Bezoek van Koningin en Prins aan Amsterdam Veiligheidsraad zendt onderzoekcommissie naar Laos DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 No. 18629 116e jaargang 7JERimS«MNIElIWSItOI)E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Loss© nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Na hevige strijd over procedure-kwestie NEW YORK, 8-9. De Veiligheids raad heeft maandagnacht na een lange vergadering, waarin hevig ge streden werd over proccdurekwes- ties, met tien tegen één stem (Rus land) besloten een commissie van onderzoek naar Laos te sturen. De groep is krachtens de Ameri kaans—Engels-Franse resolutie een subcommissie van vier leden, waar voor Japan, Italië, Tunesië en Ar gentinië de functionarissen zullen leveren. Oorspronkelijk had de re gering van Laos om een internatio nale politiemacht gevraagd om de „flagrante agressie van communis tisch noord-Vietnam" tot staan te brengen. De sfeer van het debat werd fel ler toen de Russische afgevaardigde Sobolof betoogde dat de resolutie geen procedurekwestie was maar een zelfstandige uitspraak, die on derworpen was aan de mogelijk heid van een veto. De Italiaanse voorzitter van de raad, Ortona, be paalde dat het wel een procedure kwestie betrof. In een stemming bleek dat alle leden, op Rusland na, het met deze beslissing eens waren. Daarmee Pers spreekt zich uit over Laos LONDEN, 7-9. De meeste Lon- dense ochtendbladen achten het noodzakelijk dat de Verenigde Na ties snel optreden in Laos om een grotere oorlog te voorkomen. Alge meen meent men echter dat er geen militaire actie moet komen voor een nader onderzoek van de feiten heeft plaats gehad. De Ti mes schrijft dat er „bijna geen streek is te vinden waar bewijzen moeilijker bijeen te garen zijn, deels door de aard van het gebied, deels door de aard van het com munistische plan". De „Guardian" uit Manchester noemt het praten over een ingrij pen van de Zoavo „spelen in de kaart van de communisten". Het blad acht het zenden van een groep waarnemers, zoals in het geval van Libanon, het geschiktste en oor deelt verder dat een Russisch veto in de veiligheidsraad, dat de kwes tie naar een eindeloos en nutteloos debat in de algemene vergadering zou verschuiven, ten koste van alles moet worden voorkomen. Het Franse blad „Parisien Libre" vraagt zich af of Chroesjtsjef ach ter de Laotiaanse regering staat. „Hij zou dan gemakkelijk van de hernieuwde spanning in Azië een argument te meer maken voor het houden van een topconferentie". „Le Populaire" ziet een parallel met de communistische verovering van de Oosteuropese landen en acht eenheid van de westelijke we reld tegenover het beroep op de V.N. een eerste vereiste. De „New York Times" vermoedt dat de Russen door een veto ook- tegen het zenden van V.N.-waar- nemers een snelle actie in Laos willen voorkomen. „Als de algeme ne vergadering in het gevaar komt kon het wel eens al te laat zijn", aldus het blad. Straks Sahara-oJie in west-Duitsland ROME, 5-9. Naar het Italiaanse economische blad „II Globo" weet te melden, heeft de Franse minis ter voor de Sahara, Jacques Sous- telle, bij een recent bezoek aan Milaan van gedachten gewisseld om een oliebuisleiding van de Sa hara naar München aan te leggen Aan het overleg zouden vertegen woordigers van Krupp en enige Italiaanse ingenieurs hebben deel genomen. De leiding zou via noord-Tune- sië naar Sicilië lopen en vandaar over een brug over de Straat van Messina naar Italië en over de Al pen naar München. Het werk zou over ongeveer vier jaar beginnen. Soustelle bracht onlangs onder een aangenomen naam een bezoek aan Milaan. In officiële Franse en Ita liaanse kringen w^rd toen gespro ken van een „vakantiereis". werd Rusland's veto over de reso lutie krachteloos, maar Sobolef ver klaarde na afloop van de vergade ring dat de Sowjet-Unie haar als niet-bindend en onwettig be schouwt. „Wij zijn zojuist getuige geweest van het begin der herzie ning van het Handvest, de feitelijke herziening, zo niet de letterlijke. Het is een bijzonder gevaarlijk pre cedent geworden", aldus Sobolef. Er is geen datum voor een nieuwe vergadering vastgesteld. „Daily Express" tegen Duitsland'! herbewapening LONDEN, 8-9. Het Engelse onaf hankelijke rechtse dagblad „Daily Express" heeft dinsdag in 'n hoofd artikel over Eisenhower's reis naar Europa gesteld, dat de werkelijke haard van onrust in Europa ligt in de Amerikaanse bewapening van de Duitsers. „Amerika is druk bezig Duitsland opnieuw een militaire macht te la ten worden. Maar de wereld weet uit lange ervaring dat als Duits land een militaire macht is, dit be tekent dat Duitsland ten oorlog trekt. Rusland is het zich bewust. Het is bang voor de Duitsers. Ten slotte heeft Duitsland in het ver leden grote veldslagen van de Rus sen gewonnen. Het werkelijke punt tussen Eisen hower en Chroesjtsjef is dan ook niet Berlijn of de Duitse hereni ging, maar Amerika's besluit Duits land te herbewapenen en Rusland's vastbeslotenheid zich hiertegen te verzetten. Een onoverbrugbare kloof? Laat president Eisenhower nog eens goed luisteren naar de toejuichingen waarin het yolk zijn verlangen naar vrede liet horen", aldus de „Daily Express". Bosbrand bij Fontainebleau PARIJS, 7-9. In het bekende bos van Fontainebleau woeden sedert zondagmiddag grote branden, die reeds honderden hectaren hebben verwoest. De eerste brand is zon dagmiddag ontstaan, vermoedelijk door nalatigheid van kampeerders in de kloof van Apremont, een prachtig bosgedeelte dat door vele schilders is uitgebeeld en in ver scheidene films als decor heeft ge diend. Als gevolg van de grote droogte breidde de brand zich zondag snel uit en moesten duizenden dagjes mensen hals over kop de vlucht ne men. Zondagavond had men de brand bedwongen, doch maandag ochtend is in een ander bosgedeel te opnieuw brand uitgebroken. Het verkeer over de grote weg van Pa rijs naar de Cote d'Azur, die door het bos loopt, moest omgelegd worden. Honden schudden Ondeugende honden moeten worden geschud, niet gesla gen. Volgens een Brits ge leerde, Alastair Worden, moet men een hond bij zijn nekvel pakken en heen en weer schudden. Deze han delwijze zal steeds diepe in druk maken. Een hond denkt dat ieder wezen, dat in staat is hem van de grond te tillen en dooreen te schudden een „superwezen" moet zijn. De geleerde waar schuwt evenwel slechts bij ernstige overtredingen te schudden. Te veel schudden zou het dier te angstig kun nen maken. Voor debat over Kongo-politiek BELGISCHE SOCIALISTEN BLIJVEN EISEN TOT BIJEENROEPING VAN PARLEMENT BRUSSEL, 7-9. De Belgische so cialistische party heeft maandag haar eis herhaald dat het parle ment zijn reces moet onderbreken om een debat te wijden aan de po litiek van de regering in Kongo, Deze partij stelde reeds vorige week deze eis bij het aftreden van Van Hemelrijck als minister voor Kongo, doch minister-president Eyskens verklaarde na de benoe ming van De Schrijver tot opvolger van Van Hemelrijck geen enkele aanleiding tot een dergelijke stap te zien. Maandagavond zijn de voorzitter en de ondervoorzitter van de B.S.P. De rassen-discriminatie in de Ver. Staten WASHINGTON, 7-9. De commis sie voor de burgerrechten, die in september 1957 in de Ver. Staten is ingesteld om een studie te ma ken van discriminatie op grond van ras of geloof, heeft in een ver slag aan president Eisenhower en het Congres de oprichting voorge steld van een raad voor verzoe ning of advies die het onderwijs moet helpen overgangsprogram ma's op te stellen voor de rassen integratie op de scholen. Het verslag omvat in totaal een vijftiental suggesties ter bestrij ding van discriminatie bij verkie zingen, onderwijs en. huisvesting. Wat de verkiezingen aangaat be veelt de commissie aan het insti tuut van federale griffiers" in te stellen. De president zou een .fede rale griffier" moeten aanwijzen als er gegronde klachten zouden zijn over beperking van het stemrecht op grond van ras of geloof. Zo'n fe derale griffier zou dan er op moe ten toezien dat alle stemgerechtig den op de kieslijsten komen en hun stem kunnen uitbrengen. door prémier Eyskens ontvangen ter bespreking van de jongste ont wikkelingen. In een communiqué na afloop van een vergadering van het be stuur van de Belgische socialisti sche partij werd maandag Voorts medegedeeld dat zij haar steun aan de regeringspolitiek zal onthouden, „zolang het parlement niet bijeen wordt geroepen om opnieuw een beleid uit te stippelen, dat de Kon golese volkeren naar de onafhanke lijkheid zal voeren". Eisenhower thuis WASHINGTON, 7-9. President Eisenhower is maandag van zijn Europese reis van elf dagen in de Amerikaanse hoofdstad terugge keerd. Bij aankomst op het vlieg veld van Washington, waar hij met een Boeing-straalvliegtuig ar riveerde, werd hij verwelkomd door vice-president Richard Nixon hoge ambtenaren, de ambassadeurs van de landen die hij heeft be zocht (west-Duitsland, Engeland en Frankrijk) en een delegatie van het congres. Doch de eerste die hem begroette was uiteraard zijn vrouw, Mamie. Achter de militairen, die langs het platform stonden opgesteld, stonden enige honderden belang stellenden. d Een Britse treiler heeft maan dag ter hoogte van Plymouth een mijn uit de eerste wereldoorlog opgevist, die, naar door deskundi gen werd vastgesteld, nog in uit stekende staat verkeerde en bui tengewoon gevaarlijk was. De mijn is door deskundigen onschadelijk gemaakt. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft zich maandag uitgesproken voor een Marokkaans plan om in de Ver. Naties tegen de voorgenomen Franse proeven In de Sahara te protestéren. Bromfietser lette niet op: twee doden en twee gewonden RIJSBERGEN, 7-9. Vanavond omstreeks 7 uur is op de Ant- werpseweg te Rosbergen een ver keersongeluk gebeurd, waarby twee personen werden gedood en een ernstig en een ander licht ge wond werd. Een bromfietser, komende uit de richting Zundert sloeg, zonder op het verkeer te letten, linksaf de weg over. Een uit de richting Rijs- bergen komende Franse auto, waarvan de drie inzittenden Ne derlanders waren, probeerde deze man te ontwijken door het stuur naar links te gooien. Daarbij werd een Belgische auto gegrepen, die van de andere richting kwam. De bestuurder en een der inzittenden van de Franse auto, de heren H. uit Monster, werden op slag ge- Koerswaarde op nieuw hoogtepunt AMSTERDAM, 7-9. Augustus is allesbehalve een vakantiemaand geweest voor de Amsterdamse Ef fectenbeurs, want, blijkens de maandcijfers van het C.B.S., is de koerswaarde van gewone aandelen op het nieuwe hoogtepunt geko men van (in min. gld.) 25.100. Eind juli was de koerswaarde 23.94. De laagste stand dit jaar was eind februari met 20.708. Alle rubrieken hebben tot de koersstijging bijge dragen. dood. De andere inzittende werd ernstig gewond. De chauffeur van de Belgische auto werd licht ge wond. De bromfietser bleef onge deerd. De gewonden zijn overge bracht naar het Sint Ignatiuszie- kenhuis te Breda. Minister Toxopeus op Walcheren VLISSINGEN, 7-9. Tijdens de eerste dag van zijn tweedaags werkbezoek aan Walcheren, waar hij de gemeentelijke herindeling ter plaatse bestudeert, heeft minis ter Toxopeus een bezoek gebracht aan 12 van de Walcherse gemeen ten. Morgen zal de minister zijn tournee afmaken en de resterende 7 gemeenten bezoeken. Minister Toxopeus heeft eveneens een be zoek gebracht aan de gemeente 'sHeer Arendskerke op Zuid-Be veland, dat eveneens in de plan nen van de gemeentelijke herinde ling op Walcheren is betrokken, want tot het grondgebied van de gemeente 's Heer Arendskerke be hoort het Zuidsloe, voor meer dan 75 procent. Franse troepen hebben in het weekeinde zestien Algerijnse op standelingen gedood, 19 gevangen genomen en verscheidene leden van de politieke organisatie van de verzetsbeweging gearresteerd. Tot de „zeven grootste technische wonderen" van de V S. wordt nog altijd gerekend de Oakland Bay Bridge te San Francisco, die meer dan acht mijl groot is en gespannen over de baai van de stad. De hoogste overspanning ligt 242 voet boven het water oppervlak. De bouw destijds duurde drie en een half jaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het beste van een geschenk is de geest, waarin het wordt gegeven. De Rotterdamse „Euromast" ROTTERDAM, 7-9. Vandaag ia een begin gemaakt met de voltooi ing van het uiterlijk van de „Euro mast" te Rotterdam, Het restau rant is nl. in zijn opbouw zo ver gevorderd, dat daaronder, wat la ger aan de mast, een nieuw ele ment kan worden bevestigd. Dit wordt dan de „brug", een tweede ring om de toren, waarin allerlei wetenswaardige zaken zul len worden opgesteld, die verband houden met de navigatie en de be zoekers de indruk willen geven, dat men zich op de brug van een modern zeekasteel bevindt. Zodra de Euromast in gebruik zal zijn ge nomen, kan men op die brug des kundig worden voorgelicht over radar en echolood, gyrokompas en automatische roerganger, over ra diopeilingen en morselampen. Laatste radio-nieuws bulletin half uur eerder AMSTERDAM, 7-9. Het bulletin van 23 uur van de radionieuws dienst zal met ingang van het ko mende winterseizoen in alle pro gramma's een half uur eerder uit gezonden worden, om half elf dus. Voorts komt er om 23.55 nog een kort nieuwsbulletin van de radio nieuwsdienst. Aldus is meegedeeld door de heer J. W. Rengelink, se cretaris van de VARA, tijdens de persconferentie die hij vanmiddag te Amsterdam leidde ter toelich ting op het komende winterpro- gramma van de VARA. Een en ander is, op initiatief van de VARA, in overleg met de an dere omroepverenigingen gewij zigd. De reden voor deze wijziging in de tijden waarop de radio nieuwsdienst in de lucht komt is in de eerste plaats, dat men nu na het nieuws nog voldoende tijd over heeft om een geheel volwaardig programma uit te zenden. In de tweede plaats is deze wijziging be langrijk, aldus de heer Rengelink, omdat nu de luisteraars op het platteland meer in de gelegenheid zullen zijn 's avonds nog nieuws te horen. AMSTERDAM. Maandag is de Firato in het RAI-gebouw te Am sterdam door 27.135 personen be zocht. Hierdoor is het totaal aantal bezoekers tot 147 276 gestegen. Vandaag, dinsdag, is de laatste dag van de tentoonstelling. Luid gejuich en applaus op de Dam AMSTERDAM, 7-9. Het jaarlijkse koninklijke bezoek aan Amsterdam is begonnen. Om half drie vanmid dag arriveerden H.M. de Koningin en Z.K.II. de Prins der Nederlan den, per auto uit Soestdijk ko mende, by de grens van de ge meente aan het einde van de Mid denweg en werden daar welkom geheten door jhr. F. J. E. van Len- nep, kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin, mr. G. van Hall, burge meester van Amsterdam, en hoofd commissaris H. J. van der Molen. De koningin was gekleed in een crèmekleurig complet met een witte corsage en een gevlamd hoedje. Prins Bernhard droeg een anthracietgrijs costuum en had de traditionele witte anjer in het knoopsgat. Dp de Dam stonden achter de af- zetlingshekken een paar duizend Amsterdammers op de komst van het koninklijk paar te wachten. In de schaduw voor het paleis stond traditie getrouw de erewacht van de studenten weerbaarheidsver eniging Amsterdam met de Am sterdamse Politiekapel, Toen de hofauto de Dam opreed klonk luid gejuich uit de rijen en werd geest driftig naar de vorstin en prins ge zwaaid. Nadat de kapel het Wilhelmus had doen klinken inspecteerde het koninklijk paar de erewacht en de kapel. Nogmaals klonk gejuich en applaus uit de menigte toen ko ningin en prins zich in het paleis begaven. Bezoek aan technisch instituut Onmiddellijk na haar bezoek aan het paleis op de Dam vertrokken koningin en prins met gevolg naar het nabijgelegen „Nederlands In stituut voor Nijverheid en Tech niek" aan de Rozengracht, waar het gezelschap werd ontvangen door het bestuur van het instituut en waar de koningin zich liet voor lichten door de voorzitter, ir. J. T. Duyvis. Ook burgemeester mr. G. van Hall nam aan de rondleiding deel. Na het bezoek aan het „Neder lands Instituut voor Nijverheid en Techniek" begaf het koninklijk paar zich naar de ambtswoning van de burgemeester aan de He rengracht voor een ontmoeting met leden van de gemeenteraad met hun dames en andere civiele en mi litaire autoriteiten. In de salon van dit fraaie 17e eeuwse patriciërshuis hield de gemeente-archivaris, mr. W. F. H. Oldewelt, een korte cau serie over „Het practisch nut en het wetenschappelijk belang van het archief der gemeente Amster dam". 's Avonds hebben koningin Juli ana en prins Bernhard in de stads schouwburg de galavoorstelling bijgewoond van het toneelstuk „Twaalf Gezworenen" (Twelve an gry men) van Reginald Rose. Prins Aschwin op antiekbeurs DELFT, 7-9. Prins Aschwin von Lippe Biesterfelt, de broer van Prins Bernhard, heeft vanmiddag een langdurig bezoek gebracht aan de oude kunst- en antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prin senhof" te Delft. De prins, die was vergezeld van zijn echtgenote, is conservator van de afdeling Aziatische kunst van het Metropolitan museum te New York en behoort tot de vaste be zoekers van de beurs. Hij was zeer enthousiast over wat er is geëx poseerd en heeft de gehele middag, rondgeleid door-de organisator, de heer Marcel B. Keezer, op de beurs vertoefd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1