v Nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het Nederlandse koffiedrinken Noord! (Ster koffiemelk Werkgeversorganisaties achter doelstellingen der regering GUP cent ...èn zo'n grote fles PREDIKBEURTEN voor zondag 13 september Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerlc: 10 uur ds. Bezemer (bed. H.D.) Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. Westerhof. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds. Swaak. Haamstede: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. van Liere. Noordwelle: 7 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur dr. K. H. Siccame te Sneek. Zonne- maire: 11 uur ds. Duy vendak. Noordgouwe: 10 uur vicaris J. C. Schoneveld. Dreischor: 9.30 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhaf. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur dhr. A. van Pel, 6.30 uur ds. Bezemer. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. Wijn gaarden. St. Phillpsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E. Monsees. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. P. Visser te Tilburg. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Wielemaker, Renesse: 7.30 uur ds. Wielemaker. Scharendüke: 10 en 2.30 uur ds. Schaafsma te Rot- terdam-Delfshaven. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Tiemersma. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10.30 en 5 uur dr. Becker (jeuedzondag). Ooster- land: 9 uur dr. Becker, 3 uur ds. P. Visser te Tilburg. Bruinisse: 10 uur leesdienst, 5 uur ds. W. Haver kamp. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. P. Dijk stra, em.-pred. te Klundert. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. P. Dijkstra. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 u. leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lees dienst. Oosterland: 10 en 6 uur ds. M. Blok, te Zeist, 2.30 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst; donderdag 17 sep tember: 7 uur n.m. ds. Honkoop te Goes. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk; 9-45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gcref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 8 en 9.45 uur H. Mis. Ingezonden mededeling Stop met kneedbaar bout van Ceta-Beve OVERDENKING „Niemand kan ooit een broe der loskopen - dat hij voor immer zou voortleven Ps. 49 8-10. Er is een grens aan onderlinge hulpverlening. Uit de praktijk weten we dit heel goed. Toch is het niet onnodig dit nog eens duidelijk te horen. Indrukwekkend is het arsenaal van helpende handen en de sociale voorzieningen spreken een duide lijke taal van bereidheid om zo veel als mogelijk is elkaar bij te staan. Reeds in deze pogingen stuiten we op de beperktheid ondanks de veelheid van mogelijkheden. Hoe vaak vernemen we niet de klacht: ik zou hier doeltreffend willen helpen, maar inzicht en mid delen schieten te kort. En zo blij ven we steeds in een onbevredi gende situatie, ook daar waar de bereidheid tot helpen duidelijk aanwezig is. V Wat nu alles nog triester maakt is dat op een gegeven moment de dood een radicaal eind maakt aan de zorg voor elkaar. Een arts moet het hoofd buigen voor de onont wijkbare dood, een verpleegster moet op een gegeven ogenblik de laatste hand leggen aan haar ver pleging, een trouwe gedienstige kan niet verder, omdat haar ont valt het voorwerp van haar zorg. Met geld en invloed kan soms veel bereikt worden, maar eenmaal zijn ook deze middelen slagen in het luchtledige, ze baten niet meer, want de dood heeft ingegrepen. Dit geldt niet alleen voor iedere vorm van gezonde hulpverlening, het geldt ook voor allerlei praktij ken, die niet zuiver zijn. Misdadi gers kunnen een tijdlang proberen elkaar de bal toe te spelen, bedrij vers van onrechtmatige daden kun nen heel lang voor elkaar opkomen, elkaar dekken, elkaar de hand bo ven het hoofd houden. Maar ook hier luidt het harde woord: ook dit is tijdelijk. Er komt een ogenblik, waarop de mens zon der dekking aan zijn lot moet wor den overgelaten. Geld noch goede woorden zijn in staat te voorkomen deze eenzaamheid, dit alleen staan. De bedoeling van deze psalm dichter is dan ook deze werkelijk heid onder de aandacht te brengen, niet zo maar om de eindigheid van helpende handen te onderstrepen, maar om aan te geven, dat wij een zeer waardevol leven hebben, zo waardevol, dat niemand van de medemensen in staat is voor geld of invloed dit te kopen of los te kopen. De bedoeling reikt nog verder: God alleen, Die het menselijke le ven schiep, God alleen is in staat dit waardevolle leven te doden en weer tot leven te brengen. God heeft de prijs zelf opgebracht. De losprijs, die redt van de dood. Het kruis van Jezus Christus staat midden in ons tijdelijke bestaan. Zo brengt Hij Zijn helpende han den in onze hulpeloze wereld. Laat niemand denken, dat deze hulp, dit inspringen, wijken moet voor de dood. De Bijbel stelt het nadrukkelijk: De Heiland is niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen en Zijn leven te geven tot een losprijs voor mensen. Z. Y. J. T. In Krakau (Polen) is donderdag de rooms-katholieke geestelijke Jan Lech veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf. Hij was ervan be schuldigd dat hij in 1952 een vrouw bij wie hij een kind had, te hebben vermoord. Lech houdt echter vol dat hij onschuldig is en alleen maar zakelijke contacten met de vrouw heetf gehad. Zijn verdedigers zul len beroep aantekenen. een halve liter Uw koffie - Uw trots. U zet ze op Uw eigen, speciale manier en dan... wacht eens even! NU'n wolkje Noordster er in. Waarom? Proeft U maar! Warempel - 't is nog lekker der! U hebt Uzelf overtroffen, mevrouw! De Russische afgevaardigde bij de V.N., Arkady A. Sobolev onderstreept hier met een driftig handgebaar een Uitspraak in de veiligheidsraad van de V.N. te New York, welke maandag bijeen kwam ter bespreking van een westelijke resolutie om een commissie van onderzoek van de V.N. naar Laos te sturen voor hel bestuderen van de toestand daar. Sobolev kondigde hier aan zijn veto te zullen uitspreken tegen deze resolutie. De gedifferentieerde loonvorming 's-GRAVENIIAGE, 10-9. De cen trale werkgeversorganisaties heb ben zich achter de doelstellingen van de regering bij de gedifferen tieerde loonvorming gesteld. Zij verklaarden zich hiertoe bereid bij het hedenmiddag in Den Haag ge houden overleg tussen de minister van economische zaken en verte- genwoordigers yufi de centrale or ganisaties van werkgevers en werknemers, alsmede van de groot handel, de middenstandsbonden en de centrale der Nederlandse coöperaties, over de consequenties van het systeem van gedifferenti eerde loonvorming voor het prijs beleid. De voorlichtingsdienst van het ministerie van economische zaken verstrekte over deze bespreking het volgende communiqué: „De minister heeft er tijdens de bespreking nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat bij het formule ren van de gedragregels voor de gedifferentieerde loonpolitiek en bij het overleg hierover met de Stichting van de Arbeid, de rege ring in alle duidelijkheid heeft ge steld, dat de stabiliteit, van het prijsniveau zo volstrekt mogelijk, moet blijven gehandhaafd. De re gering heeft zich daarbij op het. standpunt geplaatst, dat gediffe rentieerde verbeteringen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden slechts dan dienen plaats te vin den, wanneer deze door de ontwik keling van de produktiviteit wor den gemotiveerd an niet tot een stijging van de prijzen zullen lei den. Dit houdt voorts in, dat, voor zover tot gedifferentieerde verbe teringen van lonen en andere ar beidsvoorwaarden wordt overge gaan, de nog komende algemene loonsverhoging ter compensatie van de huur- en melkprijs verho ging evenmin in de prijzen zal mo gen worden doorberekend. Samenvattend heeft de minister met klem gesteld, dat derhalve al leen stijgingen van externe kosten een argument voor prijsverhoging kunnen opleveren, zoals in punt 3 van de algemene aanwijzing voor het college van rijksbemiddelaars ook duidelijk tot uitdrukking is ge bracht. Anderzijds dienen dalingen van externe kosten onverwijld te worden doorgegeven. Tenslotte wordt het noodzakelijk geacht, dat in de bedrijfstakken, waarin zich een belangrijk grotere stijging van de produktiviteit voordoet dan ge middeld het geval is, een deel van de produktiviteitsstijging in de vorm van prijsverlagingen aan de consument wordt doorgegeven. Teneinde een juiste naleving van deze .spelregels in de praktijk te verzekeren, waarbij het prijsver loop systematisch op de voet moet kunnen worden gevolgd, acht dc minister het noodzakelijk, dat prijsverhogingen onverwijld aan het departement van economische zaken worden' medegedeeld onder vermelding van de redenen, die deze prijsverhoging zouden moti veren. Uitgaande van de invoering van de gedifferentieerde loonvorming en het complex van maatregelen neergelegd in de sociaal-economi sche nota van de regering, hebben de centrale organisaties zich tij dens deze bespreking geheel achter het gestelde doel geplaatst. De vertegenwoordigers van de onder nemersorganisaties verklaarden zich bereid de bij hen aangesloten vakorganisaties op te wekken zich tot hun leden te wenden met een schrijven, waarin de bekentenis van een strikte naleving van deze gedragslijn wordt onderstreept". Aldus het communiqué over de bespreking met de werkgevers. Zoet IJsland LONDEN, 11-9. IJ slanders zijn de grootste „zoetekau wen" ter wereld, zo blijkt uit een overzicht der voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) over het internationale sui- kerverbruik. Onmiddellijk hierop volgen de Denen en Britten. IJsland gebruikte in 1957 gemiddeld 60 kilo sui ker per hoofd van de bevol king, Denemarken 58 en En geland 55 kg. Congres doet veto van Eisenhower teniet WASHINGTON, 10-9. Het Ame rikaanse Congres heeft vandaag het veto van president Eisenhower over een wet op de openbare werken te niet gedaan. Iets dergelijks is in de loopbaan van Eisenhower als presi dent van de V.S. nog niet voorge komen, hoewel hij 146 keer gebruik heeft gemaakt van zijn vetorecht. De wet voorziet in de uitvoering van openbare werken ter waarde van ongeveer 4.5 miljard gulden. Door het Huis van Afgevaardig den werd het veto van de president met 280 tegen 121 stemmen - twaalf meer dan nodig was - en in de Se naat met 72 tegen 23 stemmen - acht stemmen meer dan nodig was - verworpen. Jeugd sart politie LEEUWARDEN, 10-9. Vanavond is het in de Leeuwarder binnenstad opnieuw tot schermutselingen ge komen tussen grote groepen opge- 'schoten jongelui en de politie. De ongeregeldheden waren echter min der hevig dan woensdagavond tij dens het draaiorgelconcours. De politie, onder persoonlijk toe zicht van hoofdinspecteur J. Fon- tijne, trad met zeer veel tact op tegen de sarrende jeugd. Door ver sterkingen te laten aanrukken, ge lukte het de politie de jongelui, die voertuigen op de rijbaan hinder den, zonder geweld in grote getale uit het winkelcentrum de nieuwe stad in te drijven. Omstreeks elf uur was de rust in het centrum te ruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 7