toen nu Claeryn Geta-Bever VLEKKENPASTA Ford komt uit met nieuwe kleine wagen Opnieuw Chinese infiltraties in Kasjmier ARGENTINIË BLIJFT ROERIG STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Brandweer moest driemaal uitrukken voor vuur in duin en bos Fraai braambos van duizend m- ging verloren De brandweer heeft het donder dagmiddag bijzonder druk gehad. Te ongeveer 2.30 uur loeide de si rene. Het bleek dat een brand woedde op een perceel vlak duin- grond in de buurt van de vuurto ren. Het perceel is eigendom van de N.V. Nieuw Verzicht en ligt z.o. van de woning van dokter de Haas. De begroeiing brandde fel, doch de spoedig onder bevel van onder commandant W. J. v. d. Maas aan wezige brandweer, gelukte het met de onmisbare hulp van vele om wonenden de brand te blussen. De schade kon hier beperkt blijven tot 200 vierkante meter zwartge blakerde grond. Nauwelijks teruggekomen, kreeg de brandweer om 4.09 uur opnieuw brandalarm Nu woedde het vuur in een groot braambos achter de kampeerboerderij van de heer C. den Boer in de J. J. Boeye's weg, kort bij de grote bungalow van de heer D. Visser gelegen. Op het ter rein van de heer Beuman staat diens zomerverblijf in de vorm van een bunker. Deze brand zag er veel erger uit, daar zware rook wolken de omgeving verduisterden en. de vlammen huizenhoog door het braambos loeiden. Omsingelingsmanoeuvre De brandweer, die nu onder commando stond van de comman dant L. C. v. d. Velde, begon on middellijk met behulp van een aan tal belangstellenden in een haast onhoudbare hitte het vuur te om singelen, waarna met schoppen en zware twijgen de strijd tegen het vuur begon. De omsingelingsma noeuvre slaagde volkomen, zodat spoedig het vuur afnam en weldra geheel kon worden geblust. Hier ging een fraai braambos van circa 1000 vierkante meter verloren. Bij de eerste brand kan de oor zaak wellicht gevonden worden bij twee jeugdige kampeerders Om trent de oorzaak van de laatste brand tast men in het duister. Ingezonden mededeling DETROIT, 3-9. Henry Ford II heeft de Falcon, de nieuwe kleine wagen van Ford, die op de Ame rikaanse markt de concurrentie met de Europese auto's moet op nemen, aan de pers getoond. Hij zette uiteen, dat dit de kleinste wagen is, die in Amerika wordt vervaardigd. De Falcon biedt plaats aan zes personen, is uitge rust met een zes-cylindermotor en verbruikt 1 gallon benzine op 48 km. De afmetingen zijn als volgt: wielbasis 278 cm., lengte 480 cm., hoogte 138,4 cm. en breedte 177,8 cm. Het gewicht is 1070 kg., terwijl de Standaardford 1710 kg weegt. Henry Ford maakte niet bekend, wat de prijs van de Falcon zal zijn, maar in kringen van de auto-in dustrie schat men de prijs iets minder dan 2000 dollar. Ford voor spelde, dat de 3 grote autofabrie- ken in de Verenigde Staten, Ford, General Motors en Chrysler, het volgend jaar 750.000 a 1 miljoen stuks van hun nieuwe kleine wa gens in de Verenigde Staten zullen verkopen. Miniinumprijsregeling voor appelen 'S-GRAVENHAGE, 4-9. Met in- gang van maandag 7 september treedt "op de Nederlandse fruit veilingen, die zijn aangesloten bij het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen, een nieuwe mini mumprijs voor appelen in werking. Tot dusver was de minimumprijs voor appelen 6 ct. per kg. Doorge draaide appelen konden daarna nog voor de fabriek worden ge kocht voor minimum 3 ct. per kg. Een heffing op de appels werd niet ingehouden en bij doordraai kreeg de teler geen vergoeding. Met ingang van maandag wordt dat echter anders. De minimumprijs voor appelen wordt verhoogd van 6 ct. tot 8 ct. per kg. Wanneer ze voor deze prijs niet verkocht kunnen worden, worden de doorgedraaide appelen opnieuw geveild voor de industrie en dan geldt een minimumprijs van 5 ct. per kg. Bij doordraai krijgt de teler een vergoeding van 6 ct. per kg. Te ongeveer 8 uur loeide de si rene* opnieuw. De gebluste brand aan de vuurtoren was weer aange wakkerd, zodat de brandweer er opnieuw heentrok en met een wa terstraal het vuur bluste. Het vuur had zich nu in de richting van de duinen verplaatst. Een en ander trok veel belangstelling. Ingezonden mededeling Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook U vindt er baat bij. Bent U die ene soms, die dat wel dadige blussen nog niet ondervond? Wapen U tegen de eerstvolgende aanval - neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het verleden NIEUW DELHI, 3-9. Het Indi- sche persagentschap meldt van daag (donderdag) uit Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier, dat be richten over Chinese infiltratie in drie gebieden van Ladak door de regering van Kasjmier zijn ont vangen. Volgens Ndeze berichten zouden de Chinezen ook bezit genomen hebben van de Indische enclave Minsar, 160 km. van Tibet. (Ladak is een onherbergzaam plateau van 5500 meter hoogte in het noorden van Kasjmier). Donderdagavond is te Nieuw Delhi van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat Indische troe pen mogelijk binnenkort zullen pogen de door Chinese communis ten in het noordoostelijke grens gebied bezette buitenpost Longdjoe te heroveren. De Indische mili tairen zouden tot opdracht hebben te proberen de post zonder het gebruik van wapens opnieuw te bezetten. Zij zouden slechts in zelfverdediging mogen vuren. BUENOS AIRES, 4-9. Generaal Montero, die twee dagen geleden als opperbevelhebber van het Ar gentijnse leger was ontslagen, heeft vrijdag in een legerschool in Bue nos Aires een hoofdkwartier inge richt en de toegangen met vracht auto's en bussen gebarricadeerd. De generaal, die een krachtige tegenstander van het Peronisme is, gaf een verklaring uit waarin hij zei besloten te hebben weer als op perbevelhebber op te treden ter verdediging van het grondwettige gezag en tot herstel van de disci pline in het leger. Er zijn tanks van de rand van Buenos Aires naar de stad zelf overgebracht. Grote peren KAPELLE, 4-9. De fruit kwekers Gebr. de Visser uit Kattendijke hebben op de veiling in Kapelle-Biezelin- ge negen uitzonderlijk grote peren van het ras Triomphe de Vienne aangevoerd. Deze negen peren wogen bij el kaar precies 8 kg. Er was er een bij die 1050 gram woog. Bij de Triomphe de Vienne komen er wel meer grote vruchten voor, maar dit ge val is zeldzaam. De Gebr. de Visser hadden de vruch ten toen ze nog erg jong wa ren aan de bomen omwik keld met een cellofaan zakje. Hierdoor was ook de kwali teit bijzonder goed. Voor lopig zijn de negen reuzen peren nog in het koelhuis gezet want er is nog niet be sloten wat er mee wordt ge daan. De werkloosheid per eind augustus 's-GRAVENHAGE, 4-9. Aan het eind van augustus waren er 41.204 werkloze mannen in Nederland. Er waren 13.860 mannen werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjec ten en 8832 op aanvullende wer ken, zodat er in totaal een geregi streerde arbeidsreserve was van 50.036, aldus een overzicht van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Deze geregi streerde arbeidsreserve was op eind juli van dit jaar 54.540, op eind augustus 1958 71.195 en op eind juli 1958 77.305. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind augustus van dit jaar 5906. De maand ervoor was dit cijfer 5010. Het aantal openslaande aanvragen was op eind augustus voor man nen 41.895 (eind juli 45.270) en voor vrouwen 31.182 (eind juli 33.182). Eenmaal werden de oude wallen van Zierikzee Wandelingen. De be planting groeide tot een bos het Slingerbos, een onvergetelijke naam. Het Slingerbos had zijn da lingen en stijgingen. Een dicht bla derdak sloot hier en daar het zicht op de wijde hemelkoepel toe. Het gebladerte weerspiegelde zich in het stille wateroppervlak van de Gracht. Reeds direct na de Drie koningenlaan, had het Slingerbos een interessante draai en stond men voor de Caubrug, een rustiek bruggetje, dat men in de Harz of ergens anders in de bergen zou zoeken. Statige zwanen dreven op het roerloze wateroppervlak. Over de brug gaande stond, de tram al gereed, die fluitend zijn komst uit het verre Schouwen had aangekon digd. 's Zomers hieven in het water de kikkers hun concert aan en 's winters schoten de schaatsenrij ders - genietend in de luwte van de bomen - met een vaart onder de brug door. Wie durfde reed met de fiets stilletjes over de brug. Stilletjes, want het mocht niet en soms stond de politie achter een boom op de loer. De Caubrug be hoorde heel, heel echt bij het vroe gere Zierikzee. Het Slingerbos kwam terug, maar de naam is wat misleidend. Geen bomen staan er meer aan de kant van de Grachtweg en de oude Cau brug werd weggespoeld door het watergeweld. De Caubrug kwam niet terug en staande ongeveer bij de „draai" van de Driekoningen laan heeft men het wijde uitzicht in de verte, met duidelijk de con touren van het nieuwe Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De gracht is er nog, maar heeft nog niet de romantiek van de bedaagdheid her- worven. De zwanen drijven even rustig op het wateroppervlak, maar wat is het anders geworden nu. Wat is het heel erg anders nu! Ingezonden mededeling moet zift,' ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. Woensdag was er weer voor de eerste keer na de vakantie een bij eenkomst van de N.C.V.B. De pre sidente, mevr. v. Vloten opende de vergadering met gebed waarna werd gezongen Gez. 132 1. Naar aanleiding van Ephese 1 13-14 werd een korte meditatie gehou den. Notulen werden gelezen na een hartelijke welkom aan allen, spe ciaal voor de spreker ds. v. d. Klis. Een verslag werd gegeven over de landdag in Vlissingen waarbij mevr. v. Soelen in Schouwse kle derdracht aan de Vaandelshow meedeed. Op 2 oktober hoopt de N.C.V.B. voor alle Zierikzeese bejaarden weer een gezellige middag te or ganiseren. Ds. v. d. Klis heeft het verdere van de avond vele wonderen van de natuur laten zien op het witte doek, waarbij op geestige wijze verteld werd. Gezien werd de groei van een spinneweb, van een kwal, diverse vissoorten, paling, zeepaardje; vervolgens de levens gewoonten in de vogelwereld en de mierenwereld; het ontstaan van parels enz. Bij dit alles werd de aandacht gevestigd op hetgeen men in Psalm 19 kan lezen over Gods Majesteit in de Schepping. Ds v.d. Klis be sloot de avond met dankgebed. HAAMSTEDE Raadslid door motor aangereden De heer M. Evertse, lid van de Haamsteedse gemeenteraad voor de V.V.D.-fraktie, werd woensdag avond omstreeks tien uur, bij het naar huis gaan van een commissie vergadering, bij het oversteken van de Noordstraat bij hotel Bom door een motorrijwiel - bestuurd door J. S. te Zierikzee - aangereden. De heer E. werd met. een gebroken been en inwendige kneuzingen op genomen. Nadat eerste geneeskun dige hulp was verleend, werd hij naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis vervoerd. De politie stelde een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. HAAMSTEDE Vergadering gemeenteraad Maandag 7 september a.s. komt de raad der gemeente Haamstede in het gemeentehuis in openbare vergadering bijeen. In behandeling komen o.a. diverse aanvragen om subsidie en een voorstel tot naam geving van verschillende wegen van b. en w. De s.v. „Zeemeeuwen" verzoekt de medewerking van de gemeente bij het egaliseren van het speelterrein aan de J. J. Boeijesweg. Verder komt in be handeling een voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten, groot f 58.000. RENESSE Loop der bevolking over aug. 1959. Ingekomen: C. P. Dalebout van Rotterdam; J. C. de Feyter en ge zin van Amsterdam. Vertrokken: W. J. Tap en gezin naar Elburg; A. C. W. de Wilde naar Koudekerke Z J. van Beem naar Hilversum; J. Stevense en ge zin naar Haamstede. NOORDWELLE Het leesseizoen Ook dit jaar zal er weer volop gelegenheid zijn om boeken te le zen. De heer Zevexüng ontving nl. weer een kist vol romans, populair wetenschappelijke werken en boe ken voor de jeugd. Evenals vorig jaar zullen ongetwijfeld weer veel leesgragen van deze gelegenheid gebruik maken. Iedere vrijdagmid dag van 15.30 tot 16.00 uur, te be ginnen op 11 september a.s., ver zorgt de heer Zevering de uitrei king en omruiling. Concert „Luctor et Emergo" Zaterdagavond 5 september a.s. zal op het Dorpsplein alhier een concert worden gegeven door het fanfarecorps „Luctor et Emergo" uit Renesse. Dit concert is een tegenprestatie aan de inwoners van Noordwelle voor hun gewaardeerde medewerking aan de oud-papiei*- actie van de muziek. Het concert begint om 7.30 uur. KERKWERVE Loop der bevolking over aug. 1959. Vertrokken: Lsendert Fonteine met gezin naar Goes; Adriaan G. Kloet met gezin naar Zierikzee. OOSTERLAND De zondagsschool der Ned. Herv. gemeente alhier zal haar we kelijkse lessen weer aanvangen op zondag 6 september a.s. De aan vang zal weer op de gewone tijden zijn na de kerkdienst. De scholen begonnen Dinsdag begonnen de lessen aan de twee lagere scholen alhier. Voor de chr. school meldden zich zeven tien nieuwe leerlingen; de openbare lagere school begon de cursus met acht nieuwe leerlingen er bij. Op de kleuterschool „Radda Barnen" kwamen zeven nieuwe leerlingen, zodat thans 54 kleuters deze school bezoeken. Ingezonden mededeling GEEN KRINGEN! .35 PER TUBE Partikulier schenkt drieduizend gulden voor nieuwe speeltuin te Nieuwerkerk Publieke belangstelling voor speeltuin zeer groot De onlangs opgerichte speeltuin vereniging Nieuwerkerk is dank baar dat thans een begin kan wor den gemaakt met de aanleg en in richting van een speeltuin. Door bemiddeling van burgemeester A. A. van Eetcn werd de verheugen de mededeling ontvangen dat aan de speeltuinvereniging (door een niet nader te noemen persoon) een bedrag van f 3000 zal worden ge schonken. Dank zij dit belangrijk bedrag zal thans, mits ook van de zijde van de belanghebbende leden en de ouders van de kinderen de noodzakelijke medewerking wordt verleend, een speeltuin worden aangelegd. Een terrein In de laatst gehouden vergade ring van de gemeenteraad is be sloten om het terrein ingesloten door de Molenstraat, Meidoorn straat en Magnoliastraat, beschik baar te stellen voor dit doel. De belangstelling voor een speeltuin blijkt wel uit het feit dat in een korte tijd plm. 280 leden en dona teurs zijn geworven. Dc bedoeling is dat rondom het terrein een afrastering wordt ge plaatst en dc toegang is geprojec teerd aan de Molenstraat. Dc tuin zal worden ingericht met diverse speelwerktuigen, zoals een zand bak, schommels, wippen, klimtoe stellen, e.d. Tevens ligt. het in de bedoeling eenvoudige toiletten en een drinkfonteintje te plaatsen. Daar iedereen in de gelegenheid is lid te worden van de vereniging, zal de tuin alleen voor kinderen van de leden toegankelijk zijn. DREISCHOR Nieuwe weegbrug in gebruik De nieuwe weegbrug van de weegbrugvereniging „Beldert" is gereed gekomen en reeds in ge bruik genomen. Het weeg vermo gen bedraagt 24000 kg. Het brug dek heeft een afmeting van 10 m. lengte en 2.80 breedte. Dc brug werd geleverd door Gebr. Boot te Leur. Het werk werd uitgevoerd door A. J. Verjaal, metselwerk, J. van de Velde, timmerwerk en gebr. Verjaar, schilderwerk. De weegbrug is uitermate gun stig gelegen aan het eind van de Bogerdwcg en dc toegangswegen zijn zodanig geprojecteerd dat dc brug bereikbaar is voor grotere trailers en opleggers. De oude weegbrug aan dc voormalige ha ven „Beldert" is komen te verval len en zal binnen korte tijd wor den afgebroken. Lezing voor chr. vrouwen vereniging De chr. vrouwenvereniging „Mar tha" begint donderdagavond weer met de veertiendaagse bijeenkom sten. Mevr. Hoogstadt-Bastiaanse zal vertellen over de zendingswerk zaamheden van haar man op Nw.- Guinea. Er zal hierbij een fraaie serie lichtbeelden worden vertoond. BRUINISSE Wegaansluiting Grevelingendam-Rijksweg Het opspuiten van het zandli- chaam, dat straks de wegaanslui ting zal vormen van de Grevelin- gendam naar Rijksweg 18, onder vindt een kleine stagnatie, omdat het spuitwater dat met het ge perste zand wordt meegevoerd, niet meer goed kan worden afge voerd, door het verstopt raken van de afvoerslolen. Er worden thans maatregelen genomen om het pers water op andere manier af te voeren. KERKNIEUWS Oud Ger. Kerk OOSTERLAND. Maandag 7 sep tember, 's avonds half. acht, ds. H. Willink, Doetinchem. Sclieepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), pass. 3-9 Li zard Head naar Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2