Chroesjtsjef zal vrijdag in V.N.- vergadering ontwapeningsvoorstel doen Ingebruikstelling van keersluis betekent einde van vloedplankentijdperk DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCH BEZOEK AAN DE V.S. Prinses Beatrix werkt druk programma af De pers over Chroesjtsjefs bezoek aan de V.S. OPENHARTIGE BESPREKINGEN TUSSEN CHROESJTSJEF EN EISENHOWER Prins Bernliard in Istanbul DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 No. 18634 116e jaargang ZHmnwNlEUWSBOI) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. m WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Ziorikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ZIERIKZEE BELEEFDE HISTORISCH MOMENT Minister drs Korthals tekende water als vriend en vijand ZIERIKZEE, 16-9. Met het opendraaien van de beide scctordeuren - het pikante technische type dat te Zierikzee werd toegepast - heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. II. A. Korthals, hedenmiddag - in tegenwoordigheid van de waarnemend commissaris der koningin in de provincie Zeeland, de heer C. Philipse, talrijke autoriteiten van Rijks- en Provinciale Waterstaat, het gemeentebestuur van Zierikzee en ver schillende oud-raadsleden, de in het havcnkanaal nieuw gebouwde keer sluis officieel in gebruik gesteld. Huiswaarts kerende vissersschepen waren de eerste vaartuigen die na dit plechtig moment door de sluiskom voeren, gevolgd door - maar dan van de andere richting - het vrolijk gepavoiseerdc vrachtschip „Schouwen" en een tweetal mijnenvegers van de Kon. Marine, Hr. Ms. P 805 en P 808. „Het nieuwe waterbouwkundig werk in het havenkanaal spreekt enerzijds van de strijd die de stad moest en moet voeren om vrij te blijven van het water en anderzijds van het pogen zo dicht mogelijk bij het water te blijven, om er van te kunnen bestaan", aldus sprak minister Korthals in zijn toespraak, die hij aan de de-sluisdeuren-ope nende-druk op de knop vooraf liet gaan, staande op het platform van het westelijk sluishoofd. Op deze gedachte borduurde de bewindsman verder en wilde met betrekking tot het water voor Zie rikzee spreken van „vriend en vij and". Na verzanding van de Gou we moest het nieuwe havenkanaal worden gegraven, maar ook dit water moest worden bedijkt om veiligheid te verkrijgen. Voor die tijd moet het graven van het ka naal een respektabel werk zijn geweest. Komende tot de recente re ramptijd van 1953 herinnerde spr. aan de tweeëerlei actie die hieruit voortvloeide t.w. de hulp verlening voor het rampherstel en de Deltawet. Hulp van rijkswege is daar bij nodig, maar belangrijk is dat de hulp niet lijdelijk wordt ondergaan, maar juist een aan sporing vormt voor zelfwerk zaamheid. Behalve deze sluis is in Zeeland hiervan een voorbeeld de concentratie van polders en waterschappen, waarvan de gunstige gevolgen in de praktijk reeds merkbaar worden. Water op een afstand Zierikzee werd weliswaar ge teisterd door de ramp, maar de geest van de koopman bleef vaar dig over de stad en zo is er ook grond voor hoop op de toekomst. Juist omdat in de ramptijd de zee zich vijand toonde, is het begrij pelijk dat de stad het water op een afstand van de poorten houden wilde en het rijk stemde in met de plannen ter zake, die sluisbouw inhielden. Grondig is daarna over wogen van welke aard het kunst werk zou moeten zijn Uiteindelijk is het fraaie en solide kunstwerk, dat thans in gebruik is geno men, het resultaat. Het is hier mede gelukt een zwakke plaats in de wering weg te nemen en de bevolking kan zich veilig voelen. De bewindsman wenste het ingeni eursgebouw Bos Witteveen van harte geluk met deze sluis, alsme de de aannemer Volker Beton. De bouw geschiedde in prettig over leg met de Rijksautoriteiten. Historische terugblik Voor de opening van de sluis Boven: president Eisenhower helpt zijn gast, premier Chroesjtsjef, in de helicopter bij het Witte Huis, waarmede de Russische staatsman een rondvlucht boven Washington heeft gemaakt. Onder: mevrouw Eisenhower in informeel gesprek met mevrouw Chroesjtsjef. In tegenstelling tot haar echtgenoot spreekt mevrouw Chroesjtsjef wel Engels. Hoorbare zucht ZIERIKZEE, woensdag. „De burgerij slaakt een zucht van verlichting, nu de sluis of ficieel in gebruik wordt ge steld en het vloedplanken- stelsel kan worden afge dankt". Zo sprak burge meester mr. F. Th. Dijck- meester vanmiddag bij de ingebruikneming van de keersluis in de haven. Het grappige was dat hij die zucht kon laten horen ook. Er viel na zijn woorden even een stilte en toen was er een luide zucht hoorbaar. Het leek net echt, maar het was een technische zucht. Voor dat immers de sluis kan worden opengedraaid, moet eerst de lucht ontsnappen uit de „band" onderin de sluis. „Band" moet men ver talen met strips van op blaasbaar rubber, aange bracht om de afsluiting zo goed mogelijk te maken. Het accoustisch gedeelte van dit technisch snufje was bruik baar voor de situatie. sprak burgemeester mr. Dijckmees- ter een inleidend woord, waarin hij de verschillende autoriteiten ver welkomde en uiting gaf aan de vreugde van het gemeentebestuuivj-verband dat de minister het belang van de sluis met zijn aanwezigheid heeft willen onderstrepen. Jegens de heer Philipse sprak de burgemeester zijn erkentelijkheid uit voor de van de zijde van het provinciaal bestuur ondervonden medewerking eri hij gewaagde van de belangstelling van de Commissaris der Koningin Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voor de Zierikzeese sluis. „Jarenlang is het havenkanaal een zwakke plaats in de wering van Schouwen-Duive- land geweest", zo vervolgde spr., die ook zijnerzijds wees op het ha venkanaal als belangrijke levens ader voor Zierikzee. Het kanaal werd 3% eeuw geleden gegraven en de aanleg geschiedde in een tijd van neergang. Vooral het Spaans beleg had de economische krachten van de stad weggezogen. Op het laatst van de 16e e'euw kwam het kanaal gereed en 't eerste schip, dat er doorheen voer had de Gecom mitteerde Raden aan boord op weg naar Middelburg De burgemeester herinnerd* er aan dat de Dam - in het hartje van Zierikzee - feitelijk ter stede de eerste waterkering was. In de eerste tijd kwam het zeker niet voor dat het havenplateau bij hoge vlo*den onderliep, maar al meer ontstond de noodzaak tot ver hoging der havendijken en in 1808 stroomde via de haven het water de stad binnen. Sinds die tijd - anderhalve eeuw geleden dus - „zat Zierikzee met zijn vloedplanken opgescheept", zo vervolgde de burgemeester, die verder repte van een sluisplan te gen het eind van de 19e eeuw, dat realiseerbaar zou zijn geweest voor f 200.000. De nieuwe ramp vestigde echter opnieuw de klemmende aandacht op de gevaarlijke situatie. De di recteur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" de heer A J. Ar- gelo, stelde een struktuurplan op en daarin werd een plan voor een keersluis ontvouwd. Moeilijke beslissing De uiteindelijke beslissing was moeilijk, aldus de burgemeester, omdat de zaak inderdaad twee kanten had, nl. enerzijds het ge vaar-element van het havenkanaal, anderzijds het feit dat het water levensader is voor Zierikzee. De ramp echter tekende het levensge vaarlijk karakter van het water bij Zierikzee en de huidige oplossing biedt perspektief voor de verdere toekomst van Zierikzee. De burge meester prees het bekwame sluis- ontwerp van het ingenieursbureau Bos Witteveen en de uitvoering door Volker-Beton Met de mensen van Volker Beton is op zeer pret tige wijze samengewerkt. Zij deden hier hun werk met animo en in de juiste atmosfeer. Van de lange lijst van aannemers noemde spr. nog Werkspoor, die voor het mechani sche deel van de sluis zorg droeg. „Wij zijn van de misère af", zo be sloot de hoogste magistraat der stad, „en Zierikzee slaakt een zucht van verlichting". Goede beurt voor marine De Kon. Marine maakte direct na de opening van de sluis een bij zonder goede beurt. De marine schepen waren eerst opgehouden doordat de sluis werd gesloten, in met de plechtige inge bruikstelling. De commandanten der mijnenvegers koesterden echter kennelijk geen rancune. Op de brug stonden de officieren stram aangetreden en salueerden toen zij de sluis passeerden. Benedendeks stond de bemanning in de houding tijdens de doorvaart. Vermelden wij van het gebeuren be de sluis nog de overhandiging van het boekwerk „Gekwelde Grond" aan de minister door bur gemeester mr. Dijckmeester. In het stadhuis Na afloop verzamelden allen zich in de Schutterszaal van het stadhuis, waar nog het woord ge voerd werd door de waarnemend Comissaris der Koningin de heer C. Philipse en de dijkgraaf van de polder „Schouwen-Duiveland" de heer A. M Geluk, op wiens toe spraak wij nog nader terugkomen. De heer F. H. Volker van Volker Beton bood het gemeentebestuur een fraai schilderij aan, dat de bouw van de sluis en de verbon denheid van sluis en stad in beeld brengt. Het kunstwerk - dat een plaatsje in het stadhuis zal krijgen - is vervaardigd door de kunst schilder M. Schipper te Hooger- heide. Tot slot sprak de heer G. S. Bos van het ingenieursbureau Bos Witteveen. NEW YORK, 17-9. Prinses Bea- trix vertrekt vandaag (donderdag) uit New York voor een reis van vier dagen door het dal van de Hudson. De prinses zal uitstappen in plaatsen als Newburgh en New Paltz waar mensen wonen die af stammen van de eerste Nederlandse kolonisten in het gebied van de Hudson. De prinses is voorts van plan mevrouw Roosevelt, de weduwe van wijlen president Franklin Roo sevelt, op haar landgoed van Hy de Park en de gouverneur van New York, Rockefeller, te Albany te ontmoeten. Zij zal tijdens de reis nog een twintigtal programmapun ten afwerken die deels officieel, deels niet officieel zijn. Het overvolle programma van woensdag onder meer een bezoek van drie uur aan de Verenigde Na ties, weerhield haar er niet van vroeg op te staan om gauw te kun nen vertrekken. De prinses is woensdag de ere gast geweest op een te harer ere gegeven diner van de universiteit van Columbia In de middaguren heeft de prinses de tijd gevonden deel te nemen aan een receptie die was georganiseerd door vier Neder lands-Amerikaanse verenigingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De vrouw, die verveeld wordt, is gevaarlijker, dan de vrouw, die zich verveelt. NEW YORK, 17-9. Hot Amcti- kaanse blad „New York Times" schrijft dat het interessantste deel van Chroesjtsjefs verklaring zijn nadruk op de dringende noodzaak van ontwapening is. De Russische premier heeft - aldus het blad - een nieuw Russisch voorstel aange kondigd dat bij de Verenigde Na ties zal worden ingediend. Het blad wijst erop dat het grote struikel blok op het gebied van de be wapening een doeltreffende inspec tie is. De „Daily News" is van oordeel dat de koele ontvangst van Chroesj tsjef in Washington precies de juiste manier van ontvangst was. Hij is - zo schrijft het blad - de belang rijkste vijand van de Amerikanen en het is goed dat het volk van Washington hem getoond heeft dat zij hem kennen. Besprekingen waren van inleidende aard WASHINGTON, 15-9. De Rus sische leider Chroesjtsjef is van daag koel en gereserveerd - maar niet openlijk vijandig - in de Ver. Staten verwelkomd. De eerste be groeting vond plaats door president Eisenhower. Het publiek hield zich correct, maar van enig enthousias me kon uiteraard geen sprake zijn. Precies te 17.21 uur Nederlandse tijd, bijna een uur te laat door een sterke tegenwind onderweg, was het reusachtige straalpassagiers- vliegtuig, waarin Chroesjtsjef met zijn gezelschap de reis had ge maakt, geland op de ba sis An drews van de Amerikaanse lucht macht, bijna 25 km. ten zuiden van Washington. Reeds de eerste dag vonden be sprekingen plaats tussen de beide regeringsleiders. De besprekingen van dinsdag tussen Chroesjtsjef en Eisenhower zijn, naar officieel is gezegd, in een „vriendschappelijke en openhartige sfeer" gehouden. Chroesjtsjef zei aan het diner in het Witte Huis dat ze „bemoedigend" waren geweest. Er was een goed begin gemaakt en men kon slechts hopen, dat het eindresultaat zelfs nog beter zou zijn. Deze samenspraak van Chroesjt sjef en Eisenhower is de eerste sinds de topconferentie van 1955 te Genève. Russen leefden mee LONDEN, 15-9. De Russische ra- Vraag over Hongarije op bijeenkomst persclub WASHINGTON, 16-9. Het voor naamste punt in de rede die pre mier Chroesjtsjef woensdag in de persclub van Washington heeft ge houden, is zjjn aankondiging, dat hjj vrijdag in zjjn toespraak tot de algemene vergadering der V.N. een voorstel op het gebied der ontwapening zal doen, zo menen diplomatieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad. Algemeen verwacht men dat de Sowj et-leider een „vredesrede" zal houden, waarbij ongetwijfeld ook de ontwapeningskwestie aan de orde zal komen. Bijna anderhalf uur was Chroesjtsjef op het tele visiescherm te zien, toen hij zijn rede in de persclub uitsprak en daama vragen beantwoordde. De kijkers konden zich ervan over tuigen, dat de Rus niet ten on rechte een spontaan reagerend man genoemd wordt. Naar gelang van de aard van de vragen kon men duidelijk ergernis, woede of ge moedelijkheid van zijn gezicht af lezen. Ook door brede armbewe gingen zette hij zijn woorden kracht bij. „Genoeg van ons zelf" Hij zei ook, niet naar de V.S. te zijn gekomen „met een lange arm om dingen uit uw zak te halen". „Wij hebben genoeg van onszelf. Ik zal niet bedelen, opdat mensen een geldstuk in mijn hoed gooien. Wij zijn trots op onze staat en op onze prestaties". In antwoord op de vraag of het geheel een toevallige samenloop van omstandigheden was dat de Russen vlak voor zijn aankomst in Washington een raket op de maan deden belanden, verklaarde de premier, dat het „eenvoudig een prettige samenloop was". Toen hem gevraagd werd, hoe hij de Russische militaire inter ventie in 1956 kon rechtvaardigen, merkte Chroesjtsjef wrevelig op, dat als de conversatie in die rich ting werd gestuurd, hij ook wel een paar oude koeien uit de sloot kon halen. Overigens was hij van oordeel dat hij vorig jaar bij een bezoek aan Hongarije een volle dige uitleg had gegeven. „Ik kan u verzekeren dat ons een zeer warm en enthousiast welkom van het Hongaarse volle ten deel viel. Wij hebben voor lange tijd alle kwesties afgedaan die moeilijkhe den tussen het Hongaarse volk en onszelf zouden kunnen veroorza ken", aldus de Sowj et-leider. De 62 peronistische en de 19 communistische vakbonden in Ar gentinië hebben besloten, volgende week donderdag het werk voor 48 uur neer te leggen. Dit besluit werd genomen, nadat de regering een reeks eisen van de hand had gewezen. dioluisteraars hebben herhaaldelijk „rechtstreekse" uitzendingen van de aankomst van Chroesjtsjef in Amerika kunnen horen, bijv. de toespraak van de Russische pre mier op h'et vliegveld en de Rus sische vertaling van de rede van Eisenhower. Radio-Moskou zei dat „miljoenen Russen bij hun radio-toestellen wachtten op het nieuws van de aankomst". Voorts waren de eerste zeven minuten van de laatste nieuwsuitzending van dinsdag daar aan gewijd. Geen storing WASHINGTON, 15-9. De Sowjet-Unie heeft dinsdag kort na 4 uur het storen van „De stem van Amerika" ge staakt, voor het eerst sinds tien jaar. Dit is meegedeeld door de directeur van het Amerikaanse bureau van voorlichting, George Allen, Om die tijd begon het eerste programma van de dag in het Russisch. ISTANBUL, 16-9. Prins Bern- hard is woensdagavond in Istanbul aangekomen in verband met de Bilderberg-conferentie en het in ternationale concours hippique die dezer dagen in Turkije zullen wor den gehouden. De conferentie die een geheel be sloten karakter draagt, vindt plaats in een hotel aan de Zee van Mar mora. De gespreksthema's zijn de wijzigingen in de strategie door de recente ontdekkingen op ballistisch gebied, de economische ontwikke ling in verband niet de onderont wikkelde landen en de ontwikke lingen in Afrika ten zuiden van de Sahara en hun invloed op de wes telijke wereld. De conferentie duurt van 18 tot 21 september. De NAVO en astinabestrijding 's-GRAVENHAGE, 16-9. De At- lantischve commissie heeft een bij zondere krant uitgegeven die met een oplage van twee miljoen in ge heel Nederland huis aan huis zal worden verspreid. De commissie hoopt daarmede een tweeledig doel te bereiken, namelijk dat het werk van de Navo een grotere bekend heid krijgt en dat de stichting ast- ma-bestrijding geld zal verkrijgen om haar werk beter te kunnen voortzetten. In de krant is namelijk een prijsvraag opgenomen welks baten geheel ten goede komen aan de stichting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1