Minister opende keersluis te Zierikzee Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Chr. Plattelandsvrouwen en meisjesbond De vergadering van de afdeling Sehouwen-Duiveland die te Zie rikzee in 't Vrije in het Ned. Herv. Ver.gebouw werd gehouden, stond onder leiding van de presidente, mevr. J. M. Laurense-Pluister van Oosterland. De lezing: „Vorm en kleur in de woning", van mevr. Smit-Goeman, binnenhuisarchitecte te Renkum, bleek een humoristische inslag te hebben. Spreekster zei, dat ze een mandje zure appels rond zou delen. Het interieur in 't algemeen heeft fouten, soms onbewuste, soms ver meend traditionele, bv. ontvangen cadeaus, waardoor men een ver brokkelde wand of volle schoor steenmantel krijgt. Ook de luxe aankleding in verband met het op groeiend gezin is een onding, om- - dat ruimte en deugdelijkheid voor keur verdienen. Aan de hand van speciaal daarvoor bestemde dia's liet spreekster verkeerde en aan vaardbare interieurs zien en be sprak naar aanleiding daarvan de goede lijnen. Eigen woning voor en na veranderingen werden getoond en besproken ook in verband met zelf maken van meer bergruimte in de keuken. Ook de vloerbedekkin gen etc. etc. kregen een „goede beurt". Nadat enkele vragen uitvoerig en terzake kundig waren beantwoord, werd de geanimeerde vergadering door mevr. Hansma-Koning op de gebruikelijke wijze gesloten. BURGH De aanstaande kermis Gisteren is men reeds begonnen met de opbouw van de dit jaar in ruimte mate aanwezige kermis-at- tracties. Zo worden opgebouwd: een grote luchtschommel, een kin dermolen, een gebakkraam, een palingkraam en een lijntrektent. Voor Burgh een meer dan normale opkomst. Een en ander brengt in de Ring door de aanwezigheid van de vele wagens een gezellige drukte mee. De diverse vermakelijkheids tenten openen reeds op zaterdag middag. Bij gunstig weer mag dan ook een flinke publieke belang stelling verwacht worden. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De eerste ledenvergadering in dit seizoen van de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond, werd door een vijftigtal leden bezocht. Na de ge bruikelijke opening en een kort huishoudelijk gedeelte, vertelde de heer Hinloopen over het Heilige Land, dat hij voor de derde maal, als reisleider van een zeer gemengd gezelschap, bezocht. Met veel verve en een diepe eerbied besprak de heer Hinloopen de wijze waarop de Joden uit alle windstreken zich daar tot een welvarend volk ont wikkelden. Na de thee besprak mevr. Hin- loopen-Nanninga de lantaarnplaat jes, die allen diep doordrongen van de schoonheid van Israël. BROUWERSHAVEN Bloemententoonstelling „Floralia" Zaterdag a.s. houdt de vereniging „Floralia" alhier weer haar jaar lijkse bloemententoonstelling in de vishal. Evenals voorgaande jaren zal weer een keur van mooie bloe men te bewonderen zijn, welke ge kweekt zijn door de plm. 150 leer lingen der lagere scholen en 260 le den van „Floralia". Behalve de tentoonstelling zal ook weer een bazar worden georga niseerd met diverse attrakties, waarbij het kopje koffie met olie bollen niet ontbreekt. Voor de kin deren bestaat tevens nog de kans op het winnen van een prijs door het inzenden van een tuinbouquet (in jampot). Bij gunstig weer zal de vereni ging zich zeker weer in een goede belangstelling mogen verheugen, te meer daar de muziekvereniging „Apollo" het geheel met een pittig marsje opluistert. OOSTERLAND Onze vroegere dorpsgenoot, de heer Adr. Stouten Cz., thans wo nende te Vlaardingen, slaagde de zer dagen te Den Haag voor het di ploma eerste stuurman Grote Han delsvaart. Nu de heer Stouten met dit examen zijn studie heeft vol tooid, zij nog gewezen op de bui tengewone prestatie, welke hier door de heer S. werd geleverd, wanneer men bedenkt dat hij nim mer enig voorbereidend onderwijs genoten heeft. Zijn eerste kennis making met de zee was op een Bruinisser tjalk. Geruime tijd is de heer Stouten verbonden aan de Caltex Petroleum Maatschappij, waarbij hij nu ook weer als eerste officier op één harer tankschepen gaat varen. Ingezonden mededeling De minister van Verkeer en Waterstaat drs. A. H. Korthals stelde woensdag de keersluis in het haven kanaal te Zierikzee officieel in gebruik. Toen de sectordeuren waren opengedraaid stroomde het wa ter met kracht in de richting van de stad. Staande op het randje van het sluisplateau poseerden de minister en de andere autoriteiten voor een plaatje, zonder blijken te geven van hoogtevrees. Men ziet in het midden (met hoed in de hand) minister Kort hals. Rechts van hem de wnd. Commissaris de heer C. Philipse en de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir. J. H. van der Burgt. Links van de minister het college van b. en w. van Zierikzee. Onder de eerste schepen die de vaart nadien door officieren en bemanning stram in de houding - bij de sluis maakten, bevond zich een tweetal mijnen- het invaren van de sluis. vegers van de Kon. Marine. Hier Hr. Ms. P 802 - (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEESE HAVEN KAN DICHT Maar keersluis had in vroegere slagboom heel primitieve voorganger Voorzorg om vijandelijke schepen te weren Zierikzee heeft een keersluis. Daarmede kan de haven worden afge sloten. De mogelijkheid daartoe - zij het uiteraard niet met een sluis - heeft evenwel een precedent in de historie, want toen eenmaal het havenkanaal was gegraven (van 1595 tot 1599) kwamen de vroede vaderen op het lang niet kwade idee, dat er best eens vijanden „zo maar" de stad konden binnenvaren. De stad was omwald, maar het water lag onbeschermd en wie kwaad wilde kon met een snel schip zo naar Zierikzee toe varen. Men is er daarom nog in 1599 toe over gegaan de haven te beveiligen door staketsels over de beide dijken, die tot ver in het water reikten en slechts een - zij het brede - vaargeul openlieten. Die vaargeul werd ,'s nachts af gesloten door een zware balk, die aan het ene eind bevestigd was aan het staketsel van de Westhavendijk, naar buiten open sloeg en op de daarvoor vastgestelde uren werd open- of toegedraaid. De bediening werd opgedragen aan een „boomsluijter". In oktober 1600 vindt men als zodanig vermeld Anthonie Claese, die per kwartaal 15 schellingen of plm. f 4,50 van de stad trok voor zijn werk. Sedert het midden der 17e eeuw zijn de „boomsluijters" bij name bekend. Zij werden aangesteld en uitbetaald door de thesaurieren der stad. Belemmering voor scheepvaart In 1750 meende de raad dat de afsluiting van de haven niet meer nodig was. Bovendien vormde het een belemmering van de scheep vaart. B'esloten werd daarom de boom weg te nemen en de boom sluiter te bedenken met een bedrag van f 25 jaarlijks wegens gederfde inkomsten. De boomsluiter was aan nauwkeurige instructies gebonden, wat betreft de tijden van sluiten. De sleutel van de boom mocht hij tot 's avonds 9 uur en van mei tot augustus tot 10 uur bewaren, waar na hij hem aan de hoofdman van de wacht onder het stadhuis moest brengen en daar ook 's morgens halen. Na gezette tijd mocht hij slechts schepen in- of uitlaten met bijzondere toestemming van een der regerende burgemeesters. In 1805 verkocht Intussen blijken er ook wel tus sentijdse jaren te zijn geweest, waarin de boom niet werd gesloten. In 1708 werd de boom weer geslo ten in verband met berichten over vijandelijke schepen te Duinkerken. Vanaf 1750 was de boom geopend tot 1781; toen werd voorgesteld om de boom te repareren (vierde En gelse zee-oorlog). In 1805 werd de boom evenwel voor afbraak ver kocht. In de dertiger jaren van deze eeuw heeft men bij baggerwerk- zaamheden nog paalstompen ge vonden, die aan de oude boom her innerden. Ingezonden mededeling 'n betrouwbaar zwitsers anker horlogo Visser verdronken HERPT, 17-9. Hedenmorgen is in de Bergsche Maas tegenover Heus- den een roeiboot aangevaren door een motorschip. In de roeiboot zat de 45-jarige chauffeur M. van den E. uit Helmond te vissen. Hij raak te te water en is verdronken. Honderd jaar blindeninstituut HILVERSUM, 17-9. In het K.R.O. Zonnebloemprogramma van dins dagmiddag 22 september zal een di recte reportage worden uitgezon den van de feestvreugde die in het blindeninstituut „St. Henricus" te Grave hesrst naar aanleiding van de eeuwfeest-viering. In het avondprogramma van de K.R.O. zal een klankbeeld in de ru briek „Brabants halfuur" eveneens op dit eeuwfeest zijn gericht. Daar bij wordt ingegaan op de persoon lijkheid en het leven van de blinde medemens. Ingezonden mededeling In blij verwacht in g Zo heet dit toelichtend en gerust stellend Doktersboek.da» gratis is ingesloten bij een Babyderm Set,waarin alles voor vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. F^2]jNSgDTMmfT?óWg Ook Axel herdacht bevrijding AXEL, 17-9. Vanmiddag zijn in Axel de herdenkingsplechtigheden en feestelijkheden begonnen ter viering van het derde lustrum van de bevrijding van oost Zeeuws- Vlaanderen door de eerste Poolse pantserdivisie. Deze festiviteiten zullen duren tot zaterdagavond. ROTTERDAM. In vier weken tijds is men er in geslaagd de Rot terdamse Schouwburg aan de Aert van Nesstraat, eigenlijk nog half en half een noodgebouw, van bin nen en van buiten zodanig te ver bouwen en te restaureren, dat men nu van een permanente schouw burg kan gaan spreken. LAATSTE NIEUWS Amerikaanse kunstmaan in haar baan CAPE CANAVERAL, 18-9. De kunstmaan van 45 kilo, die in de nacht van donderdag op vrijdag op de Amerikaanse raketbasis van Cape Canaveral met behulp van een Vanguard-raket is gelanceerd, is in een baan om de aarde ge komen, aldus is door functionaris sen meegedeeld. In de kunstmaan bevinden zich instrumenten voor het meten van het magnetische veld van de aar de en de x-stralen van de zon en voor het registreren van andere omstandigheden in de ruimte. De lancering van deze Vangu- ard-salelliet, de laatste van deze serie, was dinsdag j.l. om techni sche redenen uitgesteld. Donder dag mislukte een poging met een satelliet van 120 kilo, die met be hulp van een Thor-able raket ge lanceerd werd, nadat reeds woens dag een Jupiter-raket met muizen en kikkers kort na de lancering tot ontploffing werd gebracht. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Prov. dag Geref. vrouwen verenigingen in Zeeland Op donderdag 24 september a.s. zal te Zierikzee de provinciale dag gehouden worden van de gerefor meerde vrouwenverenigingen in Zeeland in de Geref. kerk aan de St. Domusstraat. Het programma voorziet in een morgen- en mid dagvergadering. Na afwerking van het huishoudelijk gedeelte refe reert 's morgens drs. A. Elshout te Koudekerke over het onderwerp: „Levensaanvaarding". In de mid dagvergadering spreekt mej. Goe- maat te Groenekan over het on derwerp: „De andere wereld". De belangstelling uit Zeeland voor deze provinciale dag schijnt zeer groot te zijn, zodat op de genoem de datum een flink aantal dames de reis naar Zierikzee zullen on dernemen. Vergadering Plattelandsvrouwen Op woensdag 23 september a.s. komt de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen in de koffiekamer van het Huis van Nassau in verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m. bespreking van het a.s. win- terprogramma. Na de pauze zal een demonstratrice van de PZEM de mogelijkheden met verschillende mixers bespreken en demonstreren. Op deze middag zullen de hand werken van de laatste cursus ten toongesteld worden. Ingezonden mededeling Verwachting tot zaterdagavond: Noordelijke wind Bewolkt maar op de meeste plaat sen droog weer; overwegend ma tige wind uit noordelijke richtingen; minder koude nacht, morgen onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 19 sept. Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 19.51, onder 8.51. 20 sept. Zon op 6.21, onder 18.46. Maan op 20.18, onder 9.56. 21 sept. Zon op 6.22, onder 18.43. Maan op 20.48, onder 10.58. Laatste kwartier: 25 sept. te 3.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 sept. 4.45 v.m. 20 sept. 5.16 v.m. 21 sept. 5.45 v.m. BROUWERSHAVEN: 19 sept. 4.11 v.m. 20 sept. 4.44 v.m. 21 sept. 5.16 v.m. Springtij: 19 sept. 16.51 n.m. 17.21 n.m. 17.53 n.m. 16.30 n.m. 17.01 n.m. 17.34 n.m. Ingezonden mededeling Sclieepvaartberichten Japara, 17-9 van Rotterdam naar Bremen. Kelletia (t.), 17-9 van Rotterdam naar Abadan. Tegelberg, 18-9 te Lor Marques. Boomgaard te Westenschouwen ernstig door brand geteisterd Oogst ging verloren - Bomen werden zwart BURGH, 17-9. In de strobedek king van een boomgaard, eigen dom van de heer J. C. Hanse te Westenschouwen is hedenmiddag brand uitgebroken. De brandweer werd door het loeien van de sirene ge-alarmeerd. Het kurkdroge stro, dat gebruikt wordt om in boom gaarden het onkruid te weren en uitdroging te voorkomen, brandde als een fakkel. De boomgaard is gelegen tegen de kampeerweide ter plaatse. De betreffende aanplant, be staande uit 6-jarige Golden Deli cious en Cox's Orange was zeer in tensief ingeplant en later omgebo gen volgens het Le Page systeem, zodat de meeste boompjes hun oogst op een hoogte variërend van 10 tot 100 cm te hangen hebben. Geen wonder dat de 125 Gol den Delicious boompjes, waarvan de oogst nog aanwezig was, het te kwaad kregen in de intense hitte. De vruchten gingen allen verloren en hingen later half gaar gebrand troosteloos aan de eveneens door het vuur zwart geblakerde bomen, waarvan h'et blad gedeeltelijk ver brandde en totaal bruin verkleurde. De Cox's boompjes, waarvan de Prinses Irene onthulde Airborne-monument te Vegliel Urn met Amerikaanse aarde by monument Prinses Irene heeft gisteren na mens koningin Juliana in Veghel het Airborne-monument onthuld. Het monument ter nagedachtenis van de 101e Amerikaanse divisie luchtlandingstroepen, die 15 jaar geleden op die plaats landde, be staat uit een reusachtige, in Lim burg gevonden, zwerfkei met daarop een bronzen kangcroe, het code-dier van de diviesie. Een markante figuur die bij de ze plechtigheid veler aandacht trok was de minister van staat, prof. mr. P. S. Gerbrandy, die een rede hield, waarin hij herinnerin gen ophaalde aan de voorbereiding en de uitvoering van het stout moedige luchtlandingsplan en be sloot met een verwijzing naar de landen die nog geen vrijheid ken nen. Inzonderheid doelde hij daar bij op Hongarije. Na de onthulling werden bij het monument vele kransen gelegd, o. m. door de staatssecretaris van de fensie generaal b. d. M. R. H. Cal- meijer, namens de Nederlandse Strijdkrachten, verder namens de opperbevelhebber van de NAVO, generaal Norstad, namens de Ame rikaanse en Canadese regeringen en namens generaal de Gaulle, als mede namens de Poolse parachu tistenbrigade uit 1940. De heer Wallace Daczcowski, als vertegenwoordiger van de oud parachutisten, plaatste tot slot, van de plechtigheid een urn met aarde uit alle Amerikaanse staten en uit de tuin van het Witte Huis bij het monument. Deze aarde rust onder de bijna twaalf ton wegende zwerfkei, waarop de beeldhouwer Niel Steenbergen onder meer grif te: „In ever lasting gratitude-the governement and the people of Netherlands" (Uit eeuwig durende dankbaarheid-de regering en het volk van Nederland). oogst reeds was geplukt, gaven het zelfde beeld. Het is met geen mogelijkheid te zeggen of deze volgend jaar nog zullen uitlopen, doch gezien de temperaturen die de boompjes moesten doorstaan, vrezen we het ergste. De assistent bij de R.T.V.D., de heer J. A. v. d. Weel adviseerde om de rest van de blaadjes onmid dellijk te verwijderen, waardoor ze geen vocht meer nodig hebben. Te vens moeten de vruchten verwij derd worden, waardoor de rustpe riode voor deze bomen intreedt. Op deze manier valt er misschien nog wat te redden. In totaal ging V\ ha. verloren, plus een 25 meter wind- schut De verbrande oogst bestond uit ongeveer een ton Golden Deli cious. Nog levensvatbaar? De brandweer, die onder leiding van de commandant, de heer L. C. v. d. Velde zeer spoedig ter plaatse was, kreeg veel hulp van omwo nenden en personeel van de Rijks Domeinen. Met twee stralen op de waterleiding werd met de zorgvul dige nablussing begonnen. De oor zaak ligt in het wegjagen met een soort carbid-bus van spreeuwen door een minderjarige persoon. De heer Hanse is verzekerd tegen brand van zijn produkten. Of ap pels hier ook onder horen is een vraag die de verzekering moet uit maken. Kinderboekenweek 1959 AMSTERDAM, 17-9. De vijfde Nederlandse Kinderboekenweek (28 okt. tot 4 nov.), georganiseerd dooi de commissie voor collectieve pro paganda van het Nederlandse boek, wordt op woensdagmiddag 28 okto ber a.s. geopend met een kinder voorstelling in Theater Carré te Amsterdam. Op deze middag wordt het beste „Kinderboek 1958" be kend gemaakt. Voorts zal het Sca- pino Ballet de Amsterdamse pre mière geven van „De Wonderfluit", het ballet waarmede vorig jaar de 11-jarige Henk Dragstra (Leeuwar den) de door Scapino uitgeschreven prijsvraag won. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2