ZWITSAL |p=Onze puzzelrubrieta»| Herter pleit voor internationale benadering van ruimtevaartstukken Ceta-Bever VLEKIESPASTA HOEST UW KIND...? V.N. ASSEMBLEE Abonneert u op dit Streekblad De avonden worden langer, het geen (ook) te merken is aan het stijgend aantal inzendingen van onze wekelijkse puzzels. De opga ve van 11 september jl. stelde de meeste inzendsters en inzenders niet voor onoverkomelijke proble men. Na loting kwamen als prijs winnaars uit de bus: mevr. A. Aleman-Bartels CorneJiastichtingr, Zierikzee. Voor haar is een set visite kaartjes beschikbaar. Het boek gaat deze week naar: de heer M. de Jonge Kon. Julianastr. 7, Bruinisse. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. pret, 3. loper, 5. naam, 7. ore, 9. ode, 11. in, 13. lood, 15. ster, 16. as, 17. laks, 19. lomp, 21. kader, 23. komma, 27. ree, 28. sater, 32. ga, 33. sta, 35. sla, 36 no, 37. lak, 38. boa, 39. s.g., 41. gal, 43. man, 45. ed, 47. trees, 49. rapa, 51. pover, 53. koran, 54 pint, 57. oslo, 60. la, 61. eend, 63. krop, 65. fa, 67. era, 68. ora, 69. piet, 70. tarwe, 71. taag. Verticaal: 1. pui, 2. tolk, 3. leo, 4. rot, 5. nero, 6. mis, 8. ros, 10. del, 12 nl, 14. daar, 15. slee, 16. a.p., 18. arm, 20. mat, 22. den, 23. kg, 24. o.a., 25. m.s., 26. atlas, 28. slaap, 29. aa, 30. en, 40. gr, 41. ge, 42. dar, som, 39. st, 40. gr, 41. ge, 42. dar, 44. no, 45. ee, 46. dr, 48. eli, 49. rood, 50. mank, 52. vel, 54. pa, 55. neet, 56. ter, 57. oor, 58. spat, 59. of, 60. lap, 62. nat, 64. roe, 66. alg. DE NIEUWE PUZZEL Hieronder volgt de nieuwe puz zel van deze week: Horizontaal: 1. wapen, 6. wild dief,, 11. titel (afk.), 12. Europeaan, 14. kledingstuk, 15. bergplaats, 17 jongensnaam, 19. titel (afk.), 20. wereldtaal, 22. lange draad, 23. mannelijk zoogdier, 25. insect, 26. groot, lang stuk hout (mv.), 29. land in Amerika, 31. electrisch geladen deeltje, 32. slang, 34. vis, 35. her kauwer, 37. weggaan, 40. sport- term, 42. uitroep, 43. geogr. aandui ding (afk 44. erg, 46. in de rook gehangen. 49. tocht, 51. Frans lid woord, 53. niet snugger, 54. her kauwer, 56. kracht, 59. kledingstuk, 61. aanzien, 62. Spaanse titel, 64. treurig, 65. boom, 66. rijksgrens (afk.), 68. onbeschaafde, 71. seleni um (afk.), 72. dierenliefkozing, 74. vrouwelijk zoogdier, 75. op jaren, 77. vitziek mens, 78. op geen plaats. Verticaal: 1. afmeting, 2. eer waarde heer (Lat. afk.), 3. lichaams deel, 4 uitroep, 5. ontkenning, 6. hemellichaam, 7. het Romeinse rijk (afk.), 8. deel v.h. hoofd. 9. eenh. v. kracht (afk.), 10. overblijfsel, 13. heilige (afk.), 16. meisjesnaam, 17. onaangenaam gevoel, 18. snel, 19. niet snugger, 21. vette vloeistof, 22. optiek, 24. hemellichaam, 25. zacht, 27. sportterm (afk.), 28. onvrucht baar, 30. voorzetsel, 32. kin versier sel, 33. kleinst deelbare deeltje, 36. tijdperk, 38. Engels lidwoord, 39. ieder, 41. bijbelse figuur, 44. wen sen te bezitten, 45. oneffene, 46. ruilmiddel, 47. familielid, 48. schop, 49. hennepbraak, 50. steeds weer, 52. deel v.e. Franse ontkenning, 55. voegwoord, 57. bar, 58. gek, 59. Chinees gerecht, 60. verlangen, 63. Europeaan, 64. geleedpotig dier, 67. kern, 69. soort onderwijs (afk.), 70. deel v.d. romp, 72. Frans lidwoord, 73. sportterm (afk.), 75. goud (Fr.), 76. lidwoord. NEW YORK, 17-9. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, heeft donderdag in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties verklaard dat de Russische maanraket „ons waar schuwt onze pogingen om vrede op aarde te verzekeren, te bespoedigen". Hy zei dat de V.S. hadden gepleit voor een internationale benadering van ruimtevraagstukken. Maar zij zagen „tot nu toe weinig tekenen van een Russische geneigdheid om samen te werken". H(j merkte op dat Rusland geweigerd had deel te nemen aan het werk van de speciale V.N.-commissie voor de ruimte. „Wij hopen dat de Sowjet-Unie zal deelnemen aan de V.N.-pogin- gen tot samenwerking. Er zou geen dramatischer bewijs van een geest van samenwerking in de wereld van vandaag zijn dan een eensge zind optreden van de assemblee op dit gebied. Dit zou een belangrijke stap zijn in het proces van vreed zame -veranderingen". De recente gebeurtenissen hebben getoond hoe snel de ruimtebarrière werd ge passeerd. De Amerikaanse „Explorer 6", het schoepenrad, cirkelt zes weken na de lancering nog rond en „wij geloven dat deze ontwikkeling de dag nader brengt dat de landen der wereld door een netwerk van verbindingen met het heelal zullen zijn verbonden. De Russische maanraket - zeker een groot resultaat - duidt op de spoedige verbreiding van de vraag stukken op aarde naar het heelal. Zij waarschuwt ons ons werk voor de vrede op aarde te versnellen. Hij zei dat „wij ernstig streven naar algemene beperking en con- Zwarte ooievaar OOSTERLAND, IS sept. De heer W. J. van Dij ke, vogel wachter in de „Maire", het natuurreservaat van de Am bachtsheer, C. baron Schim- meVpenninck van der Oye, nam in het reservaat een zwarte ooievaar waar. De vogel - kenbaar aan de vale kleur van snavel en poten - is een jong exemplaar, dat enige dagen later ook door anderen werd waargenomen. De zwarte ooievaar is een veel oostelijker broedvogel dan zijn gewone witte soort genoot, die wel in ons land broedt. De zwarte wordt zel den in Nederland gezien. Het valt aan te nemen dat de vogel te Oosterland afkom stig is van de kleine Deense kolonie van zwarte ooievaars waarvan deze eenling de westelijke trekroute heeft genomen. Meestal volgen de zwarte ooievaars in Scandi navië de oostelijke trekroute, via de Balkan naar Klein Azië. Ingezonden mededeling GEEN KRINGEN! .35 PER TUBE BROUWERSHAVEN Herv. vrouwenvereniging „1SLOK'' vierde tienjarig bestaan Veel belangstelling op receptie en voor lekespel Voor de viering van het tien jarig bestaan der Herv. Vrouwen vereniging ISLOK te Brouwersha ven bestond zowel op de receptie, welke het bestuur hield in het jeugdgebouw als voor het lekespel, dat opgevoerd werd in het koor der Herv. kerk, grote belangstel ling- Delegaties zusterverenigingen uit Burgh-Haamstede, Renesse, Noord- gouwe en Scharendijke boden ge lukwensen aan, alsmede bestuurs leden der plaatselijke verenigingen als Apollo, Ger. Vrouwenvereni ging en Bond v. Plattelandsvrou wen. Van de oprichtster der Vrou wenvereniging, mevr. Ittmann te Amersfoort was een hartelijk schrijven ontvangen. Namens de Stichting Jeugdgebouw werd de jubilaresse een drietal zwaar ver zilverde kaarsenkandelaars aange boden. Als vertegenwoordigers der kerkvoogdij en als wethouder na mens het gemeentebestuur sprak de heer O. van Nieuwenhuize waarderende woorden. Ds. Groot bood zijn gelukwensen aan uit naam van de diverse kerkelijke Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER honing siroop^ organen o.a. jeugdgroepen en ker- keraad. Vervolgens had in het gerestau reerde koor der kerk, welke zich bij uitstek leent voor een derge lijke bijeenkomst de opvoering plaats van het lekespel „Martha en Maria". De vele aanwezigen hebben genoten van het spel. De unieke omgeving schiep een apar te sfeer en deed het spel volkomen tot zijn recht komen, waarbij dc verlichting een bijzonder cachet gaf. Vooraf werd een welkomst woord gesproken door de presi-, dente mevr. Groot-Aris, waarna enige leden van de plaatselijke muziekvereniging koraalmuziek ten gehore brachten o.l.v. de heer J. v. d. Bos. Een hoogtepunt vorm de de uitvoering van het stuk „Harre meine Seele", dat in het kerkgebouw voortreffelijk tot zijn recht kwam. Na een dankwoord door mevr. Groot werd deze vie ring besloten met het zingen van Psalm 138. Woensdagavond heeft zich in de Belgische kolenmijn te Glain een instorting voorgedaan waarbij vier mijnwerkers werden bedolven. Redders zijn er in geslaagd eerst drie arbeiders te bevrijden, twee Nederlanders en een Italiaan. Geen van de drie was zwaar gewond en na verzorging konden zij naar huis gaan. Het vierde slachtoffer bleek echter reeds te zijn overleden. Het betreft de 34-jarige Nederlander Marinus Blom, gehuwd en vader van acht kinderen uit Geleen. VAN DE BOEKENPLANK „ENGELANDVAARDERS" door K. Norel Een populaire uitgave van het bekende boek „Engelandvaarders" van K. Norel is verschenen bij de N.V. Uitgeversmaatschappij A. Roelofs van Goor te Meppel. Norel is er in geslaagd de sfeer van oor log en bezetting in gemakkelijk aansprekende taal tot leven te wekken. Bovendien munt hij uit als verteller en hij geeft een span nend relaas van de avonturen van een Urker jongeman, die samen met een vriend uit* bezet gebied ontsnapt naar Engeland met een vissersboot. De schrijver gebruikt wat veel toevalligheden in zijn overigens uitmuntend boek, maar verre boven hetgeen als wat ge forceerd zou kunnen worden aan gemerkt, steekt de waardij van het grote aantal oorlogs- en bezet tingsfacetten, die hij in zijn werk belicht. Geen wonder dat dat kloe ke boek vooral de jeugd stormen derhand heeft veroverd. In de nieuwe uitgave zijn „Engeland vaarders", „Strijders" en „Verzet en Victorie" in één band bijeen gebracht. Het boek is beschikbaar voor een sensationeel lage prijs. („Engelandvaarders", K. Norel Uitg. Mij. Roelofs van Goor - Meppel - prijs f 3,90). De Algerijnse afgevaardigden in de Franse Nationale Vergadering hebben op een bijeenkomst ter be spreking van de door president de Gaulle uitgestippelde politiek ten aanzien van Algerië een resolutie aanvaard waarin „elke wijziging van standpunt waardoor voor Fran se departementen de mogelijkheid wordt geschapen om uit de natie te treden" veroordeeld wordt. trole der bewapening en strijd krachten. De mate waarin wij sla gen zou beslissend kunnen zijn in een onbepaalde voortzetting van de bewapeningswedloop. Wij moe ten al onze verbeelding en ons ver nuft gebruiken om een weg te vin den om dit ras te weerhouden, van het uitbreken van een kernoorlog". De V.S. beschouwen de komende onderhandelingen in een ontwape ningscommissie van tien landen een belangrijke kans daartoe. „Wij hopen dat de Russische re gering deze met dezelfde ernst zal opvatten. Succesvolle onderhande lingen kunnen niet slechts leiden tot vooruitgang voor beperking en controle van de bewapening maar ook de weg banen voor een rege ling van andere belangrijke vraag stukken". ZIERIKZEE De Nationale Reclasseringsdag Van 21 tot 26 september wordt hier ter stede de Reclasseringscol- lecte gehouden, zulks in verband met de Nationale Reclasseringsdag. In een rondschrijven aan de bur gerij wordt de aandacht gevestigd op de dringende noodzaak dat het reclasseringswerk in Nederland doorgaat met alle ter beschikking staande middelen. Een comité - on der voorzitterschap van de heer A. van Pel - heeft zich belast met de organisatie van de collecte. Boven dien is een groot comité van aan beveling samengesteld, waarin vele prominente stadgenoten zitting heb ben. Gaarne doen wij een beroep op de burgerij de collecte met mild heid te gedenken. Asfaltering wandelpad De firma Rentier te Noordgouwe heeft een begin gemaakt met de asfaltering van het wandelpad in het Slingerbos. BRUINISSE De heer B. Gerritsen, onder wijzer aan de chr. lagere school te Bruinisse slaagde bij het dinsdag aan de kweekschool te Apeldoorn gehouden examen voor de hoofd akte. Haveningang gemarkeerd De ingang van de nieuwe ge meentehaven te Bruinisse werd vo rig jaar gebaggerd dwars door steenbestortingen die daar 30 jaar geleden voor de oeververdediging waren gedaan. Teneinde nu te voorkomen dat schepen die de ha ven willen invaren op de resten van de stenen terecht zullen komen, is door het rijksvaartuig .Volkerak' kapitein de heer van Noord, de ha veningang met palen gemarkeerd. Jaarvergadering waterschapsambtenaren De Bond van Technische Water schapsambtenaren in Zeeland zal op vrijdag 25 oktober zijn algeme ne jaarvergadering te Bruinisse houden. Aan deze jaarvergadering is een excursie over de Deltawer ken te Bruinisse verbonden. Transportband voor Bru 24 Hoe groter de mosselvaartuigen werden, hoe moeilijker het werd de mosselen die daarin waren geladen overboord te werken. Gebeurde dit vroeger vrij primitief, door met een schop de mosselen over boord te gooien, toen dit niet meer doenlijk bleek werden kokers in het ruim geplaatst, wat een grote verbetering betekende. Na de kokers kwam - voor wie het betalen kon - de rij zende buikdenning, waarmee de mosselen geleidelijk werden opge vijzeld. Het nieuwste op dit gebied is nu echter de mosselen te lossen door middel van transportbanden. En kele schepen te Yerseke zijn daar mee uitgerust. Te Bruinisse werd als eerste het motor-mosselvaartuig Bru 24, van de fa. Hoogerheijde- Elenbaas, daarvan voorzien. De in stallatie werd vervaardigd door de fa. P. Maaskant Zonen te Brui nisse en blijkt in de praktijk uitste kend te voldoen. ANNA-JACOBAPOLDER Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van mej. J. W. C. van Strien hield de plaatselijke afdeling der Ned. Christ. Vrouwen bond haar maandelijkse vergade ring. Spreker voor deze avond was ds. Veldman uit Colijnsplaat, die het onderwerp besprak: „Om de jeugd of om de kerk?" waarop een drukke bespreking volgde. Op 20 oktober zal voor de afdeling spre ken de heer Spaans uit Zierikzee. SPORT •VOETBAL K.N.V.B, Afdeling Zeeland Programma-wijziging. Junioren. 19 sept.: Zierikzee B I- Zeemeeuwen B I (aanvang wordt 14.05 uur); Zierikzee B II-Brou- wershaven B II (aanvang wordt 14 uur). Uitgesteld. 2e klas C. 20 sept.: Zonnemaire II-Zonnemaire I. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Afscheid, bevestiging en intree ds. J. Swaak BURGH. Naar wij vernemen is het vertrek van ds. J. Swaak van de Hervormde Gemeente van Burgh - zoals gemeld heeft ds. Swaak een beroep aangenomen naar de Her vormde Gemeente van Ellecom c.a. drie weken uitgesteld. Zoals de plannen thans zijn zal ds. Swaak zondag 4 oktober a.s. af scheid nemen van de Gemeente van Burgh en de week daarop, nl. zon dagmiddag 11 oktober, te Ellecom - na 's morgens vooraf te De Steeg te zijn bevestigd door ds. H. W. Buinink uit Noordgouwe - intree doen als predikant van de Herv. Gemeente van Ellecom (Havikker- waard en Middachtersteeg) in de burgerlijke gemeente Rheden, waar hij beroepen is in de vakature van dr. G. van Moorsel, die op 27 april van het vorige jaar naar Groningeti is vertrokken. Geref. Kerken Ds. M. den Boer doet intrede te Zaamslag ZIERIKZEE, 18-9. Ds. M. den Boer zal zondag 25 oktober a.s. af scheid nemen van de Gereformeer de Kerk van Voorschoten en de week daarop, nl. zondagmiddag 1 november a.s., na 's morgens voor af te zijn bevestigd door ds. D. W. van der Laan uit Arnhem, 'intree doen als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Zaamslag, waar hij beroepen is in de vakature van ds. D. Middelkoop, die op 18 janu ari van dit jaar naar Workum is vertrokken. Ds. den Boer werd op 4 augustus 1897 te Zierikzee geboren. Hij be zocht eerst het gereformeerd gym nasium te Amsterdam en het Mar- nix-gymnasium te Rotterdam en studeerde daarna verder nog aan de vrije universiteit te Amsterdam, waar hij eind 1926 zijn kandidaats examen deed. Nadat ds. den Boer in het begin van het daarop vol gend jaar (1927) door de classis Zie rikzee was beroepbaar verklaard in Gereformeerde Kerken in Ne derland en hij eerst van 1927 tot 1930 ongeveer drie jaar te Haarlem werkzaam was geweest als hulp prediker werd hij op 24 augustus 1930 door wijlen ds. J. Sybesma, die van 1913 tot 1917 de Gerefor meerde Kerk van Zierikzee had ge diend en toen nog te Dedemsvaart stond, te Oudeschoot in de classis Heerenveen in het ambt bevestigd. Op 25 augustus 1946 verwisselde ds. den Boer deze Kerk met die van Wezep, vanwaar hij op 19 juni 1949 naar die van Voorschoten vertrok. Tijdens zijn zestienjarige ambts bediening te Oudeschoot heeft ds. den Boer zich daar speciaal bezig gehouden met het evangelisatie werk en werd daar in die periode de Gereformeerde Kerk verdrie dubbeld. Tijdens zijn ambtsbedie ning te Wezep werd daar een nieu we kerk gebouwd en in zijn tegen woordige gemeente verrees onder leiding van ds. den Boer een jeugd centrum en verder werd daar de kerk grondig gerestaureerd. Tijdens zijn verblijf te Voorschoten was ds. den Boer ook ongeveer zeven jaar redacteur van de Leidse Kerkbode. Burgerlijke Stand - Zierikzee Geboren. 13 sept.: Ellen Jacque line, d. v. Frans Roeper en Wiepkje Raap, wonende te Texel; 14 sept.: Marinus Johannes, z. van Leendert Jacob Groenewege en Margaretha Maria Maijs; 14 sept.: Nelly Rianne, d. van Leendert Bom en Neeltje Adriana van Beveren; 15 sept.: Pe ter, z. van Jan Imbertus Reigers berg en Willie van Gennip; 15 sept.: Pieter Adam, z. van Jacob Gerrit Rotte en Janna Cornelia Beije. Gehuwd. 15 sept.: Tonny Willem Nuijens, 22 j. en Elisabeth Johanna Gieskens, 19 j. Overleden. 8 sept.: Jacob Ai\thonij Krakeel, 75 j., weduwnaar van Cor nelia Gillesse; 10 sept.: Jacomina Saaman, 63 j., echtgenote van Leen dert Krijger; 11 sept.: Cente Krij ger, 75 j., echtgenoot van Janna Slaager, wonende te Haamstede; 12 sept.: Helena Jacomina Rentier, 62 j., echtgenote van Pieter An- thonij Schouls. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 19-20 september: W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon 01119-280. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 19-20 september: P. W. J. Vogelaar, telefoon 01110-2280. SPORT VOETBAL MEVO I-SPUI I Zaterdagmiddag heeft MEVO I weer een thuiswedstrijd en wel te gen Spui I uit Spui, voor de oranje hemden een onbekende tegenstan der. Wel is bekend dat de gasten over een behoorlijk elftal beschik ken met een doortastende voor hoede. Over de uitslag valt weinig te voorspellen, temeer omdat MEVO niet volledig kan uitkomen. Gelet op de uitslagen van de wedstrijden MEVO-Hoek (8-4) en Hoek-Spui (6-3) is de thuisclub zeker niet kansloos, maar onderschatting van de tegenstander zou wel eens tot een onaangename verrassing kun nen leiden. Bij gunstig weer mag, als beide ploegen zich ten volle geven, een aantrekkelijke wedstrijd worden verwacht, die ook wel goede be langstelling zal hebben. Zierikzee 2Brouwershaven 1 Zierikzee II, dat te Renesse zon dag j.l. volkomen faalde, heeft iets goed te maken en kan ook veel beter voor de dag komen, gezien hun spel in de seriewedstrijden en in de le competitiewedstrijd tegen Burgh 2. Brouwershaven heeft zich goed op deze competitie voor bereid, en de nederlaag tegen Burgh viel iets ongelukkig uit. Beide ploegen zullen hun uiter ste best doen, want de ploeg, die verliest zakt al 4 punten op Burgh 1 achter en dit vinden wij al vrij veel, alhoewel zij Burgh 1 nog 3 maal, resp. 2 maal te bekampen krijgen. Al met al zien wij met spanning deze wedstrijd tegemoet. Wijziging aanvangsuur Zaterdag 19-9-'59. Groep B VIII 21. Zierikzee B IZeemeeuwen B I wordt 14,05 uur. Groep B IX 22. Zierikzee B II— Brouwershaven B II wordt 14 uur. ADVERTENTIES Heden overleed, na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, onze lieve zuster en schoonzuster PIETERNELLA JOHANNA BIJNAGTE-BAL in de ouderdom van ruim 74 jaar Dreischor, 16 september '59 Wed. J. J. FONTEINE- KNOOPS N. A. KNOOPS M. KNOOPS-DE OUDE A. v. d. BERG-KNOOPS W. v. d. BERG Hierdoor zeg ik hartelijk dank voor de gelukwensen ter ge legenheid van mijn 25-jarig ambtsjubileum. J. J. VAN DEN ENDE Zierikzee Voor uw medeleven en vele blijken van belangstelling tij dens de ziekte en na het over lijden van mijn lieve man en onze beste vader MARIENUS VAN FELIUS betuigen wij hierbij onze wel gemeende dank. E. VAN FELIUS-RIEKSE A. H. VAN FELIUS C. VAN FELIUS- BRINKMAN H. A. VAN FELIUS Zierikzee, september 1959 Velen leiden een onge- zond, onnatuurlijk leven, t Gevolgen"! slappe werking t der organen, onzuiver k bloed, verstopping. Daar-1 door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aam- beien enz. HERBESAN 1 j Kruidenthee bevat 14 ver- s schillende Krulden met l elk een eigen heilzame f j werking en herstelt de j natuurlijke functies van t 4 het lichaam. Bij apotheker l ol drogist f. 4.80 per f groot pak. Zaterdagavond 19 september en dinsdagavond 22 september groot kermisbal in de nieuwe Congreszaal Hotel Bakker, Burgh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3