Stoffen |««0nze puzzelrubriele«$ DE MAN UIT CHICAGO Nog altijd komen er stenen pijpen uit Gouda Geen ongezonde preutsheid met kinderen ZENUWRUSÏ MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 No. 18627 Minister Luns sprak met Eisenhower PARIJS, 3-9. Minister Luns heeft donderdagochtend in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de mi nisterraad van de Navo op de Amerikaanse ambassade in Parijs een gesprek van ruim een half uur gevoerd met president Eisenhower. Het gesprek werd bijgewoond door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, en secre taris-generaal Spaak van de Navo. Minister Luns weigerde na af loop mededelingen te doen over het besprokene. Onmiddellijk na deze ontmoeting bracht de president een onverwacht kort bezoek aan het Palais de Chaillot, waar inmiddels de permanente raad van de Navo bijeen was gekomen om het rap port van minister Luns aan te ho ren over zijn onderhoud met het Amerikaanse staatshoofd. De Amerikaanse president arri veerde in een auto met minister Luns en Spaak. Tijdens dit bezoek dat naar minister Luns zei, door de raad werd gezien als een veelbete kenend gebaar, gezien het overla den programma van het Ameri kaanse staatshoofd, gaf Eisenho wer in een korte verklaring een overzicht van de grote wereldpro blemen. De Amerikaanse president bevestigde daarbij de onverander de steun van de Verenigde Staten aan de Navo, die hij een hoeksteen noemde in de Amerikaanse buiten landse politiek Engelse soldalen waren de grondleggers van de Goudse pijpenindustrie De nieuwe minister van Defensie •s-GRAVENHAGE, 3-9. Zoals ge- meld Is gisteren aan H.M. de ko ningin ter benoeming tot minister van defensie voorgedragen irs. S. II. Visser te Wassenaar. Behalve secretaris van het Verbond van Nederlandse werkgevers is de heer Visser plaatsvervangend lid van de Sociaal Economische raad. De heer Visser is lid van de VVD. Simon Hendrik Visser werd 1908 geboren op Texel en studeer de aan de landbouwhogeschool te Wageningen waar hij in 1933 het ingenieursdiploma behaalde. Na de bevrijding was ir. Visser in '46 en '47 wrnd. regeringscommissaris voor de buitenlandse agrarische aangelegenheden. Hij bezocht Australië, Nieuw Zeeland, Zuid- Afrika, de Verenigde Staten en in 1954 maakte hij een reis door de Sowjet-Unie. Buiten het terrein van zijn werkkring heeft ir. Visser zich o.m. bewogen op het gebied van de Europese beweging als lid van de bestuursraad van de Raad der Europese beweging. (Van onze verslaggever) „Sir Walter Raleigh is indirect de man, aan wie Nederland en Gouda in het bijzonder zijn pijpen- iudustrie te danken heeft, een in dustrie die produkten maakt, die over de gehele wereld beroemd zijn". Dit vertelt ons de heer D. Goedewaagen, directeur van Goe- dewaagen's Koninklijke Hollandse pijpen- en aardewerkfabriek N.V. te Gouda. Natuurlijk begrijpen wij zo het verband niet, maar wanneer we onze gastheer om nadere uiteenzet ting vragen, horen wij hoe het zit: „Sir Walter Raleigh is een van Engelands beroemdste ontdek kingsreizigers en zeevaarders uit het einde van de zestiende eeuw. Hij was een prototype van de avon turier van betere huize in die tijd en kwam door zijn vele bijzondere daden in de gunst van koningin Elizabeth. Later verspeelde hij de koninklijke gunst en kwam in de Tower terecht. Men liet deze be langrijke man er echter niet en hij heeft daarna nog enkele belangrij ke tochten gemaakt. Koning Jacobus I van Engeland mocht hem niet en toen Raleigh zich niet wenste aan te passen aan de gewijzigde Engelse buitenlandse politiek, die na moeilijkheden met Spanje onder koningin Elizabeth veranderd werd in een sympathie ke houding tegenover dit land on der Jacobus I, werd hij als vijand van Spanje on als deelnemer(?) aan een complot tegen de koning ter dood veroordeeld. Door zijn roemruchte daden was Raleigh bij het volk van Engeland echter bui tengewoon populair en men was niets te spreken over het vonnisx dat de koning gewezen had. Z(jn kop op püpekop Raleigh was een van'de mannen, die het roken van tabak in pijpen uit Noord-Amerika naar Europa bracht. Zijn naam is dus ten nauw- Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED ste verbonden aan het pijproken. Vele Engelse pijpenmakers brach ten hun sympathie van Raleigh tot uitdrukking door stenen pijpen te vervaardigen, waarvan de kop het hoofd van Raleigh voorstelde. Het wsrd onder het volk een grandioos succes. Koning Jacobus I bleek hierover natuurlijk allerminst te spreken. Waar hij ook kwam zag hij pijpen roken, pijpen met de kop van Ra leigh. De tabak werd door hem zwaar belast, het roken zelfs tijde lijk verboden en pijpen met de kop van Raleigh in beslag genomen. Tenslotte werden zelfs de pijpen makers vervolgd en deze namen de wijk naar het vasteland, waar zij veelal dienst namen als huurlin gen, vooral in het leger van de lage landen. Het krijgsmanstijdperk duurde echter maar kort en toen d2ze mannen een maatschappelijke po sitie moesten veroveren, vestigden velen van deze Engelse stenenpij penmakers zich in Gouda, waar reeds veel aan aardewerk-vervaar, diging als huisindustrie werd ge daan. Dat was omstreeks 1618 en vanaf die tijd dateert de opkomst van de Goudse pijpenindustrie". "AZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ,,'t Is toch zó droag, 't suuft ge woon", zei een tuinierende man. Hij heeft gelijk, maar de herfst en de winter komen toch wel, al „stuuft" het dan ook in september. Er zijn vele natuurlijke aanwij zingen, dat het „andere getijde' op komst is, maar over een heel andere gaat het hier. Zo'n andere beg\nt altijd met: „ga eens mee de winkels langs voor een stofje". Zierikzee onder de koepel van het avondlijke zwerk met scherp ge- silhoutteerd de poorten en de to rens is verleidelijk genoeg voor een wandeling en de ,stofjes" neemt men dan maar op de koop toe. Alle winkels waarin stijf en onbe wegelijk de poppen schone kleren zitten te dragen, soms al gemaakt en soms gedrapeerd rond de gladde leest, zenden uitnodigend licht uit. In het schijnsel daarvan komen de vragen: „hoe vind je die streep?", of „dat donkere goed met die rin gen, zou dat me staan?" Eilandman begint altijd met de mogelijkheid open te laten dat het zal staan, maar hij hoedt zich voor definitieve uitspraken, want dit is uiterst gevaarlijk. Ten eerste moet ook op dit netelig terrein de per soonlijke vrijheid blijven zegevie ren en ten tweede zijn de gevolgen doorgaans ernstig als men als man heeft misgetast. Met andere woor den, als de streep uiteindelijk niet leuk blijkt te zijn, of de ringen niet goed staan en men heeft het tegendeel als prognose uitgespro ken. Vrouwen weten dat en karakte ristiek in dit verband is dan ook het bekende: „toe, zeg eens wat". Er is slechts één ontsnappingsmo gelijkheid (mannelijke) vrienden, een min of meer de aandacht af leidende woordenstroom. Poog te spreken over het gezellige licht in de etalages, over de warme tinten van winterse stoffen in het alge meen, over de prijzen desnoods en kies als laatste redmiddel het aan bieden van een consumptie in een stadse tent. Maar zeg nooit beslis send: „dit moet je nemen", want - al hoeft het niet - dit zou een herfststormpje ten gevolge kunnen hebben. De dames hebben de keer der seizoenen al geroken. Ze zullen weinig of niets hebben om aan te trekken en de mannen moeten mee langs de etalages. En het wordt al zo vroeg donker en de stoffenfa- brikanten zijn zo fantasierijk. Ja, de tijden worden eventjes moei lijker. EILANDMAN. Engelse termen Nog steeds is in dit vak duidelijk de Engelse invloed te herkennen, want de metalen draad die wordt gebruikt om het rookkanaal door de steel te vervaardigen, heet nog „wire"., het Engelse woord voor „draad". Zo zijn er nog meer origi nele of verbasterde Engelse termen in dit vak terug te vinden. Omstreeks 1750 kwamen de be kende lange pijpen - de zogenaam de „Gouwenaars" - in de mode en deze lange pijpen zijn er nog steeds niet helemaal uit. De industrie in Gouda toont dit duidelijk aan. Zelf konden wij hier aanschouwen, hoe deze sierlijke lange stenen pijpen worden vervaardigd. Het is echt een oud ambacht. De pijpenmaker, waar er overigens nog slechts weinigen van zijn, mo delleert ruwweg een brok klei. Voor zich heeft hij een metalen vorm liggen en daarin wordt het brok gelegd. De twee helften gaan op elkaar en worden tussen een bankschroef geklemd. Waar de kop zich bevindt is een grote opening en hierin steekt de pijpenmaker een metalen taps toelopende pen, die precies de vorm heeft van het open deel van de pijpekop. Wan neer de twee mallen uit de bank schroef worden gehaald en worden geopend, zien we zo de lange pijp. ^cK§CS<S<9ce<^c9CSc?<l WIJ OUDERS De oude, wat verzuurde en heel erg preutse tante Alida heeft de schrik van haar leven gehad, toen zij er op een keer toevallig getuige van was, dat Ina Joossen haar twee kinderen in het bad deed. Tante Alida is geen echte tante, enkel een huisvriendin van Ina's ouders vroeger. Ze kent haar al van haar kinderjaren af en heeft bij het op groeien de eigenaardigheden van de excentrieke, ongetrouwde dame op de koop toe leren nemen. En toen tante Alida, nadat Ina ge trouwd was, geregeld bij haar op bezoek kwam, heeft ze haar man ervan weten te overtuigen, dat ze het oude mensje niet voor het hoofd konden stoten en haar dus maar altijd gastvrij moesten ont vangen, al kwam het ook niet steeds gelegen. „Wat mij betreft, ga je gang", gaf Jan wat onwillig toe. „Maar breng haar dan ook aan het verstand, dat ze zich niet met alles moet be moeien". Gezich spreekt boekdelen Die bemoeizucht van tante Alida wordt, vooral nadat de kinderen hun intrede in het gezin hebben gedaan, inderdaad wel eens een last. Ook al beheerst ze zich wel eens in zoverre, dat ze haar mond stijf dicht houdt, de kritiek is van haar gezicht te lezen. Het misprij zen spreekt uit haar smal gekne pen lippen en de pinnige blik in haar ogen, waaraan niets schijnt te ontgaan. Af en toe laat ze zich in het algemeen ontvallen, dat met kinderen, aan wie in hun jeugd teveel wordt toegestaan, la ter helemaal geen huis te houden Discipline moet er wezen, om zelf-discipline te kunnen ontwik kelen. Nu is het heus niet zo, dat Pim en Rietje Joossen bandeloos op groeien. Maar de ouders houden er hun eigen vrije opvoedingsme thode op na. Ze voelen er niets voor, dat hun kinderen allerlei complexen zullen krijgen door on gezonde geheimzinnig-doencrij. Op alle vragen wordt een eerlijk ant woord gegeven. Tante Alida noemt dat schandalig. Er zijn dingen, die kinderen nu eenmaal niet mogen weten. Ina zou wel kunnen beweren, dat je een kind geen blinddoek voor kunt binden, of met wat jes in de oren kunt laten lo pen, het is bij tante Alida toch aan dovemans oren gepraat. Ze blijft op haar standpunt staan en kan zich nu eenmaal niet verenigen met dat schaam teloze moderne gedoe. Zomaar samen Maar ik zou u vertellen over die keer, dat tante-Alida er bij was, toen de kinderen in het bad gin gen. Daar kreeg ze bijna 'n flauw te van, want verbeeldt u, Ina stopte haar zesjarige zoon en vier jarige dochter zonder de minste gêne samen in het water. „Hoe kun je?" hijgde tante Alida, die zelf nauwelijks haar kuise blik op de kleine blote Pimmie durfde slaan. „Het is meer dan verschrik kelijk. Wat moeten die kinderen wel van elkaar denken!". Nu werd het Ina toch te bar. „Van elkaar denken? Mogen ze misschien niet weten, dat een jon getje er anders uitziet dan een meisje? Als daar allerlei geheim zinnige poespas van gemaakt wordt prikkelt het hun nieuwsgierigheid juist op een ongezonde manier. Nu vinden ze het doodgewoon". Bij tante Alida's verachtelijk ge snuif vindt Ina opeens de bevrij dende lach. „O, lieve tante, neemt u toch geen aanstoot aan die twee argeloze hummels. Ze hebben, el kaar al van baby af gezien, zoals God hen geschapen heeft. Mis schien hebben ze zich er op een gegeven ogenblik over verbaasd, dat ze niet precies eender waren, maar ik geef u de verzekering, dat het nu al lang de gewoonste zaak ter wereld is, omdat Pim nu een maal een jongen en Rietje een meisje is". MARCELLE Het rookkanaal Nu komt er een prachtig stukje vakwerk. De „wire", een lang stuk metaaldraad, wordt door de steel gedrukt, de kleisteel die nog slap is. Wonderlijk is het, dat de pijpen maker precies het midden weet te houden van deze dunne, slappe sliert klei. Toch gaat het goed en het gestoken rookkanaal komt pre cies in de kop uit. Netjes wordt d kleipijp nu weggelegd, precies ii model. In lange bakken liggen die pij pen netjes op een rij, waarna ze worden gebakken en afgewerkt. Veel van die lange pijpen, waar bij er zijn met verschillende fan tasiekoppen, worden in de souve nirindustrie gebruikt, maar toch zijn er ook nog mensen die uit die pijpen roken. De prettige porsuze wand van de stenen pijp is nog al tijd te prefereren. De te roken ta bak blijft in zo'n pijp zuiver en nog worden deze pijpen gebruikt bij het keuren van tabak op smaak en kwaliteit. Knickerbocker-club In de Verenigde Staten bestaat een club, de St. Nicholas Society, waarvan slechts zij lid kunnen worden die van Nederlandse af stamming zijn. Onder de vele dui zenden leden van deze club bevin den zich prominenten der V S. Het aardige is, dat wanneer deze man nen in vergadering bijeen zijn, zij traditiegetrouw roken uit de be kende lange Goudse pijpen, die ook speciaal voor hen in Gouda worden gemaakt en van welks pijpen de kop het model heeft van Knicker bocker, de eerste burgemeester van New York. De lange pijpen pasten precies in de rococotijd, bij de gepoederde pruiken en de pompeuze kleding. 1 Na de Franse revolutie, waarbij al deze sier en opschik verloren ging, kwam de korte stenen pijp in de mode. Gouda maakt nog pijpen voor de hele wereld en men ver vaardigt er vele soorten want elk land, elke streek, ja dikwijls elke havenstad, heeft zijn eigen model pijp en u behoeft beslist niet te proberen om daar een vreemd mo del te verkopen. De pijpenindustrie in Gouda is nog steeds een levende industrie. Onze puzzel heeft ook deze week weer zeer veel goede inzendingen opgeleverd. Wij wensen de deelne mers die buiten de prijzen vielen met de nieuwe puzzel meer geluk en wijsheid en zien met belangstel ling de oplossingen tegemoet. De set visitekaartjes (bedrukt) is dit maal voor: Mevr. C. M. Berrevoets-Versteeg, Korte Groendal 11, Zierikzee Het pocketboek gaat naar: Elly Dijkman Burghseweg 51, Haamstede De oplossing ziet er als volgt uit: Horizontaal: 1. stere, 4. leb, 6. pruik. 10. ko, 11. ne, 12. oe, 14. o.k., 15. on, 17. boos, 19. flat, 21. Ie, 22. els, 24. to, 25. l.s., 26. kin, 27. pi, 29. t.t., 31. he, 32 aa, 33. rond, 35. adam, 37. mat, 38. origine, 40. lap, 42. tin, 45. penseel, 49. sop, 51. koud, 53. anti, 56. r.i., 57. kg, 58. ir, 60. re, 62. las, 64. na, 65. op, 67. lea, 69. ut, 70. dolk, 72. toom, 74. eb, 75. s.a76. ma, 77. ed, 78. is, 80. notre, 81. fel, 82. engel. Verticaal: 1. stoel, 2. e.k., 3. rob, 4. les, 5. bof, 7. rot, 8. uk, 9. krent, 11. noot, 13. elle, 16. nl, 18. o.t., 20. as, 21. li, 23. spot, 26. kaal, 28. in, 30. tui, 31. hei, 32. ad, 33. ra, 34. do, 35". a.e., 36. ma, 37. met, 39. gas, 41. pap, 43. ik, 44. nors, 45. p.d., 46. nog, 47. eli, 48. la, 49. stel, 50. o.i52. ui, 54. nr., 55. aluin, 57. kalm, 59. rood, 61. kabel, 63. at, 64. no, 66. po, 68. ee, 70. dar, 71. kaf, 72. tel, 73. min, 75. st, 79. s.g. DE NIEUWE PUZZEL Ingezonden mededeling nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabietten 5-GRAVENHAGE. In de afge lopen dagen heeft de politie zes personeelsleden van een grote melkinrichting hier ter stede - chauffeurs, melkbezorgers en slij ters - aangehouden. Zij worden er van verdacht de melkinrichting te hebben opgelicht voor een be drag van ongeveer f 2000. De aan gehoudenen hebben op hun afre- keningsstaten een groter aantal lege melkflessen in rekening ge bracht dan zij in werkelijkheid hadden ontvangen. Na verhoor zijn de verdachten heengezonden. Abbe Fulbert Joeloe, de presi dent van de republiek Congo der Franse gemeenschap, heeft presi dent Eisenhower een olifantje van twee jaar geschonken. De oli fant is het zinnebeeld van de Ame rikaanse republikeinse partij. Horizontaal: 1. wintervoertuig, 3. familielid, 6. jongensnaam, 9. fami lielid, 11. afsluiting, 14. beschou wen, 16. bevel, 17. houding, 18. pers. voornaamw., 19. dubbelklank, 20. vogel, 22. plaats, 25. heilige (afk.), 27. grondsoort, 28. plaats in Duitsland, 30. hennepbraak, 31. wa ter in Friesland, 32. titel (afk.), 34. eveneens, 35. Frans pers. voor naamw., 36. reeds, 37. ketting zon der eind met emmers, 40. hijswerk- tuig, 42. drinkgerei, 43. insect, 44. instrument om richting te geven, 47. boos, 50. Engels voorzetsel, 51. soort schip, 52. sportterm, 54. jon gensnaam, 55. bolgewas, 57. kwaad, 58. inhoudsmaat, 60. water in Duitsland, 61. soort verlichting (afk.), 62. woede, 64. bijbelse naam, 66 .titel (afk.), 67. Chinese maat, 69. lidwoord, 70. als eerder (afk.), 71. buitengewoon, bijzonder, 74. foltering, 78. voegwoord, 79. mili taire opleidingsschool (afk.), 80. bij belse figuur, 81. de oudere (afk Verticaal: 1. als volgt (afk), 2. ordenen, 3. deel v.d. bijbel (afk.), 4. plaats in Italië, 5. als eerder (afk.), 6. zangnoot, 7. kleurstof, 8. insect, 9. in de meeste gevallen, 10. meisjesnaam, 12. voorzetsel, 13. werpstrik, 14. kledingstuk, 15. af standsmaat (afk.), 19. in orde, 20. vogel, 21. deel v.e. Franse ontken ning, 23. Frans onp. voornaamw., 24. belasting, 26. seconde, 29 .zeep water, 33. min, 35. gewas, 38. sport term, 39. bloeiwijze, 40. deel v.e. boom, 41. schortje, 44. hard worden, 45. Rusland' (afk.), 46. herkauwer, 48. stand der edelen, 49. niet zeker, 50 kloostervoogd, 52. deel van een plant, 53. wijze, stijl, 56. Europe aan, 58. natuurkundeterm (afk.), 59. getij, 63. eerst'e man, 65. land in Europa, 68. voorzetsel, 70. uitroep, 71. pers. voornaamw., 72. pers. voornaamw., 73. water in Brabant, 75. geogr. aanduiding (afk.), 76. zo als de akten getuigen (Lat. afk.), 77. het Romeinse rijk (afk.). Ingezonden mededeling FEUILLETON door LUCIEN LELONG „Er heeft zich namelijk in onze stad een man vertoond", vervolgde mevrouw Boom moedig, vastbeslo ten dat de Amerikaan méér be langstelling zou gaan tonen voor haar verhaal, „die zich mr. Claren- bough noemde, eigenaar van de Clarenbough Chain Stores uit Chi. cago". „Dat kan", zei Colverton, „die meneer ken ik. Tenminste opper vlakkig". „Zo", zei mevrouw Boom geïnte resseerd en ook de andere bezoe kers bogen zich voorover op hun stoelen om geen woord te missen. „Dat is dan wel toevallig. Wanneer we u eerder met die meneer in contact hadden kunnen brengen, zou ons waarschijnlijk veel moeite en teleurstelling bespaard zijn ge bleven", en ze keek veelbetekenend naar de anderen. Ik heb geprobeerd mr. Claren bough te interviewen ten huize van de burgemeester van Meeldam". Colverton ontdooide een beetje, „maar mij werd te kennen gegeven, dat mr. Clarenbough geen journa listen wenste te ontvangen". Wat een wonder!" de lach van Kruiderink klonk hol en boosaar dig, mevrouw Boom glimlachte sphinxachtig, Hanny keek geheim zinnig en Jhr. de Graet knikte voortdurend met het hoofd, alsof hij er reeds alles van begreep. „Ik begrijp u niet goed", zei Col verton. „Nu, dat zal ik u dan wel duide lijk maken", zei Kruiderink grof, ■als u die meneer Clarenbough had gezien, had u meteen geweten, dat hij meneer Clarenbough niet was!" Colverton keek verwonderd van de een naar de ander. ,U wilt toch niet zeggen, dat die meneer zich ten onrechte voor mr. Clarenbough uitgaf, dat er een brutale persoonsverwisseling heeft plaats gehad?" „U zegt het zelf", bevestigde Kruiderink, „zo is het en niet an- ders". Colverton scheen dit een ogen blik te verwerken en hiervan maakte mevrouw Boom gebruik om het woord te nemen. „Wij koesterden al argwaan", vertelde zij „en zoals u zich zult herinneren heb ik als eens daar over met u gesproken, maar ik kon niet duidelijk zijn, omdat ik bewij zen miste". Colverton begon in te zien, dat hij deze dame onjuist had bsoordeeld en voor insinuaties en roddelpraat had gehouden wat in werkelijkheid slechts een tactisch terreinverkennen was geweest. „Maar nu hebben wij de bewijzen in handen". „Zwart op wit?" vroeg Colverton. „Zwart op wit", bevestigde me vrouw Boom triomfantelijk. En zonder nog één woord te zeggen, schoof ze d© verbaasde journalist de bekentenis van Jongejans onder de neus. Colverton las het papier, herlas het, ke?lc dan verbaasd naar me vrouw Boom. ,Dit is toch ernst?" vroeg hij. Het is toch geen mop of zoiets?" „Helaas", bevestigde Kruiderink met een grafstem, „het is zo ern stig als het maar kan". „Was het maar een mop", voegde mevrouw Boom er aan toe, dan konden we er nog om lachen. Zoals de zaken nu staan, is de situatie hoogst ernstig voor verschillende belanghebbenden". „Legt u me dat alstublieft eens uit", verzocht de journalist. „Ik 37 ben hier vreemd en kan de conse quenties van dit geval nog niet ten volle overzien". Mevrouw Boom schepte adem en wierp een triomfantelijke blik naai de anderen. Ze had beet! „Zie eens, mr. Colverton. Aller eerst is het geval schadelijk voor de goede naam van de Amerikaan se zakenmensen, die op deze wijze belachelijk worden gemaakt. Mr. Clarenbough in Chicago zal het he lemaal niet leuk vinden om op deze wijze hét middelpunt te worden van een schandaal. Daarbij zal het onze naam in Amerika nog veel meer schaden. Het zal in onze ge meente, in Meeldam, een schandaal ontketenen. Wij, bestuursleden van het comité, dat deze kwasi-Ame- rikaan wilde huldigen, zijn grenze loos belachelijk gemaakt en onze reputatie is geknakt. Heel wat mensen, vooral winkeliers en der gelijke ondervinden materiële scha de". Colverton meende, dat mevrouw Boom de consequenties wel iets te zwart schilderde, maar volgde haar betoog aandachtig. „Daarbij komt, dat dit bedrog eigenlijk de kroon zet op een ganse serie soortgelijke handelingen! De mensen, die buiten ons medeweten dit zaakje op touw gezet hebben, zijn de burgemeester Dikkenburg en de gemeente-opzichter de Gooyer. Voor zover ik weet zijn de andere comité-leden volmaakt on kundig, tenzij mischien een zekere juffrouw de Ruiter, die naar het schijnt nogal met die de Gooyer aanpapt en op opvallende manier zijn partij getrokken heeft". Ze zag hoe de Amerikaan de wenkbrau wen fronste en concludeerde, dat het gerucht, dat hij een avond bij Riek de Ruiter op visite was ge weest, waarschijnlijk een kern van waarheid bevatte. Mevrou Boom, als gezegd, beschikte over een pri ma geheime dienst. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5