf behoort te liggen. Alleen wanneer aan deze voorwaar den niet is voldaan, of wanneer dui delijk een onvoldoende werking van de concurrentie tot uiting komt, is correctief ingrijpen van de overheid op zijn plaats. De minister koestert het vertrou wen dat de invoering van de vrijere loonvorming geen aanleiding zal geven tot prijsstijgingen. Teneinde een juiste naleving van de spelregels te verzekeren moet het wenselijk worden geacht, dat prijsverhogingen, die worden toe gepast, onder opgaaf van redenen onverwijld aan het departement van Economische Zaken worden gemeld. De minister overweegt ook ern stig een passende maatregel tegen het systeem van collectieve verti cale prijsbinding te nemen. Opgewekte Chroesjtsjef: Tijdens een boottocht door de haven van San Francisco heeft Chroesjtsjef verklaard, dat negen tig procent van de Russische krui sers wordt afgeschaft en dat Rus land zich concentreert op onder zeeboten, torpedojagers en mijnen vegers. De premier, die in opgewekte stemming was, zei op een gegeven moment: „op het ogenblik vangen wij haring met onze onderzee boten". De Russische minister voor cul turele uitwisseling zei tot de pers dat Chroesjtsjef geen grapje maak te. Rusland heeft een speciaal uit geruste haring-onderzeeboot, ge naamd „Silveranka". Hij kreeg voor het eerst een Amerikaans vliegdekmoederschip te zien. Een Russisch verslaggever zei te hebben begrepen dat Chroesjtsjef gezegd had dat Rusland 's werelds grootste vloot bouwt. Maar de pre mier verklaarde: „Dat heb ik niet gezegd. Als ik dat zei zou het klin ken als een soort bedreiging". Een Amerikaans journalist vroeg daar op waarom Rusland niet de grootste vloot bouwde. Chroesjtsjef ant woordde: „Zeg ons hoe groot uw vloot is en ik zal u zeggen of wij sterker zijn. Maar u zult zeggen dat wij opscheppen". Chroesjtsjef onthulde dat Rus land momenteel de mankracht van zijn geheime politie, militia en „on- derdrukkings-organen", zoals hij het uitdrukte, aanzienlijk inperkt. Wat de kruisers betreft: Chroesjt sjef vond dat type oorlogsschepen te duur en te weinig van nut. „Vroeger moesten onderzeeërs Stelsels van V.S. en Rusland tegenover elkaar De president van de Amerikaan se vakbond Walter Reuther heeft na een diner van Chroesjtsjef met Amerikaanse vakbondsleiders me degedeeld, dat Chroesjtsjef de we derzijdse standpunten onverenig baar had geacht. De Russische leider en de leiders van het vakverbond A.F.L.-C.I.O. zjjn drie en een half uur bijeen ge weest en hebben gesproken over de voordelen van het Amerikaanse en het Russische stelsel. Zeven presidenten van de A.F.L. -C.I.O., die in San Francisco een congres houden, hebben Chroesjt sjef gezegd, dat de arbeiders in de Verenigde Staten weigeren een fi losofie van dictatuur te omhelzen, aldus Reuter. De Russische leider verdedigde echter krachtig het Russische stelsel. Het diner in het weelderige hotel Mark Hopkins was de eerste bij eenkomst van Chroesjtsjef met vertegenwoordigers van de Ameri kaanse vakbeweging. George Mea- ny, de president van de A.F.L.- C.I.O., was niet aanwezig. Hij had gezegd geen prijs te stellen op een ontmoeting met Chroesjtsjef. De ontwapening Volgens Reuter is Chroesjtsjef bij een bespreking van het ontwape- ningsvraagstuk nogal opgewonden geworden. James Carey, president van de bond van elektriciëns, had het on derwerp ter sprake gebracht en had naar aanleiding van de jongste voorstellen van Chroesjtsjef in de Verenigde Naties gezegd, dat een doeltreffende inspectie en controle vereist zijn. Chroesjtsjef had o.m. opgemerkt, zich niet te kunnen verenigen met het soort controle dat de Verenigde Staten nodig ach ten met het oog op het bestaan van Amerikaanse militaire bases in het buitenland. Maar later, aldus Reu ter, had Chroesjtsjef gezegd, dat hij wel had ingestemd met deze contróle. Chroesjtsjef had ook gezegd, dat de vakbondsleiders de lijn van Dulles volgden. „En toen begon hij tegen ons uit te varen". De Russische leider was vrien delijk toen het gesprek over alge meenheden ging. Hij werd echter opgewonden toen de bijzonderhe den besproken werden. dicht bij komen om met succes te kunnen vuren, maar nu beschikt men over vliegende torpedo's. Wij reorganiseren onze vloot en bou wen meer onderzeeërs". Na de boottocht begaf Chroesjt sjef zich opnieuw naar het wer vingsbureau voor havenarbeiders, waar hij voor de tocht ook reeds geweest was, en vertelde een me nigte wachtende arbeiders: „Mijn indruk is dat de Amerikaanse ar beider evenzeer naar vrede ver langt als zijn Russische collega" Als dank voor de ontvangst be loofde de Rus de groeten van de Amerikaanse arbeiders aan hun Russische collega's te zullen over brengen. Ook hier, net als zondag op enkele stations, liep de organi satie de veiligheidsambtenaren uit de hand toen de arbeiders Chroesjt sjef geheel omringden. b Een Zweedse archeologische ex peditie heeft in oost-Cyprus vesti gingen ontdekt uit het middelbron zen tijdperk. Men trof o.a. ca. 300 vazen aan die waren opgeslagen buiten een huis dat deel uitmaakte van een oude vestiging en voorts een hoeveelheid koperslakken die duidde op een plaatselijke metaal industrie. VERRASSING VOOR PRINSES IRENE Spaans ezeltje had aantal geschenken b(j zich SOESTDIJK, 21-9. Het ezeltje „Platero", dat een lange voetreis achter de rug heeft, is vanochtend op paleis Soestdijk aan prinses Irene aangeboden. Vanochtend om streeks elf uur kwam de Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog van Baena, met de vijf Spaanse studenten en de zwaar bepakte „Platero" het hek van het paleis binnen wandelen. Daar het wat moeilijk was het ezeltje dwars door het paleis naar de achtertuin te brengen wandelde het gezelschap om het gebouw heen. Daar voegde zich prinses Irene er bij. De her tog van Baena stelde zijn jonge landgenoten en „Platero" aan de prinses voor. De twee zakken die ter weerszijden van „Platero"s rug hingen en getooid waren met de vlaggen van Nederland en Spanje werden geopend en. daaruit kwam een aantal geschenken voor de prinses: twee guitareneen aantal grammofoonplaten met Spaanse volksmuziek, een pop in de kleder dracht van de streek van Valencia deze als symbolische dank voor de hulp die Nederland destijds heeft geboden bij de watersnood om Va lencia, en een stel castagnetten. Op de vraag, of de prinses ook guitaar speelde, antwoordde zij: „Een beet je". Zij ivas zeer dankbaar en vol bewondering voor het gebodene. „Gracias, muchas gracias, fantas- tico, formidabile"betuigde zij. Het ezeltje was inmiddels rustig op het gazon beginnen te grazen. Het werd daar alleen gelaten en het ge zelschap nam plaats op het terras waar verversingen werden aange boden. En waar de studenten wat zongen voor de prinses. Zij bege leidden zich met de guitaren, die zij de prinses hadden aangeboden. Hun eigen instrumenten hadden zij namelijk niet bij zich. Op korte termijn nieuwe bespreking met Rijksbemiddelaars AMSTERDAM, 21-9. De vergade ring van het Centraal Bureau voor de Grafische Bedreven van heden middag heeft - zo deelt dit mede - er toe geleid dat op zo kort moge lijke termijn een nieuwe bespre king met het College van Rijksbe middelaars zal worden belegd. De besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties dringen er bij de werknemers met de meeste klem op aan de werkzaamheden normaal voort te zetten dan wel te hervatten. Van de zijde der personeelscom missies werd desgevraagd omtrent dat laatste meegedeeld: „dat ge beurt natuurlijk". De Amsterdamse ochtendbladen zulllen dinsdag normaal verschij nen. De avondploegen van de „Te legraaf" en de „Volkskrant" zijn weer aan het werk gegaan. ROTTERDAM, 21-9. Ook de avond ploeg van het „Algemeen Dagblad" te Rotterdam is weer aan het werk gegaan, zo verneemt het A.N.P. van de directie van dit blad. Demonstratie geëindigd AMSTERDAM, 21-9. In de loop van deze maandag hebben zich vele honderden stakende typogra fen voor de krantengebouwen op de N.Z. Voorburgwal verzameld als - zoals de politie het daar noemde - een rustige en ordelijk verlopende demonstratie. Enkele typografen wilden in de middag dat men gezamenlijk zou optrekken naar het kantoor van het Centraal Bureau voor de Grafische 's-GRAVENHAGE. Tijdens trans port met de zogenaamde „Unimog" -trekker is op het vliegkamp „Val kenburg" de 18-jarige vliegdienst- weerkundige der derde klasse A. J. L. Plutel uit Haarlem door tot nog toe onbekende oorzaak van de ma chine gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Hij is ter plaatse aan de bekomen verwondingen overleden. De „Unimog"-trekker assisteert gewoonlijk bij het ver slepen van vliegtuigen. Bedrijven (in de Van Eeghen- straat), waar de betrokken besturen in bespreking bijeen waren. Deze tocht heeft geen doorgang gevon den. Namens de personeelscommis sies werd via de luidspreker uit een politieauto aan de stakers meege deeld, dat de demonstratie als ge ëindigd moet worden beschouwd en dat de eerste ploegen vanavond om acht uur weer aan het werk zullen gaan. De demonstranten werd daarop verzocht rustig naar huis te gaan, waaraan deze redelijk gevolg gaven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De liefde wondt niet of zij lijdt zelve mee. Kettingbotsingen tijdens mist ROERMOND, 21-9. Tijdens een zware mist, waarbij het zicht slechts tot vijftien meter was, bot sten vanmorgen op de rijksweg Roermond-Sittard tussen de twee spoorwegovergangen onder Echt twintig auto's op elkaar. Er waren in totaal zeven kettingbotsingen, waarbij telkens twee tot drie wa gens betrokken waren. De mate riële schade was zeer groot. Slechts één persoon liep verwondingen op. Russen leven intens mee met Chroesjtsjefs reis MOSKOU, 19-9. Russische pers, radio en televisie, besteden zeer veel aandacht aan het bezoek van de Russische premier aan Amerika mogelijk meer aandacht dan sedert de tweede wereldoorlog aan enige andere gebeurtenis werd gewijd. Miljoenen Russen uit alle lagen der bevolking hebben trots gelezen hoe hun leider door een glim lachende Eisenhower en instem mende menigten werd begroet. Het belangrijkste thema in de Russi sche pers is, dat de weg thans leidt naar beëindiging van de koude oor log. Men laat de vriendschap voor de V.S. blijken door opneming van Amerikaanse nummers in radio- en televisieprogramma's: „Sneeuw witje en de zeven dwergen" wer den op de beeldbuis vertoond en voor de radio werd voorgelezen uit werken van Mark Twain. Cursus Engels. De televisie is begonnen met een cursus in de Engelse taal, die be doeld is om alle kijkers een mond jevol Engels te leren. Zelfs wordt bij het weerbericht een overzicht gegeven van het weer in Washing ton en New York. In de Russische berichtgeving wordt dermate de nadruk gelegd op het succes van het bezoek van Chroesjtsjef dat een uitblijven van een diplomatieke overwinning met de meeste teleurstelling zou wor den ontvangen. De verslagen ge ven het beeld dat de grote meer derheid van het Amerikaanse volk de Russische politiek goedkeurt. De bemoedigende opmerking van Chroesjtsjef dat de barometer van de Russisch-Amerikaanse betrek kingen nu op „mooi weer" staat, voorspelt tezamen met de hoog gestemde berichtgeving een enorm welkom voor president Eisenhower bij zijn bezoek aan Rusland. Kind verdronken in schutsluis AMSTERDAM, 21-9. Het bijna 4 jaar oude meisje J. A. van de Hengst is verdronken in het water van de Schutsluis bij de Adelaar- weg in Amsterdam-Noord, waar de tot woonboot omgebouwde tjalk „Goede Verwachting" van haar ouders lag. Het meisje werd sinds zondagmiddag vermist. Vanochtend is het lijkje opgehaald in de om geving van het schip. Dit enige kind van de familie van de Hengst is volgens de politie vermoedelijk van het schip in het water gevallen VERGADERING GEMEENTERAAD Definitieve plaats voor nieuwe weegbrug te Bruinisse nog niet bekend Voorlopig nog wegen op de oude brug Tijdens de rondvraag in de vo rige week gehouden gemeente raadsvergadering te Bruinisse, on der voorzitterschap van burge meester C. H. v. d. Linde, deelde de voorzitter in antwoord op een vraag van de heer C. Kik mee, dat de definitieve plaats voor de nieu we weegbrug moet worden vastge steld. Te zijner tijd zal hierover nog overleg plaats vinden met de weegbrugvereniging. Het wegen zal voorlopig plaats vinden op de oude brug, waarbij het verkeer van en naar de haven via de Beursstraat zal worden ge leid. De heer Hoogerheide betreurt het afbreken van de oude Beurs en vraagt zich af, of B. en W. niet eigenmachtig gehandeld hebben. Een en ander is echter uitge voerd ingevolge een besluit van de raad. Verder vraagt de heer Hooger- heijde naar de mogelijke verhuur van het scheepje dat indertijd is aangekocht om de haven uit te baggeren. Men blijkt er in Oud dorp interesse voor te hebben het scheepje te kopen of te huren en besloten wordt dat het zal worden opgeknapt en gereviseerd, waarna men zo spoedig mogelijk met Oud dorp tot overeenstemming zal pro beren te komen over verhuur of gezamenlijke exploitatie. De heer van Popering informeert of de schadevergoeding al betaald is voor het omhakken van enkele bomen en of de verwarmingsappa ratuur, die vorig jaar naar buiten de gemeente is uitgeleend, al terug is. De schadevergoeding is al be taald, de verwarmingsapparatuur wordt voor 1 oktober terug ver wacht. Geen aankoop van schuren Verder heeft de heer van Pope- ring een kijkje genomen bij de schuren achter de woning van de familie Verkamman in de Padjes, over de aankoop waarvan door de gemeente onderhandelingen wor den gevoerd met de Herverkave ling. Deze schuren, voorzover zij van hout gebouwd zijn, verkeren in deplorabele toestand. Hij stelt voor de onderhandelingen over aankoop af te breken en deze te annuleren. Aldus wordt besloten. Hij dringt verder aan op het ten spoedigste afbreken van de schuur in de Dreef. De heer O. van Zuid- land, die nog vee in deze schuur heeft staan, is zelf in het bezit van een schuur, die hij als veestalling kan gebruiken. Enkele plaatsen waar van Zuidland zijn vee kan onderbrengen worden genoemd. De heer van Popering beveelt een manier aan om door chemische onkruidverdelging zonder veel kosten op verschillende plaatsen schoon schip te maken, waar het onkruid wat al te welig blijkt te groeien. In dit verband worden de aktiviteiten van de gemeentewerk lieden geroemd. Met bescheiden hulpmiddelen en met weinig be schikbare tijd voor bepaalde taken worden goede resultaten bereikt, maar deze mensen zijn overbelast. In dit verband wordt besloten de tuintjes voor de nieuw gebouwde Woningwetwoningen in onderhoud te geven aan de bewoners van deze woningen. Er zullen echter geen aardappelen of groenten in mogen worden verbouwd. De heer de Koning vraagt aan dacht voor de bestrating rond de te plaatsen bietenlaadbrug op de haven. De heer Jumelet. herinnert aan het met algemene stemmen geno men besluit om een leuning te ma ken aan de trap tegen de nieuwe havendijk. Dit besluit is nog steeds niet uitgevoerd. Wethouder van den Berg wil nog een trap in die dijk maken recht voor de Oude straat. Verder dringt de heer Jumelet aan op bestrating van het gedeelte dat van de dijk is afgegraven van Oudestraat tot aan Deestraat. De bestrating zal zo spoedig mo gelijk ter hand worden genomen. Nu in de woningen van de nieuwbouw veranderingen ten goede worden aangebracht ver zoekt de heer Jumelet aandacht voor de woningen aan de Noord- straat. Een regenpijp is daar afge- roest of afgereden, deuren zijn nog ongeverfd en gekrompen, andere herstellingen zijn nodig. Besloten wordt dat de opzichter een onder zoek naar een en ander zal instel len, ook de woningen in de Kerk straat zullen nog worden nagezien Verder vraagt de heer Jumelet aandacht voor de krotopruiming. Wellicht is het mogelijk in de plaats van de opgeruimde krotten enkele 'bejaardenhuisjes bij te bouwen, omdat daaraan nog steeds behoefte bestaat. Mogelijkheid van industrieves tiging in het huis vroeger in ge bruik als onderwijzerswoning van de openbare school aan de Molen straat blijkt niet aanwezig, het huis heeft zijn nut voor verschil lende takken van gemeentedienst en als A.V.O.-werkplaats. Wel denkt de voorzitter voor industrie vestiging aan enige andere moge lijkheden. Het ligt niet in de bedoeling mo menteel veel haast te maken met het ontwerpen van een betonnen zwembad, nu het publiek het strand langs de werkhaven heeft ontdekt en daar een prachtig re creatieterrein heeft. De verlangens van de raadsleden blijken, naar- aanleiding van de vragen van de heer Jumelet hierover, veel meer in de richting te gaan van een strandje van opgespoten zand, dan van 'n binnendijks gelegen zwem bassin. De heer Hoogerheijde vestigt nog de aandacht op verschillende plaatsen waar ratten voorkomen. Besloten wordt binnenkort ratten vergif gratis beschikbaar te stel len en van gemeentewege op ver schillende plaatsen neer te leggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1