Laos GUP WEKELIJKSE WERELDSCHOUW in Veiligheidsraad DE MAN UIT CHICAGO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdAG 10 SEPTEMBER 1959 N». issao EUROPA EN AZIË Maandagavond kwam de Veilig heidsraad van de Ver. Naties bij een om te beraadslagen over Laos. Hoewel men had verwacht, dat de binnenlandse toestand in dit land eens opnieuw een internationale aangelegenheid zou worden, had men zich toch een week gele den nog niet voorbereid op zulk een ontwikkeling. Immers de re gering van Laos stelt, dat het wordt aangevallen door noord- Vietnam. En daarvoor waren moeilijk bewijzen te geven. Want het moge dan zo zijn, dat in aller lei landen (ook bijvoorbeeld in Al gerije) de rebellen materiële en morele steun ontvangen uit een buurstaat, deze laatste valt daar om nog niet aan. Er zijn nu in de wereld vele be roeringen in vele landen en daar bij zijn buitenlandse invloeden on miskenbaar. Maar wat is „agres sie?" In Frankrijk beschuldigt men er de Tunesiërs van, dat zij de re bellen in Algerije helpen en dus Frankrijk eigenlijk aanvallen. Dat is wel waar. Maar in de betrek kingen tussen staten betekent toch een aanval, dat troepen van de ene regering het land van een ander bewind binnenvallen. En dus rees de vraag: zijn legers van Noord- Vietnam inderdaad binnengedron gen in Laos? En daarover had men eigenlijk geen gegevens. Al sinds 1953. In 1953 woedde in Indo-China een burgeroorlog tegen de Fransen het felst in Vietnam, waar in 1954 de vesting Dien Bien Phoe in han den viel van de communisten. Toen drongen Vietnamese rode troepen oolc door in Laos, dat onder Franse voogdij stond. Men weet dat de positie der Fransen zo benard werd, dat op de Aziatische confe rentie van Genève in 1954, naar de voorwaarden werd gezocht om het vuren te staken. Overeengekomen werd, dat Viet nam werd gesplitst in een noorde lijk communistisch gebied en een zuidelijke staat, die onder Ameri kaanse bescherming kwam. Het vorstendom Laos, dat ten westen van Vietnam ligt, zou neutraal worden. De Vietnamezen trokken zich uit La os terug. De inheemse rebellen, die met de communisten hadden samenge werkt en in twee provincies de macht hadden, moesten hun leger tje ontbinden en het gezag van de centrale regering aanvaarden. Die regering zou dan leiders van de oppositie opnemen. Mislukt compromis. Een internationale commissie (een Indiër, een Canadees en een Pool) zou toezicht houden op de uitvoe ring van dit akkoord. Het slaagde niet. De niet-communisten vrees den met de rebellen het paard van Troje binnen te halen en na vele onderhandelingen en tijdelijke overeenkomsten brak de rechter zijde verleden jaar met de oppo sitie. Zij ontzegde ook de interna tionale commissie het verder ver blijf in Laos en aanvaardde hulp van de Amerikanen, om het leger tje uit te rusten en het centrale gezag te herstellen. Studieconferentie Beschutte Arbeid 's-GRAVENHAGE. D? eerste Europese studieconferentie over beschutte arbeid te Den Haag, be legd door de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg, is gesloten. De deelnemers, afkomstig uit twaalf landen, konden zich in de slotzitting verenigen met een aan tal conclusies over de beginselen, doeleinden, organisatie, financie ring, wijze van uitvoering en toon stelsels van beschutte arbeid. Een dezer conclusies betreft het recht van iedere gehandicapte mens op gelijke arbeidskansen als zijn niet gehandicapte medemens, zo moge lijk in het gewone produktieproces maar anders in beschut verband. Het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd een soortgelijke conferentie te beleggen op natio naal niveau, teneinde de resultaten dezer internationale samenkomst door te geven. De kerken en Werelddierendag 's-GRAVENHAGE. 5-9. De Ne- derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft zich - nu de Werelddierendag (4 oktober) op zondag valt - zich gewend tot de voorgangers van alle kerken in Nederland, om in het bijzonder in de prediking van die dag aandacht te schenken aan de verhouding schepper-mens-dier. Dat de belangstelling van de voorgangers voor de onderv/erpe- lijke aangelegenheid groeiende is, blijkt wel uit het feit, dat door verschillende kerken wederom me dewerking werd toegezegd, aldus de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Ook aan de kerkelijke omroep verenigingen (I.K.O.R., K.R.O cn het Convent van Kerken) is een desbetreffend verzoek uitgegaan. Aanvankelijk vernam de wereld weinig van dit alles, totdat de rechtse regering last kreeg van vernieuwde acties der rebellen. Nu zou het beter zijn geweest, als in dit arme en achterlijke land her vormingen waren doorgevoerd en geld was besteed aan het opruimen van allerlei sociale grieven. Doch nu dit niet of onvoldoende ge beurde, was het goed, dat de Ame rikanen de bedreigde regering hielpen. Zou immers een commu nistische oppositie de macht krij gen, dan zou het moeizaam ver kregen evenwicht worden ver stoord. Dan zouden Peking en Hanoi (de hoofdsteden van China en noord-Vietnam) weer een land onder hun voogdij krijgen en zou de internationale spanning toene men. Waarnemer der V.N.? Zou men zich echter laten ver leiden tot het ontketenen van een strijd tussen de twee „blokken", dan zou Laos een tweede Korea worden cn misschien een grote oorlog ontketenen. Daarom poog den vooral de Engelsen de kwestie weer tot een binnenlandse aange legenheid terug te brengen, zonder aanklachten tegen welke vreemde staten ook. Zij stelden voor, dat waarnemers van de V.N. zich naar Laos zouden begeven, om daar toe te zien, dat geen soldaten uit noord-Vietnam of China konden binnensluipen. Achter dit „ijzeren gordijn" moesten de Laotiërs dan met Amerikaanse materiële en fi nanciële hulp maar zelf orde op hun zaken stellen. Een redelijk voorstel, dat de kwestie uit de sfeer van de felle strijd tussen twee „blokken' kon halen. India waakzaam Intussen is het nu zo, dat ook India zijn grote gezag in Azië aan wendt om te waarschuwen togen de agressieve daden van China. In rön witboek heeft de regering van Nehroe een boekje open gedaan over grensschendingen en botsin gen sinds 1954. Dit maakt de po sitie der communisten in Azië niet sterker. Met spijt constateerde de Chi nese minister-president Tsjou En- lai, dat de Aziatische landen tegen elkaar in het harnas zijn gejaagd. Zijn bewering, dat- Amerika dit deed, is bespottelijk. De Aziaten onderling krijgen spontaan rüzie. Als nu de Amerikanen en Rus sen zich door de tegengestelde Azi atische partijen zo op sleeptouw laten nemen, dat zij met elkaar in oorlog dreigen te raken, is dat geen prettig vooruitzicht. Elk land, hoe klein ook, moet natuurlijk be schermd worden tegen communis tische infiltratie. Maar ook moet men trachten te voorkomen, dat landjes als Laos en noord-Vietnam een derde wereldoorlog ontketenen Het is dus goed, zijn hoofd koel te houden, want zulke botsingen zul len talrijk worden.... Twee beelden van de eerste dag van het koninklijk bezoek aan de hoofdstad: Boven: het koninklijk paar inspecteert de opgestelde stu denten-erewacht voor het paleis op de Dam. - Onder: HM. de Koningin telefoneert via een demonstratie-telefooncentrale met ir. J. A. Duyvis, voorzitter van het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek, waar het koninklijk paar maandagmiddag een bezoek bracht. De staalstaking in Amerika WASHINGTON, 9-9. President Eisenhower heeft, nadat zijn mi nister van arbeid, Mitchell, hem op de hoogte had gebracht van de stand van zaken bij de nu reeds 57 dagen durende staalstaking, in een brief aan de twaalf betrokken staalfabrieken en de vakbond aan gedrongen om ononderbroken on derhandelingen. „Lauwe onderhan delingen zijn niet voldoende. Er zijn ononderbroken onderhandelin gen, in goed vertrouwen en met de wil een verantwoorde regeling te treffen, nodig", aldus de president. EISENHOWER OOK NAAR INDIA NEW YORK, 9-9. James Reston, de eerste correspondent van de „New York Times" te Washington schrijft, dat president Eisenhower ernstig overweegt een bezoek aan India te brengen na zijn reis naai de Sowjet-Unie aan het eind van het jaar. De president heeft een uitnodi ging van de Indische premier Nehroe ontvangen. Er is nog geen beslissing genomen, maar volgens Reston hebben medewerkers van Eisenhower er bij de president op aangedrongen de uitnodiging te aanvaarden en zijn „vred'eszen- dingvoort te zetlen door bezoe ken aan Japan en de Philippijnen. Vierduizend man rode Iroepen in Laos BANGKOK, 8-9, De Laotische minister van buitenlandse zaken, Kampan Panya, heeft gezegd dat 4 000 man communistische troepen Laos zijn binnengedrongen. Zij zijn volgens de minister met Tsjecho- slowaakse, communistischChinese en Russische wapens uitgerust. Kampan, die op weg is naar de V.N. in New York, zei voorts, dat hij over „voldoende bewijzen" van communistische agressie beschikt. De minister beschuldigde Noord- Vietnam er van met kanonnen over de grens geschoten te hebben, Minister Kampan heeft in Bang kok gesproken met de secretaris generaal van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie over de moge lijkheid van sen beroep van Laos op de Zoavo als de V.N. geen hulp zouden bieden of te traag zouden reageren. Maar tot dusver is nog geen officieel verzoek om hulp van de Zoavo ingediend, aldus Kampan De conservatieve partij heeft de 84-jarige sir Winston Churchill weer kandidaat gesteld voor de al gemene verkiezingen. Sir Winston werd in 1900 voor het eerst tot La gerhuislid gekozen. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft dinsdag met 371 tegen 18 stemmen een wetsontwerp aangenomen dat de regering mach tigt aan communisten geen pas poorten te verstrekken. KROONPRINSES BEATRIX NAAR V.S. Honderdduizenden bereiden Prinses Beatrix feestelijke ontvangst Vrijdag komt de „Rotterdam" in New York aan NEW YORK, 7-9. Honderddui zenden New Yorkers zullen waar schijnlijk deelnemen aan de feeste lijke ontvangst ter ere van prinses Beatrix voordat zij naar Washing ton gaat om een bezoek te brengen aan president Eisenhower. De „Rotterdam", waarmee de prinses de reis naar de V.S. maakt wordt vrijdag in de haven van New York verwacht. Daarna zal de prinses met het Nederlandse oor logsschip „Gelderland" naar het Battery park varen, waar zij voet aan wal zal zetten. Op haar rijtoer door Broadway zal haar een ont vangst bereid worden, die de New Yorkers slechts aan zeer hoge gas ten voorbehouden: de „Ticker-tape parade" waarbij kwistig papier- V.S. sturen wapens naar Laos VIENTIANE, 8-9. De eerste zen ding Amerikaanse vuurwapens van klein kaliber is dinsdag uit Ameri kaanse bases in Japan per vliegtuig in Vientiane aangevoerd. De wa pens worden geleverd in het kader van het Amerikaanse programma voor hulpverlening aan belaagde staten. De zending bestond uit ka rabijnen van dertig millimeter, re volvers, handgranaten en seinuit- rusting. Van de zijde der Amerikaanse ambassade is meegedeeld dat woensdag nog zeven vliegtuigen wapens zouden aanvoeren. Ook na woensdag zullen er dagelijks een zevental Amerikaanse vliegtuigen met wapens te Vientiane landen. Voorts verwachtte men woens dag een wapenzending, die per spoorweg uit Bangkok wordt aan gevoerd. snippers en confetti uit de ramen van de ^volkenkrabbers uitge strooid worden. Prinses Beatrix brengt tien da gen in de Verenigde Staten door als eregast bij de feestelijkheden ter herdenking van de 350ste ver jaardag van de aankomst van de Britse ontdekkingsreiziger Henry Hudson. Later in haar tournee zal zij de zelfde weg volgen, die Hudson ge nomen heeft op zijn ontdekkings reis in het binnenland in opdracht van de Nederlandsch Oost-Indi sche Compagnie. Ingezonden mededeling Stop met kneedbaar hout van Ceta-Beve Franse generaal zou gesneuveld zijn CAIRO. 9-9. Een woordvoerder van de Algerijnse rebellen heeft dinsdag in Cairo verklaard dat ge neraal Jarrot, de militaire bavel- hebber en burgerlijke gouverneur van het gebied van Tiaret in Al- gerië, om het leven is gekomen j doordat opstandelingen zijn hef- schroefvlicgtuig hebben neerge schoten, (In Algiers is maandag bekend gemaakt dat generaal Jar rot was gedood bij het verongeluk ken van zijn hefschroefvliegtuig, doch nadere bijzonderheden wer den niet gegeven). De Algerijnse woordvoerder ver klaarde voorts dat de rebellen tussen 30 augustus en 4 september 224 Franse militairen hebben ge dood en 184 gewond. Koffie-automaat voor reizigers UTRECHT. Het centraal sta tion in Utrecht is sinds dinsdag een koffie-automaat rijk en heeft daarmee een primeur voor Nederland. Op het eerste perron, vlak voor de uitgang Buurtsporen, is - het ingenieuze apparaat op gesteld, om haastige reizi- J gers de gelegenheid te bie den zich in zes seconden van een bekertje koffie te voor zien. Wanneer men drie dubbeltjes in de automaat gooit, kan men uit vijf mo gelijkheden kiezen: koffie- zwart, koffie-melk, koffie- suiker-melk, koffie-suiker en koffie-dubbel suiker- melk. Na op de desbetref fende knop gedrukt te heb ben, behoeft men slechts een glazen ruitje opzij te schui ven om het bekertje te pak ken. Een roerstokje is over bodig, aangezien alle ingre diënten door het apparaat reeds grondig zijn gemixed. De capaciteit van de auto maat is 300 bekertjes. De mogelijkheid bestaat, het apparaat in de toekomst te verbouwen, zodat het ook thee en soep produceert. Directeur lichtte bank op voor f 250.000 LEEUWARDEN, 8-9. Vanmorgen is in zijn woning te Driesum bij Dokkum gearresteerd de héér H. R. D., directeur van de Boaz-bank al daar. De gearresteerde wordt er van verdacht de bank te hebben opgelicht voor een bedrag van on- g?veer f 250.000. De onregelmatig heden in de boeken werden ont dekt' tijdens een onderzoek door controleurs van de Nederlandse Bank. Bij een naderhand ingesteld accountantsonderzoek bleek er een tekort te zijn van ongeveer f 250 duizend. De directeur van de bank was reeds jarenlang werkzaam bij de Boaz. In het huidige stadium kon nog niet worden meegedeeld of er spaarders en beleggers ern stig gedupeerd zijn. Rupsen ruïneren Drenth's bos ASSEN, 9-9. In de boswachterij Grolloo, die valt onder de hout vesterij Assen-oost van Staatsbos beheer, is door het optreden van een tot nu toe nog niet volledig ge determineerde rups, een schade aangericht van naar schatting f 5000. Exemplaren van deze rup sensoort hebben ruim 60 hectaren Lariksbos volledig kaalgevreten. De rupsen zijn voor het eerst ge signaleerd op 28 juli nadat men op 4, 5 en 6 juni de vlinders had waargenomen. De spanrups die het kwaad heeft aangericht is klein, dun en kaal en heeft dezelfde kleur als de schors van de bomen waarop zij haar ver nietigend werk doet. DETROIT. De bekende Siamese tweeling Daisy en Violet Hilton herstelt zich na een geslaagde her nia-operatie bij Daisy. De 45-jarige tweeling was zondag na het optre den op de kermis in Michigan in een ziekenhuis in Detroit opgeno men. Drie dokters volbrachten een „zeldzame en moeilijke" operatie in twee uur tijd. Geen regelmaat te ontdekken in warme zomers als van 1959 Wetmatigheid is helaas niet te vinden Augustus verschilde aanzienlijk van de voorafgaande maanden, al was het alleen maar omdat het in het begin van de maand eindelijk eens regende, aldus de heer M. Scharringa, landbouwmeteoroloog van Tiet K.N.M.I. onlangs voor~'de' microfoon. Deze regen heeft veel goed gedaan. In het bijzonder is hel grasland weer goeddeels her steld. Men ziet weer .zoveel gras als we de laatste maanden niet meer gewend waren. Gemiddeld genomen was augus- ius warmer, droger en zonniger dan normaal. In De Bilt was de ge middelde temperatuur 1,2° C. bo ven normaal. Het aantal uren zon neschijn bedroeg daar 208 tegen 192 normaal. De hoeveelheden neerslag bleven op veel plaatsen onder normaal. In het noorden van het land is in het algemeen niet meer dan de helft van de normale hoeveelheid gevallen, doch in Zuid Limburg viel meer dan daar in augustus gemiddeld wordt geme ten. Reeds eerder is meegedeeld dat de droogteperiode die wij achter de rug hebben slechts éénmaal in de ruim tachtig jaren voorkwam. In verscheidene publicaties van de laatste tijd wordt gesuggereerd dat droge zomers (meestal zijn dit ook warme zomers) optreden met een bepaalde regelmaat en ook wel dat zij in „groepjes" voorkomen. Een onderzoek van de gegevens van de laatste 110 jaren heeft echter dui delijk aangetoond dat er geen spra ke is van enige regelmaat of groepsvorming. Men kan nl. aan tonen dat de opeenvolging van warme of koude zomers „regel loos" is. Men kan een zelfde opeen volging verkrijgen als men de zo mers die wij hebben gehad wille keurig over 110 jaren verdeelt. Daarbij kan het immers ook voor komen dat een rijtje van twee of meer warme of koude zomers op treedt? Men kan met een dobbel steen toch ook tweemalen na el kaar een zes gooien, zonder dat men daarbij behoeft te denken dat er iets met die steen aan de hand is. Alle regelmaat of groepsvorming die men in de reeks van zomers meent te ontdekken herkust op toe valligheid. Er is helaas geen wet matigheid in te vinden. Hetzelfde geldt voor droge en natte zomers waarvan het optreden in de laatste 110 jaren op dezelfde wijze werd onderzocht. FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Clare, blijf hier, blijf er bij!" smeekte Wim. „Goed", stemde het meisje toe. „Dat was ik trouwens toch al van plan. Ik heb je al eerder gezegd, manneke, jij kunt niet loslopen Daar komt-ie al aan. Er werd op de deur geklopt. „Binnen", riep Wim met onvas te stem. lOm de hoek van de deur keek het gezicht van Jan de Gooyer. „Nou, jij bent een halve detec tive!" riep Wim uit. „Hoe wist je, dat ik hier zat?" De Gooyer kwam binnen, legde zijn hoed op een tafel en beende met forse stappen tot midden in het vertrek. „Maak je daar nou maar niet druk over", sprak hij zonder een zweem van vriendschappelijkheid, „er zijn wel andere dingen, waar over jij je 'het hoofd kunt breken, al doe je dat blijkbaar niet". „Ik moet zeggen", protesteerde Wim verontwaardigd, „dat je hier als heer en meester optreedt. Ten slotte „Misschien wil je deze meneer even aan me voorstellen", verzocht Clare op gepijnigde toon. Jan keek schuldbewust naar het meisje en stamelde verontschuldigingen in haperend Engels. „Verontschuldig u niet", zei Clare. „Ik weet er alles van. Als u meneer de Gooyer bent, kan ik me begrijpen, dat u niet op uw ge mak bent, al zou ik zo zeggen, wanneer ik naar Will luister, dat u dat aan uzelf te danken hebt". „Dat heb ik ook", antwoordde Jan, „ik had er nooit op moeten ingaan. Maar 't zou best gelopen hebben, wanneer Wim z'n kiezen op elkaar had gehouden". „Dat denkt u maar", zei Clare en Wim keek op bij het geluid van haar stem, „maar dan hebt u geen rekening gehouden met mr. Col- verton". „Hoe bedoelt u. „Mr. Colverton kende toevallig mr. Clarenbough vrij goed en heeft 't voorrecht gehad mr. Jongejans hier op het bordes te zien verschij nen om de hulde voos Clarenbough in ontvangst te nemen „Dus het zou toch „Zijn uitgekomen. Natuurlijk. Dat jongensspelletje was veel te gevaarlijk. En nu zit u met de ge bakken peren". Jan zat verslagen te kijken. Hij had z'n ganse gedragslijn tijdens de reis naar Rotterdam reeds vast gesteld en nu overrompelde deze Amerikaanse jonge dame hem met haar koel-zakelijk redeneren. Hij was zijn ganse zelfverzekerdheid en doelbewustheid kwijt en vroeg zich wanhopig af, hoe hij zich uit deze nieuwe impasse moest redden toen h'em plotseling het beeld van Corrie voor de geest kwam, zoals ze voor hem had gestaan en hem de hand had gedrukt. „Ik vertrouw u en heb vertrouwen in u", had ze gezegd. En toen wist hij opeens weer, wat te doen. „Dat is allemaal goed en wel en 40 het interesseert me bitter weinig nu de kat uit de zak is", zei hij tot Wim, „maar ik kom hier over een andere zaak. Dat. jij verklaringen ondertekent, vind ik best. Mijnen twege verklaar je, dat je een drie dubbel overgehaalde idioot bent en geeft je portret met handtekening er bij. Als de mensen dat zien, zul len ze het meteen geloven". Clare, die het Hollands niet kon spreken, maar het wel grotendeels kon ver staan, lachte. „Maar je moet geen totaal onschuldige mensen er bij slepen, jongetje. Jij moet niet zwart op wit verklaren...." dat jij er mee te maken had zeker", hoonde Wim. „Dat mag je gerust doen Ik had er zeer zeker mee te maken. Maar je had de burgemeester er buiten moeten laten. Diens naam is te goed om op deze manier te worden bezwadderd en er zit daar een uit gekookt stelletje schurken in Meel- dam, dat hier grandioos gebruik van gaat maken". „Je bedoelt?" „Precies. Je vriendin en haar zoon en die kruidworm. Die heb ben de hemel op hun blote voeten gedankt voor dat document, dat jij wel zo ergerlijk stom was te on dertekenen. Want het ..gaat hen he lemaal niet om jou en slechts in tweede instantie om mij. maar het hele opzetje draait om de burge meester. Die moet de laan uit. En dat heb jij mogelijk gemaakt, pap zak die je bent!" Met gebalde vuisten stond hij voor Wim. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5