De Vleermuis In de 19e eeuw droogden oude bronnen van bestaan langzaam uit Band „The Original Ryïhm Seven" opgeheven ONTHULLENDE STUDIE OVER RUSUND'S GROEIENDE ECONOMISCHE KRACHT Perssstemmen over Eisenhower's bezoek UIT DE HISTORIE DER STAD Stadsbeeld onderging belangrijke veranderingen (Slot) Wel zeer jammer is het voor on ze stad geweest, dat d?ze met de beste verwachtingen op touw ge zette onderneming (de „Nieuwe Visserij") niet geslaagd is en in 1836, toen het laatst overgebleven schip op de kust van IJsland ver ging, met groot verlies te niet ging, zodat van de twee ton, die er aan ten koste is gelegd, bij de likwida- tie maar weinige procenten kon den worden uitbetaald. Een twe?de poging in 1838 ondernomen en nu gericht op koopvaart en scheeps bouw, gaf aan vele handen werk en deed menig hier gebouwd schip naar Oost-Indië zeilen. Toch is op den duur ook aan deze onderne ming geen voorspoed ten deel ge vallen en werd in 1874 het laatste hier gebouwde en van deze haven uitgerede koopvaardijschip ver kocht. Ook een in 1838 opgerichte calicotweverij, die tijdelijk, veel produceerde, moest in 1868 opgehe ven worden en zelfs de in deze streken overoude mee-nering en de misschien duizend jaar oud zijnde zoutnering, verdwenen met de bui ten werking stelling van meesto- ven en zoutketen. Schrale resultaten Vele voor en na in het werk ge stelde pogingen om nijverheid en visserij te bevorderen, faalden of gaven slechts schrale resultaten. Een en ander moet wel voor een goed de?l worden toegeschreven aan de enigszins afgesloten ligging van stad en land, waardoor ver voer en afzet van produkten naar de centra van handel en verbruik met meer kosten en tijd gepaard gingen, dan bevorderlijk was voor een succesvolle mededinging. Mid delen van verkeer met andere de- les des lands waren tot 1847 beurt schepen. In dat jaar echter werd een stoombootdienst met Rotter dam en in 1865 met Middelburg ge opend, later gevolgd door interne verbindingen en diensten met Noord-Brabant, Zuid-Holland en midden-Zeeland. De telegrafische contacten met andere plaatsen da teren van 1860. De loop der bevolking In onmiddellijk verband met de welvaart staat uiteraard cLe loop der bevolking. Even na de Franse tijd telde men hier ongeveer 6300 inwoners. Gedurende de 19e eeuw was in 1870 het zielental met 8115 het hoogst. Nadien werd dit cijfer, niet meer bereikt. In de loop van de 19e eeuw on derging het uiterlijk voorkomen van de stad vrij veel verandering. De wallen werden in 1829 en en kele volgende jaren geslecht en herschapen in „wandelingen". De West- en Zuidwellepoorten werden in 1824 afgebroken en de Hoofd poort in 1869 gesloopt. De statige grote Sint Lievens-Monsterkerk brandde af in 1832 en werd afge broken al zou herstel zeer wel mo gelijk zijn geweest. De huidige Grote Kerk dateert van 1848 De Oude Haven werd in 1871 en later nog in 1891 voor een groot deel ge dempt. De Rijks H.B.S. - thans ly ceum - dateert van 1869. De eeuw enoude Latijnse school werd opge heven in 1880. De heer de Vos - aan wiens geschriften de reeks his torische artikelen zijn ontleend - besloot met het uitspreken van de hoop, dat d? schetsen bij inwoners en bezoekers der stad sympathie zullen wekken voor de plaats., die gedurende een eeuwenlang bestaan misschien meer dan enig andere in ons vaderland, de wisseling heeft gekend: „van gejuich en geklag, van verheffing en lijden". In 1970 gelijk met Amerika WASHINGTON, 29-8. Volgens een studie, uitgewerkt door de maatschappij voor economische en industriële research ten be hoeve van de Amerikaanse se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen, is het bruto nationaal produkt in de afgelopen tien jaar in de Sowjet-Unie, west- Europa en Japan sneller gegroeid dan in de Verenigde Staten. In de Sowjet-Unie is de groei van het nationaal produkt bijna twee maal zo groot als in de Verenigde Staten, waar de groei in de afge lopen tien jaar vier procent per jaar heeft hedragen. SPEURTOCHT IN DE NATUUR een vliegend zoogdier Verhuist elke veertien dagen De meesten van ons kennen de vleermuis slechts van horen zeggen en in het gunstige geval hebben ze deze merkwaardige dieren in de schemering wel eens bij hun jacht op insekten zien fladderen. Maar echt van nabij kennen weinigen de vleermuis en dat is jammer. De betrekkelijke onbekendheid van de mensen met dit eigenaardige dier heeft het een slechte faam ge geven, want onbekend maakt dik wijls onbemind. „Vies" noemen ve len dit zoogdier en niets is minder waar. Anderen vinden het „een griezel" en zijn er bang voor. „Ze vliegen in je haar" meent de een; „ze zuigen bloed bij mens en dier" zegt een ander. Allemaal fa beltjes, ons onschuldig vleermuisje doet dit alles niet en is alleen maar een rustig, schuw en nuttig dier, dat eerder onze bescherming ver dient dan onze afschuw en meedo genloosheid, want h'elaas worden maar al te veel vleermuizen door de mens in zijn onwetendheid dood geslagen. Geen vogel, geen muis De vleermuis is geen vogel en geen muis, al zou men dat door zijn gefladder en zijn naam verwach ten. Het is een zogenaamd hand- vleugelig zoogdier. De handen van het dier, waar tussen de vingers als het ware een vlies zit, doen dienst als vleugels en als zoogdier brengt het levende jongen voort, die bij de moeder zogen. Het diertje is zoals de zoogdieren zacht, behaard en de vleugels zijn opvouwbaar. Aan de achterpoten draagt het langs kromme nagels, die het de eigenaar mogelijk maken zich ergens aan vast te grijpen en dan hangt hij met de kop omlaag en met ingevouwen vleugels om te rusten of te slapen In de schemering, wanneer er veel insekten zijn, komt hij tevoor schijn en gaat op jacht, want het diertje eet alleen insekten. Al lijkt zijn fladderen dikwijls onbeholpen, het is dat niet, want met grote snelheid en buitengewone wend baarheid weet de vleermuis de eveneens vlugge muskieten te ver schalken. Winterslaap met verhuizingen De vleermuis heeft een lichaams temperatuur, die ligt tussen de 35 en 40 graden Celsius. Wanneer het dier slaapt, wordt zijn temperatuur anders en past zich aan aan die van de omgeving, kan zelfs zeer laag worden, tot een minimum van 0 gr. C. Het voordesl hiervan is, dat het lichaam dan weinig voedsel no dig heeft en daardoor in staat is een winterslaap te houden, wan neer er in dit seizoen geen insekten zijn om te eten. Toch slaapt de vleermuis niet de hele winter door. Hij wordt nu en dan wakker, ontdooit even en gaat verhuizen. Hij zoekt een andere plek om daar verder t'e slapen Dat gebeurt zo om de veertien dagen. Ook trekt de vleermuis, want de dieren die hier bijvoorbeeld over winteren, zijn 's zomers ergens an ders. Voor het rusten overdag en het overwinteren heeft de vleer muis holle bomen en grotten of spelonken nodig, waarin hij diep kan wegkruipen. In het begin van de zomer, wan neer dus de winterslaap achter de rug is en het goede seizoen voor de vleermuizen weer aanbreekt, verenigen de wijfjes zich tot groep jes en nemen hun intrek in grotten of holle bomen, waar zij hun jon gen ter wereld brengen. Deze jon gen zijn zeer hulpeloos en worden de eerste weken door de moeder aan de borst meegedragen bij alles wat zij doet, dus ook tijdens haar fladdertochten. Radar beschermt hen Het dier, dat slechte ogen heeft, kan in het halfduister zien, doordat het beschikt over een soort radar. Het stoot zser hoge piepgeluiden uit, die door de omgeving worden weerkaatst en in zijn bijzonder fijn gehoor worden opgevangen. Daar worden de uitgezonden en weer kaatste signalen als het ware in beeld omgezet en het disr hoort dus welk obstakels het op zijn weg ontmoet. Laten we een vleermuis los in een geheel donkere kamer, die verticaal en horizontaal be spannen is met fijne draden, dan zal hij geen draad raken. Zo feil loos werkt zijn radar. Daarom be hoeft u er ook nooit bang voor te zijn dat het dier u in het haar zal vliegen, hoe laag het ook over onze hoofden zal scheren. De vleermuis kan een respecta bele leeftijd bereiken, althans voor zo'n klein diertje. Leeftijden van twaalf en veertien jaar zijn zeker geen uitzondering. Hiervoor is ook wel een verklaring te geven, want de vleermuis heeft een voordeel boven vele andere dieren; hij heeft namelijk vrijwel geen vijanden. Overdag zitten ze goed weggescho len en zijn vrijwel onbereikbaar en 's nachts wanneer ze op jacht zijn, slapen de meeste andere die ren. Dóór het opruimen van vele schadelijke insëbten behoren ze tot de nuttige dieren en het is te ho pen, dat vele mensen spoedig tot het inzicht mogen komen, dat zij ten eerste van de vleermuis niets te duchten hebben en ten tweede, dat zij dit dier moeten beschermen inplaats van vervolgen. Gezien het recente tempo van de industriële groei zal de industriële produktie der Sowjet-Unie waar schijnlijk met 9 procent per jaar toenemen en in 1970 gelijk zijn aan het tegenwoordige volume van de Amerikaanse industi'iële produktie. De industriële produktie der Sow jet-Unie zal in 1970 waarschijnlijk 60 procent bedragen van de Ame rikaanse produktie in dat jaar. De produktie van industriële uitrustin gen in de Sowjet-Unie zal in 1970 vermoedelijk echter groter zijn dan de Amerikaanse. In de studie wordt gewaarschuwd dat de Sowjet-Unie haar industriële kracht mobiliseert om de wereld over te nemen voor het commu nisme. De verjaardag van prinses Wilhelmina 'HET LOO, 31-8. De 79ste ver jaardag van Prinses Wilhelmina ging niet gepaard met enig uiter lijk vertoon of officiële plechtig heid. D.2 verjaardag werd alleen gevierd in de kring van de konink lijke familie, waartoe Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier Prinsessen op Het Loo bij Apel doorn verbleven. Nederlandsch Landhuislioudkundig congres 's-GRAVENHAGE, 29-8. Het 106e Nederlandsch landhuishoudkundig congres zal worden gehouden op woensdagmiddag 21 en donderdag 22 oktober in „de Harmonie" te Leeuwarden, Op de eerste dag houden de heren prof. dr. L. M. Koyck, hoogleraar aan de econo mische Hogeschool te Rotterdam en dr. ir. A. Maris, hoofd van de afdeling streekonderzoek van het landbouw-economisoh instituut in leidingen over het onderwerp: „Is het voeren van een krachtig agra risch structuurbeleid verantwoord?" De congressisten worden daarna ontvangen door het provinciaal bestuur. Op de tweede dag spreken de heren ir. J. Ph. L. Petri, hoofd- planoloog van de provinciale pla nologische dienst voor Zeeland en dr. G. A. Kooy, lector in de socio logie en sociografie aan de land bouwhogeschool te Wageningen over het onderwerp: „De leefbaar heid van het platteland". ZIERIKZEE, 1-9. De uit jeugdige leden bestaande band „The Origi nal Rythm Seven", die het laatste jaar op verdienstelijke wijze van zich liet horen, valt uiteen, in ver band met het feit dat gelijktijdig niet minder dan drie leden Zierik- zee gaan verlaten. Het zijn de he ren P. Kotoun en M. Doeleman, die in militairs dienst moeten en de heer J. Canters, die een betrekking heeft aanvaard bij de K.L M. Mits dien moest het besluit vallen „The Original Rythm Seven" te ontbin den. De band speelde voor het laatst op een ontspanningsavond te Reness'e. Het laatste optreden te Zisrikzee vond plaats in het kader van de zomeravondfeesten. „The Original Rythm Seven" speelden jazz in oude stijl. Een prestatie van belang vormde de aanschaf van de Instrumenten, die door eigen inspanning eigendom werden. Ook verder wist de band - die op het gehele eiland bekend heid kreeg - zichzelf te bedruipen. In de loop der jaren werd iedere week ijverig gestudeerd, zodat de prestaties langzaam maar zeker niveau kregen. De resterend? leden zijn voornemens nog een kwartet te blijven vormen. In verband met het uiteenvallen van de band werd in „Mondragon" een afscheidsfeestje gehouden. POLYNESISCHE KRIJGER BU AMSTERDAMSE BURGEMEESTER AMSTERDAM, 30-8. De burge meester van Amsterdam mr. G. v. Hall keek wel even verrast op toen hij daar zaterdag in een van de ontvangkamers van het stadhuis een Polynesische reus ontwaarde, die tezamen met mevrouw Anna Kahanamoku, een vroegere afge vaardigde van het parlement van Hawaii aan de hoogste autoriteit van de hoofdstad van Nederland, geschenken kw^m aanbieden. Deze reus, de 23-jarige Hermen Hoku- lani was gekleed in de rood-gele oorlogskledij van het oude konink rijk van Hawaii, dat voor 1898, toen de Hawaii-eilandengroep bij de Verenigde Staten kwamen, vele generaties lang heeft bestaan. Anna Kahanamoku en haar echtgenoot maken tezamen met Hokulani een „good will"-reis door verscheidene landen van Europa. Daar bestaan verscheidene redenen voor. Op de eerste plaats werd Hawaii op 21 augustus als zelfstandige staat (de vijftigste) in de Verenigde Staten opgenomen. Brieven van vertrouwen De eerste gouverneur William F. Quinn zond deze delegatie naar Europa om aan de burgemeesters van hoofdsteden brieven te over handigen, waarin hij het vertrou wen uitsprak dat de betrekkingen tussen die hoofdsteden en de nieu we staat in de toekomst van vriendschappelijke aard zouden zijn. En de burgemeester van Ho- noloeloe, een stad van 300.000 in woners de heer Neal S. Blaisdell had mevrouw Kahanamokou een schaal van ohiahout voor mr. van Hall meegegeven, waaruit evenals de polynesiërs doen, de burge meester van Amsterdam zijn vruchten, meelspijs en vis kan eten. De tweede reden, waarom deze Hawaii-delegatie naar Europa is gekomen, was de nieuwe verbin ding per straalvliegtuig van Pan American, welke dezer dagen zal worden geopend met een Boeiing 707 tussen Honoloeloe en de Cali- fornische steden. En aangezien Pan American thans ook de route tus sen Londen en Los Angeles met de Boeiing vliegt, zijn de Hawaii- eilandengroepen in betrekkelijk weinig uren van Europa te berei ken. Met trots liet mevrouw Ka hanamoku de nieuwe vlag van Hawaii aan burgemeester van Hall zien, waarop de 50e ster reeds was aangebracht. LONDEN, 31-8. De „Daily Ex press" weet te melden dat Eisen hower wil dat de westelijke mo gendheden nogmaals in een ver klaring te kennen geven dat zij van plan zijn de NAVO te versterken en het west-Duitse leger met kern wapens uit te rusten. Eisenhower en MacMillan zouden hierover dit weekeinde uitvoerig gesproken hebben. Adenauer zou het in dit opzicht met Eisenhower eens zijn, maar MacMillan zou nog niet overtuigd zijn van de wenselijk heid van een dergelijke verklaring. Het blad schrijft voorts dat Eisen hower er de voorkeur aan geeft om met de Russen alleen in zeer algemene termen over de ontwa peningskwestie te spreken. Dit in tegenstelling tot Mac-Millan die hierover een uitgewerkt plan heeft. Volgens de „Daily Express" heb ben de drie grote westelijke mo gendheden Moskou al voorgesteld om een commissie van vertegen woordigers van tien landen in het begin van het volgend jaar in Ge- nève ontwapeningsbesprekingen te laten beginnen. ROTTERDAM. De zesjarige gi raffe Kathe uit diergaarde Blij- dorp heeft vanmorgen het leven geschonken aan een dochter, een girafje van 1.70 m lengte, dat de naam Wilhelmina ontving. Het is vermoedelijk de eerste giraffe die in Nederland geboren werd. Moe der en kind maken het uitstekend. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 6 september a.s. luidt: 3e klasse D: RCS-Zierikzee; Steenbergen-RKFC; Zeeland Sport -Ze?landia; Corn. Boys-Axel. 4e klasse G: Nog geen wedstrij den vastgesteld. Afdeling Zeeland le klasse B: Zierikzee II-Burgh II (half 3„ scheidsr. J. D. v. d Lin de); Dreischor I-Renesse II (half 3, scheidsr. W. J. v. d. Maas); Burgh I-Brouwershaven I (half 3, schs.r. C. Steenbakker). 2e klasse C: SVOWK I-Zonne- maire I (half 3, scheidsr. N. Speel man); SVOWK Il-Zonnemain? II (half 1, scheidsr. A. Berrevoets); Brouwershaven II-Dreischor II (half 3, scheidsr. T. Simmers). Zaterdagmiddagcompetitie 5 september le klasse: MEVO I-Hoek I (4 uur, scheidsr. P. J. Rieteco); Kapelle I- Wolfaartsdijk I; Wemeldinge I- Krabbendijke I; Veere I-Seroos- kerke I; Spui I-Terneuzense Boys I ,2e klasse C: WIK I-Zeemeeuwen I (4 uur, scheidsr. Th. Sies); SINO- TO II-Duiveland I (4 uur( scheidsr. A. de Looze); Bruse Boys I-MEVO II (4 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde) 3e klasse C: Brouwershaven III- SINOTO II (4 uur, scheidsr. H. Schot); Duiveland II-Bruse Boys II (4 uur, scheidsr. T. Simmers). Junioren. Groep B VIII: WIK B I-Brou wershaven B I (half 3, scheidsr. Th. Sies); Brouwershaven B I-MEVO B I (half 3, scheidsr. H. Schot); Re- nesse B I-Zierikzee B I (3 uur„ scheidsr. N. Speelman). Groep B IX: Dreischor B I-SI- NOTO B I (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende); SVOWK B I-Zie rikzee B III (half 3, scheidsr. J. A. Klink); Brouwershaven B II-ME- VO B II (4 uur, scheidsr. A. Berre voets); Bruse Boys B I-Zierikzee B II (half 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde). KORFBAL BurghS.D.K.B.-twaalftal 2-4 Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe sportpark te Burgh werd - gelijk gemeld - een korf balwedstrijd gespeeld tussen Burgh en een SDKB-twaalftal. Beide ploegen waren zover dit mogelijk was op zijn sterkst opge steld,, alleen Burgh had wat dames invalsters. Het begin was sensa tioneel, want het spel was nog maar 45 seconden oud, toen de SD- KB een strafworp mocht nemen, die mevr. v. Popering-Slootmaker miste. Ook Burgh miste door J. Hanse een strafworp, waarna ook Nelleke v. Dienst haar doslkunst in een strafworp mocht leggen. Ook zij miste. Na een half uur spelen trof Wentel met een vlak schot de korf (1-0). Een stand die kort voor rust door Nelleke v. Dienst werd gelijk gemaakt (1-1). Na ds rust was Dorreman van Renesse we gens een verwonding vervangen door W. Stoutjesdijk van DSS, ter wijl bij Burgh Hanna Boot was vervangen door Gerda Mellema. Het was mevr. Zorge-Kloet die de eilandelijke combinatie een 2-1 voorsprong bezorgde. Mevr. Roos- v. d. Weel bracht de stand weer op gelijke voet (2-2). Inmiddels had den enkele aan weerskanten geno men strafworpen geen verandering in de stand .gebracht, wat niet pleit voor de schutterscapaciteiten van beide ploegen. De uiterst snelle SDKB-aanval die nu haar aandeel in de strijd wierp werd geformeerd door de heren Braam en v. Don gen en de dames v. d. Berge en de Munnik, allen van Zeemeeuwen. Deze aanval slaagde er in door twee doelpunten gemaakt door Braam en v. Dongen de eindstand te brengen op 2-4. Met dez.e stand kreeg de eiland-ploeg wel wat meer dan ze verdiende, een gelijk spel was, de veldverhoudingen ge zien, beter geweest. DE GOUDEN COBRA 63. Haastig knoopt Aram enkele lange gordijnkoorden aan el kaar en bevestigt ze met enkele stevige knopen aan een dwarsbalk, die in het venster zit. „Ziezo, die zit stevig, Kim", fluistert hij tot de jongen. „Ik ga een klein uitstapje maken door het paleis, op zoek naar Ambre. Jij blijft hier en zegt zo af en toe iets op luide toon om de schildwacht in de waan te brengen dat ik er nog ben. Begrepen?" De jongen knikt instemmend. „Wilt u glijden aan die dunne touwtje omlaag?" stamelt hij angstig. Maar Aram wimpelt met een luchtig handgebaar alle bezwaren weg en klautert al op de venster- post. Onder hem ligt, donker en stil, de binnenplaats, met in het midden een vierkante vijver, vol drabbig water, met enkele moeras- planten begroeid. Bijna zonder gerucht laat Aram zich langs hel koord naar beneden glijden. Maar nauwelijks raken zijn voeten de grond, vlak bij de vijver, of geschrokken deinst hij achteruit. Er trekt een rimpeling over hel drabbige water en de felle kop van een grote slang duikt op. Het ondier kronkelt reeds aan land, als Aram zijn verlammende schrik overwint en het op een lopen zet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6