mmzn Verdere ontsluiting stranden reeds met Prov. Planologische Dienst besproken OPENING vrijdag 11 sept. 12 Labourleider Caitskell vertelde over zijn Russische reis Overeenkomst staking kernproeven bereikbaar LONDEN, 9-9. De leider der Brit se socialisitsche oppositie, Gaitskell, die zo juist van een bezoek aan de Sowjet-Unie in Engeland is terug gekeerd, heeft woensdag in een Londense televisie-uitzending over zijn Russische ervaringen gespro ken. Gaitskell verklaarde dat de Rus sen uitgesproken vooi^anders zijn van het instellen van een Euro pees gebied, waarin onder toezicht ontwapend zal worden. „Zij zeg gen, evenals wij, dat dit de beste oplossing is voor het vraagstuk der Duitse herbewapening", aldus de Britse socialistenleider. Gaitskell meende voorts dat het mogelijk zou zijn een tijdelijke overeenkomst over Berlijn te be reiken, „ook al bestaan er aan zienlijke meningsverschillen tussen de Russsen en ons over de grond slagen voor een dergelijke rege ling". Gaitskell zei ook ervan overtuigd te zijn dat de Sowjet-Unie een overeenkomst wenst aangaande de proefnemingen met kernwapens. „Met een weinig geven en nemen van weerszijden kan een dergelijke overeenkomst tot stand komen", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe; „Enge land zou tenminste zo ver moeten gaan als de Sowjet-Unie door te verklaren dat het geen kernwapen proeven meer zal nemen voor en aleer een andere regering het be sluit neemt om dit wel te doen". Dalai Laina doet beroep op de Ver. Naties NEW YORK, 9-9. De Dalai Lama, het geestelijke en wereldlijke hoofd van Tibet, heeft woensdag een of ficieel beroep op de Verenigde Na ties gedaan om zich in te laten met het Tibetaanse vraagstuk. Hij deed dit in een brief aan secretaris-ge neraal Hammarskjoeld. Tibet is'geen lid der Verenigde Naties .In de wandelingen van het gebouw der volkerenorganisatie te New York meende men echter dat een andere staat, die wel lid is, het Tibetaanse vraagstuk mogelijk in de komende zitting van de algeme ne vergadering ter sprake zal bren gen. De Dalai Lama noemt in zijn brief voorbeelden van het wrede optreden der Chinese communisten. „De Chinezen hebben duizenden Ti- betanen uit huis en hof verdreven en hen van elke bestaansmogelijk heid beroofd, hetgeen deze onge- lukkigen tot dood en wanhoop ge dreven heeft. Mannen, vrouwen en kinderen werden gedwongen mee te werken bij de uitvoering van mili taire werken. Zij werden hier of in het geheel niet voor betaald of bij zonder slecht. Uitroeiing van het volk Tibetaanse mannen en vrouwen zijn gesteriliseerd in een streven om het gehele Tibetaanse volk uit te roeien. De Chinese communisten hebben duizenden onschuldige Ti- betanen op wrede wijze vennoord. Zij hebben voorts alles in het werk gesteld om onze godsdienst en onze cultuur te vernietigen. Duizenden kloosters zijn met de grond gelijk gemaakt en heilige beelden en voor werpen, die bij de uitoefening van onze godsdienst werden gebruikt, zijn vernield. Er bestaat in Tibet geen veilig heid meer van lijf en goed. Onze hoofdstad Lhasa is thans een dode stad", aldus de Dalai Lama in zijn brief aan de Verenigde Naties. De komende Britse verkiezingen LONDEN, 9-9. De leider van de Britse socialisten, Gaitskell, heeft woensdagavond in een radiorede verklaard dat zijn partij, als zij de algemene verkiezingen op 8 oktober wint, de pensioenen van bejaarden en weduwen met tien shilling (on geveer vijf gulden) zal verhogen. Voorts zal onder een Labourbewind het pensioen steeds worden aange past als de kosten van het levens onderhoud stijgen, aldus Gaitskell. „Mobot Mark I" In Los Angeles, in de Ame rikaanse staat Califomië, heeft het publiek kennis kunnen maken met mobot Mark 1, een met „vingers" en „ogen" (televisiecamera's) uitgeruste robot, die langs elektronische weg wordt be stuurd. De „mobot Mark 1" moet de taak der geleerden overnemen in die gedeelten van laboratoria voor proef nemingen met kernenergie, waar de straling voor men sen gevaarlijk zou zijn. DE TOL AAN DE WEG In 1958 zijn bij verkeersongeluk ken in 14 Europese landen bijna 43.000 mensen om het leven geko men, zo blijkt uit cijfers gepubli ceerd door de economische com missie van Europa. Het verkeer in de Duitse Bondsrepubliek eiste de meeste slachtoffers, 11.665, daarna volgden Frankrijk met 8.122, Italië met 7145 en Engeland met 5.970 doden. Oester- en mosselfeesten te Zierikzee De feestelijkheden bij „elegetüxeid van de opening van het oester. cn „„„elseUoen den ic Zierikeee zaterdag besloten met een aantrekkelijk zwemfeest, dat veel belangstel ling trok Aanvullend stond een nummer boegsprietlopen aan het Luitje op he, pro gramma. De mgevctte mast, over het water gelegd, bleek vele deelnemers Ie zwaar. Op de foto een verklede deelnemer ingespan nen bezig hei einde van de mast le halen mi stond hem wel glad, maar het zat hem niet glad. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). Poolse vlucktelingetjes naar Nederland DEN HELDER, 9-9. In de loop van de volgende week zullen in Den Helder 21 kinderen van Poolse vluchtelingen arriveren, die daar gedurende één maand een vakantie bij Helderse gezinnen zullen door brengen. Het initiatief hiertoe is genomen door twee jeugdige marinemannen nl. de 18-jarige marinier le klasse W. Verhoek en de 21-jarige schrij ver 2 zeemiliciën H. J. van Delden. Zij hebben bij hun plan veel steun gehad van de commandant mari tieme middelen, kapitein ter zee D. B. van Heuven, de wethouder van sociale zaken mr. J. Mulder, de vlootaalmoezenier B. J. Wilmink en de vlootpredikant ds. F. Colen brander. De kinderen die afkomstig zijn uit een kamp in Esssen zullen in Oldenzaal worden afgehaald. In Den Helder zullen ze na met mu ziek aan het station te zijn verwek komd, in het r.k. militair tehuis aan hun pleegouders worden voorge steld. Het ligt in de bedoeling van de initiatiefnemers een blijvend co mité voor hulp aan vluchtelingen te stichten. Tweede brand op „Biesterveld" van ernstige aard Vuur verwoestte groot terrein De maandagmiddag op het Bies terveld ogenschijnlijk bedwongen brand laaide dinsdagmiddag, door dat smeulende houtresten weer vlam vatten en de vonken hiervan oversloegen naar het nog niet aan getaste gedeelte van het terrein, plotseling weer op. De inmiddels gewaarschuwde brandweerkorpsen van Renesse en Haamstede, bijgestaan door een aantal vrijwilligers, gingen gewa pend met schoppen en takken het vuur terstond te lijf. De zware rookwolken en de hoog oplaaiende vlammen bemoeilijkten het bestrij den ten zeerste. Daar, zoals reeds gemeld, ter plaatse geen bluswater aanwezig is en het uitslaan niet voldoende zekerheid gaf dat het weer zou gaan oplaaien werd de hulp ingeroepen van enige fruitte lers die in het bezit waren van tankwagens, waarna men met ne velspuiten de nog steeds smeulen de resten met water bespoot. Voor de nacht werd er nog een brand ingezonden mededeling BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING In alle hallen van het Ahoy'-complex. 250 attractieve en interessante stands. BIJZONDERE EXPOSITIES EN DEMONSTRATIES De eerste Nederlandse Plastic-bungalow Variatie In Europese keukens Bekroonde foto's van de foto wedstrijd Huls en Gezin Fotowedstrijd Flitsen van de 12e Femlna Interieurs en verzorging rondom de geboorte In het heden en het verleden Prettiger huishouden Kamers voor de werkende vrouw Wie wordt Femlna-hulsvrouw 1959? Vogelcircus Drulventuln Veilig Verkeer Femlna-clnema. MODESHOW Middag: 2 en 3.30 uur, avond: 8 en 9.30 uur. (vrijdag 11 september alléén 8 en 9.30 uur) Elke dag uitreiking van een groot aantal waardevolle CADEAUX door de TV-omroepsters KARIN KRAAYKAMP en ANS VAN BRANDENBERG. De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femlna-lepeltje. Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten. ^Openingsdag geopend van 12-17 en van 19-23 uur.J Toegang f 1.- Kinderen f 0.60 - Modeshow f C>.35 wacht ingesteld, terwijl gisteren overdag nog enige malen werd ge controleerd of het vuur volledig was bedwongen wat gelukkig het geval bleek te zijn. Het terrein dat door de brand werd verwoest, waaronder een boomgaard, bleek van heel wat grotere omvang dan de vorige dag. In totaal schatte men de oppervlakte van het in de ze twee dagen verbrande terrein op 10.000 vierkante meter. Burgemees ter mr. G. F. Lunsingh Tonckens was beide dagen op het terrein van de brand aanwezig. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND In memoriam C. de Kok Te Epe in Gelderland, waar hij de laatste jaren in een rusthuis vertoefde, overleed op de hoge leeftijd van 95 jaar de heer C. de Kok, in leven gepensioneerd hoofd der openbare lagere school alhier. De overledene werd op 20 april '64 te Terneuzen geboren. Na zijn oplei ding als onderwijzer te hebben vol tooid, ving hij te Hoek in Zeeuws Vlaanderen zijn loopbaan aan, op 15 augustus 1883. Op 1 juni vertrok hij naar Goes, welke plaats op 1 januari 1895 werd verwisseld met Zutphen. Bij raadsbesluit van 15 juni 1901 werd de overledene met ingang van 1 augustus van dat jaar benoemd tot hoofd der openbare lagere school alhier ,als opvolger van de heer Jac. Deuzeman. Nadat hij 28 jaar deze betrekking heeft vervuld volgde zijn pensionering, waartoe bij raadsbesluit van 24 dec. 1928 door de raad hem eervol ont slag werd verleend, tengevolge van het bereiken van de 65-jarige leef tijd, waarna hij zich metterwoon te Den Haag vestigde. Vanaf 1921 tot zijn vertrek leidde de overle dene een cursus Frans aan de lage re school alhier, die steeds druk werd bezocht. Ook gaf hij geruime tijd les aan de Rijksnormaalschool te Zierikzee. De overledene stond bekend als een streng doch recht vaardig onderwijsman, wiens stipt heid cn nauwgezetheid spreek woordelijk waren. Velen van de ouderen onder ons zullen zich zijn lessen nog wel herinneren. Het stoffelijk overschot werd in het crematorium te Dieren verast. Opening gladiolendrogerij De loco-burgemeester van Oos- terland de heer M. J. Zeijler zal zaterdag 12 september a.s. de in deze gemeente nieuw gebouwde gla diolendrogerij officieel openen. De drogerij is eigendom van de heer A. Neele, Zij bevat vijf gz'olfe droogcellen met enkele honderden vierkante meters nabewerkings- ruimtc cn is ingericht volgens de modernste methode voor het dro gen in gaasbakken. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Schipper ernstig gewond te Katseveer De alhier wonende J. d. L, is slachtoffer geworden van een on geluk, dat plaats vond bij de uit voering van de Deltawerken te Katseveer. De L. geraakte bij het afmeren van een bak, met de lin kervoet bekneld tussen een staal draad. Het slachtoffer werd - na de eerste geneeskundige hulp te hebben ontvangen - naar het zie kenhuis te Goes vervoerd. De L. zal een gedeelte van het been moe ten missen, als gevolg van dit ern stig ongeval. Het „Rijdende Bijbelhuis" Het „Rijdende Bijbelhuis" van het Ned. Bijbelgenootschap komt naar Zierikzee op 14, 15, 16, 17 en 18 september. In de avonduren zal het rijdend huis voor ieder te be zichtigen zijn. Op de verschillende data zijn de respektievelijke stand plaatsen: Havenplein, Schuithaven. H. J. Doelemanplein en Breestraat. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 sept. 9.09 v.m. 21.53 n BROUWERSHAVEN: 11 sept. 8.59 v.m. 21.41 n. Doodtij: 12 sept. In west-Berlijn heeft zich een man bij de politie aangegeven die beweert jaren geleden een Oost- duitse vluchteling aan de Oostduit- se geh'eime politie te hebben uit geleverd en het nu met zijn gewe ten te kwaad te hebben. Verwachting tot vrijdagavond: Mooi weer blijft Aanhoudend fraai nazomerweer; dezelfde temperaturen. 11 sept. Zon op 6.06, onder 19.07. Maan op 15.43, onder Volle maan: 17 sept. te 1.51. Beperking vliegtuiglawaai te Haamstede Ongerustheid over verdroging De huur van Oostenrijkse won'"9en Maandagavond kwam de gemeen- teraad onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Röell in open bare vergadering bijeen. Na opening van de vergadering spreekt de voorzitter de wens uit dat het afwezige raadslid de heer M. Evertse, die wegens een hem overkomen ongeval in het zieken huis moest wórden opgenomen, spoedig algeheel hersteld weer thuis zal mogen komen: De raad besluit aan de heer Evertse de beste wensen over te brengen en hem een kleine attentie te doen toekomen in de vorm van een fruitmand. Naar aanleiding van een verzoek van de Kon. harmonie „Witte van Haemstede" om weer een muziek tent te bouwen, zo mogelijk een vaste tent, delen b. en w. mede dat dit verzoek in nader onderzoek is Zowel b. en w. als de raad zijn van mening dat een muziektent zeker noodzakelijk zal zijn. In onderzoek is echter welk soort tent het meest geschikt is, hetzij een verplaats bare of een lossó tent. Na ampele bespreking wordt het verzoek in handen van b. en w. gesteld voor een nader onderzoek. Op daartoe gedaan verzoek wordt op voorstel van b. en w. besloten aan de Rijkspolitie kapel te 's-Gra- venhage een jaarlijkse subsidie toe te zeggen van f 5. Voor de uitgifte van een bouw- perceeltje in erfpacht aan de To- rendreef is een verzoek ingekomen van de heer A. J. Gilijamse en van de heer C. A. Prince. Omdat de heer Gilijamse ook de omliggende percelen hetzij in eigendom of erf pacht heeft en teneinde uniformi teit in de gebouwen te verkrijgen en mede omdat de heer Gilijamse de eerste aanvrager was, wordt na breedvoerige bespreking op voor stel van b. en w. besloten dit ter- reintje aan de heer Gilijamse in erfpacht uit te geven. Naar aanleiding van een voorstel van b. en w. om enkele reeds be staande wegen een naam te geven, houdt de heer Slager een pleidooi voor aanleg van een autoweg vanaf de Duinhoeve naar het strand bij de Oude Hoeve. De voorzitter deelt mede dat in take ontsluiting van de stranden reeds besprekingen hebben plaats gevonden, o.a. met de Provinciale Planologische Dienst. Deze zaak zal zeker de aandacht van b. en w. hebben. Naamgeving wegen Inzake de naamgeving van de wegen wordt besloten: de toegangs weg naar Grocnewoud tc noemen Groenewoudswegje; de naam naar Groenoord Groenoordswegje; de nieuwe weg in de omgeving Hoge Hillebos de,, Hoge Hillewcg; dc duinovergangèn omgeving Nieuw Haamstede Ruiterpad, Torenpad, Middenpad, Verklikkerpad en Oude Hoevepad. Naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten cn op voorstel van b. en w. wordt hierna besloten de Noordstraat en de Weststr'aat, voor zover in beheer bij de gemeente Haamstede, tot voorrangsweg te verklaren. Hierna wordt gelezen een ver zoek van de sportvereniging „Zee meeuwen" een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen voor h'et ega- liseren van een speelterrein aan de J. J. Boeijesweg. B. en w. stellen voor dit gevraagde bedrag te vote ren voor het jaar 1959 en de ver dere kosten te bezien bij de begro ting voor het dienstjaar 1960. De heer v. Oord juicht het verzoek ten zeerste toe en is dankbaar voor de goede wil van b. en w., doch acht het aangevraagde bedrag voor 1959 veel te laag. Hij zou dit willen verhogen tot f 4000. De heer Sla ger, tevens voorzitter van genoem de sportvereniging, meent aanvan kelijk dat met de aangevraagde bij drage van f 2000 wel toegekomen kan worden, doch zou verhoging, indien mogelijk wel toejuichen om dat dan in 1959 reeds meer werk verricht kan worden. Na bespreking besluit de raad met algemene stemmen voor 1959 een bedrag van f 4000 voor ge vraagd doel te voteren. Op aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten be sluit de raad over te gaan tot het aangaan van een vaste geldlenine groot f 58.000, rentende 4% pet per jaar met een looptijd van 19 jaren. Op voorstel van b. en w. worden hierna enkele wijzigingen van de gemeentebegroting dienstjaar 1958 en 1959 vastgesteld. De voorzitter deelt hierbij mede dat vermoede-, lijk wel verwacht mag worden da: plannen gemaakt kunnen worden voor de bouw van een gymnastiek lokaal, doch dat de bouw de eerste jaren nog niet gerealiseerd zal kun nen worden wegens gebrek aan fi nanciën. De aangeboden gemeenterekentr.a over 1955 wordt hierna voorlopig vastgesteld met de navolgende cij fers: Gewone dienst: inkomsten f 491.233,57, uitgaven t 486.108.in. alzo een batig slot van f 5.124.66. Voor de Kapitaaldienst: inkomsten f 1.553.322,14, uitgaven f 1.721.436,85, alzo een nadelig slot ad f 168.114 71 Op daartoe gedaan verzoek en op voorstel van b. en w. wordt beslo ten aan de N.V. „De Brug" te Zwijndrccht te verkopen een per ceeltje bouwgrond nabij het vlieg veld, op welk perceel een viertal (dubbele) bungalows gebouwd mo gen worden. Dc voorbereidingen voor de hotel- bouw N.V „Scclveringhe" vorderen zodanig dat binnenkort met de bouw begonnen zal worden. Hinderlijk vliegtuiglawaai ITct college van b. en w. onder schrijft de klachten van omwonen den on zomergasten over de hinder veroorzaakt door sleeptr 15 var* zweefvliegtuigen gehef- Irj overleg met de omwonenden en zweef- vliegclub zullen maatregelen geno men worden om deze hinder in he: vervolg zoveel mogelijk te beper ken. De heer v. Oorc. bestuurslid van deze club. merk: op dat ns: lawaai inderdaad voor omwonen den en gasten nie; langer te ver duren is. Hij zou enkele morgen uren willen toesman voor sleep- starts en ook des zondags. De ove rige tijden kunnen dan zweefvlieg tuigen met gebruikmaking van de lier omhoog worden gebracht, waf geen overlas; veroorzaakt. In over leg met de zweefviiegclub en de omwonenden zullen b. en w. een oplossing hiervoor zoeken. N.a.v. een mededeling van de voorzitter dat b. en w. overwegen per l januari a.s. de huur van de Oostenrijkse zomerwoningen te be ëindigen met huurders woonachtig op Schouwen-Duiveland. worden door enkele raadsleden daartegen bezwaren ingebracht. Naar de me ning van b. en w. zijn ei" v*de huur ders die de betreffende huurwonin gen exploiteren en hoge huren m rekening brengen, hoewel onder verhuur zonder toestemming van b. en w. niet is toegestaan. De heei v. Oord merkt op dat hij niet vooi geleide rekreatie is, zoals blijkbaar de bedoeling van b. en w. is. Be sloten wordt dat b. en w. deze kwestie nader zullen bezien. De heer v. d. Meij vestigt de aan dacht op enkele slechte wegvakken in de Hogezoom, wat vooral voor irui tv ervoer funest is. Besloten wordt hierop de aandacht van dc Provincie te vestigen, omdat deze weg in beheer en onderhoud bij de Provincie is. De nieuwe waterbronnen Do heer v. Oord vestigt de aan dacht op het voornemen van de waterleidingmaatschappij „Schou wen-Duiveland" tot uitbreiding van het waterwingebied. Hiervoor is door diverse belanghebbenden een protestvergadering gehouden, tu wijl bezwaarschriften kunnen \\oi den ingediend, llij hooft echter vernomen dut dc wutovlciduignwut- schappij reeds lot aanleg \->n dr betreffende bronnen Is overgegaan, wat niet juist is. Na bespreklng he- sluil (ie raad zijn veionUusUng over deze gong van zaken uit te spreken en te bovocgdei plaats, kenbaar tc maken. De heer Verton vraagt et e- t» w. gedurende het kampeerse.zoen tekortkomingen hebben teerd en "I de verordeningen goea zijn nageleefd door dekampbl*"^ ders Do voorzitter zegt dat lo..." tekortkomingen aren. dee d°jt deze° m ed vm'oö r za ak t werden doordat de Westhoek overstroomd met kampeerders. IK geconstateerde tekortkomingen zul len volgend seizoen met meet ge tnioreerd worden. Niets meer mm do <mk> slntt dc voorzitter de vergadering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2