Chroesjtsjef kreeg te San Francisco opvallend enthousiaste ontvangst Russische leider wil algehele ontwapening op de wereld MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 No. 18636 116e jaargang mnmmwNmiwsBOMi ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: WAARIN OPGENOMEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, ftC 7 I C D 11( 7P P H P f*OIIRANT na 1800 uur tel- 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs fc/fc tlUI\ll\litli«IVllt vwUI\rini Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenrnan Ochtman. 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. 1797'«>1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vergaand voorstel van Chroesjtsjef NEW YORK, 18 sept. Premier Chroesjtsjef heeft in de assemblee van de V.N. het volgende voorstel gedaan: In een periode van vier jaar moe ten alle landen volledig ontwape nen. Zy moeten na die tyd geen enkel middel meer bezitten om oorlog te voeren. Dit betekent, aldus de Russische premier, dat er geen strijdkrachten meer zijn, dat de generale staven en oorlogsministeries worden afge schaft, militaire academies worden gesloten en dat tientallen miljoe nen mensen terugkeren tot vreed zame scheppende arbeid. Buitenlandse militaire bases moeten verdwijnen, alle kernbom men moeten worden vernietigd en verdere produktie verboden. Hun energie moet voor vreedzame doel einden worden aangewend. Militaire raketten, van alle soort moeten verdwijnen, Raketten die nen dan alleen nog te worden ge bruikt voor transport en voor het onderzoek van de ruimte. Om te voorkomen dat iemand zijn verplichtingen ontduikt, stelt de Sowjet-Unie een controlelichaam voor waarin alle landen vertegen woordigd zijn. Het moet in wer king treden naarmate de ontwape ning vordert. Als de ontwapening volledig is, moet de controle ook volledig zijn. Prinses Beatrix in de V.S. TROY (New York, V.S.), 20-9. Prinses Beatrix is zondag, de laat ste dag van haar tocht van vier da gen door het dal van de Hudson, in de kleine industriestand Troy, in de staat New York, aangekomen, waar zij door 150 in Nederlandse nationale klederdracht gestoken kinderen werd begroet. Zondagochtend had zij een kerk dienst bijgewoond in de zg. „Eerste Kerk" van Albany, een van de oud ste hervormde kerken in de V.S., waarvan de grondvesten uit 1642 dateren. In Troy gebruikte de prinses het middagmaal met zeven meisjes studenten van de plaatselijke hoge school van Russell Sage. Uit Troy zal zij voor een kort verblijf naar Schenectady vertrek ken, evenals Albany een stad, waarvan de eerste bewoners Ne derlanders waren. Zij brengt de nacht van zondag op maandag in het buitenverblijf door van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Philip Young. Ernstige mijnramp in Schotland GLASGOW, 18-9. Ongeveer 45 mijnwerkers van een steenkoolmijn nabij Glasgow, in Schotland, zijn op driehonderd meter onder de grond door een brand van de bui tenwereld afgesloten. Gevreesd wordt dat zij niet meer te redden zullen zijn. Zes ingeslotenen konden worden gered, terwijl reddingsploegen tot nu toe één lijk hebben geborgen. Er was brand uitgebroken in een ondergrondse luchtververser. Deze kon worden geblust, doch inmid dels waren er andere branden uit gebroken. Het reddingswerk werd zeer be moeilijkt door hitte. Zaterdag was er op redding geen hoop meer. Missionaris zag ruimtewezens SYDNEY. 19-9 De Anglicaanse missionaris vader Wililam (Bill) Gill heeft in Sydney aan journa listen verteld dat hij bij Bojanai op Australisch Nieuw-Guinea met eigen ogen menselijke wezens uit een vliegende schotel had zien ko men. Op de avond van de 27e juni had hij met een tiental andere ge tuigen vier wezens uit een groot toestel zien klimmen, die zonder twijfel mensen waren. „Twee van hen schenen op de top van de ge lande schotel met iets bezig en een ander leek naar ons te kijken. Ik wuifde naar hem en tot onze ver rassing wuifde hij terug. Ik knip perde met mij nzaklantaarn naar het toestel en ook daarop ant woordde de figuur door versnelde •rm bewegingen. Het spreekt vanzelf, aldus de Russische premier, dat de Sowjet- Unie bereid is over een gedeelte lijke ontwapening te onderhande len als het westen niet volledig wil ontwapenen. Voor dat geval stelde hij voor: 1. Vorming van een zone van con trole en inspectie met een ver mindering van de buitenlandse troepen in west-Europa. De vorming van een atoomvrije zóne in centraal-Europa. Terugtrekking van alle buiten landse troepen en opheffing der bases. Een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en het Pact van War schau. Een akkoord over de kwestie van onverhoedse aanvallen. Slachtoffers instorting begraven BARLETTA, 19-9. Zaterdag zijn de 42 uit Barletta afkomstige slachtoffers van het instorten van een huurkazerne op plechtige wijze begraven. Burgerlijke, militaire en geestelijke autoriteiten en prak tisch de gehele bevolking van deze 65.000 inwoners tellende stad, wa ren aanwezig. De rouwstoet, die gevormd werd door een aantal autobussen, werd begeleid door mi litairen, politie, familieleden en autoriteiten Er waren vijftig kran sen van president, parlement, re gering, politieke verenigingen en andere instanties. Op de „Piazza Roma" was een altaar opgericht waar een mis voor de slachtoffers werd opgedragen. Beperking diensttijd in België BRUSSEL, 19-9. Als gevolg van de beperking van de diensttijd in België tot twaalf maanden zullen op 26 september 12 000 militairen de dienst verlaten. De Belgische landmacht zal 10.500 man personeel naar huis zien vertrekken, de luchtmacht 1.000 man en de zeemacht 500 man. De 8.000 Belgische militairen, die ver vroegd de dienst zullen verlaten en in Duitsland zijn gestationeerd, zul len de volgende week met tien ex tra-treinen naar België terugkeren. ROTTERDAM. Op feestelijke wijze is zaterdagavond de ver bouwde en gerestaureerde Rotter damse schouwburg opnieuw in ge bruik genomen. KERKERAAD KOCHT RENPAARD De kerkeraad van Holme-Tran- bjerg in Jutland (Denemarken) heeft, naar toevallig uitkwam, een renpaard gekocht. De eventuele winsten, met dit paard bij wed strijden behaald, zullen de plaatse lijke bevolking ten goede komen maar op de beschrijvingsbiljetten voor de inkomstenbelasting van de raadsleden vermeld moeten wor den. Florerend bedrijf Een gevangene in Celle (Ne- der-Saksen) heeft kans ge zien in zijn cel een bloeien de kleermakerij op te bou wen. Gezien zijn bekwaam heid op dit gebied hadden de gevangenisautoriteiten hem toegestaan uniformen voor de bewakers en toga's voor de rechters te maken. Door met de hem verstrekte stoffen de uiterste zuinig heid. te betrachten wist hij van de resten talloze parti culieren tot tevreden klanten te maken. Hoe de man de af gewerkte stukken uit de ge vangenis kreeg is nog een raadsel. Te Barletta, in het zuiden van Italië, is woensdagochtend een flatge bouw van vier verdiepingen ingestort, waarbij naar schatting honderd mensen onder het puin werden bedolven. Een twintig bewoners zouden om het leven zijn gekomen en enige tientallen werden gewond. - Deze foto toont redders aan het werk in de enorme puinhoop, welke van het vrij nieuwe, maar kennelijk niet sterk gebouwde blok, restte. De aan nemer is zoek. Prinses Beatrix trok door Midden-Hudson riviervallei Krans bij beeld van Henry Hudson b Onder de vloer van een moskee in de Jordaanse sector van Jeru zalem overblijfselen van metsel werk aangetroffen dat naar men meent van de tempel van koning Salomo is geweest, die in 586 voor Chr. door de Babyloniërs werd verwoest. KINGSTON (New York), 18-9. De bevolking van de midden-Hud- son-riviervallei heeft vrijdag prin ses Beatrix begroet met gejuich, vriendelijke woorden en geschen ken. In de straten stonden schoolkin deren met Nederlandse vlaggetjes opgesteld toen de autostoet zich een weg baande door de dorpjes Highland, New Paltz en Hurley waar zich in de zeventiende eeuw Nederlanders vestigden. In Kingston, de belangrijkste stad van het gebied, legde de prin ses een krans voor een bronzen beeld van Henry Hudson. Later lunchte de prinses in het hotel van Kingston met twaalf studenten uit de omgeving. Aan haar rechterzij de zat de eenentwintigjarige kadet Robert Montgomery die haar don derdag begeleid had op een bezoek aan de Amerikaanse militaire aca demie van Westpoint. De prinses was de dag begonnen met een bezoek aan de Methodis- Openhartige verklaring„China straks nummer één" LOS ANGELES, 20-9. Premier Chroesjtsjef is zondag met een spe ciale trein uit Los Angeles naar San Francisco vertrokken, een af stand van puim 600 km. Hij legde op het station geen verklaring af. De hoogste functionaris van het stadsbestuur die de Russische lei der uitgeleide deed, was de hoofd commissaris van politie. Burge meester Poulson, van wie een vraag de dag tevoren Chroesjtsjef het dreigement ontlokt had dat hij naar huis zoit gaan, had verstek laten gaan. Overigens waren Amerikaanse functionarissen van oordeel dat de Sowjet-premier weer in de beste stemming was toen hij de reis naar San Francisco begon. Na het vertrek uit Santa Bar bara hield Chroesjtsjef goed ge luimd een persconferentie in de trein, waarop hij glimlachte en grapjes maakte. „Ik ben blij", aldus Chroesjtsjef, „dat het huisarrest, dat de Ameri kaanse autoriteiten mij hadden op gelegd, nu geëindigd is en dat mij wordt toegestaan mij onder het Amerikaanse volk te begeven". Cabot Lodge, de officiële Ame rikaanse begeleider van Chroesjt sjef, reageerde hierop met de op merking dat dit „niet de juiste om schrijving was" voor maatregelen, die waren getroffen om de veilig heid van de Russische premier te verzekeren. Chroesjtsjef zei verder dat zijn mening, dat het Amerikaanse volk geen oorlog wenst, versterkt was door de reis van zes dagen, die hij tot nu toe door de V.S. had ge maakt. Plaatselijke ontvangst. SAN FRANCISCO, 21-9. Eenmaal aangekomen kreeg Chroesjtsjef zondagavond in San Francisco de hartelijkste ontvangst sedert zijn aankomst in de V.S. Verscheidene duizenden mensen hadden zich voor het Mark Hopkins hotel waar hij zijn intrek nam, verzameld. Men juichte en applaudiseerde. De be groeting werd door Chroesjtsjef beantwoord door te wuiven en zijn ineengeslagen handen boven zijn hoofd heen en weer te zwaaien. Burgemeester Christofer ver klaarde later tegenover verslagge vers dat Chroesjtsjef hem had ge zegd: „Laat ik openhartig zijn. Jullie zijn nu nummer één. Het zal niet lang duren of jullie staan op de tweede en uiteindelijk op de derde plaats". Op de vraag van de burgemeester wie één zou zijn ant woordde Chroesjtsjef: „China". Tanker voer op wrak DEN HELDER, 20-9. De Shell- tanker Khasiella van 12.119 ton is vanochtend tegen half 12 Den Hel der gepasseerd, op weg naar Rot terdam. Het schip is op een wrak gevaren en had zware bodemscha- de. Daardoor verloor het van de lading. Er was veel gasolie rondom het schip en het was gevaarlijk, het van dichtbij te passeren. De Ned. ondernemingen in Indonesië DJAKARTA, 20-9. De Indonesi sche minister van financiën, ir. Djuanda, heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle Nederlandse ondernemingen, die in Indonesië zijn genationaliseerd of die onder regeringstoezicht staan, worden verplicht, hun deposito's of bankrekeningen te deponeren bij staatsbanken of banken, die onder staatstoezicht staan, aldus bericht „Antara". In de verordening wordt gezegd, dat deze maatregel is ge nomen ter vergemakkelijking van het regeringstoezicht op deze Ne derlandse ondernemingen. AMSTERDAM. De directeur van de Amsterdamse Droogdok Maat schappij de heer J. van Leden, heeft zaterdag tijdens een proef tocht het op deze werf gebouwde 7100 ton draagvermogen grote mo- torschop „Ares" overgedragen aan ir. W. M. Kruyff, een der direc teuren van de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij. tische Episcopale kerk aan het voornaamste plein van Highland. Bezoek aan kerk In Hurley kreeg de prinses his torische werken, een kaart van het gebied en een pot zoete mais, ook een symbool- voor een grotere gift die naar de „Gelderland" was ge zonden. In Kingston bezocht de prinses de oude Nederlands Hervormde kerk die onlangs 30 jaar bestond. Zij bekeek een van de oudste re gisters van de kerk waarin in het Nederlands was geschreven. In de stad Hudson nam de prin ses een parade die een uur duurde, in ogenschouw. Deze werd gehou den ter herdenking van de tocht van Henry Hudson. Daarna ging zij aan boord van het jacht „Dauntless" die de prin ses naar Albany, de hoofdstad van de staat New York bracht. Een jongmens, dat het leven intreedt zonder geestdrift voor een of ander, is niets waard. Karei de Vijfde- lierdenkiug s-GRAVENHAGE. Vandaag (21 september) wordt in de Kelderzaal op het Binnenhof een internatio nale Karei V bijeenkomst gehou den op initiatief van de vereniging Nederland-Oostenrijk, het Alge meen Nederlands Verbond, het Comité Benelux, de Vereinigung der Oeslerreicher in den Nieder- laenden en de Association Hispa- nica dela Haya. Na een lezing door de Nederlandse historicus J. W. A. van Soest over de betekenis van Karei V voor Spanje, zullen een Belgische en een Oostenrijkse documentaire over Karei V en zijn tijd worden vertoond. De bijeen komst zal worden bijgewoond dooi de ambassadeurs van België, Oos tenrijk, Zuid Afrika en Spanje. Indische stad geïsoleerd BOMBAY, 18-9. Hulpcolonnes proberen zich een weg te banen naar de Indiase stad Soerat (in de staat Bombay) waarvan bijna de gehele bevolking van een tiendui zend zielen zich vanwege een over stroming op de daken der huizen in veiligheid heeft moeten bren gen. De stad liep donderdag onder doordat een rivier in de nabijheid door de dijken brak. Het water zou thans weer zakken. Van veertien mensen is bekend dat zij zijn om gekomen en er is veel materiële schade aangericht. Een aantal men sen wordt vermist. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De Amerikaanse vlieger Scott Crossfield heeft donderdag bij de eerste vlucht met het raketvlieg tuig „X-15" een snelheid van 2.250 km. per uur bereikt, hetgeen twee maal de snelheid van het geluid is. De vlucht werd op 15.000 meter hoogte gemaakt. Een woordvoerder van het In dische ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat India en Bhoetan in beginsel overeen stemming hebben bereikt over d< aanleg van een weg tussen beide landen. Het zal de eerste weg zijn die ooit in de Himalaya-staat Bhoetan is aangelegd. De aanleg kosten zullen geheel door India worden gedragen. h De rechtbank van Folio, Noorwegen, heeft de oliemaat schappij „Norske Esso" en de eige. naars van de Nederlandse tank boot „Bloemendaal" veroordeeld tot een gezamenlijk te betalen boe te van 250.000 kroon (ongeveer f 132 500) wegens besmetting van het water van de Oslo-fjord nu en kele jaren geleden. Het bedrag zal aan 98 Noorse burgers, wier be zittingen hierdoor geschaad wer den, worden uitbetaald. Een orchidee, die 116 jaar ge leden uit Mexico naar Denemar ken werd overgebracht, heeft dit jaar na de warme zomer, die ook Denemarken meemaakte, voor het eerst gebloeid. De orchidee bevindt zich in de plantentuin van Kopen hagen. 175 Zuidkoreanen hebben het leven verloren als gevolg van het woedende geweld waarmede de wervelstorm Sarah over hun land is getrokken. Er waren voorts 195 gewonden, terwijl 173 personen worden vermist. In Brussel is vrijdagochtend bevestigd, dat prinses Paola, de echtgenote van prins Albert van België, in blijde verwachting ie KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Vrijdagmiddag is de 24-jarige motorrijder P. Ver- berne op de kruising Jan van Ga lenstraat-Jan Tooropstraat in Am- sterdam-west in aanraking geko men met een vrachtauto, die hij geen voorrang verleende. De man was op slag dood. 's-GRAVENHAGE. De schilder Karei Appel, van wiens hand werk aanwezig is in de Nederland se inzending van de Ve Bienal te Sao Paolo heeft de acquisitieprijs verworven, welke als „Premio Me- talurgica Matarazzo" beschikbaar is gesteld door de leiding van de Bienal en de „Companhia de Se- quros da Bahia". NIJMEGEN. De 22-jarige Jan Hegg, die dezer dagen met zijn mo tor in het Goffertpark te Nijme gen in botsing kwam met een boom en daarbij een hersenschudding en inwendige kneuzingen opliep, is aan de gevolgen van deze kwetsu ren overleden. HEERLEN. In Heerlen is een verkeersongeluk gebeurd waarbij de 37-jarige bromfietsbestuurder W. de Vries uit Heerlen het leven verloor. Op het kruispunt Ovidius- straat-Virgiliusstraat verleende hij geen voorrang aan een personen auto, waardoor een botsing ont stond. Ernstig gewond werd hij per ambulance overgebracht naar het St. Josephziekenhuis. Bij aankomst daar bleek hij te zijn overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Dit is het zevende dodelijk on geluk, dat het verkeer in Heerlen dit jaar heeft geëist. HENGELO. Twee buurmeisjes uit Hengelo, de drie-jarige Hen- d rik je Vruchtenman en de vijfjari ge Anna Maria Klein Polsvoort zijn bij de plek waar op warme da gen zeer velen plegen te zwem men in het Twentekanaal geraakt en verdronken. Een der moeders, die door een ander meisje was ge waarschuwd, dat haar dochtertje bij het kanaal speelde, doch daar geen kinderen vond, alarmeerde de politie. Agenten ontdekten al spoedig het lichaam van een dei- meisjes, drijvend op het water. Na urenlang zoeken waaraan vele bo ten van een nabijgelegen water sportvereniging deelnamen, vond men het tweede kind, dat ook ver dronken bleek te zijn. 's-GRAVENHAGE. In 1949 is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijkheid. Over dit ontwerp heeft de Tweede Kamer nog steeds geen voorlopig verslag uitgebracht. Minister Cals heeft thans aan de Tweede Kamer me degedeeld dat hij dit voorlopig verslag met spanning tegemoet ziet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1