manier van theezetten! tli@ezakj@s1 Douwe Egberts 98 ct for Bloemlezing uit ingediende begrotingen der verschillende departementen de miljoenendans der cijfers TZ20 mp. i Zet nu thee op de nieuwe manier... met groot formaat PickwickTheezakjes.de dubbele zakjes, die snel een maximum aan smaak en geur geven. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. Vraagt uw winkelier) tndA1 Wat brengt de komende week? Voor Sparklanten zeker geen „duro* week! Want opnieuw zijn er 7 aanbiedingen voor de halve prijs en met tècb 10% korting. Profiteer! bij 2 pakjes Spar-margarine 41 ct per pakje - 10% CHOC. REEP van 20 v bij 1 fles Spar-allsali-vrij wasmiddel pronto 43 ct - 10% BLEEKWATER5 bij 1 pak Spar-rijst 62 ct per pak - 10% busje KANEEL 25 gr. van 36 v bij I pak Spar-koffie of busje Spar- pak oploskoffie SPECULAASr,g„oT„„, Ge J Jig von 17 tot 24 Aj/ltmbv bij 250 gram cho-carré's 8 heerlijk koekje voor 76 ct - 10% VRUCHTENHARTJES van 42 voor bij 100 gram boerenmet- pakje worst a 57 ct -10% SMEERKAAS van 32 v Kopen bi] De Spar is sparen bil de koop) Rijkssubsidies voor woningbouw geraamd op f 429,6 miljoen Het bedrag aan rijkssubsidies voor de woningbouw, uit te keren in 1960, wordt geraamd op f 429,6 miljoen. Daarvan is bestemd voor woningwetwoningen f 154 miljoen, voor premiewonïngen f 200 miljoen en voor op andere wyze dan met premie gesubsidieerde particuliere woningen (zogenaamde f.w.-woningen) f 75,6 miljoen. Van dit laatste bedrag is f 71 miljoen bestemd voor een uitkering ineens voor rond 12.000 f.w.-woningen. Bij de raming van deze bedragen is geen rekening gehouden met een vermindering, voortvloeiende uit een huurverhoging van 20 procent per 1 april 1960. Een dergelijke vermindering zou in totaal f 50,5 miljoen bedragen: t.w. f 25 miljoen voor de woningwetsubsidies, f 6,5 miljoen voor de premiesector en f 19 miljoen voor de f.w.-panden. Verhouding Rijk en gemeenten Aangezien in de vigerende wet betrsffende de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeen ten de uitkeringen uit het gemeen tefonds slechts tm. 1959 zijn gere geld en het ontwerp der financiële- verhoudingswet 1959 nog in het be ginstadium van haar parlementaire behandeling verkeert, is de onder havige begroting zoveel mogelijk samengesteld op basis van de thans geldende regeling. De middelen van het gemeente fonds voor 1960 kunnen op die ba sis worden gesteld op f 1.281.105.000. De P.T.T.-baten en -lasten Uit de toelichting op de begro ting van P.T T. melden wij het vol gende: De exploitatielasten en -baten van 1960 zijn ten opzichte van die van het voorafgaande jaar weer ge stegen. Deze vermeerdering is in hoofdzaak een gevolg van de toe neming van het verkeer. Als alge mene oorzaken voor de toeneming van het verkeer kunnen worden genoemd de groei van de bevolking en de regelmatige stijging van de verkeersbehoefte per hoofd van de bevolking. Het gevangeniswezen De ingrijpende voorstellen, welke de commissie bouwkundige voor zieningen gevangeniswezen in haar rapport „De Nederlandse gevange nissen en haar noodzakelijke ver beteringen" doet ten aanzien van buitengebruikstelling en nieuw bouw van straf gestichten, zijn ten departemenle nog in studie. In be ginsel komt het voorgestelde sys teem van een regionale concentra tie van gestichten met aparte ge stichten voor bepaalde groepen ge detineerden aanvaardbaar voor. Stijgende levensduur Tengevolge van de daling van de sterfte op jeugdige leeftijd is de gemiddeld"1 levensduur sterk geste gen. Met 71 jaar voor de man en 74 jaar voor de vrouw staat Neder land in de wereld bovenaan Deze toestand brengt echter geneeskun dige, sociaal-geneeskundige en so ciale gevolgen met zich mee De verlengde levensduur zal zich o.m. demonstreren door het veelvuldi- ger voorkomen van langdurige ziekten die geheel ander? maatre gelen vragen dan de verzorging van kortdurende ziekten. De emigratie De minister stelt gaarne dat het sinds 1950 opgebouwde emigratie- beleid zijn volledige instemming heeft. Er zijn zowel nationaal als indi vidueel bezien blijvende omstandig heden welke een bevordering van de emigratie, ook in de komende jaren wettigen. Er blijft 'dus genoegzaam ruimte voor een aanzienlijke verbreding van de voorlichting over emigratie De arbeidsvoorziening Verondersteld mag worden, dat in 1960 de werkloosheid zich op een dusdanig peil zal bevinden, dat voor algemeen stimulerende over heidsmaatregelen met betrekking tot de werkgelegenheid geen aan leiding zal zijn. Dit neemt niet weg, dat er door structurele oorzaken regionaal een werkloosheid zal bestaan, welke het aanvaardbare peil te boven gaat, voornamelijk in de drie noor delijke provincies, in Zeeland en in enkele delen van Overijssel en Noord-BrabantAnderzijds zullen in bepaalde delen van het land en in bepaalde bedrijfstakken span ningen kunnen optreden. (Slot volgt). FLITSEN UIT HET BUITENLAND In het zuiden van Malakka is een nachttrein in botsing gekomen met een olifant van meer dan drie ton die op de rails zat. Het dier werd in een ravijn geslingerd en stierf aan zijn verwondingen. Van de locomotief werd de voorkant in gedeukt en het remmechanisme be schadigd. De vereniging van radio-ama teurs in Finland organiseert op 19, 20, 26 en 27 september een de ge hele wereld omvattende wedstrijd, waarbij de prestaties van de deel nemende amateurs en hun radio's op de proef zullen worden gesteld. Bij deze wedstrijd, de eerste in zijn soort, staan de Noorse landen te genover de rest van de wereld. Te gelijk zullen de Noorse landen on derling wedijveren. Ongeveer 60.000 Westduitse mijn werkers zullen 26 september een mars naar Bonn maken uit protest tegen de ontslagen als gevolg van de kolencrisis. Hiertoe heeft het vakverbond van Duitse mijnwer kers woensdag besloten. Te Barletta bij Bari in zuid- Italië is een huis van vijf verdie pingen, waarin 24 gezinnen woon den, woensdag ingestort. Tot dus ver zijn 12 doden geborgen. Er zijn 11 gewonden. VISSERIJBERICHTEN Studiecommissie voor visserij-vraagstukken 'e-GRAVENHAGE, 15-9. Het Ne derlandse visserijbedrijf ziet zich gesteld tegenover een groot aantal problemen, waarvan de oplossing voor het voortbestaan van deze tak van bedrijf van overwegend belang is. De afnemende haringvangsten, het voor een deel verouderde sche penmateriaal, de toenemende be vissing van de Noordzee, de con currentieverhoudingen, de snelle totstandkoming van de E.E.Gma ken het gewenst zich in breed ver band te beraden op de weg die moet worden ingeslagen. De minis ter van Landbouw en Visserij re kent het tot zijn taak het visserij bedrijfsleven bij zijn pogingen het bedrijf sterker te maken, te steu nen. Hij is dan ook volgens de memo rie van toelichting op de begroting 1960 van landbouw en visserij voornemens de door zijn ambts voorganger aangekondigde com missie, die zal worden belast met de bestudering van de problemen waarvoor de visserij zich gesteld det en het uitbrengen van advies omtrent de eventueel te nemen maatregelen, zo spoedig mogelijk In te stellen. De werkgroep, die was belast met het inventariseren en voorbereiden van de bestudering van de visserijproblemen, heeft in middels haar werkzaamheden be ëindigd en rapport uitgebracht. De voorbereiding van een nieu we visserijwet is zover gevorderd, dat het ontwerp vermoedelijk nog in dit jaar aan de daarbij betrok ken colleges en organisaties om ad vies kan worden voorgelegd. I. De defensie-uitgaven ten laste 'an de begroting 1960 worden ge- -aamd op f 1702 miljoen, waarvan f 50 miljoen voor de civiele verde diging. De werkelijke militaire kas uitgaven zullen voor 1960 worden beperkt tot het begrotingsbedrag. DE WONINGBOUW Evenals vorig jaar is het woning bouwprogramma op 80.000 wonin gen vastgesteld. Hierin zijn begre pen 37.500 woningwetwoningen, waarvoor in 1960 verplichtingen worden aangegaan. De belangrijkste posten van de voor 1960 geraamde bijdragen ten behoeve van de volkshuisvesting zijn. a. bijdragen in de exploitatiekosten v. woningwetwoningen f 129 min. b. premieregeling woningbouw f 193,5 min. c kosten van woningverbetering en -splitsing f 4,5 min. d. uitkeringen ineens ter dekking van de onrendabele woningkosten f 53,5 min. Op de buitengewone dienst is een bedrag van f 716,5 min. uitgetrok ken voor betaling op in 1959 toe gezegde voorschotten en voor een gedeelte van de in 1960 te verlenen voorschotten. Totaal is voor het bouwprogram ma beschikbaar f 3190 miljoen. Op de buitengewone dienst is een post van f 25 min. opgenomen voor deelneming in het kapitaal van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling. De uitgaven voor andere hulp aan minder ontwikkelde gebieden buiten het koninkrijk zijn voor 1960 op f 12,5 min geraamd, waarvan f 6 min. is bestemd voor het spe ciale fonds voor de economische en sociale ontwikkeling en f 6,5 min. voor rechtstreekse hulp aan minder ontwikkelde gebieden. De uitgaven, voortvloeiende uit de E.E.G.- en Euratomverdragen worden voor 1960 f 22 min. hoger geraamd als gevolg van het op gang komen van de uitvoering van het onderzoekprogramma van de Euro pese gemeenschap voor atoomon derzoek Voor deelneming in het kapitaal van de Europese investe ringsbank is een bedrag uitgetrok ken van f 13,6 min. SURINAME Voor het tienjarenplan in Suri name is, evenals in 1959, een be drag van f 16 min. op de begroting opgenomen, waarvan de helft op de buitengewone dienst. De overige jaarlijks terugkerende uitgaven voor Suriname en de Nederlandse Antillen zijn vrijwel gelijk geble ven. Een stelpost ter grootte van f 4 min. is opgenomen voor even tuele dekking van de exploitatie tekorten van de stichting voor de ontwikkeling van machinale land bouw in Suriname over de jaren 1958 t.m. 1960. Nederlands Nieuw Guinea zal - buiten de projecten, die uit het E. E.G.-ontwikkelingsfonds worden gefinancierd - in totaal f 77,7 min. kosten. HET POLITIEWEZEN Voor uitbreiding van het perso neel en aanschaf van nieuw mate rieel bij het korps Rijkspolitie is voor 1960 in vergelijking met 1959 een bedrag van f 1,5 min. meer uitgetrokken. De stijging van de kosten van de gemeentepolitie met een bedrag van f 3,7 min vindt o.m. zijn oor zaak in de normale uitbreiding van het korps in verband met de groei der bevolking. De lopende uitgaven voor onder wijs en cultuur zijn voor 1960 met f 149,4 min. gestegen, nl. tot 1358,3 miljoen. MONUMENTENZORG Voor monumentenzorg en na tuurbescherming zijn voor 1960 ho gere bedragen geraamd. Ten be hoeve van radio en televisie is voor 1960 f 6,8 min. meer uitge trokken dan voor 1959. Van dit be drag is f 1,6 min. meer bestemd voor radio (nl. f 30,4 min.) en f 5,2 min. meer voor de televisie (nl. f 19,4 min.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6