Eisenhower vertelde voor t.v. 1 over Europese reis DE ZIERIKZEESCHE COURANT De nieuwe R.A.l. VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 No. 18631 116e jaargang Z«KMS«HMEUWSBO]>E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-188» REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niets te voorspellen over beprekingen met Chroesjtsjef WASHINGTON, 10-9. President Eisenhower heeft het Amerikaanse volk donderdagavond in een tele visiegesprek het een en ander medegedeeld over zyn komende besprekingen met de Russische premier en partijsecretaris Chroesjtsjef en zün Europese reis. Over het komende overleg met Chroesjtsjef zei Eisenhower: „Het is mijn diepe hoop dat uit deze besprekingen enig wezenlijk resultaat zal voort spruiten, ook al zou niemand hier iets over kunnen voorspelllen. Omtrent de door hem in Europa met de leiders van Engeland, Frank rijk en west-Duitsland gevoerde be sprekingen verklaarde Eisenhower: „Elk hunner onderschreef ten volle het Amerikaanse standpunt dat elk besluit om een topconferentie te houden gebaseerd moet zijn op de zekerheid, dat de status en de rech ten van het Westen in Berlijn zul len worden geëerbiedigd. Bovendien geloven wij dat er van Sowjetrussische zijde op de een of andere wijze een duidelijke aan wijzing moet worden gegeven dat de welgemeende onderhandelingen de belofte zullen inhouden dat zij zullen leiden tot een wezenlijke verkleining van de oorzaken der internationale spanning". De president verklaarde bij zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Pa rijs uiting te hebben gegeven aan de Amerikaanse bezorgdheid over het agressieve optreden der com munisten in Azië. Hij zei te hopen dat de instelling van de V.N.-com- missie voor Laos er toe zou bijdra gen een einde te maken aan de „agressie, die de vrijheid van Laos bedreigt". Eisenhower vervolgde: „Het feit, waardoor ik op mijn Europese reis het meest ben getroffen, was de diepe genegenheid der Europeanen voor de Amerikanen. In de dorpen, steden en wereldcentra, die ik heb bezocht, kon ik gevoelen hoe deze boodschap in daverende toejuichin gen over de Atlantische Oceaan ge dragen werd". De president verklaarde dat zijn besprekingen met Bondskanselier Adenauer van west-Duitsland, de Britse premier MacMillan en pre sident De Gaulle van Frankrijk - allen oude vrienden van mij - en het door hem met de Italiaanse premier Segni en .de Nederlandse Grote graanoogst in de Sowjet-Unie MOSKOU, 10-9. Volgens het of ficiële Sowjetrussische nieuwsbu reau Tass is de graanoogst van dit jaar reeds voor viervijfden binnen gehaald en zou deze oogst bijna even groot zijn als die van het vorige jaar, welke een recordom- vang had. In het oosten van het land - de Oeral, Siberië en Ka zakstan - moet het oogsten nog voltooid worden. Daar worden zeer grote oogsten verwacht. Door ge brek aan regen in de zomer in stre ken als de beneden Wolga en de Oekraine is de opbrengst echter kleiner dan verleden jaar. In zijn geheel zal de graanoogst klaarblij kelijk wel niet ver van het record van vorig jaar af liggen. voorzitter van de NAVO-raad, mr. J. Luns, gevoerde overleg, „op nieuw hebben aangetoond dat wij het eens zijn over de fundamen tele vraagstukken en onze vastbe sloten steun aan de NAVO". Hij voegde hieraan toe: „Wij wa ren het er over eens dat de defen sieve kracht, noodzakelijk voor de beveiliging van onze gemeenschap pelijke veiligheid, moet worden ge handhaafd". INCIDENT IN KROMHOUTKAZERNE TE TILBURG Soldaat tergde officier en werd gearresteerd s-GRAVENHAGE, 10-9. Op het terrein van de Kromhoutkazerne te Tilburg heeft zich, naar de Leger- voorlichtingsdienst mededeelt, gis teren een incident voorgedaan tij dens het middag-appèl. Terwijl de officier, die het appèl afnam, de eerste luitenant J. W. Labrijn, van het regiment aan- en afvoertroepen, een recruut wees op zijn incorrecte tenue, maakten twee jongelieden vaii- de straatzijde ter gende en spottende opmerkingen, aldus de mededeling. De officier reageerde met de me dedeling, dat hij de Koninklijke marechaussee zou waarschuwen. Intussen gaf hij de wachtcomman dant opdracht, de twee jongelieden, in afwachting van de komst van de Kon. marechaussee, aan te houden. Nederlander in V.N.- commissie voor Laos 's-GRAVENHAGE, 10-9. Onze landgenoot de heer Jacq F. Engers is door de secretaris-generaal der Verenigde Naties benoemd tot plaatsvervangend secretaris van de subcommissie van de veiligheids raad, die een onderzoek zal gaan instellen naar de toestand in Laos De heer Engers is hoofdambtenaar der afdeling politieke zaken der Verenigde Naties en hij maakte reeds vroeger deel uit van UNO- missies naar India, Pakistan, Korea en de Balkanlanden. Eén van hen verzette zich hierbij heftig en kreeg een schaafwond aan het hoofd, die ter plaatse werd ver bonden, aldus de Legervoorlich- tingsdienst. Het bleek te zijn de dpi. soldaat W. C. J. Martens van het 108 ver bindingsbataljon, met periodiek verlof in Tilburg. Hij is justitieel voorlopig in arrest gesteld. De andere burger kon na ver hoor de kazerne verlaten. De Kon. marechaussee stelt een nader onderzoek in naar de gedra gingen van de betreffende officier en de dpi. soldaat, aldus de Leger- voorlichtingsdienst. Een van de meest bekende punten in west-Engeland is de „Clifton Suspension Bridge" te Bristol. Haar ontwerper Isambard Brunei, die een eeuw geleden is gestorven, wordt op waardige wijze herdacht. De gehete brug baadt nu in een zee van sprookjeslicht. Men kan een schepper geen betere eer bewijzen. Grote brand in Jersey JERSEY CITY (New Jersey), 10-9. Acht vemen, waarin ongeveer 2.250 ton brandbare chemicaliën waren opgeslagen, zyn gistermiddag in Jersey door een reeks ontploffingen verwoest. Door de ontploffingen ontstonden branden, die ook nabijgelegen be waarplaatsen van schroot en twee dehands auto's aantasten. Vaten met naftaline, ethyleen, glycoll, al cohol en ether vlogen in de lucht. Vijf-en-twintig brandweerlieden werden door de hitte en de rook bevangen. Zeven van hen moesten naar het ziekenhuis gebracht wor den. De brandweerlieden hadden opdracht zich te beperken tot het voorkomen van uitbreiding van de brand, daar de geweldige hitte be strijding van het vuur onmogelijk maakte. Nederlandse oud-S.S.er gearresteerd GRAZ, 11-9. Een 37-jarige Ne derlandse oud-SS-er, Pieter van de Watering, is in Graz (Oostenrijk) gearresteerd op beschuldiging van valsheid in geschrifte. De man blijkt zich sinds 1943 bij een in woonster van Graz verborgen te hebben, daar hij niet naar Neder land terug durfde keren. Van de Watering ging enige tijd door voor haar neef, maar later adopteerde zij hem officieel als zoon. Toen hun echter een kind ge boren werd, moest hij iets doen om de toestand te redden. Hij vervals te de papieren van zijn in de oor log omgekomen broer om zich te kunnen identificeren. Na een ruzie heeft de vrouw haar Hollandse „neef", „zoon" en „echtgenoot" bij de autoriteiten aangegeven. Honderdjarige te Vuglit VUGHT, 11-9. Onder vele blijken van belangstelling heeft de heer Karei van der Zande te Vught gis teren zijn 100ste verjaardag ge vierd. 's Morgens heeft een klein zoon in de parochiekerk van St. Petrus in aanwezigheid van talrij ke familieleden een mis opgedra gen. In de loop van d? dag volgde in het ouderlijk huis aan de Rozen straat 9 een zeer drukke bezochte receptie. Zowel geestelijke als we reldlijke overheden kwamen hun opwachting maken. Het bestuur van de ontspanningsvereniging voor bejaarden promoveerde de 100-jarige tot erelid In de avond uren brachten drie verenigingen uit het Vughtse muziekleven een serenade. Op het Amsterdamse Europaplein wordt hard gewerkt aan de bouw van het nieuwe R.A.I.-gebouw. Op de bijgaande foto zien we hoe de eerste spant - een gevaarte van 12 ton en met een overspanning van 67Y2 meter - door twee bokken op zijn plaats gebracht wordt. De spant is op drie plaatsen scharnierend en door middel van ondergrondse trekkokers staat er op iedere overspanning een druk van 50 ton. Het gehele dak rust op 38 van deze spanten. WACHTMEESTERS DER RIJKSPOLITIE LIETEN ZICH OMKOPEN AMSTERDAM, 10-9. De rijksre cherche heeft deze week drie wachtmeesters van de verkeers- groep der rijkspolitie in Amster dam gearresteerd, nadat een auto mobilist er aangifte van had ge daan, dat zy van hem een gift van 150 gulden hadden geaccepteerd teneinde 'n proces-verbaal te voor komen. Het drietal, dat intussen een bekentenis heeft afgelegd, zal morgen voor de officier van justi tie. mr. J. F. Hartsuiker worden geleid. De betrokken automobilist reed in het Gooi en werd door een der wachtmeesters aangehouden, om dat zijn rijden (nogal links op de weg) een onzekere indruk maakte. De wachtmeester wilde controle ren of de bestuurder onder invloed van sterke drank was en kennelijk moet deze wel iets gedronken heb ben, want anders zou hij er niet toe over zijn gegaan de wachtmees ter met een bedrag van 150 gulden om te kopen. Volgens de automobi list liet de politieman doorscheme ren dat de bestuurder een vervol ging kon voorkomen door hem met Bondsdag Chr. Geref. mannen ARNHEM, 10-9. De Bond van Christel.-Gereformeerde Mannen- verenigingen in Nederland houdt op woensdag 16 september a.s. in Arnhem de bondsdag. Dr. W. H. Velema uit Eindhoven spreekt hierop over het onderwerp „Cal- vijn en U". Aan deze bondsdag gaat op dinsdag 15 september een huishoudelijke vergadering vooraf, waarop de gebruikelijke jaarstuk ken zullen worden afgehandeld. Wat het bestuur betreft zijn aftre dend doch herkiesbaar de heren D. Kil jan en P. J. Heizenberg. Ter voorziening in de vacature A. Kool zijn het tweetal geplaatste heren W. Dekker te Zierikzee en P. A. Glasbergen te Dinxperloo. Tijde lijk wil men het bondsbestuur ook met een lid uitbreiden. Door het bestuur zijn hiervoor gecandideerd ds. I. de Bruijne te Rotterdam en prof. dr. B. J. Oosterhoff te Apel doorn. geld terwille te zijn. De wacht meester stak de 150 gulden bij zich en deelde dit bedrag later met twee andere collega's, die thans even eens gearresteerd zijn. De zaak kwam aan het rollen doordat de betrokken automobilist later toch besloot het er niet bij te laten zitten. Nadat hij aangifte ge daan had werd de wachtmeester aan de tand gevoeld en bekende al spoedig. Het is niet uitgesloten, dat dit geval niet alleen staat. Evenmin is bekend of s alleen deze drie wachtmeesters als ambtenaar gif ten hebben aanvaard om hun plicht te verzaken. Dit zal thans worden uitgezocht. Dr. Paul Juliën terug uit Frans Kameroen WASSENAAR, 10-9. Dr. P. F. J, A. Julien is dezer dagen terugge keerd uit Afrika, waar hij zijn twintigste expeditie gemaakt heeft Dr. Julien, president van de Ne derlandse anthropologische vereni ging, heeft deze keer een reis ge maakt door de bergwildernis bij het Tchadmeer in Frans Kameroen De reis had een tweeledig doel. In de eerste plaats een oriënterend bloedgroeponderzoek bij vier berg stammen, die in het algemeen sa mengevat worden met de naam Kirdi's (Arabisch voor: heidenen) en die behoren tot de Faulbestam- men en voorts een onderzoek naai de zogenaamde sikkelcellen in het bloed, een pathologische afwijking in het bloed die ook anthropolo- gisch van belang is gebleken, zo zeide dr. Julien. Dr. Julien was zeer tevreden over de resultaten van zijn expe ditie, die - naar -hij zeide - vooral zo gunstig zijn geworden door de ruime medewerking van Franse en Afrikaanse bestuursambtenaren. Hij verklaarde helemaal geen last gehad te hebben van de poli tieke moeilijkheden die in dit ge bied de laatste tijd nogal voorko men. Dr. Julien heeft de nog vrij wel onbekende stammen der Podo- gog en Ziver kunnen onderzoeken. Hij heeft onder meer 1300 foto's gemaakt. Staten-Geiieraal ;-GRAVENHAGE, 10-9. H.M. de Koningin zal zich a.s. dinsdag in de gebruikelijke feestelijke stoet van het paleis aan het Lange Voor hout naar de Ridderzaal begeven teneinde de nieuwe zitting van de Staten-Generaal te openen met het uitspreken van de troonrede. De tocht naar de verenigde vergade ring van Eerste en Tweede Kamer wordt gemaakt in de gouden koets. Prins Bernhard en prinses Irene zullen Hare Majesteit vergezellen. De stoet zal de gebruikelijke weg volgen: Lange Voorhout, Kneuter dijk, Lange Vijverberg, Korte Vij verberg, Binnenhof. Burgemeester vau Axel met ziekteverlof AXEL, 10-9. De Commissaris dei- Koningin in Zeeland heeft de bur gemeester der gemeente Axel, ds heer P. L. D. J. van O., met ingang van 9 september voor on bepaalde tijd met ziekteverlof ge zonden. Naar wij vernemen is dit ge schied op grond van privé-gedra- gingen van de-burgemeester. ZEEUWSE VERKEERSDAG s-GRAVENHAGE, 10-9. Het Ne- derlands verkeersinstituut zal op 12 oktober te Vlissingen in restau rant „Brittannia" een Zeeuwse ver., keersdag houden. Deze vsrkeersdag werd georganiseerd in samenwer king met het provinciaal bestuur van Zeeland, de Kamers van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg en voor Zeeuws Vlaanderen te Ter- neuzen, het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel en het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land. De verkeersdag zal worden bij gewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr mr. A. F. C. de Casembroot. Er staan lezingen en causerieën op het programma die gehouden zullen worden door dr. H. C. Kuiler van het Nederlands Verkeersinstituut, ir. J. G, Snip van Provinciale Wa terstaat, de heer M. C. Verburg, ■ec. drs., directeur van het Econo misch Technologisch Instituut en dr. ir. F. Q. den Hollander, oud president-directeur van de Neder landse spoorwegen. Schilder viel uit stelling ROTTERDAM, 10-9. De 59-jarige arbeider A. van der Wegke uit de Davidsstraat in Rotterdam is van middag bij het schilderen van een tank van Pakhuismeesteren op de Vondelplaat van een 12 meter hoge stelling gevallen. Hij had de stel ling, die aan een tank hing, juist verplaatst, toen deze begon te schuiven. De man verloor zijn evenwicht en is er uit gevallen Hij werd nog naar het ziekenhuis Berg weg vervoerd, maar daar bleek hij reeds te zijn overleden. 's-GRAVENHAGE. Een extra DC 7C van de K.L.M. zal a.s. za terdag het gevolg van Chroesjtsjef non-stop van Schiphol naar New York brengen. Het gevolg is zestig man sterk. Een der leden is de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken der Sowjet- Unie Koeznefcsof. Het gezelschap zal met een extra-Tupolev van Moskou naar Schiphol reizen. Het zal daar zaterdagochtend om negen uur aankomen en in het K.L.M.- toestel overstappen. Chroesjtsjef zelf zal met een apart Russisch re geringstoestel non-stop van Mos kou naar New York reizen. SOESTERBERG. Prins Bernhard is donderdagmorgen van Soester- berg per vliegtuig naar Zwitser land vertrokken waar hij in zijn functie van president van de inter nationale paardensport-federatie een dressuur-concours te Sankt Gallen zal bijwonen. Aanvankelijk was de Prins voornemens hieraan ook zelf de?l te nemen doch hij heeft hiervan moeten afzien in ver band met de ziekte van zijn paard. Opening zitting Morgeij is altijd de dag, waar op zwakkelingen een nieuw leven beginnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1