Vee! belangstelling voor uitspraak van Moskou inzake Chinees-India's conflict H.M. de Koningin opende laboratorium van de Bloedtransfusiedienst DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lancering van „Peknik' handen MOGELIJK VERTREKT V.N.-COMMISSIE NOG VOOR WEEKEINDE NAAR LAOS CHINA DOET INDIA VOORSTEL INZAKE GRENSCONFLICT Ontploffing in vliegtuig Lancering van ruimte capsule mislukt VERKIEZINGEN IN ENGELAND DEFINITIEF VASTGESTELD OP 8 OKTOBER DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 No. 18630 116e jaargang: ZIERnmHBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTlE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vorstelijk paar te Amsterdam KONINGIN JULIANA LIET ZICH BLOED AFNEMEN AMSTERDAM, 8-9. Bü het be gin van de tweede dag van haar bezoek aan de hoofdstad is konin gin Juliana te gast geweest in de hogere technische school voor de confectic-industrie „Mr. Koetsier" aan de Keizersgracht. Zij ontving hier een boeket bloemen uit han den van dc modinette Amsterdam 1959, mej. J. Hcerhottz. In de naai- zaal in het souterrain liet de ko ningin zich voorlichten over de school, de economische en de so ciale aspecten van de confectie- industrie in ons land en in het bg- zonder in de hoofdstad. Prins Bernhard bi-acht op cleze stralende nazomerochtend een be zoek aan het industrieterrein in de Westhaven. Om half twaalf reed de prins naar de enkele honderden meters verder gelegen N.V. Machi nefabriek du Croo en Brauns, waar een rondgang door de luid ruchtige fabriekshallen werd ge maakt. In aanwezigheid van de prins heeft koningin Juliana dinsdag middag het nieuwe gebouw van het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis aan de Al- bert Plesmanlaan in de westelijke tuinstad Slotervaart officieel in gebruik gesteld. Met deze plech tigheid, het belangrijkste gebeuren tiidens het bezoek van het konink lijk paar aan de hoofdstad, is een einde gekomen aan de gebrekkige, voordien over de stad verspreide huisvesting van het centraal labo ratorium. Befaamd instituut Deze openingsplechtigheid kreeg nog een bijzonder relief door de aanwezigheid van een achttal vooraanstaande buitenlandse me dici, deskundigen op het gebied van de bloedtransfusie. In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter van de stichting tot in standhouding van 't laboratorium, mr. van Hall: „dit laboratorium is een onmisbare factor geworden in het totaal der voorzieningen van de volksgezondheid en daar naast een wetenschaopelijk insti tuut met een wereldnaam". De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy, gewaagde in zijn toespraak van de dankbaar heid voor de belangrijke bijdrage, die het laboratorium in de afgelo pen jaren heeft geleverd aan de practische uitoefening der genees kunde en daardoor aan de volks gezondheid in ons land. De opening. Bij de vijver van het complex trok koningin Juliana aan het koord, waardoor de deur weg schoof van een hok, waaruit ze nuwachtig fladderend twee peiika- op HONGKONG, 9-9. Volgens het Engelstalige blad „Hongkong Stan dard" zou communistisch China voorbereidingen treffen om op 1 oktober, de tiende verjaardag van de stichting van de Volksrepubliek, een kunstmaan, de „Peknik", te lanceren. De Russen zouden de Chi nezen technische hulp verleend hebben. Deskundigen in Chinese zaken te Hongkong zijn echter geneigd te betwijfelen of de communisten thans veel aandacht willen schen ken aan ruimteonderzoek. Ook in Chinese technische bladen is geen aanwijzing te vinden ter staving van het bericht van de „Hongkong Standard". EENRUM (Gron.). De landbou wer B. Diephuiz te Eenrum is op zijn erf door een paard en wagen overreden en onmiddellijk gedood. De man verliet met zijn paard en wagen het erf, toen door een zwen king een bus water op de grond viel. Het voor de wagen gespannen paard schrok van het geluid van de vallende bus en liep plotseling naar het erf terug. Tengevolge van deze manoeuvre viel de landbou wer van de wagen. Hij kwam er onder terecht, hetgeen zijn dood tot gevolg had. nen (uit West-Afrika) naar buiten kVramon en snel de vijver inplons- don. Met deze symbolische hande ling was het centraal laboratorium officieel in gebruik gesteld. De koningin en Prins maakten ver volgens een rondgang door het complex. Deze rondgang werd af gesloten met een bezoek aan de af deling van de militaire bloedtrans fusiedienst. De prins liet zich in een der afdelingen bloed afnemen voor de bepaling van zijn bloed groep. Ook koningin Juliana wilde haar bloedgroep laten bepalen, doch zag er eerst vanaf omdat zij in verband met de ontvangst op het paleis vanavond niet met een pleister op haar arm wilde lopen. Toen zij echter vernam, dat een bloedmonster voor dit onderzoek ook uit een vinger kan worden afgenomen, liet zij door dokter Engelfriet uit een vinger van haar linkerhand wat bloed afnemen. De avond van zijn tweede be zoekdag had het koninklijk paar gereserveerd voor de ontvangst in de Burgerzaal, van honderden personen uit het gehele land. uit alle schakeringen van de bevol king. Onder hen bevonden zich ook inwoners van Schouwen-Dui- veland. Naar grensgebieden of naar hoofdstad NEW YORK, 8-9. tiet secreturi- nat der Verenigde Naties heeft de regeringen van Japan, Italië, Tu nesië en Argentinië verzocht haar vertegenwoordigers in de V.N.- commissie voor Laos binnen 24 uur te benoemen, opdat de commissie nog voor het komende weekeinde naar Laos kan vertrekken. De voorzitter van de veiligheids raad, de Italiaan Ortona, heeft medegedeeld dat de Laotische re gering de commissie officieel heeft uitgenodigd haar land te bezoeken. Ortona verklaarde voorts dat aan de commissie hoge ambtenaren, die een bijzonder goede gezondheid ge nieten, zullen worden toegevoegd. Eerst later zal worden uitgemaakt of de commissie en haar medewer kers de grensgebieden, waar vol gens de berichten is gevochten, zullen bezoeken, of dat zij in de hoofdstad Vientiane zullen blijven. Ortona besloot met de medede ling dat men hoopt de commissie en haar medewerkers donderdag a.s. volledig te New York bijeen te hebben, om haar zoveel mogelijk in te lichten over de haar in Laos wachtende taak. Indien de arbeiders op een vrij dag te houden vergadering hun goedkeuring geven aan de dinsdag avond op een vergadering in Ant werpen bereikte overeenkomst, zal het werk op de Antwerpse scheeps werven maandag a.s. worden her vat. De staking is op 1 juni begon nen. Het koninklijk paar, dat woensdagochtend een bezoek aan Amsterdam Noord bracht, maakte de reis naar de stad via de pont. Tijdens de vaart over het IJ kwam burgemeester van Hall een praatje met zijn hoge gasten maken - over tunnelplannen SCHIPHOL. Mgr. Leo Arkfeld, apostolisch vicaris van Australisch Nieuw Guinea, Amerikaans missie bisschop, kwam woensdag met het K.L.M-vliegtuig via de poolrout'e op Schiphol aan voor een bezoek aan Nederland. Peking wel zo ingenomen met Chroestsjef's politiek MOSKOU, 9-9. „Leidende Sow- jetkringen" hebben de hoop geuit dat India en China op basis van hun gemeenschappelijke belangen en de traditionele vriendschap tus sen het Chinese en het Indiase volk het gerezen misverstand over de gemeenschappelijke grens zullen regelen, zo meldt het officiële Sowjet-persbureau „Tass". De westelijke berichten over de incidenten aan de Chinees-Indiase grens zijn volgens „Tass" bedoeld om de spanning in de wereld te versterken, voor Chroesjtsjef zijn bezoek aan Washington brengt. Ook wil men met die berichten een wig tussen China en India drijven. „Het incident aan de Chinees-In- diase grens is zeker betreurens waardig", aldus Tass. De Sowjet- Unie onderhoudt vriendschappelijke betrekkingen zowel met de Chinese Volksrepubliek als met India. Het Chinese en het Sowjet-volk zijn verbonden door onverbrekelijke banden van broederlijke vriend schap, gebaseerd op de grote be ginselen van het socialistische in ternationalisme. De vriendschappe lijke samenwerking tussen de Sow- jet-Unie en India ontwikkelt zich goed, in overeenstemming met de denkbeelden van vreedzame co- existentie. Radio-Moskou meldt het bestaan - te Abchazia in Georgië - van een zang- en dansgroep die „het en semble der honderdjarigen" wordt genoemd. De gezamenlijke leeftijd van de vijf-en-twintig leden is meer dan tweeduizend jaar. Het jongste lid is 70, het oudste 111 jaar. Negen leden zijn over de hon derd. Moskou steunt Peking niet In diplomatieke kringen in Lon den heeft deze verklaring van Tass veel belangstelling gewekt. Men merkt op dat Moskou zijn Chinese bondgenoot niet in het openbaar steunt tegen India en dat het zich niet achter de Chinese beschuldi gingen aan het adres van Nieuw- Delhi schaart. In deze kringen ge looft men dat het Kremlin wil voorkomen dat door het Chinees- Indiase geschil de spanning weer stijgt en de atmosfeer voor de ge sprekken van Chroesjtsjef met Eisenhower vertroebeld wordt. Men stelt zich nu ook weer de vraag of de Chinese leiders wel zo ingenomen zijn met de politiek van Chroesjtsjef ten aanzien van de Ver. Staten, als uit hun openbare ver klaringen zou moeten blijken. HONGKONG, 9-9. Premier Tsjou En Lai van China heeft premier Nehroc van India voorgesteld dat het grensgeschil via „vriendschap pelijke onderhandelingen" wordt opgelost, zo meldt het Chinese pers bureau „Nieuw China". In afwach ting van deze onderhandelingen zou de status quo dienen te worden ge handhaafd. Tsjou heeft dit voorstel dinsdag gedaan in een brief aan Nehroe, al dus dit persbureau. Tsjou ant woordde op een brief, die Nehroe hem een half jaar geleden heeft ge stuurd. Hij zegt dat er voor enkele afge legen plaatsen door onderhandelen „voorlopige overeenkomsten" kun nen worden gesloten „om de rust in het grensgebied te verzekeren en de vriendschap tussen de beide lan den in stand te houden". India diende onmiddelijk maat regelen te nemen om zijn troepen en ambtenai-en, die de grens had den overschreden, terug te trekken en de sinds lang bestaande toestand aan de grens te herstellen. Daar door zou de spanning al dadelijk verminderen. MEXICO STAD, 9-9. Aan boord van een Mexicaans vliegtuig dat met vijftien passagiers op weg was van Mexico Stad naar Merida, heeft zich een geheimzinnige ont ploffing voorgedaan, waardoor eni ge inzittenden werden gedood. Het toestel maakte een noodlanding bij Poza Rica. Toen de explosie zich op een hoogte van 3 90 meter had voorge daan, sprong een uit Rusland af komstige zakenman, de 57-jarige Eugenio Pollowski, uit het toestel. In de staat Vera Cruz wordt naar zijn stoffelijk overschot gezocht. Groningen opgeschrikt door zware explosies GRONINGEN, 9-9. Vanmorgen even vóór elf uur is een groot deel van de stad Groningen opgeschrikt door enkele hevige explosies in het benzine-service-station van de B. P.M. in de W. A. Scholtenstraat De brandweer rukte met groot mate rieel uit. Met behulp van enkele omwonenden wisten de brandweer lieden het vuur bij de benzinepomp in slechts enkele minuten te doven. Daardoor verminderden zij het ge vaar voor een grote explosie in het benzinereservoir onder de grond De brand was in tien minuten ge blust. Toen stonden op het terrein nog slechts twee geblakerde ben zinepompen en het geraamte van het wachthuisje. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer wordt een man oud? j Als in de trein een jonge dame l hem haar plaats aanbiedt. CAPE CANAVERAL, 9-9, - „Big .Toe", het jongste Amerikaanse ruimtevaartuig, heeft woensdag door een verkeerd functioneren van de raket - een „Atlas" - niet de hoogte bereikt die hem was toebe dacht: 160 km. De capsule drijft vermoedelijk er gens in de Atlantische Oceaan. Het 900 kilogram wegende ruimtevaar tuig, dat voorzien is van aircondi tioning, is een prototype van het vaartuig, waarmee men over een tweetal jaren een mens in een baan om de aarde wil brengen. Het voornaamste doel van de mislukte proefneming was de uit glasvezel bestaande buis van de capsule op warmtebestendigheid te controleren. Het kleuteronderwijs en de behoefte aan kleuterleidsters 's-GRAVENHAGE, 9-9. Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek is verschenen de statistiek van het kleuteronderwijs en van de voor ziening in de behoefte aan kleuter leidsters 1958-1959. Het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs steeg blijkens de ze publikatie van 361.900 tot 372.800 Ook het aantal scholen en leidsters nam toe, en wel met resp. 138 en 284. De belangstelling voor de oplei ding tot kleuterleidster blijft afne men. Het percentage der vervangings behoefte, d-i. het aantal leidsters, nodig ter vervanging van vertrok kenen, bedroeg 12,3 pet. Onder de 25-29 jarigen was het verloop 28,6 pet., waarvan het merendeel ver trok wegens huwelijk. De salarissen van het overheidspersoneel 's-GRAVENHAGE, 9-9. De bonds- raad van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft in een resolutie te kennen gegeven, het te betreu ren, dat de regering zich voor het nemen van maatregelen voor het overheidspersoneel wil richten op het gemiddelde van .de voor het bedrijfsleven alsnog vast te stel len loonsverbeteringen. Het hoofd bestuur wordt gevraagd met alle kracht te blijven ijveren voor het tot stand komen van de gevraagde salarisverhoging. Geen motieven voor- uitstel tot voorjaar LONDEN, 8-9. In Engeland zul len op 8 oktober algemene verkie zingen worden gehouden, zo is of- ficiëel te Londen bekend gemaakt. Op 18 september zal het oude par lement worden ontbonden. Het nieuwe parlement zal op 21 okto ber voor het eerst officiëel bijeen komen. Een week eerder zal liet vergaderen voor de beëdiging van de leden en het kiezen van een voorzitter. Premier Mac Millan, die maan dag bij koningin Elizabeth op het Schotse landgoed Balmoral op audiëntie was geweest om haar goedkeuring te vragen, zei in een verklaring, dat het zittende par lement in mei 1955 is gekozen en dat er verkiezingen moeten wor den gehouden voor de zittingster mijn van vijf jaar volgend voor jaar afloopt. Dit zou of in de herfst of in het vroege voorjaar moeten gebeuren. De binnenlandse toe stand was van dien aard dat cr geen reden was om niet deze herfst naar de stembus te gaan. Dc internationale onderhandelingen In het licht van de internatio nale situatie, nu belangrijke inter nationale onderhandelingen op handen zijn, móest het volk, aldus MacMillan, de gelegenheid hebben zo spoedig mogelijk kunnen be slissen, door wie zij zich bij dit overleg wil laten vertegenwoordi gen. Volgens officiële kringen te Lon den was de Labourleider Gaits- kell, die met Aneurin Bevan en nog enkele vooraanstaande socia listen een bezoek aan de Sow jet- Unie brengt, ruim een uur voor de officiële bekendmaking van het tijdstip van de ontbinding van het parlement en de datum der nieuwe verkiezingen in kennis gesteld. De Labourdelegatie is woensdagoch tend te Londen aangekomen. Onderzoek-commissie naar Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 9-9. Minister drs. H. A. Korthals, destijds minister van Zaken Overzee ad interim, die de commissie heeft ingesteld voor het doen van een verdergaand onder zoek naar de gevallen van het on wettig openen van poststukken in Nederlands Nieuw Guinea, heeft woensdagavond de leden van deze commissie op Schiphol uitgeleide gedaan toen zij met het K L.M.- vliegtuig via de poolroute en Tokio naar Biak vertrokken. Op 23 november zal Trans World Airlines op de lijn tussen New York en Londen de intercon tinentale versie van de Boeing 707 inzetten en op 3 december zal het zelfde geschieden op de dienst tus sen New York en Parijs, aldus een verklaring van de president-direc teur van T.W.A., Charles Thomas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1