derde dinsdag Zonder bladeren zou op aarde geen leven bestaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag h september 1959 No. mss de suikerbietencampagne 1959 nadert TOTALE OPBRENGST WORDT VERWACHT VAN 3.500.000 TON AMSTERDAM, 11-9. De verwach tingen voor de a.s. campagne laten zich - zo deelt de N.V. Centrale Suiker Maatschappij mede - moei lijk calculeren. Uitgezaaid werden 93.000 ha. tegen het vorige jaar 81.000 ha. De oogst in Friesland, Noord- en Zuid holland en de Noordoostpolder staat er goed voor, in de overige kleigebieden ver wacht men een matig gewas. In de Betuwe en Limburg en op de zandgronden staan de bieten slecht. Het gehalte aan suiker is de laat ste 14 dagen sterk gestegen. Men verwacht een totale opbrengst van ca. 3.500.000 ton bieten tegen 4.000.000 ton het vorige jaar van een oppervlakte, die ca. 13 pet. kleiner is. De suikeropbrengst is moeilijk te taxeren. Men verwacht een op brengst van ca. 470 a 480.000 ton tegen het vorige jaar 525.000 ton. De consumptie zal dit jaar ca. 450- 460.000 ton bedragen. De suiker prijs is gegarandeerd door de over heid tot 'n hoeveelheid van 465.000 ton. Op 1 oktober zal de voorraad suiker in Nederland ca. 120.000 ton bedragen. De ontvangst van de bieten wordt in het noorden van het land open gesteld op 15 september, terwijl TRAGISCH ONGELUK IN DE V.S. WASEGA (Minnesota). De Ame rikaanse mevrouw James Zimmer man bracht vrijdag welgemoed haar zes kinderen per auto naar een school te Wasega, in de Ame rikaanse staat Minnesota. Doch in de buurt van de school werd haar auto door een goederentrein ge grepen. De zes kinderen, van leef tijden van twee tot dertien jaar, werden op slag gedood. De ernstig gewonde mevrouw Zimmerman werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar ook zij overleed. Het ongeluk geschiedde zo dicht bij de school dat overblijfselen van de auto in het schoolgebouw wer den geworpen. Verscheidene kin deren zagen het ongeluk gebeuren en het duurde meer dan twee uur voordat het onderwijzend perso neel hen gekalmeerd had. De enige overgeblevene van dit gezin, James Zimmerman, moest, toen hij de noodlottige tijding ver nam, in een ziekenhuis worden op genomen. deze in het zuiden op 23 september een aanvang zal nemen. De fabrie ken verwachten nogal wat moei lijkheden in verband met het ge brek aan water, waardoor o.a. de bieten moeilijk rooibaar zullen zijn. V.S. steunen actie van Dalai Lama WASHINGTON, 10-9 De V.S. hebben donderdag hun instemming betuigd met het initiatief van de Dalai Lama om het optreden van de Chinese communisten in Tibet onder de aandacht van de Verenig de Naties te brengen. „Wij zijn van oordeel dat de wereld moet horen wat hij te zeggen heeft, aangezien de toestand in Tibet van invloed is op de vrije volkeren overal ter we reld", aldus het .State Department'. Prins Bernhard naar Turkije •s-GRAVENHAGE, 11-9. Naai' de Rijksvoorlichtingsdienst mededeelt vertrekt Z.K.H. Prins Bernhard op 16 september naar Turkije. In Yesilkoy, een plaats juist buiten Istanbul, wordt opnieuw een z.g. Bilderberg-conferentie gehouden. Deze bijeenkomst van politici en personen uit het bedrijfsleven, werkgevers zowel als vakvereni gingsleiders, zal, zoals steeds dooi de prins worden gepresideerd. Ver wacht worden deelnemers uit de meeste vrije landen van Europa, zowel als uit de Ver. Staten en Canada. Hulp-actie voor gebrekkige kinderen AMSTERDAM, 11-9. Ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van het Unesco Centrum Neder land heeft de stichting Amsterdam Schriftmuseum een grote nationale schrijf- en tekenwedstrijd georga niseerd voor leerlingen van alle scholen in Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. In de wedstrijdkrant, in een oplaag van 45.000 exemplaren, op de scholen verspreid, wordt tevens de aan- daciit van de schoolwereld ge vraagd voor de actie „filmstrip" van de Nederlandse stichting voor het gebrekkige kind. Op speurtocht in de Natuur Op één zomerdag verdampt de berk 300-400 liter water Van kind af zijn wij vertrouwd met de beelden om ons heen en zo komt het, dat de meesten van ons geen extra aandacht besteden aan de duizenden en duizenden blade ren van bomen, heesters en plan ten. Wij kennen ze en bewonderen ze uit esthetische overwegingen of waarderen ze omdat ze op een hete zomerdag een weldadige schaduw biden, maar weten we eigenlijk wel welk een ingenieuze fabriek zo'n simpel blad eigenlijk is? Het is werkelijk een wonder der na tuur. Als we van een fris groen blad een dwarsdoorsnede maken, ont dekken we met behulp van een goede loupe, een wondere wereld. Het blad blijkt een grote fabrieks hal te zijn vol machines en techni sche installaites, die ons perplex doen staan. De cellen, waaruit het blad is op gebouwd, hebben een bepaalde structuur, die zo en niet anders be hoort te zijn omdat deze vorm slechts aan het doel beantwoord. Elke cel heeft een bepaalde taak. Zo ontdekken we groepen cellen gevuld met bladgroenkorrels, die functioneren als machines voor de licht-energie. Andere vormen ven tilators en luchtkokers, lichtdem- pings- of afschermingsapparaten, alsmede technische toestellen tot bescherming tegen regen. Chlorofyl De belangrijkste cellen zijn ci lindervormig en staan in lange rij en opgesteld. In deze cellen zijn de bladgroenkorrels opgetast, die chlorofyl bevatten. Deze nemen het koolzuur uit de lucht op en zetten het in zuurstof om, die direct aan de lucht wordt afgegeven, ten be hoeve van de menselijke en dier lijke ademhaling. Dit op zich be wijst reeds hoe uiterst belangrijk, ja, hoe onontbeerlijk deze „machi nes' zijn. De bladeren maken ons het leven op aarde mogelijk, want zonder deze omzetting van ons uit geademd koolzuur in nieuwe zuur stof, zouden we hier niet kunnen leven. Niet voor niets gebruikt men de slagzin: „De plantsoenen zijn de longen van de stad". Maar het blad is nog niet uitge put met zijn mogelijkheden. Het maakt onder andere ook van kool zuur zetmeel en suiker, dat ge bruikt wordt door het eigen plan- tel ichaam. Zo leveren mensen en dieren de planten het nodige koolzuur, ter wijl de plant op zijn beurt weer voor de nodige zuurstof zorgt. Door deze kringloop en uitwisseling is voor mens en plant het leven op aarde mogelijk. Honderdduizenden machines Natuurlijk zal men zich afvragen hoe de cellen in de plant werken. Men heeft ontdekt, dat de zonne stralen hierbij een uiterst belang rijke rol spelen. Zij prikkelen de chlorofyl tot activiteit, tot splitsing van koolzuur in suiker en zuurstof. Elk blad bezit honderdduizenden van deze machientjes, zij werken in een ongelooflijk snel tempo en de juiste gang van zaken is de we tenschap nog niet geheel duidelijk. Tevens beschikken de bladeren over de mogelijkheid zonnewarmte vast te leggen in chemische ener gie, waardoor zij dus tevens de functie van een soort accumulato ren verzorgen. Het is dezelfde warmte die weer vrijkomt wan neer wij steenkool branden, want zoals bekend, is de steenkool ont staan uit plantenresten die duizen den en duizenden jaren geleden leefden en toen de zonnewarmte verzamelden. Om zo efficiënt mo gelijk te kunnen werken, is het voor het blad van groot belang, dat het zonlicht overal kan komen. De opperhuidcellen van h'et blad zijn daarom voorzien van een soort ra men, bestaande uit een waterige inhoud van de opperhuidcel. Al de ze cellen sluiten aaneen en zij zor gen er voor, dat het licht overal kan doordringen, doch tevens be schermen ze het bladgroen tegen een al te krachtige inwerking van de zonnestralen. 300 tot 400 liter water Overdag worden de gefabriceer de stoffen zolang in het blad zelf opgeslagen, doch daarna begint het vervoer via de nerven naar die plaatsen van het plantelichaam waar een en ander voor de opbouw noodzakelijk is. Door de stengel van de plant worden water en voedingszouten aan het blad toegevoerd, stoffen die noodzakelijk zijn om het blad tot zijn werkzaamheid in staat te stellen. Maar begrijpelijk ontstaat hierdoor verdamping en dit wordt afgevoerd door speciale openingen, de huidmondjes. Miljoenen van deze huidmondjes vinden we bij een blad en men berekende eens, dat een berk op een warme zomer dag op die manier 300 tot 400 liter water verdampte. Deze huidmond jes werken voortreffelijk en geven slechts zoveel af als voor het wel zijn van de plant verantwoord i«. Daar daagt de derde dinsdag weer, De dinsdag van de Staten; Daar rijdt de gouden sprookjeskoets Weer door de Haagse straten. Daar is weer 't uniform-vertoon, Een mengeling van kleuren, De telekiekkast toont trouw 't Historische gebeuren. Daar zien wij weer de koningin, Die goede, plichtsgetrouwe, Daar zetten wij ons lied weer in, 't Wilhelmus van Nassauwe. Hoe veel ons inzicht ook verschilt, Hoe zwaar ook vele zorgen, Tóch zijn wij een bevoorrecht volk, Wij voelen ons geborgen. Wij zijn vervuld van dankbaarheid, Vertrouwen, moed en blijheid, Omdat wij leven in een land Van vrede, rust en vrijheid. CLINGE DOORENBOSCH. Rustige stemming op de uienmarkt 's-GRAVENHAGE. Voor een vlot te gang van zaken in de Neder landse uienhandel was het afge lopen week eigenlijk te warm. De handel in dit belangrijkste Neder landse tuinbouwexportprodurt, wat kilo's betreft, kenmerkte zich door een k#tm karakter zonder prijs verschillen van betekenis. Het aan bod was nergens bijzonder groot. Op de Zeeuwse uienveilingen werd worden afgezet, maar toch belang de gewone uien rond 17 cent per kg. betaald en de drielingen en oicklers liepen van 17 tot 19 cent oer kg. Dat is een prijs welke wei nig verschil vertoont met de voor gaande week. Met het optrekken van de uien is thans op verschillende percelen een begin gemaakt. Er zijn echter ook heel wat percelen waar dat thans niet mogelijk is omdat de grond te hard is en de uien er te vast in zitten. Daar zal het eerst eens flink moeten regenen. De kwaliteit van de Nederlandse uien is op 't ogen blik goed. De export is hoofdzake lijk -gericht op Engeland, Op de west-Duitse markt kunnen ook wel regelmatig Nederlandse uien op het laatst van vorige week voor rijk minder dan in Engeland. Ver der gaan er ook regelmatig uien naar België en kleinere hoeveel heden naar landen als Frankrijijk, Afrika en West-Indië. Bromfietser gedood bij hardrijden BRUMMEN, 11-9. Op de nieuwe snelweg te Dieren is een ongeluk gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost. Vier bromfiet sers hielden een wedstrijd in hard rijden. Bij het passeren van de snelweg kwam een van hen, de 20- jarige G. Koekebakker, monteur bij een garage te Brummen, onder een vrachtwagen van de firma Vrolijk, die daar juist passeerde. De jeug dige bromfietser overleed ter plaatse. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEEUWARDEN. In Berlikum (Fr.) zijn twee jonge kinderen van het gezin A. Dusselaar in een on bewaakt ogenblik in de vaart ach ter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. De slachtoffertjes zijn de 2-jarige Eelke en de 3-ja- rige Albert. ROTTERDAM. De twee ver keersagenten uit Barcelona, die ter opluistering van de Veilig-Ver- keersweek in de Lijnbaan te Rot terdam enige dagen actief zijn ge weest, zijn vervangen door twee collega's uit Milaan. Het zijn de 50-jarige Adolfo Melato en de 39- jarige Franco Giustacchini, respec tievelijk brigadier en agent van de „Vigilanza Urbana" van Milaan. Zij hebben nog even kennis kun nen maken met de beide Spaanse collega's. Grote belangstelling voor Boerenleenbankendag te Goes GOES, 11-9. Voor de besturen en raden van toezicht van de boeren leenbanken in Zeeland, west-Bra bant en Goeree en Overflakkee, heeft het landbouwcoöperatiecen trum zuid-west Nederland vrjjdag in Goes een boerenleenbankendag georganiseerd, waarvoor grote be langstelling bestond. Het is de eerste maal dat een dergelijke bijeenkomst wordt ge houden. De waarnemend voorzitter van het landbouwcontactcentrum, de heer G. Bom uit Colijnsplaat, onderstreepte in zijn openings woord het belang van de boeren leenbanken. De betekenis wordt gekenmerkt door het feit, dat er in ons land meer boerenleenbanken (1300) dan gemeenten (1100) zijn. In de eerste 45 jaar van het bestaan groeide de omzet van de boeren leenbanken naar een jaargemiddel de van 9 ton. De laatste 15 jaar be droeg het jaargemiddelde 5 mil joen. De directeur van de Centrale Co öperatieve Raiffeissenbank, de heer H. J. Hendriksen, behandelde en kele vraagpunten, die zo af en toe als kritiek aan het adres van de boerenleenbanken worden geuit. In de middagvergadering voerde het woord ir. J. van Bueren, con sulent van het Waarborgfond# voor de Landbouw. Hij vertelde onder meer dat het nuttig zou zijn, dat er een wet komt in Nederland, waardoor het mogelijk wordt gel den te lenen met borgstelling op roerend goed, zoals vee en machi nes. In andere landen is deze mo gelijkheid wel aanwezig. Naar zijn mening zou er beslist een derge lijke wet moeten komen, anders krijgt het waarborgfonds te veel aanvragen te verwerken. Op h'et ogenblik neemt Noord-Brabant de helft van de aanvragen voor zijn rekening. Groningen voor 4 pet. en Zeeland voor 8 pet. ROTTERDAM. In het paviljoen Rotterdam van het Ahoycomplex is de 12e beurs voor mode en huis houding „Femina" geopend dooi de echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel, die daar voor speciaal haar vacantie had onderbroken. ROTTERDAM. Bij het zwemmen in de Waalhaven is de 15-jarige J. R. van der Stek uit de Rijsoord- straat in Rotterdam verdronken. Zijn vriendje zag hem opeens on der water verdwijnen en riep om hulp, maar niemand reageerde hier op. De politie heeft later het lichaam opgedregd. i KERKNIEUWS' Priester-arbeiders definitief van de baan? PARIJS. Het Vaticaan heeft het Transe episcopaat een schrijven gezonden dat het definitieve einde van het experiment met de pries ter-arbeiders tot gevolg zal hebben, zo is uit gezaghebbende bron in Parijs vernomen. Het schrijven van het Vaticaan was een antwoord op een rapport dat kardinaal Feltin in mei in Ro me had ingediend en waarin, na een overzicht van de bereikte re sultaten, om goedkeuring of even tueel aanpassing van deze vorm van zielszorg werd gevraagd. Het Vaticaan heeft het Franse episcopaat echter verzocht nieuwe vormen van evangelisatie in de ar beiderswereld te zoeken. Dit wordt nu door de Franse bisschoppen be studeerd, aldus de gezaghebbende bron. HAARLEM. De 25-jarige mevr. J. J. Eijkelkamp-van der Vegte uit Haarlem-Noord, die in ver wachting was, is op de Delftlaan aldaar door een militaire vracht auto aangereden en tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overle den. ZWOLLE. De 83-jarige bromfiet ser W. Nobach uit Groningen is in de Noordoostpolder door twee auto's aangereden en zo ernstig ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Emmeloord overleed. DE GOUDEN COBRA 70. De sheik der Touareggs laat een hoog kirrend lachje horen. „Toen ik destijds Kleine-Kim aan jou verkocht, Abdullah, was zijn vader nog een onbeduidende boer", lispelt hij „Nu echter is hij opperrechter in Cairo en de gunsteling van de Kalif! Hij heeft ge zworen diegenen ten val te brengen, die hem zijn zoon ontroofden". Dahouddin buigt zich voorover in zijn zetel en kijkt Abdullah strak aan. „Dat zijn dus wij beiden", zegt hij slepend. „Welnu, mij zelf zal ik niet uitleveren natuurlijkmaar jou wel! En, om te voorkomen dat je mij dan zult verraden, zal ik je eerst voorgoed het zwijgen opleggen. Je weet wellicht, dat wij, Touareggs, de cobra vereren", vervolgt Dahouddin, wijzend op de gouden cobra, die zijn zetel versiert. „Welnu, jullie beiden zult ons bij onze ere dienst prachtig kunnen helpen Een ogenblik valt er een beklemmende stilte in de zaal en Aram ep Ambre, die vanaf de galerij ademloos hebben toegeluisterd, trekken zich verder terug achter het gordijn. „Werpt hen in de slangenvijverI" snerpt Dahouddin's stem door de zaal....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5