Kroonprinses Beatrix viel prachtige ontvangst ten deel te New York Russische raket „Lunik" bereikt na vlotte ruimtetocht de maan MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 No. 18632 116e jaargang ZIERIKZEESCHEmNIEQWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN ncrcunMCU REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week waarin UrOtNUMfcN 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, 1^ E 7ICDII/7ECCPLJC /^Al ID AUT innnleken If, Zierikzee, Poslbus na. f, fel. 01110-2255 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs DE ZIERIKZEhSCH^ COURANT na. 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - 15 cl. per mm. - Succesje! (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. lS«™! o'V, 1Prukke'i' >\k,en™n Och,mon' r 1797 1889 Zierikzee. Redakteur: M. J, Bij de Vaate, lel. 0)U0-293d Opwinding in Oost en West Maan stond 376.000 k,m. van de aarde verwijderd MOSKOU, 12-9. De Russen heb ben zaterdag een maanraket ge lanceerd, die volgens de officiële bekendmaking zondag op de maan is aangekomen. Om twee en een halve min. na tienen zondagavond (Ned. t(jd) ving de radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland geen signalen van de „Lunik" (de naam van de raket) meer op. Hieruit werd opgemaakt, dat de „Lunik" met de maan in aanra king is gekomen. De maan was op het ogenblik dat de raket haar trof, ongeveer 376.000 km. van de aarde verwij derd. Het hoofd van het Moskouse pla netarium, Bazikin, heeft verklaard, dat de laatste trap van de raket, die de houder met instrumenten volgde, de maan kan raken, maar ook niet raken. Als dit laatste ge beurt, zal de raket een baan ma ken om de zon, hoewel het waar schijnlijk een kleinere baan zal zijn dan die van de Lunik die in januari is gelanceerd. Bij de botsing met de maan had de Lunik 2 een snelheid van ruim 3 km. per seconde. Het hoofd van Jodrell Bank, Lo- vell, heeft verklaard, dat in tegen stelling tot zijn eerdere verwach tingen, de Russische maanraket in het laatste uur van haar reis zeker niet radiografisch geleid is. Volgens de berekeningen zou de Lunik 2 in het gebied van de zee van rust, een van de grote zwarte vlakten die duidelijk met het oog zichtbaar zijn, landen. Deze zee ligt ten noorden van het midden van de maan. „Historisch ogenblik" 's-Gravenhage, 13-9. Naar aan leiding van het feit, dat twee en een halve minuut over tien van avond de Russische maanraket geen seinen meer uitzond, (waar uit men heeft afgeleid dat de ra ket de maan geraakt heeft) heeft het A.N.P. dr. ir. J. M. J. Kooy gevraagd op deze gebeurtenis TRIEST RECORD Vijf-en-zestig jaar in een ziekenhuis WENEN, 12-9. Een 83-jarige Weense vrouw, Marie Schubert, heeft zaterdag het feit herdacht dat zij reeds 65 jaar in hetzelfde ziekenhuis in Wenen wordt ver pleegd. Als kind openbaarde zich bij haar Osteomyelitis (een ziekte van het beendermerg) in het rech terbeen en toen zij 18 jaar was, in 1894, moest het knappe, donker blonde meisje in een ziekenhuis worden opgenomen. Daar wordt zij sedertdien verpleegd. Tijdens haar lange ziekte heeft zij haar rechterbeen verloren, doch niet haar goede humeur. Zij is zeer opgewekt en meent dat de vele be wijzen van medeleven die zij dezer dagen ontvangen heeft, teveel van het goede zijn. „Mijn leven is rij ker en mooier geweest dan van de meeste mensen", meent zij. „Ik ben oud geworden zonder dat het leven mij tot de gebruikelijke ge meenheid heeft gedwongen. Ik heb veel mensen kalm en zonder bit terheid zien sterven. Oorlogen hebben de wereld in verwarring gebracht, nijd en valse ambitie hebben geheerst, doch binnen de muren van dit ziekenhuis was er altijd vrede". Dit alles neemt niet weg, dat aan haar ziekenhuisrecord een bit tere bijsmaak zit, zo meent men in Wenen. Drie Duitse dames verdronken AMELAND, 12-9. Hedenmiddag ongeveer 14 uur zijn aan het strand te Nes (Ameland) twee Duitse meisjes van ongeveer 16 jaar en een leidster, deel uitma kende van een club, die daar don derdag was aangekomen, ver dronken. Vijf a zes dokters zijn drie uur tevergeefs bezig geweest te trachten met kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wek ken. De lijken zijn voorlopig ge borgen in het patronaatsgebouw te Nes. commentaar te willen geven. Dr. Kooy zeide dat naar zijn mening de Russen een geweldig grote prestatie geleverd hebben. Hij merkte voorts op dat van een „historisch ogenblik" gesproken kon worden. De voorzitter van de Nederlandse vereniging voor ruim tevaart legde er evenwel de na druk op, dat van de twee manie ren om een raket „naar de maan" te zenden, de Russen de gemakke lijkste gekozen hebben. Het lan ceren van een raket die uiteinde lijk de maan raakt, is namelijk - Bijbels voor Chroesjtsjef MEMPHIS, 12-9. Een religieuze gemeenschap in Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee heeft twintig in het Russisch vertaalde bijbels aan Chroesjtsjef gezonden. In de bijbels, die bestemd zijn voor de Sowjet-leider en de personen die hem op zijn Amerikaanse reis vergezellen, zijn bepaalde passages die handelen over het zieleheil, on derstreept. Het Indiaas-Chinese geschil NIEUW DELHI, 12-9. Premier Nehroe van India is er zaterdag in het Indiase parlement, mede dank zij zijn bekende welspre kendheid, in geslaagd de steun van de afgevaardigden te krijgen voor zijn politiek ten aanzien van communistisch China. Hij ver wierp de argumenten van de op positieleden, van wie er sommige een bombardement van de geïn filtreerde Chinese eenheden eisten Griezelige machine Een Britse firma heeft een machine gebouwd, waar mee per uur 1.250 kippen kunnen worden geslacht. De kippen worden er aan een kant, met de poten gebon den, aan een transportband, levend ingestopt, aanmde an dere kant komen ze er ge plukt en schoongemaakt uit, klaar voor de pan. Padvindersuniform wordt anders 'S-GRAVENHAGE, 13-9. Het be- stuur van de Vereniging de Neder landse padvinders heeft een nieu we mode in de uniformen van het commissarissen- en leiderskorps ingevoerd. Naast de bestaande korte broek zal men voortaan naar verkiezing een lange khaki wollen pantalon mogen dragen. Deze be paling geldt voor elk jaargetijde. Aan dit besluit, dat reeds in vele andere landen werd genomen, zijn motieven van medische, aestheti- sche en representatieve aard ver bonden. Reeds eerder werd aan welpen, verkenners en voortrek kers toegestaan om „uitsluitend in het winterseizoen - een lange broek te dragen. Airborne-maimen naar Eindhoven SCHIPHOL, 13-9. Op dinsdag 1 5september zal een chartervlieg tuig van de K.L.M., een Super Constellation, met 89 personen aan boord, komende van New York rechtstreeks naar het vliegveld Welschap bij Eindhoven vliegen. Aan boord bevinden zich verte genwoordigers van de 101e Air borne divisie van de Verenigde Staten, die de populaire betiteling dragen van „Schreaming Aegle" (schreeuwende arend). Zij zullen in Eindhoven de herdenkingsfees ten meemaken van het feit, dat 15 jaar geleden de stad werd bevrijd. Van de kust af zal de Super Con stellation begeleid worden door een squadron van de Koninklijke Luchtmacht. hoewel er nog bijzonder veel re kenwerk mee gemoeid is - veel gemakkelijker, dan het lanceren van een raket, die een baan om de maan heen beschrijft en dan weer naar de aarde terugkeert. Dit laatste hebben de Amerika nen getracht. Bij de laatste wijze van lanceren dient men namelijk de raket, als hij in de buurt van de maan is aangekomen, af te remmen. Overigens toonde dr. Kooy zich zeer verheugd, dat het experiment van de Russen is ge lukt. NIJMEGEN. In Opheusden werd, in tegenwoordigheid van honder den belangstellenden uit Nijmegen en Tiel, die met extra treinen naar Opheusden waren gekomen, het zo genaamde „Witte Huuske" officiëel overgedragen aan de familie Rot huis te Opheusden, wier beide bed legerige - kinderen, de 6-jarige Annie en de 3-jarige Alie, in dit huisje een gezellig onderdak zullen hebben. Namens het actiecomité Nijmegen Witte Huuske werd het huisje overgedragen. ALGEMENE VERGADERING HEIDE MIJ. REGELMATIGE INVESTERINGEN VOOR VERKAVELINGEN NODIG MAASTRICHT, 11-9. De Neder- landse Heidemaatschappij hield vrijdag te Maastricht haar druk bezochte 69ste algemene vergade ring. In zijn openingswoord kon de voorzitter, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford uit Velp naast verte genwoordigers van de provinciale en stedelijke overheid ook ir. S. Henveijer, directeur van de Cul tuur Technische Dienst begroeten. De voorzitter betoogde dat reeds lang landbouw, bosbouw, visserij en recreatie, ieder op hun beurt, als sluitpost opgevoerd zijn bij plan nen voor de toekomst. Daarop voortgaande, achtte Jhr. Quarles van Ufford, harmonische en eco nomisch verantwoorde verdeling en inrichting van terrein levensvoor waarden. Landbouwend Nederland zal het Nederlandse volk en de re gering er van dienen te overtuigen, dat voor de landbouw in de ko mende jaren grote en regelmatige investeringen noodzakelijk zijn voor ruilverkaveling. Voor de MOUNTAIN LAKE PARK. Een autobus met schoolkinderen is don derdag nabij Moutains Lake Park in Maryland door een expres-trein gegrepen. Van de 25 kinderen kwa men er zes om het leven en vijftien liepen zware verwondingen op. De overweg was voorzien van een knipperlicht en een bel, die beide werkten toen het ongeluk gebeurde. noodzakelijke recreatie in ons land is het gebrek aan sportvoorzienin- gen een ernstig knelpunt, zo zeide de voorzitter. De president-directeur, ir. H. J. A. Hendrikx, schetste in zijn over zicht naar aanleiding van het ver slag 1958 van de Nederlandse Hei demaatschappij, hoe de regionaal verspreide ruilverkaveling de werkgelegenheidsverruiming In de cultuurtechnische sector heeft hel pen bevorderen. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Vergadering gemeenteraad In het raadsverslag dezer ge meente (Z.N. van 10 sept, jl.) is he laas een fout geslopen. Met betrekking tot de zweef vliegerij merkte de heer C. A. van Oord op dat hij sleepstarts met ge bruikmaking van het motorvlieg tuig allen zou willen toestaan in de voormiddaguren van alle werk dagen en dit zou willen verbieden in de middag- en avonduren als mede op zondagen. es Een „Valiant" straalbommenwer- per van de Britse luchtmacht is vrijdag kort na de start van de basis Marham neergestort. De zes inzittenden verloren het leven. Het toestel maakte een oefenvlucht. Een hartelijk welkom Dankwoorden van prinses uit het hart gegrepen NEW YORK, 11-9. Prinses Beatrix heeft vrydag in New York onder muziek van fluiten, trompetten en trommels, voet op Amerikaanse bodem gezet. Zij ging aan wal op pier no. 1 aan het Battery Park, waar zy o.m. begroet werd door de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roy en en de Nederlandse consul-generaal in New York, jhr. mr. H. Th. S. M. van Rjjckevorsel en de voorzitter van het comité voor de Hudsonherdenking, Richard Patterson. De prinses was tevoren van het vlaggeschip van de H.A.L. de „Rotterdam" overgestapt op hr. ms. torpedojager „Gelderland". Toen het oorlogsschip Governor's Island passeerde, klonken 21 saluutschoten. Nadat haar door een meisje en jongetje, die in traditionele Hol landse kostuums gekleed waren, een boeket rode rozen was aange boden, voegde de prinses zich bij de leden van het comité ter her denking van de ontdekking van de rivier de Hudson. In een open grij ze Chrysler maakte zij met hen de tocht naar het stadhuis. De „Ticker-tape" Onderweg viel haar de traditio nele „Ticker-tape" ontvangst van de New Yorkse bevolking ten deel. Onder de uit de ramen neerdwar relende papiersnippers stond een juichende menigte. Men zwaaide met Nederlandse en Amerikaanse vlaggen. De rechtsachter in de auto gezeten prinses glimlachte en wuif de voortdurend terug. Naast haar zaten de voorzitter van het Hud- son-comité, William Zeckendorf, en Richard Patterson. Van de wol kenkrabbers waren vlaggen uitge stoken. De prinses werd vooral luid toegejuicht door het personeel van het kantoor van de Holland Ame- rika-Lijn. Op een groot blauw doek aan de gevel stonden de woorden „Welkom prinses Beatrix". De stoet werd voorafgegaan door de kapel van het eerste Ameri kaanse leger. Eenheden van de verschillende onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten alsme de een detachement van 48 ma trozen van „De Gelderland". Mariniers plus tamboer en pij per namen voorts onder meer aan de stoet deel. Toen de prinses de kerk der Drie-eenheid, nabij Wallstreet na derde, werden de klokken ter be groeting geluid. Ontvangst ten stadhuize Op het stadhuis werd prinses Beatrix door de burgemeester, Ro bert Wagner, ontvangen die haar officieel verwelkomde. De prinses dankte met de woorden: „Met ge heel mijn hart dank ik u voor de schitterende begroeting. New York heeft mij ontvangen op een manier die ik alleen kan beschrijven als een van de ontroerendste en in drukwekkendste ervaringen van mijn leven. De demonstraties in de haven van New York en in de lucht, de plechtigheid bij de his torische battery en de opwindende ticker-tape parade waren onverge telijk, maar ik was nog het meest onder de indruk van de grote warmte en vriendschap die uit de begroeting van de New Yorkse be volking sprak. „Dank U" is een te zwakke uitdrukking voor wat ik gevoel". Op een persconferentie in het Waldorf Astoria hotel, waar prin ses Beatrix als gaste van de stad New York verblijft, werd haar de vraag gesteld wat zij de lastigste taak van een prinses vond. Zij antwoordde: „Persconferenties". V.N.-cominissie gaat in Laos moeilijke dagen tegemoet Bloedzuigers, gevaarlijke rivieren en wegen VIENTIANE, 13-9. Muskieten, bloedzuigers, verraderlijke rivie ren en smalle bergwegen zijn slechts enkele van de ongemakken waarmee de V.N.-waarncmers die dinsdag hun onderzoek naar de toestand in Laos beginnen, te kam pen zullen krijgen. De Laoten die het bezoek voor bereiden, deelden mee dat meer dan 50 waarnemers zullen werken onder de leiding van de commissie. Zij zullen vermoedelijk zes weken in Laos blijven. Het verzamelen van feiten over de twee maanden oude guerrillastrijd zal geen ge makkelijke taak zijn. Helikopters en eenmotorige vliegtuigen zul len do waarnemers naar kleine forten op bergtoppen brengen, waar de landingsstroken niet gro ter zullen zijn dan het dek van een vliegtuigmoederschip. De waarnemers zullen tot de ontdek king komen dat de afstanden in dit afgelegen met bergkammen bedekte rijk nooit worden gemeten in kilometers maar eenvoudig worden aangeduid met „drie da gen per boot" of „twaalf dagen te voet". De V.N.-commissie zal naar ver wacht wordt ook Laotische gueril- labenden ondervragen die in het oerwoud op zoek zijn naar de vij and in deze strijd van hinderla gen, plotselinge schermutselingen en wilde geruchten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's l Als de beschaving niet in l het hart der mensen is, is zij I nergens. De bevolking van Nederland 's-GRAVENHAGE, 12-9. In de eerste 7 maanden van dit jaar be droeg volgens opgave van het C.B. S. het aantal huwelijken in Neder land 48.126 (v.j. 51.149). Het aantal levendgeborenen steeg van 137.226 in de eerste 7 maanden van 1958 tot 144.920 in de overeenkomstige periode van dit jaar, terwijl het aantal overledenen steeg van 50.812 tot 51.721. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste 7 maanden van dit jaar 19 186 tegen 49.161 in de eerste 7 maanden van 1958 en het aantal emigranten 30.433 tegen vorig jaar 32.521. Op 1 augustus jl. bedroeg het aantal inwoners van Nederland 11.359.475. Overijsselse gemeente eert kasteelvrouwe HENGELO, 12-9. Iiï Delden, bij Hengelo (Omaakt men zich ge reed om woensdag a.s. de 80ste verjaardag van douairière baro nesse M. A. A. van Heeckeren van Wassenaer van Aldenburgh Ben- tinck te vieren. In de morgenuren zullen alle kerkklokken luiden waarna de dorpsjeugd zich naar het kasteel Twickel zal begeven om een aubade te zingen. Daarna is er op het kasteel een ontvangst voor het personeel, terwijl de jeugd in een speeltuin zal worden getracteerd. .Ook de 200 pachters van de landgoederen in Delden, Breckelenkamp, Lage (Duitsland), Nettelhorst, Borculo, Dieren, Zeve naar en Wassenaar zullen de kas- teelvrouwe hun gelukwensen ko men aanbieden. In de middaguren zal de douairière talloze particu lieren ontvangen. In de avonduren zal het romantische kasteel Twickel sprookjesachtig worden verlicht. Sinds het overlijden van haar echtgenoot, dr. R. F. baron van Heeckeren van Wassenaer, in 1936 heeft de baronesse de zorg gehad voor de uitgebreide bezittingen. Wespenplaag in Castenray VENL.O. 13-9. Langs de Venraayseweg te Castenray liep er vrijwel in iedere wo ning wel iemand rónd, die gezwollen ledematen, ogen, neus of lippen had. Een le gioen van wespen, dat de woningen was binnengeko men, hiervan de oorzaak was Pogingen om de dieren te verdrijven hadden maar tij delijk succes, er kwamen telkens weer andere plaag geesten. De moeilijkheid was, dat men geen nest kon vinden, totdat dit bij toeval werd ontdekt, toen een par tij braamstruiken langs een oude wal werd verwijderd Een in de landbouw ge bruikt bestrijdingsmiddel leverde het gewenste gevolg op. Het nest werd uitgegra ven en bleek de uitzonder lijke omvang van 40 cm. in doorsnee te hebben. Belangrijke loonsverhogingen bij Philips EINDHOVEN, 12-9. Tussen de N.V. Philips en de vakorganisaties van handarbeiders is overeenstem ming bereikt ovfer een algemene loonsverhoging van zes procent en verwerking van de huurbijslag 1957 op basis van vijf cent per uur, ingaande 5 oktober a.s, Verder is besloten een extra loonsverhoging toe te kennen aan bepaalde groe pen van de mannelijke werkne mers in de laagste loonklassen. Tenslotte is nog overeengekomen gedurende de looptijd van de C.A.O.- het contract geldt tot 30 april 1962 - een verdere algemene loonsverhoging van drie procent door te voeren, wanneer de gang van zaken bij de onderneming dit toelaat. Op een negen meter hoge paal te Market Harborough bij Leices- ter zit sinds vrijdag de 73-jarige Jack Watling. Hij wil het zes da gen volhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1