Vandaag (maandag) is Veiligheidsraad bijeen voor bespreking van de toestand Bond Heemschut nam kennis van de problemen waarmee Zierikzee worstelt DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 No. 18628 116e jaargang ZIERWZEESmBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman. Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Crisis in Laos wordt ernstig In het land is de noodtoestand afgekondigd VIENTIANE, 6-9. De Laotische minister van staat voor defensie, Phoemi Nosavan, heeft zondag ver klaard dat Laos misschien een be roep op de ZOAVO of rechtstreeks op de V.S. zal doen, als de toestand in Laos nog slechter wordt. Zaterdag werd voor geheel Laos de noodtoestand afgekondigd, nadat de belangrijkste stad in het noord oosten, Sam Ncua, geheel door de communistische Pathet Lao-rebel- len zou zyn omsingeld. Phoemi zei dat Laos een beroep zou doen op de organisatie die h'et snelst militaire steun zou kunnen verlenen. Hij zou ook gezegd heb ben dat Laos op de Zoavo of op de V.S. een beroep zou doen als het verzoek om interventie van de V.N. geen resultaat zou hebben. De minister vertrok naar Bang kok waar hij, naar hij meedeelde, rust zal nemen en het vraagstuk zal bestuderen van de Vietnamese vluchtelingen in Thailand die in Laos zouden infiltreren om zich bij de rebellen te voegen. Hij ontken de dat hij op het hoofdkwartier van de Zoavo in Bangkok de toe stand zou gaan bespreken. De voorzitter van de veiligheids raad heeft voor vandaag (maandag) besloten de raad bijeen te roepen ter bespreking van de crisis in Laos. Chroesjtsjef toch naar China MOSKOU. Premier Chroesjtsjef zal na zijn bezoek aan de V.S. naar communistisch China gaan. Op 15 september wordt hij te Washington verwacht en hij zal de V.S. op 28 september verlaten voor de terug reis naar Moskou. Vervolgens zal hij naar China gaan. De premier deelde dit vrijdagavond mee op een receptie op de Poolse ambassade in de Russische hoofdstad. Hij had te voren tezamen met premier Cyran- kiewicz van Polen een Poolse in dustriële belangstelling in Moskou geopend. Op 1 oktober wordt in China de tiende verjaardag van de commu nistische revolutie gevierd. Tonijn inat zich met schip TOKIO, 4-9. De „Sjoi Ma- roe", een Japans vissers bootje van twee ton, met een bemanning van drie koppen, werd donderdagochtend jl. in zijn thuishaven, Jasoe Machi, in de prefectuur Kot- sji, terug verwacht. Het scheepje liep meer dan twaalf uur later binnen en de reden is een verhaal, waarbij alle sterke verhalen over de vangst van grote vissen ineen schrompelen. De vissers van de „Sjoi Ma- roe" hadden, in volle zee, beet gekregen. Wat zij ech ter precies aan hun lijn had den konden zij vooralsnag niet gewaar worden, want hun vangst sleurde hen met schip en al door de golven mee. 22 uur duurde de ver woede strijd tussen de drie vissers en de reuzen vis, voordat deze - een tonijn van 240 kilogram - zich ge wonnen gaf. AMSTERDAM. De directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. is met de werknemersorganisaties overeengekomen, dat - naast de verwerking van de huurbijslag - in het kader van de vrijere loonpoli tiek mogelijkheid aanwezig is om de sedert 1956 niet meer gewijzigde loon- en salarisniveaus met gemid deld zes procent te verhogen. De c.a.o.'s zullen worden afgesloten tot 1 januari 1962. Laos had vrijdag de V.N. om het zenden van een politieleger ver zocht om de agressie" door het communistische Noord-Vietnam te onderdrukken. Vertegenwoordiger naar V.N. Inmiddels is de Laotische minis ter van buitenlandse zaken, Kham- pan Panya, uit Laos vertrokken op weg naar de algemene vergadering der V N. die op 15 september be gint. Hij zei te vertrouwen dat de V.N. troepen of waarnemers zal zenden om in Laos tussenbeide te komen. In legerkringen is meegedeeld dat de opstandelingen tot 80 km. van de Noordvietnamese grens in de provincie Phong Saly zijn bin nengedrongen. Zij dreven de rege ringstroepen terug tot de stad Moeongkoea, waar volgens officiële berichten 15 opstandelingen wer den gedood. In de aangrenzende provincie Sam Neua zou een aanval van re bellen op de stad Sam Neua op handen zijn. Reeds is melding ge maakt van schermutselingen in de zuidelijke buitenwijken van de stad. Peking wil controle op India's grensgebied NIEUW DELHI, 6-9. In officiële kringen in Nieuw Delhi is zondag verklaard dat de Chinese troepen concentraties aan de Indiase grens mogelijk een onderdeel zijn van een plan op lange termijn om de grensbewoners - en mogelijk India - zonder een invasie in de Chinese invloedssfeer te brengen. Communistische controle over Bhoetan, Sikkim en Nepal - de drie soevereine „buffer"-staten tussen India en Tibet - zouden steun ver schaffen aan een eventuele toekom stige rebellie van Indiase commu nisten, zo werd hieraan toegevoegd. In west-Bengalen, dat dicht bij het grensgebied ligt, zijn de Indiase communisten het sterkst en dit ge bied en Assam zouden gemaakt kunnen worden tot een Indiaas communistisch „Yenan". (Yenan in de provincie Sjensi in noord-centraal-China, was van 1937 tot 1947 het hoofdkwartier van de communistische Chinezen). In genoemde kringen was men ervan overtuigd, dat de Chinezen geen invasie zullen uitvoeren in de Himalaya-staten. Noors vaartuig zinkt Negen doden ALESUND (west-Noorwegen), 5-9. De 106 ton metende Noorse vis sersboot „Myrnes" is ter hoogte van IJsland binnen enkele minuten tijds gezonken, waarbij de negen opvarenden het leven hebben ver loren. Andere vissersvaartuigen in het desbetreffende zeegebied heb ben slechts één noodsein van de Myrnes" opgevangen. De lijken van twee opvarenden zijn door een andere Noorse vis sersboot opgepikt. Deskundigen achten het moge lijk dat zich hetzij een ontploffing aan boord heeft voorgedaan, hetzij de lading van bevroren haring plotseling verschoven is, waardoor het vaartuig kapseisde. De „Myrnes" had een installatie aan boord, waarmede de gevangen haring kon worden bevroren. Het betrof hier een proefneming. Waterhyacint blokkeert scheepvaart De boven-Nijl dreigt voor de scheepvaart geblokkeerd te worden door een snelgroeiende waterplant, de .waterhyacint", die al aan ver scheidene schepen de doorvaart on mogelijk heeft gemaakt. Een der gelijke vegetatie belemmert al enige tijd de vaart op de Kongo. Er zal een internationale conferen tie worden belegd om het probleem te bespreken en maatregelen tb treffen, opdat de .waterhyacint" zich niet over alle rivieren in Afri ka verspreidt. BEILEN. De 31-jarige kruidenier J. V. te Halerbrug, gemeente Bei- len, is in het Oranjekanaal terecht gekomen toen zijn auto in botsing kwam met een goederentrein. Na enkele uren werd het lijk opge haald. V. was twee maanden ge leden in het huwelijk getreden. De bestuurder van de trein heeft van de aanrijding niets gemerkt. SITTARD. In de Wilhelmina- straat te Sittard is de 32-jarige bromfietser M. uit Beek tegen een uit de tegenovergestelde richting naderende autobus gebotst, waar bij hij op slag werd gedood. Zijn echtgenote, die als duopassagiere meereed, liep een schedelbasisfrac- tuur op en werd naar het zieken huis van Sittard overgebracht. Het echtpaar heeft drie kinderen. DE VERDELING VAN HET NATIONALE INKOMEN IN NEDERLAND Stijgend percentage voor lonen en salarissen 's-GRAVENHAGE. Tussen 1900 en 1913 werd ruim 35 procent van het nationale inkomen uitbetaald in de vorm van lonen en salarissen in landbouw, nijverheid, bankwe zen, handel en verkeer, aan perso neel in overheidsdienst en bij het onderwijs, en aan huishoudelijk personeel. Na de eerste wereldoor log steeg dit percentage tot ruim 45 procent en na de tweede wereld oorlog tot ongeveer 55 procent. Dit blijkt uit een studie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, welke is opgenomen in statistische en economische onderzoekingen, 3e kwartaal 1959, aldus maakt het ministerie van Economische Zaken bekend. Een soortgelijke ontwikkeling als zich in Nederland op het gebied van de verdeling van het nationale Eisenhower terug naar de V.S. CULZEAN, 6-9. President Eisen hower zal maandag naar Washing ton terugkeren. Het presidentiële vliegtuig zal om 11 uur (Ned. tijd) van het vliegveld van Prestwick vertrekken. Na een tussenlanding op IJsland zal Eisenhower lunchen met de president van IJsland, As- geir Asgeirsson. Volgens schema zal hij om 21.45 uur (Ned. tijd) in Washington aankomen. Aandrang op minister inzake schaderegelingen Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond dringt aan op dijkverbeteringen VLISSINGEN, 5-9. De Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, die in het „St. Jozephpatronaat" te Hulst vandaag zijn jaarlijkse algemene vergadering heeft gehouden, heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een telegram gezonden, waarin de leden van de bond hun ongerustheid uitspreken over het uitblijven van de schaderegelingen, die door de Bijdragewet Deltawer ken en de Algemene bijdragerege ling geregeld zouden moeten wor den. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, die met de leden van G.S. deze vergadering bijwoonde, heeft aan het eind van de bijeenkomst een kort woord gesproken, persoon lijk en voor eigen verantwoording, waarin hij zeide verheugd te zijn over het verzenden van het tele gram. „Er wordt een grote wissel getrokken op het geduld van de polderbesturen en wij varen nog steeds in de mist", zei hij. Ten aanzien van de dijkverbete ringen in Zeeland deelde de com missaris mede, dat over de zwakke plek bij Ossenisse overeenstemming is bereikt met alle betrokken in stanties over het type van de zee dijk, doch dat de financiële kwestie nog geregeld moet worden. Rijks waterstaat dringt echter eveneens aan op een zo hoog mogelijke rijks bijdrage. De temporisering van de zeewe ringen in Zeeland is naar sprekers mening gekoppeld aan de wensen die in het noorden van ons land bestaan. Zich richtend tot de Zeeuwse Ka merleden, die deze vergadering eveneens bijwoonden, zeide de com missaris, dat zijns inziens door ove rig Nederland wordt gesteld, dat er reeds zoveel geld in Zeeland wordt gestopt voor herverkavelingswerk zaamheden en dergelijke. „Dit is niet het gevolg van onze inhalig heid, doch zuiver een gevolg van de omstandigheden, onder andere door de ramp 1953". De voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker, heeft in zijn openingsrede nog eens aandacht ge vraagd voor de financiering van de niet-planwegen. inkomen heeft voorgedaan, valt ook in andere landen te constate ren, zij het dat in vergelijking tot de periode voor 1940 de stijging niet overal even groot is geweest. Drie miljoen Russen zagen V.S.-expositie MOSKOU, 5-9. De Amerikaanse tentoonstelling te Moskou is vrij dagavond gesloten. Men schat dat meer dan 2.750.000 Russen de expo sitie, die zes weken geleden werd geopend, hebben bezocht. Toen de poorten werden gesloten stond er nog een grote menigte te wachten om binnengelaten te wor den. De organisatoren moesten de lichten uitdoen om de mensen dui delijk te maken dat het ernst was mei de sluiting. Dapper kind De tienjarige Linda Kay Gibson uit St. Paul (V.S-.) heeft het leven van haar twee jaar oude zusje Joyce gered, die na een stuip niet meer ademde. Linda blies tien minuten lang in de mond van Joyce. Toen de dokter arriveerde haalde Joyce weer adem. Vijf bosbranden in Apeldoorn APELDOORN. Vandaag zijn in Apeldoorn weer vijf bosbranden ontstaan. Aan de Richtersweg te Ugchelen - zo langzamerhand be rucht doordat hier geregeld bos branden uitbreken - ontstond tot tweemaal toe brand in een perceel jonge dennen. Vlak nadat deze branden waren geblust, brak op twee plaatsen tegelijk brand uit in een perceel jonge dennen bij de Wapenberg in Ugchelen. Voorts was er nog een brandje in een bos perceel aan de Pijnboomlaan in Berg en Bosch. Dank zij het snelle optreden van brandweer en bosbrandweerkorp sen ging in totaal slechts zeven hec tare bos verloren. Monstersleepboot te water KINDERDIJK. De grootste sleep boot die ooit in Nederland werd gebouwd en vermoedelijk zelfs de sterkste ter wereld, wordt donder dagochtend van de werf van L. Smit en Zoon, te Kinderdijk te wa ter gelaten. De sleepboot, die de Arabische naam „Mared" (de reusachtige) draagt, heeft een kracht van 6400 pk. Na de „Mared" komt een zusterschip, de „Shahm" (de kranige) op stapel. De twee schepen zijn bestemd voor de Suez- canal Authority. Restauratie cultuurmonumenten een nationale zaak Tijdens een inleidende toespraak tot de deelnemers aan de Heem- schutdag 1959, welke zoals gemeld vrijdag in Zierikzee werd gehouden en begon met een officiële ontvangst van het gemeente bestuur in de Schutterszaal, heeft burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester gewezen op de uitermate zorgwekkende toestand van de Zuidhavenpoort en de stadhuistoren. Restauratie van deze waarde volle monumenten is zeer urgent. Bij te lang uitstel zijn ongelukken zelfs niet uitgesloten. Voor deze dringende restauratie werkzaamheden zal op korte ter mijn veel geld beschikbaar moe ten komen. Andere problemen waarvoor de stad thans staat zijn o.a. de conservering van de oude woonhuizen in het stadscentrum, de sanering van het havenkwartier (dat in de ramp veel geleden heeft) en voorzieningen voor de stads gracht, welke nog altijd dienstdoet als open riool. De burgemeester herinnerde voorts aan het verheugende feit dat Zierikzee door de minister als ont wikkelingskern is aangewezen en wees vervolgens op de perspectie ven van het Deltaplan, waarvan binnen enkele jaren de gevolgen zich hier zullen doen gevoelen. In zijn toespraak herinnerde mr. Dijckmeester voorts aan de totale reorganisatie van Schouwen-Dui- veland na de ramp en aan de goe de zaken die hieruit zijn voortge komen. Zierikzee en de Bond Heemschut Na zijn toespraak bood burge meester Dijckmeester de voorzitter van de Bond Heemschut mr. baron S. P. Bentinck het rampboek: „Ge kwelde Grond" aan. In zijn dank woord gaf de voorzitter uiting aan de bijzondere gevoelens, die de le den van de Bond Heemschut koes teren voor het eeuwenoude Zierik zee, terwijl hij met burgemeester Dijckmeester van mening was, dat het behoud van de cultuurmonu menten van Zierikzee, een zaak is die het gehele land aangaat Het grote gezelschap (bestaande uit ruim 180 Heemschutters) ge bruikte vervolgens een koffietafel in het „Huis van Nassau" en be zichtigde in de middaguren d© middeleeuwse schoonheid van Zie rikzee, onder leiding van leden der vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland". Het geweten is de innerlijke stem, die ons waarschuwt, dat we worden gadegeslagen. MARGARINE IETS GOEDKOPER 's-GRAVENHAGE, 5-9. De bond van Nederlandse margarinefabri kanten deelt mede, dat een daling van de prijs van bepaalde grond stoffen de fabrikanten in staat stelt de consumentenprijs van de be langrijke groep der fabrikanten merkartikelen in de prijsklasse van 40 cent per pakje, met ingang van maandag 7 september a.s. te doen verlagen met vier cent per kg, zo dat de prijs van deze merken op 39 cent per pakje gebracht wordt. Voor de overige margarinesoor ten blijft de prijs onveranderd. SYSTEEMBOUW VOOR SCHOLEN NODIG BREDA, 5-9. De directeur-gene raal van het onderwys, mr. G. J. M. Broekman, die vrijdag in Breda de Nassau-h.b.s. voor west-Noord- Brabant heeft geopend, heeft tij dens de openingsbijeenkomst als zyn mening te kennen gegeven, dat systeembouw met behulp van pre- fabrikaten het enige middel is om uit de impasse van de scholenbouw te geraken. De systeem-bouw, aldus de di recteur-generaal, heeft als voordeel dat arbeidskrachten worden be spaard, dat er meer bouw-volume komt, en dat een groter produktie in sneller tempo mogelijk is. De heer Broekman meende, dat zodra de systeem-scholenbouw wer kelijkheid wordt, de meeste bij der gelijke bouwobjecten betrokken in stanties hun bezwaren zullen laten vallen. Gemeenten en schoolbe sturen moeten wel bedenken, zei hij, dat bij de huidige stand van zaken de situatie in de scholen bouw er niet eenvoudiger op zal worden. JEEP SLOEG VAN DIJK Twee militairen om het leven gekomen 's-GRAVENHAGE. Op de dijk tussen Hoge en Lage Zwaluwe is vrijdag een jeep verongelukt, waar twe© militairen bij zijn gedood en een levensgevaarlijk is gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening van het korps Commando troepen in Roosendaal. D© jeep stopte vrij plotseling om twee commando's die langs de weg lie pen, mee te nemen. De militaire vrachtwagen die er achter reed, botste tegen de jeep op en duwde dit voertuig van de dijk af. De jeep kwam onder aan de dijk in een sloot terecht en sloeg over de kop. De dienstplichtige vaandrig P. J. Visser uit Dordrecht werd op slag gedood. De gehuwde 26-jarige eer ste luitenant H. J. Oostrom uit Roosendaal en de dienstplichtige soldaat-chauffeur B. M. J. Beek mans uit 's-Hertogenbosch werden levensgevaarlijk gewond naar het St. Elizabeth ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Tijdens het transport is de commando Beekmans overleden. Hij was, evenals vaandrig Visser, 20 jaar oud en ongehuwd. Fantastisch corso te Zundert ZUNDERT, 6-9. In Zundert kreeg vandaag de zomer een afscheid met bloemen als nimmer tevoren. Dit tuinbouwcentrum, dat jaarlijks een veilingomzet bereikt van zes mil joen gulden, zal dit jaar genoegen moeten nemen met drie miljoen. Maar deze teleurstelling drukte niet zijn stempel op het bloemen corso. Integendeel, zondagmorgen kwamen drommen toeschouwers naar Zundert toegestroomd uit alle delen van België en Nederland. Het bezoek, ongeveer 150.000 per sonen, genoot onder een stralende zon van de bloemen, hoofdzake lijk dahlia's, waarvan er anderhalf miljoen in 29 bloemenwagens wa ren verwerkt. Elf van de beste Ne derlandse en Belgische muziek korpsen begeleidden het corso, waarbij de IJmuider harmonie uit IJmuiden de hoogste publieke on derscheiding verwierf. Het verkeer in Pont de Lanas in het Franse departement Ardèche is vrijdagavond verscheidene uren gestremd geweest door miljoenen vliegjes. De insecten vormden over een lengte van vijftig en een breed te van veertig meter een laag van 20 cm. op het wegdek, dat door brandweerlieden moefet worden •choongespoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1