Regenjassen Uit de VéGé-krant Een succesje doet het altijd! Do* nóg meer kaas! véGé XqGQ regen gezondheid ligt-er dik bovenop Dynamische ontwikkeling in bedrijfsopvolging in land» en tuinbouw 3 blikjes sardines 99 cent 3 jampotten appelmoes 89 cent 2 blikjes soepgroente (van 50) 39 cent DANSEN i vraag onze gratis gezins-krant met Interessante nieuwtjes en tips voor het hele gezin Tijdens de kerm s Café ,0e Gekroonde Suikerbiet' Nieuwe Haven Zierikzee ADVERTEER! Mutsaerts' KINDERWAGENS Volop keuze vindt U in: VERHAGE'S kinderwagenliuis Visslop 8 Telef. 2123 Luxe auto's en Volkswagenbusjes met en zonder chauffeur te huur •fa All - riks verzekerd Garage GEBR. DE JONGE telefoon 2844, Zierikzee Wellicht zouden we deze hele krant nodig hebben, om onze complete collectie te kunnen tonen KOMT U EENS KIJKEN Speciale aanbieding moderne Regenjassen Voor heren 47,50 Voor jongens 32,50 w Poststraat - telefoon 2184 - Zierikzee Overal aan huis te ontbieden Engelse schipperstruien Rossaert petten Origineel, recht steekje import Firma FRANS KOEVOETS Textiel en Sport Sint Domusstraat Zierikzee Kaas is zo lekker. Kaas is zo gezond. Waarom dan zo zuinig gesneden? Snij fikse plakken. Dat kan, want kaas is goedkoop! Met kaas kunt U royaal zijn en toch zuinig. H«t Ned. Zutvelbureau, Riiiwijk (Z.-H.) met Veranderingen betekenen in het algemeen verbeteringen 's-GRAVENHAGE, 1-9. Het land- bouw-economisch instituut heeft een rapport uitgegeven over de bedrijfsopvolging en beroepskeuze in land- en tuinbouw, dat is sa mengesteld onder leiding van dr. A. Maris, hoofd afd. streckonder- zoek van het L.E.I, en R. Rijne- veld ec. drs. Het rapport consta teert dat er de laatste tien, twintig jaar een dynamische ontwikkeling in de land- en tuinbouw is ge weest ten aanzien van de be drijfsopvolging en de beroepskeuze. Men had zich, voordat aan de enquete die tot het rapport heeft geleid werd begonnen, de vraag gesteld: „Slagen de afgevloeide boeren- en tuinderszoons er in een bevredigende positie in de maatschappij te bereiken?" Ook waren er de vragen op welke leef tijd de andere zoons kans zagen zelfstandig boer of tuinder te wor den, of zij het bedrijf van de ouders of van vreemden overna men, welke zoon het bedrijf over nam, de jongste of de oudste en welk onderwijs deze zoons na de lagere school volgen. De enquete werd gehouden onder de boeren en tuinders van 63 gemeenten over het gehele land, tezamen 15.000 boeren en tuinders tellend, van wie 7500 voor enquete in aanmerking kwamen, (met zoons van 12 jaar en ouder). De belangrijke veranderingen, die zich sinds twintig jaar geleden hebben voorgedaan, betekenen in het algemeen even zovele verbe teringen, schrijft het rapport. Dit houdt overigens weer niet in, dat op alle punten reeds een bevredi gende situatie bestaat. Van de boeren- en tuinderszoons werkt gemiddeld 61 pet. in de land bouw, terwijl 38 pet. in de niet- agrarische sector emplooi heeft ge vonden. Het percentage buiten de landbouw werkenden is voor de jongste generatie van zoons (de 15- 19-jarigen) slechts weinig lager dan voor de oudere zoons. In de wijze, waarop men tot de keuze van een niet-agrarisch beroep is gekomen, bestaat echter een be langrijk verschil. Bij de jongere zoons heeft het overgrote deel de beslissing over de keuze van het niet-agrarische beroep direct na de lagere school genomen, waarbij veelal ook voortgezet onderwijs wordt gevolgd. Regionale verschillen Men mag aannemen, aldus het rapport, dat van de groep jongere zoons een deel de landbouw nog zal verlaten. Bij de oudere zoons valt het zwaartepunt op de af-, vloeiing op latere leeftijd, waar-' door deze zoons als ongeschooldeii op de arbeidsmarkt zijn gekomen. Het aantal oudere zoons, dat in de lager geklasseerde beroepen te recht is gekomen en daardoor op de maatschappelijke ladder is ge daald, is dan ook belangrijk gro ter dan het aantal zoons dat is ge stegen. De regionale verschillen in het afvloeiingspatroon zijn groot. In het zeeklei- en weidegebied in Friesland en Groningen is bij voor beeld de afvloeiing direct na de lagere school het grootst, in het zandgebied van Brabant en Lim burg daarentegen het laagst. 131 In Zeeland nieuwe woningen 's-GRAVENHAGE, 3-9. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand juli van dit jaar 6762 nieu we woningen voltooid. In de eerste zeven maanden van 1959 kwamen 42.758 nieuwe woningen gereed, te gen 49.816 in de overeenkomstige periode van 1958. In de provincie Zeeland kwamen in juli 131 wonin gen gereed. Meisje verdronken AMSTERDAM, 3-9. De vijfjarige Jolanda M. Foks is vanmorgen op weg van haar huis in de Ruys de Beerenbrouckstraat in Amsterdam west naar school van de brug over een vaart bij de Aalbersestraat in het water gevallen en verdronken. DE LOONPOLITIEK VOOR OVERHEIDSPERSONEEL Het overleg over ambtenarensalarissen wordt voortgezet 's-GRAVENHAGE, 3-9. De rijks voorlichtingsdienst deelt het vol gende mede: „de Centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft heden in aanwezigheid van de minister van binnenlandse zaken een bespre king gevoerd over de werkwijze van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken en de voor het overheidspersoneel te volgen loon politiek in het kader van het nieu we gedifferentieerde loonbeleid. Met betrekking tot de verbetering van de werkwijze van het overleg vond een algemene gedachtenwis- seling plaats waarbij zowel door de minister van binnenlandse za ken als door de personeelsorgani saties positieve suggesties werden gedaan ter verbetering van dat overleg. De gedachtenwisseling hieromtrent zal binnenkort worden voortgezet in de daarvoor bestemde afdeling van de centrale commis sie. Met betrekking tot de te volgen salarispolitiek voor het overheids personeel werd door de organisa ties bepleit voorshands de loonont wikkeling in de metaalindustrie te blijven volgen. De minister van binnenlandse zaken was van me ning dat overeenkomstig het door de regering ingenomen standpunt met een verhoging der salarissen zal moeten worden gewacht totdat meerdere gegevens bekend zullen zijn omtrent de trend van de loon ontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven. Het overleg dienaan gaande wordt voortgezet." Het ontslag van Van Hemelrijck BRUSSEL, 3-9. Zoals gisteren als laatste nieuws werd gemeld, heeft Van Hemelrijck, de minister van Belgisch Kongo, woensdagavond aan premier Eijskens zijn ontslag aangeboden. Volgens berichten uit de omgeving van de regering had Van Hemelrijck gehoopt dat het kabinet akkoord zou gaan met een bespoediging van de politieke her vormingen in Belgisch Kongo. In welingelichte kringen acht men het niet onmogelijk dat enige ministers het voorbeeld van Van Hemelrijck zuil envolgen en hun ontslag aanbieden. Expeditie naar Zuidpooleiland ROME, 3-9. Voor de tweede maal zal dezer dagen een Italiaanse wetenschappelijke groep een expeditie onder nemen naar1 het Noorse Zuidpooleiland Bouvet. Doel is er een jaar lang een weer kundige waarnemingspost te vestigen, het geheel onbe woonde eiland in kaart te brengen en het rijke dieren leven te bestuderen. Ook de omringende wateren betrekt men in de studie. Het sta tion blijft in die tijd bevolkt door een drietal geleerden. De uitrustingsexpeditie zal onder leiding staan van dr. S. Zavatti, directeur van het Italiaanse instituut voor Poolonderzoek. Het eiland, dat buiten de scheepvaart routes ligt, en wordt ge vormd door een van 2000 meter diepte uit de oceaan oprijzende vulkaan, is tot nogtoe nagenoeg niet geëx ploreerd. Het peslaat een op pervlakte van een 70 vier kante kilometer. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde: 5-6 september: P. W. J. Vogelaar, tel. 01110-2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 5-6 september: J. L. Braber te Dreischor. Tel. 01112-280 RUURLO. De 17-jarige H. Vrug- gink uit Ruurlo kwam donderdag morgen op zijn fiets in de Dorps straat te Ruurlo in botsing met 'n vrachtauto. V. is enkele uren daarna overleden. 's-GRAVENHAGE. Op het slati on Holland Spoor is de portefeuil le van een inwoner van Katwijk gerold. De portefeuille bevatte Ne derlandse en Belgische bankbil jetten ter waarde van f 1300. 's-GRAVENHAGE. De politie heeft de 37-jarige los werkman H. K. B. N. aangehouden, die bij zijn broer ingebroken 'had en diens bromfiets had gestolen. Voorts wordt N. verdacht van diefstal van geld ten nadele van familieleden en van oplichting c.q. flessentrek kerij van f 400. TONEEL EN FILM Franse komiek Fernandel in „Alibaba en de veertig rovers" „Und abends in die Scala" - Duitse showfilm Door een ontploffing in een chemische fabriek te Neumarkt (west-Duitsland) zijn donderdag twee mensen om het leven geko men en zes gewond. In het Kermis-filmprogramma van de Concertzaal wordt vertoond „Alibaba en de veertig rovers", met de grote Franse komiek Fer nandel, bekend uit de Don Camillo- films. Met deze film heeft het Oos terse sprookje een nieuwe bewer king gekregen, waarbij de zoutpot van de humor natuurlijk rijkelijk is gehanteerd. De pretentie van een film als de onderhavige is geen andere dan een gulle lach te voor schijn te toveren, maar ondertus sen is de sfeer van het midden oosten scherp getroffen in een boeiend en kleurig kijkspel. In een jeugdprogramma zijn Stan LaureJ en Oliver Hardy te zien op zaterdag- en dinsdagmid dag in de film: „Door het dolle heen". Een film met Caterina Valenle is und Abends in die Scala", een Duitse showfilm, met medewer king van de Londense Tillergirls. In deze film draait het om de zan geres Gloria del Castro, een be roemdheid die echter uiterst moei lijk te engageren valt. Toch zal zij een keer in Berlijn optreden, maar op het laatste moment komt er toch weer een spaak in het wiel. En dat opent perspektieven voor een heel andere zangeres, Caterina Duval, alias Caterina Valente, die optreedt met een frappante veelzijdigheid. Vanzelfsprekend zijn er in deze film - het gaat meer om het kijken dan om het horen - de nodige mis verstanden, maar die zingend en dansend toch wel worden opgelost'. Een Western Een Western met niveau is: „Het plateau des doods" met Alan Ladd, Audrey Dalton, Robert Keith en anderen. De film gaat te Haam stede Het verhaal speelt in 1869 en handelt over de jonge, maar erva ren Indianen-strijder Johnny Mac- kay, die opdracht krijgt te bemid delen in de strijd tussen blanken en Indianen Die vreedzame bemid delingspoging loopt in eerste in stantie falikant verkeei-d, maar het komt tenslotte tot het vormen van een vrijwilligersgroep en dan is het na moeizame strijd mogelijk de schuldigen hun gerechte straf te bezorgen. DE GOUDEN COBRA 65. „O, Aram", fluistert Ambre, „ik wist dat je komen zou. Ik heb je aan het roer zien staan, toen mijn trouwe schip de „Zee koningin" het schip van mijn ontvoerders achterhaalde.... Waar om hebben jullie Abdullah's schip niet geënterd, toen ik het in brand stak? En waar was mijn vader? Ik zag hem niet aan boord van de „Zeekoningin" Aram zwijgt en kijkt het meisje ernstig aan. „Waaromwaar om zegt je niets?" stamelt zij, verblekend. „Waar is mijn vader zeg het me, Aram!" „Hijhij heeft een ongeluk gehad", zegt Aram zacht. „Je vader, kapitein Een-oog, snelde ongewapend de kade op, toen Ab dullah jc in zijn schip sleepte, Ambre.Hij stond met zijn blote vuisten tegenover Abdullah's kromzwaardde rest laat zich wel raden...." Zonder een geluid te geven, laat het meisje zich op een rustbank vallen en slaat de handen voor het gezicht. En ondertussen snelt de Touaregg-vröuw naar een der schild wachten. „Er is een vreemdeling in Ambre's kamer binnenge drongen", roept ze luid. „Kom, vlug, hij is ongewapend!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6