1960 zal belangrijke voortgang van Deltaplan in Zeeland te zien geven Mannen van de vloedplanken vierden het afscheid met een mosseltje Begroting Verkeer en Waterstaat Schutsluis in Grevelingen wordt ter hand genomen Ingezonden mededeling GARANTIE: vorige vergoeding door Uw leverancier, Indien een Heinz 57 product niet voldoet. 's-GRAVENHAGE, 17-9. In de Memorie van Toelichting op de be groting voor 1960 van het departe ment van Verkeer en Waterstaat wordt o.a. medegedeeld dat in het kader van het Drie-eilandenplan de schutsluis in de Zandkreek zal wor den voltooid (f 2.000.000), terwijl zal worden voortgegaan met het ma ken van de afsluitdammen in de Zandkreek (f 4.000.000) en in het Veersche Gat (f 8.000.000) en met het maken van de bouwput voor en het vervaardigen van de bij de slui ting van die dammen te gebruiken caissons (f 4,000.000). Voorts zijn bedragen van f 3 mil joen respectievelijk f 1.500.000 ge raamd voor werken tot aanpassing van de afwatering van Noord- en Zuid-Beveland aan de nieuwe wa terstaatkundige toestand na de af sluiting van het Veersche Gat en de Zandkreek en voor de aanleg van een vissershaven te Colijnsplaat ter vervanging van de haven te Veere, die van de zee zal worden afgeslo ten. Het voor de afdamming van het Haringvliet uitgetrokken bedrag is grotendeels bestemd voor de voort zetting van de bouw van de uit wateringssluizen (f 22.000.000) en het eerste gedeelte van het bagge ren van toeleidingskanalen naar die sluizen (f 3.000.000). Begonnen zal worden met de bouw van de schut sluis (f 3.000.000) en met de aanleg van het dijkvak met havencomplex tussen Goeree en de schutsluis (f 4.000.000). Voor de aankoop en opslag van materialen, het onder houd van bouwputten en havens en de bescherming van de onderzeese oevers is tenslotte een som van f 2.000 000 geraamd. De Grevelingen Van de werken tot afdamming van de Grevelingen zal in 1960 de Schutsluis ter hand worden geno men (f 4.000.000), terwijl tevens zal worden begonnen met de aanleg van een 4 km lang dijkvak op de plaat van Oude Tonge (f 6.250.000), het aanbrengen van oeververdedi gingswerken langs de zuidelijke rand van die plaat in verband met te verwachten hogere stroomsnel- heden als gevolg van de voortgang van de afdamming (f 500.000), het uitvoeren van dijksverzwaringen bewesten de dam als compenseren de maatregel voor de stormvloed verhoging ten gevolge van de af damming (f 1.000.000) en het ma ken van een bouwdok voor het vervaardigen der voor de afslui ting benodigde caissons (f 750.000). Voor de aankoop en opslag van materialen is tenslotte nog f 500.000 geraamd. Chroesjtsjef sprak met senatoren WASHINGTON, 17-9. De Rus sische premier heeft aan de Ame rikaanse senatoren onthuld dat de eerste Russische poging om een raket naar de maan te zenden, mislukt was wegens technische moeilijkheden. Het Volkerak In het voor de afdamming van het Volkerak opgenomen bedrag is f 4.000.000 begrepen voor het maken van de bouwput voor de schutsluizen c.a. en f 1.500.000 voor de verhoging van het dijkvak tus sen Dintelsas en Steenbergse sas, welke nodig is met het oog op de te verwachten hogere waterstan den in het Volkerak zolang de Oosterschelde niet is afgesloten. Een som van f 500.000 wordt voorts geraamd voor grondaankopen en PARIJS, 16-9. President De Gaulle heeft woensdagavond in een toe spraak tot de natie, die door de televisie is uitgezonden, verklaard dat de Algerijnen het recht hebben zelf over hun toekomst te beslissen door middel van algemene verkie zingen. Zy kunnen kiezen tussens: a. afscheiding van Frankrijk; b. Volledige opneming bij Frank rijk; voor de aankoop en opslag van materialen. Ter voltooiing van de aanleg van de delingsdijk door Schouwen wordt f 500.000 aangevraagd, ter wijl het uitgetrokken bedrag van f 3.500.000 is bestemd voor de fi nanciering van geohydrologische onderzoekingen, praktijkonderzoe kingen, onderzoekingen op het ge bied van de ontwikkeling van nieuwe werkmethoden, model- proeven, het plaatsen van golf- palen en meetsteigers, enz. c. Zelfbestuur in een unie met Frankrijk. De Gaulle zal de datum van de verkiezingen vaststellen. Deze zal vallen binnen vier jaar na het her stel van de vrede in Algerië. De vrede kan als hersteld worden be schouwd als er een jaar verstreken is waarin niet meer dan tweehon derd mensen in hinderlagen en bij aanslagen zijn gedood. Lauwerszee dicht of niet diclit 's-GRAVENHAGE, 16-9. De mi- nister van verkeer en waterstaat, de heer Korthals heeft geant woord op schriftelijke vragen die het tweede kamerlid, de heer Posthumus, gesteld heeft over de afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee. In zijn antwoord zegt de minister dat hij over het al dan niet ten uitvoer brengen van het plan om de Lauwerszee af te sluiten en in te polderen nog geen besluit heeft kunnen nemen, zulks omdat alle daarvoor benodigde adviezen hem nog niet ter beschik king staan. Leiders V.S. en Rusland samen aan de maaltijd WASHINGTON, 16-9. President Eisenhower was woensdagavond de eregast aan het diner dat de Russische premier op de Russische ambassade aanbood. Alle officiële gasten waartoe behoorden vice- president en mevrouw Nixon, droegen avondkleding. Premier Chroesjtsjef, de Russische ambas sadeur Mensjikof en de andere Russische functionarissen droegen geen officiële kleding. De aanwezigen zaten aan een hoefijzervormige tafel in de prach tige ontvangstzaal op de eerste verdieping aan de voet van de met rode lopers beklede trap. De pre sident en mevrouw Eisenhower werden luide toegejuicht. De zwarte tafzijden avondjurk met groene stola van mevrouw Eisen hower contrasteerde met de een voud van de grijze middagjurk van mevrouw Chroesjtsjef. Tot de overige Amerikaanse gasten be hoorden ministers en de broer van de president, dr. Milton Eisenho wer. Strijd tegen alcoholisme in Frankrijk PARIJS, 16-9. De Franse rege ring heeft besloten geleidelijk een einde te maken aan het recht van de meeste plattelanders om maxi maal tien liter accijnsvrije alcohol uit eigen fruit te stoken. De minis ter van voorlichting, Frey, zei dat de maatregel deel uitmaakt van de strijd tegen het alcoholisme. Hij noemde het genoemde recht „een overblijfsel *rit het verleden dat niet langer past in een grote mo derne staat". WASHINGTON, 17-9. De Rus sische premier Chroesjtsjef heeft gisteravond aan een officieel diner in Washington gezegd, dat ?ich niet slechts een scheur in het ijs van de koude oorlog aftekent, maar dat het ijs is begonnen af te brokkelen. Het diner (men zie ook elders in dit nummer) werd gege ven op de Russische ambassade, ter ere van president Eisenhower. Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend droog Droog weer met plaatselijk wol kenvelden, maar ook nu en dan zon; overwegend matige wind tus sen noord en noordoost weinig ver andering in temperatuur. 18 sept. Zon op 6.18, onder 18.50. Maan op 19.25, onder 7.45. Volle maan: 17 sept. te 1.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 sept. 4.07 v.m. 16.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 sept. 3.33 v.m. 15.56 n.m. Springtij; 19 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-9. Het hogedruk- gebied tussen IJsland en Schot land verplaatst zich nu langzaam in zuidoostelijke richting naar En geland. Aan zijn noordflank komt een kleine depressie voor, die zich vannacht begon te ontwikkelen. De storing koerst in de richting van midden Noorwegen en het warmtefront ervan zal het komen de etmaal over de Noordzee nader bij komen. In verband daarmee neemt de bewolking toe, maar het front is verder weinig actief, zodat er geen regen van betekenis ver wacht wordt. De wind handhaaft zich in de noordhoek. In de tem peratuur komt weinig verande ring. Alleen zal het de komende nacht minder koud zijn dan de af gelopen nacht. n De agendacommissie der Ver enigde Naties heeft woensdag, als gemeld, besloten de Algemene Ver gadering aan te bevelen het Alge rijnse vraagstuk op haar agenda te vermelden. Zij heeft voorts met twaalf tegen zeven stemmen, bij één onthouding, een Amerikaanse resolutie aanvaard, waarin de al gemene vergadering wordt aanbe volen geen stappen te doen om de vertegenwoordiging van Nationa listisch China te vervangen door een afvaardiging van de Chinese volksrepubliek. ontstaan van een periode van warmte in de internationale be trekkingen. Dit vertrouwen was wellicht ingegeven door de vurige wens om hiertoe te geraken, „want anders zouden wij niet naar u toe gekomen zijn", aldus Chroesjtsjef. De Russische premier voegde er aan toe: „Ik geloof, dat wij door gemeenschappelijke krachtsinspan ning het doel zullen bereiken en werkelijk het ijs zullen doen smel ten en normale levensomstandig heden zullen scheppen voor onze volken en goede, vriendschappe lijke betrekkingen tussen onze staten". Chroesjtsjef begon zijn rede, die veel langer was dan die van de president, met te zeggen, dat hij en zijn gezelschap genieten van hun verblijf in de Verenigde Sta ten, „Ik weet niet hoe blij u bent met uw gasten, maar de gasten zijn zeer tevreden over hun gast herenmaar weest niet bang. Ik zal niet vragen om verlenging van ons bezoek, daar ik gebonden ben". De Russische premier deelde mee, dat hij twee dagen na zijn terug keer uit de Verenigde Staten in de Sowjet-Unie naar China zal gaan. b De Sowjet-Unie zal zich wel licht volgend jaar aansluiten bij het Eurovisienet, zo heeft de direc teur van de Moskouse televisie studio te Londen meegedeeld. Hij zei dat men hoopt midden 1960 een verbinding met Warschau en tegen het einde van dat jaar een lijn met Praag gereed te hebben. De Russische atoomijsbreker „Lenin", die de afgelopen dagen na een proefvaart in de rivier de Ne- wa voor anker lag, is dinsdag zijn eerste reis begonnen. Koning Boudewijn is woensdag na een verblijf van vier dagen in Barcelona uit Spanje vertrokken. Zijn vertrek was evenals zijn aankomst en zijn verblijf in Span je, geheim gehouden. Hij rijdt via Andorra naar België terug. Chroesjtsjef zei na de bijeen komst met de senatoren dat zijn besprekingen met hen „zeer goed en nuttig" waten. „Ik geloof dat hoe meer wij bijeenkomen, hoe be ter wij elkaar zullen gaan begrij pen en hoe sterker ons streven naar vrede zal worden. Ik herhaal dat de Sowjet-Unie in vrede en vriendschap met het Amerikaanse volk en met alle volken wil leven. De volken moeten zelf beslissen over het stelsel in hun land. Wij moeten pogen vrienden te zijn en elkaar en het soort stelsel dat de ander wil, te respecteren", aldus Chroesjtsjef. Senator Kennedy.-zei na de bij eenkomst dat de:i-premier geen blijk had gegeven/^van een wijzi ging in het Russische standpunt in de belangrijke kwesties die oost en west verdeeld houden. „Hij zei vooral belangstelling te hebben voor de ontwapening". Nog strijd in Laos VIENTIANE, 16-9. Een acht honderd man sterke groep Laoti- sche rebellen, samengesteld uit volgelingen van de communistische Pathet Lao, leden van stammen in Noord-Vietnam en militairen van het Noordvietnamese leger, heeft zaterdag j.l. het fort Samteu in de provincie Samneua geduren de drie uur met mortieren be-, schoten, waarbij driehonderd scho ten werden afgevuurd door mor tieren van zestig en 81 millimeter. Twee compagnieën van het Lao- tische leger, die Samteu verdedig den, wisten de opstandelingen na een tegenaanval, die leidde tot een gevecht van twee uur, te verdrij ven. WITTE BRUG - ZIERIKZEE Tussen zonnig bintwerk van de brug boven de schalmen der trage kettingen en langs de kroonlijsten der bedaagde huizen de hemel in glans van killig blauw. Een wolk afgesplitst van verre stoeten drijft sereen voorbij het pannerood der daken en het vlekk'rig grijs van eeuwenoude torens. Pril teken van naë herfst, van zomerlijke dood aan azuren lucht, boven wijde stad. Herinneringen aan boze nachten^werden^oogehaald ZIERIKZEE, 16-9. De mannen van de vloedplankcn, die weten te vertellen over boze nachten en wilde stormen, die het water hoog opstuwden op het havenplateau en bij weer en wind hun plicht deden, zijn „werkloos" geworden. Zij behoeven geen dienst meer te doen en om het afscheid te vieren van het vloedplankentijdperk wa ren zjj vanavond bijeen in de „Graanbeurs", waar uitgebreid mosselen werden geconsumeerd en natuurlijk een biertje gedron ken. Kon het anders dan dat op deze avond menige herinnering aan de voorbije periode werd op gehaald? Spijtig was het dat de autoritei ten zo laat op het appèl verschenen. We zullen het maar schrijven op niïam van de drukte, die deze ecla tante sluisdag met zich mee bracht, want een eclatante dag was het, zij het dat. de bevolking toch niet heeft meegeleefd op een wijze, die een presentje van drie en een half miljoen en de-zekerheid rustig te kunnen slapen, in feite rechtvaar digen. Trouwens bij gelegenheden als de onderhavige, moet er toch nog wel meer een remedie worden gevonden om het „le peuple s' amu se" tot werkelijkheid te maken. Een ingebruikstelling van een sluis gaat de hele stad aan, het gaat de bevolking aan en de sfeer moet daardoor gestempeld zijn. Het is een kluifje voor massa-psycholo gen. Belangrijke dag Hoe het zij de vloedplankenman- nen zaten helemaal niet in een geestelijke depressie. Zij begonnen alvast maar een goed bodempje te leggen en dat wilde wel met de „blanke dikkerdjes", die welig uit de schulp puilden. „Het is nu officieel afgelopen met het vloeien van het zeewater, daarom is deze dag een belangrijke en het gemeentebestuur vond het daarom nuttig de mannen van de vloedplanken bijeen te roepen om samen afscheid te vieren", zo sprak burgemeester mr. Dijckmeester, die het belang van het werk dat de mannen in het verleden hebben verricht onderstreepte. Jaarlijks mosselavondje „U allen hebt meegewerkt aan de veiligheid van de stad en Schou-' wen-Duiveland", zo vervolgde spr., die er nog eens op wees dat na 1953 het ouderwets zijn van de toestand duidelijk in het oog sprong. De vloedplankmannen hebben recht op de grootste dankbaarheid van het gemeentebestuur, zo verklaarde de burgemeester, die een jaarlijks mosselavondje voor de mannen van weer en wind, best een geschikte oplossing vond om de herinnering aan deze tijd levendig te houden. „Dat de burger rustig kan slapen, dankt hij thans aan de keersluis. Dat hij voorheen ook rustig kon slapen, dankte hij aan U", aldus de heer A. J. Argelo in zijn toespraak, die de zij het betrekkelijke veilig heid van toentoeschreef aan het tijdig plaatsen van de planken on der leiding van de opzichters van Centrale Dienst en Gemeentewer ken. In 1942 werd spr. ingewijd in de geheimen van het stellen der plan ken, door zijn voorganger wijlen de heer P. M. Panny. „De bel ging en U kwam", zo vervolgde spr., die veel respekt had voor het werk van de vloedplankmannen, die in weer en. wind hun moeilijk werfc in alle eenvoud hebben gedaan. Het speet spr. dat de heer Ornee - 'altijd nauw betrokken bij dit werk - door ziekte niet aanwezig kon zijn. Namens de technische dienst dankte de heer Argelo <jle mannen van harte voor het ver- HET DINER TE WASHINGTON Chroesjtsjef meent dat ijs van koude oorlog begint te brokkelen „Gasten zeer tevreden over hun gastheren" Chroesjtsjef zei verder, dat hij er op vertrouwt, dat zijn bezoek aan de V.S. en het bezoek van Eisenhower aan de Sowjet-Unie bevorderlijk zullen zijn voor het richte werk in een tijd, die zijn eigen spaning en romantiek had. Herinnering aan vroeger Het raadslid de heer G. van Duin ging terug naar zijn kinderjaren en beschreef de spanning die er heers te als het water rees. Hij beschreef de gang van zaken op de „kaai" en repte van het machtig schouwspel als het water uittrad, opgezweept door de felle noordwesterstorm. „Er was altijd een zucht van verlich ting hoorbaar, als het water dan eindelijk begon te zakken", zo ver volgde de heer van Duin, die dank baar gestemd was voor de totstand koming van de nieuwe sluis, maar aanried het oude materiaal toch nog maar niet weg te doen, want men kan niet weten. Tot slot sprak professor Nannin- ga, die technische adviezen gaf bij de sluisbouw. Hij waarschuwde te gen een ai te zelfverzekerd gevoel van veiligheid en wees op de door gaande verantwoordelijkheid van de mens in het algemeen en de lei dinggevenden in het bijzonder bij het voortschrijden van dc-ontwik keling oök in deze stad en dit ge west. Of jde mogelij kheden voldoen de worden uitgebuit, zal afhangen van de mens, zo sprak professor Nanninga, die het stadsbestuur prees voor de wijze, waarop zij zicht heeft op de mogelijkheden van de tijd. DE GAULLE DOET VERGAAND VOORSTEL INZAKE ALGERIJE Keus tot afscheiding eventueel open

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2