Sunil wast stralend wit... Eenden iktié Bolletje/' WITTER DAN DE WITSTE GEIT VOORZICHTIG OPTIMISME OVER DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN GÖP STAD EN PROVINCIE en spaart uw linnenkast OPENT VRIJDAG 11 SEPT. 12 UUR BTaHOV gebouw Laboratorium fruitteelt-proefstation te Goes geopend GOES, 7-9. In tegenwoordigheid van vele genodigden en het perso neel heeft de directeur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van der Plassche, hedenmiddag het nieuwe laboratorium van het proef station voor de fruitteelt in de volle grond officieel geopend. Ir. van der Plassche wees er in zijn toespraak op, dat door deze betere huisvesting en toerusting van dit proefstation de basis van de Nederlandse fruitteelt op gezonde wijze verstevigd wordt. Hij sprak een gelukwens uit aan het adres van het bestuur, de directeur en zijn medewerkers en aan de fruit telers. Maar ook de consument kan profiteren van de voordelen van het onderzoek, dat hier verricht wordt. Om die reden is het dan ook dat de overheid bereid is om fi nanciële offers te brengen. Ten slotte stelde ir. van der Plassche met nadruk, dat wetenschap en praktijk niet te scheiden is Tevoren werd een bijeenkomst gehouden in het Wilhelminahuis, daar had de voorzitter van de stichting tot exploitatie van het proefstation voor de fruitteel in volle grond in Nederland, d? heer C. Boudewijn, in het kort de ge schiedenis van het proefstation ge schetst. VARA pleit voor regie-afdeling N.T.S. AMSTERDAM, 7-9. De V.A.R.A. vindt het gewenst, dat de Neder landse Televisiestichting over een zelfstandige regie, en presentatie deling zou beschikken. Het tot standkomen van een dergelijke af deling is vanmiddag bepleit door de heer J. W. Rengelink, sekretaris van de V.A.R.A., tijdens een van middag in Amsterdam gehouden persconferentie. De heer Renge link vindt, dat er aan de huidige regeling, waarbij de staf van de televisiesecties van de vijf omroep verenigingen een groot aantal N.T.S.-produkties realiseert, veel bezwaren kleven. De omroepsec- ties worden door deze werkzaam heden wel eens wat zwaar belast, aldus de heer Rengelink, bovendien ontbreekt nu de continuiteit in de verzorging van de N.T.S.-produk ties. Ingezonden mededeling V de échte eierbeschuit Een gracht heeft zo zijn geschie denis en dus ook een Zierikzeese gracht, zij het dat ditmaal de gracht toch slechts een nevenbe tekenis heeft. Het gaat thans meer om de vogels in de gracht. Het schijnt in de bezettingstijd gebeurd te zijn, dat een veldgrijs geschil derde auto langs de gracht reed, waarvan de bijzitter het raampje opendraaide, er een pistool door heen stak en toen twee eenden doodpafte. De twee gedode eenden werden meegenomen ook, want op het punt van de georganiseerde voedselvoorziening was men in die dagen zo flauw niet. Kort geleden wandelde EVand man langs de gracht en hij moest weer aan dat voorvalletje uit de oorlog denken, zo wrang symbo lisch voor die tijd. Er reed nl. weer een grijze auto langs de gracht, die vaart minderde, er werd weer een raampje open gedraaid, maar toen was de vergelijkingsmogelijkheid ook wel uitgeput De auto stopte. Er stapten een man, een vrouw en een jongmens uit. Zij vervoerden twee eenden, twee - om precies te zijn - Kaapse eenden, die even la ter in de gracht werden losgelaten. Het „Kaaps" verhinderde volstrekt niet, dat de verzamelde eenden met de nieuwkomers snel verbroe derden, want vogels doen7 gelijk bekend, niet aan rassendiscrimi natie. Twee eenden er dus bij in de gracht en deze late comvonsatie van de twee vogels, die vielen in de oorlog, vormt het bewijs dat men wandelend soms verheffende taferelen te zien krijgt, zij het ook soms andere, maar daar gaat het nu niet om. Reeds enkele dagen later dreven de (Kaapse) eenden tussen het kroos, met iets in de ogen van „wie doet ons wat". Ach, tussen de wal len van de gracht zijn a71" po^rton - zeg maar - grauw en „Kaaps" en „gewoon" versmelten er tot een broederlijke eenheid, die oobloeit schoner dan büJmensen ooit. het ae- val kan zijn. Zo zijn eenden welt EILANDMAN. Zaiul uit Amerika naar Margraten VALKENBURG, 7-9. Zand, af- komstig uit de hoofdsteden van de vijftig Amerikaanse staten, zal op 23 september worden uitgestrooid over het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten. Op deze dag brengt de Amerikaanse 101 Air borne Division Association een be zoek aan dit kerkhof in zuid-Lim burg. Het zal een bijzonder bezoek zijn, want met een plechtigheid wordt symbolisch tot uitdrukking gebracht dat de Verenigde Staten hun in zuid-Limburg begraven zo nen niet zijn vergeten. Het zand wordt uitgestrooid door miss Miller de „Gold Star Mother" van ge noemde association vanuit een su per cruiser van de Aero Limburg. SCHEVENINGEN KRIJGT NIEUWE PIER ï-GRAVENHAGE, 8-9. Op don- derdag 17 september zal de burge meester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M T. Kolfschoten, in tegen woordigheid van vele autoriteiten, 's morgens om half twaalf aan de voet van het Slag te Scheveningen, met behulp van "en dragline en kele kubieke meters zand afgra ven. Hiermede zal een officieel be gin gemaakt worden met de werk zaamheden die verbonden zijn aan het aanleggen van een nieuwe pier in Scheveningen. Reeds op veertien september, onmiddellijk na de sluiting van de buitenbaden van de maatschappij Zeebad te Scheve ningen, zal men beginnen met het afbreken van cabines en andere bouwsels op d? plaats waar de as van de nieuwe pier is geprojec teerd Voor dit afbreken wordt twee dagen uitgetrokken. Kurende patiënten studeren AMSTERDAM, 7-9. Behalve op nationale feestdagen wordt bij het Nederlands Studenten Sanatorium, sanatorium voor studerenden te Laren, de vlag uitgestoken op iedere dag dat een sanatoriumpa tiënt met goed gevolg een examen of tentamen aflegt. Gedurende de laatste drie weken werd binnen een tijdsbestek van tien dagen drie maal de vlag gehesen en wel voor het met goed gevolg afleggen van een staatsexamen gymnasium A, een examen Frans M.O.B en een kandidaatsexamen economie, deze resultaten werden behaald door dri" examinandi, van wie twee lij den aan een vorm van tuberculose waarbij het liggen in een gipsbed noodzakelijk is. Ingezonden mededeling Aluminium kleding? YORK, 7-9. Een 46-jarige natuurkundige in Manches ter, Howard Rhees, is er in geslaagd een nieuw alumi- nium-materiaal te vervaar digen dat gebruikt kan wor den voor kleding. Kleren uit dit materiaal dat slechts een fractie van een milli meter dik is, zouden in de winter warm en de zomer koel zijn. De stof glanst en zou dus vooral voor dames kleding gebruikt kunnen worden. Voorts zou de stof van bijzonder belang zijn bij bescherming tegen grote hitte. Bromfietser omgekomen ZWOLLE, 7-9. De 37-jarige rij wiel - en bromfietshandelaar J. Schakelaar te Zwolle is vanmiddag door onbekende oorzaak met een bromfiets, die hij juist had gere pareerd, tegen een hem tegemoet komende auto van de gemeente reiniging gehotst en op slag gedood Het slachtoffer laat een vrouw en kind na. De ambassadeurs van de Zoavo- landen in Washington hebben maandag weer over Laos van ge dachten gewisseld met de Ameri kaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken, Dillon. Het was het tweede gesprek sinds vrij- Hior is met Sunil gevias- sen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het was goed stralend wit wordt ...werkelijk stralend witl Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook wasmachine en wringer varen er wel bijl Neem meteen het voordelige reuzenpak Komende instelling van tien-landencommissie LONDEN, 8-9. Het nieuws van de aanstaande instelling van een tien-landencommissie voor de ont wapening is met voorzichtig op timisme door de Britse ochtend bladen ontvangen. De „Guardian" meent, dat ont wapeningsbesprekingen steeds door moeten gaan, ook al kan het be reiken van het doel nog jaren op zich laten wachten. De „Scotsman" meent, dat de beste hoop op een akkoord ligt in concentratie op be perkte doelen. De „Daily Tele graph" ziet in de vooruitgang, die te Genève is geboekt, ook hoop voor de nieuwe commissie. „Voor het eerst sedert de ontwapenings onderhandelingen in 1946 begon nen, is ook Rusland voor een stel sel met controleposten, deels met buitenlands personeel bemand, mo biele insnectiegroenen met toegang tot de Sowjet-Unie en recht tot overvliegen van Russisch gebied". Ook de New Yorkse bladen waar schuwen tegen te groot ontimisme. De „New York Times" ziet er een propagandasucces voor de Russen, in, om dat „de ontwapeningson derhandelingen hiermee uit de V.N. zijn gehaald, iets wat de Russen allang geëist hadden. Bovendien heeft Moskou eindelijk zijn lang- gewenste pariteit." Ingezonden mededeling Stop met kneedbaar hout van Ceta-Beve ZIERIKZEE Groeiend belang van systeembouw ;-GRAVENHAGE, 8-9. Het groei ende belang van de systeembouw wordt in een brochure van de Ver. van Systeembouwers uiteengezet. Dit boekje werd geschreven door prof. dr. ir. J. P. Mazure, mr. dr. J. H. Bast en ir. K. R. Burger, ad viseur en secretarissen der vereni ging. Ruim 10 procent van de woning bouw in 1958 werd in systeem uit gevoerd ofwel 9327 stuks, in het bijzonder neergezet in de drie grote steden. De systeembouwers nomen in Amsterdam 41 percent, in Rot terdam 22 percent, in Den Haag 49 percent, in Groningen 44 percent, in Dordrecht 61 percent en in Schiedam 79 percent van de wo- ningproduktie voor hun rekening. De toegepaste systemen behels den gerationaliseerde stapelbouw, gietbouw en montagebouw of sc- mi-prefabricatie. De schrijvers ge ven de voorkeur aan beton, aan gevuld met bakstenen gevelbekle ding. Zij menen vele aanwijzingen te hebben, dat juist de vooraan staande, meest begaafde architec ten in de nieuwe bouwmethoden een uitdaging hebben gezien, waar aan zij hun gaven kunnen ont plooien. Stadgenoten ter receptie ten paleize Bij gelegenheid van het bezoek van het Vorstenpaar aan Amster dam heeft een aantal bewoners van Schouwen-Buiveland de ver erende invitatie ontvangen aanwe zig te willen zijn op een receptie die H.M. de Koningin vandaag (dinsdag) ten paleize op de Dam zal houden. Uit Zierikzee werden uitgenodigd mevr. Baas-Kloet, dr. J. J. Westendorp Boerma, ds. Y. J. Tiemersma en de heer M. Doele- man H.Jzn. Ook uit andere gemeenten op SchouwenDuiveland ontvingen enkele bewoners een dergelijke uitnodiging. BURGH Afscheid ds. J. Swaak van „Koebel'-commissie Op de j.l. vrijdagavond gehou den vergadering van de Koebel- Commissie werd afscheid genomen van ds. Swaak, die over enkele we ken naar Ellecom-de Steeg hoopt te vertrekken. Sinds de oprichting van de Koebel is ds. Swaak voor zitter van deze commissie geweest en in zijn afscheidswoord dankte de administrateur St. Peene hem voor het zeer vele werk dat ds. Swaak voor de Koebel heeft ver richt. Ds. Swaak was de initiatiefne mer voor de bouw van de „Koebel" aldus de administrateur en zijn doorzettingsvermogen en vasthou dendheid hebben veel bijgedragen aan de totstandkoming t^an dit ge bouw. Als afscheidsgeschenk werd ds. Swaalc een staande leeslamp aangeboden en werd de hoop uit gesproken dat deze lamp een pret tige herinnering zou zijn aan de „Koebel" en de Koebel-commissie, De administrateur werd als waar nemend voorzitter benoemd. Grossierderij - voortgekomen uit Zierikzees' bedrijf - te Halsteren „Kroon"-organisatie kreeg er fraai pand by Bij ontstentenis van de burge meester heeft de loco-burgemeester van Halsteren, de heer J. van We zel, te Halsteren het nieuwe pand van de „Kroon"-grossierderij Smal- legange officieel geopend. Deze grossierderij is voortgekomen uit de vroegere firma J. van der Valk te Zierikzee en JDud-Vossemeer, een bedrijf dat te Zierikzee bijna tach tig jaar heeft bestaan. De heer J. J. Smallegange trad in 1939 in dienst van de firma Van der Valk te Zierikzee en beleefde in dit bedrijf de door oorlog en ramp teweeggebrachte ups en downs. In 1949 vond aansluiting plaats bij de „Kroon"-organisatie. In de voorbije vijftiger jaren werd het aantal „Kroon"-winkeliers in westelijk Nooi'd-Brabant belangrijk uitgebreid, als gevolg waarvan het nieuwe bedrijf te Halsteren werd gesitueerd, zulks mede met 't oog op het feit dat de oudste kern van ,Kroon"-winkeliers gevestigd is op de eilanden en de te verwachten ontwikkeling van Schouwen-Dui- veland door het Deltaplan. De opening Bij de opening werd het woord gevoerd door de directeur van de „Kx-oon"-organisatie, de heer A. M. v. d. Linden, de heer J. van Dijk namens de „Kroon"-grossiers en de heer M. Klijs, die namens het per soneel de heer Smallegange een vulpenhouder aanbood, terwijl me vrouw Smallegange werd bedacht met een ruiker bloemen. De direc teur van Hooimeijers fabrieken te Barendrecht overhandigde aan de ;r"maar van de nieuwe grossier derij - op de na de opening vol- <*r«nde receptie - een belangrijk be drag onder couvert, namens niet minder dan 55 vaderlandse fabri kanten. Het nieuwe bedrijf bestaat uit een magazijn van een 820 m2 en kantoren (met zaal) van een opper vlakte van 180 m2. RENESSE Brand bij Biesterveld Ondanks de vele waarschuwin gen schijnt men nog steeds niet te begrijpen hoe gevaarlijk het is vuur te ontsteken op de droge met helmgras en met brem begroeide terreinen. Maandagmiddag stond door het verstoken van wat oud papier een van de terreinen gele gen op het Biesterveld binnen een minimum van tijd in lichter laaie. De brandweercorpsen van Renesse en Haamstede, die terstond wer den gealarmeerd en spoedig ter plaatse verschenen, stonden voor een moeilijke taak, daar men niet de beschikking had over bluswater Met het werpen van zand en het slaan met stokken trachtte men zo goed en zo kwaad als dit ging uit breiding van het vuur te voorko men. Door do grote hitte van de brandende bremstruiken werd dit werk echter ten zeerste bcmoeiliikt Gelukkig was in de onmiddellijke omgeving de landbouwer St. v. d. Wekken met zijn tractor aan het ploegen, die, toen hij zag dat men geen meester over het vuur kon woren, overging tot het ploegen van brandgangen, waardoor men er in slaagde het vuur tot staan te brengen. Een 3.000 m2 terrein werd geblakerd. NOORDWELLE Unieke muziek- en zangavond Begunstigd door fraai na-zomer- weer gaf het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse een concert in de verplaatsbare muziektent op het dorpsplein alhier. Een programma van tien punten werd beheerst, maar pittig ten ge hore gebracht, waaronder bekende nummers als: Verschmahte Liebe, Heinzelmannchens Wachtparade, American Patrol, e.d. Enkele hon derden aanwezigen hebben genoten van dit programma. De muziek gaf op deze stille avond aan het dorps centrum een aparte sfeer, waarvoor velen gevoelig bleken te zijn, ge zien de aandacht waarmede werd geluisterd. In de pauze zong de plaatselijke zangvereniging „Ons Genoegen" een drietal nummers. Dit kleine koor bestaat nog niet lang, maar reeds oogstte het veel applaus met dit optreden. Jammer alleen van de I zwakke bezetting der herenpartijen. I Hopelijk echter schuilen er nog zangers en zangeressen onder ons, zodat aanvulling wellicht nog mo gelijk is. Noordwelle beleefde een met al een unieke muziek- en zangavond, waarvoor allen dankbaar waren. ELLEMEET Burg. Stand en loop der bevol king over augustus. Gehuwd: 7 aug.: J. M. Feleus, 26 j. en J. de Jonge, 21 j. Vertrokken: J. de Jonge (e. v. J. M. Feleus) naar Zierikzee. ELKERZEE Loop der bevolking over augus tus. Vertrokken: H. Kloet naar Ber gen op Zoom. BROUWERSHAVEN Stormseinmast op keersluis geplaatst Maandagmiddag is door de fir ma Van Ham-Provoost te Brou wershaven de stonnseinmast ge plaatst op de keersluis. Met behulp van enige takels werd het 1300 kg wegende gevaarte in de daarvoor gegoten sleuf geplaatst. De mast, welke 13.60 m. lang is, meet bo vengronds 11.85 m. Het is dezer da gen precies een jaar geleden, dat ze van haar oude voetstuk werd gehaald, omdat de dijk ter plaatse verhoogd werd. Het geheel biedt, met de entourage van de keersluis, een aardig gezicht. Na het aan brengen der lichtleidingen is de mast weer gereed om de buiten- gaatse schepen de nodige seinen te verschaffen. BROUWERSHAVEN Het rijdend Bijbelhuis De auto van het Ned. Bijbelge nootschap, welke vorige week een verkoop van geestelijke lectuur te Brouwershaven hield, heeft voor een bedrag van f 421 verkocht. BRUINISSE De lampionoptocht tijdens het mosselfeest Zoals reeds gemeld was de lam pionoptocht 's avonds naar aanlei ding van het mosselfeest „Zeeland Presenteert" gehouden zo overwel digend dat de jury voor een uiterst moeilijke taak stond, omdat aan de verschillende figuren, uitgebeelde personen en groepen, zeer veel zorg was besteed. Als best geslaagden kwamen ten slotte uit de bus: 1. Chineesje en Tirolertje, Carla de Zeeuw en Anne de Gruijter; 2. Chineesje, Hanna Capelle; 3. Tweelingen bloemenmeisjes, Lenie Jumelet en Ria van Popering; 4. Elfje, Hennie Schrier; 5. Mosselvissers, Ietje Wiebrens en Corrie Beekman; 6. Bruidspaar, Plonie van Popering en Betsy van der Werf; 7. Ver pleegsters, Neeltje Bal en Anneke de Jonge. Verder waren er nog verschillende troostprijzen. De lampions werden door het feestcomité gratis beschikbaar ge steld. Het rijdend Bijbelhuis De verkoop in de wagen van het Ned Bijbelgenootschap beliep te Bruinisse f 345,50. Ingezonden mededeling I 23 Sept. FINANCIEEL NIEUWS Iet sparen b(j de Boerenleenbank AMSTERDAM, 7-9 Bij de stich tingen Spaarbank van de Boeren leenbanken, aangesloten bij de Co öperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven en de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht bedroegen de stortingen en terugbetalingen in augustus 1959 respectievelijk f 146.400.000 en f 98.000.000, zodat er een spaar overschot was van f 48.400.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot t 46.100.000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2