Chroesjtsjei wil overeenstemming op een of andere wijze Prinses Beatrix plantte eerste bol in bloementuin bij Tuxedo DE ZIERIKZEESCHE COURANT Antwoord op eai VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 No. 18635 116e jaargang ZIERIKZEESOHEWNIEQWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijrmaandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eisenhower meent op persconferentie: Sovjet-premier thans in New York DINER TE NEW YORK Chroesjtsjef: „Ik ben overtuigd dat U geen oorlog wenst" WASHINGTON, 17-9. Een ver slaggever heeft donderdag te Was hington president Eisenhower op een persconferentie gevraagd of hy over een aanwyzing beschikte dat Chroesjtsjef zijn standpunt had gewijzigd met betrekking tot de vraagstukken welke oost en west verdeeld houden. Eisenhower ant woordde dat het verblijf van. Chroesjtsjef in de V.S. van te korte duur was geweest om reeds tot in bijzonderheden te kunnen afdalen. Ilij merkte wel op dat deze een bijzonder vriendschappe lijke houding had aangenomen. De eerste bespreking die hij met de Russische premier had gehad, was gewijd geweest aan een be spreking van de punten die zullen worden behandeld op hun bijeen komst te Kamp David, die 25 de zer begint. Hij voegde hieraan toe dat de houding van Chroesjtsjef er een was van iemand die op de een of andere wijze tot overeenstem ming wil komen. Een verslaggever wilde weten of Chroesjtsjef s afschuw van het denkbeeld van een eventuele der de wereldoorlog even groot was als die van Eisenhower. De presi dent antwoordde hierop bevesti gend. Hij vestigde echter wel de aandacht op de verschillen tussen het Russische en het Amerikaanse regeringsstelsel. „Men moet steeds voor ogen houden dat een vrije regering verantwoording schuldig is aan het volk", aldus Eisenhower. Hij vervolgde: „Er bestaat nog steeds ruimte voor misverstanden en misrekening die zeer ernstige gevolgen zouden kunnen hebben - Duitse economie floreert LONDEN, 17-9. De „Financial Times" schrijft, dat de Duitse eco nomie in een zeer belangwekkend stadium is gekomen. De werkloosheid is gedaald tot 1 procent van de beroepsbevolking, precies de helft van het Engelse werkloosheidspercentage. Er zijn aanwijzingen, dat de werkloosheid in west-Duitsland nog verder zal dalen en dat in bepaalde sectoren van de Duitse industrie de symp tomen van een tekort aan arbeids krachten beginnen te verschijnen, die zich in 1955 in Engeland voor deden: buitengewoon grote omzet ten, zwarte lonen enz. Het blad merkte op, dat de Duit se arbeidsmarkt wordt beïnvloed door de stroom van vluchtelingen uit het oosten. De laatste tijd wor den de omstandigheden in oost- Duitsland beter en een van de ge volgen hiervan is, dat er minder Oostduitsers naar het westen emi greren, waardoor het tekort aan ar beidskrachten in de Bondsrepu bliek vlugger is ontstaan ^dan an ders het geval zou zijn geweest. zelfs in het geval dat anderen de voor de hand liggende waarheid aanvaarden dat oorlog neer zou komen op wederzijdse zelfmoord". De president verklaarde nog niet te weten wanneer hij de Sow jet- Unie zal bezoeken. Hij hoopte dat zijn echtgenote hem zou kunnen vergezellen, doch er moest nog een aantal factoren worden overwogen. Chroesjtsjef in New York aangekomen NEW YORK, 17-9. De Sowjct- russische premier en eerste partij secretaris Nikita Chroesjtsjef, is donderdag uit Washington in New York aangekomen, waar hy twee dagen zal verblijven. Met een pas opgeschilderde goe derenlift begaf het gezelschap zich van het perron naar de bagage-af deling van het grote station, waar de premier begroet werd door een vertegenwoordiger van het New- YVASIÏINGTON, 17-9. Een poging van de Amerikanen op donderdag om een satelliet van 120 kilogram, „Transit 1" genaamd, in een baan om de aarde te brengen, is mislukt, aldus werd korte tijd na de lance ring door het Amerikaanse mini sterie van Landsverdediging mee gedeeld. De satelliet had de seinen, waaruit had moeten blyken dat hy in zyn baan was gekomen, niet uit gezonden. De lancering geschiedde op de basis te Cape Canaveral in Florida met behulp van een ongeveer der tig meter lange „Thor"-raket, on der verantwoordelijkheid van het ministerie van Defensie. Dit deelde na de lancering mee dat de tweede van de drie rakettrappen volgens programma was ontbrand. De sa- Overstromingen in India BOMBAY, 17-9. Door het buiten haar oevers treden van de rivier de Tapti zijn verscheidene inwo ners van de Indiase stad Soerat om het leven gekomen. Men vreest dat meer dan honderd mensen zijn ver dwenen. De schade is aanzienlijk. Soerat ligt op 250 km ten noord westen van Bombay. De stad heeft 225.000 inwoners. De spoorwegver bindingen zijn verbroken. yorkse stadsbestuur. Vier meisjes van de Sowjet-afvaardiging naar de V.N. boden de Russische leider en zijn vrouw bloemen aan. Om Chroesjtsjef's zenuwen zoveel mogelijk te sparen, hadden metaal arbeiders op een bij het station ge legen bouwwerk het verzoek ge kregen hun werk te staken. Het publiek was niet tot de bagage-af deling toegelaten en de journalisten en fotografen moesten achter hek ken blijven. In zijn welkomstwoord herinnerde de vertegenwoordiger van het stads bestuur van New York er aan, dat de bevolking van de stad bestaat uit vele rassen, die in harmonie met elkaar leven. Chroesjtsjef dankte voor de ont vangst en hij wenste de bevolking van de stad veel succes in haar werk. Hierbij richtte hij zich als „voormalig arbeider" vooral tot de „arbeiders die de welvaart schep pen". Hij herhaalde zijn wens om tot een beter wederzijds begrip te komen tot versterking van de vrede. Hiervoor riep hij ook de hulp van de Amerikaanse pers in. telliet had in een vrijwel cirkelvor mige baan op ongeveer 650 km hoogte om de aarde moeten komen. Hij zou dan met het blote oog waarneembaar zijn geweest. Men wilde met deze lancering nagaan of het mogelijk is aardsa- tellieten te gebruiken als naviga- tiestations in de ruimte voor sche pen en vliegtuigen. Men wilde dan in de komende drie jaren nog vijf van dergelijke satellieten lanceren. In Appingedam brandde oudste boerderij af APPINGEDAM, 18-9. De oudste boerderij in de gemeente Appinge- -iam, eigendom van de heer J. P. Bouwsema, is donderdagavond door brand geheel verwoest. De brand was het gevolg van hooibroei De brandweer was donderdag middag om twaalf uur te hulp ge roepen daar hooibroei was gecon stateerd. Besloten werd een deel van het hooi te verwijderen. Om elf uur 's avonds, toen men meen de het aangetaste hooi te hebben verwijderd, moesten de in de schuur aanwezige brandweerlieden en vrijwilligers de ruimte verlaten omdat aan alle zijden de vlammen uit het hooi en het koren sloegen. Twee van hen, de brandweercom mandant H. Bonthuis en een vrij williger, konden door rook en vlam men geen uitweg vinden. Met ge vaar voor eigen leven werden zij door een brugwachter gered. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer met moei te de zeven jonge kinderen, onder wie een baby van drie weken, uit het woonhuis kon redden. Vijftigduizend kilogram hooi, de oogst van vijftien hectare en een aantal kippen zijn verloren gegaan. De boerderij was verzekerd voor 59 000 gulden. Gaat Drentse schaaps kudde verdwijnen ASSEN, 17-9. Er bestaat een gro te kans dat de kudde van 450 scha pen die op het ogenblik de heide stoffeert in het natuurreservaat tussen Dwingelo en Ruinen (Drente) binnenkort verkocht zal moeten worden. De schapen die van het Drentse ras zijn, behoren toe aan de natuurbeschermingswacht te Meppel. Deze instelling kampt op het ogenblik met een tekort van f 10.000 Het tekort is veroorzaakt door de daling van de verkoopprijzen der schapen (per jaar worden er circa 120 verkocht), de verlaging van de wolprijzen en de sterke stijging van de veevoederprijzen. In de komen de winter zal bovendien veel moe ten worden bijgevoederd, zulks ten gevolge van het feit dat de droge zomer niet veel voedsel heeft over gelaten. Aan een maaltijd met de meest vooraanstaande persoonlijkheden in de V.S. heeft de Russische lei der Chroesjtsjef verklaard, liever te willen spreken over de punten van overeenkomst tussen de twee landen dan over de verschillen - waarby hy echter geen twijfel liet bestaan over zyn overtuiging dat het communisme het van het ka pitalisme zal winnen - gaf hy uit drukking aan zyn bewondering voor Amerika, „dat zich bevrijd heeft van koloniale overheersing en dat wat economische ontwikke ling betreft gegroeid is tot het machtigste land". Onder het gelach van zijn ge hoor verduidelijkte Chroesjtsjef, dat als hij de V.S. in algemeen op zicht het machtigste land noemde, hij doelde op de positie van dat land in de kapitalistische wereld. TUXEDO, New York, 17-9. Prinses Beatrix heeft donderdag de eerste bol geplant in een bloementuin bij Tuxedo in de staat New York, waar het komende voorjaar, als de tuin voor het publiek wordt open gesteld, twee miljoen bloembollen zullen bloeien. Ten gerieve van de persfotograven plantte de prinses een tweede bol. Een orkest bracht Nederlandse melodieën ten gehore. Het was zonnig, maar koel weer. De prinses droeg een lichtbeige wollen jas. Zij heeft later een bezoek gebracht aan de militaire academie te West Point en aan generaal George Washingtons vroegere hoofdkwar tier te Newburgh. In die plaats heeft zij de lunch gebruikt. Na de lunch heeft de prinses thee gedron- De Russische revolutie Vervolgens herinnerde hij aan Amerika's houding tegenover de Russische revolutie. Eerst hadden de V.S. troepen gezonden, maar deze waren het land uitgedreven, tezamen met Fransen en Britten. Daarop had het 16 jaar geduurd voordat de Amerikanen de Sow- jet-revolutie erkenden. In de afge lopen oorlog hadden de twee lan den echter nauw samengewerkt, waarbij de Amerikaanse hulp ze ker een rol had gespeeld bij het behalen van de overwinning. „Nu ik kennis met u heb gemaakt, ben ik er van overtuigd, dat u noch oorlog met ons land, noch met enig ander land wenst", aldus de Sow- jet-premier. Hij bepleitte een uit breiding van de onderlinge con tacten, maar dit werd z.i. door het „State Department" belemmerd. ken met studenten van Vassar College, een meisjesuniversiteit en een bezoek gebracht aan mevrouw Franklin Roosevelt. Duizenden kinderen stonden langs de route in Newburgh om de prinses te begroeten. In de plaat selijke middelbare school kreeg zij een prent in kleurendruk, een stadsgezicht uit 1838 voorstellende, ten geschenke. In de militaire aca demie te West Point kreeg de prin ses een sabel en een pop in uni form. Deze zullen een plaatsje krijgen in de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Kranslegging Voor een diner ten huize van mevr. Roosevelt had prinses Bea trix een krans rode rozen en witte anjers op het graf van Franklin Roosevelt gelegd. Ongeveer 300 mensen keken toe. De plechtigheid Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De ware mensenvriend houdt het zelfde gezicht naar allen gericht. Fraude bij baiik te Epe EPE, 17-9 De rijkspolitie te Epe heeft de correspondent aldaar van de Nederlandse Handelmaatschap pij, de 53-:jarige G. W. A. R., ge arresteerd. Hij wordt verdacht van fraude in deze dienstbetrekking ge pleegd. Het onderzoek, dat heden morgen is begonnen, heeft nog zo weinig gegevens opgeleverd, dat omtrent de omvang van de malver saties nog geen mededelingen kon den worden verstrekt. R. heeft be kend. Hij zal voor de officier van justitie te Zutphen worden geleid. President Eisenhower heeft don derdag opnieuw een beroep ge daan op werkgevers en arbeiders om tot een regeling te komen voor het conflict in de staalindustrie, dat thans reeds twee maanden heeft geduurd. bedreiging De firma Volker Beton schonk bij gelegenheid van de opening der keersluis de gemeente Zierikzee een schilderij, vervaardigd door de kunstschilder M. Schip per te Hoogerheide. Het schilderij wil de ver bondenheid tot uitdrukking brengen van de oude stad met de nieuwe sluis. Bij het maken is de kunstenaar uit gegaan van een woord van de grootste cultuurhistori cus van onze tijd, de En gelse professor A. J. Toyn- bee, waarin hij spreekt over „het antwoord van de soort op de bedreiging". De gedachte zo'n keersluis te maken is een antwoord in de zin van Toynbee. Daarom wilde de kunste naar ook niet het beeld van de voltooide sluis in het schilderij verwerken, maar juist het beginde bouw put, met al de technische outillage en bedrijvigheid daarom heen. De schepen op de achtergrond symboli seren het nut van de zee, de tractor links met de ko renschoven de voortschrij dende landbouwmechanisa tie in dit gewest. St. Lie- vensmonstertoren en Zuid- Havenpoort vormen het eeuwenoude décor waar voor het gegeven van de sluis gestalte krijgt In het kunstwerk is hier en daar een sterk rood verwerkt, een kleur die recht op de beschouwer afkomt en dan het „mannelijke" zwart als mede wit, dat de historie verzinnebeeldt. (Foto Feijter). gebeurde in de rozentuin welke een nationaal heiligdom is ge worden. In Hydepark toonde mevr. Roosevelt haar gast de bibliotheek van haar echtgenoot. De prinses bloosde toen haar gastvrouw haar een oude foto toonde waarop zij (Beatrix) nog een klein meisje was. Aan de lunch in Newburgh kreeg de prinses een portret aangeboden dat een plaatselijke inwoonster van haar had gemaakt. Prinses Beatrix bezoekt vandaag (vrijdag) onder meer de oude Ne derlandse Hervormde kerk in Kingston welke haar 300-jarig be staan viert. Verder is er een offi ciële ontvangst te Hudson. Van daar gaat zij aan boord van de „Dauntless", het jacht van Law rence Rockefeller, over de Hudson naar Albany waar zij zal deelne men aan de plechtigheden ter ge legenheid van de Hudson-herden- king. De bouw van de nieuwe pier te Scheveningen is donderdagochtend officieel begonnen, toen de burgemeester van Den Haag, mr. II. A. M. T. Kolfschoten, met een dragline de eerste hap zand uit het Scheve- ningse strand nam. - Deze fotocombinatie geeft daarvan een beeld. Bezoek aan militaire academie van West Point

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1