Zeeland beleefde weer de opening van oester- en mosselseizoen Friese vierling een jaar VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 No. 18627 116e jaargang I UK» I IM llll lllf—MIIT -;i ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: WAARIN OPGENOMEN Prils per 3 maanden bi| vooruitbetaling I 4,15, per week Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, lel. 01110-2255 32 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, fSC 7 I F R I K 7F F F f O I IRA KIT na 1800 uu' ,el- 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs u *- tH.I\IU4.1.s. JVIIU VWUIinni llilgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. 1797 1889 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 Zaterdag 5 september is het feest in Deinum. De Friese vierling is dan een jaar oud. Reeds een dag tevoren werd de eerste verjaarstaart be zorgd. Het kroost van vader en moeder Lautenbach wilde er het liefst de handjes in steken. V.l.n.r.: Dirkje (meisje), Ytje (meisje), Willem (jongen) en Meint (jongen. Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen vergaderde te Bruinisse Causerie over de zoutschadcregeling Wanneer gij wilt dat uw echtgenote naar u luistert, wanneer ge haar iets wilt ver tellenwendt u dan in haar bijzijn tot een andere dame. De Staten-Generaal 's-GRAVENHAGE, 3-9. De ver enigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, waar in de zitting 1959 gesloten zal wor den, zal worden gehouden in het gebouw van de Eerste Kamer, op zaterdag 12 september 1959, des na middags te kwart voor drie. Kroonprinses met de Rotterdam' te Le Havre LE HAVRE, 4-9. Bij aankomst in Le Havre is de „Rotterdam", aan boord waarvan zich prinses Beatrix' bevindt, donderdag ont haald op een concert van scheeps- sirenes van vrijwel alle schepen die in de haven lagen. Prinses Bea trix werd .later voorgesteld aan een tiental autoriteiten onder wie burgemeester Robert Monguillon van Le Havre en sous-prefect Grollemund. Daarna bezocht zij de nieuwe wijken van de stad en werd zij ontvangen door ex-president Coty, die in een flatgebouw bij de haven woont. Zij werd onderweg door talrijke mensen, die haar herkenden, toe gejuicht. Nadat zij weer aan boord van de „Rotterdam" was gegaan, ontving de prinses een honderdtal genodigden, die met een speciale trein uit Parijs waren gekomen. OVER KWESTIE-BERLIJN ZIJN FRANKRIJK EN AMERIKA HET GEHEEL EENS Accent op Atlantisch bondgenootschap De Vereniging van Burgemees-, ters en Secretarissen op Schouwen- Duiveland, welker bijeenkomsten in de regel niet in de' openbaarheid komen, vergaderde donderdag 3 september in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw. Thans waren niet alleen de burgemeesters en secre tarissen van elke gemeente op Schouw en-Duiv eland en St. Phi- lipsland aanwezig, maar ook de wethouders. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter burgemeester F. Th. Dijckmeester van Zierikzee, waarna enkele huishoudelijke za ken werden afgehandeld. De hoofd-ingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, hield daarna een cau serie over de zoutschaderegeling. Dit belangrijke onderwerp, waar mee in de toekomst iedere gemeen te te maken krijgt, werd in al zijn facetten belicht. Verschillende vra gen werden beantwoord en een en ander werkte zeer verhelderend voor de aanwezige functionarissen. De aanwezigen lieten zich daar na een echte Bruinisser mossel maaltijd uitstekend smaken. De Deltawerken Na de maaltijd heeft het hoofd van de Deltadienst Zuid, ir P. H. van der Weele, een uiteenzetting gegeven van de Deltawerken die te Bruinisse reeds zijn uitgevoerd (werkhaven, gemeentehaven en de bouwput voor Schutsluis) alsmede de nog in de toekomst uit te voe ren objecten (schutsluis, Grevelin- gendam met aansluitingen en be- zinkingswerken enz.). Na deze uiteenzetting, die met tekeningen werd verduidelijkt, be gaven allen zich naar de Delta werken, zoals die thans bijna ge reed zijn en konden allen nog eens persoonlijk bekijken, wat hen even te voren op papier was duidelijk gemaakt. Ook op de werken zelf werd de nodige toelichting gegeven en werden vragen beantwoord. Vliegende bisschop op Schiphol AMSTERDAM, 3-9. De enige vliegende bisschop ter we reld, de apostolische vicaris van Australisch Nieuw-Gui- nea, mgr. Leo Arkfield zal op woensdag 9 september uit Tokio op Schiphol arri veren. Na een persconferen tie zal hij optreden als piloot voor een rondvlucht die de journalisten krijgen aange boden. De bisschop heeft een eigen vliegbedrijf opgericht ten behoeve van de missie, na de bevrijding van zijn missiegebied. Hij staat thans in dit deel van Nieuw-Gui- nea bekend als een van de beste „bush-flyers", oer woudpiloten. Licht op de schelpdierencultuur Yecseke onderging enthousiast traditioneel feest YERSEKE, 3-9. Voor de vierde achtereenvolgende maal Is In Yerseke het oester- en mosselseizoen officieel geopend. Aan boord van de „Yerseke 60" heeft de Commissaris van de Koningin vandaag de eerste oester, die midden in de Oosterschelde naar boven werd gehaald, ge nuttigd, waarmee het ocsterscizoen officieel was geopend. De festiviteiten begonnen reeds vanmorgen vroeg, toen de schippers hun versierde boten betraden. De jeugd van Yerseke hield een optocht door het dorp met begeleiding van de harmonie „Mozart" en liet aan de haven ballonnen op. De Rijkspolitiekapel verleende deze dag even eens medewerking en defileerde voor het gemeentebestuur en maakte rondwandelingen door de gemeente Yerseke. Ook gaf de kapel een taptoe op het sportterrein. Een groot vuurwerk besloot het openings feest. Om elf uur vanmorgen was er in het gemeentehuis een persontmoe ting. Een forum, bestaande uit de heren dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek, dr. A. Greyns, bacterio loog van het laboratorium van het bestuur der Visserij op de Zeeuwse Stromen en D. J. van Dijk, voor zitter van het Produktschap voor vis en visserijprodukten, belichtte verschillende aspecten van de oes ter- en mosselteelt. Het forum stond onder voorzitterschap van de bur gemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemse. Dr., Korringa verklaarde, dat de Zeeuwse oester in de loop der tij den een eigen karakter heeft ge kregen door de bodem en het voed sel. De voorzitter van het Produkt schap voor vis en visprodukten, de heer Van Dijk, zei dat door de E.E.G. vele tarieven zijn gewij zigd. Dit is van belang voor de uitvoer van mosselen en oesters. Tot voor kort hief Frankrijk een invoerrecht van vijftien procent. Dit werd verminderd tot vijf pro cent. Dit land neemt samen met België in totaal 500.000 tonnen (een ton is 100 kilo) mosselen af. De Zeeuwse inleggerijen zijn van grote betekenis voor de mosselcul tuur. De omzet van deze bedrijven is zodanig, dat zij tot de belang rijkste zijn gaan behoren. Ter benoeming tot minister van Defensie zal ir. S. H. Visser, thans algemeen secretaris van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, aan H.M. de Koningin worden voorgedragen. De stedelijke overheid van Cal cutta heeft donderdag de hulp in geroepen van militairen om relle tjes te onderdrukken die zijn ont staan als gevolg van protesten te gen de voedselpolitiek van de re gering. Al vier keer had de politie donderdag op verschillende plaat sen oproerige menigten met pi stoolschoten uiteen moeten drijven. Daarbij zouden zes mensen gewond zijn geraakt. De oesters De export van oesters naar Duits land is sterk gestegen. Zij nam toe van 2,58 tot 6,5 procent. De export van dit produkt naar België is iets teruggelopen, namelijk van 93 tot 80 procent. In deviezen uitgedrukt wordt de opbrengst van oesters en mosselen voor ons land zeer be langrijk geacht. De oesters verte genwoordigen een waarde van vier miljoen gulden, mosselen van elf miljoen en de produkten van de inleggerijen (mosselen in het zuur) een miljoen gulden. PARIJS, 3-9. Na afloop van de besprekingen die president Eisen hower heeft gevoerd met president De Gaulle van Frankryk, is een - overigens niet in details tredend - communiqué verstrekt, waarin de resultaten van de besprekingen op gesomd worden. Het volgende is aan het communiqué ontleend. „De president van de Verenigde Staten van Amerika en de presi dent van de Franse republiek heb ben gedurende 2 en 3 september besprekingen gevoerd, waarbij alle kwesties die voor beide landen van belang zijn, ter sprake zijn ge komen. Aan deze besprekingen hebben de Franse premier en beide ministers van Buitenlandse Zaken deelgeno men. De besprekingen tussen beide vroegere wapenbroeders in de laat ste wereldoorlog zijn verlopen in een zeer vriendschappelijke en har telijke sfeer, die de betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika tradi tioneel gekarakteriseerd hebben. President Eisenhower heeft aan generaal De Gaulle zijn meningen uiteengezet over de betrekkingen tussen de V.S. met de Sowjet-Unie op het ogenblik dat de Amerikaan se president zelf van plan is naar Moskou te gaan. Beide staatshoofden hebben vast gesteld dat er volledige overeen stemming bestaat over de kwestie- Berlijn. Een topconferentie Zij zijn het ook eens over de op vatting dat een topconferentie die in beginsel nuttig is, echter pas bij eengeroepen kan worden als zij re delijke kansen heeft een positief re sultaat op te leveren. De Afrikaanse vraagstukken in De toestand in Laos VIENTIANE, 3-9. Communisti sche opstandelingen zijn een offen sief begonnen met als doel Sam Neua, de hoofdstad van de gelijk namige provincie in het noordoos ten van Laos, zo is door de Laoti- sche regering meegedeeld. De om vang van het offensief is in Vien tiane nog niet bekend. Ook weet men niet zeker, of er troepen uit Noord-Vietnam bij zijn. Gemeld wordt, dat de opstande lingen die woensdag het fort Moung veroverden, nog slechts 20 km. van Sam Neua zijn verwijderd Tachtig dorpen hebben zij al be zet. Dr. Korringa zeide te hopen, dat de proefnemingen in 't Veerse Gat spoedig zullen beginnen, omdat bij het afsluiten van de Oosterschelde het nieuwe bedrijf gestabiliseerd moet zijn. Zijns inziens zullen deze proeven zeker in 1961 of 1962 die nen te beginnen, ook omdat het binnenlands verbruik van oesters en mosselen een stijgende lijn ver toont Ons volk consumeert in to taal twee procent van de opbrengst der mosselen en vijf procent van die van de oesters. Te half drie werd op de Ooster schelde een grote vlootscliouw ge-^ houden, waaraan meer dan hon derd versierde vissersschepen deel namen, onder andere de „Yerseke 60", aan boord waarvan de Com missaris der Koningin in Zeeland de eerste oester proefde. Te vier uur werd op het haven terrein het spel „Om de parels van de Oosterschelde" opgevoerd, waar bij aan de commissaris en de ge nodigden een vaatje oesters en en kele potjes mosselen werden aan geboden door „de parels" van de Oosterschelde, een zestal schonen uit Yerseke. Na afloop van dit spel sprak de commissaris een geestig dankwoord met een ernstige ondertoon. Ook gaf hij uiting aan de hoop, dat de proeven voor de voortzetting van de oester- en mosselteelt met suc ces mogen worden bekroond. hun geheel en die betreffende Noord-Afrika in het bijzonder, zijn diepgaand bestudeerd. De president der V.S. en de pre sident van de Franse republiek hebben de nadruk gelegd op hun gehechtheid aan het Atlantisch bondgenootschap. Zij hebben hun meningen uitgewisseld over de juiste wijzen om een doelmatiger functioneren van dit bondgenoot schap te verzekeren. Beide presidenten hebben op nieuw het belang bevestigd van de hervatting der onderhandelingen over een algemene en gecontro leerde ontwapening en van het ver lenen van steun aan onderontwik kelde landen. President Eisenhower nodigt De Gaulle uit PARIJS, 3,9. Donderdag is te Pa rijs uit de omgeving van Eisen hower vernomen, dat de Ameri kaanse president zijn Franse ambt genoot de Gaulle voor de tweede maal voor een bezoek aan de V.S. heeft uitgenodigd. De eerste uit nodiging kwam kort nadat de Gaulle in Frankrijk weer aan de macht was gekomen. De Gaulle heeft, naar verluidt, Eisenhower medegedeeld, dat hij gaarne de V.S. zal bezoeken, wan neer de Franse binnenlandse toe stand dit mogelijk maakt. Hij kon zich thans echter nog niet aan een speciale datum binden. Van Geelkerken en Haasse op vrije voeten 's-GRAVENHAGE, 4-9. Naar wij thans van het ministerie van Jus titie vernemen, is C. van Geelker ken, die in 1931 met Mussert de N.S B. oprichtte, op vrije voeten gesteld. Van Geelkerken werd na de oorlog tot levenslang veroor deeld. Enige jaren geleden werd hem gratie verleend en werd zijn straf omgezet in een tijdelijke van 21 jaar en 6 maanden. Van deze straftijd is nu tweederde verstre ken, waarna hij, op grond van goed gedrag tijdens zijn gevangenschap te Breda, voorwaardelijk op vrije voeten is gesteld. De voormalige S D.-officier George Haase, wiens levenslange straf eveneens in 21 jaar en zes maanden was omgezet, is ook op vrije voeten gesteld. Snel groeiende economie van Rusland LONDEN, 3-9. Drie Britten zijn teruggekeerd van een bezoek aan de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen, waar zij fabrieken en laboratoria hebben bezocht. Een hunner, dr. Galloway, heeft op een persconferentie meege deeld, dat in de Sowjet-Unie de produktiviteit veertig maal zo groot is geworden door de invoe ring van automatische produktie- banden. Dc produktie neemt vol gens hem elk jaar met tien pro cent toe, vergeleken met twee pro cent of minder in Amerika en En geland. Samen met China, waar de indu striële produktie eveneens sterk toeneemt, zou de Sowjet-Unie het beeld van de wereldhandel wel eens ingrijpend kunnen verande ren. In Moskou is het grootste centrum ter wereld gevestigd voor het verwerken van wetenschappe lijke gegevens. Er zijn 1800 ge leerden en vertalers aan verbon den. Zij verwerken 10.000 kranten uit 88 landen. Dr. Galloway is di recteur van het Britse instituut voor industrieel-wetenschappelijk onderzoek. Ckroesjtsjef over de samenwerking met het Westen MOSKOU, 3-9. Premier Chroesjt- sjef heeft donderdag tot een groep jonge officieren gezegd, dat het ijs van de koude oorlog begint te smelten. Hij is van mening, dat er een zekere ontspanning in de in ternationale betrekkingen merk baar begint te worden. Hij her haalde, dat het Russische leger niet bestemd is voor de aanval. Het dient slechts ter waarborging van het vreedzame werk van de Rus sische bevolking, zei hij. Chroesjt- sjef is er van overtuigd, dat lan den met een verschillend politiek en sociaal stelsel vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan. Men moest echter niet voorbijzien aan de „agressieve machten" die in de we reld aan het werk zijn, noch aan onprettige omstandigheden als de bewapeningswedloop, de militaire bases rondom de Sowjet-Unie en het verstrekken van kernwapens aan de Westduitse „wraakzoekers". Het Russische leger moest daarom in een staat van grote paraatheid blijven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Georganiseerd overleg onderwijzend personeel 's-GRAVENHAGE, 3-9. De alge- mene commissie voor overleg in zaken betreffende de rechtsposi tie van onderwijzend personeel, is gisteren in vergadering bijeen ge weest. Algehele overeenstemming werd bereikt over de ontwerp- salarisregeling voor de docenten van de opleidingsscholen voor kleuterleidsters, het ontwerpbe sluit tot wijziging van het jubile- umgratificatiebesluit lager onder wijs, en het ontwerpbesluit tot wijziging van het jubileumgratifi- catiebesluit kleuteronderwijs. Al dus deelt het ministerie van o., k. en w. mede. Over de aanpassing van de sa larisregeling bij het lager nijver heidsonderwijs aan die bij het (voortgezet gewoon) lager onder wijs werd eveneens overeenstem ming bereikt, behoudens wat be treft de datum van ingang der gewijzigde regeling. Goesse melkhandelaar smokkelde boter GOES, 3-9. Ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen te Roosendaal hebben de 36-jarige melkhandelaar P. H. uit Goes ge arresteerd. Hij wordt er van ver dacht 30 000 kg. boter clandestien over de grens naar Antwerpen te hebben gebracht. Na de verhoren is H. gisteren weer op vrije voeten gesteld. Hij zal zich voor de economische po litierechter moeten verantwoorden. Deze smokkelaffaire kwam aan het licht, toen eind augustus in de Wouwse plantage een smokkel auto werd aangehouden met 700 kg. boter. Het bleek, dat H. de le verancier was. Ambtenaren hielden daarna een oogje in het zeil en konden spoedig H. arresteren. Bel gische personenauto's trokken ge regeld naar Goes om daar boter in te laden. In totaal is op deze ma nier 30.000 kg. roomboter de grens overgegaan. Dc 55-jarige Belgische minister van Staat, August dc Schrijver, is benoemd tot minister van Kongo en Roeanda-Ocrocndi. Het te Djakarta verschijnende socialistische dagblad „Pedoman" heeft communistisch China in een donderdag gepubliceerd hoofdarti kel beschuldigd van agressie. In het naar aanleiding van de recente Indisch-Chinese grensincidenten gepubliceerde artikel wordt ge zegd: „Indonesië moet aan de zijde van het slachtoffer van een aanval staan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1