Hevige aanvallen van Chinese communisten uit India gemeld President Eisenhower en premier Macmillan spraken over vrede DE ZIERIKZEESCHE COURANT Troepen drongen prinsdom Bhoetan binnen Voor televisie en radio DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 No. 18C25 llGe jaargang ZSER1KZEES€HEMNIEÏIWSB0I)E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochfman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NIEUW DELHI, 1-9. A.F.P. meldt uit New Delhi dat een groot aantal Chinese soldaten dinsdagmorgen Indisch gebied is binnengedrongen en dat de Chinese strijdkrachten in het noordoostelijk grensgebied de Indische grens zwaar hebben gebombardeerd. De Indische minister van Defensie, Krisjna Menon, zou volgens A.F.P. voornemens zijn af te treden wegens meningsverschillen met premier Nehroe over de politiek tegenover communistisch China. De Chinese aanval op de noord oostelijke grens zou op verschil lende plaatsen zijn ingezet. Maar ook op andere plaatsen in het grens gebied zouden de Chinese troepen op het ogenblik aanvalllen doen. De Chinezen, die onder bevel zou den staan van generaal Tsjang- Hoea, zouden voorts op diverse pun ten tegenover de Indische troepen stellingen hebben betrokken. Het aantal slachtoffers van het Chinese bombardement is volgens A.F.P. nog niet bekend. Verder zouden volgens het Paki staanse nieuwsagentschap Chinese troepen de Himalaya-staat Bhoetan binnengetrokken zijn. Er is nog geen bevestiging van dit bericht uit enige andere bron. Het bericht is af komstig van de correspondent van het persagentschap te Cal cutta, die een gewoonlijk welinge lichte bron te Darjeeling in India heeft aangehaald. De staat Bhoetan, die een opper vlakte heeft van 45.000 vierkante kilometer, wordt begrensd door In dia, waarmee het verdragsbetrek kingen heeft, en Tibet. Op 28 augustus heeft premier Nehroe bekendgemaakt, dat een aanval tegen Bhoetan en Sikkim (ook een Himalaya-staat) als een aanval op India zal worden be- jeugdbenden slaags te New York NEW YORK, 31-8. De politie zoekt in de achterbuurten van New York naar een jeugdbende van Portoricanen die zondag twee zestienjarige jongens doodstaken en een derde ernstig verwondden Een vierde werd met een fles op het hoofd geslagen en andere lie pen klappen in het gezicht op. De slachtoffers, allen blanken, herken den hun aanvallers niet, maar men hoorde de leider roepen „Laten we deze gringoes (blanken) tonen dat dit Portoricaans gebied is". Door gevechten tussen jeugdben den zién dit jaar acht jongelieden gedood en vele gewond door mes steken, kogels of andere wapens. De strijd heeft voor een groot deel een rassenkarakter, waarbij negers, Portoricanen en blanken elkaar bevechten om gebied in de slop- pendistricten in handen te krijgen. Onder de armen van New York verkeren de Portoricaanse immi granten, van wie vele geen Engels kunnen spreken, in de slechtste omstandigheden. Vele wonen in de armoedigste achterbuurten die ver. laten zijn door de negers, die ge leidelijk omhoog gaan op de econo mische ladder. Prinses Paola verwacht in het komende voorjaar een baby, zo weet de „Daily Mail" te melden. Het blad zegt dat de prinses dit heeft verteld tijdens haar vakan tie op het eiland Majorca en dat de Belgische ambassade in Rome het bericht heeft bevestigd. schouwd. India sloot in 1949 een verdrag met Bhoetan op grond waarvan Bhoetan zich in zijn bui tenlandse betrekkingen door India zal laten leiden. India heeft de ver plichting op zich genomen, zich niet in Bhoetan's binnenlandse zaken te zullen mengen. Naar het persbureau „Pers Trust of India" van gezaghebbende z(jde te Jorhat heeft vernomen, z\jn Chi nese troepen, uitgerust met zware wapens, actief aan de Tibetaanse kant van het Indiase noordooste lijke grensgebied. Te Bombay heeft een communis tische oud-burgemeester verklaard verontrust te zijn over de toestand in het Chinees-Indiase grensgebied. „Het land moet ten koste van alles worden verdedigd en ik zal per soonlijk hierbij helpen", aldus oud burgemeester Mirajkar. Adenauer schreef gematigde brief aan Chroesjtsjef Geen eis inzake Duitse eenheid BONN,, 31-8. Politieke waarne mers te Bonn zijn getroffen door de zeer verzoenende toon van de brief die Bondskanselier Aden auer aan premier Chroesjtsjef ge zonden heeft in antwoord op diens jongste schrijven. Men m,?rkt op dat de Bondskan selier geen enkele eis heeft gesteld ten aanzien van het herstel der Duitse eenheid en dat hij heeft on derstreept dat het probleem der oostelij k>e grenzen van Duitsland een secundaire kwestie is in verge lijking met algemene gecontroleer de ontwapening. De brief bevestigt wat men had laten doorschemeren na de bespre kingen tussen Adenauer en presi dent Eisenhower, namelijk dat de Poolse oorlogsslacht offers herdacht WARSCHAU, 31-8. Officiële par- lementaire delegaties uit west- en oost-Duitsland hebben maandag afzonderlijk de miljoenen Poolse joden en andere Polen herdacht die tengevolge van de aanval van Hitier op Polen op 1 september 1939 omkwamen. De west-Duitse delegatie naar de conferentie van de interparlemen taire unie die in Warschau verga dert, legde een krans van lelies en rode rozen op het gedenkteken in Warschau. Dit was voor het eerst sedert de oorlog dat west-Duitsers de nagedachtenis van de oorlogs slachtoffers op een Pools gedenk teken konden eren. De Franse kernproeven LONDEN, 29-8. Het comité van Afrikaanse organisaties in Enge land en Ierland heeft president Eisenhower in een brief verzocht, generaal de Gaulle het beproeven van kernwapens in Afrika te ont raden. In de brief, die een week geleden naar het Witte Huis is ge zonden, wordt gezegd, dat de kern proeven de eer en het aanzien van Frankrijk niet zullen vergroten. Het comté heeft open brieven over hetzelfde onderwerp ook aan de Gaulle en de west-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer gezonden. V.S. publiceren Duitse documenten uit de jaren 1934/1935 Bijzonderheden uit tjjd van machtsovername WASHINGTON, 31-8. Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft maandag een boekwerk van 1100 pagina's met Duitse documenten uit de periode van juni 1934 tot maart 1935 ge publiceerd. Het was de periode waarin in Oostenrijk kanselier Dollfus door nazi's w.erd vermoord, in Duitsland zelf de S.A. werd gezuiverd en Hit- Ier volledig de macht in handen kreeg door het overlijden van von Hindenburg. Het boek bevat o.a. een verslag van von Neurath over een bezoek van de Britse staatsse cretaris vanh et „Foreign Office" sir John Simon en Anthony Eden, die toen lord Privy Seal was, aan Hitler Hitier verklaarde bij die ge legenheid dat de „nieuwe orde" die hij ging scheppen „de andere lan den niet behoefde te interesseren". Hij verklaarde voorstander te zijn van samenwerking van Europa te gen de Sowjet-Unie. Voorts ver klaarde Hitier dat Duitsland tegen over d? Sowjet-Unie „die in tien jaar de grootste militaire macht ter wereld zal zijn" economische le vensruimte nodig had. Bondsrepubliek heeft besloten niet meer te eisen dat ieder stadium van ontwapening noodzakelijk is verbonden met vooruitgang in de politieke onderhandelingen over de Duitse hereniging. Voorts wordt opgemerkt dat Adenauer de Sowjet-Unie niet de schuld geeft van het slechter wor den der Duits-Sowjet-Russische betrekkingen maar de wens uit spreekt dat de verhouding beter zal wordep. Op verzoek van de Dienst van Openbare Werken van het eilandenge- bied Curasao heeft de A.N.W.B. zich belast met het vervaardigen van 30 nieuwe richtingsborden, bestemd voor de luchtwijzer op de Dr. A. Plesman luchthaven te Curasao. Deze bekende luchtwijzer is als mo nument opgericht ter herinnering aan de kerstvlucht van de „Snip" in december 1934. De oude borden verkeren in een toestand van hevige slijtage. De nieuwe borden zijn nu gemaakt van tropenbestendig ma teriaal. - In de wegwijzerateliers van de A.N.W.B. in Den Haag wordt nu de laatste hand aan de borden gelegd. Minister Toxopeus naar Walcheren MIDDELBURG, 31-8. Minister E H. Toxopeus zal op 7 en 8 sep tember een werkbezoek brengen aan Walcheren. Hij zal zich oriën teren over knelpunten in de plan nen tot gemeentelijke herindeling op dit eiland. Hij zal vergezeld zijn door een aantal ambtenaren van het ministerie en het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Voordat het wetsontwerp tot her indeling van de gemeenten op Walcheren, welker aantal van zes tien tot negen teruggebracht zal worden, wordt ingediend, wenst de minister zich terdege op de hoogte te stellen van de hieraan verbon den problemen. De tocht begint 's maandagsmor gens te half tien in de gemeente 's Heer Arendskerke op Zuid-Be veland. Deze gemeente is ten nauwste bij de samenvoegings plannen op het eiland Walcheren betrokken, omdat ook zij grondge bied zal moeten afstaan aan de ge meente Vlissingep, onder andere het gebied van het Zuid-Sloe. LONDEN, 31-8. In het televisie gesprek van Eisenhower en Mac- Millan, dat maandagavond is ge houden, heeft de Britse premier verklaard, dat het voornaamste probleem waarvoor de wereld staat, het bewerkstelligen van „vrede in rechtvaardigheid" is. Eisenhower zei dat de betrek kingen van Amerika met de landen van het Gemenebest nooit beter ztfn geweest dan nu. Wat het houden van een topcon ferentie met Rusland betreft zei MacMillan: „Ik heb nimmer ver heeld dat ik een topconferentie wens. Uw initiatief (de uitnodiging aan Chroesjtsjef en de bereidheid Moskou te bezoeken) stelt ons in staat die conferentie onder zo gun stig mogelijke omstandigheden te hebben". Als er een topconferentie komt, zei Eisenhower, moet Chroesjtsjef begrijpen dat vrede een dwingende eis is. Als hij inziet dat er werke lijk hoop bestaat, is een topconfe rentie mogelijk, aldus de Ameri kaanse president. „De volkeren ver langen zo vurig naar vrede, dat de regeringen hun beter uit de weg kunnen gaan opdat zij die vrede verwerven, voegde hij hieraan toe. Er moet volgens Eisenhower wel Exodus uit Brits opvoedingsgesticht LONDEN, 31-8. Uit een opvoe dingsgesticht voor jongens bij Bed ford in Engeland zijn de afgelo pen dagen jongens van 15 tot 19 jaar uitgebroken omdat zij menen dat ze niet evenveel vrijheid ge nieten als jongens in andere ge stichten. Zaterdag trokken 90 jon gens er tussenuit, doch zij keerden uit vrije beweging weer terug. Zondag ontstond een nieuwe uit tocht van 80 man, van wie de meesten later weer terugkeerden en maandag ging opnieuw een groep er vandoor. Vier jongens zijn maandag in Londen, waar de po litie wegens het bezoek van Eisen hower bijzonder waakzaam is, op gepakt. Op het ogenblik zijn er nog zeven op vrije voeten. enig uitzicht op resultaat bestaan, voordat hij aan een topconferentie deelneemt. Eisenhower is voor uitwisseling van bezoeken tussen Oost en West. Enkele zullen misschien worden „geïndoctrineerd", maar de bezoe ken zullen uiteindelijk tot begrip leiden. Over Berlijn zei hij dat de twee miljoen Westberlijners niet aan hun lot zullen worden overgelaten. Als voorbeeld van goede buurbe- trekkingen noemde Eisenhower zijn eigen land en Canada; De grens, die vijfduizend kilometer lang is, wordt slechts door .vriendschap verdedigd, zei hij. Forten of kanonnen bevin den zich er niet. In dit verband prees de president ook de totstand koming van de NAVO. Het vraagstuk van de onderont wikkelde gebieden is volgens Eisen- hoewer belangrijker voor de weste lijke beschaving dan het probleem van de Russisch-Westeïijke geschil len. „Zeventienhonderd miljoen mensen hebben onvoldoende voed sel, kleding en onderdak. Zij be rusten daar niet langer in. Zij ver gelijken hun leven met dat van an deren. Het komt tot een uitbarsting als wij hen niet helpen. Eisenhower sprak als zijn mening uit, dat een belangrijk middel om volken nader tot elkaar te brengen, uitbreiden van de handel is. Opinie-onderzoek wijst uit: T.V.-kijkers wensen commerciële televisie AMSTERDAM, 31-8. Dat het regeringsbesluit om reclame in de televisie te gaan doorvoeren, de goedkeuring wegdraagt van het overgrote deel der kijkers, wordt duidelijk aangetoond door de re sultaten van een recent opinie onderzoek over de televisie, uit geschreven door het weekblad „T.VVan de 50.000 kijkers, die een enquêteformulier ontvingen, namen 3.921 toestelbezitters aan het uitgebreide opinie-onderzoek deel. Van hen verklaarde 82 pro cent zich vóór reclame in de te levisie, 14 procent was tegen en 4 procent had geen mening. Ongeveer 90 procent bleek voor stander te zijn van een tweede te levisienet, 6Vz procent was daar tegen en 3% procent onthield zich van een antwoord. De verzorging van zo'n eventuele tweede net wil de 72 procent toegewezen zien aan een onafhankelijke t.v. maatschap pij, 18 procent wilde dit in handen geven van de N.T.S. en de omroep verenigingen, terwijl 10 procent geen mening had. Over de vraag hoe men dacht over het huidige zuilensysteem in de televisie, kon 19 procent geen oordeel vellen. Tegenstanders van dit systeem vormde een percentage van 61, terwijl 20 procent het goed keurde. Karin Kraaykamp, Hannie Lip? en Ageeth Scherphuis kwamen in deze volgorde als populairste t.v.- omroepsters uit de bus. De kijkers waren op het enquê teformulier uitgenodigd hun me ning te geven over de program ma's, die in het vorige seizoen (van oktober 1958 tot juli 1959) door dc Nederlandse televisie waren uit gezonden. Uit de 320.000 antwoor den, die in totaal door de staf van het weekblad t.v. moesten worden gerangschikt, kwamen o.m. de vol gende resultaten te voorschijn: na het tv. toneel, dat 13 procent van de stemmen verwierf, werd als beste programma aangewezen „Anders dan anderen" van de VA RA, dat bh de radio „Dit is uw •oeR genoemd. leven" won a. Bij een botsing tussen een vrachtauto en een bus op het Philippijnse eiland Luzon zijn ze ven mensen levend verbrand en 25 anderen zwaar gewond. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De zwaarst beladen takken buigen zich het diepst. BEJAARDE MAN OVERVALLEN NIEUW AMSTERDAM, 31-8. In de nacht van zaterdag op zondag is - naar eerst thans bekend wordt - in Nieuw Amsterdam de 78-jarige woonarkbewoner H. J. Kuik door drie jonge mannen overvallen en beroofd. Het spaargeld van de heer Kuik ten bedrage van f 600,werd meegenomen, alsmede dc oude por tefeuille, waarin het geld werd be waard. De heer Kuik werd gewekt door het verbrijzelen van een raam. Een der overvallers kwam door dit raam naar binnen en dwong de man zijn geld af te geven. Zijn handlangers kwamen via de deur van de woon ark binnen. Inmiddels heeft de politie een drietal jonge mannen, afkomstig uit Nieuw Amsterdam, als verdachten aangehouden. De heer Kuik liep geen lichamelijk letsel op. Het Koningin Wilhelniina-Fonds HILVERSUM, 31-8. De minister van sociale zaken en volksgezond heid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, heeft vanavond in een toe spraak in het nationale program ma over beide radiozenders de Ne derlanders om offervaardigheid verzocht ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. In de komende dagen zal men, onder andere door een loterij, in de gelegenheid worden gesteld een bijdrage te geven aan het Koningin Wilhelminafonds. Slachtoffer van goede bedoeling BRUINISSE, 33-8. Een toe- rist uit Zweden, de Stock- holmse ir. B. Lauffs, is dezer dagen het slachtoffer ge worden van zijn goede be doeling. Toen hij met zijn kleine motorboot over het Volkerak voer zag hij op een gors een paard, dat vastge raakt was in prikkeldraad. Hij meerde zijn vaartuigje maar juist toen hij bezig was het paard te bevrijden voer een snel Rijn-motor schip, een zg. hardloper, voorbij, waarvan de deining het bootje van ir. Lauffs op de kant kwakte. Bootje en motor raakten onklaar, de inventaris van het scheepje, waaronder papieren, een fo totoestel met films en een kijker, werden doornat. Nederlandse speeltuin voor vluchtelingenkinderen ANSFELDEN .Oostenrijk., 31-8. Donderdag 3 september zal in het kamp „Haid" bij Ansfelden in Oos tenrijk, in tegenwoordigheid van de heer Arne Torgersen, vertegen woordiger van de hoge commissa ris der V.N. voor Vluchtelingen in Oostenrijk, een speeltuin voor vluchtelingenkinderen officieel worden overgedragen. Deze speel tuin werd geheel door Nederlandse organisaties en bedrijven gefinan cierd. 45 Nederlandse studenten hebben van 15 augustus tot 5 sep tember aan de bouw ervan ge werkt. Behalve vertegenwoordi gers van de landsregering zullen ook de burgemeesters van Linz en van Ansfelden de plechtigheid bij wonen. Twee nieuwe kometen ontdekt PETERBOROUGH, 31-8. - Een Britse amateurastronoom, de 47- jarige onderwijzer George Alcock te Peterborough, heeft twee nieu we kometen ontdekt. De eerste vond hij dinsdag j.l. in het sterren beeld de Noorderkroon en de an dere zondag in het sterrenbeeld de Kreeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1