RIVELLA hoekje vermoeid drink: EEN BEELD UIT LAOS Ijoodwill ANGST kan door DWANG verergeren Klaas Vaak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag ii september 1959 No. 19931 tijdelijk stilgelegd VLISSINGEN, 1U-9. Over enkele weken zal liet werk in het Vecr- sche Gat in verband met het storm seizoen weer tijdelijk worden stil gelegd. Dan zal echter de tweede fase van de afsluiting van het Veersche Gat gerealiseerd zijn: het leggen van een dam vanuit de Wal- cherse kust in de Zandkreek, over een lengte van ongeveer 400 meter. Toen men met deze werkzaam heden begon, heeft men proeven genomen met het leggen van nylon tapijten op de zeebodem ter ver dediging van deze bodem bij de drempel. Op deze drempel worden in 1961 de zeven afsluitcaissons ge plaatst. In het begin verliep het leggen van deze nylontapijten niet naar wens, zodat werd omgezien naar een andere methode van bodembe veiliging. In Amsterdam werden toen proeven genomen met het leg gen van warme asfalt op de zee bodem. Eind juli is men bij Vrou wenpolder echter opnieuw begon nen met het leggen van nylonmat- ten en toen bleek alle tegenslag te zijn overwonnen. Eind september moet het leggen van de dertig matten, die een af meting hebben van 70 bij 17 meter, gereed zijn. Op dit moment zijn reeds twintig van deze matten ge legd. Goede weersomstandigheden de afsluiting van het Veersche Gat een miljoen kubieke meter zand verwerken. Men heeft reeds veertig caissons van het kleine type en één Phoenix-caisson gezonken, 136.000 vierkante meter zinkstukken en 145.000 ton mijnsteen verwerkt, ter wijl voor de bekleding van de dijk, die zal bestaan uit grindasfalt en asfaltbeton 18.000 ton nodig zal zijn. Bij Vrouwenpolder is men even eens begonnen met de aanleg van de fundering voor de provinciale weg, die aansluiting zal geven van de dam bij Vrouwenpolder op de nog aan te leggen verbindingswe gen. Voor deze aansluitende wegen heeft men een zanddepót gevormd even ten zuiden van Vrouwenpol der, waar 80.000 kubieke meter zand werd opgeslagen. Dit zand is vrijgekomen bij het baggeren in het Veersche Gat ten behoeve van de werkzaamheden. APELDOORN, 9-9. Na maanden lang speurwerk heeft de Apel- doornse politie de 14-jarige scho lier H. G. Ch. E. D. aangehouden, die ervan wordt verdacht de afge lopen zomer in de gemeente Apel doorn enkele tientallen branden te hebben gesticht. Het was de politie gebleken, dat deze jongen beschouwd moest wor den als de stichter van vijf heide- brandjes, die zaterdag in Apeldoorn gewoed hebben. Inmiddels is komen vast te staan dat hij zeker nog vijftien andere branden op zijn naam heeft staan, waaronder enkele van groot for maat. Zo bijvoorbeeld de heide brand op de Wapenberg te Ugche- len, waarbij een tankwagen tijdens het blussingswerk verloren is ge gaan. De knaap, die alles heeft toege geven en door wiens toedoen vele duizenden guldens aan natuur schoon is verbrand, is voorlopig naar huis gestuurd. dan andeU EEN FRIESCKE VUG-DOMO PRODUCT U De te Frankfort verschijnende „Abendpost" meldde woensdag dat een overleden man meer dan drie dagen aan het stuurwiel van zijn in de hoofdstraat van het nabij Ba- den-Baden gelegen Gaggenau ge parkeerde auto heeft gezeten, voor dat een voorbijganger opmerkte dat hij dood was. Volgens het blad pas seren dagelijks duizenden mensen deze drukke straat. Van het Amerikaanse tarwe- overschot zouden ongeveer 60 mil joen broden gebakken kunnen wor den, ongeveer 25 broden voor elke persoon in de wereld, zo zegt een artikel in het tijdschrift „The Re porter". BINNENVERINGBED Elke morgen, elke middag, Elke avond eet je brood; van zijn vreugde maakt de bakker Ons voortdurend deelgenoot. Steeds zijn wij weer aangewezen Op z\jn bruintje en zijn wit; Elke moeder wordt onrustig Als ze zonder broodjes zit. In de oorlog kon het spannen, Toen was alles op de bon, Waardoor ieder maar heel zuinig Een paar sneetjes eten kon. De bevrijding bracht weer voedsel, Ook het brood voor het gezin; Moeder zette elke morgen Opgeruimd het mes er in. Als de oogst eens niet zo groot was En er kwam te weinig meel, Nou, dan was het brood wat duurder, Of we aten niet zo veel. Tegenwoordig wordt dat anders, Lees de krant er maar op na: Rijke oogst van Hollands tarwe Brengt de huisvrouw nu juist scha Bij ons groeit het duurste koren, Het goedkope, vreemde graan, Dat men minder mag gebruiken, Zal de prijs omhoog doen gaan. 't Is de omgekeerde wereld, Schaarste deed voorheen nooit goed, Doch nu zou je bijna zeggen: Berg je voor de overvloed! Economisch is ons landje Op moderne leest geschoeid, Maar Den Haag kon ook niet weten Dat er zóveel tarwe groeit. En mama moet leren zeggen Als de zon schijnt, keer op keer: Wat zal strakjes alles duur zijn, 't Is dit jaar toch zulk mooi weer JAAP MIJDERWIJK. SCHUIMRUBBERBED Na realisering tweede fase van afsluiting Scholier stichtte Iugezonden mededeling Boeddhistische tempel voor een dankgebed. Daar gebeurt het weer, wat de laatste tijd zo vaak voorkomt en waar moeder zich echt ongerust over begint te maken. Lieselotje, haar vierjarig dochtertje en enig kind, dat zoet in de tuin in de zandbak aan het spelen was, komt gillend naar binnen hollen: „Stoute poes, mammie! Stoute poes!" Het kind is over de zenuwen heen en moeder weet bijna niet, hoe ze haar tot bedaren moet brengen. Het is pas de laatste tijd en heel plotseling begonnen, deze overdre ven angst voor dieren, terwijl ze er toch nooit kwaad van heeft on dervonden. In de tuin komen wel eens buurkatten, maar Lieselotje bekijken ze niet eens. Mogelijk is het kind er een keer van geschrok ken, toen ze zo'n kat opeens vlak achter zich zag zitten, zonder dat ze hem op zijn zachte pootjes had horen aankomen. Moeder weet het niet, maar ze vindt deze angst van haar kind abnormaal en maakt zich er daarom zorgen over. Op straat of in winkels gaat het net zo met honden. Lieselotje hoeft maar het kleinste, zachtaardigste hondje te ontdekken, of ze kruipt gillend achter moeder weg. Moe der voelt zich opgelaten tegenover de andere mensen met zo'n bange wezel van een kind. „Aai het maar" In het begin heeft ze in haar boosheid en verlegenheid gerea geerd door Lieselotje te willen dwingen. „Kijk dan, dat het hondje niets doet. Het is een lief hondje". Ze trok haar dochtertje naar de hond toe en greep haar handje, om haar het dier te laten strelen. Maar toen volgde er hele maal een gegil of ze gevild werd en Lieselotje spartelde zo hevig te gen, dat moeder het er zelf van op de zenuwen kreeg en haar een fikse tik gaf. „Dat moet u niet doen", waagde eemoude dame het op een dag te gen moeder te zeggen. „Als een kind ergens angst voor heeft en je wilt ze met alle geweld dwin gen, die te overwinnen, maak je het alleen maar erger en heb je kans, dat ze er nooit meer over heen komen". Moeder krijgt de nijging prikkelbaar te vragen, waar ze zich mee bemoeit. Maar de dame heeft zo'n vriendelijk ge zicht en schijnt het zo goed te me nen, dat ze wel lot de conclusie moet komen, dat dit geen bemoei zucht is. „Het is net als met kin deren, die bang zijn voor water", gaat ze voort. „Die moet je er ook niet onverhoeds in duwen en dwingen door te zetten. Geef ze de tijd, er uit zichzelf vertrouwd mee te raken". Koop een konijntje. „En wat zoudt u doen in zó'n geval met die rare angst voor hon den en katten?" vraagt moeder ondanks zichzelf. „Ik had ook een kind, dat eraan leed", vertelt de oude dame. „Dat heb ik heel eenvoudig opgelost. Ik kocht een konijntje, dat veilig in een hokje zat. Zolang hij ook daar bang voor was, forceerde ik niets. Als ik het diertje eten gaf, bleef hij op een afstand staan, steeds op zijn hoede, om het hazenpad te kunnen kiezen, als het dier eens mocht ontsnappen: Toen dat nooit gebeurde, kwam hij steeds dichter bij. Ik deed of ik het niet zag; moedigde hem nooit aan en tracht te hem zeker niet te lokken. Ik ging rustig mijn gang, praatte met het konijntje en streelde het over de neus. En op een dag stond hij ineens naast me en stak een aar zelend vingertje uit. Zo heeft hij helemaal uit zichzelf zijn angst voor het konijntje leren overwin nen en niet zo lang daarna was hij ook niet bang meer voor andere dieren". Moeder is blij, dat de oude dame haar dit verhaal verteld heeft. Er is nog geen konijntje voor Liese lotje gekocht. Maar ik heb een idee, dat het er toch wel gauw van komen zal. MARCELLE. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hem en Venhuizen (N.H.) (toez.): kand H W. de Knijff Amsterdam; te Grijpskerke (Z.) (toez.): vicaris P. L. J. Wapenaar, Oud-Loosdracht. Aangenomen naar Twello (2de pred.pl.): J. B. Cats, Beusichem; naar Amsterdam (Eltheto-kerkge- meente B): J. Hoogenkamp, Leeu warden Ger Kerken Tweetal te Leeuwarden: S. van Bekkum, Monster en J. van Leeu wen, IJmuiden. Ger. Gemeenten Beroepen te Nunspeet: Chr. van Dam, Rotterdam-zuid. Ger. Gem. in Nederland Tweetal te Rotterdam-centrum: M. van de Ketterij, Alblasserdam en F. Mallan, Bruinisse. AANBESTEDINGEN Complex 35 Herverkaveling In café „Sport" te Scharendijke werd woensdag door de Grontmij. aanbesteed complex 35 van de her verkaveling Schouwen-Duiveland. Ingeschreven werd als volgt: Van Oord, Werkendam f 492 000; Van den Heuvel, Z.zee f 489 600; M. de Oude en K T. de Jonge, Zie- rikzee f 478.000; V. d. Hilst en v. d. Weert, Renesse f 477.000; J. van 't Verlaat, Hardinxveld f 475.000; Kuijper en Molhoek, Ouwerkerk f 473.000; Mar. Uil, Middelburg f 468.000; P. en Th. de Jonge, Re- nesse f 466.300; Fa. Janse, Middel burg f '466.000; Maas en Jonker, Roosendaal f 460.000; H. de Jager en Co., Sliedrecht f 439.000; Aann. mij .Zeeland', Middelburg f 435.200. De gunning werd aangehouden. De raming was f 483.000. Ingezonden mededeling Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van Uw rheumatieb. Door een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Kruschen's aansporende werking op uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stro men; pijn verwekkende onzuiverhe den kunnen zich niet meer vast zetten en zo verdwijnt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wachten - U moet vandaag met Kruschen beginnen en zo uw Rheumatische pijnen uitbannen - radicaal! Leerling kreeg belangrijke brief HOOCEVEEN, 9-9. De 16- jarige Reinier van der Sleen, een leerling van het christe lijk lyceum te Hoogeveen, droomt over een toekomstige loopbaan als raketspecialist of ruimtevaarder. In de af gelopen vakantie heeft Rei nier zelf een ontwerp ge maakt voor een raket. Dit ontwerp heeft hij toege stuurd aan de Amerikaanse raketspecialist dr. Werner von Braun. Dezer dagen kreeg hij een dikke envelop terug van de raketbasis uit Alabama (U.S.A.) met een begeleidende brief. Dr. von Braun schreef met belang stelling te hebben kennis ge nomen van zijn ontwerp. Bijgevoegd was verder een groot aantal beschrijvingen van raketten en andere ruimteprojectielen, kompleet met foto's, die reeds gelan ceerd zijn of op stapel staan. Zelfs een beschrijving van de raket „Saturnus", die pas volgend jaar zal worden af gevuurd, ontbrak niet. Over de al- of niet-bruikbaarheid van het ontwerp-van der Steen liet dr. von Braun zich in zijn brief niet uit Een - zij het kleine - categorie onder de bevolking lijdt vreselijk door de warmte van deze aanhou dende zomer. Het is de categorie van de kerkorganisten, die twee maal per zondag in hun afgesloten orgelhokje zitten te zweten. De ge volgen blijven niet uit natuurlijk. Wie het zo warm heeft en benauwd onder de dienst, gaat - hoe zwak is het vlees - gebruik maken van de camouflage, die zo'n hokje biedt. Achter zo'n veilig schut komt Klaas Vaak en die strooit korreltjes ook in organistenogen, vooral na de warme maaltijd. Het eerst bezweek een organist in Duiveland, die voor het toetsen bord in slaap sukkelde en niet wakker werd toen - na de afkondi ging van het te zingen vers - een stilte viel. Spoedig nam een snelle porder krasse maatregelen en bracht de orgelman weer tot be wustzijn. Het jongste bericht van dit soort stamt uit Schouwen, waar zich een vergelijkbare situatie voordeed. Dat was nog even ernstiger, want daar was geen (snelle) porder, zo dat de predikant drie maal zeer luid de familienaam van de speel man door de kerkruimte liet schal len. Eilandman mag nog deze bij zonderheid mededelen, dat deze trits van wekroepen geen succes had. Het beroepsinstinct van de koster was echter door het schal len gewekt en deze brave borst hees zich omhoog om de organist bij te brengen. Het moet gezegd, dat toen ook zeer snel een klanken regen over de hoofden van de schare neerdaalde. Een wetenschappelijk geschrift als: „Slaapverwekkende elementen in het orgelhok en de stimulering van het menselijk afweervermo- gen" bestaat nog niet, maar na de ze adembenemende specimen van vleselijke zwakte, mag men aan nemen dat hier stof ligt voor een aankomende socioloog met werke lijke gefundeerde belangstelling.. Of zou het toch maar alleen de warmte zijn? Eilandman hoopt het voor afle organisten in Nederland en natuurlijk ook voor de predi kanten. EILANDMAN. TtARELL C. TiOnICK DIRECTEUR VAN DE AFDELIN6 RUIMTE VAHRT V/MOE GOODySAR AIRCRAFT, MEENT DAT IN T97S~ RAKET- VLIEGTUIGEN DE AFSTAND cos ANGEL ES- LONDEN IN HO MINUTEN ZULLEN AF leggen De leider van de Britse socia listische partij, Gaitskell, en de la- bour-woordvoerder voor buiten landse zaken, Bevan, zijn vandaag uit Moskou in Londen terugge keerd. Zij hebben hun Oosteuro- pese tournee bekort met het oog op de verkiezingscampagne in Enge land. zijn ernstig zieke 74-ja- rige vader, koning Sisa- vangvong, is geweest het afkondigen van de nood toestand voor geheel Laos. Foto: na de benoeming tot regent van zijn va- Ingezonden mededeling der, schrijdt kroonprins Savang Vathana naar de DE MARECHAUSSEE B/EDT (ONGEVRAAGDE) assistentie in de strijd tegen de NOZEMS IN AMSTERDAM de gemeenteraad van istandoec heeft de maandag benoemd tot "dag der vliegen' ede re burger moet op die dag zoveel mogel'jk vliegen zien te vangen. men hoopt op deze manier van de vliegen - plaag af te komendie de stad al geru/me t'jd teistert in belgrado reikt de verkeerspolitie vr9kaart7es k>q? de bioscoop u/t aan verkeersovertreders het is verplicht de voorstelling te bezoeken. er draait een film over verkeersre6els Het goede weer is van invloed ge weest op de uitvoering van het werk. Zo is men reeds vóór met het aantal zinkstukken. In totaal zal Rijkswaterstaat bij de aanleg van dit tweede deel van De eerste regeringsdaad van kroonprins Savang Vathana als regent voor Werk in Veersche Gat wordt voor stormseizoen twintig branden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5