mm toen nu Gereedhoming tien k.m. zuidleiding had grote energiebesparing tnt gevolg Ceta-Bever cS» VIBKSBIPASTA 08=3 ROOMBOTER STAD EN PROVINCIE „gezondheid" ij? Ingezonden mededeling 120 LITER MELK ca. 20 PAKJES BOTER Verse, romige melk-zo van de wel naar de fabriek. Daar wordt van de room van ruim 6 liter melk 1 pakje roomboter bereid - puur natuur, puur gezondheid, pure heerlijkheid. 6 liter melk voor 1 pakje boter... ziet u wel: alléén Is bofer... en J boter is niet te vervangen. I HET HEOEfHANDÏ 2U1VÉUUBEAU RIJSWIJK U.H.J ZIERIKZEE Vergadering P.v.d.A. Op maandag 14 september a.s. houdt de afdeling Zierikzee van de P.v.d.A. in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" de eerste leden vergadering van het nieuwe sei zoen. De agenda vermeldt o.a. be stuursverkiezing wegens vertrek van mevr. J. Knulst-de Jonge en de heer J. Hoevens. Als kandidaten zijn door het bestuur gesteld mevr. J. Geschiere-Slabbekoorn en de heer J. van Hakke. Concert voor orgel en fluit Op zaterdag 19 september a.s. vindt in de Chr. Ger. kerk aan de Minderbroederstraat een kerkcon- cert plaats, dat zal worden ver zorgd door de organist Nic. H. Luik, terwijl als flüittist zal optreden Wie „toen" zijn weg koos van Zierikzee naar Zijpe, on vermijdelijk tussenstation op weg naar „Holland", reed door Nieuwerkerk's Weststraat, die aan het einde werd gemarkeerd door de zeskantige toren, in vroeger eeuwen deel uitmakend van de kerkwaarin omstreeks 1490 Vrouw Anna van Bourgondië, na de dood van haar man, Adolf van Kleef, Heer van Ravestein, een kapittel van Kanunniken vestigde. Nu is het onwaarschijnlijk, dat bij iedere passant ogenblikkelijk deze historische bijzonder heid door de gedachten flitste, maar feit is wel dat nie mand ontkwam aan de harmonie en de schoonheid van de middeleeuwse kolos, die zo prachtig de inrijstraat af sloot. Vooral ook in de toren hing de sfeer der eeuwen. Onderin was het spuithuis van de brandweer, waarvan de mannen zich vaak 'eerst de webben uit het gezicht moesten vegen als zij de oude handpomp kwamen halen. Zichtbaar door de galmgaten reeds werd het oude Nieu- werkerk, met verder in het oosten het warrige groen van de Ooster- en Sirjanslandse bossen. Een schennende hand vernielde het trotse bouwwerk, dat boven in zich droeg de oude klok, die tijden van droefheid en vreugde met zijn beierende stem onderstreepte. Nieuwerkerk's Weststraat kreeg - vooral na de ramp - een moderne jas aan. Andere tijden, andere huizen. De dingen die de sfeer van nu bepalen, zijn anders dan toen. Maar dé grote verandering kwam door het verdwijnen van de toren. Droeviger kan het niet. Op de plaats waar hij eenmaal stond is nu een plein, zeg maar, een open ruimte, als een litteken dat een heel erge wond verraadt. Nieuwerkerk zal die toegebrachte wonde nooit vergeten. Maar ook een toren - hoe smartelijk ook het verlies is van een eeuwenoud bouwwerk - is te vervangen. Daar hopen de inwoners op. Een toren op de oude plaats. Dan heeft de Weststraat weer zijn afsluiting en Nieuwerkerk een omhoogreikend symbool van herbouw en vernieuwing. Fr. J. Smith. De toegang tot dit kerkconcert is vrij. Mej. G. A. M. v. d. Kasteele, afkomstig van hier en momenteel als verpleegster werkzaam in het St. Claraziekenhuis te Rotterdam is aldaar geslaagd vóór het derde jaars examen. OOSTERLAND Geslaagde demonstratie mechanisch uienrooien Apparaat werkt uitstekend Donderdagmiddag werd een de monstratie mechanisch uienrooien gegeven op een perceel uien van de heer M. J. Zeijler te Ooster land Gedemonstreerd werd een appa raat dat werd ontworpen door de fa. Rumpt te Stad aan het Haring vliet. Deze middag was georganiseerd door de bedrijfsstudiegroep en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Er bestond een goede belangstel ling voor deze demonstratie, die o.m. werd bijgewoond door ir. van der Beek, die de plaats innam van de Rijkslandbouwconsulent, die verhinderd was. Een welkomst woord werd gesproken door de heer A. Doeleman, voorzitter van de Bedrijf sstudiegroep Schouwen- Duiveland. Nadat de machine met zeer goed resultaat was gedemonstreerd, wees ir. van der Beek op het nut| van deze uitvinding, waardoor het uienrooien met veel minder onkos ten kan geschieden. Enigó beschadiging Insiders waren van oordeel, dat het apparaat uitstekende resulta ten bereikte ondanks de droogte. De beschadiging was uiterst klein en bedroeg slechts 0,4%. Bij het rooien met de hand bedraagt dit cijfer algemeen 1 Wel verdient het aandacht dat de rijen inplaats van 22 a 25 cm. op 33 cm. worden gezaaid en dan uiterst recht. Dit wijder uitzaaien doet slechts zeer weinig of in het geheel geen af breuk aan het kwantum dat bij dichter opeen zaaien van een hec tare wordt geoogst. De uienrooima- chine kan gekoppeld worden ach ter een tractor. Na afloop van de demonstratie werd de heer Zeijler dank gebracht voor het bereidwillig beschikbaar stellen van zijn perceel uien. Ingezonden mededeling NATUURZUIVER jÈ OPWÏKKENO VERKWIKKEND N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Daiveland" Stijgend waterverbruik in tweede kwartaal 1959 Verschenen is het verslag van de Waterleiding Maatschappij „Schou- wen-Duiveland" over het tweede kwartaal 1959, een kwartaal dat zich kenmerkte door een grote ac tiviteit op het gebied van de lei- dingaanleg. Tien kilometer van de z.g.n. zuidleiding is aangelegd, cje transportleiding van 25 c.m. dia meter van de Hogeweg te Burgh naar het aanjaagstation te Zierik zee. Na het gereedkomen van deze leiding trad direct een grote ener giebesparing op. Ondanks hoge zomerverbruiken konden de aan jagers te Haamstede en te Brou wershaven buiten werking worden gesteld. Verder werd rond 17 km. gelegd in het kader van het-boer- derijplan, voornamelijk in de pol ders Dreischor en Zonnemaire. De bouw van zomerwoningen in de Westhoek vergde eveneens uitbrei ding, alsmede voor het industrie terrein te Zierikzee. Bij Scharen- dijke vond een omlegging plaats van een leiding. Een groot aantal weiland- en bouwaansluitingen kwamen tot stand (totaal 138). Grote droogte ji Kenmerk van de verslagperiode was verder de grote droogte in mei en juni. De toenemende vraag naar water noopt tot beperking. Dank zij genomen maatregelen, kon de watervoorziening doorgang vinden. Wel moest soms ongerief worden veroorzaakt door drukverlaging. Met de herverkavelingscommissie Zeeland bereikte men overeen stemming inzake financiering lei- dingaanleg voor weide-aansluitin gen. Voor 1 april 1960 wordt 11 km leiding aangelegd. Stügehd watergebruik Als gevolg - van droogte en een groter aantal aansluitingen werd 12.372 m3. water méér opgenomen dan in het tweede kwartaal van 1958. De afname bedroeg 274.771 m3. Het maximale dagverbruik be droeg (1 juniï 3460 m3. Het electriciteitsverbruik bedroeg 121.860 kwh. De locatie van drie te boren nieuwe putten werd vast gesteld. Op 11 mei ontstond een ernstige storing, als gevolg van het stuktrekken van een transportlei ding te Scharendijke. De zuidleiding werd in vier ge deelten aangelegd. Ter plaatse van de delingsdijk door Schouwen werd een hulpleiding van 800 m. lengte aangelegd, later te vervan gen door de definitieve leiding. Het boerderijenplan. In het kader van het boerderij enplan werden verder leidingen ge legd langs de Veerweg, de Stoof- weg en de Dreischorsedijk in de gemeente Zonnemaire; langs de Helleweg, de Langeweg, de Zeedijk de Zorgersweg, de Kapiteinsweg, de Daniël Lopse Hoekeweg, de Welleweg, de Blindeweg, de Adr. de Oude's weg de Molenweg en de Zuiddijk in de gemeente Dreischor, langs de Oostweg in Noordgouwe en langs de Dillingsweg te Sirjans- land. In Sirjansland werd tevens in de kom de doorgaande oude gietijze ren leiding vervangen door een wijdere van asbest-cement, als on derdeel van de te leggen secun daire transportleiding door het Dijkwater. Hiermede wordt een tweede voedingspunt voor Duive- land gekregen, hetgeen meer ze kerheid en een betere drukverde- ling zal geven. Te Haamstede werden nog lei dingen gelegd in de Kamperfoelie- weg nabij hotel „De Schouwse Boer" en in de Larixweg, beiden ten dienste van een aantal zomer woningen. Voor hetzelfde doel wer den op het terrein van de Stichting Renesse leidingen gelegd langs de Lijsterweg en de Vlierweg. Tenslotte werden nog leidingen gelegd op het industrieterrein te Zierikzee, naar het zwembad de Val en naar het sporterrein te Burgh. Het aantal buisbreuken bedroeg 6, waarvan 3 stuks in gietijzeren leidingen. Lekke huisaansluitingen kwamen 67 maal voor. Ingezonden mededeling i- BRUINISSE Leden Kon. Instituut van Ingenieurs bezochten Deltawerken Ir. H. A. M. C. Dibbils gaf uiteenzetting De afdeling Weg- en Waterbouw kunde van het Kon. Ned. Instituut van Ingenieurs, maakt momenteel een tweedaagse trip langs de Delta werken Zuid. Het ongeveer 120 personen grote gezelschap arriveer de donderdagmorgen per trein ie Roosendaal, waar in bussen werd gestapt en naar Bruinisse gereden. In de kantine van het werkkamp Stoofpolder te Bruinisse heeft het gezelschap de koffie gebruikt en hier heeft de hoofdingenieur-direc teur van de Deltawerken Zuid, ir. H. M. A. C. Dibbits, een uiteenzet ting gegeven van de uitvoering, de huidige stand en de nog uit te voe ren fasen van deze werken. Een rondwandeling over de Deltawer ken te Bruinisse met nadere uit eenzetting volgde op de theoreli- che uiteenzetting. De lunch werd te Zierikzee ge bruikt, waarna het gezelschap naar Middelburg vertrok, waar werd overnacht'. Vandaag (vrijdag) volgt een be zoek aan Veere en de Deltawerken in het Veerse Gat. Het gezelschap staat onder leiding van de voor zitter van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde van het K.N.I.v.I. prof. ir. van Bcndegom en de se cretaris de heer Fries. BROUWERSHAVEN Concert „Apollo" j Ter afsluiting van het seizoen 'hoopt de muziekvereniging „Apol lo" te Brouwershaven a.s. zater dag 12 september bij gunstige weersgesteldheid een populair con cert te verzorgen in de muziektent. Na afloop van het concert volgt er een taptoe door korps met drum band. Tien jaar Herv. vrouwen vereniging Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan zal de Hervormde vrou wenvereniging I.S.L.O.K. te Brou wershaven';in het gerestaureerde' koor der-Nfed. Herv. kérk een op voering geven van het lekespel „Martha 6n Maria", geschreven door Muriël Box. Vóór de aanvang houdt het bestuur in het jeugdge- bouw een receptie. In de kerk zal gewijde muziek worden gespeeld door diverse leden van de plaatse- Verwachting tot zaterdagavond: ZONNIG Droog, zonnj&i^p. warm weer; zwakke, in do namiddag nu en dan matige wind tussen oost en zuid. 12 sept. Zon op 6.08, onder 19.04. Maan op 16.29, onder 0.49. 13 sept. Zon op 6.09, onder 19.02. Maan op 17.08, onder 1.57. 14 sept. Zon op 6.11, ondef- 10.00. Maan op 17.41, onder 3.07. Volle maan: 17 sept. te 1.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 sept. 10.36 v.m. 23.19 n.m. 13 sept. 12.03 v.m. n.m. 14 sept. 0.44 v.m. 13.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 sept. 10.29 v.m. 23.07 n.m. 13 sept. 11.56 v.m. n.m. 14 sept. 0.26 v.m. 13.02 n.m. Doodtij: 12 sept. Ingezonden mededeling HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-9. Het hogedrukge- bied boven west en midden-Euro pa had vanmorgen zijn centrum boven de Alpen. Tussen dit hoge- drukgebied en een depressie boven de Noordelijke IJszee staat over Scandinavië een krachtige weste lijke luchtstroming, waarin enkele storingen naar noord-Rusland trekken. In het Atlantische gebied kwam er een verandering in de algemene circulatie, doordat een depressie van zuid-Groenland naar het midden van de oceaan trok, in plaats van evenals zijn voorgan gers naar IJsland te koersen. Bij IJsland treedt nu een belangrijke stijging van de luchtdruk op. Deze veranderingen zullen echter nog weinig invloed hebben op het Europese hogedrukgebied, doordat dit laatste zich wat naar midden- Europa terugtrekt, kan de wind meer zuidelijk worden. De tempe raturen blijven daardoor op een voor de tijd van het jaar zeer hoog niveau en het weer behoudt een zonnig karakter. VAN DE BOEKENPLANK „HET BEGON IN SORRENTO" door Morris West Morris West de bekende schrij ver van het boek „Kinderen van de zon", dat een aanklacht -bevatte over de toestanden in de achter buurten van Napels, heeft een nieuwe - eveneens in .Italië spelen de - roman geschreven, die onder de titel „Het begon in Sorrento" (oorspronkelijke titel „The big story") is verschenen bij de Uit geversmaatschappij J. H. Gottner te Haarlem. In „Het begon in Sorrento" is de hoofdpersoon een Amerikaanse journalist, die in Italië stuit op vei'schrikkelijke wantoestanden met betrekking tot de aanwending van hulpgelden uit het buitenland. De journalist - Richard Ashley - aarzelt niet een reportage samen te stellen, die het buitenland moet schokken en die in het Italiaanse binnenland regelrecht invloed zal uitoefenen op de komende verkie zingen. Maar Ashley stuit op een net van duistere intriges, die op zichzelf beschouwd immoreel zijn. maar die wortelen in de historie van een land, waarin de dingen eindeloos ingewikkelder zijn, dan zij op het eerste gezicht gelijken. Ashley blijkt zich in een avontuur te hebben gestort, dat hem bijna het leven kost, want de „profiteurs van de oude orde" slapen niet en zijn gewend grove middelen, te gq-; bruiken, als de charmante 'minder doeltreffend blijken. Het boek gunt een kijkje in het zieleleven van het Italiaanse volk, het is prachtig van sfeerbeschrij ving en munt uit door een recht-op -de-man-afgaande stijl, die respekt afdwingt. Vooral voor de tourist, die met het Italiaanse leven uit eindelijk toch slechts oppervlakkig in aanraking komt. maar het mo gelijk meent te kennen, zal dit boek een openbaring zijn. („Het begon in Sorrento" - J. H. Gottmer, Haarlem, f 4,90) KERKNIEUWS Oud Ger. Kerk OOSTERLAND. Maandag 14 sep tember de heer van Prooijen, te Ede (7.30 uur). lijke muziekvereniging. Deze bij eenkomst is voor een ieder gratis toegankelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2