De dochter van Robin Hood Richard Leeuwenhart CONCERTZAAL -ffè? BIOSCOOP MARLON BOM Enkele bijzonderheden over de afsluiting van het Haringvliet 's-GRAVENlIAGE, 17-9. Nu de plannen voor dc afsluiting van het Haringvliet een meer definitieve vorm hebben gekregen, is het mo gelijk daaromtrent nog enkele na dere gegevens te verstrekken. Het gedeelte van de dam, dat geprojecteerd is tussen Voorne en de in aanbouw zijnde uitwaterings sluis en waarvoor het Rak van Scheelhoek zal worden afgesloten, zal aansluiting verkrijgen aan de kust van Voorne op ongeveer 150 m. bovenstrooms van strandpaal 16, d. i. even ten zuiden van het natuurreservaat Kwakjeswater. Het gedeelte, dat aan het zuid westelijke landhoofd van de uit wateringssluis uitstrekken tot aan de plaat van Scheelhoek en ver volgens in noordwestelijke rich ting ombuigen om tenslotte aan sluiting te verkrijgen aan de duin- regel van Goeree onmiddellijk ten westen van de haven van Goede reede. De wegverbinding Teneinde de toekomstige weg verbinding, waarin de Haringvliet- dam een schakel zal vormen, ter plaatse een zoveel mogelijk ge- Tunnelpleidooi bij uitreiking Dam-tot-Dani-prijzen ZAANDAM, 16-9. Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam heeft vanavond by de pryzen, die hy aan de Dam-tot-Dam-race-win naars uitreikte, in het gemeente huis van Zaandam, een warm plei dooi voor de aanleg van tunnels onder het IJ en het Noordzeeka naal afgestoken. De heer Franken, die zelf in de toerklasse van deze race eind augustus als sprekend vechter voor een tunnel, in kikvorspak als deel nemer over de bodem van het Noordzeekanaal wandelde, zeide dat bij de aanleg van tunnels na tionale belangen zijn gemoeid en noemde het Noordzeekanaal zonder tunnels een barrière, die de ont plooiing, de industrie en de handel van Amsterdam en Zaandam ern stig belemmert. Vervolgens reikte hij in een en velop f 2500,uit aan. VARA-re- porter Kees Buurman, die in de snelheidsklasse van de race met een tijd van 6 minuten 34 secon den, dank zij een helikopter, eerste was geworden. Namens de VARA reikte Buurman dit bedrag ter stond over aan een vertegenwoor diger van het Nederlands Olym pisch Comité, dat de uitzending be hartigt van Nederlandse atleten naar de Olympische Spelen, die in 1960 in Rome zullen worden ge houden. De landbouwprodukten iu de polder Oosterland OOSTERLAND, 16-9. Tengevolge van de buitengewoon droge zomer zijn de veldgewassen in de polder Oosterland voor het merendeel ma tig, zo niet slecht te noemen. Viel er betrekkelijk over de erwten- en graanoogst niet te klagen de om standigheden in ogenschouw ne mend, anders is het met de latere gewassen. Ofschoon de kwaliteit van de grond hierin wel een woordje meespreekt, waardoor uiteraard verschil wordt waargenomen, ziet het er naar uit dat dit jaar aller minst gunstig zal zijn voor onze landbouwende bevolking. Wat de aardappelen betreft, voor al de kwaliteit Furore zal voor het merendeel slecht zijn. Weliswaar bleef dit jaar de ziekte uit, doch de nagroei liet zich in vele percelen gelden, zo zelfs dat men op ver schillende plaatsen tot doodsproeien moest overgaan, hetgeen niet be vorderlijk is voor een goede oogst. Ook de bieten zullen niet best zijn. De vergelingsziekte en de bie tenmoeheid hebben een duit in het zakje gedaan, nadat ook dit gewas van de droogte te lijden had. Wat de uien betreft, een gewas dat boven op de grond staande veel water aankan, heeft zich door het droge weer niet kunnen ontwikke len in voldoende mate, zodat het gewas over het algemeen aan de fijne kant zal zijn, met als gevolg weinig opbrengst. Witte bonen is vaak hopeloos door door de virusziekten der gladiolen, welke zich dit jaar, in tegenstelling met normale jaren, sterk lieten gel den. Wat de gladiolen zelf aangaat deze zullen eveneens klein van stuk zijn. Hopelijk zal de prijs in deze nieuwe teelt nog wat goedmaken. Resumerende kan worden gezegd dat het oogstjaar 1959 voor onze landbouwbevolking uitgesproken slecht zal zijn. Vooral voor diege nen wier landerijen nog kortge leden verkaveld zijn. Volgens de „Times of India" uit Nieuw Delhi vechten op het ogen blik zesduizend champa's in een guerilla tegen de communistisch- Chinese bezetters van Tibet. De Champa-stammen strijden veel met „zelfmoordcommando's". De guerilla is beperkt tot de omge ving van het Mansarovarmeer in west-Tibet. strekt tracee te geven, zal de ge projecteerde weg niet met de Dam bij het ontmoetingspunt met de plaat van Scheelhoek ombuigen, doch recht worden doorgetrokken tot de provinciale weg tussen Stellendam en Goedereede. De in de Haringvlietdam te bouwen schutsluis zal een nuttige kolklengte verkrijgen van 140 m., een doorvaartbreedte van 16 m. en een drempeldiepte van N.A.P.5 m. De over deze schutsluis te bouWen beweegbare brug zal geen beperking met zich brengen ten aanzien van de doorvaarthoogte. Militair door explosie gedood Acht gewonden 's-GRAVENHAGE, 17-9. Tijdens een bivakoefening welke gisteren gehouden werd door het eerste in structie-bataljon van het regiment Kornwerderzand uit de legerplaats Ossendrecht, in een oefenterrein gelegen tegenover deze legerplaats, heeft zich gisteravond een ongeluk voorgedaan, dat aan de comman dant van de batterij, de 33-jarige gehuwde kapitein P. A. de Roos uit Bergen op Zoom, het leven heeft gekost. In de namiddag hadden enkele militairen in het terrein een pro jectiel gevonden, dat na de vondst achter een boom werd geplaatst. Terwijl de commandant van het oefenende onderdeel rond zeven uur een bespreking met zijn kader hield, explodeerde het projektiel, waarbij de kapitein zodanig werd gewond dat hij later in een zie kenhuis te Bergen op Zoom over leed. Ernstig maar niet levensgevaar lijk gewond werd de wachtmeester F. J. Kuis uit Rilland Bath. Licht gewond werden nog zeven andere kaderleden, nl. twee kornetten en vijf wachtmeesters. De Koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in naar het ge beurde. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langezwaag (Fries land): kand. C. Nieboer, Hooge- zand; te Raamsdonksveer (toez.): S. Meijers, Hoogblokland. Aangenomen naar Thalfang- Moorbach (Rheinliche Landeskir- che): H. Rietberg, Losdorp. Geref. Kerken Beroepen te Ottoland: kand. H. J. van Boggelen, De Bilt (U.); te Leeu warden (vac. J. C. 'Hagen): S. van Bekkum, Monster. Bedankt voor Zwartebroek: C. E. van de Broek, Goënga. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Z waag westeinde: L. Floor jr., Almelo. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam: W. C. Lamain, Grand-Rapids (U.S.A.). Bedankt voor Haledon Avenue, Paterson (New Jersey, U.S.A.) M. Heerschap, Borssele. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Velp (G.): C. Zijlstra, Franeker. Hel vluchtelingenvraagstuk STRAATSBURG, 15-9. In de schaduw van de spectaculaire ge beurtenissen, zoals Chroesjtsjefs aankomst in Washington, het sprookje van de gouden koets in Den Haag, de opening van de zit ting van de V.N.-assemblee in New York en de beëdiging van de nieu we bondspresident in Bonn heeft de raadgevende vergadering van de raad van Europa een deBbat ge- raad van Europa een debat ge- de vraagstukken van deze tijd, de vluchtelingenkwestie, in de hoop dat haar stem toch gehoord zal worden. STAD EN PROVINCIE OUWERKERK Optreden Boerenkapel A.s. zaterdag 19 dezer zal bij gun stig weer, om half acht de Bóeren- kapel van „Nieuw Leven" een po pulair concert geven in de muziek tent. Het programma luidt alsvolgt: 1. Konzert-ouverture, Silwedel; 2. Hymne an die Nacht, L. v. Beet hoven; 3. In den Augen liegt das Herz, Lied., Franz Abt; 4. Bergi- scher Fandler, Paul Woitschach; 5. Bohmische Polka, O. Kühne; 6. Irma-Walzer, J. Habel; 7. Lorelei- Walzer, M. Lüschow; 8. Mitter- nachtstraume, H. Silwedel; 9. Ma- trosen-Marsch, H. Silwedel; 10. Bavaria-Marsch, H. Silwedel; 11. Ein feste Burg ist unser Gott", choral; 12. Alt niederlandisches Dankgebet, Valerius; 13. Kamera- dengrusz-Marsch, Silwedel; 14. Av, Verum, chant Religieux, Mozart; 15. La Mattchiche, C. Borel-Clerc; 16. Finale. BRUINISSE Mosselvaartuig binnengesleept Door het motormosselvaartuig „Harlingen 27", schipper H. Jume- let werd in de nieuwe haven te Bruinisse binnengesleept het mo tormosselvaartuig Bru 45, schip per C. de Koning. Dit laatste vaartuig was op de Waddenzee waarschijnlijk op een onder water drijvend voorwerp gestoten, waar door het de schroef en een ge deelte van de schroefas had ver loren. Kleuterbureau Groene Kruis Door het Groene Kruis te Brui nisse wordt van woensdag 23 sep tember af een kleuterbureau ge opend. Het is de bedoeling dat kin deren van 1 tot 4 jaar, die dus het zuigelingenbureau zijn ontgroeid en die nog niet naar de kleuterschool gaan, daar door dokter van Leeu wen zullen worden onderzocht. Men zal daar echter alleen moeten verschijnen wanneer men voor zijn kind een persoonlijke oproep heeft gehad, anders dreigt het gevaar dat te veel kinderen ineens komen. De bietencampagne op Schouwen-Duiveland De buitengewone droogte is oorzaak dat het begin van de bie tencampagne, oorspronkelijk deze week zou starten, een week is uit gesteld. De boeren durven aan het bietenrooien niet te beginnen, om dat gevreesd wordt dat het groot ste deel van de bieten in de grond zal blijven zitten, zowel bij hand- rooien als bij machinaal rooien. Ook om deze reden wordt ver langend uitgezien naar regen. VERHALEN OP SCHIPHOL Amerikaanse scholieren maakten een trip door de Sowjet-Unie Intense belangstelling ginds voor het Westen SCHIPHOL, 16-9. Woensdagavond zijn met de K.L.M.-machine uit Praag 23 Amerikaanse middelbare scholieren, die een toernee van en kele weken door Rusland hebben gemaakt, op Schiphol aangekomen op doorreis naar New York. Hun leider, drs. Johan van Straa- len, die geschiedenis aan de uni versiteit van Leiden heeft gestu deerd, zijn graad in 1952 behaalde en thans leraar is in de Russische taal en geschiedenis aan de mid delbare kostschool voor jongens in Wallingford (Connecticut), vertelde enkele bijzonderheden over de er varingen, welke de groep gedurende de lange reis in de Sowjet-Unie op gedaan heeft. Het meest getroffen zijn de jon gens, die 16 tot 18 jaar oud zijn en pas hun eindexamen achter de rug hebben, door de intense belangstel ling van de gemiddelde Rus voor alles wat buiten diens land gebeurt. De jongens hadden van te voren door een speciale cursus een aardig woordje Russisch leren spreken en dat is hun wel van pas gekomen. Want de Amerikaanse „boys" kon den overal, waar zij kwamen (en het bezoek ging van Helsinki via Leningrad, Kies, Odessa, Yalta, Sochy, Tlibisi, Charkov naar Mos kou (en later nog naar Warschau en Praag), vrij praten met de „ge wone man in de straat'. Wel drong de Intourist-leider (vaak een vrouw die politiek gesproken veel feller was dan een man) op spoed aan, maar dan hielden de Russen de Amerikanen zelf tegen om het ge sprek voort te zetten, waar de In- tourist-vrouw of man zich maar bij neer moest leggen. De avondlijke gesprekken In Tlibisi en in Yalta begonnen de gesprekken soms om negen uur in de avond, voor het hotel. Al spoedig stonden dan 200 tot 300 Russen voor de deur van het hotel. Het vraag- en antwoordspel duur de soms tot drie uur in de nacht. De politie is er enkele malen bij te pas gekomen om de Russen te ver zoeken naar huis te gaan en de nachtelijke debatten af te breken maar de bevolking stoorde zich weinig of niet aan hun ordebe wakers. Er is een opmerkelijk verschil tussen Moskou en Warschau. In de Poolse hoofdstad is de vrijheid der mensen'aanzienlijk groter dan in Rusland. Over politieke aangele genheden zeggen de Polen precies wat ze op het hart hebben. In beide landen zijn de Amerikaanse jon gens hartelijk en gastvrij ontvan gen. Zaterdag 19 september 8 uur - Zondag 20 september?8_uur 'Maandag 21 september 8 uur Toegang 14 jaar Zondag 20 september 3 uur - Dinsdag 22 september 8 uur De spanning kunt U proeven, het gevaar kunt U zien en schuilt achter iedere boom een nieuwe film over een apart gegeven. Toegang 14 jaar BIOSCOOP HOTEL Zaterdag 19 september 8 uur - Maandag 21 september 8 uur Rex Harrison en Virginia Mayo in een kleurrijke verfilming van Sir Walter Scott's romantische verhaal „The Talisman". Toegang 14 jaar bezoek ook M0NDRAG0N Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), pass. 16 Mus cat naar Suez. Langkoeas, 17 te Houston. Lemsterkerk, 15 te Kuwait. Wonogiri, 16 te Trincomalee. Samarinda, 16 van Los Angeles naar San Francisco. DELFT, 16-9. De Antiekbeurs in het stedelijk museum het Prinsen hof te Delft, is vanavond officieel gesloten. Deze beurs heeft ruim 30.000 bezoekers getrokken. De Here gaf grote blijdschap in ons gezin door de geboorte van een zoon en broertje PIETER ADAM (Aad) J. G. ROTTE J. C. ROTTE-BEIJE ELTJE MARNUS Zierikzee, 15 september 1959 H. J. Doelemanplein 2 Tijdelijk: Zweedse Rode Kruis ziekenhuis Heden overleed, zacht en kalm, mijn beste huisge note P1ÏËTERNELLA .TOHANNA BÏJNAGTE, geboren BAL in de ouderdom van ruim 74 jaar Dreischor, 16 september '59 Boogerdweg 36 L. KRIJNSE LOCKER SWEATERS VOOR ALLE JAARGETIJDEN Super velours, een opvallend mooi kleurenassortiment Firma Frans Koevoets Textiel en Sport St. Domusstraat - Zierikzee - telef. 2334 Om misverstand te voorkomen zij medegedeeld dat de adver tentie van jl. dinsdag: „Geen geld of goederen af te geven aan mijn vrouw", werd ge plaatst door: J. VAN DIENST Wcvershoek 7 - Zierikzee Zaterdagmiddag a.s. GESLOTEN A. P. WALHOUT Horlogerie - Haamstede Y Tot ziens in de café-restaurant Aanvang danscursus vrijdagavond half acht Notaris P. HEERING te Zie rikzee zal op verzoek van de heer J. P. SCHOUWENAAR op dinsdag 29 september a.s., des voormiddags 11 uur, in café Van den Berge te Zonnemaire publiek verkopen: het winkel- en woonhuis te Zonnemaire aan de Dijk B 42, sectie E nummer 135, groot 2.20 are. Totale lasten per jaar slechts f 34,04. Waterleiding f 8,90 per kwar taal. Onmiddelllijk na betaling der koopsom in eigen genot te aan vaarden. Bezichtiging in overleg met de eigenhar-bewoner. Te koop: Zo goed als nieuwe weegschaal bij J. C. Paauwe, Zonnemaire.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3